webkitkde - en to ro translation catalogue (143 entries)

en: Installed Plugins
ro: Extensii instalate

en: <td>Plugin</td><td>Description</td><td>File</td><td>Types</td>
ro: <td>Extensie</td><td>Descriere</td><td>Fișier</td><td>Tipuri</td>

en: Installed
ro: Instalat

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ChoosePageSaveFormatDlg)
en: Choose Save Format
ro: Alegeți formatul de salvat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: How would you like to save the page?
ro: Cum doriți să salvați pagina?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_singleHTMLPage)
en: As an HTML file &without external resources
ro: Ca fișier HTML &fără resurse externe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_asDirectory)
en: As a &complete HTML page
ro: Ca pagină HTML &completă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_asMHTMLPage)
en: As a &MHTML file
ro: Ca fișier &MHTML

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_info) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: TextLabel
ro: EtichetăTextuală

[ctx: @label the cookie expires when the browser session ends]
en: End of Session
ro: Sfârșitul sesiunii

[ctx: @label exposure string - the cookie may only be used by https servers]
en: Secure servers only
ro: Numai servere securizate

[ctx: @label exposure string - the cookie may be used by https servers AND client-side javascripts]
en: Secure servers, page scripts
ro: Servere securizate, scripturi din pagină

[ctx: @label exposure string - the cookie may only be used by http servers]
en: Servers
ro: Servere

[ctx: @label exposure string - the cookie may be used by http servers AND client-side javascripts]
en: Servers, page scripts
ro: Servere, scripturi din pagină

[ctx: @label accept cookie]
en: Accept
ro: Acceptă

[ctx: @label accept cookie for this session only]
en: Accept for this session
ro: Acceptă pentru această sesiune

[ctx: @label reject cookie]
en: Reject
ro: Refuză

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, header)
en: <html><head/><body><p>You received a cookie from %1</p><p>Do you want to accept or reject this cookie?</p></body></html>
ro: <html><head/><body><p>Ați primit un cookie de la %1</p><p>Doriți să acceptați sau să refuzați acest cookie?</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Cookie details
ro: Detalii cookie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Name
ro: Denumire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Value
ro: Valoare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Expires
ro: Expiră la

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Path
ro: Cale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Exposure
ro: Expunere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Domain
ro: Domeniu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Apply choice to
ro: Aplică opțiunea la

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, applyToThis)
en: Only this cookie
ro: Doar acest cookie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, applyToDomain)
en: All cookies from this domain
ro: Toate cookie-urile de pe acest domeniu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, applyToAll)
en: All cookies
ro: Toate cookie-urile

en: The requested operation could not be completed
ro: Operația cerută nu a putut fi executată

en: Technical Reason: %1
ro: Motiv tehnic: %1

en: Details of the Request:
ro: Detaliile cererii:

en: Date and Time: %1
ro: Data și ora: %1

note: i18n, and once for HTML.
en: Additional Information: %1
ro: Informații suplimentare: %1

en: Description:
ro: Descriere:

en: Possible Causes:
ro: Cauze posibile:

en: Possible Solutions:
ro: Soluții posibile:

en: Error: %1
ro: Eroare: %1

en: Filter error
ro: Eroare de filtru

en: Spelling
ro: Ortografie

en: Spell Checking Enabled
ro: Verificare ortografică activă

en: &Languages
ro: &Limbi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showPasswords)
en: &Show passwords
ro: Afișează &parole

[ctx: @action:deny permission]
en: &Deny permission
ro: &Refuză permisiunea

[ctx: @action:grant permission]
en: &Grant permission
ro: &Acordă permisiunea

en: <html><b>%1</b> would like to send you notifications
ro: <html><b>%1</b> vrea să vă trimită notificări

en: <html><b>%1</b> would like to access information about your current physical location
ro: <html><b>%1</b> vrea să acceseze informații despre amplasarea dumneavoastră actuală

en: <html><b>%1</b> would like to access your microphone and other audio capture devices
ro: <html><b>%1</b> vrea să vă acceseze microfonul și alte dispozitive de captură a sunetului

en: <html><b>%1</b> would like to access your camera and other video capture devices
ro: <html><b>%1</b> vrea să vă acceseze camera și alte dispozitive de captură a imaginii

en: <html><b>%1</b> would like to access to your microphone, camera and other audio and video capture devices
ro: <html><b>%1</b> vrea să vă acceseze microfonul, camera, și alte dispozitive de captură a sunetului și imaginii

en: <html><b>%1</b> would like to lock your mouse inside the web page
ro: <html><b>%1</b> vrea să vă blocheze mausul în cadrul paginii

en: <html><b>%1</b> would like to record your screen
ro: <html><b>%1</b> vrea să vă înregistreze ecranul

en: <html><b>%1</b> would like to record your screen and your audio
ro: <html><b>%1</b> vrea să vă înregistreze ecranul și sunetul

