fsview - en to nl translation catalogue (70 entries)

en: Name
nl: Naam

en: Size
nl: Grootte

en: File Count
nl: Aantal bestanden

en: Directory Count
nl: Aantal mappen

en: Last Modified
nl: Laatst gewijzigd

en: Owner
nl: Eigenaar

en: Group
nl: Groep

en: Mime Type
nl: Mime-bestandstype

en: Go To
nl: Ga naar

en: Stop at Depth
nl: Stoppen bij diepte

en: Stop at Area
nl: Stop bij gebied

en: Stop at Name
nl: Stoppen bij naam

en: Go Up
nl: Omhoog

en: Stop Refresh
nl: Verversen stoppen

en: Refresh
nl: Vernieuwen

en: Refresh '%1'
nl: '%1' vernieuwen

en: Color Mode
nl: Kleurmodus

en: Visualization
nl: Visualisatie

en: None
nl: Geen

en: Depth
nl: Diepte

en: Read 1 folder, in %2 | Read %1 folders, in %2
nl[0]: %1 map gelezen, in %2
nl[1]: %1 mappen gelezen, in %2

en: 1 folder | %1 folders
nl[0]: %1 map
nl[1]: %1 mappen

en: <p>This is the FSView plugin, a graphical browsing mode showing filesystem utilization by using a tree map visualization.</p><p>Note that in this mode, automatic updating when filesystem changes are made is intentionally <b>not</b> done.</p><p>For details on usage and options available, see the online help under menu 'Help/FSView Manual'.</p>
nl: <p>Dit is de FSView-plugin, en deze geeft visueel weer hoe het bestandssysteem wordt gebruikt. Grote bestanden worden als grotere rechthoeken weergegeven.</p><p>Opmerking: in deze modus wordt het scherm niet steeds automatisch bijgewerkt als er bestanden worden verwijderd of toegevoegd.</p><p>Voor meer informatie over het gebruik en de beschikbare opties, raadpleeg de online helpinformatie onder menu 'Help->FSView-handboek'.</p>

en: &FSView Manual
nl: &FSView-handboek

en: Show FSView manual
nl: FSView-handleiding tonen

en: Opens the help browser with the FSView documentation
nl: Opent de KDE-helpbrowser met de FSView-documentatie

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash
nl: Naar prullenbak verplaatsen

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete
nl: Verwijderen

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: &Edit File Type...
nl: Bestandstype b&ewerken...

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
nl: Eigenschappen

en: FSView intentionally does not support automatic updates when changes are made to files or directories, currently visible in FSView, from the outside.
    For details, see the 'Help/FSView Manual'.
nl: FSView werkt opzettelijk niet de mapweergave automatisch bij als andere programma's de mappen of bestanden wijzigen.
    Raadpleeg voor meer informatie de handleiding onder menu 'Help'.

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nl: B&ewerken

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nl: &Beeld

en: Filesystem Viewer
nl: Bestandssysteemweergave

en: View filesystem starting from this folder
nl: Bestandssysteem weergeven vanaf deze map

en: Text %1
nl: Tekst %1

en: Recursive Bisection
nl: Recursieve bisectie

en: Columns
nl: Kolommen

en: Rows
nl: Rijen

en: Always Best
nl: Altijd beste

en: Best
nl: Beste

en: Alternate (V)
nl: Alternatief (V)

en: Alternate (H)
nl: Alternatief (H)

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: Vertical
nl: Verticaal

en: Nesting
nl: Genest

en: Border
nl: Rand

en: Correct Borders Only
nl: Alleen randen corrigeren

en: Width %1
nl: Breedte %1

en: Allow Rotation
nl: Rotatie toestaan

en: Shading
nl: Schaduw

en: Visible
nl: Zichtbaar

en: Take Space From Children
nl: Ruimte van subitems gebruiken

en: Top Left
nl: Linksboven

en: Top Center
nl: Middenboven

en: Top Right
nl: Rechtsboven

en: Bottom Left
nl: Linksonder

en: Bottom Center
nl: Middenonder

en: Bottom Right
nl: Rechtsonder

en: No %1 Limit
nl: Geen limiet voor %1

en: No Area Limit
nl: Geen gebiedlimiet

en: Area of '%1' (%2)
nl: Gebied van '%1' (%2)

en: 1 Pixel | %1 Pixels
nl[0]: %1 pixel
nl[1]: %1 pixels

en: Double Area Limit (to %1)
nl: Gebiedslimiet verdubbelen (naar %1)

en: Halve Area Limit (to %1)
nl: Gebiedslimiet halveren (naar %1)

en: No Depth Limit
nl: Geen dieptelimiet

en: Depth of '%1' (%2)
nl: Diepte van '%1' (%2)

en: Depth %1
nl: Diepte %1

en: Decrement (to %1)
nl: Verminderen (tot %1)

en: Increment (to %1)
nl: Vermeerderen (tot %1)
