kcmkonqhtml - en to ro translation catalogue (255 entries)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pShowMMBInTabs)
en: This will open a new tab instead of a new window in various situations, such as choosing a link or a folder with the middle mouse button.
ro: În diferite situații precum alegerea unei hiperlegături sau a unui dosar cu clic mijloc, va fi deschisă o filă nouă în loc de o fereastră nouă.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pShowMMBInTabs)
en: Open &links in new tab instead of in new window
ro: Deschide &legăturile într-o filă nouă în loc de fereastră nouă.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pPopupsWithinTabs)
en: Whether or not JavaScript popups if allowed shall open in a new tab or in a new window.
ro: Precizează dacă ferestrele popup JavaScript să fie deschise într-o filă nouă sau o fereastră nouă.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pPopupsWithinTabs)
en: Open pop&ups in new tab instead of in new window
ro: Deschide ferestrele pop-&up într-o filă nouă în loc de fereastră nouă

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pKonquerorTabforExternalURL)
en: When you click a URL in another KDE program or call kfmclient to open a URL, the current desktop will be searched for a non-minimized Konqueror and, if found, the URL opened as a new tab within it. Otherwise a new Konqueror window will be opened with the required URL.
ro: Apăsați pe un URL în alt program KDE sau executați „kfmclient” pentru a deschide un URL. În mediul KDE curent va fi căutată o fereastră Konqueror neminimizată și URL-ul va fi deschis într-o filă nouă. În caz contrar va fi deschisă o fereastră Konqueror nouă cu URL-ul cerut.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pKonquerorTabforExternalURL)
en: Open as tab in existing Konqueror when URL is called externally
ro: Dacă URL-ul este extern, deschide ca filă într-o fereastră Konqueror existentă

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pNewTabsInBackground)
en: This will open a new tab in the background, instead of in the foreground.
ro: Această acțiune va deschide o filă nouă în fundal în loc de prim-plan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pNewTabsInBackground)
en: O&pen new tabs in the background
ro: D&eschide fila în fundal

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pOpenAfterCurrentPage)
en: This will open a new tab opened from a page after the current tab, instead of after the last tab.
ro: Va fi deschisă o filă nouă dintr-o pagină, după fila curentă.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pOpenAfterCurrentPage)
en: Open &new tab after current tab
ro: Deschide o filă &nouă după fila curentă

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pDynamicTabbarHide)
en: This will display the tab bar only if there are two or more tabs. Otherwise it will always be displayed.
ro: Bara de file va fi afișată numai dacă există două sau mai multe file. În caz contrar ea va fi afișată întotdeauna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pDynamicTabbarHide)
en: Hide the tab bar when only one tab is open
ro: Ascunde bara de file atunci cînd există numai o filă

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pPermanentCloseButton)
en: This will display close buttons inside each tab.
ro: Aceasta va determina afișarea butoanelor de închidere în fiecare filă.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pPermanentCloseButton)
en: &Show close button on tabs
ro: &Afișează butonul de închidere pe file

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pMiddleClickClose)
en: When you click on a tab using the middle mouse button or mouse wheel, it will close that tab.
ro: Cînd faceți clic pe o filă cu butonul din mijloc al mausului sau cu rotița lui, fila se va închide.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pMiddleClickClose)
en: Middle-click on a tab to close it
ro: Faceți clic-mijloc pe o filă pentru a o închide

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pTabConfirm)
en: This will ask you whether you are sure you want to close a window when it has multiple tabs opened in it.
ro: Dacă fereastra are mai multe file deschise vi se va cere confirmarea închiderii ei.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pTabConfirm)
en: Confirm &when closing windows with multiple tabs
ro: Cere confirmare la în&chiderea ferestrelelor cu mai multe file

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pTabCloseActivatePrevious)
en: When checking this the previous used or opened tab will be activated when you close the current active tab instead of the one right to the current tab.
ro: Dacă opțiunea este stabilită, atunci fila utilizată sau deschisă mai înainte va fi activată cînd închideți fila curentă. În celălalt caz, va fi activată prima subfereastră din dreapta celei ce a fost închisă.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pTabCloseActivatePrevious)
en: Activate previously used tab when closing the current tab
ro: Activează fila utilizată anterior atunci cînd închideți fila curentă

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
ro: Fonturi

[ctx: @title:tab]
en: Stylesheets
ro: Foi de stil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3_2)
en: Images
ro: Imagini

en: A&utomatically load images
ro: Încarcă &automat imaginile

en: <html>If this box is checked, Konqueror will automatically load any images that are embedded in a web page. Otherwise, it will display placeholders for the images, and you can then manually load the images by clicking on the image button.<br />Unless you have a very slow network connection, you will probably want to check this box to enhance your browsing experience.</html>
ro: <html>Dacă această opțiune este selectată, Konqueror va încărca automat toate imaginile care sînt înglobate într-o pagină de web. Altfel, el va afișa numai marcaje pentru imagini și după aceea puteți încărca manual imaginile dînd clic pe butonul corespunzător unei imagini.<br />În cazul în care aveți o conexiune la Internet destul de bună, este indicat să lăsați selectată această opțiune pentru a beneficia de o experiență de navigare plăcută.</html>

en: Dra&w frame around not completely loaded images
ro: &Desenează cadrul în jurul imaginilor încărcate incomplet

en: <html>If this box is checked, Konqueror will draw a frame as a placeholder around images embedded in a web page that are not yet fully loaded.<br />You will probably want to check this box to enhance your browsing experience, especially if have a slow network connection.</html>
ro: <html>Dacă această opțiune este selectată, Konqueror va desena un cadru ca indicator pentru imaginile care nu s-au terminat de încărcat. <br />În cazul în care aveți o conexiune la Internet destul de lentă, este indicat să lăsați selectată această opțiune pentru a beneficia de o navigare plăcută.</html>