[ctx: @action:remember password]
en: &Remember
ro: &Reține

[ctx: @action:never for this site]
en: Ne&ver for this site
ro: Ni&ciodată pentru acest sait

[ctx: @action:not now]
en: N&ot now
ro: &Nu acum

[ctx: @action:display details about credentials to store]
en: &Show details
ro: &Arată detalii

[ctx: @action:hide details about credentials to store]
en: &Hide details
ro: &Ascunde detalii

en: Find...
ro: Găsește…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, closeButton)
en: Close the search bar
ro: Închide bara de căutare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nextButton)
en: Find the next match for the current search phrase
ro: Găsește următoarea potrivire pentru fraza căutată

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, nextButton)
en: &Next
ro: &Următor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, previousButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, optionsButton)
en: Find the previous match for the current search phrase
ro: Găsește potrivirea precedentă pentru fraza căutată

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, previousButton)
en: &Previous
ro: &Precedent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optionsButton)
en: &Options
ro: &Opțiuni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QPushButton, optionsButton)
en: &Match Case
ro: &Sensibil la registru

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QPushButton, optionsButton)
en: &Search As You Type
ro: Caută în timp ce ta&stez

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QPushButton, optionsButton)
en: &Highlight All Matches
ro: &Evidențiază toate potrivirile

note: i18n: ectx: property (toolTip), item, widget (QPushButton, optionsButton)
en: Highlight Matches
ro: Evidențiază potrivirile

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, WebEngineCustomizeCacheableFieldsDlg)
en: Choose fields to remember
ro: Alege câmpurile de memorizat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showDetails)
en: Show advanced information about the fields
ro: Arată informații detaliate despre câmpuri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDetails)
en: &Show details
ro: &Arată detalii

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Available &fields
ro: &Câmpuri disponibile

en: The download manager (%1) could not be found in your installation.
ro: Gestionarul de descărcări (%1) nu a putut fi găsit în instalarea dumneavoastră.

en: Try to reinstall it and make sure that it is available in $PATH. 
    
    The integration will be disabled.
ro: Încercați să-l reinstalați și să vă asigurați că e disponibil în $PATH.
    
    Integrarea va fi dezactivată.

en: Resubmit Information
ro: Retrimite informații

en: This site is attempting to access information about your physical location.
    Do you want to allow it access?
ro: Acest sait încearcă să acceseze informații despre amplasarea fizică a dumneavoastră
    Doriți să-i permiteți accesul?

en: Network Transmission
ro: Transmisiune prin rețea

en: Allow access
ro: Permite accesul

en: Warning: This is a secure form but it is attempting to send your data back unencrypted.
    A third party may be able to intercept and view this information.
    Are you sure you want to send the data unencrypted?
ro: Atenție: Acesta este un formular securizat care încearcă să trimită necriptat datele dumneavoastră.
    O terță parte ar putea intercepta datele și să vadă aceste informații.
    Sigur doriți să trimiteți date necriptate?

en: &Send Unencrypted
ro: &Trimite necriptat

en: This site is attempting to submit form data via email.
    Do you want to continue?
ro: Acest site încearcă să trimită datele formularului prin email.
    Sînteți sigur că doriți să continuați?

en: &Send Email
ro: &Expediere poștă

en: <qt>Do you want to allow this site to attach the following files to the email message?</qt>
ro: <qt>Permiteți acestui sait să atașeze următoarele fișiere la scrisoarea electronică?</qt>

en: Email Attachment Confirmation
ro: Confirmare atașament email

en: &Allow attachments
ro: Permite &atașamente

en: &Ignore attachments
ro: &Ignoră atașamentele

en: This site attempted to attach a file from your computer in the form submission. The attachment was removed for your protection.
ro: Acest site a încercat să atașeze un fișier de pe calculatorul dumneavoastră la trimiterea formularului. Fișierul atașat a fost eliminat pentru a vă proteja.

en: Attachment Removed
ro: Atașament eliminat

en: This site is requesting to open a new popup window.
    Do you want to allow this?
ro: Acest sait încearcă să deschidă o nouă fereastră contextuală.
    Doriți să permiteți aceasta?

