fsview - en to mk translation catalogue (66 entries)

en: Name
mk: Име

en: Size
mk: Големина

en: File Count
mk: Број на датотеки

en: Directory Count
mk: Број на папки

en: Last Modified
mk: Последна промена

en: Owner
mk: Сопственик

en: Group
mk: Група

en: Mime Type
mk: Mime-тип

en: Go To
mk: Оди до

en: Stop at Depth
mk: Запри на длабочина

en: Stop at Area
mk: Запри на област

en: Stop at Name
mk: Застани на име

en: Go Up
mk: Оди нагоре

en: Stop Refresh
mk: Прекини освежување

en: Refresh
mk: Освежи

en: Refresh '%1'
mk: Освежи „%1“

en: Color Mode
mk: Режим на бои

en: Visualization
mk: Визуелизација

en: None
mk: Нема

en: Depth
mk: Длабочина

en: Read 1 folder, in %2 | Read %1 folders, in %2
mk[0]: Вчитана е %1 папка во %2
mk[1]: Вчитани се %1 папки во %2
mk[2]: Вчитани се %1 папки во %2

en: 1 folder | %1 folders
mk[0]: %1 папка
mk[1]: %1 папки
mk[2]: %1 папки

en: <p>This is the FSView plugin, a graphical browsing mode showing filesystem utilization by using a tree map visualization.</p><p>Note that in this mode, automatic updating when filesystem changes are made is intentionally <b>not</b> done.</p><p>For details on usage and options available, see the online help under menu 'Help/FSView Manual'.</p>
mk: <p>Ова е приклучокот FSView, режим за графичко прегледување што ја прикажуваискористеноста на датотечниот систем користејќи визуелизација на мапа на стебло.</p><p>Забележете дека во овој режим автоматското ажурирање при промени на датотечниот систем е намерно <b>оневозможено</b>.</p><p>За повеќе детали околу користењето и достапните опции погледнете во помошта во менито „Помош/Прирачник за FSView“.</p>

en: &FSView Manual
mk: Пр&ирачник за FSView

en: Show FSView manual
mk: Прикажи го прирачникот за FSView

en: Opens the help browser with the FSView documentation
mk: Го отвора прелистувачот на помошта со документацијата за FSView

en: FSView intentionally does not support automatic updates when changes are made to files or directories, currently visible in FSView, from the outside.
    For details, see the 'Help/FSView Manual'.
mk: FSView намерно не поддржува автоматско ажурирање кога се прават промени однадвор на датотеките и папките што се моментално прикажани во FSView.
    За детали, проверете во “Помош/Прирачник за FSView“.

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
mk: П&риказ

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
mk: По&мош

en: Filesystem Viewer
mk: Прикажувач на датотечен систем

en: View filesystem starting from this folder
mk: Го прикажува датотечниот систем почнувајќи од оваа папка

en: Text %1
mk: Текст %1

en: Recursive Bisection
mk: Рекурзивно преполовување

en: Columns
mk: Колони

en: Rows
mk: Редови

en: Always Best
mk: Сегокаш најдобро

en: Best
mk: Најдобро

en: Alternate (V)
mk: Алтернатива (В)

en: Alternate (H)
mk: Алтернатива (Х)

en: Horizontal
mk: Хоризонтално

en: Vertical
mk: Вертикално

en: Nesting
mk: Вгнездување

en: Border
mk: Рамка

en: Correct Borders Only
mk: Поправи само рамки

en: Width %1
mk: Ширина %1

en: Allow Rotation
mk: Дозволи ротација

en: Shading
mk: Засенчување

en: Visible
mk: Видливо

en: Take Space From Children
mk: Земи место од поделементите

en: Top Left
mk: Горе лево

en: Top Center
mk: Горе во средина

en: Top Right
mk: Горе десно

en: Bottom Left
mk: Долу лево

en: Bottom Center
mk: Долу во средина

en: Bottom Right
mk: Долу десно

en: No %1 Limit
mk: Без ограничување на %1

en: No Area Limit
mk: Без ограничување на област

en: Area of '%1' (%2)
mk: Област на „%1“ (%2)

en: 1 Pixel | %1 Pixels
mk[0]: %1 пиксел
mk[1]: %1 пиксели
mk[2]: %1 пиксели

en: Double Area Limit (to %1)
mk: Удвој ограничување на област (до %1)

en: Halve Area Limit (to %1)
mk: Преполови ограничување на област (до %1)

en: No Depth Limit
mk: Без ограничување на длабочина

en: Depth of '%1' (%2)
mk: Длабочина на „%1“ (%2)

en: Depth %1
mk: Длабочина %1

en: Decrement (to %1)
mk: Намали (до %1)

en: Increment (to %1)
mk: Зголеми (до %1)
