kcmkonqhtml - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (312 entries)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pShowMMBInTabs)
en: This will open a new tab instead of a new window in various situations, such as choosing a link or a folder with the middle mouse button.
sr@ijekavianlatin: U nekim situacijama, kao što je klik na vezu ili fasciklu srednjim dugmetom miša, ovim će se otvoriti novi jezičak umjesto novog prozora.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pShowMMBInTabs)
en: Open &links in new tab instead of in new window
sr@ijekavianlatin: Otvori &vezu u novom jezičku umjesto u novom prozoru

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pPopupsWithinTabs)
en: Whether or not JavaScript popups if allowed shall open in a new tab or in a new window.
sr@ijekavianlatin: Da li će se JavaScript iskačući prozori otvarati u novom jezičku ili novom prozoru.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pPopupsWithinTabs)
en: Open pop&ups in new tab instead of in new window
sr@ijekavianlatin: &Iskačući prozori u novom jezičku umjesto prozoru

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pKonquerorTabforExternalURL)
en: When you click a URL in another KDE program or call kfmclient to open a URL, the current desktop will be searched for a non-minimized Konqueror and, if found, the URL opened as a new tab within it. Otherwise a new Konqueror window will be opened with the required URL.
sr@ijekavianlatin: <qt>Kada kliknete na URL u nekom drugom KDE programu, ili pozovete <tt>kfmclient</tt> da biste otvorili URL, i ukoliko je na površi pokrenut K‑osvajač, URL će biti otvoren kao novi jezičak unutar njega. U suprotnom, biće otvoren novi prozor K‑osvajača sa traženim URL‑om.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pKonquerorTabforExternalURL)
en: Open as tab in existing Konqueror when URL is called externally
sr@ijekavianlatin: Otvori spoljašnji URL kao jezičak u postojećem K‑osvajaču

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pNewTabsInBackground)
en: This will open a new tab in the background, instead of in the foreground.
sr@ijekavianlatin: Ovo će otvarati nove jezičke u pozadini umjesto na licu mjesta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pNewTabsInBackground)
en: O&pen new tabs in the background
sr@ijekavianlatin: Otvori novi jezičak u &pozadini

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pOpenAfterCurrentPage)
en: This will open a new tab opened from a page after the current tab, instead of after the last tab.
sr@ijekavianlatin: Ovo će otvoriti novi jezičak odmah iza tekućeg, umjesto iza posljednjeg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pOpenAfterCurrentPage)
en: Open &new tab after current tab
sr@ijekavianlatin: Otvori &novi jezičak poslije tekućeg

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pDynamicTabbarHide)
en: This will display the tab bar only if there are two or more tabs. Otherwise it will always be displayed.
sr@ijekavianlatin: Ovo će prikazivati traku sa jezičcima samo ukoliko postoje dva ili više jezička. Inače, traka će se uvijek prikazivati.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pDynamicTabbarHide)
en: Hide the tab bar when only one tab is open
sr@ijekavianlatin: Sakrij traku sa jezičcima kada ima samo jedan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pPermanentCloseButton)
en: This will display close buttons inside each tab.
sr@ijekavianlatin: Ovim će se unutar jezičaka nalaziti dugme za zatvaranje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pPermanentCloseButton)
en: &Show close button on tabs
sr@ijekavianlatin: &Dugme za zatvaranje na jezičcima

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pMiddleClickClose)
en: When you click on a tab using the middle mouse button or mouse wheel, it will close that tab.
sr@ijekavianlatin: Kliknete li na jezičak srednjim dugmetom miša (ili točkićem), on će se zatvoriti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pMiddleClickClose)
en: Middle-click on a tab to close it
sr@ijekavianlatin: Srednji klik na jezičak zatvara ga

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pTabConfirm)
en: This will ask you whether you are sure you want to close a window when it has multiple tabs opened in it.
sr@ijekavianlatin: Ovo će vas upitati da li zaista želite da zatvorite prozor kada je u njemu otvoreno više jezičaka.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pTabConfirm)
en: Confirm &when closing windows with multiple tabs
sr@ijekavianlatin: &Potvrdi zatvaranje prozora sa više jezičaka

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_pTabCloseActivatePrevious)
en: When checking this the previous used or opened tab will be activated when you close the current active tab instead of the one right to the current tab.
sr@ijekavianlatin: Ako uključite ovo, kada zatvorite tekući jezičak, umjesto prvog desnog biće aktiviran posljednji prethodno korišćeni ili otvoreni jezičak.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pTabCloseActivatePrevious)
en: Activate previously used tab when closing the current tab
sr@ijekavianlatin: &Na prethodno korišćeni jezičak pri zatvaranju tekućeg

[ctx: @title:tab]
en: General
sr@ijekavianlatin: Opšte

[ctx: @title:tab]
en: Fonts
sr@ijekavianlatin: Fontovi

[ctx: @title:tab]
en: Stylesheets
sr@ijekavianlatin: Opisi stilova

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3_2)
en: Images
sr@ijekavianlatin: Slike

en: A&utomatically load images
sr@ijekavianlatin: &Automatski učitaj slike

en: <html>If this box is checked, Konqueror will automatically load any images that are embedded in a web page. Otherwise, it will display placeholders for the images, and you can then manually load the images by clicking on the image button.<br />Unless you have a very slow network connection, you will probably want to check this box to enhance your browsing experience.</html>
sr@ijekavianlatin: <html><p>Ako je ova opcija uključena, K‑osvajač će automatski učitavati sve slike ugniježđene u veb stranicu. U suprotnom, biće samo obilježeno mjesto gdje je slika trebalo da stoji, i možete je ručno učitati klikom na dugme na tom mestu.</p><p>Vjerovatno ćete željeti da uključite ovo, osim ako vam je veza sa mrežom vrlo spora.</p></html>

en: Dra&w frame around not completely loaded images
sr@ijekavianlatin: &Okvir oko nepotpuno učitanih slika

en: <html>If this box is checked, Konqueror will draw a frame as a placeholder around images embedded in a web page that are not yet fully loaded.<br />You will probably want to check this box to enhance your browsing experience, especially if have a slow network connection.</html>
sr@ijekavianlatin: <html><p>Ako je ovo uključeno, K‑osvajač će crtati okvir kao mjestodržač oko još uvijek nepotpuno učitanih slika ugniježđenih na veb stranici.</p><p>Vjerovatno ćete željeti da uključite ovo, a posebno ako vam je veza sa mrežom spora.</p></html>

[ctx: animations]
en: Enabled
sr@ijekavianlatin: uključene

[ctx: animations]
en: Disabled
sr@ijekavianlatin: isključene

en: Show Only Once
sr@ijekavianlatin: pusti samo jednom

en: <html>Controls how Konqueror shows animated images:<br /><ul><li><b>Enabled</b>: Show all animations completely.</li><li><b>Disabled</b>: Never show animations, show the starting image only.</li><li><b>Show only once</b>: Show all animations completely but do not repeat them.</li></ul></html>
sr@ijekavianlatin: <html><p>Određuje kako K‑osvajač prikazuje animirane slike:</p><ul><li><b>uključene</b>: sve animacije se puštaju</li><li><b>isključene</b>: animacije se ne puštaju, već samo slika početnog kadra</li><li><b>pusti samo jednom</b>: animacije se puštaju, ali se ne ponavljaju poslije prvog puta</li></ul></html>

en: A&nimations:
sr@ijekavianlatin: &Animacije:

