kcmkonq - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (12 entries)

en: <h1>Konqueror Behavior</h1> You can configure how Konqueror behaves as a file manager here.
sr@ijekavianlatin: <h1>Ponašanje K‑osvajača</h1><p>Ovdje možete podesiti kako će K‑osvajač raditi u ulozi menadžera fajlova.</p>

en: Misc Options
sr@ijekavianlatin: Razne opcije

en: Open folders in separate &windows
sr@ijekavianlatin: Otvaraj fascikle u &novim prozorima

en: If this option is checked, Konqueror will open a new window when you open a folder, rather than showing that folder's contents in the current window.
sr@ijekavianlatin: Ako je ova opcija uključena, K‑osvajača će svaku otvorenu fasciklu dati u novom prozoru, umjesto da je prikaže u tekućem prozoru.

en: Show 'Delete' me&nu entries which bypass the trashcan
sr@ijekavianlatin: &Brisanje u menijima zaobilazi smeće

en: Check this if you want 'Delete' menu commands to be displayed on the desktop and in the file manager's menus and context menus. You can always delete files by holding the Shift key while calling 'Move to Trash'.
sr@ijekavianlatin: Uključite ovo ako želite da se naredba „Obriši“ javlja u menijima i kontekstnim menijima na površi i u menadžeru fajlova. Fajlove u svakom slučaju možete obrisati držanjem tastera Shift pri izvršenju naredbe „Premjesti u smeće“.

[ctx: @title:window]
en: Menu Editor
sr@ijekavianlatin: Uređivač menija

en: Menu
sr@ijekavianlatin: Meni

en: New...
sr@ijekavianlatin: Novo...

en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

en: Move Up
sr@ijekavianlatin: Pomjeri nagore

en: Move Down
sr@ijekavianlatin: Pomjeri nadolje