[ctx: animations]
en: Enabled
ro: Activate

[ctx: animations]
en: Disabled
ro: Dezactivate

en: Show Only Once
ro: Afișează numai o dată

en: <html>Controls how Konqueror shows animated images:<br /><ul><li><b>Enabled</b>: Show all animations completely.</li><li><b>Disabled</b>: Never show animations, show the starting image only.</li><li><b>Show only once</b>: Show all animations completely but do not repeat them.</li></ul></html>
ro: <html>Controlează modul în care Konqueror afișează imaginile animate:<br /><ul><li><b>Activate</b>: Afișează complet toate animațiile.</li><li><b>Dezactivate</b>: Nu afișează animațiile, ci numai imaginea de început.</li><li><b>Afișează numai odată</b>: Afișează toate animațiile complet, dar nu le repetă.</li></ul></html>

en: A&nimations:
ro: &Animații:

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous
ro: Diverse

[ctx: underline]
en: Enabled
ro: Activată

[ctx: underline]
en: Disabled
ro: Dezactivată

en: Only on Hover
ro: Numai la planare

en: Und&erline links:
ro: &Subliniere hiperlegături:

en: <html>Controls how Konqueror handles underlining hyperlinks:<br /><ul><li><b>Enabled</b>: Always underline links</li><li><b>Disabled</b>: Never underline links</li><li><b>Only on Hover</b>: Underline when the mouse is moved over the link</li></ul><br /><i>Note: The site's CSS definitions can override this value.</i></html>
ro: <html>Controlează modul în care Konqueror face sublinierea hiperlegăturilor:<br /><ul><li><b>Activată</b>: întotdeauna subliniază legăturile</li><li><b>Dezactivată</b>: niciodată nu subliniază legăturile</li><li><b>Numai la maus deasupra</b>: subliniază cînd mausul este mutat deasupra unei legături</li></ul> <br /><i>Observație: Definițiile CSS globale pot modifica această configurare.</i></html>

en: When Efficient
ro: Când este eficientă

[ctx: smooth scrolling]
en: Always
ro: Întotdeauna

[ctx: soft scrolling]
en: Never
ro: Niciodată

en: S&mooth scrolling:
ro: Derulare li&nă:

en: <html>Determines whether Konqueror should use smooth steps to scroll HTML pages, or whole steps:<br /><ul><li><b>Always</b>: Always use smooth steps when scrolling.</li><li><b>Never</b>: Never use smooth scrolling, scroll with whole steps instead.</li><li><b>When Efficient</b>: Only use smooth scrolling on pages where it can be achieved with moderate usage of system resources.</li></ul></html>
ro: <html>Determină dacă Konqueror trebuie să utilizeze pași lini pentru a derula paginile HTML, sau pași întregi:<br /><ul><li><b>Întotdeauna</b>: Utilizează întotdeauna pași lini la derulare.</li><li><b>Niciodată</b>: Nu utiliza pași lini niciodată, derulînd cu pași întregi în schimb.</li><li><b>Cînd este eficientă</b>: Utilizează derularea lină pe paginile pe care aceasta poate fi obținută cu un consum moderat de resurse ale sistemului.</li></ul></html>

en: <h1>Konqueror Fonts</h1>On this page, you can configure which fonts Konqueror should use to display the web pages you view.
ro: <h1>Fonturi Konqueror</h1>Pe această pagină puteți configura fonturile pe care trebuie să le utilizeze Konqueror la afișarea paginilor de web.

en: Font Si&ze
ro: Dimen&siune font

en: This is the relative font size Konqueror uses to display web sites.
ro: Aceasta este mărimea de font relativă pe care o utilizează Konqueror la afișarea saiturilor de web.

en: M&inimum font size:
ro: Mărimea m&inimă a fontului:

en: Konqueror will never display text smaller than this size,<br />overriding any other settings.
ro: Konqueror nu va afișa niciodată texte mai mici decît această mărime,<br />indiferent de setările siturilor de web.

en: &Medium font size:
ro: Mărimea &medie a fontului:

en: S&tandard font:
ro: Fontul &standard:

en: This is the font used to display normal text in a web page.
ro: Acesta este fontul utilizat la afișarea textului normal dintr-o pagină de web.

en: &Fixed font:
ro: Fontul fi&x:

en: This is the font used to display fixed-width (i.e. non-proportional) text.
ro: Acesta este fontul utilizat la afișarea textului de lățime fixă (adică neproporțional) dintr-o pagină de web.

en: S&erif font:
ro: Fontul &serif:

en: This is the font used to display text that is marked up as serif.
ro: Acesta este fontul utilizat la afișarea textelor marcate ca serif.

en: Sa&ns serif font:
ro: Fontul s&ans serif:

en: This is the font used to display text that is marked up as sans-serif.
ro: Acesta este fontul utilizat la afișarea textelor marcate ca sans-serif.

en: C&ursive font:
ro: Fontul c&ursiv:

en: This is the font used to display text that is marked up as italic.
ro: Acesta este fontul utilizat la afișarea textelor marcate ca fiind cursive.

en: Fantas&y font:
ro: Fontul &fantasy:

en: This is the font used to display text that is marked up as a fantasy font.
ro: Acesta este fontul utilizat la afișarea textelor marcate cu font fantasy.

en: Font &size adjustment for this encoding:
ro: Ajustarea &mărimii de font pentru această codare:

en: Use Language Encoding
ro: Utilizează codarea limbii

en: Default encoding:
ro: Codarea implicită:

en: Select the default encoding to be used; normally, you will be fine with 'Use language encoding' and should not have to change this.
ro: Selectează codarea implicită de utilizat. În mod normal este suficientă „Utilizează codarea limbii” și nu ar trebui schimbată.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CSSConfigWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CSSCustomDialog)
en: <b>Stylesheets</b><p>See http://www.w3.org/Style/CSS for further information on cascading style sheets.</p>
ro: <b>Foi de stil în cascadă</b><p>Vizitați http://www.w3.org/Style/CSS pentru mai multe informații despre foile de stil în cascadă.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, ButtonGroup1)
en: <b>Stylesheets</b><p>Use this groupbox to determine how Konqueror will render style sheets.</p>
ro: <b>Foi de stil</b><p> Utilizați acest grup pentru a seta modul în care Konqueror va randa foile de stil în cascadă.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup1)
en: Stylesheets
ro: Foi de stil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useDefault)
en: <b>Use default stylesheet</b><p>Select this option to use the default stylesheet.</p>
ro: <b>Utilizează CSS-ul implicit</b><p>Selectați această opțiune pentru a utiliza foaia de stil implicită.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useDefault)
en: Us&e default stylesheet
ro: Utilizează stilul &implicit

