konqueror - en to ro translation catalogue (232 entries)

en: Web browser, file manager and document viewer.
ro: Navigator de web, gestionar de fișiere și vizualizator de documente.

en: Developer (framework, parts)
ro: Dezvoltator (cadru de lucru, parts)

en: Developer (framework)
ro: Dezvoltator (cadru de lucru)

en: Developer
ro: Dezvoltator

en: Developer (List views)
ro: Dezvoltator (vizualizări liste)

en: Developer (List views, I/O library)
ro: Dezvoltator (vizualizări liste, biblioteca I/E)

en: Developer (HTML rendering engine)
ro: Dezvoltator (motor de randare HTML)

en: Developer (HTML rendering engine, I/O library)
ro: Dezvoltator (motor de randare HTML, biblioteca I/E)

en: Developer (HTML rendering engine, I/O library, regression test framework)
ro: Dezvoltator (motor de randare HTML, biblioteca I/E, cadru teste de regresie)

en: Developer (HTML rendering engine, JavaScript)
ro: Dezvoltator (motor de randare HTML, JavaScript)

en: Apple Safari Developers
ro: Dezvoltatorii Apple Safari

en: Developer (JavaScript)
ro: Dezvoltator (JavaScript)

en: Developer (Java applets and other embedded objects)
ro: Dezvoltator (suport miniaplicații Java și alte obiecte înglobate)

en: Developer (I/O library)
ro: Dezvoltator (biblioteca I/E)

en: Developer (Java applet support)
ro: Dezvoltator (suport miniaplicații Java)

en: Developer (Java 2 security manager support,
     and other major improvements to applet support)
ro: Dezvoltator (suport manager de securitate Java 2
    și alte îmbunătățiri majore la suportul pentru miniaplicații)

en: Developer (Netscape plugin support)
ro: Dezvoltator (suport module Netscape)

en: Developer (SSL, Netscape plugins)
ro: Dezvoltator (suport module Netscape)

en: Developer (I/O library, Authentication support)
ro: Dezvoltator (bibliotecă I/E, suport autentificare)

en: Graphics/icons
ro: Grafică/pictograme

en: KFM author
ro: Autor KFM

en: Developer (navigation panel framework)
ro: Dezvoltator (panoul de navigare)

en: Developer (misc stuff)
ro: Dezvoltator (chestii diverse)

en: Developer (AdBlock filter)
ro: Dezvoltator (filtru AdBlock)

en: Start without a default window, when called without URLs
ro: Pornește fără o fereastră implicită cînd este apelat fără URL-uri

en: Preload for later use. This mode does not support URLs on the command line
ro: Încărcare în avans pentru utilizare ulterioară. Acest mod nu suportă URL-uri în linia de comandă

en: List available sessions
ro: Enumeră sesiunile disponibile

en: Session to open
ro: Sesiunea de deschis

en: Mimetype to use for this URL (e.g. text/html or inode/directory)
ro: Tip MIME de utilizat pentru acest URL
    (de exemplu text/html sau inode/directory)

en: Part to use (e.g. khtml or kwebkitpart)
ro: Partea de folosit (de ex. khtml sau kwebkitpart)

en: For URLs that point to files, opens the directory and selects the file, instead of opening the actual file
ro: Pentru URL-uri care indică fișiere, deschide directorul și selectează fișierul, în loc să-l deschidă

en: Location to open
ro: Amplasarea de deschis

en: no name
ro: fără nume

en: Extensions
ro: Extensii

en: There was an error loading the module %1.
    The diagnostics is:
    %2
ro: A apărut o eroare la încărcarea modulului %1.
    Diagnosticul este:
    %2

en: Checking this box on at least two views sets those views as 'linked'. Then, when you change directories in one view, the other views linked with it will automatically update to show the current directory. This is especially useful with different types of views, such as a directory tree with an icon view or detailed view, and possibly a terminal emulator window.
ro: Dacă selectați această căsuță pentru cel puțin două vizualizări, acele vizualizări vor fi setate ca legate. Astfel, cînd navigați prin directoare într-o vizualizare, celelalte vizualizări legate vor fi automat actualizate pentru a afișa directorul curent. Acest lucru este în special util cu diferite tipuri de vizualizări, precum cea arborescentă cu o vizualizare iconică sau detaliată și posibil o fereastră emulator de terminal.

