konqueror - en to mk translation catalogue (209 entries)

en: Web browser, file manager and document viewer.
mk: Веб-прелистувач, менаџер на датотеки и прегледувач на документи.

en: Developer (framework, parts)
mk: Развивач (framework, parts)

en: Developer (framework)
mk: Развивач (framework)

en: Developer
mk: Развивач

en: Developer (List views)
mk: Развивач (листовидни прегледи)

en: Developer (List views, I/O library)
mk: Развивач (листовидни прегледи, I/O library)

en: Developer (HTML rendering engine)
mk: Развивач (машина за исцртување на HTML)

en: Developer (HTML rendering engine, I/O library)
mk: Развивач (машина за исцртување на HTML, I/O library)

en: Developer (HTML rendering engine, I/O library, regression test framework)
mk: Развивач (машина за исцртување на HTML, I/O library, regression test framework)

en: Developer (HTML rendering engine, JavaScript)
mk: Развивач (машина за исцртување на HTML, JavaScript)

en: Apple Safari Developers
mk: Развивачите на Apple Safari

en: Developer (JavaScript)
mk: Развивач (JavaScript)

en: Developer (Java applets and other embedded objects)
mk: Развивач (Java-аплети и други вгнездени објекти)

en: Developer (I/O library)
mk: Развивач (I/O library)

en: Developer (Java applet support)
mk: Развивач (поддршка за Java-аплети)

en: Developer (Java 2 security manager support,
     and other major improvements to applet support)
mk: Развивач (поддршка за менаџерот за безбедност во Java 2
     и други големи подобрувања на поддршката за аплети)

en: Developer (Netscape plugin support)
mk: Развивач (поддршка за приклучоци од Netscape)

en: Developer (SSL, Netscape plugins)
mk: Развивач (SSL, приклучоци од Netscape)

en: Developer (I/O library, Authentication support)
mk: Развивач (I/O library, поддршка за проверка на автентичноста)

en: Graphics/icons
mk: Графика/икони

en: KFM author
mk: Автор на KFM

en: Developer (navigation panel framework)
mk: Развивач (navigation panel framework)

en: Developer (misc stuff)
mk: Развивач (разни работи)

en: Developer (AdBlock filter)
mk: Развивач (филтер AdBlock)

en: List available sessions
mk: Листа на достапни сесии

en: Session to open
mk: Сесија за отворање

en: Mimetype to use for this URL (e.g. text/html or inode/directory)
mk: Mime-тип кој треба да се користи за овој URL (пр. text/html или inode/directory).

en: For URLs that point to files, opens the directory and selects the file, instead of opening the actual file
mk: За URL кои посочуваат на датотеки, го отвора именикот и ја избира датотеката наместо да ја отвори

en: Location to open
mk: Локација за отворање

en: no name
mk: без име

en: Extensions
mk: Екстензии

en: There was an error loading the module %1.
    The diagnostics is:
    %2
mk: Имаше грешка при вчитувањето на модулот %1.
    Дијагностиката е:
    %2

en: Checking this box on at least two views sets those views as 'linked'. Then, when you change directories in one view, the other views linked with it will automatically update to show the current directory. This is especially useful with different types of views, such as a directory tree with an icon view or detailed view, and possibly a terminal emulator window.
mk: Избирањето на оваа опција на барем два прегледа ќе ги направи истите „поврзани“. Тогаш кога во едниот преглед ќе смените именик, другите поврзани прегледи ќе се освежат автоматски за да го прикажат тековниот именикот. Ова е корисно ако користите различни типови прегледи, како на пример стебловиден преглед со иконски или детален преглед и по можност прозорец со емулатор за терминал.