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useUser)
en: <b>Use user-defined stylesheet</b><p>If this box is checked, Konqueror will try to load a user-defined style sheet as specified in the location below. The style sheet allows you to completely override the way web pages are rendered in your browser. The file specified should contain a valid style sheet (see http://www.w3.org/Style/CSS for further information on cascading style sheets).</p>
ro: <b>Foi de stil definite de utilizator</b><p>Dacă este selectată această opțiune, Konqueror va încerca să încarce o foaie de stiluri în cascadă definită de utilizator, așa cum este specificat mai jos. Foaia de stiluri în cascadă vă permite să rescrieți complet modul în care sînt randate paginile de web în navigatorul dumneavoastră. Fișierul specificat trebuie să conțină un conținut CSS valid (vizitați http://www.w3.org/Style/CSS pentru mai multe informații despre foile de stil în cascadă).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useUser)
en: Use &user-defined stylesheet
ro: Utilizează stil definit de &utilizator

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useAccess)
en: <b>Use accessibility stylesheet</b><p>Selecting this option will allow you to define a default font, font size, and font color with a few simple clicks of the mouse. Simply wander over to the Customize... dialog and pick out your desired options.</p>
ro: <b>Utilizează stilul de accesibilitate</b><p>Selectarea acestei opțiuni vă permite să definiți un font, o mărime și o culoare implicită pentru font cu numai cîteva clicuri de maus. Intrați în subfereastra "Personalizează..." și alegeți opțiunile dorite.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useAccess)
en: U&se accessibility stylesheet
ro: Utilizează &stilul de accesibilitate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, customize)
en: Custom&ize...
ro: &Personalizează...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, GroupBox7)
en: <b>Font family</b><p>A font family is a group of fonts that resemble one another, with family members that are e.g. bold, italic, or any number of the above.</p>
ro: <b>Familie font</b><p>O familie de fonturi este un grup de fonturi care seamănă unul cu celălalt (bold, italic sau orice număr din cele de mai sus).</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox7)
en: Font Family
ro: Familie font

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtBaseFontFamily)
en: Base family:
ro: Familia de bază:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QFontComboBox, fontFamily)
en: <p>This is the currently selected font family</p>
ro: <p>Aceasta este familia fontului curent selectat</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, sameFamily)
en: <b>Use same family for all text</b><p>Select this option to override custom fonts everywhere in favor of the base font.</p>
ro: <b>Utilizează aceași familie pentru tot textul. </b><p>Selectați această opțiune pentru a impune aceste setări de font de bază față de fonturile personalizate.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sameFamily)
en: Use same family for all text
ro: Utilizează aceeași familie pentru tot textul

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Font Size
ro: Dimensiune font

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtFontsize)
en: Base font si&ze:
ro: Mărime font de ba&ză:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, dontScale)
en: <b>Use same size for all elements</b><p>Select this option to override custom font sizes in favor of the base font size. All fonts will be displayed in the same size.</p>
ro: <b>Utilizează aceeași mărime pentru toate elementele</b><p>Selectați această opțiune pentru a suprascrie mărimile personalizate de font în favoarea unei mărimi unice pentru fontul de bază. Acest lucru înseamnă că toate fonturile vor fi afișate cu aceeași mărime.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dontScale)
en: &Use same size for all elements
ro: &Utilizează aceeași mărime pentru toate elementele

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup2)
en: Colors
ro: Culori

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, blackOnWhite)
en: <b>Black on White</b><p>This is what you normally see.</p>
ro: <b>Negru pe alb</b><p>Aceasta este ceea ce vedeți în mod normal.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, blackOnWhite)
en: &Black on white
ro: &Negru pe alb

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, whiteOnBlack)
en: <b>White on Black</b><p>This is your classic inverse color scheme.</p>
ro: <b>Alb pe negru</b><p>Aceasta este schema clasică de culori inverse.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, whiteOnBlack)
en: &White on black
ro: &Alb pe negru

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, customColor)
en: <b>Custom</b><p>Select this option to define a custom color for the default font.</p>
ro: <b>Personalizat</b><p>Selectați această opțiune pentru a defini o culoare personalizată pentru fontul implicit.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customColor)
en: Cus&tom
ro: &Personalizat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, txtBackground)
en: <b>Background</b><p>This background color is the one displayed behind the text by default. A background image will override this.</p>
ro: <b>Fundal</b><p>Aceasta este culoarea de fundal afișată în mod implicit în spatele textului. O image de fundal dezactivează această opțiune.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtBackground)
en: Bac&kground:
ro: &Fundal:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, backgroundColorButton)
en: <b>Background</b><p>Behind this door lays the ability to choose a custom default background.</p>
ro: <b>Fundal</b><p>Această opțiune vă permite să alegeți o culoare de fundal personalizată.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, sameColor)
en: <b>Use same color for all text</b><p>Select this option to apply your chosen color to the default font as well as any custom fonts as specified in a stylesheet.</p>
ro: <b>Utilizează aceeași culoare pentru tot textul</b><p>Selectați această opțiune pentru a aplica culorile alese de dumneavoastră la fontul implicit precum și fonturilor personalizate specificate în fișierul CSS.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sameColor)
en: Use same color for all text
ro: Utilizează aceeași culoare pentru tot textul

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, txtForeground) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, foregroundColorButton)
en: <b>Foreground color</b><p>The foreground color is the color that the text is drawn in.</p>
ro: <b>Culoare text</b><p>Aceasta este culoarea cu care este scris textul.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtForeground)
en: &Foreground:
ro: &Text:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, GroupBox3_2)
en: <b>Images</b>
ro: <b>Imagini</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideImages)
en: <b>Suppress images</b><p>Selecting this will prevent Konqueror from loading images.</p>
ro: <b>Dezactivează imaginile</b><p>Selectînd această opțiune va opri Konqueror să încarce imaginile.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideImages)
en: &Suppress images
ro: &Dezactivează imaginile