[ctx: @title:group]
en: Miscellaneous
sr@ijekavianlatin: Razno

[ctx: underline]
en: Enabled
sr@ijekavianlatin: uključeno

[ctx: underline]
en: Disabled
sr@ijekavianlatin: isključeno

en: Only on Hover
sr@ijekavianlatin: samo pri lebdjenju

en: Und&erline links:
sr@ijekavianlatin: &Podvučene veze:

en: <html>Controls how Konqueror handles underlining hyperlinks:<br /><ul><li><b>Enabled</b>: Always underline links</li><li><b>Disabled</b>: Never underline links</li><li><b>Only on Hover</b>: Underline when the mouse is moved over the link</li></ul><br /><i>Note: The site's CSS definitions can override this value.</i></html>
sr@ijekavianlatin: <html><p>Određuje kako K‑osvajač podvlači hiperveze:</p><ul><li><b>uključeno</b>: veze su uvek podvučene</li><li><b>isključeno</b>: veze se nikad ne podvlače</li><li><b>samo pri lebdenju</b>: veza je podvučena samo kada je pokazivač miša nad njom</li></ul><p><i>Napomena</i>: CSS definicije na datom sajtu mogu potisnuti ovu postavku.</p></html>

en: When Efficient
sr@ijekavianlatin: kada je efikasno

[ctx: smooth scrolling]
en: Always
sr@ijekavianlatin: Uvijek

[ctx: soft scrolling]
en: Never
sr@ijekavianlatin: nikad

en: S&mooth scrolling:
sr@ijekavianlatin: &Glatko klizanje:

en: <html>Determines whether Konqueror should use smooth steps to scroll HTML pages, or whole steps:<br /><ul><li><b>Always</b>: Always use smooth steps when scrolling.</li><li><b>Never</b>: Never use smooth scrolling, scroll with whole steps instead.</li><li><b>When Efficient</b>: Only use smooth scrolling on pages where it can be achieved with moderate usage of system resources.</li></ul></html>
sr@ijekavianlatin: <html><p>Određuje da li K‑osvajač kliza HTML stranice glatko ili u diskretnim koracima:</p><ul><li><b>uvijek</b>: uvijek koristi glatko klizanje,</li><li><b>nikad</b>: nikad ne klizaj glatko, uvijek diskretno,</li><li><b>kada je efikasno</b>: glatko klizanje samo onih stranica sa kojima se to može postići uz skromnu upotrebu sistemskih resursa.</li></ul></html>

en: <h1>Konqueror Fonts</h1>On this page, you can configure which fonts Konqueror should use to display the web pages you view.
sr@ijekavianlatin: <qt><h1>K‑osvajačevi fontovi</h1><p>Na ovoj stranici možete podesiti koje će fontove K‑osvajač koristiti za prikazivanje veb stranica koje gledate.</p></qt>

en: Font Si&ze
sr@ijekavianlatin: &Veličina fonta

en: This is the relative font size Konqueror uses to display web sites.
sr@ijekavianlatin: Ovo je relativna veličina fonta koju K‑osvajač koristi za prikaz veb sajtova.

en: M&inimum font size:
sr@ijekavianlatin: Naj&manja veličina fonta:

en: Konqueror will never display text smaller than this size,<br />overriding any other settings.
sr@ijekavianlatin: K‑osvajač nikada neće prikazivati tekst u veličini manjoj od ove, bez obzira na bilo koju drugu postavku.

en: &Medium font size:
sr@ijekavianlatin: Sre&dnja veličina fonta:

en: S&tandard font:
sr@ijekavianlatin: &Standardni font:

en: This is the font used to display normal text in a web page.
sr@ijekavianlatin: Ovo je font koji se koristi za prikaz običnog teksta na veb stranici.

en: &Fixed font:
sr@ijekavianlatin: &Fiksni font:

en: This is the font used to display fixed-width (i.e. non-proportional) text.
sr@ijekavianlatin: Ovo je font koji se koristi za prikaz fiksnog (tj. neproporcionalnog) teksta.

en: S&erif font:
sr@ijekavianlatin: S&erifni font:

en: This is the font used to display text that is marked up as serif.
sr@ijekavianlatin: Ovo je font koji se koristi za prikaz teksta obilježenog kao serifni.

en: Sa&ns serif font:
sr@ijekavianlatin: Beserifni font:

en: This is the font used to display text that is marked up as sans-serif.
sr@ijekavianlatin: Ovo je font koji se koristi za prikaz teksta obilježenog kao beserifni.

en: C&ursive font:
sr@ijekavianlatin: &Kurzivni font:

en: This is the font used to display text that is marked up as italic.
sr@ijekavianlatin: Ovo je font koji se koristi za prikaz teksta obilježenog kao kurzivni.

en: Fantas&y font:
sr@ijekavianlatin: Fanta&zijski font:

en: This is the font used to display text that is marked up as a fantasy font.
sr@ijekavianlatin: Ovo je font koji se koristi za prikaz teksta obilježenog kao fantazijski.

en: Font &size adjustment for this encoding:
sr@ijekavianlatin: &Korekcija veličine fonta za ovo kodiranje:

en: Use Language Encoding
sr@ijekavianlatin: kodiranje jezika

en: Default encoding:
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevano kodiranje:

en: Select the default encoding to be used; normally, you will be fine with 'Use language encoding' and should not have to change this.
sr@ijekavianlatin: <qt>Izaberite podrazumijevano kodiranje. U većini slučajeva pristajaće <i>kodiranje jezika</i>, te ga nemojte mijenjati bez posebne potrebe.</qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CSSCustomDialog) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, CSSConfigWidget)
en: <b>Stylesheets</b><p>See http://www.w3.org/Style/CSS for further information on cascading style sheets.</p>
sr@ijekavianlatin: <qt><b>Opisi stilova</b><p>Pogledajte <a href="http://www.w3.org/Style/CSS">http://www.w3.org/Style/CSS</a> za više detalja o kaskadnim opisima stilova.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, ButtonGroup1)
en: <b>Stylesheets</b><p>Use this groupbox to determine how Konqueror will render style sheets.</p>
sr@ijekavianlatin: <qt><b>Opisi stilova</b> <p>Koristite ovu grupu za određivanje kako će K‑osvajač renderovati opise stilova.</p></qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup1)
en: Stylesheets
sr@ijekavianlatin: Opisi stilova

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useDefault)
en: <b>Use default stylesheet</b><p>Select this option to use the default stylesheet.</p>
sr@ijekavianlatin: <b>&Podrazumijevani opis stila</b> <p>Izaberite ovu opciju ako želite da se koristi podrazumijevani opis stila.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useDefault)
en: Us&e default stylesheet
sr@ijekavianlatin: &Podrazumijevani opis stila

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useUser)
en: <b>Use user-defined stylesheet</b><p>If this box is checked, Konqueror will try to load a user-defined style sheet as specified in the location below. The style sheet allows you to completely override the way web pages are rendered in your browser. The file specified should contain a valid style sheet (see http://www.w3.org/Style/CSS for further information on cascading style sheets).</p>
sr@ijekavianlatin: <b>Korisnički definisan opis stila</b><p>K‑osvajač će pokušati da učita opis stila koji je definisao korisnik, sa lokacije navedene ispod. Opis stila vam omogućava da potpuno preuredite način na koji pregledač renderuje veb stranice. Navedeni fajl treba da sadrži ispravan opis stila (pogledajte http://www.w3.org/Style/CSS za više detalja o kaskadnim opisima stilova).</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useUser)
en: Use &user-defined stylesheet
sr@ijekavianlatin: &Korisnički definisan opis stila

