kcmkonqhtml - en to nds translation catalogue (256 entries)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pShowMMBInTabs)
en: This will open a new tab instead of a new window in various situations, such as choosing a link or a folder with the middle mouse button.
nds: Dit warrt för en Reeg Akschonen en nieg Paneel opmaken, keen nieg Finster, t.B. wenn Du mit den Middelmuusknoop op en Link oder en Orner klickst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pShowMMBInTabs)
en: Open &links in new tab instead of in new window
nds: &Links as nieg Paneel, nich as nieg Finster opmaken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pPopupsWithinTabs)
en: Whether or not JavaScript popups if allowed shall open in a new tab or in a new window.
nds: Leggt fast, wat JavaScript-Opdukfinstern in en nieg Paneel oder in en nieg Finster opmaakt warrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pPopupsWithinTabs)
en: Open pop&ups in new tab instead of in new window
nds: Opd&ukfinstern as nieg Paneel un nich as nieg Finster opmaken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pKonquerorTabforExternalURL)
en: When you click a URL in another KDE program or call kfmclient to open a URL, the current desktop will be searched for a non-minimized Konqueror and, if found, the URL opened as a new tab within it. Otherwise a new Konqueror window will be opened with the required URL.
nds: Wenn Du binnen en anner KDE-Programm op en Link klickst oder kfmclient för't Opmaken vun en Adress bruukst, warrt op den aktuellen Schriefdisch na en Konquerorfinster söcht, dat nich minimeert is. Wenn dat en gifft, warrt de Adress dor binnen in en nieg Paneel wiest, wenn nich, warrt dor en nieg Konquerorfinster för opmaakt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pKonquerorTabforExternalURL)
en: Open as tab in existing Konqueror when URL is called externally
nds: Vun buten opropen Adressen as nieg Paneel binnen en vörhannen Konquerorfinster opmaken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pNewTabsInBackground)
en: This will open a new tab in the background, instead of in the foreground.
nds: Wenn anmaakt, warrt niege Paneels in'n Achtergrund un nich in'n Vörgrund opmaakt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pNewTabsInBackground)
en: O&pen new tabs in the background
nds: Niege &Paneels in'n Achtergrund opmaken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pOpenAfterCurrentPage)
en: This will open a new tab opened from a page after the current tab, instead of after the last tab.
nds: Wenn anmaakt, warrt niege Paneels blang dat aktuelle opmaakt un nich blang dat leste in de Reeg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pOpenAfterCurrentPage)
en: Open &new tab after current tab
nds: &Nieg Paneel blang dat aktive opmaken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pDynamicTabbarHide)
en: This will display the tab bar only if there are two or more tabs. Otherwise it will always be displayed.
nds: Wenn anmaakt, warrt de Paneelbalken bloots wiest, wenn tominnst twee Paneels apen sünd, anners warrt he jümmers wiest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pDynamicTabbarHide)
en: Hide the tab bar when only one tab is open
nds: Den Paneelbalken versteken, wenn bloots een Paneel apen is

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pPermanentCloseButton)
en: This will display close buttons inside each tab.
nds: Wenn anmaakt, warrt op de Paneels Knööp för dat Tomaken vun de Paneels wiest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pPermanentCloseButton)
en: &Show close button on tabs
nds: &Tomaakknööp op Paneels wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pMiddleClickClose)
en: When you click on a tab using the middle mouse button or mouse wheel, it will close that tab.
nds: Klickst Du mit den Middelknoop oder mit dat Muusrad op en Paneel, warrt dat Paneel tomaakt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pMiddleClickClose)
en: Middle-click on a tab to close it
nds: Middelklick op Paneel maakt dat to

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pTabConfirm)
en: This will ask you whether you are sure you want to close a window when it has multiple tabs opened in it.
nds: Wenn anmaakt, warrst Du fraagt, wat Du dat Finster redig tomaken wullt, wenn dor binnen mehr as een Paneel apen is.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pTabConfirm)
en: Confirm &when closing windows with multiple tabs
nds: Nafragen, &wenn Finstern mit mehr as een Paneel tomaakt warrt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pTabCloseActivatePrevious)
en: When checking this the previous used or opened tab will be activated when you close the current active tab instead of the one right to the current tab.
nds: Wenn anmaakt, warrt na't Tomaken vun en Paneel dat tolest bruukte oder opmaakte aktiveert un nich dat, wat rechts blang dat tomaakte liggt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pTabCloseActivatePrevious)
en: Activate previously used tab when closing the current tab
nds: Na verleden Paneel gahn, wenn dat aktuelle tomaakt warrt

[ctx: @title:tab]
en: General
nds: Allmeen

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
nds: Schriftoorden

[ctx: @title:tab]
en: Stylesheets
nds: Stilvörlagen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3_2)
en: Images
nds: Biller

en: A&utomatically load images
nds: Biller a&utomaatsch laden

en: <html>If this box is checked, Konqueror will automatically load any images that are embedded in a web page. Otherwise, it will display placeholders for the images, and you can then manually load the images by clicking on the image button.<br />Unless you have a very slow network connection, you will probably want to check this box to enhance your browsing experience.</html>
nds: <html>Wenn anmaakt, laadt Konqueror all Biller automaatsch, de in en Nettsiet inbett sünd. Anners wiest he Platzhollers för de Biller, Du kannst se denn vun Hand laden, wenn Du op den Bildknoop klickst.<br />Maak dat man an, wenn Du nich en bannig langsame Nettwark-Verbinnen hest, dat verbetert sachtens Dien Nett-Beleefnis.</html>

en: Dra&w frame around not completely loaded images
nds: &Rahmen rund nich heel laadte Biller teken

en: <html>If this box is checked, Konqueror will draw a frame as a placeholder around images embedded in a web page that are not yet fully loaded.<br />You will probably want to check this box to enhance your browsing experience, especially if have a slow network connection.</html>
nds: <html>Wenn anmaakt, teekt Konqueror en Rahmen as Platzholler rund de Biller, de noch nich heel laadt sünd.<br />Maak dat man an, wenn Du en bannig langsame Verbinnen hest, dat verbetert sachtens Dien Nett-Beleefnis.</html>