en: Close View
mk: Затвори го прегледот

en: Stalled
mk: Во застој

en: Preview &in %1
mk: Прегл&ед во %1

en: Show %1
mk: Прикажи %1

[ctx: @title:window]
en: History
mk: Историја

[ctx: @action:inmenu Parent of 'By Name' and 'By Date']
en: Sort
mk: Подреди

en: <qt><center><b>%1</b></center><hr />Last visited: %2<br />First visited: %3<br />Number of times visited: %4</qt>
mk: <qt><center><b>%1</b></center><hr />Последен пат посетено: %2<br />Прв пат посетено: %3<br />Број на посети: %4</qt>

en: Local
mk: Локално

en: Miscellaneous
mk: Разно

en: Open in New &Window
mk: Отвори во нов &прозорец

en: Open in New Tab
mk: Отвори во ново ливче

en: &Copy Link Address
mk: &Копирај адреса на врска

en: &Remove Entry
mk: Отст&рани елемент

en: C&lear History
mk: Избриши истори&ја

en: &Preferences...
mk: &Параметри...

en: By &Name
mk: Според и&мето

en: By &Date
mk: Според &датумот

en: Search in history
mk: Пребарувај во историја

en: Do you really want to clear the entire history?
mk: Дали навистина сакате да ја избришете целата историја?

[ctx: @title:tab]
en: Loading...
mk: Вчитувам...

en: Canceled.
mk: Откажано.

en: This page contains changes that have not been submitted.
    Reloading the page will discard these changes.
mk: Оваа страница содржи промени што не беа предадени.
    Нејзиното превчитување ќе ги отфрли овие промени.

en: &Discard Changes
mk: &Отфрли промени

en: Home Folder
mk: Домашна папка

en: Home
mk: Дома

en: Navigate to your 'Home Folder'
mk: Одете до вашата „Домашна папка“

en: Navigate to your local 'Home Folder'
mk: Одете до вашата локална „Домашна папка“

note: i18n: ectx: label, entry, group (UserSettings)
en: Home Page
mk: Домашна страница

en: Navigate to your 'Home Page'
mk: Одете до вашата „Домашна страница“

en: <html>Navigate to your 'Home Page'<br /><br />You can configure the location where this button takes you under <b>Settings -> Configure Konqueror -> General</b>.</html>
mk: <html>Одете до вашата „Домашна страница“<br /><br />Локацијата на која ве носи ова копче можете да ја конфигурирате во <b>Поставувања -> Конфигурирај Konqueror -> Општо</b>.</html>

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Detaching the tab will discard these changes.
mk: Ова ливче содржи промени кои не беа предадени.
    Неговото одвојување ќе ги отфрли овие промени.

en: This view contains changes that have not been submitted.
    Closing the view will discard these changes.
mk: Овој преглед содржи промени кои не беа предадени.
    Неговото затворање ќе ги отфрли овие промени.

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Closing the tab will discard these changes.
mk: Ова ливче содржи промени кои не беа предадени.
    Неговото затворање ќе ги отфрли овие промени.

en: Do you really want to close all other tabs?
mk: Дали навистина сакате да ги затворите сите други ливчиња?

en: Close &Other Tabs
mk: Затво&ри ги другите ливчиња

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Closing other tabs will discard these changes.
mk: Ова ливче содржи промени кои не беа предадени.
    Затворањето на другите ливчиња ќе ги отфрли овие промени.

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Reloading all tabs will discard these changes.
mk: Ова ливче содржи промени кои не беа предадени.
    Превчитувањето на сите ливчиња ќе ги отфрли овие промени.

en: <qt><b>%1</b> is not valid</qt>
mk: <qt><b>%1</b> не е валидно</qt>

en: Copy selected files from %1 to:
mk: Копирајте ги избраните датотеки од %1 во:

en: Move selected files from %1 to:
mk: Преместете ги избраните датотеки од %1 во:

[ctx: This menu entry empties the closed items history]
en: Empty Closed Items History
mk: Испразни историја на затворени елементи

en: Save As...
mk: Зачувај како...

en: Manage...
mk: Менаџирај...

en: New &Window
mk: Нов &прозорец

en: &Duplicate Window
mk: &Удвои прозорец

en: Send &Link Address...
mk: Испрати &адреса на врска...