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideBackground)
en: <b>Suppress background images</b><p>Selecting this option will prevent Konqueror from loading background images.</p>
ro: <b>Dezactivează imaginile de fundal</b><p>Selectarea acestei opțiuni va opri Konqueror să încarce imaginile de fundal.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideBackground)
en: Suppress background images
ro: Dezactivează imaginile de fundal

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewBox)
en: Preview
ro: Previzualizare

en: <h1>Konqueror Stylesheets</h1> This module allows you to apply your own color and font settings to Konqueror by using stylesheets (CSS). You can either specify options or apply your own self-written stylesheet by pointing to its location.<br /> Note that these settings will always have precedence before all other settings made by the site author. This can be useful to visually impaired people or for web pages that are unreadable due to bad design.
ro: <h1>Foi de stil Konqueror</h1>Acest modul vă permite să aplicați setările dumneavoastră de culori și fonturi pentru Konqueror utilizînd foi de stil în cascadă (CSS). Puteți specifica opțiuni sau indica un fișier CSS scris de dumneavoastră. <br /> Aceste setări vor avea întotdeauna precedență față de orice specificații făcute de autorul site-ului vizitat. Acest lucru poate fi util pentru persoane cu probleme de vedere sau pentru acele pagini de web care au fost scrise defectuos.

en: <html>
    <head>
    <style>
    <!--
    %1
    -->
    </style>
    </head>
    <body>
    <h1>Heading 1</h1>
    <h2>Heading 2</h2>
    <h3>Heading 3</h3>
    
    <p>User-defined stylesheets allow increased
    accessibility for visually handicapped
    people.</p>
    
    </body>
    </html>
ro: <html>
    <head>
    <style>
    <!--
    %1
    -->
    </style>
    </head>
    <body>
    <h1>Antet 1</h1>
    <h2>Antet 2</h2>
    <h3>Antet 3</h3>
    
    <p>Foile de stil în cascadă definite de
    utilizator permit creșterea accesibilității
    calculatorului pentru persoanele cu handicap
    vizual.</p>
    
    </body>
    </html>

en: Host/Domain
ro: Gazdă/Domeniu

en: Policy
ro: Politică

en: &New...
ro: &Nou...

en: Chan&ge...
ro: &Modifică...

en: De&lete
ro: Ș&terge

en: &Import...
ro: &Importă...

en: &Export...
ro: &Exportă...

en: Click on this button to manually add a host or domain specific policy.
ro: Dați clic pe acest buton pentru a adăuga manual o politică specifică unui domeniu sau gazde.

en: Click on this button to change the policy for the host or domain selected in the list box.
ro: Dați clic pe acest buton pentru a modifica politica pentru gazdă sau domeniu.

en: Click on this button to delete the policy for the host or domain selected in the list box.
ro: Dați clic pe acest buton pentru a șterge politica pentru gazda sau domeniul selectat.

en: You must first select a policy to be changed.
ro: Mai întîi trebuie să selectați o politică înainte de a o putea modifica.

en: You must first select a policy to delete.
ro: Mai întîi trebuie să selectați o politică înainte de a o putea șterge.

en: Use Global
ro: Utilizează global

en: Accept
ro: Acceptă

en: Reject
ro: Respinge

en: Enable filters
ro: Activează filtrele

en: Hide filtered images
ro: Ascunde imaginile filtrate

en: Manual Filter
ro: Filtrare manuală

en: Search:
ro: Caută:

en: <qt>Filter expression (e.g. <tt>http://www.example.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">more information</a>):
ro: <qt>Expresie filtru (de ex. <tt>http://www.exemplu.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">informații suplimentare</a>):

en: Automatic Filter
ro: Filtrare automată

en: Automatic update interval:
ro: Interval de actualizare automată:

en:  day |  days
ro[0]:  zi
ro[1]:  zile
ro[2]:  de zile

en: Insert
ro: Inserează

en: Update
ro: Actualizează

en: Remove
ro: Elimină

en: Import...
ro: Importă...

en: Export...
ro: Exportă...

en: <qt>More information on <a href="importhelp">import format</a>, <a href="exporthelp">export format</a>
ro: <qt>Informații suplimentare despre <a href="importhelp">formatul de import</a>, <a href="exporthelp">formatul de export</a>

en: Enable or disable AdBlocK filters. When enabled, a set of URL expressions should be defined in the filter list for blocking to take effect.
ro: Activează sau dezactivează filtrele AdBlock. Cînd e activat, trebuiesc definite un set de expresii URL în lista filtrelor pentru ca blocarea să aibă efect.

en: When enabled blocked images will be removed from the page completely, otherwise a placeholder 'blocked' image will be used.
ro: Cînd este activat, imaginile blocate vor fi eliminate complet din pagină, altfel în locul lor se va pune imaginea „blocat”.

en: This is the list of URL filters that will be applied to all embedded images and media objects.
ro: Aceasta este lista filtrelor URL ce vor fi aplicate la toate imaginile și obiectele multimedia încorporate.

en: <qt><p>Enter an expression to filter. Filters can be defined as either:<ul><li>a shell-style wildcard, e.g. <tt>http://www.example.com/ads*</tt>, the wildcards <tt>*?[]</tt> may be used</li><li>a full regular expression by surrounding the string with '<tt>/</tt>', e.g. <tt>/\/(ad|banner)\./</tt></li></ul><p>Any filter string can be preceded by '<tt>@@</tt>' to whitelist (allow) any matching URL, which takes priority over any blacklist (blocking) filter.
ro: <qt><p>Introduceți o expresie pentru filtrare. Filtrele pot fi definite ca unul din:<ul><li>un metacaracter în stilul interpretorului, de ex. <tt>http://www.example.com/ads*</tt>, pot fi folosite metacaracterele <tt>*?[]</tt></li><li>o expresie regulară completă plasînd șirul între „<tt>/</tt>”, de ex. <tt>/\/(ad|banner)\./</tt></li></ul><p>Orice șir de filtrare poate fi precedat de „<tt>@@</tt>” pentru a pune în lista albă (permise) orice URL care se potrivește și care au prioritate fața de oricare filtru din lista neagră (blocate).

