kio4 - en to nn translation catalogue (18 entries)

en: <h1>My Bookmarks</h1><p>This module lets you configure the bookmarks home page.</p><p>The bookmarks home page is accessible at <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a>.</p>
nn: <h1>Mine bokmerke</h1><p>Med denne modulen kan du setja opp heimesida for bokmerke.</p><p>Bokmerkesida finn du ved å skriva <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a> i adressefeltet.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bookmarks
nn: Bokmerke

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: If this option is unchecked, bookmarks at the root of the hierarchy (not in a folder) are not displayed.
    If checked, they are gathered in a "root" folder.
nn: Viss det ikkje er kryssa av her, vil bokmerke i rota av hierarkiet (ikkje i ei mappe) ikkje verta viste.
    Viss det er kryssa av her, vert dei samla i ei «rot»-mappe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: &Show bookmarks without folder
nn: Vi&s bokmerke utan mappe

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: Sub-folders are shown within their parent by default. If you activate this option, sub-folders are displayed on their own.
    It looks less nice but it may help if you have a very big folder you want to spread in two columns.
nn: Undermapper vert i utgangspunktet viste inne i foreldremappa. Viss du slår på dette, vil undermapper verta viste for seg sjølv.
    Det ser ikkje så fint ut, men det kan hjelpa viss du har ei svært stor mappe og du vil spreia det over to kolonnar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: &Flatten bookmarks tree
nn: &Flat ut bokmerketreet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show a box with KDE places (Home, Network, ...). Useful if you use konqueror as a file manager.
nn: Vis ein boks med KDE-område («Heim», «Nettverk» osb.) Nyttig viss du brukar Konqueror som filhandsamar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show system &places
nn: Vis sys&temområde

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General Settings
nn: Generelle innstillingar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Folders are automatically distributed in several columns. The optimal number of columns depends on the width of the konqueror window and the number of bookmarks you have.
nn: Mapper vert fordelte automatisk på fleire kolonnar. Kor mange kolonnar som er optimalt er avhengig av breidda på Konqueror-vindauget og kor mange bokmerke du har.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of columns to show:
nn: Kor mange kolonnar som skal visast:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Disable it on slow system to disable background images.
nn: Slå det av på trege system for å slå av bakgrunnsbilete.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Show folder &backgrounds
nn: Vis &bakgrunnar i mapper

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: How much disk space is used to cache the pixmaps
nn: Kor mykje diskplass vert brukt for å mellomlagra punktbileta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Pixmap Cache
nn: Punktbiletlager

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMaxCacheSize)
en: Disk cache size:
nn: Storleik på mellomlager:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: Clear the pixmap cache
nn: Tøm punktbiletlageret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: &Clear Cache
nn: &Tøm mellomlageret
