dirfilterplugin - en to sr@ijekavian translation catalogue (10 entries)

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
sr@ijekavian: Сакриј филтерску траку

[ctx: @label:textbox]
en: F&ilter:
sr@ijekavian: &Филтер:

[ctx: @label:button]
en: Filter by t&ype
sr@ijekavian: Филтер по &типу

[ctx: @info:tooltip]
en: Filter items by file type.
sr@ijekavian: Филтрирај ставке по типу фајла

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Show Filter Bar
sr@ijekavian: Прикажи филтерску траку

en: Use Multiple Filters
sr@ijekavian: Примени више филтера

en: Show Count
sr@ijekavian: Прикажи број

en: Reset
sr@ijekavian: Ресетуј

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sr@ijekavian: &Алатке

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolBar)
en: Extra Toolbar
sr@ijekavian: Додатна трака