en: <qt><p>The filter import format is a plain text file. Blank lines, comment lines starting with '<tt>!</tt>' and the header line <tt>[AdBlock]</tt> are ignored. Any other line is added as a filter expression.
ro: <qt><p>Formatul de import a filtrului este un fișier text simplu. Liniile goale, liniile comentate care încep cu „<tt>!</tt>” și linia de început <tt>[AdBlock]</tt> sînt ignorate. Orice altă linie este adăugată ca o expresie de filtrare.

en: <qt><p>The filter export format is a plain text file. The file begins with a header line <tt>[AdBlock]</tt>, then all of the filters follow each on a separate line.
ro: <qt><p>Formatul de export a filtrului este un fișier text simplu. Fișierul are la început  linia antet <tt>[AdBlock]</tt>, apoi urmează toate filtrele, fiecare pe o linie separată.

en: <h1>Konqueror AdBlocK</h1> Konqueror AdBlocK allows you to create a list of filters that are checked against linked images and frames. URL's that match are either discarded or replaced with a placeholder image.
ro: <h1>Konqueror AdBlocK</h1> Konqueror AdBlocK vă permite să creați o listă de filtre ce sînt verificate pentru imagini și cadre legate. URL-urile care se potrivesc sînt fie eliminate, fie substituite cu o imagine de înlocuire.

en: Name
ro: Nume

en: Tabbed Browsing
ro: Navigare cu file

[ctx: @label:listbox]
en: When &Konqueror starts:
ro: La pornirea &Konqueror:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show Introduction Page
ro: Afișează pagina introductivă

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show Blank Page
ro: Afișează o pagină goală

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show My Bookmarks
ro: Afișează semnele mele de carte

en: Home page:
ro: Pagină de pornire:

[ctx: @title:window]
en: Select Home Page
ro: Alegeți pagina de pornire

en: Default web browser engine:
ro: Motorul implicit de navigare web:

en: <h1>Konqueror Browser</h1> Here you can configure Konqueror's browser functionality. Please note that the file manager functionality has to be configured using the "File Manager" configuration module. You can make some settings how Konqueror should handle the HTML code in the web pages it loads. It is usually not necessary to change anything here.
ro: <h1>Navigatorul de web Konqueror</h1> Aici puteți configura funcționalitățile de navigator de web ale  Konqueror. Rețineți că funcționalitățile de gestionar de fișiere sînt configurate în modulul "Gestionar de fișiere". Puteți stabili modul în care este încărcat codul HTML din paginile de web. În majoritatea cazurilor nu este necesar să faceți modificări aici.

en: Boo&kmarks
ro: &Semne de carte

en: Ask for name and folder when adding bookmarks
ro: Întreabă de nume și de dosar la adăugarea semnelor de carte

en: If this box is checked, Konqueror will allow you to change the title of the bookmark and choose a folder in which to store it when you add a new bookmark.
ro: Dacă opțiunea este selectată, atunci cînd adăugați un semn de carte nou Konqueror vă va permite să schimbați titlul semnului de carte și să alegeți un dosar în care să-l puneți.

en: Show only marked bookmarks in bookmark toolbar
ro: În bara de unelte a semnelor de carte afișează numai semnele marcate

en: If this box is checked, Konqueror will show only those bookmarks in the bookmark toolbar which you have marked to do so in the bookmark editor.
ro: Dacă opțiunea este selectată, atunci Konqueror va afișa în bara semnelor de carte numai acele semne de carte care au fost marcate ca atare în editorul de semne de carte.

en: Form Com&pletion
ro: &Completare formular

en: If this box is checked, Konqueror will remember the data you enter in web forms and suggest it in similar fields for all forms.
ro: Dacă această opțiune este selectată, atunci Konqueror va ține minte datele introduse de dumneavoastră în formularele web și vi le va sugera la completarea cîmpurilor similare pentru toate formularele ce le veți completa.

en: &Maximum completions:
ro: Numărul ma&xim de completări:

en: Here you can select how many values Konqueror will remember for a form field.
ro: Aici puteți selecta cît de multe valori va memora Konqueror pentru un cîmp de formular.

en: Mouse Beha&vior
ro: &Comportament maus

en: Chan&ge cursor over links
ro: Schimbă c&ursorul deasupra hiperlegăturilor

en: If this option is set, the shape of the cursor will change (usually to a hand) if it is moved over a hyperlink.
ro: Dacă această opțiune este stabilită, atunci forma cursorului va fi modificată (în mod normal ca o mînă) cînd este deasupra unei hiperlegături.

en: M&iddle click opens URL in selection
ro: Clic &mijloc deschide URL-ul în selecție

en: If this box is checked, you can open the URL in the selection by middle clicking on a Konqueror view.
ro: Dacă această opțiune este stabilită, atunci cînd dați clic cu butonul din mijloc al mausului pe un URL dintr-o selecție va fi deschis într-o vizualizare Konqueror.

en: Right click goes &back in history
ro: Clic &dreapta întoarce o poziție înapoi în istoric

en: If this box is checked, you can go back in history by right clicking on a Konqueror view. To access the context menu, press the right mouse button and move.
ro: Dacă această opțiune este activată, puteți să vă întoarceți înapoi în istoric dînd clic dreapta într-o vizualizare Konqueror. Pentru a accesa meniul contextual dați clic dreapta și mișcați mausul.

en: Allow automatic delayed &reloading/redirecting
ro: Permite &redirecționare/încărcare întîrziată automată

en: Some web pages request an automatic reload or redirection after a certain period of time. By unchecking this box Konqueror will ignore these requests.
ro: Unele pagini de web cer o reîncărcare automată sau o redirecționare după o anumită perioadă de timp. Deselectarea acestei opțiuni obligă Konqueror să ignore aceste cereri.