en: S&end File...
mk: Испрати &датотека...

en: &Open Location
mk: &Отвори локација

en: &Open File...
mk: &Отвори датотека...

en: &Find File...
mk: П&ронајди датотеки...

en: Lock to Current Location
mk: Заклучи на тековната локација

[ctx: This option links konqueror views]
en: Lin&k View
mk: &Поврзи прегледи

en: &Up
mk: &Горе

en: Closed Items
mk: Затворени ставки

en: Sessions
mk: Сесии

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Most Often Visited
mk: Најчесто посетувани

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Recently Visited
mk: Неодамна посетени

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Show History
mk: Прикажи историја

en: Configure Extensions...
mk: Конфигурирај екстензии...

en: Configure Spell Checking...
mk: Конфигурирај проверка на правопис...

en: Split View &Left/Right
mk: Подели го прегледот на &лев/десен

en: Split View &Top/Bottom
mk: Подели го прегледот на &горен/долен

en: &New Tab
mk: &Ново ливче

en: &Duplicate Current Tab
mk: &Удвои го тековното ливче

en: Detach Current Tab
mk: Одвои го тековното ливче

en: &Close Active View
mk: &Затвори го активниот преглед

en: Close Current Tab
mk: Затвори го тековното ливче

en: Activate Next Tab
mk: Активирај го следното ливче

en: Activate Previous Tab
mk: Активирај го претходното ливче

en: Activate Tab %1
mk: Активирај го ливчето %1

en: Move Tab Left
mk: Помести го ливчето налево

en: Move Tab Right
mk: Помести го ливчето надесно

en: Dump Debug Info
mk: Исфрли инфо. за чистење од бубачки

en: &Reload
mk: П&ревчитај

en: &Reload All Tabs
mk: &Превчитај ги сите ливчиња

en: &Force Reload
mk: Форсирај п&ревчитување

en: &Stop
mk: &Стоп

en: L&ocation:
mk: Л&окација:

en: Location Bar
mk: Лента со локација

en: <html>Location Bar<br /><br />Enter a web address or search term.</html>
mk: <html>Лента со локација<br /><br />Внесете веб-адреса или термин за пребарување.</html>

en: Clear Location Bar
mk: Исчисти ја лентата со локација

en: <html>Clear Location bar<br /><br />Clears the contents of the location bar.</html>
mk: <html>Исчисти ја лентата со локација<br /><br />Ја чисти содржината на лентата со локацијата.</html>

en: &Bookmarks
mk: О&бележувачи

en: Kon&queror Introduction
mk: Запознавање со Kon&queror

en: Go
mk: Оди

en: <html>Go<br /><br />Goes to the page that has been entered into the location bar.</html>
mk: <html>Оди<br /><br />Оди на страницата која е внесена во линијата со локација.</html>

en: <html>Enter the parent folder<br /><br />For instance, if the current location is file:/home/%1 clicking this button will take you to file:/home.</html>
mk: <html>Влегува во родителскиот именик<br /><br />На пример, ако е тековната локација file:/home/%1, со кликање на ова копче ќе отидете во file:/home.</html>

en: Enter the parent folder
mk: Влегува во родителскиот именик

en: Move backwards one step in the browsing history
mk: Се враќа еден чекор назад во историјата на прелистување

en: Move forward one step in the browsing history
mk: Оди еден чекор напред во историјата на прелистување

en: Move backwards one step in the closed tabs history
mk: Се враќа еден чекор назад во историјата на затворени ливчиња

en: <html>Reload the currently displayed document<br /><br />This may, for example, be needed to refresh web pages that have been modified since they were loaded, in order to make the changes visible.</html>
mk: <html>Го превчитува тековно прикажаниот документ<br /><br />Ова може да се користи за освежување на веб-страници кои биле сменети од последниот пат кога биле вчитани, за да се видат промените.</html>

en: Reload the currently displayed document
mk: Го превчитува тековно прикажаниот документ