[ctx: animations]
en: Enabled
nds: Anmaakt

[ctx: animations]
en: Disabled
nds: Utmaakt

en: Show Only Once
nds: Bloots eenmaal wiesen

en: <html>Controls how Konqueror shows animated images:<br /><ul><li><b>Enabled</b>: Show all animations completely.</li><li><b>Disabled</b>: Never show animations, show the starting image only.</li><li><b>Show only once</b>: Show all animations completely but do not repeat them.</li></ul></html>
nds: <html>Leggt fast, wat Konqueror mit animeert Biller maakt:<br /><ul><li><b>Anmaakt</b>: All Animeren warrt wiest.</li><li><b>Utmaakt</b>: Bloots dat eerste Bild vun de Animeren warrt wiest.</li><li><b>Bloots eenmaal wiesen</b>: All Animeren warrt nau eenmaal wiest.</li></ul></html>

en: A&nimations:
nds: A&nimatschonen:

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous
nds: Anner Saken

[ctx: underline]
en: Enabled
nds: Anmaakt

[ctx: underline]
en: Disabled
nds: Utmaakt

en: Only on Hover
nds: Bloots bi't Anrögen

en: Und&erline links:
nds: Links ünn&erstreken:

en: <html>Controls how Konqueror handles underlining hyperlinks:<br /><ul><li><b>Enabled</b>: Always underline links</li><li><b>Disabled</b>: Never underline links</li><li><b>Only on Hover</b>: Underline when the mouse is moved over the link</li></ul><br /><i>Note: The site's CSS definitions can override this value.</i></html>
nds: <html>Leggt fast, wat Konqueror mit Links maakt:<br /><ul><li><b>Anmaakt</b>: Links warrt jümmers ünnerstreken</li><li><b>Utmaakt</b>: Links warrt nienich ünnerstreken</li><li><b>Bloots bi't Anrögen</b>: Bloots ünnerstreken, wenn de Muus den Link anröögt</li></ul><br /><i>Beacht: De CSS-Stilvörlaag vun de Siet kann disse Instellen överschrieven.</i></html>

en: When Efficient
nds: Wenn't wat scheelt

[ctx: smooth scrolling]
en: Always
nds: Jümmers

[ctx: soft scrolling]
en: Never
nds: Nienich

en: S&mooth scrolling:
nds: &Week rullen:

en: <html>Determines whether Konqueror should use smooth steps to scroll HTML pages, or whole steps:<br /><ul><li><b>Always</b>: Always use smooth steps when scrolling.</li><li><b>Never</b>: Never use smooth scrolling, scroll with whole steps instead.</li><li><b>When Efficient</b>: Only use smooth scrolling on pages where it can be achieved with moderate usage of system resources.</li></ul></html>
nds: <html>Leggt fast, wat Konqueror week oder heel Schreed bruukt, wenn he HTML-Sieden rullt.<br /><ul><li><b>Jümmers</b>: Jümmers week Schreed bruken</li><li><b>Nienich</b>: Nich mit week, bloots mit heel Schreed rullen.</li><li><b>Wenn't wat scheelt</b>: Week Rullen bloots op Sieden bruken, op de dat mit normaal Bruuk vun't Systeem mööglich is.</li></ul></html>

en: <h1>Konqueror Fonts</h1>On this page, you can configure which fonts Konqueror should use to display the web pages you view.
nds: <h1>Schriftoorden</h1>Op disse Siet kannst Du de Schriftoorden fastleggen, mit de Konqueror de Nettsieden wiest.

en: Font Si&ze
nds: Schrift&grött

en: This is the relative font size Konqueror uses to display web sites.
nds: Dat is de relative Schriftgrött, mit de Konqueror Nettsieden wiest

en: M&inimum font size:
nds: M&inimaalgrött:

en: Konqueror will never display text smaller than this size,<br />overriding any other settings.
nds: Konqueror wiest Text nienich lütter as mit de hier angeven Grött,<br />liek wat anner Instellen oder de Nettsiet seggt.

en: &Medium font size:
nds: &Middelgrote Schrift:

en: S&tandard font:
nds: S&tandardschrift:

en: This is the font used to display normal text in a web page.
nds: Mit disse Schriftoort warrt normaal Text op Nettsieden wiest.

en: &Fixed font:
nds: &Fastbrede Schriftoort:

en: This is the font used to display fixed-width (i.e. non-proportional) text.
nds: Mit disse Schriftoort warrt Text mit faste Breed wiest (dat bedüüdt, dat Bookstaven all de sülve Breed hebbt)

en: S&erif font:
nds: S&erifen-Schriftoort:

en: This is the font used to display text that is marked up as serif.
nds: Mit disse Schriftoort warrt Text wiest, de Serifen hebben schall (dat sünd lütte Streken an de Ennen vun de Bookstaven)

en: Sa&ns serif font:
nds: Schriftoort ah&n Serifen:

en: This is the font used to display text that is marked up as sans-serif.
nds: Mit disse Schriftoort warrt Text wiest, de keen Serifen hebben schall (Serifen sünd lütte Streken an de Ennen vun de Bookstaven)

en: C&ursive font:
nds: K&ursive Schriftoort:

en: This is the font used to display text that is marked up as italic.
nds: Mit disse Schriftoort warrt Text wiest, de kursiv wesen schall (ok <i>italic</i> nöömt, bedüüdt schreeg)

en: Fantas&y font:
nds: Smu&ck-Schriftoort:

en: This is the font used to display text that is marked up as a fantasy font.
nds: Mit disse Schriftoort warrt Text wiest, de smuck wesen schall.

en: Font &size adjustment for this encoding:
nds: Schriftgrött-T&opassen för disse Koderen:

en: Use Language Encoding
nds: Koderen för de Spraak bruken

en: Default encoding:
nds: Standardkoderen:

