kcmkio - en to nl translation catalogue (18 entries)

en: <h1>My Bookmarks</h1><p>This module lets you configure the bookmarks home page.</p><p>The bookmarks home page is accessible at <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a>.</p>
nl: <h1>Mijn bladwijzers</h1><p>In deze module kunt u de webpagina voor de bladwijzers instellen.</p><p>Deze webpagina is te bereiken via <a href="bookmarks:/"></a>.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bookmarks
nl: Bladwijzers

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: If this option is unchecked, bookmarks at the root of the hierarchy (not in a folder) are not displayed.
    If checked, they are gathered in a "root" folder.
nl: Als deze optie niet is ingeschakeld, dan worden bladwijzers in het hoogste niveau van de boomstructuur (dus niet in een submap) niet weergegeven.
    Indien ingeschakeld worden ze verzameld in een hoofdmap.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: &Show bookmarks without folder
nl: Bladwijzer&s zonder map tonen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: Sub-folders are shown within their parent by default. If you activate this option, sub-folders are displayed on their own.
    It looks less nice but it may help if you have a very big folder you want to spread in two columns.
nl: Standaard worden submappen binnen hun bovenliggende map weergegeven. Als u deze optie inschakelt worden submappen op zichzelf staand weergegeven.
    Dit ziet er minder fraai uit maar kan u helpen als u een zeer grote map hebt die u over twee kolommen wilt spreiden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: &Flatten bookmarks tree
nl: Bladwijzerstructuur &vlak maken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show a box with KDE places (Home, Network, ...). Useful if you use konqueror as a file manager.
nl: Toon een vak met KDE-locaties (Thuis, Netwerk, ...) Handig voor als u Konqueror als bestandsbeheerder gebruikt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show system &places
nl: Systeem&locaties tonen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General Settings
nl: Algemene instellingen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Folders are automatically distributed in several columns. The optimal number of columns depends on the width of the konqueror window and the number of bookmarks you have.
nl: Mappen worden automatisch verspreid over meerdere kolommen. Het optimale aantal kolommen is afhankelijk van de breedte van het Konqueror-venster en het aantal bladwijzers dat u hebt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of columns to show:
nl: Aantal te tonen kolommen:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Disable it on slow system to disable background images.
nl: Schakel dit uit op een traag systeem om het gebruik van achtergrondafbeeldingen te deactiveren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Show folder &backgrounds
nl: Mapachtergron&den weergeven

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: How much disk space is used to cache the pixmaps
nl: Hoeveel schijfruimte er gebruikt wordt om afbeeldingen te bufferen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Pixmap Cache
nl: Afbeeldingenbuffer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMaxCacheSize)
en: Disk cache size:
nl: Buffergrootte op schijf:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: Clear the pixmap cache
nl: De afbeeldingenbuffer legen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: &Clear Cache
nl: &Buffer legen
