kfmclient - en to mk translation catalogue (9 entries)

en: KDE tool for opening URLs from the command line
mk: Алатка на KDE за отворање URL од командната линија

en: Non interactive use: no message boxes
mk: Не-интерактивна употреба: без дијалози со пораки

en: Show available commands
mk: Покажи достапни команди

en: Command (see --commands)
mk: Команда (види --commands).

en: Arguments for command
mk: Аргументи за командата

en: 
    Syntax:
mk: 
    Синтакса:

en:   kfmclient openURL 'url' ['mimetype']
                # Opens a window showing 'url'.
                #  'url' may be a relative path
                #   or file name, such as . or subdir/
                #   If 'url' is omitted, $HOME is used instead.
mk:   kfmclient openURL 'url' ['mimetype']
                # Отвора прозорец со 'url'.
                #  'url' може да биде релативна патека
                #   или име на датотека, како . или подименик/
                #   Ако се изостави 'url', се користи $HOME.

en:             # If 'mimetype' is specified, it will be used to determine the
                #   component that Konqueror should use. For instance, set it to
                #   text/html for a web page, to make it appear faster
mk:             # Ако е наведен 'mimetype', тој ќе се користи за да се одреди
                #   компонентата која Konqueror треба да ја користи. На пример, поставете го на
                #   text/html за веб страница, за истата да се прикаже побрзо

en:   kfmclient newTab 'url' ['mimetype']
                # Same as above but opens a new tab with 'url' in an existing Konqueror
                #   window on the current active desktop if possible.
mk:   kfmclient newTab 'url' ['mimetype']
                # Исто како погоре само што се отвора ново ливче со 'url' во постоен Konqueror
                #   прозорец на тековната активна површина, ако е тоа можно.