en: Select the default encoding to be used; normally, you will be fine with 'Use language encoding' and should not have to change this.
nds: Söök de Standardkoderen ut. Normalerwies schull "Koderen för de Spraak bruken" funkscheneren, en Ännern schull nich nödig wesen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CSSConfigWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CSSCustomDialog)
en: <b>Stylesheets</b><p>See http://www.w3.org/Style/CSS for further information on cascading style sheets.</p>
nds: <b>Stilvörlagen</b><p>Kiek op http://www.w3.org/Style/CSS, wenn Du mehr Informatschonen över Stilvörlagen (Cascading Style Sheets, CSS) hebben wullt.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, ButtonGroup1)
en: <b>Stylesheets</b><p>Use this groupbox to determine how Konqueror will render style sheets.</p>
nds: <b>Stilvörlagen</b> <p>Mit dissen Instellenkoppel kannst Du fastleggen, wodennig Konqueror Stilvörlagen dorstellt.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup1)
en: Stylesheets
nds: Stilvörlagen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useDefault)
en: <b>Use default stylesheet</b><p>Select this option to use the default stylesheet.</p>
nds: <b>Standardstilvörlaag bruken</b><p>Wenn anmaakt, warrt de Standardstilvörlaag bruukt.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useDefault)
en: Us&e default stylesheet
nds: &Standardstilvörlaag bruken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useUser)
en: <b>Use user-defined stylesheet</b><p>If this box is checked, Konqueror will try to load a user-defined style sheet as specified in the location below. The style sheet allows you to completely override the way web pages are rendered in your browser. The file specified should contain a valid style sheet (see http://www.w3.org/Style/CSS for further information on cascading style sheets).</p>
nds: <b>Brukerstilvörlaag bruken</b><p>Wenn anmaakt, warrt Konqueror de Stilvörlaag vun den nerrn angeven Oort laden. Mit de Stilvörlaag kannst Du dat Utsehn vun Nettsieden heel un deel sülven fastleggen. De angeven Datei schull en gellen Stilvörlaag wesen (kiek op http://www.w3.org/Style/CSS, wenn Du mehr över Stilvörlagen weten wullt).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useUser)
en: Use &user-defined stylesheet
nds: &Brukerstilvörlaag bruken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useAccess)
en: <b>Use accessibility stylesheet</b><p>Selecting this option will allow you to define a default font, font size, and font color with a few simple clicks of the mouse. Simply wander over to the Customize... dialog and pick out your desired options.</p>
nds: <b>Togang-Stilvörlaag bruken</b><p>Mit disse Optschoon kannst Du mit en poor Muusklicks de Standardschriftoort, -grött un -klöör fastleggen. Eenfach den "Instellen..."-Dialoog opmaken un de Optschonen na Dien Möög fastleggen.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useAccess)
en: U&se accessibility stylesheet
nds: &Togang-Stilvörlaag bruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, customize)
en: Custom&ize...
nds: &Instellen...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, GroupBox7)
en: <b>Font family</b><p>A font family is a group of fonts that resemble one another, with family members that are e.g. bold, italic, or any number of the above.</p>
nds: <b>Schriftfamilie</b><p>En Schriftfamilie is en Koppel vun Schriftoorden, de recht liek to enanner sünd. De enkelten tohören Schriften sünd denn t.B. Fett, Kursiev oder hebbt en anner Egenoort.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox7)
en: Font Family
nds: Schriftfamilie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtBaseFontFamily)
en: Base family:
nds: Basis-Schriftfamilie:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QFontComboBox, fontFamily)
en: <p>This is the currently selected font family</p>
nds: <p>Dit is de aktuell utsöchte Schriftfamilie</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, sameFamily)
en: <b>Use same family for all text</b><p>Select this option to override custom fonts everywhere in favor of the base font.</p>
nds: <b>Sülve Schriftfamilie för allens bruken</b><p>Wenn anmaakt, warrt all angeven Schriftoorden mit de Basis-Schriftoort överschreven.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sameFamily)
en: Use same family for all text
nds: Sülve Schriftfamilie för allens bruken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Font Size
nds: Schriftgrött

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtFontsize)
en: Base font si&ze:
nds: Basis-Schrift&grött:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, dontScale)
en: <b>Use same size for all elements</b><p>Select this option to override custom font sizes in favor of the base font size. All fonts will be displayed in the same size.</p>
nds: <b>Sülve Grött för all Elementen bruken</b> <p>Wenn anmaakt, warrt all angeven Schriftgrötten mit de Basis-Schriftgrött överschreven. De hele Text warrt de sülve Grött hebben.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dontScale)
en: &Use same size for all elements
nds: &Sülve Grött för all Elementen bruken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup2)
en: Colors
nds: Klören

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, blackOnWhite)
en: <b>Black on White</b><p>This is what you normally see.</p>
nds: <b>Swatt op Witt</b><p>Dat sühst Du normalerwies.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, blackOnWhite)
en: &Black on white
nds: &Swatt op Witt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, whiteOnBlack)
en: <b>White on Black</b><p>This is your classic inverse color scheme.</p>
nds: <b>Witt op Swatt</b><p>Dat is dat normale Klöörschema mit ümkehrt Klören.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, whiteOnBlack)
en: &White on black
nds: &Witt op Swatt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, customColor)
en: <b>Custom</b><p>Select this option to define a custom color for the default font.</p>
nds: <b>Egen</b><p>Hier kannst Du en Klöör för de Standardschriftoort fastleggen.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customColor)
en: Cus&tom
nds: &Egen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, txtBackground)
en: <b>Background</b><p>This background color is the one displayed behind the text by default. A background image will override this.</p>
nds: <b>Achtergrund</b><p>Disse Klöör warrt standardwies achter den Text wiest, man en Achtergrundbild kann dor noch över liggen.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtBackground)
en: Bac&kground:
nds: &Achtergrund

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, backgroundColorButton)
en: <b>Background</b><p>Behind this door lays the ability to choose a custom default background.</p>
nds: <b>Achtergrund</b><p>Hier kannst Du en egen Standardachtergrund fastleggen.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, sameColor)
en: <b>Use same color for all text</b><p>Select this option to apply your chosen color to the default font as well as any custom fonts as specified in a stylesheet.</p>
nds: <b>Sülve Klöör för helen Text bruken</b><p>Wenn anmaakt, warrt de Standardschriftoort, un ok all anner Schriftoorden, de binnen en Stilvörlaag angeven sünd, mit de utsöchte Klöör wiest.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sameColor)
en: Use same color for all text
nds: Sülve Klöör för helen Text bruken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, txtForeground) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, foregroundColorButton)
en: <b>Foreground color</b><p>The foreground color is the color that the text is drawn in.</p>
nds: <b>Vörgrundklöör</b><p>Dit is de Klöör vun den Text.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtForeground)
en: &Foreground:
nds: &Vörgrund:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, GroupBox3_2)
en: <b>Images</b>
nds: <b>Biller</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideImages)
en: <b>Suppress images</b><p>Selecting this will prevent Konqueror from loading images.</p>
nds: <b>Keen Biller wiesen</b><p>Wenn anmaakt, warrt Konqueror keen Biller laden.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideImages)
en: &Suppress images
nds: &Keen Biller wiesen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideBackground)
en: <b>Suppress background images</b><p>Selecting this option will prevent Konqueror from loading background images.</p>
nds: <b>Keen Achtergrundbiller wiesen</b><p>Wenn anmaakt, warrt Konqueror keen Achtergrundbiller wiesen.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideBackground)
en: Suppress background images
nds: Keen Achtergrundbiller wiesen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewBox)
en: Preview
nds: Vöransicht

