kfmclient - en to ro translation catalogue (9 entries)

en: KDE tool for opening URLs from the command line
ro: Utilitar KDE pentru deschiderea de URL-uri din linia de comandă

en: Non interactive use: no message boxes
ro: Folosire non-interactivă: nicio căsuță de mesaje

en: Show available commands
ro: Afișează comenzile disponibile

en: Command (see --commands)
ro: Comanda (vedeți opțiunea --commands)

en: Arguments for command
ro: Argumente pentru comandă

en: 
    Syntax:
ro: 
    Sintaxa:

en:   kfmclient openURL 'url' ['mimetype']
                # Opens a window showing 'url'.
                #  'url' may be a relative path
                #   or file name, such as . or subdir/
                #   If 'url' is omitted, $HOME is used instead.
ro:   kfmclient openURL 'url' ['tip_mime']
                # Deschide o fereastră afișînd 'url'-ul.
                # 'url' poate fi o cale relativă sau un 
                # nume de fișier, precum '.' sau un 'subdirector/'
                # Dacă 'url' este omis, va fi folosit $HOME.

en:             # If 'mimetype' is specified, it will be used to determine the
                #   component that Konqueror should use. For instance, set it to
                #   text/html for a web page, to make it appear faster
ro:             # Dacă „tip_mime” este specificat, atunci el va fi utilizat
                # pentru a determina componenta utilizată de Konqueror.
                # De exemplu, stabiliți-l la „text/html” pentru o
                # pagină web, pentru a o face sa apară mai rapid.

en:   kfmclient newTab 'url' ['mimetype']
                # Same as above but opens a new tab with 'url' in an existing Konqueror
                #   window on the current active desktop if possible.
ro:   kfmclient newTab 'URL' ['tip MIME']
                # La fel ca mai sus, dar deschide o filă
                # cu 'URL'-ul dat într-o fereastră existentă de
                # Konqueror și în ecranul activ dacă e posibil.