en: <qt>This site is requesting to open a popup window to<p>%1</p><br/>Do you want to allow this?</qt>
ro: <qt>Acest sait încearcă să deschidă o fereastră contextuală la<p>%1</p><br/>Doriți să permiteți aceasta?</qt>

en: Javascript Popup Confirmation
ro: Confirmare pentru fereastră contextuală Javascript

en: Allow
ro: Permite

en: Do Not Allow
ro: Nu permite

en: Save Full HTML Page As...
ro: Salvează pagina HTML completă ca…

en: Print Preview
ro: Previzualizare pentru tipărire

[ctx: zoom in action]
en: Zoom In
ro: Apropie

[ctx: zoom out action]
en: Zoom Out
ro: Depărtează

[ctx: reset zoom action]
en: Actual Size
ro: Dimensiune reală

en: Zoom Text Only
ro: Apropie numai textul

en: Zoom To DPI
ro: Apropie la DPI

en: Set &Encoding
ro: Stabil&ește codarea

en: View Do&cument Source
ro: Afișează s&ursa documentului

[ctx: find action "whats this" text]
en: <h3>Find text</h3>Shows a dialog that allows you to find text on the displayed page.
ro: <h3>Caută text</h3>Arată un dialog care vă permite să găsiți un text în pagina afișată.

en: The SSL information for this site appears to be corrupt.
ro: Informațiile SSL pentru acest sait par să fie deteriorate.

[ctx: status bar text when hovering email links; looks like "Email: xy@kde.org - CC: z@kde.org -BCC: x@kde.org - Subject: Hi translator"]
en:  - CC:
ro:  - Copie:

[ctx: status bar text when hovering email links; looks like "Email: xy@kde.org - CC: z@kde.org -BCC: x@kde.org - Subject: Hi translator"]
en:  - BCC:
ro:  - Copie oarbă:

[ctx: status bar text when hovering email links; looks like "Email: xy@kde.org - CC: z@kde.org -BCC: x@kde.org - Subject: Hi translator"]
en:  - Subject:
ro:  - Subiect:

en:  (In new window)
ro:  (În fereastră nouă)

en:  (In parent frame)
ro:  (În cadrul părinte)

en: <qt>Do you want to search for <b>%1</b>?</qt>
ro: <qt>Doriți să căutați <b>%1</b>?</qt>

en: Internet Search
ro: Căutare Internet

en: &Search
ro: &Caută

en: Close window?
ro: Închideți fereastra?

en: Confirmation Required
ro: E necesară confirmarea

en: <html>Do you want %1 to remember the login information for <b>%2</b>?</html>
ro: <html>Doriți ca %1 să rețină informațiile de autentificare pentru <b>%2</b>?</html>

en: &Close Wallet
ro: În&chide portofelul

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ro: &Editare

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ro: &Vizualizare

note: i18n: ectx: ToolBar (htmlToolBar)
en: HTML Toolbar
ro: Bara de unelte HTML

en: Add URL to Filter
ro: Adaugă URL la filtru

en: Enter the URL:
ro: Introduceți URL-ul:

en: Save Image As...
ro: Salvare imagine ca...

en: Send Image...
ro: Expediere imagine...

en: Copy Image URL
ro: Copiază URL-ul imaginii

en: Copy Image
ro: Copiază imaginea

en: View Image (%1)
ro: Vizualizează imaginea (%1)

en: Block Image...
ro: Blochează imaginea...

en: Block Images From %1
ro: Blochează imaginile de la %1

en: &Copy Text
ro: &Copiază textul

[ctx: open selected url]
en: Open '%1'
ro: Deschide „%1”

en: &Copy Email Address
ro: &Copiază adresa de e-mail

en: Copy Link &Text
ro: Copiază &textul legăturii

en: &Save Link As...
ro: &Salvează legătura ca...

en: Sa&ve Video As...
ro: Sal&vare video ca...

en: C&opy Video URL
ro: C&opiază URL-ul videoului

en: Sa&ve Audio As...
ro: Sal&vare audio ca...

en: C&opy Audio URL
ro: C&opiază URL-ul sunetului

en: Sa&ve Media As...
ro: Sal&vare media ca...

en: C&opy Media URL
ro: Copiază URL-ul media

[ctx: Search "search provider" for "text"]
en: Search %1 for '%2'
ro: Caută „%2” în %1

[ctx: Search for "text" with]
en: Search for '%1' with
ro: Caută „%1” cu
