kcmkio - en to ru translation catalogue (18 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bookmarks
ru: Закладки

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: If this option is unchecked, bookmarks at the root of the hierarchy (not in a folder) are not displayed.
    If checked, they are gathered in a "root" folder.
ru: При включении этого параметра показываются закладки из указанной папки, а не все закладки.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: &Show bookmarks without folder
ru: Показывать &все закладки

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: Sub-folders are shown within their parent by default. If you activate this option, sub-folders are displayed on their own.
    It looks less nice but it may help if you have a very big folder you want to spread in two columns.
ru: При включении этого параметра папки закладок не разворачиваются по месту.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: &Flatten bookmarks tree
ru: &Разворачивающееся дерево закладок

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show a box with KDE places (Home, Network, ...). Useful if you use konqueror as a file manager.
ru: Показывать точки входа (домашняя папка, сеть и так далее). Полезно в случае использования Konqueror как диспетчера файлов.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show system &places
ru: Показывать &точки входа

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General Settings
ru: Основные параметры

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Folders are automatically distributed in several columns. The optimal number of columns depends on the width of the konqueror window and the number of bookmarks you have.
ru: Папки могут показываться в несколько столбцов. Количество столбцов зависит от ширины окна Konqueror и количества закладок.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of columns to show:
ru: Количество столбцов:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Disable it on slow system to disable background images.
ru: Отключите этот параметр, если показ фоновых изображений замедляет работу системы.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Show folder &backgrounds
ru: Показывать &фоновые изображения в папках

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: How much disk space is used to cache the pixmaps
ru: Размер кэша изображений

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Pixmap Cache
ru: Кэширование изображений

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMaxCacheSize)
en: Disk cache size:
ru: Размер дискового кэша:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbCacheSize)
en:  kB
ru:  КБ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: Clear the pixmap cache
ru: Очистить кэш изображений

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: &Clear Cache
ru: &Очистить кэш