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, useAccess)
en: <b>Use accessibility stylesheet</b><p>Selecting this option will allow you to define a default font, font size, and font color with a few simple clicks of the mouse. Simply wander over to the Customize... dialog and pick out your desired options.</p>
sr@ijekavianlatin: <b>Opis stila poboljšane pristupačnosti</b> <p>Ovaj izbor će vam omogućiti da definišete podrazumijevani font i njegovu veličinu i boju uz nekoliko jednostavnih klikova mišem. Svratite do dijaloga <i>Prilagodi...</i> i izaberite željene opcije.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useAccess)
en: U&se accessibility stylesheet
sr@ijekavianlatin: Opis stila po&boljšane pristupačnosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, customize)
en: Custom&ize...
sr@ijekavianlatin: &Prilagodi...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, GroupBox7)
en: <b>Font family</b><p>A font family is a group of fonts that resemble one another, with family members that are e.g. bold, italic, or any number of the above.</p>
sr@ijekavianlatin: <b>Porodica fontova</b><p>Porodica fontova je grupa fontova koji međusobno sliče, sa članovima porodice koji su npr. podebljani, kurzivni, ili neka kombinacija toga.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox7)
en: Font Family
sr@ijekavianlatin: Porodica fontova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtBaseFontFamily)
en: Base family:
sr@ijekavianlatin: Osnovna porodica:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QFontComboBox, fontFamily)
en: <p>This is the currently selected font family</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovo je trenutno izabrana porodica fontova</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, sameFamily)
en: <b>Use same family for all text</b><p>Select this option to override custom fonts everywhere in favor of the base font.</p>
sr@ijekavianlatin: <b>Ista porodica za sav tekst</b> <p>Ovom opcijom možete svuda potisnuti posebne fontove zadatim osnovnim.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sameFamily)
en: Use same family for all text
sr@ijekavianlatin: Ista porodica za sav tekst

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox3)
en: Font Size
sr@ijekavianlatin: Veličina fonta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtFontsize)
en: Base font si&ze:
sr@ijekavianlatin: &Osnovna veličina fonta:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, dontScale)
en: <b>Use same size for all elements</b><p>Select this option to override custom font sizes in favor of the base font size. All fonts will be displayed in the same size.</p>
sr@ijekavianlatin: <b>Ista veličina za sve elemente</b><p>Ovom opcijom sve posebne veličine fontova biće potisnute osnovnom. Svi će fontovi biti prikazani u istoj veličini.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dontScale)
en: &Use same size for all elements
sr@ijekavianlatin: &Ista veličina za sve elemente

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ButtonGroup2)
en: Colors
sr@ijekavianlatin: Boje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, blackOnWhite)
en: <b>Black on White</b><p>This is what you normally see.</p>
sr@ijekavianlatin: <b>Crna na bijeloj</b><p>Ovo je ono što obično vidite.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, blackOnWhite)
en: &Black on white
sr@ijekavianlatin: &Crna na bijeloj

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, whiteOnBlack)
en: <b>White on Black</b><p>This is your classic inverse color scheme.</p>
sr@ijekavianlatin: <b>Bijela na crnoj</b><p>Ovo je klasična izvrnuta šema boja.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, whiteOnBlack)
en: &White on black
sr@ijekavianlatin: &Bijela na crnoj

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, customColor)
en: <b>Custom</b><p>Select this option to define a custom color for the default font.</p>
sr@ijekavianlatin: <b>Posebno</b><p>Izborom ovog možete definisati posebnu boju za podrazumijevani font.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customColor)
en: Cus&tom
sr@ijekavianlatin: &Posebna

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, txtBackground)
en: <b>Background</b><p>This background color is the one displayed behind the text by default. A background image will override this.</p>
sr@ijekavianlatin: <b>Pozadina</b><p>Ova boja pozadine će podrazumijevano biti prikazana iza teksta. Pozadinska slika potiskuje ovu postavku.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtBackground)
en: Bac&kground:
sr@ijekavianlatin: Po&zadina:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, backgroundColorButton)
en: <b>Background</b><p>Behind this door lays the ability to choose a custom default background.</p>
sr@ijekavianlatin: <b>Pozadina</b> <p>Iza ovih vrata leži mogućnost izbora posebne podrazumijevane pozadine.</p>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, sameColor)
en: <b>Use same color for all text</b><p>Select this option to apply your chosen color to the default font as well as any custom fonts as specified in a stylesheet.</p>
sr@ijekavianlatin: <b>Ista boja za sav tekst</b><p>Ovom opcijom primjenjujete izabranu boju na podrazumijevani font, kao i na sve ostale posebne fontove navedene u opisu stila.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sameColor)
en: Use same color for all text
sr@ijekavianlatin: Ista boja za sav tekst

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, txtForeground) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, foregroundColorButton)
en: <b>Foreground color</b><p>The foreground color is the color that the text is drawn in.</p>
sr@ijekavianlatin: <b>Boja ispisa</b><p>Boja ispisa je boja kojom se ispisuje tekst.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, txtForeground)
en: &Foreground:
sr@ijekavianlatin: Boja &ispisa:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, GroupBox3_2)
en: <b>Images</b>
sr@ijekavianlatin: <b>Slike</b>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideImages)
en: <b>Suppress images</b><p>Selecting this will prevent Konqueror from loading images.</p>
sr@ijekavianlatin: <b>Suzbij slike</b> <p>Ova opcija sprečava K‑osvajač da učitava slike.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideImages)
en: &Suppress images
sr@ijekavianlatin: &Suzbij slike

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideBackground)
en: <b>Suppress background images</b><p>Selecting this option will prevent Konqueror from loading background images.</p>
sr@ijekavianlatin: <b>Suzbij pozadinske slike</b> <p>Ova opcija sprečava K‑osvajač da učitava pozadinske slike.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideBackground)
en: Suppress background images
sr@ijekavianlatin: Suzbij pozadinske slike

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previewBox)
en: Preview
sr@ijekavianlatin: Pregled

note: i18n("<h1>Konqueror Stylesheets</h1> This module allows you to apply your own color"
en: <h1>Konqueror Stylesheets</h1> This module allows you to apply your own color and font settings to Konqueror by using stylesheets (CSS). You can either specify options or apply your own self-written stylesheet by pointing to its location.<br /> Note that these settings will always have precedence before all other settings made by the site author. This can be useful to visually impaired people or for web pages that are unreadable due to bad design.
sr@ijekavianlatin: <h1>Opisi stilova za K‑osvajač</h1><p>U ovom modulu možete zadati svoje vrijednosti za boje i fontove u K‑osvajaču, koristeći opise stilova (CSS). Možete ili birati opcije, ili primijeniti opis stila koji ste sami napisali, zadavši putanju do njegove lokacije.</p><p>Ove postavke će uvijek imati prednost nad onima koje odredi autor sajta. Tako mogu biti korisne osobama oslabljenog vida ili kada su veb stranice nečitljive zbog lošeg dizajna.</p>

en: <html>
    <head>
    <style>
    <!--
    %1
    -->
    </style>
    </head>
    <body>
    <h1>Heading 1</h1>
    <h2>Heading 2</h2>
    <h3>Heading 3</h3>
    
    <p>User-defined stylesheets allow increased
    accessibility for visually handicapped
    people.</p>
    
    </body>
    </html>
sr@ijekavianlatin: <html>
    <head>
    <style>
    <!--
    %1
    -->
    </style>
    </head>
    <body>
    <h1>Naslov 1</h1>
    <h2>Naslov 2</h2>
    <h3>Naslov 3</h3>
    
    <p>Korisnički definisani opisi stilova omogućavaju bolju
    pristupačnost za osobe oslabljenog vida.</p>
    
    </body>
    </html>

en: Host/Domain
sr@ijekavianlatin: domaćin/domen

en: Policy
sr@ijekavianlatin: Smjernica

en: &New...
sr@ijekavianlatin: &Nova...

en: Chan&ge...
sr@ijekavianlatin: I&zmijeni...

en: De&lete
sr@ijekavianlatin: &Obriši

en: &Import...
sr@ijekavianlatin: &Uvezi...

en: &Export...
sr@ijekavianlatin: &Izvezi...

en: Click on this button to manually add a host or domain specific policy.
sr@ijekavianlatin: Ovim dugmetom ručno dodajete posebnu smjernicu za domaćin ili domen.

en: Click on this button to change the policy for the host or domain selected in the list box.
sr@ijekavianlatin: Ovim dugmetom uređujete smjernicu za domaćin ili domen izabranu u spisku.