en: <html>Reload all currently displayed documents in tabs<br /><br />This may, for example, be needed to refresh web pages that have been modified since they were loaded, in order to make the changes visible.</html>
mk: <html>Ги превчитува сите тековно прикажани документи во ливчињата<br /><br />Ова може да се користи за освежување на веб-страници кои биле сменети од последниот пат кога биле вчитани, за да се видат промените.</html>

en: Reload all currently displayed document in tabs
mk: Ги превчитува сите тековно прикажани документи во ливчињата

en: <html>Stop loading the document<br /><br />All network transfers will be stopped and Konqueror will display the content that has been received so far.</html>
mk: <html>Престанува да го вчитува документот<br /><br />Целиот мрежен пренос ќе биде запрен и Konqueror ќе ја прикаже содржината што ја примил досега.</html>

en: Force a reload of the currently displayed document and any contained images
mk: Форсира превчитување на тековно прикажаниот документ и сите слики од документот

en: Stop loading the document
mk: Престанува да го вчитува документот

en: <html>Cut the currently selected text or item(s) and move it to the system clipboard<br /><br />This makes it available to the <b>Paste</b> command in Konqueror and other KDE applications.</html>
mk: <html>Го исекува тековно избраниот текст или елемент и го преместува на системската табла со исечоци<br /><br /> Со ова тој ќе стане достапен на командата <b>Вметни</b> во Konqueror и другите апликации на KDE.</html>

en: Move the selected text or item(s) to the clipboard
mk: Го преместува избраниот текст или елемент на таблата со исечоци

en: <html>Copy the currently selected text or item(s) to the system clipboard<br /><br />This makes it available to the <b>Paste</b> command in Konqueror and other KDE applications.</html>
mk: <html>Го копира тековно избраниот текст или елемент на системската табла со исечоци<br /><br />Со ова тој ќе стане достапен на командата <b>Вметни</b> во Konqueror и другите апликации на KDE.</html>

en: Copy the selected text or item(s) to the clipboard
mk: Го копира избраниот текст или елемент(и) на таблата со исечоци

en: <html>Paste the previously cut or copied clipboard contents<br /><br />This also works for text copied or cut from other KDE applications.</html>
mk: <html>Ја вметнува претходно исечената или копираната содржина на таблата со исечоци<br /><br />Ова функционира и за текст кој е исечен или копиран од други апликации на KDE.</html>

en: Paste the clipboard contents
mk: Ја вметнува содржината од таблата со исечоци

en: <html>Print the currently displayed document<br /><br />You will be presented with a dialog where you can set various options, such as the number of copies to print and which printer to use.<br /><br />This dialog also provides access to special KDE printing services such as creating a PDF file from the current document.</html>
mk: <html>Го печати тековно прикажаниот документ.<br /><br />Ќе ви биде прикажан дијалог од кој можете да изберете различни опции, како број на копии и кој печатач ќе го користите.<br /><br />Овој дијалог овозможува и пристап до специјалните печатарски сервиси на KDE, како на пример креирање PDF-датотека од моменталниот документ.</html>

en: Print the current document
mk: Го печати тековниот документ

en: A locked view cannot change folders. Use in combination with 'link view' to explore many files from one folder
mk: Во заклучен преглед папките не може да бидат менувани. Користете во комбинација со „поврзи поглед“ за истражување на многу датотеки од една папка

en: Sets the view as 'linked'. A linked view follows folder changes made in other linked views.
mk: Го прави прегледот „поврзан“. Поврзаниот преглед ги следи промените во папката кои настанале во други поврзани прегледи.

en: Copy &Files...
mk: Копирај &датотеки...

en: M&ove Files...
mk: Премести дат&отеки...

en: You have requested to open more than 20 bookmarks in tabs. This might take a while. Continue?
mk: Побаравте да отворите повеќе од 20 обележувачи во ливчиња. Ова може да потрае. Дали продолжувате?