en: <h1>Konqueror Stylesheets</h1> This module allows you to apply your own color and font settings to Konqueror by using stylesheets (CSS). You can either specify options or apply your own self-written stylesheet by pointing to its location.<br /> Note that these settings will always have precedence before all other settings made by the site author. This can be useful to visually impaired people or for web pages that are unreadable due to bad design.
nds: <h1>Stilvörlagen för Konqueror</h1> Mit dit Moduul kannst Du Dien egen Klören un Schriftoorden för Konqueror mit Stilvörlagen (CSS) fastleggen. Du kannst de Optschonen bruken oder Dien egen, sülvenschreven Stilvörlaag bruken, wenn Du ehr Adress angiffst.<br /> Beacht, dat disse Instellen jümmers de Fastleggen vun den Autor överschrifft, wat goot is för Lüüd, de Problemen mit dat Kieken hebbt, oder wenn Du lege Sieden tominnst leesbor maken wullt.

en: <html>
    <head>
    <style>
    <!--
    %1
    -->
    </style>
    </head>
    <body>
    <h1>Heading 1</h1>
    <h2>Heading 2</h2>
    <h3>Heading 3</h3>
    
    <p>User-defined stylesheets allow increased
    accessibility for visually handicapped
    people.</p>
    
    </body>
    </html>
nds: <html>
    <head><style>
    <!--
    %1
    -->
    </style>
    </head>
    <body>
    <h1>Överschrift 1</h1>
    <h2>Överschrift 2</h2>
    <h3>Överschrift 3</h3>
    
    <p>Brukerstilvörlagen köönt Dokmenten
    för Lüüd, de Problemen bi't Kieken hebbt,
    beter leesbor maken.</p>
    
    </body>
    </html>

en: Host/Domain
nds: Reekner/Domään

en: Policy
nds: Regel

en: &New...
nds: &Nieg...

en: Chan&ge...
nds: &Bewerken...

en: De&lete
nds: &Wegdoon

en: &Import...
nds: &Importeren...

en: &Export...
nds: &Exporteren...

en: Click on this button to manually add a host or domain specific policy.
nds: Klick hier, wenn Du en Regel för en Server oder en Domään tofögen wullt.

en: Click on this button to change the policy for the host or domain selected in the list box.
nds: Klick hier, wenn Du de Regel för den markeerten Server / de markeerte Domään ännern wullt.

en: Click on this button to delete the policy for the host or domain selected in the list box.
nds: Klick hier, wenn Du de Regel för den markeerten Server / de markeerte Domään wegdoon wullt.

en: You must first select a policy to be changed.
nds: Du muttst toeerst en Regel utsöken, de Du ännern wullt.

en: You must first select a policy to delete.
nds: Du muttst toeerst en Regel utsöken, de Du wegdoon wullt.

en: Use Global
nds: Jümmers bruken

en: Accept
nds: Annehmen

en: Reject
nds: Afwiesen

en: Enable filters
nds: Filtern anmaken

en: Hide filtered images
nds: Filterte Biller versteken

en: Manual Filter
nds: Egen Filter

en: Search:
nds: Söken:

en: <qt>Filter expression (e.g. <tt>http://www.example.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">more information</a>):
nds: <qt>Filterutdruck (a.B. <tt>http://www.bispill.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">mehr Informatschonen</a>):

en: Automatic Filter
nds: Automaatsch Filter

en: Automatic update interval:
nds: Automaatsch Opfrischtiet

en:  day |  days
nds[0]:  Dag
nds[1]:  Daag

en: Insert
nds: Infögen

en: Update
nds: Opfrischen

en: Remove
nds: Wegmaken

en: Import...
nds: Importeren...

en: Export...
nds: Exporteren...

en: <qt>More information on <a href="importhelp">import format</a>, <a href="exporthelp">export format</a>
nds: <qt>Mehr Informatschonen över't <a href="importhelp">Importformaat</a> un <a href="exporthelp">Exportformaat</a>

en: Enable or disable AdBlocK filters. When enabled, a set of URL expressions should be defined in the filter list for blocking to take effect.
nds: Warvenfiltern an- oder utmaken. Wenn anmaakt, schull en Reeg Adress-Utdrück binnen de List nerrn stahn. Wenn en Utdruck op en Adress passt, warrt de Adress utschutert.

en: When enabled blocked images will be removed from the page completely, otherwise a placeholder 'blocked' image will be used.
nds: Wenn anmaakt, warrt blockeert Biller heel un deel vun de Siet wegmaakt, anners warrt en Platzholler wiest.

en: This is the list of URL filters that will be applied to all embedded images and media objects.
nds: Dit is de List vun Adress-Utdrück, de för all inbett Biller un Multimedia-Objekten bruukt warrt.

en: <qt><p>Enter an expression to filter. Filters can be defined as either:<ul><li>a shell-style wildcard, e.g. <tt>http://www.example.com/ads*</tt>, the wildcards <tt>*?[]</tt> may be used</li><li>a full regular expression by surrounding the string with '<tt>/</tt>', e.g. <tt>/\/(ad|banner)\./</tt></li></ul><p>Any filter string can be preceded by '<tt>@@</tt>' to whitelist (allow) any matching URL, which takes priority over any blacklist (blocking) filter.
nds: <qt><p>Giff en Utdruck in, den Du utfiltern wullt. Filtern laat sik angeven mit<ul><li>Konsool-Platzholltekens, a.B. <tt>http://www.bispill.com/ads*</tt>, Du kannst de Tekens <tt>*,?,[</tt> un <tt>]</tt> bruken</li><li>heel reguleer Utdrück, de vun Dwarsstreek »<tt>/</tt>« inslaten wesen mööt, a.B. <tt>/\/(ad|banner)\./</tt></li></ul><p>Du kannst de Filtertekenkeed <tt>@@</tt> vöranstellen, denn kaamt passen Adressen op de Göödlist, de all blockeren Filtern vörgeiht.

