kcmkio - en to nds translation catalogue (18 entries)

en: <h1>My Bookmarks</h1><p>This module lets you configure the bookmarks home page.</p><p>The bookmarks home page is accessible at <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a>.</p>
nds: <h1>Mien Leestekens</h1><p>Mit dit Moduul kannst Du de Leesteken-Tohuussiet instellen.</p><p>Du kannst över <a href="bookmarks:/">bookmarks</a> op de Leesteken-Tohuussiet togriepen.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bookmarks
nds: Leestekens

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: If this option is unchecked, bookmarks at the root of the hierarchy (not in a folder) are not displayed.
    If checked, they are gathered in a "root" folder.
nds: Is dit nich anmaakt, warrt Leestekens bi de Wörtel (nich binnen en Orner) nich wiest.
    Is dit anmaakt, warrt se binnen en Orner "Wörtel" tosamenfaat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: &Show bookmarks without folder
nds: Leestekens &wiesen, de keen Orner hebbt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: Sub-folders are shown within their parent by default. If you activate this option, sub-folders are displayed on their own.
    It looks less nice but it may help if you have a very big folder you want to spread in two columns.
nds: Standardwies warrt Ünnerornern binnen ehr Böverornern wiest. Maakst Du dit an, warrt Ünnerornern alleen wiest.
    Dat mag wesen, dat süht nich so goot ut, man dat mag Di hölpen, wenn Du en bannig groot Orner hest un em as twee Striepen wiesen wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: &Flatten bookmarks tree
nds: Leestekenboom &flaag wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show a box with KDE places (Home, Network, ...). Useful if you use konqueror as a file manager.
nds: En Kasten mit KDE-Steden wiesen (Tohuusorner, Nettwark, ...) Goot, wenn Du Konqueror as Dateipleger bruukst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show system &places
nds: S&ysteemsteden wiesen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General Settings
nds: Allmeen Instellen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Folders are automatically distributed in several columns. The optimal number of columns depends on the width of the konqueror window and the number of bookmarks you have.
nds: Ornern warrt automaatsch binnen en Reeg Striepen wiest. Ehr beste Tall hangt vun dat Konqueror-Finster sien Breed af, un vun de Tall vun Dien Leestekens.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of columns to show:
nds: Tall vun wiest Striepen:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Disable it on slow system to disable background images.
nds: Op langsam Systemen utmaken, wenn Du keen Achtergrundbiller bruken wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Show folder &backgrounds
nds: Orner-&Achtergrundbiller wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: How much disk space is used to cache the pixmaps
nds: De Platz op de Fastplaat, den de Pixelbild-Twischenspieker bruukt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Pixmap Cache
nds: Pixelbild-Twischenspieker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMaxCacheSize)
en: Disk cache size:
nds: Fastplaat-Twischenspiekergrött:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: Clear the pixmap cache
nds: Den Pixelbild-Twischenspieker leddig maken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: &Clear Cache
nds: Twischenspieker &leddig maken