en: Close View
ro: Închide vizualizarea

en: Stalled
ro: Înghețat

en: Preview &in %1
ro: Previzualizare &în %1

en: Show %1
ro: Afișează %1

[ctx: @title:window]
en: History
ro: Istoric

[ctx: @action:inmenu Parent of 'By Name' and 'By Date']
en: Sort
ro: Sortează

en: <qt><center><b>%1</b></center><hr />Last visited: %2<br />First visited: %3<br />Number of times visited: %4</qt>
ro: <qt><center><b>%4</b></center><hr />Ultima vizitată: %1<br />Prima vizitată: %2<br />Numărul de vizite: %3</qt>

en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Open in New &Window
ro: Deschide într-o &fereastră nouă

en: Open in New Tab
ro: Deschide într-o filă nouă

en: &Copy Link Address
ro: &Copiază adresa legăturii

en: &Remove Entry
ro: Șt&erge înregistrarea

en: C&lear History
ro: Ș&terge istoricul

en: &Preferences...
ro: &Preferințe...

en: By &Name
ro: După &nume

en: By &Date
ro: După &dată

en: Search in history
ro: Caută în istoric

en: Do you really want to clear the entire history?
ro: Sigur doriți să șterg tot istoricul?

[ctx: @title:window]
en: Clear History?
ro: Șterg istoricul?

[ctx: @title:tab]
en: Loading...
ro: Se încarcă...

en: Canceled.
ro: Anulat.

en: This page contains changes that have not been submitted.
    Reloading the page will discard these changes.
ro: Această pagină conține modificări care nu au fost trimise.
    Dacă reîncărcați pagina, veți pierde modificările.

[ctx: @title:window]
en: Discard Changes?
ro: Elimin modificările?

en: &Discard Changes
ro: &Elimină modificările

en: Home Folder
ro: Dosar personal

en: Home
ro: Acasă

en: Navigate to your 'Home Folder'
ro: Navigare în dosarul „Acasă”

en: Navigate to your local 'Home Folder'
ro: Navigare în dosarul „Acasă” local

note: i18n: ectx: label, entry, group (UserSettings)
en: Home Page
ro: Pagina de pornire

en: Navigate to your 'Home Page'
ro: Navigare la pagina de pornire

en: <html>Navigate to your 'Home Page'<br /><br />You can configure the location where this button takes you under <b>Settings -> Configure Konqueror -> General</b>.</html>
ro: <html>Navigare la pagina dumneavoastră de pornire<br /><br />Puteți configura locația la care vă duce acest buton în meniul <b>Setări -> Configurează Konqueror -> 
    General</b>.</html>

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Detaching the tab will discard these changes.
ro: Această filă conține modificări care nu au fost trimise.
    Dacă o detașați, veți pierde modificările.

en: This view contains changes that have not been submitted.
    Closing the view will discard these changes.
ro: Această vizualizare conține modificări care nu au fost trimise.
    Dacă o închideți, veți pierde modificările.

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Closing the tab will discard these changes.
ro: Această filă conține modificări care nu au fost trimise.
    Dacă o închideți, veți pierde modificările.

en: Do you really want to close all other tabs?
ro: Sigur doriți să închideți toate celelalte file?

en: Close &Other Tabs
ro: Închide c&elelalte file

[ctx: @title:window]
en: Close Other Tabs Confirmation
ro: Confirmare la închiderea celorlalte file

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Closing other tabs will discard these changes.
ro: Această filă conține modificări care nu au fost trimise.
    Dacă închideți celelalte file, veți pierde modificările.

