kcmkio - en to mk translation catalogue (18 entries)

en: <h1>My Bookmarks</h1><p>This module lets you configure the bookmarks home page.</p><p>The bookmarks home page is accessible at <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a>.</p>
mk: <h1>Мои обележувачи</h1><p>Овој модул Ви овозможува да ја конфигурирате домашната страница со обележувачи.</p><p>Страницата е достапна на <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a>.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bookmarks
mk: Обележувачи

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: If this option is unchecked, bookmarks at the root of the hierarchy (not in a folder) are not displayed.
    If checked, they are gathered in a "root" folder.
mk: Ако оваа опција не е означена, обележувачите на најгорното ниво од хиерархијата (не во папка) нема да бидат прикажани.
    Ако е означена, обележувачите се прикажани заедно во папката „root“.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: &Show bookmarks without folder
mk: При&кажи обележувачи без папка

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: Sub-folders are shown within their parent by default. If you activate this option, sub-folders are displayed on their own.
    It looks less nice but it may help if you have a very big folder you want to spread in two columns.
mk: Потпапките се прикажани стандардно со нивниот родител. Ако ја активирате оваа опција, потпапките се прикажуваат одделно.
    Не изгледа толку убаво, но може да помогне ако имате многу голема папка што сакате да ја разделите на две колони.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: &Flatten bookmarks tree
mk: Из&рамни го стеблото со обележувачи

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show a box with KDE places (Home, Network, ...). Useful if you use konqueror as a file manager.
mk: Прикажува поле со местата на KDE (Дома, Мрежа, ...). Ова е корисно ако го користите Konqueror како менаџер на датотеки.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show system &places
mk: Прикажи системски &места

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General Settings
mk: Општи поставувања

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Folders are automatically distributed in several columns. The optimal number of columns depends on the width of the konqueror window and the number of bookmarks you have.
mk: Папките се распоредуваат автоматски во неколку колони. Оптималниот број на колони зависи од ширината на прозорецот на konqueror и од бројот на Вашите обележувачи.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of columns to show:
mk: Број на колони за прикажување:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Disable it on slow system to disable background images.
mk: Исклучете го на спори системи за да се оневозможи прикажување слики за подлога.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Show folder &backgrounds
mk: Прикажи по&длога за папки

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: How much disk space is used to cache the pixmaps
mk: Колку да се искористи од просторот на дискот за кеширање на сликите

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Pixmap Cache
mk: Кеш за слики

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMaxCacheSize)
en: Disk cache size:
mk: Големина на кешот на дискот:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: Clear the pixmap cache
mk: Исчисти го кешот за слики

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: &Clear Cache
mk: &Исчисти го кешот