en: Click on this button to delete the policy for the host or domain selected in the list box.
sr@ijekavianlatin: Ovim dugmetom brišete smjernicu za domaćin ili domen izabranu u spisku.

en: You must first select a policy to be changed.
sr@ijekavianlatin: Prvo morate odabrati koju polisu želite da promijenite.

en: You must first select a policy to delete.
sr@ijekavianlatin: Prvo morate izabrati smjernicu koju želite da obrišete.

en: Use Global
sr@ijekavianlatin: Koristi globalno

en: Accept
sr@ijekavianlatin: Prihvati

en: Reject
sr@ijekavianlatin: Odbaci

en: Enable filters
sr@ijekavianlatin: Uključi filtere

en: Hide filtered images
sr@ijekavianlatin: Sakrij filtrirane slike

en: Manual Filter
sr@ijekavianlatin: Ručno filtriranje

en: Search:
sr@ijekavianlatin: Traži:

en: <qt>Filter expression (e.g. <tt>http://www.example.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">more information</a>):
sr@ijekavianlatin: <qt>Filterski izraz (npr. <tt>http://www.example.com/ad/*</tt>, <a href="filterhelp">više detalja</a>):</qt>

en: Automatic Filter
sr@ijekavianlatin: Automatsko filtriranje

en: Automatic update interval:
sr@ijekavianlatin: Period automatskog ažuriranja:

en:  day |  days
sr@ijekavianlatin[0]:  dan
sr@ijekavianlatin[1]:  dana
sr@ijekavianlatin[2]:  dana
sr@ijekavianlatin[3]:  dan

en: Insert
sr@ijekavianlatin: Umetni

en: Update
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj

en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

en: Import...
sr@ijekavianlatin: Uvezi...

en: Export...
sr@ijekavianlatin: Izvezi...

en: <qt>More information on <a href="importhelp">import format</a>, <a href="exporthelp">export format</a>
sr@ijekavianlatin: <qt>Više detalja o <a href="importhelp">uvoznom</a> i <a href="exporthelp">izvoznom</a> formatu.</qt>

en: Enable or disable AdBlocK filters. When enabled, a set of URL expressions should be defined in the filter list for blocking to take effect.
sr@ijekavianlatin: Uključite ili isključite AdBlockove filtere. Kada je uključeno, da bi blokiranje radilo u spisku filtera treba da bude definisan skup izraza nad URL‑ovima.

en: When enabled blocked images will be removed from the page completely, otherwise a placeholder 'blocked' image will be used.
sr@ijekavianlatin: Kada je uključeno, blokirane slike će biti potpuno uklonjene sa stranice, u suprotnom će na mjestu blokirane slike stajati natpis „blokirano“.

en: This is the list of URL filters that will be applied to all embedded images and media objects.
sr@ijekavianlatin: Ovo je spisak filtera nad URL‑ovima koji će biti primijenjeni na sve ugniježđene slike i druge medijume.

en: <qt><p>Enter an expression to filter. Filters can be defined as either:<ul><li>a shell-style wildcard, e.g. <tt>http://www.example.com/ads*</tt>, the wildcards <tt>*?[]</tt> may be used</li><li>a full regular expression by surrounding the string with '<tt>/</tt>', e.g. <tt>/\/(ad|banner)\./</tt></li></ul><p>Any filter string can be preceded by '<tt>@@</tt>' to whitelist (allow) any matching URL, which takes priority over any blacklist (blocking) filter.
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Unesite filterski izraz. Filteri se mogu definisati</p><ul><li>sa džokerima u stilu školjke, npr. <tt>http://www.example.com/ads*</tt>, gdje su poznati džokeri <tt>*?[]</tt>, ili</li><li>kao puni regularni izrazi, tako što se niska zagradi sa ‘<tt>/</tt>’, npr. <tt>/\/(ad|banner)\./</tt>.</li></ul><p>Na početku svakog filtera može se dodati <tt>@@</tt> za stavljanje poklopljenog URL‑a na bijelu listu (dozvoljeno). Ovo ima prioritet nad svim filterima za crnu listu (blokiranje).</p></qt>

en: <qt><p>The filter import format is a plain text file. Blank lines, comment lines starting with '<tt>!</tt>' and the header line <tt>[AdBlock]</tt> are ignored. Any other line is added as a filter expression.
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Format za uvoz filtera je obični tekstualni fajl. Ignorišu se prazni redovi, redovi komentari koji počinju sa ‘<tt>!</tt>’ i zaglavni red <tt>[AdBlock]</tt>. Svi ostali redovi se dodaju kao filterski izrazi.</p></qt>

en: <qt><p>The filter export format is a plain text file. The file begins with a header line <tt>[AdBlock]</tt>, then all of the filters follow each on a separate line.
sr@ijekavianlatin: <qt><p>Format za izvoz filtera je obični tekstualni fajl. Počinje zaglavnim redom <tt>[AdBlock]</tt>, a zatim slijede svi filteri, svaki u jednom redu.</p></qt>

en: <h1>Konqueror AdBlocK</h1> Konqueror AdBlocK allows you to create a list of filters that are checked against linked images and frames. URL's that match are either discarded or replaced with a placeholder image.
sr@ijekavianlatin: <h1>K‑osvajačev AdBlock</h1><p>AdBlock vam omogućava da sastavite spisak filtera koji se porede sa povezanim slikama i okvirima. URL‑ovi koji se poklope ili se odbacuju ili mijenjaju sličicom blokiranog.</p>

en: Name
sr@ijekavianlatin: ime

en: Tabbed Browsing
sr@ijekavianlatin: Pregledanje sa jezičcima

[ctx: @label:listbox]
en: When &Konqueror starts:
sr@ijekavianlatin: &K‑osvajač kreće od:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show Introduction Page
sr@ijekavianlatin: uvodne stranice

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show My Start Page
sr@ijekavianlatin: moje početne stranice

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show Blank Page
sr@ijekavianlatin: prazne stranice

[ctx: @item:inlistbox]
en: Show My Bookmarks
sr@ijekavianlatin: mojih obilježivača

[ctx: @title:window]
en: Select Start Page
sr@ijekavianlatin: Izbor početne stranice

en: This is the URL of the web page Konqueror will show when starting.
sr@ijekavianlatin: URL veb stranice koju će K‑osvajač prikazati po pokretanju.

en: Home page:
sr@ijekavianlatin: Domaća stranica:

[ctx: @title:window]
en: Select Home Page
sr@ijekavianlatin: Izbor domaće stranice

en: This is the URL of the web page where Konqueror will jump to when the "Home" button is pressed.
sr@ijekavianlatin: URL veb stranice na koju će K‑osvajač otići kada se pritisne dugme „Domaća“.

en: Default web browser engine:
sr@ijekavianlatin: Podrazumijevani motor veb pregledača:

en: <h1>Konqueror Browser</h1> Here you can configure Konqueror's browser functionality. Please note that the file manager functionality has to be configured using the "File Manager" configuration module. You can make some settings how Konqueror should handle the HTML code in the web pages it loads. It is usually not necessary to change anything here.
sr@ijekavianlatin: <h1>K‑osvajač kao pregledač</h1><p>Ovdje podešavate K‑osvajačevu pregledačku funkcionalnost (dok njegovu upotrebu kao menadžera fajlova podešavate istoimenim modulom). Možete odrediti nekoliko postavki u vezi sa obrađivanjem HTML kôda veb stranica koje K‑osvajač učitava. Obično ne morate ništa mijenjati.</p>

en: Boo&kmarks
sr@ijekavianlatin: &Obilježivači

en: Ask for name and folder when adding bookmarks
sr@ijekavianlatin: Pitaj za ime i fasciklu kada se obilježivač dodaje

en: If this box is checked, Konqueror will allow you to change the title of the bookmark and choose a folder in which to store it when you add a new bookmark.
sr@ijekavianlatin: Ako je ovo uključeno, K‑osvajač će vam omogućiti da promijenite naslov obilježivača i odaberete fasciklu u koju želite da ga dodate.