en: Enable Access Ke&y activation with Ctrl key
ro: Activea&ză pornirea Tastei de Acces cu tasta Ctrl

en: Pressing the Ctrl key when viewing webpages activates Access Keys. Unchecking this box will disable this accessibility feature. (Konqueror needs to be restarted for this change to take effect.)
ro: Apăsarea tastei Ctrl cînd vizualizați pagini web activează Tastele de Acces. Debifarea acestei opțiuni va dezactiva această componentă de accesibilitate. (Konqueror trebuie repornit pentru ca această modificare să intre în vigoare.)

en: Send the DNT header to tell web sites you do not want to be tracked
ro: Trimite antetul DNT pentru a spune siturilor web că nu vreți sa fiți notați

en: Check this box if you want to inform a web site that you do not want your web browsing habits tracked.
ro: Bifați această căsuță dacă vreți să informați un sit web că nu vreți ca obiceiurile dumneavoastră de navigare web să fie notate.

en: Offer to save website passwords
ro: Oferă să se salveze parolele pentru saituri

en: Uncheck this box to prevent being prompted to save website passwords
ro: Debifați această opțiune pentru a nu fi întrebat dacă să se salveze parolele pentru saituri

en: Enable Ja&va globally
ro: Activează global &Java

en: Java Runtime Settings
ro: Opțiuni de execuție Java

en: &Use security manager
ro: Utilizează &managerul de securitate

en: Use &KIO
ro: Utilizează &KIO

en: Shu&tdown applet server when inactive for more than
ro: &Oprește serverul de miniaplicații cînd este inactiv mai mult de

en:  second |  seconds
ro[0]:  secundă
ro[1]:  secunde
ro[2]:  de secunde

en: &Path to Java executable, or 'java':
ro: &Calea către executabilul java sau 'java':

en: Additional Java a&rguments:
ro: &Argumente Java adiționale:

en: Enables the execution of scripts written in Java that can be contained in HTML pages. Note that, as with any browser, enabling active contents can be a security problem.
ro: Activează execuția scripturilor scrise în Java care sînt înglobate în paginile HTML. Trebuie să știți că, la fel ca la orice navigator, activarea conținutului activ poate fi o problemă de securitate.

en: <p>This box contains the domains and hosts you have set a specific Java policy for. This policy will be used instead of the default policy for enabling or disabling Java applets on pages sent by these domains or hosts.</p><p>Select a policy and use the controls on the right to modify it.</p>
ro: <p>Această listă conține domeniile și gazdele pentru care ați stabilit o politică specifică Java. Aceasta va fi utilizată în loc de cea implicită pentru activarea sau dezactivarea miniaplicațiilor Java în cazul paginilor trimise de aceste domenii sau gazde.</p><p>Selectați o politică și selectați butoanele din dreapta pentru a o modifica.</p>

en: Click this button to choose the file that contains the Java policies. These policies will be merged with the existing ones. Duplicate entries are ignored.
ro: Dați clic pe acest buton pentru a alege fișierul care conține politici Java. Aceste politici vor fi combinate cu cele existente. Înregistrările duplicate sînt ignorate.

en: Click this button to save the Java policy to a zipped file. The file, named <b>java_policy.tgz</b>, will be saved to a location of your choice.
ro: Dați clic pe acest buton pentru a salva politica Java într-un fișier comprimat. Fișierul cu numele <b>java_policy.tgz</b> va fi salvat într-o locație aleasă de dumneavoastră.

en: Here you can set specific Java policies for any particular host or domain. To add a new policy, simply click the <i>New...</i> button and supply the necessary information requested by the dialog box. To change an existing policy, click on the <i>Change...</i> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <i>Delete</i> button will remove the selected policy, causing the default policy setting to be used for that domain.
ro: Aici puteți stabili politicile Java specifice unui domeniu sau gazde particulare. Pentru a adăuga o politică nouă, dați clic pe butonul <i>Nou...</i> și introduceți informațiile necesare cerute în căsuța de dialog. Pentru a modifica o politică existentă, dați clic pe butonul <i>Modifică...</i> și alegeți noua politică din dialogul de politică. Pentru a șterge politica selectată, dați clic pe butonul <i>Șterge</i>, astfel încît va fi utilizată politica implicită pentru acel domeniu.

en: Enabling the security manager will cause the jvm to run with a Security Manager in place. This will keep applets from being able to read and write to your file system, creating arbitrary sockets, and other actions which could be used to compromise your system. Disable this option at your own risk. You can modify your $HOME/.java.policy file with the Java policytool utility to give code downloaded from certain sites more permissions.
ro: Dacă activați managerul de securitate, atunci 'jvm' va rula în locul Managerului de securitate. Acesta va opri miniaplicațiile să citească sau să scrie în sistemul dumneavoastră de fișiere, să creeze socluri arbitrare și să facă orice alte acțiuni care pot compromite sistemul dumneavoastră. Dezactivați această opțiune pe riscul dumneavoastră. Puteți modifica fișierul $HOME/.java.policy cu utilitarul de politici Java pentru a oferi mai multe permisiuni codului executat de la anumite saituri.

en: Enabling this will cause the jvm to use KIO for network transport
ro: Dacă activați această opțiune, "jvm" va utiliza KIO pentru transportul de rețea

en: Enter the path to the java executable. If you want to use the jre in your path, simply leave it as 'java'. If you need to use a different jre, enter the path to the java executable (e.g. /usr/lib/jdk/bin/java), or the path to the directory that contains 'bin/java' (e.g. /opt/IBMJava2-13).
ro: Introduceți calea către executabilul 'java'. Dacă doriți să utilizați pachetul JRE implicit instalat, lăsați scris 'java'. Dacă doriți să utilizați un JRE diferit, introduceți calea către executabilul 'java', (de exemplu /usr/lib/jdk/bin/java) sau calea către directorul care conține 'bin/java' (de exemplu /opt/IBMJava2-13).

en: If you want special arguments to be passed to the virtual machine, enter them here.
ro: Dacă doriți să pasați argumente speciale către mașina virtuală Java, scrieți-le aici.

en: When all the applets have been destroyed, the applet server should shut down. However, starting the jvm takes a lot of time. If you would like to keep the java process running while you are browsing, you can set the timeout value to whatever you like. To keep the java process running for the whole time that the konqueror process is, leave the Shutdown Applet Server checkbox unchecked.
ro: După ce toate miniaplicațiile s-au terminat, serverul de miniaplicații ar trebui oprit. Oricum, pornirea <b>jvm</b> ia un timp lung. Dacă doriți să mențineți în execuție procesul java în timp ce navigați, puteți să stabiliți o valoare de temporizare care vă place. Pentru a păstra în execuție procesul java tot timpul cît Konqueror este activ, deselectați căsuța de opțiune "Oprește serverul de miniaplicații cînd este inactiv".