en: <qt><p>The filter import format is a plain text file. Blank lines, comment lines starting with '<tt>!</tt>' and the header line <tt>[AdBlock]</tt> are ignored. Any other line is added as a filter expression.
nds: <qt><p>Filtern warrt ut eenfach Textdateien importeert. Leddig Regen, Kommentarregen, de mit »!« anfangt un de Koppreeg <tt>[AdBlock]</tt> warrt övergahn. All anner Regen warrt as Filterutdruck toföögt.

en: <qt><p>The filter export format is a plain text file. The file begins with a header line <tt>[AdBlock]</tt>, then all of the filters follow each on a separate line.
nds: <qt><p>Filtern warrt as eenfach Textdateien exporteert. De Datei fangt mit de Koppreeg <tt>[AdBlock]</tt> an, denn kaamt de Filtern, elkeen op een Reeg.

en: <h1>Konqueror AdBlocK</h1> Konqueror AdBlocK allows you to create a list of filters that are checked against linked images and frames. URL's that match are either discarded or replaced with a placeholder image.
nds: <h1>Konqueror sien Warvenfilter</h1> De Warvenfilter is en List vun Adress-Utdrück. Biller mit Links un Rahmens warrt bloots laadt, wenn keen Utdruck op ehr Adress passt. Wenn en Utdruck passt, warrt dat Element övergahn oder dör en Platzholler utwesselt.

en: Name
nds: Naam

en: Tabbed Browsing
nds: Nettkieken mit Paneels

[ctx: @label:listbox]
en: When &Konqueror starts:
nds: Bi't Opropen vun &Konqueror:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show Introduction Page
nds: De Inföhrensiet wiesen

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show Blank Page
nds: En leddig Siet wiesen

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show My Bookmarks
nds: De Leestekens wiesen

en: Home page:
nds: Tohuussiet:

[ctx: @title:window]
en: Select Home Page
nds: Tohuussiet utsöken

en: Default web browser engine:
nds: Standard-Nettkieker-Karn:

en: <h1>Konqueror Browser</h1> Here you can configure Konqueror's browser functionality. Please note that the file manager functionality has to be configured using the "File Manager" configuration module. You can make some settings how Konqueror should handle the HTML code in the web pages it loads. It is usually not necessary to change anything here.
nds: <h1>Konqueror as Nettkieker</h1> Hier kannst Du Konqueror sien Bedregen as Nettkieker instellen. Bitte beacht, dat em sien Bedregen as Dateipleger mit dat Moduul "Dateipleger" instellt warrt. Du kannst en Reeg Optschonen fastleggen, wodennig Konqueror dat laadte HTML behanneln schall. Normalerwies schullst Du hier nix ännern möten.

en: Boo&kmarks
nds: Leeste&kens

en: Ask for name and folder when adding bookmarks
nds: Bi't Tofögen vun Leestekens na Naam un Orner fragen

en: If this box is checked, Konqueror will allow you to change the title of the bookmark and choose a folder in which to store it when you add a new bookmark.
nds: Wenn anmaakt, warrt Konqueror Di na Naam un Titel un na den Orner fragen, woneem he dat Leesteken afleggen schall.

en: Show only marked bookmarks in bookmark toolbar
nds: Bloots markeerte Leestekens op den Leestekenbalken wiesen

en: If this box is checked, Konqueror will show only those bookmarks in the bookmark toolbar which you have marked to do so in the bookmark editor.
nds: Wenn anmaakt, warrt Konqueror bloots de Leestekens op den Leestekenbalken wiesen, för de Du dat binnen den Leestekeneditor so fastleggt hest.

en: Form Com&pletion
nds: &Formulor-Infööghülp

en: If this box is checked, Konqueror will remember the data you enter in web forms and suggest it in similar fields for all forms.
nds: Wenn anmaakt, warrt Konqueror sik marken, wat Du in Formulorfeller ingeven hest, un dat bi lieke Feller in all Formuloren vörslaan.

en: &Maximum completions:
nds: &Maximaaltall vun markte Indrääg:

en: Here you can select how many values Konqueror will remember for a form field.
nds: Hier kannst Du fastleggen, wo vele Indrääg sik Konqueror för en Formulorfeld markt.

en: Mouse Beha&vior
nds: Muus&bedregen

en: Chan&ge cursor over links
nds: Muuswieser över Links ä&nnern

en: If this option is set, the shape of the cursor will change (usually to a hand) if it is moved over a hyperlink.
nds: Wenn anmaakt, warrt en anner Muuswieser (normalerwies en Hand) wiest, wenn he över en Link steiht.

en: M&iddle click opens URL in selection
nds: M&iddelklick maakt markeerte Adress op

en: If this box is checked, you can open the URL in the selection by middle clicking on a Konqueror view.
nds: Wenn dit aktiveert is un Du en Adress mit de Muus markeert hest, kannst Du ehr opmaken, wenn Du eenfach mit den Middelmuusknoop op en Konqueroransicht klickst.

en: Right click goes &back in history
nds: Rechtsklick geiht in de Vörgeschicht &torüch

en: If this box is checked, you can go back in history by right clicking on a Konqueror view. To access the context menu, press the right mouse button and move.
nds: Wenn anmaakt, kannst Du eenfach een Siet torüch gahn, wenn Du mit den rechten Muusknoop in en Konqueroransicht klickst. Wenn Du dat Rechtsklickmenü bruken wullt, drück op den rechten Knoop vun de Muus un beweeg ehr en beten.

en: Allow automatic delayed &reloading/redirecting
nds: &Ophollen automaatsch nieg Laden oder Ümledden tolaten

en: Some web pages request an automatic reload or redirection after a certain period of time. By unchecking this box Konqueror will ignore these requests.
nds: En Reeg Nettsieden wüllt na en fastleggt Tiet nieg laadt warrn oder na en anner Siet wiedergahn. Wenn dit aktiveert is, warrt Konqueror dat tolaten, anners nich.

en: Enable Access Ke&y activation with Ctrl key
nds: &Togrieptasten mit de Strg-Tast anmaken

en: Pressing the Ctrl key when viewing webpages activates Access Keys. Unchecking this box will disable this accessibility feature. (Konqueror needs to be restarted for this change to take effect.)
nds: Dat Drücken vun de Strg-Tast bi't Nettkieken maakt de Togrieptasten an. Maakst Du dit ut, warrt disse Hülpfunkschoon utmaakt (Du muttst Konqueror nieg starten, ehr dat disse Ännern övernimmt).