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Reloading all tabs will discard these changes.
ro: Această filă conține modificări care nu au fost trimise.
    Dacă reîncărcați toate filele, veți pierde modificările.

[ctx: @title:window]
en: Enter Target
ro: Introduceți destinația

en: <qt><b>%1</b> is not valid</qt>
ro: <qt><b>%1</b> nu este valid</qt>

en: Copy selected files from %1 to:
ro: Copiază fișierele selectate din %1 în:

en: Move selected files from %1 to:
ro: Mută fișierele selectate din %1 în:

[ctx: This menu entry empties the closed items history]
en: Empty Closed Items History
ro: Șterge istoricul elementelor închise

en: Save As...
ro: Salvează ca…

en: Manage...
ro: Gestionează…

en: New &Window
ro: &Fereastră nouă

en: &Duplicate Window
ro: &Duplică fereastra

en: Send &Link Address...
ro: Trimite adresa &legăturii...

en: S&end File...
ro: Trimit&e fișierul…

en: &Open Location
ro: &Deschide amplasarea

en: &Open File...
ro: Deschide f&ișierul…

en: &Find File...
ro: Găsește &fișier…

en: Lock to Current Location
ro: Blochează pe locul actual

[ctx: This option links konqueror views]
en: Lin&k View
ro: &Leagă vizualizarea

en: &Up
ro: S&us

en: Closed Items
ro: Elemente închise

en: Sessions
ro: Sesiuni

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Most Often Visited
ro: Cele mai des vizitate

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Recently Visited
ro: Vizitate recent

[ctx: @action:inmenu Go]
en: Show History
ro: Arată istoricul

en: Configure Extensions...
ro: Configurează extensiile...

en: Configure Spell Checking...
ro: Configurează corecția ortografică...

en: Split View &Left/Right
ro: Împarte vizualizarea &stînga/dreapta

en: Split View &Top/Bottom
ro: Împarte vizualizarea s&us/jos

en: &New Tab
ro: Filă &nouă

en: &Duplicate Current Tab
ro: &Duplică fila curentă

en: Detach Current Tab
ro: Detașează fila curentă

en: &Close Active View
ro: În&chide vizualizarea activă

en: Close Current Tab
ro: Închide fila curentă

en: Activate Next Tab
ro: Activează fila următoare

en: Activate Previous Tab
ro: Activează fila precedentă

en: Activate Tab %1
ro: Activează fila %1

en: Move Tab Left
ro: Mută subfereasta la stînga

en: Move Tab Right
ro: Mută subfereasta la dreapta

en: Dump Debug Info
ro: Afișează informații de depanare

en: &Reload
ro: &Reîncarcă

en: &Reload All Tabs
ro: &Reîncarcă toate filele

en: &Force Reload
ro: &Forțează reîncărcarea

en: &Stop
ro: &Oprește

en: Throbber
ro: Pulsator

en: L&ocation:
ro: A&mplasare:

en: Location Bar
ro: Bara de amplasare

en: <html>Location Bar<br /><br />Enter a web address or search term.</html>
ro: <html>Bara de amplasare<br /><br />Introduceți o adresă web sau un termen de căutat.</html>

en: Clear Location Bar
ro: Curăță bara de amplasare

en: <html>Clear Location bar<br /><br />Clears the contents of the location bar.</html>
ro: <html>Curăță bara de amplasare<br /><br />Șterge conținutul barei de locație. 
    </html>

en: &Bookmarks
ro: &Semne de carte

en: Kon&queror Introduction
ro: Introducere &Konqueror

en: Go
ro: Mergi

en: <html>Go<br /><br />Goes to the page that has been entered into the location bar.</html>
ro: <html>Du-te<br /><br />Apăsarea acestui buton va avea ca efect afișarea paginii care a fost introdusă în bara de locație.</html>

