kio4 - en to nb translation catalogue (18 entries)

en: <h1>My Bookmarks</h1><p>This module lets you configure the bookmarks home page.</p><p>The bookmarks home page is accessible at <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a>.</p>
nb: <h1>Mine bokmerker</h1><p>Med denne modulen kan du sette opp hjemmesida for bokmerker.</p><p>Bokmerkesiden kan finnes på <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a>.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bookmarks
nb: Bokmerker

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: If this option is unchecked, bookmarks at the root of the hierarchy (not in a folder) are not displayed.
    If checked, they are gathered in a "root" folder.
nb: Hvis det ikke er krysset av her, vil bokmerker i rota av hierarkiet (ikke i en mappe) ikke bli vist.
    Hvis det er krysset av blir de samlet i en «rot»-mappe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: &Show bookmarks without folder
nb: Vi&s bokmerker uten mappe

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: Sub-folders are shown within their parent by default. If you activate this option, sub-folders are displayed on their own.
    It looks less nice but it may help if you have a very big folder you want to spread in two columns.
nb: Undermapper vises som standard inni den overliggende mappa. Hvis dette er slått på, så vises undermapper for seg selv.
    Det ser mindre bra ut, men kan hjelpe hvis du har en svært stor mappe som du vil spre over to kolonner.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: &Flatten bookmarks tree
nb: &Flat ut bokmerketreet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show a box with KDE places (Home, Network, ...). Useful if you use konqueror as a file manager.
nb: Vis en boks med KDE-steder (Hjemme, Nettverk osv). Nyttig hvis konqueror brukes som filbehandler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show system &places
nb: &Vis systemsteder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General Settings
nb: Generelle innstillinger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Folders are automatically distributed in several columns. The optimal number of columns depends on the width of the konqueror window and the number of bookmarks you have.
nb: Mapper fordeles automatisk på flere kolonner. Det beste antall kolonner avhenger av hvor bredt konqueror-vinduet er og hvor mange bokmerker du har.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of columns to show:
nb: Antall kolonner som skal vises.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Disable it on slow system to disable background images.
nb: Slå det av på langsomme systemer for å slå av bakgrunnsbilder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Show folder &backgrounds
nb: Vis mappe&bakgrunner

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: How much disk space is used to cache the pixmaps
nb: Hvor mye diskplass brukes til å mellomlagre pixmap-bildene

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Pixmap Cache
nb: Pixmap-mellomlager

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMaxCacheSize)
en: Disk cache size:
nb: Størrelsen på diskmellomlageret:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: Clear the pixmap cache
nb: Tøm pixmap-mellomlageret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: &Clear Cache
nb: &Tøm mellomlageret