en: Send the DNT header to tell web sites you do not want to be tracked
nds: Nettsieden den DNT-Kopp (Do not track = Nich naspören) tostüern, so dat se Di nich naspören doot

en: Check this box if you want to inform a web site that you do not want your web browsing habits tracked.
nds: Maak dit an, wenn Du Nettsieden vertellen wullt, se schöölt Dien Bruuk vun't Internet nich naspören.

en: Offer to save website passwords
nds: Sekern vun Passwöör op Nettsieden anbeden

en: Uncheck this box to prevent being prompted to save website passwords
nds: Maak dit ut, wenn Du nich fraagt warrn wullt, wat Du Dien Passwöör för Nettsieden sekern wullt

en: Enable Ja&va globally
nds: Ja&va för't hele Systeem anmaken

en: Java Runtime Settings
nds: Bedrieftiet-Instellen för Java

en: &Use security manager
nds: &Sekerheitpleger bruken

en: Use &KIO
nds: &KIO bruken

en: Shu&tdown applet server when inactive for more than
nds: Server för Lüttprogrammen u&tmaken, wenn he nix deit över

en:  second |  seconds
nds[0]:  Sekunn
nds[1]:  Sekunnen

en: &Path to Java executable, or 'java':
nds: &Padd na de utföhrbore Datei vun Java, oder na "java":

en: Additional Java a&rguments:
nds: Anne&r Argumenten för Java:

en: Enables the execution of scripts written in Java that can be contained in HTML pages. Note that, as with any browser, enabling active contents can be a security problem.
nds: Wenn anmaakt, warrt dat Utföhren vun Java-Lüttprogrammen tolaten. Disse Lüttprogrammen köönt in HTML-Sieden inbett wesen. Beacht bitte, dat dat mit all Nettkiekers to Sekerheitproblemen kamen kann, wenn Nettsieden Programmen op Dien Reekner utföhren dörvt.

en: <p>This box contains the domains and hosts you have set a specific Java policy for. This policy will be used instead of the default policy for enabling or disabling Java applets on pages sent by these domains or hosts.</p><p>Select a policy and use the controls on the right to modify it.</p>
nds: <p>Disse List wiest de Domänen un Reekners, för de Du Regeln för den Javabruuk fastleggt hest. Disse Regeln warrt för Sieden anwendt, de vun disse Reekners oder Domänen kummt, ansteed vun de Standardregel över dat An- oder Utmaken vun Java.</p><p>Wenn Du en Regel bewerken wullt, söök ehr ut un bruuk de Knööp rechterhand.</p>

en: Click this button to choose the file that contains the Java policies. These policies will be merged with the existing ones. Duplicate entries are ignored.
nds: Klick hier, wenn Du de Datei utsöken wullt, de de Java-Regeln bargt. Disse Regeln warrt mit de vörhannen Regeln tosamenföhrt, dubbelte Indrääg warrt nich beacht.

en: Click this button to save the Java policy to a zipped file. The file, named <b>java_policy.tgz</b>, will be saved to a location of your choice.
nds: Klick hier, wenn Du de Regel as en zip-komprimeerte Datei sekern wullt. De Datei mit den Naam <b>java_policy.tgz</b> warrt an en vun Di angeven Oort sekert.

en: Here you can set specific Java policies for any particular host or domain. To add a new policy, simply click the <i>New...</i> button and supply the necessary information requested by the dialog box. To change an existing policy, click on the <i>Change...</i> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <i>Delete</i> button will remove the selected policy, causing the default policy setting to be used for that domain.
nds: Hier kannst Du Java-Regeln för enkelte Reekners un Domänen fastleggen. Wenn Du en niege Regel opstellen wullt, klick op <i>Nieg...</i> un giff de nafraagten Informatschonen in den Dialoog in. Wenn Du en Regel ännern wullt, klick op den Knoop <i>Bewerken...</i> un söök de niege Regel binnen den Regel-Dialoog ut. Wenn Du op den <i>Wegdoon</i>-Knoop klickst, warrt de markeerte Regel wegdaan, för den Reekner oder de Domään gellt denn wedder de Standardregel.

en: Enabling the security manager will cause the jvm to run with a Security Manager in place. This will keep applets from being able to read and write to your file system, creating arbitrary sockets, and other actions which could be used to compromise your system. Disable this option at your own risk. You can modify your $HOME/.java.policy file with the Java policytool utility to give code downloaded from certain sites more permissions.
nds: Wenn anmaakt, warrt de JVM mit en Sekerheitpleger lopen. He lett Lüttprogrammen Dien Dateien nich lesen, ännern oder nieg opstellen, se köönt keen Sockets maken oder anner Akschonen utföhren, de Dien Systeem bedrauht. Wenn Du dit utmaakst, is dat Dien Riskanz. Du kannst Dien Datei $HOME/.java.policy mit dat Java-Regelwarktüüch bewerken, wenn Du daallaadt Programmen vun fastleggt Sieden mehr Verlöven geven wullt.

en: Enabling this will cause the jvm to use KIO for network transport
nds: Wenn anmaakt, warrt de JVM för Nettwark-Överdregen KIO bruken

en: Enter the path to the java executable. If you want to use the jre in your path, simply leave it as 'java'. If you need to use a different jre, enter the path to the java executable (e.g. /usr/lib/jdk/bin/java), or the path to the directory that contains 'bin/java' (e.g. /opt/IBMJava2-13).
nds: Giff den Padd na de utföhrbore Java-Datei in. Wenn Du de JRE in Dien Padd bruken wullt, laat dor "java" stahn. Wenn Du en anner JRE bruken muttst, giff den Padd na de utföhrbore Datei in (t.B. /usr/lib/jdk/bin/java), oder den Padd na den Orner, de "bin/java" bargt (t.B. /opt/IBMJava2-13).

en: If you want special arguments to be passed to the virtual machine, enter them here.
nds: Giff hier besünner Argumenten in, de na de JVM wiederleddt warrn schöölt.

en: When all the applets have been destroyed, the applet server should shut down. However, starting the jvm takes a lot of time. If you would like to keep the java process running while you are browsing, you can set the timeout value to whatever you like. To keep the java process running for the whole time that the konqueror process is, leave the Shutdown Applet Server checkbox unchecked.
nds: Wenn all Lüttprogrammen beendt sünd, schull de Lüttprogramm-Server sik ok beennen. Man dat Starten vun de JVM köst bannig Tiet. Wenn Du wullt, dat Java wiederlöppt, wielt Du in't Nett kiekst, kannst Du de Tietgrenz na Dien Pläseer fastleggen. Wenn Du Java de hele Tiet lopen laten wullt, de Konqueror ok löppt, maak dat Krüüz bi de Utmaak-Optschoon weg.