en: <html>Enter the parent folder<br /><br />For instance, if the current location is file:/home/%1 clicking this button will take you to file:/home.</html>
ro: <html>Intră în dosarul părinte<br /><br />De exemplu, dacă locația curentă este file:/home/%1, atunci cînd dați clic pe acest buton veți intra în dosarul file:/home.</html>

en: Enter the parent folder
ro: Intră în dosarul părinte

en: Move backwards one step in the browsing history
ro: Mergi un pas înapoi în istoricul răsfoirilor

en: Move forward one step in the browsing history
ro: Mergi un pas înainte în istoricul răsfoirilor

en: Move backwards one step in the closed tabs history
ro: Mergi un pas înapoi în istoricul răsfoirilor

en: <html>Reload the currently displayed document<br /><br />This may, for example, be needed to refresh web pages that have been modified since they were loaded, in order to make the changes visible.</html>
ro: <html>Reîncarcă documentul curent afișat<br /><br />Acest lucru poate fi necesar pentru a reîncărca pagini web care au fost modificate între timp, astfel încît modificările să fie vizibile.</html>

en: Reload the currently displayed document
ro: Reîncarcă documentul afișat

en: <html>Reload all currently displayed documents in tabs<br /><br />This may, for example, be needed to refresh web pages that have been modified since they were loaded, in order to make the changes visible.</html>
ro: <html>Reîncarcă toate documentele afișate în file<br /><br />Acest lucru poate fi necesar pentru a reîncărca paginile web care au fost modificate între timp, astfel încît modificările să fie vizibile.</html>

en: Reload all currently displayed document in tabs
ro: Reîncarcă toate documentele afișate în file

en: <html>Stop loading the document<br /><br />All network transfers will be stopped and Konqueror will display the content that has been received so far.</html>
ro: <html>Oprește încărcarea documentului <br /><br />Toate transferurile de rețea vor fi oprite și Konqueror va afișa conținutul primit pînă în acel moment.</html>

en: Force a reload of the currently displayed document and any contained images
ro: Forțează reîncărcarea documentului afișat și a tuturor imaginilor conținute

en: Stop loading the document
ro: Oprește încărcarea documentului

en: <html>Cut the currently selected text or item(s) and move it to the system clipboard<br /><br />This makes it available to the <b>Paste</b> command in Konqueror and other KDE applications.</html>
ro: <html>Taie textul sau elementul selectat și îl mută în clipboard-ul de sistem. <br /><br />Acesta va fi disponibil prin intermediul comenzii <b>Lipește</b> din Konqueror sau alte aplicații KDE.</html>

en: Move the selected text or item(s) to the clipboard
ro: Mută textul selectat sau elementul(i) în clipboard

en: <html>Copy the currently selected text or item(s) to the system clipboard<br /><br />This makes it available to the <b>Paste</b> command in Konqueror and other KDE applications.</html>
ro: <html>Copiază textul sau elementul selectat în clipboard-ul de sistem. <br /><br />Acesta va fi disponibil prin intermediul comenzii <b>Lipește</b> din Konqueror sau alte aplicații KDE.</html>

en: Copy the selected text or item(s) to the clipboard
ro: Copiază textul selectat sau elementul(i) în clipboard

en: <html>Paste the previously cut or copied clipboard contents<br /><br />This also works for text copied or cut from other KDE applications.</html>
ro: <html>Lipește conținutul copiat sau mutat în clipboard mai înainte.<br /><br />Operația merge și pentru text copiat sau tăiat din alte aplicații KDE.</html>