[ctx: @title:group]
en: Doma&in-Specific
ro: Specific &domeniului

[ctx: @title:window]
en: New Java Policy
ro: Politică Java nouă

[ctx: @title:window]
en: Change Java Policy
ro: Modifică politica Java

en: &Java policy:
ro: Politică &Java:

en: Select a Java policy for the above host or domain.
ro: Selectați o politică Java pentru domeniul sau gazda de mai sus.

en: Ena&ble JavaScript globally
ro: Activează global Java&Script

en: Enables the execution of scripts written in ECMA-Script (also known as JavaScript) that can be contained in HTML pages. Note that, as with any browser, enabling scripting languages can be a security problem.
ro: Activează execuția scripturilor scrise în ECMA-Script (cunoscut și ca JavaScript) ce se pot găsi în paginile HTML. Trebuie să știți că, la fel ca la orice navigator, activarea limbajelor de scripting poate fi o problemă de securitate.

en: Debugging
ro: Depanare

en: Enable debu&gger
ro: Activează &depanatorul

en: Enables builtin JavaScript debugger.
ro: Activează depanatorul JavaScript înglobat.

en: Report &errors
ro: Raportează &erorile

en: Enables the reporting of errors that occur when JavaScript code is executed.
ro: Activează raportarea erorilor care apar cînd este executat codul JavaScript.

en: Here you can set specific JavaScript policies for any particular host or domain. To add a new policy, simply click the <i>New...</i> button and supply the necessary information requested by the dialog box. To change an existing policy, click on the <i>Change...</i> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <i>Delete</i> button will remove the selected policy causing the default policy setting to be used for that domain. The <i>Import</i> and <i>Export</i> button allows you to easily share your policies with other people by allowing you to save and retrieve them from a zipped file.
ro: Aici puteți stabili politicile JavaScript specifice unui domeniu sau gazde specifice. Pentru a adăuga o politică nouă, dați clic pe butonul <i>Nou...</i> și introduceți informațiile necesare cerute în căsuța de dialog. Pentru a modifica o politică existentă, dați clic pe butonul <i>Modifică...</i> și alegeți noua politică din  dialogul de politică. Pentru a șterge politica selectată dați clic pe butonul <i>Șterge</i>, astfel încît va fi utilizată politica implicită pentru acel domeniu. Butoanele <i>Importă</i> și <i>Exportă</i> vă permit să partajați ușor politicile dumneavoastră cu alte persoane, permițîndu-vă să le salvați și să le încărcați dintr-un fișier comprimat.

en: <p>This box contains the domains and hosts you have set a specific JavaScript policy for. This policy will be used instead of the default policy for enabling or disabling JavaScript on pages sent by these domains or hosts.</p><p>Select a policy and use the controls on the right to modify it.</p>
ro: <p>Această listă conține domeniile și gazdele pentru care ați stabilit o politică JavaScript. Aceasta va fi utilizată în loc de cea implicită, pentru activarea sau dezactivarea JavaScript în cazul paginilor trimise de aceste domenii sau gazde.</p><p>Selectați o politică și utilizați butoanele din dreapta pentru a o modifica.</p>

en: Click this button to choose the file that contains the JavaScript policies. These policies will be merged with the existing ones. Duplicate entries are ignored.
ro: Dați clic pe acest buton pentru a alege fișierul care conține politici JavaScript. Aceste politici vor fi combinate cu cele existente. Înregistrările duplicate sînt ignorate.

en: Click this button to save the JavaScript policy to a zipped file. The file, named <b>javascript_policy.tgz</b>, will be saved to a location of your choice.
ro: Dați clic pe acest buton pentru a salva politica JavaScript într-un fișier comprimat. Fișierul cu numele <b>javascript_policy.tgz</b> va fi salvat într-o locație aleasă de dumneavoastră.

en: Global JavaScript Policies
ro: Politici JavaScript globale

[ctx: @title:group]
en: Do&main-Specific
ro: Specific &domeniului

[ctx: @title:window]
en: New JavaScript Policy
ro: Politică JavaScript nouă

[ctx: @title:window]
en: Change JavaScript Policy
ro: Modifică politica JavaScript

en: JavaScript policy:
ro: Politică JavaScript:

en: Select a JavaScript policy for the above host or domain.
ro: Selectați o politică JavaScript pentru domeniul sau gazda de mai sus.

en: Domain-Specific JavaScript Policies
ro: Politici JavaScript specifice domeniului

en: Open new windows:
ro: Deschide ferestre noi:

en: Use global
ro: Utilizează global

en: Use setting from global policy.
ro: Utilizează setările din politica globală.

en: Allow
ro: Permite

en: Accept all popup window requests.
ro: Acceptă toate cererile de ferestre popup.

en: Ask
ro: Întreabă

en: Prompt every time a popup window is requested.
ro: Vă întreabă de fiecare dată cînd un site dorește să deschidă o fereastră popup.

en: Deny
ro: Interzice

en: Reject all popup window requests.
ro: Respinge toate cererile de deschidere de ferestre popup.

en: Smart
ro: Deștept

en: Accept popup window requests only when links are activated through an explicit mouse click or keyboard operation.
ro: Acceptă cereri de ferestre "popup" numai dacă hiperlegăturile sînt activate printr-un clic explicit de maus sau o operație de la tastatură.

en: If you disable this, Konqueror will stop interpreting the <i>window.open()</i> JavaScript command. This is useful if you regularly visit sites that make extensive use of this command to pop up ad banners.<br /><br /><b>Note:</b> Disabling this option might also break certain sites that require <i>window.open()</i> for proper operation. Use this feature carefully.
ro: Dacă dezactivați această opțiune, Konqueror nu va interpreta comanda JavaScript <i>window.open()</i>. Acest lucru este util cînd vizitați deseori saituri care utilizează excesiv această comandă pentru a deschide ferestre cu reclame.<br /><br /><b>Observație:</b> Dacă dezactivați această funcție vor fi perturbate și acele saituri care utilizează <i>window.open()</i> pentru o funcționare corespunzătoare. Utilizați cu grijă această facilitate.

en: Resize window:
ro: Redimensionează fereastra:

en: Allow scripts to change the window size.
ro: Permite scripturilor să modifice dimensiunea ferestrei.