en: Open in T&his Window
mk: Отвори во овој &прозорец

en: Open the document in current window
mk: Го отвора документот во тековниот прозорец

en: Open the document in a new window
mk: Го отвора документот во нов прозорец

en: Open in &New Tab
mk: Отвори во &ново ливче

en: Open the document in a new tab
mk: Го отвора документот во ново ливче

en: &Open With
mk: &Отвори со

en: Open with %1
mk: Отвори со %1

[ctx: @action:inmenu View]
en: &View Mode
mk: Режим на &преглед

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
mk: Имате отворено повеќе ливчиња во овој прозорец. Дали сте сигурни дека сакате да го затворите?

en: C&lose Current Tab
mk: З&атвори го тековното ливче

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Closing the window will discard these changes.
mk: Ова ливче содржи промени кои не беа предадени.
    Затворањето на прозорецот ќе ги отфрли овие промени.

en: This page contains changes that have not been submitted.
    Closing the window will discard these changes.
mk: Оваа страница содржи промени што не беа предадени.
    Затворањето на прозорецот ќе ги отфрли овие промени.

en: Your sidebar is not functional or unavailable. A new entry cannot be added.
mk: Вашата странична лента е нефункционална или недостапна. Нова ставка не може да се додаде.

en: Add new web extension "%1" to your sidebar?
mk: Да додадам нова веб-екстензија „%1“ на вашата странична лента?

en: Add
mk: Додај

en: Do Not Add
mk: Не додавај

en: There appears to be a configuration error. You have associated Konqueror with %1, but it cannot handle this file type.
mk: Се чини дека има грешка во конфигурацијата. Сте го асоцирале Konqueror со %1, но тој не може да ракува со овој тип на датотека.

en: A session with the name '%1' already exists, do you want to overwrite it?
mk: Веќе постои сесија со име „%1“, дали сакате да ја пребришете?

[ctx: @action:button New session]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pNewButton)
en: New...
mk: Нова...

[ctx: @action:button Rename session]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pRenameButton)
en: Rename...
mk: Преименувај...

[ctx: @action:button Delete session]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pDeleteButton)
en: Delete
mk: Избриши

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pOpenTabsInsideCurrentWindow) i18n: ectx: label, entry, group (Trash)
en: Open tabs inside current window
mk: Отвори ливчиња во тековниот прозорец

en: This bar contains the list of currently open tabs. Click on a tab to make it active. You can also use keyboard shortcuts to navigate through tabs. The text on the tab shows the content currently open in it; place your mouse over the tab to see the full title, in case it has been shortened to fit the tab width.
mk: Оваа лента содржи листа на тековно отворените ливчиња. Кликнете на ливчето за да го активирате. Исто така може да користите кратенки на тастатурата за да се движите по ливчињата. Текстот на ливчето е насловот на отворената веб-страница во него. Поставете го глушецот над ливчето за го видите целосниот наслов, во случај да бил скратен за да се собере во големината на ливчето.

en: Open a new tab
mk: Отвора ново ливче

en: Close the current tab
mk: Го затвора тековното ливче

en: &Duplicate Tab
mk: &Удвои ливче

en: &Reload Tab
mk: &Превчитај ливче

en: Other Tabs
mk: Други ливчиња

en: D&etach Tab
mk: Од&вои ливче

en: &Close Tab
mk: За&твори ливче

note: i18n: ectx: label, entry, group (UndoManagerSettings)
en: Maximum number of Closed Items
mk: Макс. број затворени елементи

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (UndoManagerSettings)
en: This sets the maximum number of closed items that will be stored in memory. This limit will not be surpassed.
mk: Ова го поставува максималниот број затворени елементи што ќе бидат зачувани во меморијата. Овој лимит нема да биде надминат.

note: i18n: ectx: label, entry, group (FMSettings)
en: Open folders in separate windows
mk: Отвори папки во одделни прозорци

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (FMSettings)
en: If this option is checked, Konqueror will open a new window when you open a folder, rather than showing that folder's contents in the current window.
mk: Ако е обележана оваа опција, Konqueror ќе отвора нов прозорец кога отворате папка, наместо да ја прикаже нејзината содржина во тековниот прозорец.