en: Paste the clipboard contents
ro: Lipește conținutul clipboard-ului

en: <html>Print the currently displayed document<br /><br />You will be presented with a dialog where you can set various options, such as the number of copies to print and which printer to use.<br /><br />This dialog also provides access to special KDE printing services such as creating a PDF file from the current document.</html>
ro: <html>Tipărește documentul afișat<br /><br />Va fi afișat un dialog unde puteți stabili diferite opțiuni, printre care numărul de copii de tipărit și imprimanta la care vor fi trimise.<br /><br />Acest dialog vă oferă acces și la serviciile speciale de tipărit ale KDE ca de exemplu crearea unui fișier PDF din documentul curent.</html>

en: Print the current document
ro: Tipărește documentul curent

en: A locked view cannot change folders. Use in combination with 'link view' to explore many files from one folder
ro: O vizualizare blocată nu poate schimba dosarele. Utilizați-o în combinație cu „vizualizare legată” pentru a explora fișierele folosind un singur dosar.

en: Sets the view as 'linked'. A linked view follows folder changes made in other linked views.
ro: Stabilește vizualizarea ca „legată”. O vizualizare legată urmărește modificările de dosare făcute în alte vizualizări legate.

en: Copy &Files...
ro: C&opiază fișiere...

en: M&ove Files...
ro: &Mută fișiere...

en: You have requested to open more than 20 bookmarks in tabs. This might take a while. Continue?
ro: Ați cerut deschiderea a peste 20 de semne de carte în file. Aceasta poate dura ceva timp. Continuați?

[ctx: @title:window]
en: Open bookmarks folder in new tabs
ro: Deschide dosarul cu semne de carte în file noi

en: Open in T&his Window
ro: Deschide în &această fereastră

en: Open the document in current window
ro: Deschide documentul în fereastra curentă

en: Open the document in a new window
ro: Deschide documentul într-o fereastră nouă

en: Open in &New Tab
ro: Deschide în filă &nouă

en: Open the document in a new tab
ro: Deschide documentul într-o filă nouă

en: &Open With
ro: &Deschide cu

en: Open with %1
ro: Deschide cu %1

[ctx: @action:inmenu View]
en: &View Mode
ro: Regim &vizualizare

en: You have multiple tabs open in this window, are you sure you want to quit?
ro: În această fereastră aveți deschise mai multe file. Sînteți sigur că doriți să închideți fereastra?

[ctx: @title:window]
en: Confirmation
ro: Confirmare

en: C&lose Current Tab
ro: În&chide fila curentă

en: This tab contains changes that have not been submitted.
    Closing the window will discard these changes.
ro: Această filă conține modificări care nu au fost trimise.
    Dacă închideți fereastra, veți pierde modificările.

en: This page contains changes that have not been submitted.
    Closing the window will discard these changes.
ro: Această pagină conține modificări care nu au fost trimise.
    Dacă închideți fereastra, veți pierde modificările.

en: Your sidebar is not functional or unavailable. A new entry cannot be added.
ro: Bara laterală nu este funcțională sau nu este disponibilă. Nu pot adăuga o nouă înregistrare.

[ctx: @title:window]
en: Web Sidebar
ro: Bară laterală web

en: Add new web extension "%1" to your sidebar?
ro: Adaug o nouă extensie web „%1” la bara laterală?

en: Add
ro: Adaugă

en: Do Not Add
ro: Nu adăuga

en: There appears to be a configuration error. You have associated Konqueror with %1, but it cannot handle this file type.
ro: Există o eroare de configurare. Ați asociat Konqueror cu „%1”, dar el nu poate interpreta acest tip de fișier.

[ctx: @title:window]
en: Manage Sessions
ro: Gestionează sesiunile

[ctx: @title:window]
en: Rename Session
ro: Redenumește sesiunea

[ctx: @title:window]
en: Save Session
ro: Salvează sesiunea

en: A session with the name '%1' already exists, do you want to overwrite it?
ro: O sesiune cu denumirea „%1” există deja. Doriți să o suprascrieți?

[ctx: @title:window]
en: Session exists. Overwrite?
ro: Sesiunea există. Suprascrieți?