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Ignore attempts of scripts to change the window size. The web page will <i>think</i> it changed the size but the actual window is not affected.
ro: Ignoră încercările scripturilor de schimba dimensiunea ferestrei. Pagina web va <i>crede</i> că a schimbat mărimea, dar fereastra nu va fi afectată.

en: Some websites change the window size on their own by using <i>window.resizeBy()</i> or <i>window.resizeTo()</i>. This option specifies the treatment of such attempts.
ro: Unele saituri de web modifică mărimea ferestrei utilizînd funcțiile <i>window.resizeBy()</i> sau <i>window.resizeTo()</i>. Această opțiune specifică modul de tratare a acestor acțiuni.

en: Move window:
ro: Mută fereastra:

en: Allow scripts to change the window position.
ro: Permite scripturilor să modifice poziția ferestrei.

en: Ignore attempts of scripts to change the window position. The web page will <i>think</i> it moved the window but the actual position is not affected.
ro: Ignoră încercările scripturilor de schimba poziția ferestrei. Pagina web va <i>crede</i> că a schimbat poziția, dar poziția actuală a ferestrei nu va fi afectată.

en: Some websites change the window position on their own by using <i>window.moveBy()</i> or <i>window.moveTo()</i>. This option specifies the treatment of such attempts.
ro: Unele saituri de web modifică poziția ferestrei utilizînd funcțiile <i>window.moveBy()</i> sau <i>window.moveTo()</i>. Această opțiune specifică modul de tratare a acestor acțiuni.

en: Focus window:
ro: Activează fereastra:

en: Allow scripts to focus the window.
ro: Permite scripturilor să activeze fereastra.

en: Ignore attempts of scripts to focus the window. The web page will <i>think</i> it brought the focus to the window but the actual focus will remain unchanged.
ro: Ignoră încercările scripturilor de muta focalizarea pe fereastră. Pagina de web va <i>crede</i> că a primit focalizarea, dar de fapt nu se va întîmpla nimic.

en: Some websites set the focus to their browser window on their own by using <i>window.focus()</i>. This usually leads to the window being moved to the front interrupting whatever action the user was dedicated to at that time. This option specifies the treatment of such attempts.
ro: Unele saituri de web setează focalizarea pentru fereastra în care sînt afișate utilizînd funcția <i>window.focalizare()</i>. Din această cauză fereastra va fi adusă în fată, ceea ce determină întreruperea neașteptată a acțiunilor utilizatorului din acel moment. Această opțiune specifică modul de tratare a acestei acțiuni.

en: Modify status bar text:
ro: Modifică textul barei de stare:

en: Allow scripts to change the text of the status bar.
ro: Permite scripturilor să modifice textul din bara de stare.

en: Ignore attempts of scripts to change the status bar text. The web page will <i>think</i> it changed the text but the actual text will remain unchanged.
ro: Ignoră încercările scripturilor de modifica textul barei de stare. Pagina de web va <i>crede</i> că a modificat textul, dar de fapt nu se va întîmpla nimic.

en: Some websites change the status bar text by setting <i>window.status</i> or <i>window.defaultStatus</i>, thus sometimes preventing displaying the real URLs of hyperlinks. This option specifies the treatment of such attempts.
ro: Unele saituri de web modifică textul barei de stare utilizînd funcția <i>window.defaultStatus</i>, blocînd afișarea URL-urilor reale ale hiperlegăturilor din pagina de web. Această opțiune specifică modul de tratare a acestei acțiuni.

en: Konqueror Browsing Control Module
ro: Modul de control pentru navigare Konqueror

en: (c) 1999 - 2001 The Konqueror Developers
ro: (c) 1999 - 2001 Dezvoltatorii Konqueror

en: JavaScript access controls
    Per-domain policies extensions
ro: Control de acces Javascript
    Extensii pentru politicile per domeniu

en: <h2>JavaScript</h2>On this page, you can configure whether JavaScript programs embedded in web pages should be allowed to be executed by Konqueror.<h2>Java</h2>On this page, you can configure whether Java applets embedded in web pages should be allowed to be executed by Konqueror.<br /><br /><b>Note:</b> Active content is always a security risk, which is why Konqueror allows you to specify very fine-grained from which hosts you want to execute Java and/or JavaScript programs.
ro: <h2>JavaScript</h2> Această subfereastră vă permite să alegeți modul în care va fi permisă execuția programelor JavaScript înglobate în paginile de web. <h2>Java</h2> Această subfereastră vă permite să alegeți modul în care va fi permisă execuția miniaplicațiilor Java înglobate în paginile de web. <br /><br /><b>Observație:</b> Conținutul activ este întotdeauna un risc de securitate și de aceea Konqueror vă permite să specificați foarte amănunțit de la ce servere de web permiteți execuția de programe Java și/sau JavaScript.

[ctx: @title:window]
en: Domain-Specific Policies
ro: Politici specifice domeniului

en: &Host or domain name:
ro: &Nume de gazdă sau domeniu:

en: Enter the name of a host (like www.kde.org) or a domain, starting with a dot (like .kde.org or .org)
ro: Introduceți numele unei gazde (de ex: www.kde.org) sau al unui domeniu, începînd cu un punct (de ex: .kde.org sau .org)

en: You must first enter a domain name.
ro: Mai întîi trebuie să introduceți un nume de domeniu.
