fsview - en to nn translation catalogue (72 entries)

en: Name
nn: Namn

en: Size
nn: Storleik

en: File Count
nn: Talet på filer

en: Directory Count
nn: Talet på mapper

en: Last Modified
nn: Sist endra

en: Owner
nn: Eigar

en: Group
nn: Gruppe

en: Mime Type
nn: MIME-type

en: Go To
nn: Gå til

en: Stop at Depth
nn: Stopp ved djupn

en: Stop at Area
nn: Stopp ved område

en: Stop at Name
nn: Stopp ved namn

en: Go Up
nn: Gå opp

en: Stop Refresh
nn: Stopp oppdatering

en: Refresh
nn: Oppdater

en: Refresh '%1'
nn: Oppdater «%1»

en: Color Mode
nn: Fargemodus

en: Visualization
nn: Visualisering

en: None
nn: Ingen

en: Depth
nn: Djupn

en: Read 1 folder, in %2 | Read %1 folders, in %2
nn[0]: Las 1 mappe, i %2
nn[1]: Las %1 mapper, i %2

en: 1 folder | %1 folders
nn[0]: 1 mappe
nn[1]: %1 mapper

en: <p>This is the FSView plugin, a graphical browsing mode showing filesystem utilization by using a tree map visualization.</p><p>Note that in this mode, automatic updating when filesystem changes are made is intentionally <b>not</b> done.</p><p>For details on usage and options available, see the online help under menu 'Help/FSView Manual'.</p>
nn: <p>Dette er FSView-tillegget, som gjev ei grafisk trekartoversikt over filsystembruken.</p><p>Merk at i denne modusen vert ikkje endringar i filsystemet automatisk reflekterte i visinga. Dette er gjort med vilje.</p><p>For meir informasjon om bruk og innstillingar, sjå brukarhandboka under «Hjelp → FSView-handbok».</p>

en: &FSView Manual
nn: FSView-&handbok

en: Show FSView manual
nn: Vis FSView-handbok

en: Opens the help browser with the FSView documentation
nn: Opna hjelpelesaren med FSView-handboka

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash
nn: Flytt til papirkorga

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete
nn: Slett

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: &Edit File Type...
nn: &Rediger filtype …

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
nn: Eigenskapar

en: FSView intentionally does not support automatic updates when changes are made to files or directories, currently visible in FSView, from the outside.
    For details, see the 'Help/FSView Manual'.
nn: Merk at endringar utanfrå til filer eller mapper ikkje automatisk vert reflekterte i visinga. Dette er gjort med vilje.
    Sjå brukarhandboka under «Hjelp → FSView-handbok» for meir informasjon.

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nn: &Rediger

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nn: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
nn: &Hjelp

en: Filesystem Viewer
nn: Filsystemvisar

en: (c) 2002, Josef Weidendorfer
nn: © 2002 Josef Weidendorfer

en: View filesystem starting from this folder
nn: Vis filsystem frå denne mappa

en: Text %1
nn: Tekst %1

en: Recursive Bisection
nn: Rekursiv todeling

en: Columns
nn: Kolonnar

en: Rows
nn: Rader

en: Always Best
nn: Alltid beste

en: Best
nn: Beste

en: Alternate (V)
nn: Alternativ (L)

en: Alternate (H)
nn: Alternativ (V)

en: Horizontal
nn: Vassrett

en: Vertical
nn: Loddrett

en: Nesting
nn: Nøsting

en: Border
nn: Kantlinje

en: Correct Borders Only
nn: Berre rette kantlinjer

en: Width %1
nn: Breidd %1

en: Allow Rotation
nn: Tillat rotering

en: Shading
nn: Skuggelegging

en: Visible
nn: Synleg

en: Take Space From Children
nn: Ta plass frå undermapper

en: Top Left
nn: Oppe til venstre

en: Top Center
nn: I midten oppe

en: Top Right
nn: Oppe til høgre

en: Bottom Left
nn: Nede til venstre

en: Bottom Center
nn: I midten nede

en: Bottom Right
nn: Nede til høgre

en: No %1 Limit
nn: Inga %1-grense

en: No Area Limit
nn: Inga områdegrense

en: Area of '%1' (%2)
nn: Område til «%1» (%2)

en: 1 Pixel | %1 Pixels
nn[0]: 1 piksel
nn[1]: %1 pikslar

en: Double Area Limit (to %1)
nn: Dobla områdegrense (til %1)

en: Halve Area Limit (to %1)
nn: Halver områdegrense (til %1)

en: No Depth Limit
nn: Inga djupngrense

en: Depth of '%1' (%2)
nn: Djupn til «%1» (%2)

en: Depth %1
nn: Djupn %1

en: Decrement (to %1)
nn: Mink (til %1)

en: Increment (to %1)
nn: Auk (til %1)
