kfmclient - en to mr translation catalogue (8 entries)

en: KDE tool for opening URLs from the command line
mr: आदेश ओळ पासून URLs उघडण्याकरिता केडीई साधन

en: Non interactive use: no message boxes
mr: विना संवाद वापर: संदेश पेटी आढळले नाही

en: Show available commands
mr: उपलब्ध आदेश दर्शवा

en: Command (see --commands)
mr: आदेश (--commands पहा)

en: Arguments for command
mr: आदेश करिता बाब

en: 
    Syntax:
mr: 
    सिनटॅक्स्:

en:             # If 'mimetype' is specified, it will be used to determine the
                #   component that Konqueror should use. For instance, set it to
                #   text/html for a web page, to make it appear faster
mr:             # If 'mimetype' is specified, it will be used to determine the
                #   component that कॉन्करर should use. For instance, set it to
                #   text/html for a web page, to make it appear faster

en:   kfmclient newTab 'url' ['mimetype']
                # Same as above but opens a new tab with 'url' in an existing Konqueror
                #   window on the current active desktop if possible.
mr:   kfmclient newTab 'url' ['mimetype']
                # Same as above but opens a new tab with 'url' in an existing कॉन्करर
                #   window on the current active desktop if possible.