[ctx: @action:button New session]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pNewButton)
en: New...
ro: Nouă...

[ctx: @action:button Rename session]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pRenameButton)
en: Rename...
ro: Redenumire...

[ctx: @action:button Delete session]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pDeleteButton)
en: Delete
ro: Șterge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pOpenTabsInsideCurrentWindow) i18n: ectx: label, entry, group (Trash)
en: Open tabs inside current window
ro: Deschide filele în fereastra curentă

[ctx: @title:window]
en: Restore Session?
ro: Restabiliți sesiunea?

en: Konqueror did not close correctly. Would you like to restore these previous sessions?
ro: Konqueror nu s-a închis corect. Doriți să restabiliți aceste sesiuni precedente?

[ctx: @tooltip:session list]
en: Uncheck the sessions you do not want to be restored
ro: Debifați sesiunile ce nu le doriți restabilite

[ctx: @item:treewidget]
en: Window %1
ro: Fereastra %1

en: Do not ask again
ro: Nu mai întreba

[ctx: @action:button yes]
en: Restore Session
ro: Restabilește sesiunea

[ctx: @action:button no]
en: Do Not Restore
ro: Nu restabili

[ctx: @action:button ask later]
en: Ask Me Later
ro: Întreabă-mă mai tîrziu

en: This bar contains the list of currently open tabs. Click on a tab to make it active. You can also use keyboard shortcuts to navigate through tabs. The text on the tab shows the content currently open in it; place your mouse over the tab to see the full title, in case it has been shortened to fit the tab width.
ro: Această bară conține lista filelor deschise. Dați clic pe una din ele pentru a o activa. Puteți folosi acceleratori de tastatură pentru a naviga printre file. Textul din filă este titlul site-ului web deschis; treceți cu mausul deasupra lui pentru a vedea titlul complet, în cazul în care este trunchiat pentru a se încadra în dimensiunea filei.

en: Open a new tab
ro: Deschide o filă nouă

en: Close the current tab
ro: Închide fila curentă

en: &Duplicate Tab
ro: &Duplică fila

en: &Reload Tab
ro: &Reîncarcă fila

en: Other Tabs
ro: Alte file

en: D&etach Tab
ro: De&tașează fila

en: &Close Tab
ro: În&chide fila

note: i18n: ectx: label, entry, group (UndoManagerSettings)
en: Maximum number of Closed Items
ro: Numărul maxim de elemente închise

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (UndoManagerSettings)
en: This sets the maximum number of closed items that will be stored in memory. This limit will not be surpassed.
ro: Aceasta stabilește numărul maxim de elemente închise ce vor fi stocate în memorie. Această limită nu va fi depășită.

note: i18n: ectx: label, entry, group (FMSettings)
en: Open folders in separate windows
ro: Deschide dosarele în ferestre separate

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (FMSettings)
en: If this option is checked, Konqueror will open a new window when you open a folder, rather than showing that folder's contents in the current window.
ro: Dacă această opțiune este bifată, Konqueror va deschide o fereastră nouă atunci cînd deschideți un dosar, în loc să afișeze conținutul dosarului în fereastra curentă.

note: i18n: ectx: label, entry, group (FMSettings)
en: Show file tips
ro: Arată indicii ale fișierelor

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (FMSettings)
en: Here you can control if, when moving the mouse over a file, you want to see a small popup window with additional information about that file
ro: Aici puteți controla dacă, atunci cînd se deplasează mausul peste un fișier, vreți să vedeți o mică fereastră popup cu informații adiționale despre acel fișier.

note: i18n: ectx: label, entry, group (FMSettings)
en: Show previews in file tips
ro: Arată previzualizări în indiciile fișierelor