en: Show only marked bookmarks in bookmark toolbar
sr@ijekavianlatin: Prikaži samo obilježene obilježivače u traci obilježivača

en: If this box is checked, Konqueror will show only those bookmarks in the bookmark toolbar which you have marked to do so in the bookmark editor.
sr@ijekavianlatin: Ako je ovo uključeno, K‑osvajač će u traci obilježivača davati samo one obilježivače koje ste označili za prikaz u uređivaču obilježivača.

en: Form Com&pletion
sr@ijekavianlatin: Dopuna &formulara

en: If this box is checked, Konqueror will remember the data you enter in web forms and suggest it in similar fields for all forms.
sr@ijekavianlatin: Ako je ova kućica popunjena, K‑osvajač će pamtiti podatke koje unosite u veb formulare, pa ih predlagati u sličnim poljima drugih formulara.

en: &Maximum completions:
sr@ijekavianlatin: Naj&veći broj dopuna:

en: Here you can select how many values Konqueror will remember for a form field.
sr@ijekavianlatin: Ovdje možete odabrati koliko će vrijednosti za polje formulara K‑osvajač pamtiti.

en: Mouse Beha&vior
sr@ijekavianlatin: Ponašanje &miša

en: Chan&ge cursor over links
sr@ijekavianlatin: &Promijeni pokazivač nad vezom

en: If this option is set, the shape of the cursor will change (usually to a hand) if it is moved over a hyperlink.
sr@ijekavianlatin: Ako je ova opcija uključena, izgled pokazivača će se promijeniti (najčešće u šaku) kada se nalazi iznad hiperveze.

en: M&iddle click opens URL in selection
sr@ijekavianlatin: &Srednji klik otvara URL u izboru

en: If this box is checked, you can open the URL in the selection by middle clicking on a Konqueror view.
sr@ijekavianlatin: Ako je ovo uključeno, možete otvarati URL‑ove u izboru srednjim klikom u prozoru K‑osvajača.

en: Right click goes &back in history
sr@ijekavianlatin: Desnim klikom &unazad kroz istorijat

en: If this box is checked, you can go back in history by right clicking on a Konqueror view. To access the context menu, press the right mouse button and move.
sr@ijekavianlatin: Ako je ova kućica popunjena, možete ići unazad kroz istorijat desnim klikom u prozoru K‑osvajača. Za pristup kontekstnom meniju, pritisnite desno dugme miša i pomjerite.

en: Allow automatic delayed &reloading/redirecting
sr@ijekavianlatin: Automatsko odgođeno &osvježavanje/preusmjeravanje

en: Some web pages request an automatic reload or redirection after a certain period of time. By unchecking this box Konqueror will ignore these requests.
sr@ijekavianlatin: Neke veb stranice zahtijevaju automatsko ponovno učitavanje ili preusmjeravanje poslije izvjesnog vremena. Isključivanjem ove opcije, K‑osvajač će ignorisati ovakve zahtjeve.

en: Enable Access Ke&y activation with Ctrl key
sr@ijekavianlatin: Aktivacija &pristupnih tastera tasterom Ctrl

en: Pressing the Ctrl key when viewing webpages activates Access Keys. Unchecking this box will disable this accessibility feature. (Konqueror needs to be restarted for this change to take effect.)
sr@ijekavianlatin: Pritisak na taster Ctrl pri pregledanju veb stranice uključuje pristupne tastere. Ovu mogućnost možete ovdje isključiti (K‑osvajač se mora ponovo pokrenuti da bi izmjena stupila na snagu).

en: Send the DNT header to tell web sites you do not want to be tracked
sr@ijekavianlatin: Šalji DNT zaglavlje veb sajtovima (koje kaže da ne želim da me prate)

en: Check this box if you want to inform a web site that you do not want your web browsing habits tracked.
sr@ijekavianlatin: Popunite ovu kućicu ako želite da saopštite veb sajtu da ne želite da prati vaše navike u pregledanju Weba.

en: Offer to save website passwords
sr@ijekavianlatin: Nudi upisivanje lozinke veb sajta

en: Uncheck this box to prevent being prompted to save website passwords
sr@ijekavianlatin: Ispraznite ovu kućicu ako ne želite da budete pitani da li sačuvati lozinku veb sajta.

en: Enable Ja&va globally
sr@ijekavianlatin: Aktiviraj &Javu globalno

en: Java Runtime Settings
sr@ijekavianlatin: Postavke Java-mašine

en: &Use security manager
sr@ijekavianlatin: Koristi menadžer &bezbjednosti

en: Use &KIO
sr@ijekavianlatin: Koristi &K‑U/I

en: Shu&tdown applet server when inactive for more than
sr@ijekavianlatin: &Isključi server apleta kada nije aktivan duže od

en:  second |  seconds
sr@ijekavianlatin[0]:  sekunda
sr@ijekavianlatin[1]:  sekunde
sr@ijekavianlatin[2]:  sekundi
sr@ijekavianlatin[3]:  sekunda

en: &Path to Java executable, or 'java':
sr@ijekavianlatin: Putanja do &izvršnog fajla Jave, ili „java“:

en: Additional Java a&rguments:
sr@ijekavianlatin: Dodatni &argumenti za Javu:

en: Enables the execution of scripts written in Java that can be contained in HTML pages. Note that, as with any browser, enabling active contents can be a security problem.
sr@ijekavianlatin: Omogućava izvršavanje skripti napisanih u Javi, koje HTML stranice mogu sadržati. Imajte u vidu da, kao i kod bilo kog drugog pregledača, dozvoljavanje aktivnog sadržaja može biti bezbjednosni problem.

en: <p>This box contains the domains and hosts you have set a specific Java policy for. This policy will be used instead of the default policy for enabling or disabling Java applets on pages sent by these domains or hosts.</p><p>Select a policy and use the controls on the right to modify it.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovaj prozor sadrži domene i domaćine kojima ste postavili posebnu smjernicu za Javu. Ova smjernica će biti korišćena umjesto podrazumijevane za aktiviranje i deaktiviranje javanskih apleta na stranicama koje ovi domeni ili domaćini šalju.</p><p>Izaberite smjernicu i upotrijebite kontrole desno da je izmijenite.</p>

en: Click this button to choose the file that contains the Java policies. These policies will be merged with the existing ones. Duplicate entries are ignored.
sr@ijekavianlatin: Kliknite ovdje da izaberete fajl koji sadrži smjernice za Javu. Učitane smjernice će biti stopljene sa postojećima. U slučaju da ista smjernica već postoji, nova će biti ignorisana.

en: Click this button to save the Java policy to a zipped file. The file, named <b>java_policy.tgz</b>, will be saved to a location of your choice.
sr@ijekavianlatin: Kliknite ovde da sačuvate smjernicu za Javu kao kompresovan fajl, po imenu <b>java_policy.tgz</b>, i smješten na lokaciji po vašem izboru.

en: Here you can set specific Java policies for any particular host or domain. To add a new policy, simply click the <i>New...</i> button and supply the necessary information requested by the dialog box. To change an existing policy, click on the <i>Change...</i> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <i>Delete</i> button will remove the selected policy, causing the default policy setting to be used for that domain.
sr@ijekavianlatin: Ovdje možete podesiti posebne smjernice za Javu za određene domaćine i domene. Da biste dodali novu smjernicu, kliknite na dugme <i>Nova...</i> i unesite podatke koje dijalog zatraži. Da biste izmijenili postojeću smjernicu, kliknite na <i>Izmijeni...</i> i izaberite smernicu sa spiska. Klikom na dugme <i>Obriši</i> uklanjate izabranu smjernicu, čime domen pod njom spada na podrazumijevanu smjernicu.

