kcmkio - en to pl translation catalogue (19 entries)

en: <h1>My Bookmarks</h1><p>This module lets you configure the bookmarks home page.</p><p>The bookmarks home page is accessible at <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a>.</p>
pl: <h1>Moje zakładki</h1><p>Ten moduł umożliwia ustawienie głównej strony zakładek</p> <p>Strona ta jest dostępna pod adresem <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a>.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bookmarks
pl: Zakładki

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: If this option is unchecked, bookmarks at the root of the hierarchy (not in a folder) are not displayed.
    If checked, they are gathered in a "root" folder.
pl: Jeśli ta opcja jest wyłączona, zakładki nie znajdujące się w katalogu będą niewidoczne.
    Jeśli jest włączona, zakładki będą zbierane w katalogu "głównym".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: &Show bookmarks without folder
pl: &Pokaż zakładki spoza katalogów

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: Sub-folders are shown within their parent by default. If you activate this option, sub-folders are displayed on their own.
    It looks less nice but it may help if you have a very big folder you want to spread in two columns.
pl: Domyślnie podkatalogi są widoczne w katalogu, w którym się znajdują. Jeśli ta opcja jest włączona, podkatalogi będą wyświetlane osobno.
    Wygląda to gorzej, ale ułatwia pracę z dużymi katalogami, które są wyświetlane w dwóch kolumnach.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: &Flatten bookmarks tree
pl: &Płaskie drzewo zakładek

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show a box with KDE places (Home, Network, ...). Useful if you use konqueror as a file manager.
pl: Pokaż okienko z miejscami KDE (Katalog domowy, Sieć, ...). Użyteczne, jeśli Konqueror jest używany jako menedżer plików.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show system &places
pl: Pokaż &miejsca systemowe

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General Settings
pl: Ustawienia ogólne

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Folders are automatically distributed in several columns. The optimal number of columns depends on the width of the konqueror window and the number of bookmarks you have.
pl: Katalogi są automatycznie umieszczane w kilku kolumnach. Optymalna liczba kolumn zależy od szerokości okna Konquerora i liczby zakładek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of columns to show:
pl: Liczba widocznych kolumn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Disable it on slow system to disable background images.
pl: Wyłącz na wolnym komputerze, żeby wyłączyć obrazki tła.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Show folder &backgrounds
pl: Pokaż &tło katalogów

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: How much disk space is used to cache the pixmaps
pl: Ile miejsca na dysku użyć na buforowanie obrazków

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Pixmap Cache
pl: Bufor obrazków

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMaxCacheSize)
en: Disk cache size:
pl: Rozmiar bufora na dysku:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbCacheSize)
en:  kB
pl:  KB

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: Clear the pixmap cache
pl: Wyczyść bufor obrazków

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: &Clear Cache
pl: &Wyczyść bufor