note: i18n: ectx: label, entry, group (FMSettings)
en: Show file tips
mk: Прикажи детали за датотека

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (FMSettings)
en: Here you can control if, when moving the mouse over a file, you want to see a small popup window with additional information about that file
mk: Тука определувате дали, кога застанувате со покажувачот над датотека, сакате да се прикаже мал прозорец со дополнителни информации за датотеката

note: i18n: ectx: label, entry, group (FMSettings)
en: Show previews in file tips
mk: Прикажи преглед во деталите

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (FMSettings)
en: Here you can control if you want the popup window to contain a larger preview for the file, when moving the mouse over it
mk: Тука определувате дали, кога застанувате со покажувачот над датотека, во прозорецот со детали сакате да има поголем преглед на датотеката

note: i18n: ectx: label, entry, group (FMSettings)
en: Show 'Delete' menu entries which bypass the trashcan
mk: Прикажи елементи „Избриши“ во менито што ја прескокнуваат корпата

note: i18n: ectx: label, entry, group (FMSettings) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (FMSettings)
en: Number of Open With items in the File menu
mk: Број на елементи „Отвори со“ во менито Датотека

note: i18n: ectx: label, entry, group (HTML Settings)
en: Standard font
mk: Стандарден фонт

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (HTML Settings)
en: This is the font used to display text in Konqueror windows.
mk: Ова е фонтот што се користи за прикажување текст во прозорците на Konqueror.

note: i18n: ectx: label, entry, group (HistorySettings)
en: Maximum number of history items per view
mk: Макс. број елементи од историјата по поглед

note: i18n: ectx: label, entry, group (Trash)
en: Ask confirmation for deleting a file.
mk: Прашај за потврда при бришење датотека.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Trash)
en: This option tells Konqueror whether to ask for a confirmation when you delete a file without using the trash folder. Warning, deleted files can not be recovered, so it is recommended to leave this confirmation enabled.
mk: Оваа опција му кажува на Konqueror дали да праша за потврда кога бришете датотека без да ја користите корпата. Внимание, избришаните датотеки не можат да бидат вратени назад и поради тоа е препорачливо да ја оставите овозможено оваа потврда.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Trash)
en: Ask confirmation for move to trash
mk: Прашај за потврда при преместување во корпа.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Trash)
en: This option tells Konqueror whether to ask for a confirmation when you move the file to your trash folder, from where it can be recovered very easily.
mk: Оваа опција му кажува на Konqueror дали да праша за потврда кога преместувате датотека во корпата, од каде датотеката може лесно да биде вратена.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Trash)
en: If true, when opening a session from within the sessions dialog the tabs will be opened inside current window.
mk: Ако е активирано, при отворање сесија од дијалогот за сесии, ливчињата ќе бидат отворени во тековниот прозорец.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
mk: &Датотека

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
mk: Ур&еди

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
mk: Пр&еглед

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
mk: &Оди

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
mk: Ала&тки

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
mk: По&ставувања

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
mk: Пр&озорец

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
mk: П&омош

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
mk: Главен алатник

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolBar)
en: Extra Toolbar
mk: Додатен алатник

note: i18n: ectx: ToolBar (locationToolBar)
en: Location Toolbar
mk: Алатник со локација

note: i18n: ectx: ToolBar (bookmarkToolBar)
en: Bookmark Toolbar
mk: Алатник со обележувачи

en: Und&o: Closed Tab
mk: &Отповикај: затворено ливче

en: Und&o: Closed Window
mk: &Отповикај: затворен прозорец

en: Und&o
mk: &Отповикај

en: The page you are trying to view is the result of posted form data. If you resend the data, any action the form carried out (such as search or online purchase) will be repeated.
mk: Страницата што сакате да ја видите е резултат на испратени податоци од формулар. Ако ги препратите податоците, дејството кое го направил формуларот (како пребарување или купување) ќе биде повторено.

en: Resend
mk: Препрати