en: Enabling the security manager will cause the jvm to run with a Security Manager in place. This will keep applets from being able to read and write to your file system, creating arbitrary sockets, and other actions which could be used to compromise your system. Disable this option at your own risk. You can modify your $HOME/.java.policy file with the Java policytool utility to give code downloaded from certain sites more permissions.
sr@ijekavianlatin: Uključeni menadžer sigurnosti znači da se Java-mašina pokreće sa njim u pogonu. Ovo će spriječiti aplete da čitaju i pišu po fajl sistemu, prave proizvoljne sokete, i druge radnje koje se mogu zloupotrijebiti za kompromitovanje sistema. Ovu opciju isključujete na sopstveni rizik. Možete izmijeniti fajl <b>$HOME/.java.policy</b> Javinom alatkom <tt>policytool</tt> da biste dali veće dozvole apletima preuzetim sa određenih sajtova.

en: Enabling this will cause the jvm to use KIO for network transport
sr@ijekavianlatin: Uključivanjem ovoga Java-mašini se zadaje da koristi K‑U/I za mrežni prenos.

en: Enter the path to the java executable. If you want to use the jre in your path, simply leave it as 'java'. If you need to use a different jre, enter the path to the java executable (e.g. /usr/lib/jdk/bin/java), or the path to the directory that contains 'bin/java' (e.g. /opt/IBMJava2-13).
sr@ijekavianlatin: Unesite putanju do izvršnog fajla Jave. Ako želite da koristite javansko okruženje već u putanji, ostavite u ovom polju samo „java“. Ako želite neko drugo, unesite ili putanju do njega (na primer <tt>/usr/lib/jdk/bin/java</tt>), ili do fascikle koja sadrži <tt>bin/java</tt> (npr. <tt>/opt/IBMJava2-13</tt>).

en: If you want special arguments to be passed to the virtual machine, enter them here.
sr@ijekavianlatin: Unesite ovdje posebne argumente koje želite da proslijedite virtuelnoj mašini.

en: When all the applets have been destroyed, the applet server should shut down. However, starting the jvm takes a lot of time. If you would like to keep the java process running while you are browsing, you can set the timeout value to whatever you like. To keep the java process running for the whole time that the konqueror process is, leave the Shutdown Applet Server checkbox unchecked.
sr@ijekavianlatin: Kada su svi apleti uništeni, server apleta bi trebalo da bude ugašen. Ipak, samo pokretanje Java-mašine oduzima puno vremena, pa ako želite da je ostavite da radi i poslije toga, ovdje možete da zadate željeno prekovrijeme. Da bi Java-mašina bila u pogonu dok je god i proces K‑osvajača, ispraznite kućicu <i>Isključi server apleta kada nije aktivan duže od</i>.

[ctx: @title:group]
en: Doma&in-Specific
sr@ijekavianlatin: Poseb&no za domen

[ctx: @title:window]
en: New Java Policy
sr@ijekavianlatin: Nova smjernica Jave

[ctx: @title:window]
en: Change Java Policy
sr@ijekavianlatin: Izmjena smjernice Jave

en: &Java policy:
sr@ijekavianlatin: &Smjernica Jave:

en: Select a Java policy for the above host or domain.
sr@ijekavianlatin: Izaberite smjernicu Jave za gornji domaćin ili domen.

en: Ena&ble JavaScript globally
sr@ijekavianlatin: A&ktiviraj JavaScript globalno

en: Enables the execution of scripts written in ECMA-Script (also known as JavaScript) that can be contained in HTML pages. Note that, as with any browser, enabling scripting languages can be a security problem.
sr@ijekavianlatin: Omogućava izvršavanje skripti napisanih u JavaScriptu, koje HTML stranice mogu sadržati. Imajte u vidu da, kao i kod bilo kog drugog pregledača, dozvoljavanje aktivnog sadržaja može biti bezbednosni problem.

en: Debugging
sr@ijekavianlatin: Ispravljanje

en: Enable debu&gger
sr@ijekavianlatin: Uključi &ispravljač

en: Enables builtin JavaScript debugger.
sr@ijekavianlatin: Uključuje ugrađeni ispravljač JavaScripta.

en: Report &errors
sr@ijekavianlatin: Prijavi &greške

en: Enables the reporting of errors that occur when JavaScript code is executed.
sr@ijekavianlatin: Uključuje izvještavanje o greškama do kojih dolazi pri izvršavanju JavaScript kôda.

en: Here you can set specific JavaScript policies for any particular host or domain. To add a new policy, simply click the <i>New...</i> button and supply the necessary information requested by the dialog box. To change an existing policy, click on the <i>Change...</i> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <i>Delete</i> button will remove the selected policy causing the default policy setting to be used for that domain. The <i>Import</i> and <i>Export</i> button allows you to easily share your policies with other people by allowing you to save and retrieve them from a zipped file.
sr@ijekavianlatin: Ovdje možete podesiti posebne smjernice za JavaScript za određene domaćine i domene. Da biste dodali novu smjernicu, kliknite na dugme <i>Nova...</i> i unesite podatke koje dijalog zatraži. Da biste izmijenili postojeću smjernicu, kliknite na <i>Izmijeni...</i> i izaberite smjernicu sa spiska. Klikom na dugme <i>Obriši</i> uklanjate izabranu smjernicu, čime domen pod njom spada na podrazumijevanu smjernicu. Dugmadima <i>Uvezi...</i> i <i>Izvezi...</i> možete lako dijeliti svoje smjernice sa drugima, tako što ćete ih upisivati i dobavljati iz fajla arhive.

en: <p>This box contains the domains and hosts you have set a specific JavaScript policy for. This policy will be used instead of the default policy for enabling or disabling JavaScript on pages sent by these domains or hosts.</p><p>Select a policy and use the controls on the right to modify it.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovaj prozor sadrži domene i domaćine kojima ste postavili posebnu smjernicu za JavaScript. Ova smjernica će biti korišćena umjesto podrazumijevane za aktiviranje i deaktiviranje JavaScript apleta na stranicama koje ovi domeni ili domaćini šalju.</p><p>Izaberite smjernicu i upotrijebite kontrole desno da je izmijenite.</p>

en: Click this button to choose the file that contains the JavaScript policies. These policies will be merged with the existing ones. Duplicate entries are ignored.
sr@ijekavianlatin: Kliknite ovdje da izaberete fajl koji sadrži smjernice za JavaScript. Učitane smjernice će biti stopljene sa postojećima. U slučaju da ista smjernica već postoji, nova će biti ignorisana.

en: Click this button to save the JavaScript policy to a zipped file. The file, named <b>javascript_policy.tgz</b>, will be saved to a location of your choice.
sr@ijekavianlatin: Kliknite ovdje da sačuvate smjernicu za JavaScript kao kompresovan fajl, po imenu <b>javascript_policy.tgz</b>, i smješten na lokaciji po vašem izboru.

en: Global JavaScript Policies
sr@ijekavianlatin: Globalne smjernice JavaScripta

[ctx: @title:group]
en: Do&main-Specific
sr@ijekavianlatin: Pose&bno za domen

[ctx: @title:window]
en: New JavaScript Policy
sr@ijekavianlatin: Nova smjernica JavaScripta

[ctx: @title:window]
en: Change JavaScript Policy
sr@ijekavianlatin: Izmjena smjernice JavaScripta

en: JavaScript policy:
sr@ijekavianlatin: Smjernica JavaScripta:

en: Select a JavaScript policy for the above host or domain.
sr@ijekavianlatin: Izaberite smjernicu za gornji domaćin ili domen.

en: Domain-Specific JavaScript Policies
sr@ijekavianlatin: smjernice JavaScripta posebne za domen

en: Open new windows:
sr@ijekavianlatin: Otvaranje novih prozora:

en: Use global
sr@ijekavianlatin: Koristi globalno

en: Use setting from global policy.
sr@ijekavianlatin: Koristi postavke iz globalne smjernice.

