kio4 - en to pt translation catalogue (18 entries)

en: <h1>My Bookmarks</h1><p>This module lets you configure the bookmarks home page.</p><p>The bookmarks home page is accessible at <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a>.</p>
pt: <h1>Os Meus Favoritos</h1><p>Este módulo permite-lhe configurar a página inicial dos favoritos.</p><p>Esta está acessível em <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a>.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bookmarks
pt: Favoritos

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: If this option is unchecked, bookmarks at the root of the hierarchy (not in a folder) are not displayed.
    If checked, they are gathered in a "root" folder.
pt: Se esta opção estiver desligada, os favoritos no topo da hierarquia (fora de qualquer pasta) não aparecem.
    Se estiver assinalada, estes são recolhidos numa pasta de "raiz".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: &Show bookmarks without folder
pt: Mo&strar os favoritos sem pasta

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: Sub-folders are shown within their parent by default. If you activate this option, sub-folders are displayed on their own.
    It looks less nice but it may help if you have a very big folder you want to spread in two columns.
pt: As sub-pastas são apresentadas sem a sua pasta-mãe por omissão. Se activar esta opção, as sub-pastas aparecem por si só.
    Parece menos agradável, mas podê-lo-á ajudar se tiver uma pasta bastante grande que queira distribuir por duas colunas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: &Flatten bookmarks tree
pt: Ár&vore de favoritos plana

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show a box with KDE places (Home, Network, ...). Useful if you use konqueror as a file manager.
pt: Mostra uma área com os locais do KDE (Pasta Pessoal, Rede, ...). É útil se usar o Konqueror como gestor de ficheiros.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show system &places
pt: Mostrar os &locais do sistema

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General Settings
pt: Configuração Geral

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Folders are automatically distributed in several columns. The optimal number of columns depends on the width of the konqueror window and the number of bookmarks you have.
pt: As pastas são distribuídas automaticamente por várias colunas. O número óptimo de colunas depende da largura da janela do Konqueror e do número de favoritos que tem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of columns to show:
pt: Número de colunas a mostrar:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Disable it on slow system to disable background images.
pt: Desactive a opção nos sistemas lentos para desactivar as imagens de fundo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Show folder &backgrounds
pt: Mostrar os &fundos das pastas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: How much disk space is used to cache the pixmaps
pt: Quanto espaço em disco é usado para fazer 'cache' das imagens

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Pixmap Cache
pt: 'Cache' de Imagens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMaxCacheSize)
en: Disk cache size:
pt: Tamanho da 'cache' em disco:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: Clear the pixmap cache
pt: Limpar a 'cache' das imagens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: &Clear Cache
pt: &Limpar a 'Cache'