[ctx: @title:group]
en: Doma&in-Specific
nds: För enkelte D&omään

[ctx: @title:window]
en: New Java Policy
nds: Nieg Java-Regel

[ctx: @title:window]
en: Change Java Policy
nds: Java-Regel bewerken

en: &Java policy:
nds: &Java-Regel:

en: Select a Java policy for the above host or domain.
nds: Söök en Java-Regel för den Reekner oder de Domään baven ut.

en: Ena&ble JavaScript globally
nds: JavaScr&ipt för't hele Systeem anmaken

en: Enables the execution of scripts written in ECMA-Script (also known as JavaScript) that can be contained in HTML pages. Note that, as with any browser, enabling scripting languages can be a security problem.
nds: Wenn anmaakt, warrt dat Utföhren vun Skripten in ECMA-Script (ok JavaScript nöömt) tolaten. Disse Skripten köönt in HTML-Sieden inbett wesen. Beacht bitte, dat dat mit all Nettkiekers to Sekerheitproblemen kamen kann, wenn Nettsieden Skripten op Dien Reekner utföhren dörvt.

en: Debugging
nds: Fehlersöök

en: Enable debu&gger
nds: &Debugger anmaken

en: Enables builtin JavaScript debugger.
nds: Maakt den inbuten JavaScript-Debugger an.

en: Report &errors
nds: F&ehlers wiesen

en: Enables the reporting of errors that occur when JavaScript code is executed.
nds: Wenn anmaakt, warrt Fehlers wiest, de bi't Utföhren vun JavaScript opdukt.

en: Here you can set specific JavaScript policies for any particular host or domain. To add a new policy, simply click the <i>New...</i> button and supply the necessary information requested by the dialog box. To change an existing policy, click on the <i>Change...</i> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <i>Delete</i> button will remove the selected policy causing the default policy setting to be used for that domain. The <i>Import</i> and <i>Export</i> button allows you to easily share your policies with other people by allowing you to save and retrieve them from a zipped file.
nds: Hier kannst Du JavaScript-Regeln för enkelte Reekners un Domänen fastleggen. Wenn Du en niege Regel opstellen wullt, klick op <i>Nieg...</i> un giff de nafraagten Informatschonen in den Dialoog in. Wenn Du en Regel ännern wullt, klick op den Knoop <i>Bewerken...</i> un söök de niege Regel binnen den Regel-Dialoog ut. Wenn Du op den <i>Wegdoon</i>-Knoop klickst, warrt de markeerte Regel wegdaan, för den Reekner oder de Domään gellt denn wedder de Standardregel. Mit de Knööp <i>Importeren</i> un <i>Exporteren</i> kannst Du Regeln eenfach mit anner Lüüd tosamen bruken, de Regeln warrt in zip-komprimeert Dateien afleggt.

en: <p>This box contains the domains and hosts you have set a specific JavaScript policy for. This policy will be used instead of the default policy for enabling or disabling JavaScript on pages sent by these domains or hosts.</p><p>Select a policy and use the controls on the right to modify it.</p>
nds: <p>Disse List wiest de Domänen un Reekners, för de Du Regeln för den Bruuk vun JavaScript fastleggt hest. Disse Regeln warrt för Sieden anwendt, de vun disse Reekners oder Domänen kummt, ansteed vun de Standardregel över dat An- oder Utmaken vun JavaScript.</p><p>Wenn Du en Regel bewerken wullt, söök ehr ut un bruuk de Knööp rechterhand.</p>

en: Click this button to choose the file that contains the JavaScript policies. These policies will be merged with the existing ones. Duplicate entries are ignored.
nds: Klick hier, wenn Du de Datei utsöken wullt, de de JavaScript-Regeln bargt. Disse Regeln warrt mit de vörhannen Regeln tosamenföhrt, dubbelte Indrääg warrt nich beacht.

en: Click this button to save the JavaScript policy to a zipped file. The file, named <b>javascript_policy.tgz</b>, will be saved to a location of your choice.
nds: Klick hier, wenn Du de Regel as en zip-komprimeerte Datei sekern wullt. De Datei mit den Naam <b>javascript_policy.tgz</b> warrt an en vun Di angeven Oort sekert.

en: Global JavaScript Policies
nds: Globaal JavaScript-Regeln

[ctx: @title:group]
en: Do&main-Specific
nds: För enkelte Do&mään

[ctx: @title:window]
en: New JavaScript Policy
nds: Nieg JavaScript-Regel

[ctx: @title:window]
en: Change JavaScript Policy
nds: JavaScript-Regel bewerken

en: JavaScript policy:
nds: JavaScript-Regel:

en: Select a JavaScript policy for the above host or domain.
nds: Söök en JavaScript-Regel för den Reekner oder de Domään baven ut

en: Domain-Specific JavaScript Policies
nds: JavaScript-Regeln för enkelte Domänen

en: Open new windows:
nds: Nieg Finstern opmaken:

en: Use global
nds: Globaal bruken

en: Use setting from global policy.
nds: Fastleggen ut de globale Regel bruken

en: Allow
nds: Tolaten

en: Accept all popup window requests.
nds: All Opdukfinstern tolaten

en: Ask
nds: Fragen

en: Prompt every time a popup window is requested.
nds: Nafragen, wenn en Opdukfinster opmaakt warrn schall

en: Deny
nds: Afwiesen

en: Reject all popup window requests.
nds: All Opdukfinstern afwiesen

en: Smart
nds: Plietsch

en: Accept popup window requests only when links are activated through an explicit mouse click or keyboard operation.
nds: Niege Finstern bloots opmaken, wenn Links mit de Muus oder över de Tastatuur aktiveert warrt.