en: Allow
sr@ijekavianlatin: dozvoli

en: Accept all popup window requests.
sr@ijekavianlatin: Prihvati sve zahtjeve za iskačućim prozorima.

en: Ask
sr@ijekavianlatin: pitaj

en: Prompt every time a popup window is requested.
sr@ijekavianlatin: Pitaj svaki put kada je zahtijevan iskačući prozor.

en: Deny
sr@ijekavianlatin: odbij

en: Reject all popup window requests.
sr@ijekavianlatin: Odbaci sve zahtjeve za iskačućim prozorima.

en: Smart
sr@ijekavianlatin: pametno

en: Accept popup window requests only when links are activated through an explicit mouse click or keyboard operation.
sr@ijekavianlatin: Prihvati zahtjeve za iskačućim prozorima samo kada su veze aktivirane izričitim klikom miša ili preko tastature.

en: If you disable this, Konqueror will stop interpreting the <i>window.open()</i> JavaScript command. This is useful if you regularly visit sites that make extensive use of this command to pop up ad banners.<br /><br /><b>Note:</b> Disabling this option might also break certain sites that require <i>window.open()</i> for proper operation. Use this feature carefully.
sr@ijekavianlatin: <p>Ako isključite ovo, K‑osvajač neće izvršavati JavaScript naredbu <tt>window.open()</tt>. Veoma korisno ako često posjećujete sajtove koji puno koriste iskačuće prozore za prikaz reklama.</p><p><b>Napomena:</b> Zabrana ove naredbe može onemogućiti rad pojedinih sajtova kojima je neophodna za pravilno funkcionisanje. Stoga koristite pažljivo ovu mogućnost.</p>

en: Resize window:
sr@ijekavianlatin: Promjena veličine prozora:

en: Allow scripts to change the window size.
sr@ijekavianlatin: Dozvoli skriptama da promijene veličinu prozora.

en: Ignore
sr@ijekavianlatin: ignoriši

en: Ignore attempts of scripts to change the window size. The web page will <i>think</i> it changed the size but the actual window is not affected.
sr@ijekavianlatin: Ignoriši pokušaje skripti da promijene veličinu prozora. Veb stranice će <i>misliti</i> da je veličina promijenjena, dok u stvari nije.

en: Some websites change the window size on their own by using <i>window.resizeBy()</i> or <i>window.resizeTo()</i>. This option specifies the treatment of such attempts.
sr@ijekavianlatin: Neki veb sajtovi samostalno mijenjaju veličinu prozora naredbama <tt>window.resizeBy()</tt> ili <tt>window.resizeTo()</tt>. Ovom opcijom određujete kako će se obrađivati takvi pokušaji.

en: Move window:
sr@ijekavianlatin: Pomijeranje prozora:

en: Allow scripts to change the window position.
sr@ijekavianlatin: Dozvoli skriptama da promijene položaj prozora.

en: Ignore attempts of scripts to change the window position. The web page will <i>think</i> it moved the window but the actual position is not affected.
sr@ijekavianlatin: Ignoriši pokušaje skripti da promijene položaj prozora. Veb stranice će <i>misliti</i> da je prozor pomjeren, dok u stvari nije.

en: Some websites change the window position on their own by using <i>window.moveBy()</i> or <i>window.moveTo()</i>. This option specifies the treatment of such attempts.
sr@ijekavianlatin: Neki veb sajtovi samostalno mijenjaju položaj prozora naredbama <tt>window.moveBy()</tt> ili <tt>window.moveTo()</tt>. Ovom opcijom određujete kako će se obrađivati takvi pokušaji.

en: Focus window:
sr@ijekavianlatin: Fokusiranje prozora:

en: Allow scripts to focus the window.
sr@ijekavianlatin: Dozvoli skriptama da fokusiraju prozor.

en: Ignore attempts of scripts to focus the window. The web page will <i>think</i> it brought the focus to the window but the actual focus will remain unchanged.
sr@ijekavianlatin: Ignoriši pokušaje skripti da fokusiraju prozor. Veb stranice će <i>misliti</i> da je prozor fokusiran, dok u stvari nije.

en: Some websites set the focus to their browser window on their own by using <i>window.focus()</i>. This usually leads to the window being moved to the front interrupting whatever action the user was dedicated to at that time. This option specifies the treatment of such attempts.
sr@ijekavianlatin: Neki veb sajtovi samostalno fokusiraju svoj prozor pregledača naredbom <tt>window.focus()</tt>. Ovo obično znači da će prozor biti pomjeren ispred, prekidajući posao kojim se trenutno bavite. Ovom opcijom određujete kako će se obrađivati takvi pokušaji.

en: Modify status bar text:
sr@ijekavianlatin: Mijenjanje teksta trake stanja:

en: Allow scripts to change the text of the status bar.
sr@ijekavianlatin: Dozvoli skriptama da izmijene tekst u traci stanja.

en: Ignore attempts of scripts to change the status bar text. The web page will <i>think</i> it changed the text but the actual text will remain unchanged.
sr@ijekavianlatin: Ignoriši pokušaje skripti da promijene tekst u traci stanja. Veb stranice će <i>misliti</i> da je tekst promijenjen, dok u stvari nije.

en: Some websites change the status bar text by setting <i>window.status</i> or <i>window.defaultStatus</i>, thus sometimes preventing displaying the real URLs of hyperlinks. This option specifies the treatment of such attempts.
sr@ijekavianlatin: Neki veb sajtovi mijenjaju tekst u traci stanja postavljajući promjenljive <tt>window.status</tt> ili <tt>window.defaultStatus</tt>, čime mogu spriječiti očitavanje stvarnih URL‑ova hiperveza. Ovom opcijom određujete šta se čini sa takvim pokušajima.

en: Accept languages:
sr@ijekavianlatin: Prihvatljivi jezici:

en: Accept character sets:
sr@ijekavianlatin: Prihvatljiva kodiranja:

en: Konqueror Browsing Control Module
sr@ijekavianlatin: Kontrolni modul K‑osvajača kao pregledača|/|$[svojstva dat 'Kontrolnom modulu K‑osvajača kao pregledača']

en: (c) 1999 - 2001 The Konqueror Developers
sr@ijekavianlatin: © 1999-2001, programeri K‑osvajača

en: Waldo Bastian
sr@ijekavianlatin: Valdo Bastijan

en: David Faure
sr@ijekavianlatin: David For

en: Matthias Kalle Dalheimer
sr@ijekavianlatin: Matijas Kale Dalhajmer

en: Lars Knoll
sr@ijekavianlatin: Lars Knol

en: Dirk Mueller
sr@ijekavianlatin: Dirk Miler

en: Daniel Molkentin
sr@ijekavianlatin: Danijel Molkentin

en: Wynn Wilkes
sr@ijekavianlatin: Vin Vilks

en: JavaScript access controls
    Per-domain policies extensions
sr@ijekavianlatin: Kontrole pristupa JavaScripta
    Proširenja smjernica po domenu

en: Java&Script
sr@ijekavianlatin: &JavaScript

en: <h2>JavaScript</h2>On this page, you can configure whether JavaScript programs embedded in web pages should be allowed to be executed by Konqueror.<h2>Java</h2>On this page, you can configure whether Java applets embedded in web pages should be allowed to be executed by Konqueror.<br /><br /><b>Note:</b> Active content is always a security risk, which is why Konqueror allows you to specify very fine-grained from which hosts you want to execute Java and/or JavaScript programs.
sr@ijekavianlatin: <h2>JavaScript</h2><p>Na ovoj stranici možete podesiti da li će K‑osvajaču biti dozvoljeno da izvršava JavaScript programe ugniježđene u veb stranice.</p><h2>Java</h2><p>Ovdje možete podesiti da li će K‑osvajaču biti dozvoljeno da izvršava javanske aplete ugniježđene u veb stranice.</p><p><b>Napomena:</b> Aktivni sadržaj je uvek rizik za bezbjednost, zato vam je omogućeno da fino podesite sa kojih domaćina se javanski i JavaScript programi smiju izvršavati.</p>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, NSConfigWidget) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Plugins
sr@ijekavianlatin: Priključci