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (FMSettings)
en: Here you can control if you want the popup window to contain a larger preview for the file, when moving the mouse over it
ro: Aici puteți controla dacă vreți ca fereastra popup să conțină o previzualizare mai mare pentru fișier, cînd se deplasează mausul peste el

note: i18n: ectx: label, entry, group (FMSettings)
en: Show 'Delete' menu entries which bypass the trashcan
ro: Arată elemente de meniu „Șterge” ce ocolesc coșul de gunoi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (FMSettings)
en: Check this if you want 'Delete' menu commands to be displayed on the desktop and in the file manager's menus and context menus. You can always delete files when hidden by holding the Shift key while calling 'Move to Trash'.
ro: Bifați aici dacă vreți să fie afișate pe birou comenzile meniului „Șterge” și meniurile gestionarului de fișiere ca și cele contextuale. Puteți șterge întotdeauna fișierele cînd este ascuns ținînd apăsată tasta Shift cînd se apelează „Mută la gunoi”.

note: i18n: ectx: label, entry, group (FMSettings) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (FMSettings)
en: Number of Open With items in the File menu
ro: Numărul de elemente „Deschide cu” în meniul Fișier

note: i18n: ectx: label, entry, group (HTML Settings)
en: Standard font
ro: Font standard

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (HTML Settings)
en: This is the font used to display text in Konqueror windows.
ro: Acesta este fontul utilizat pentru afișarea textului în ferestrele Konqueror.

note: i18n: ectx: label, entry, group (HistorySettings)
en: Maximum number of history items per view
ro: Numărul maxim de elemente ale istoricului per vizualizare

note: i18n: ectx: label, entry, group (Trash)
en: Ask confirmation for deleting a file.
ro: Cere confirmare pentru ștergerea unui fișier.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Trash)
en: This option tells Konqueror whether to ask for a confirmation when you delete a file without using the trash folder. Warning, deleted files can not be recovered, so it is recommended to leave this confirmation enabled.
ro: Această opțiune spune lui Konqueror dacă să întrebe pentru confirmare cînd ștergeți un fișier fără a folosi dosarul de gunoi. Atenție, fișierele șterse nu pot fi recuperate, așa că este recomandat să lăsați această confirmare activată.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Trash)
en: Ask confirmation for move to trash
ro: Cere confirmare pentru mutarea la gunoi

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Trash)
en: This option tells Konqueror whether to ask for a confirmation when you move the file to your trash folder, from where it can be recovered very easily.
ro: Această opțiune spune lui Konqueror dacă să întrebe pentru confirmare cînd mutați fișierul în dosarul dumneavoastră de gunoi, de unde poate fi recuperat foarte ușor.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Trash)
en: If true, when opening a session from within the sessions dialog the tabs will be opened inside current window.
ro: Dacă este adevărat, cînd se deschide o sesiune din interiorul dialogului de sesiuni, filele vor fi deschise în interiorul ferestrei curente.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ro: &Editare

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ro: &Vizualizare

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
ro: &Du-te

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ro: &Configurări

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
ro: &Fereastră

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ro: &Ajutor

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolBar)
en: Extra Toolbar
ro: Bara de unelte suplimentară

note: i18n: ectx: ToolBar (locationToolBar)
en: Location Toolbar
ro: Bara de unelte locație

note: i18n: ectx: ToolBar (bookmarkToolBar)
en: Bookmark Toolbar
ro: Bara cu semne de carte

en: Und&o: Closed Tab
ro: &Desfă: Închidere filă

en: Und&o: Closed Window
ro: &Desfă: Închidere fereastră

en: Und&o
ro: &Desfă

en: The page you are trying to view is the result of posted form data. If you resend the data, any action the form carried out (such as search or online purchase) will be repeated.
ro: Pagina pe care încercați să o vedeți este rezultatul datelor trimise din formular. Dacă retrimiteți datele orice acțiune pe determinată de fomular (de exemplu căutare sau cumpărătură "online") va fi repetată.

[ctx: @title:window]
en: Warning
ro: Atenționare

en: Resend
ro: Retrimite