en: If you disable this, Konqueror will stop interpreting the <i>window.open()</i> JavaScript command. This is useful if you regularly visit sites that make extensive use of this command to pop up ad banners.<br /><br /><b>Note:</b> Disabling this option might also break certain sites that require <i>window.open()</i> for proper operation. Use this feature carefully.
nds: Wenn disse Optschoon utmaakt is, föhrt Konqueror den JavaScript-Befehl <i>window.open()</i> nich mehr ut. Dat is goot, wenn Du faken Sieden besöchst, de dor Warven-Finstern mit opmaakt.<br /><br /><b>Beacht:</b> Dat Utmaken vun disse Optschoon mag dat richtige Funkscheneren vun Sieden verhöden, för de <i>window.open</i> wichtig is. Bruuk de Optschoon mit Acht.

en: Resize window:
nds: Finstergrött ännern:

en: Allow scripts to change the window size.
nds: Skripten dat Ännern vun de Finstergrött verlöven

en: Ignore
nds: Övergahn

en: Ignore attempts of scripts to change the window size. The web page will <i>think</i> it changed the size but the actual window is not affected.
nds: Versöök vun Skripten, de Finstergrött to ännern, eenfach övergahn. Na de Siet warrt <i>meldt</i>, dat dat Finster ännert wöör, man dat Finster blifft, as dat is.

en: Some websites change the window size on their own by using <i>window.resizeBy()</i> or <i>window.resizeTo()</i>. This option specifies the treatment of such attempts.
nds: En poor Nettsieden ännert sülven de Finstergrött mit de Befehlen <i>window.resizeBy()</i> un <i>window.resizeTo()</i>. Disse Optschoon leggt fast, wat mit disse Versöök daan warrt.

en: Move window:
nds: Finster verschuven:

en: Allow scripts to change the window position.
nds: Skripten dat Verschuven vun Finstern verlöven

en: Ignore attempts of scripts to change the window position. The web page will <i>think</i> it moved the window but the actual position is not affected.
nds: Versöök vun Skripten, en Finster to verschuven, eenfach övergahn. Na de Siet warrt <i>meldt</i>, dat dat Finster verschaven wöör, man dat Finster blifft, woneem dat is.

en: Some websites change the window position on their own by using <i>window.moveBy()</i> or <i>window.moveTo()</i>. This option specifies the treatment of such attempts.
nds: En poor Nettsieden verschuuvt sülven Finstern mit de Befehlen <i>window.moveBy()</i> un <i>window.moveTo()</i>. Disse Optschoon leggt fast, wat mit disse Versöök daan warrt.

en: Focus window:
nds: Finster aktiveren:

en: Allow scripts to focus the window.
nds: Skripten dat Aktiveren vun Finstern verlöven

en: Ignore attempts of scripts to focus the window. The web page will <i>think</i> it brought the focus to the window but the actual focus will remain unchanged.
nds: Versöök vun Skripten, Finster to aktiveren, eenfach övergahn. Na de Siet warrt <i>meldt</i>, dat dat Finster aktiveert wöör, man dat aktive Finster blifft aktiv.

en: Some websites set the focus to their browser window on their own by using <i>window.focus()</i>. This usually leads to the window being moved to the front interrupting whatever action the user was dedicated to at that time. This option specifies the treatment of such attempts.
nds: En poor Nettsieden aktiveert sülven ehr Nettkiekerfinster mit den Befehl <i>window.focus()</i>. Dat föhrt tomehrst dor to, dat dat Finster na vörn kummt un den Bruker bi dat ünnerbreekt, wat he jüst doon wull. Disse Optschoon leggt fast, wat mit disse Versöök daan warrt.

en: Modify status bar text:
nds: Text vun den Statusbalken ännern:

en: Allow scripts to change the text of the status bar.
nds: Skripten dat Ännern vun den Text op den Statusbalken verlöven

en: Ignore attempts of scripts to change the status bar text. The web page will <i>think</i> it changed the text but the actual text will remain unchanged.
nds: Versöök vun Skripten, den Text op den Statusbalken to ännern, eenfach övergahn. Na de Siet warrt <i>meldt</i>, dat de Text ännert wöör, man de Text blifft, as he is.

en: Some websites change the status bar text by setting <i>window.status</i> or <i>window.defaultStatus</i>, thus sometimes preventing displaying the real URLs of hyperlinks. This option specifies the treatment of such attempts.
nds: En poor Nettsieden ännert sülven den Text mit de Befehlen <i>window.status</i> un <i>window.defaultStatus</i>, wat de Adress vun Links heel versteken oder namaken kunn. Disse Optschoon leggt fast, wat mit disse Versöök daan warrt.

en: Konqueror Browsing Control Module
nds: Kuntrullmoduul för Konqueror as Nettkieker

en: (c) 1999 - 2001 The Konqueror Developers
nds: © 1999 - 2001: De Konqueror-Schrievers

en: JavaScript access controls
    Per-domain policies extensions
nds: JavaScript Togangkuntrull
    Verwiedern för Domään-Regeln

en: <h2>JavaScript</h2>On this page, you can configure whether JavaScript programs embedded in web pages should be allowed to be executed by Konqueror.<h2>Java</h2>On this page, you can configure whether Java applets embedded in web pages should be allowed to be executed by Konqueror.<br /><br /><b>Note:</b> Active content is always a security risk, which is why Konqueror allows you to specify very fine-grained from which hosts you want to execute Java and/or JavaScript programs.
nds: <h2>JavaScript</h2>Op disse Siet kannst Du fastleggen, wat Konqueror in Nettsieden inbette JavaScript-Programmen utföhren schall.<h2>Java</h2>Op disse Siet kannst Du fastleggen, wat Konqueror in Nettsieden inbette Java-Lüttprogrammen utföhren schall.<br /><br /><b>Beacht:</b> Dat is jümmers en Sekerheitproblem, wenn Nettsieden sülven Programmen op Dien Reekner utföhren dörvt. Dat is de Grund dorför, dat Du Konqueror bannig nau seggen kannst, vun welke Reekners oder Domänen Du Java- / JavaScript-Programmen för't Utföhren annehmen wullt.

[ctx: @title:window]
en: Domain-Specific Policies
nds: Regeln för enkelte Domänen

en: &Host or domain name:
nds: Reekner- oder Domään&naam:

en: Enter the name of a host (like www.kde.org) or a domain, starting with a dot (like .kde.org or .org)
nds: Giff den Naam vun den Reekner (t.B. "www.kde.org") oder vun de Domään (t.B. ".kde.org" oder ".org") in. Beacht, dat Domäännaams mit en Punkt anfangen mööt.

en: You must first enter a domain name.
nds: Du muttst toeerst en Domäännaam ingeven.