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Folders
sr@ijekavianlatin: Fascikle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, dirRemove)
en: &Remove
sr@ijekavianlatin: &Ukloni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, dirNew)
en: &New
sr@ijekavianlatin: &Nova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, dirDown)
en: Do&wn
sr@ijekavianlatin: &Dolje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, dirUp)
en: &Up
sr@ijekavianlatin: &Gore

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, scanButton)
en: Click here to scan for newly installed Netscape plugins now.
sr@ijekavianlatin: Kliknite ovdje da biste potražili novoinstalirane Netscapeove priključke.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, scanButton)
en: &Scan for Plugins
sr@ijekavianlatin: &Potraži priključke

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, pluginList)
en: Here you can see a list of the Netscape plugins KDE has found.
sr@ijekavianlatin: Ovdje možete videti spisak Netscapeovih priključaka koji su pronađeni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, pluginList)
en: Information
sr@ijekavianlatin: Podaci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, pluginList)
en: Value
sr@ijekavianlatin: Vrijednost

en: Global Settings
sr@ijekavianlatin: Globalne postavke

en: &Enable plugins globally
sr@ijekavianlatin: &Globalno aktiviraj priključke

en: Only allow &HTTP and HTTPS URLs for plugins
sr@ijekavianlatin: Dozvoli samo &HTTP i HTTPS URL‑ove za priključke

en: &Load plugins on demand only
sr@ijekavianlatin: &Učitaj priključke samo na zahtjev

en: CPU priority for plugins: %1
sr@ijekavianlatin: CPU prioritet za priključke: %1

en: Domain-Specific Settin&gs
sr@ijekavianlatin: &Posebne postavke po domenu

[ctx: @title:window]
en: Domain-Specific Policies
sr@ijekavianlatin: Posebne smjernice po domenu

en: Enables the execution of plugins that can be contained in HTML pages, e.g. Macromedia Flash. Note that, as with any browser, enabling active contents can be a security problem.
sr@ijekavianlatin: Aktivira izvršavanje priključaka koji mogu biti potrebni HTML stranicama, kao što je npr. Macromedijin Flash. Imajte u vidu da, kao i kod bilo kog drugog pregledača, dozvoljavanje aktivnog sadržaja može biti bezbjednosni problem.

en: <p>This box contains the domains and hosts you have set a specific plugin policy for. This policy will be used instead of the default policy for enabling or disabling plugins on pages sent by these domains or hosts.</p><p>Select a policy and use the controls on the right to modify it.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovdje možete vidjeti domene i domaćine kojima je zadata posebna smjernica za priključke. Ova smjernica će biti korišćena umjesto podrazumijevane, za uključivanje i isključivanje priključaka na stranicama koje šalju ovi domeni ili domaćini.</p><p>Izaberite smjernicu i upotrebite kontrole desno da biste je izmijenili.</p>

en: Click this button to choose the file that contains the plugin policies. These policies will be merged with the existing ones. Duplicate entries are ignored.
sr@ijekavianlatin: Ovim dugmetom uvozite fajl koji sadrži smjernice za priključke. Učitane smjernice će biti stopljene sa postojećim; kada ista smjernica već postoji, nova će biti ignorisana.

en: Click this button to save the plugin policy to a zipped file. The file, named <b>plugin_policy.tgz</b>, will be saved to a location of your choice.
sr@ijekavianlatin: Kliknite ovdje da sačuvate smjernicu priključaka kao kompresovan fajl, po imenu <b>plugin_policy.tgz</b>, i smješten na lokaciji po vašem izboru.

en: Here you can set specific plugin policies for any particular host or domain. To add a new policy, simply click the <i>New...</i> button and supply the necessary information requested by the dialog box. To change an existing policy, click on the <i>Change...</i> button and choose the new policy from the policy dialog box. Clicking on the <i>Delete</i> button will remove the selected policy causing the default policy setting to be used for that domain.
sr@ijekavianlatin: Ovdje možete podesiti posebne smjernice priključaka za određene domaćine i domene. Da biste dodali novu smjernicu, kliknite na dugme <i>Nova...</i> i unesite podatke koje dijalog zatraži. Da biste izmijenili postojeću smjernicu, kliknite na <i>Izmijeni...</i> i izaberite smjernicu sa spiska. Klikom na dugme <i>Obriši</i> uklanjate izabranu smjernicu, čime domen pod njom spada na podrazumijevanu smjernicu.

[ctx: lowest priority]
en: lowest
sr@ijekavianlatin: najniži

[ctx: low priority]
en: low
sr@ijekavianlatin: nizak

[ctx: medium priority]
en: medium
sr@ijekavianlatin: srednji

[ctx: high priority]
en: high
sr@ijekavianlatin: visok

[ctx: highest priority]
en: highest
sr@ijekavianlatin: najviši

en: <h1>Konqueror Plugins</h1> The Konqueror web browser can use Netscape plugins to show special content, just like the Navigator does. Please note that the way you have to install Netscape plugins may depend on your distribution. A typical place to install them is, for example, '/opt/netscape/plugins'.
sr@ijekavianlatin: <h1>K‑osvajačevi priključci</h1><p>Veb pregledač K‑osvajač može da koristi Netscapeove priključke za prikaz posebnih sadržaja, baš kao Navigator. Imajte na umu da način na koji se instaliraju Netscapeovi priključci zavisi od vaše distribucije. Jedna uobičajena lokacija je <b>/opt/netscape/plugins</b>.</p>

en: Do you want to apply your changes before the scan? Otherwise the changes will be lost.
sr@ijekavianlatin: Želite li da primijenite izmjene prije pretrage? Ako ih ne primijenite, biće izgubljene.

en: The nspluginscan executable cannot be found. Netscape plugins will not be scanned.
sr@ijekavianlatin: Naredba nspluginscan ne može da se pronađe. Netscapeovi priključci neće biti potraženi.

en: Scanning for plugins
sr@ijekavianlatin: Tražim priključke

[ctx: @title:window]
en: Select Plugin Scan Folder
sr@ijekavianlatin: Izbor fascikle za traženje priključaka

en: Netscape Plugins
sr@ijekavianlatin: Netscapeovi priključci

en: Plugin
sr@ijekavianlatin: Priključci

en: MIME type
sr@ijekavianlatin: MIME tip

en: Description
sr@ijekavianlatin: Opis

en: Suffixes
sr@ijekavianlatin: Sufiksi

en: Doma&in-Specific
sr@ijekavianlatin: Posebno za &domen

[ctx: @title:window]
en: New Plugin Policy
sr@ijekavianlatin: Nova smjernica priključaka

[ctx: @title:window]
en: Change Plugin Policy
sr@ijekavianlatin: Izmjena smjernice priključaka

en: &Plugin policy:
sr@ijekavianlatin: Smjernica &priključaka:

en: Select a plugin policy for the above host or domain.
sr@ijekavianlatin: Izaberite smjernicu priključaka za domaćin ili domen iznad.

en: &Host or domain name:
sr@ijekavianlatin: &Ime domaćina ili domena:

en: Enter the name of a host (like www.kde.org) or a domain, starting with a dot (like .kde.org or .org)
sr@ijekavianlatin: Unesite ime domaćina (npr. www.kde.org) ili ime domena, koje počinje tačkom (npr. .kde.org ili .org)

en: You must first enter a domain name.
sr@ijekavianlatin: Prvo morate unijeti ime domena.
