imgalleryplugin - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (43 entries)

[ctx: @title:window]
en: Create Image Gallery
sr@ijekavianlatin: Stvaranje galerije slika

en: Create
sr@ijekavianlatin: Napravi

en: Image Gallery for %1
sr@ijekavianlatin: Galerija slika za %1

en: Look
sr@ijekavianlatin: Izgled

en: Page Look
sr@ijekavianlatin: Izgled stranice

en: &Page title:
sr@ijekavianlatin: &Naslov stranice:

en: I&mages per row:
sr@ijekavianlatin: &Slikâ po vrsti:

en: Show image file &name
sr@ijekavianlatin: Prikaži &ime fajla slike

en: Show image file &size
sr@ijekavianlatin: Prikaži &veličinu fajla slike

en: Show image &dimensions
sr@ijekavianlatin: Prikaži &dimenzije slike

en: Fon&t name:
sr@ijekavianlatin: Ime &fonta:

en: Font si&ze:
sr@ijekavianlatin: Ve&ličina fonta:

en: &Foreground color:
sr@ijekavianlatin: &Boja ispisa:

en: &Background color:
sr@ijekavianlatin: &Boja pozadine:

en: Folders
sr@ijekavianlatin: Fascikle

en: &Save to HTML file:
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj u HTML fajl:

en: <p>The name of the HTML file this gallery will be saved to.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ime HTML fajla u kome će se sačuvati ova galerija.</p>

en: &Recurse subfolders
sr@ijekavianlatin: &Rekurzivno kroz potfascikle

en: <p>Whether subfolders should be included for the image gallery creation or not.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Treba li uključiti potfascikle pri pravljenju galerije slika.</p>

en: Endless
sr@ijekavianlatin: beskonačno

en: <p>You can limit the number of folders the image gallery creator will traverse to by setting an upper bound for the recursion depth.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Broj fascikli kroz koje će stvaralac galerije slika proći možete ograničiti postavljanjem gornje granice za dubinu rekurzije.</p>

en: Rec&ursion depth:
sr@ijekavianlatin: &Dubina rekurzije:

en: Copy or&iginal files
sr@ijekavianlatin: Kopiraj &izvorne fajlove

en: <p>This makes a copy of all images and the gallery will refer to these copies instead of the original images.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Pravi kopiju svih slika, i galerija će se pozivati na te kopije umjesto na izvorne slike.</p>

en: Use &comment file
sr@ijekavianlatin: Upotrebi fajl sa &komentarima

en: <p>If you enable this option you can specify a comment file which will be used for generating subtitles for the images.</p><p>For details about the file format please see the "What's This?" help below.</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Uključivanjem ove opcije možete zadati fajl sa komentarima koji će biti korišćen za generisanje natpisa za slike.</p><p>Za detalje o formatu fajla pogledajte „Šta je ovo?“ ispod.</p>

en: <p>You can specify the name of the comment file here. The comment file contains the subtitles for the images. The format of this file is:</p><p>FILENAME1:<br />Description<br /><br />FILENAME2:<br />Description<br /><br />and so on</p>
sr@ijekavianlatin: <p>Ovdje možete zadati ime fajla sa komentarima, koji sadrži natpise za slike. Format ovog fajla je:</p><p>IMEFAJLA1: <br />opis<br /><br />IMEFAJLA2:<br />opis<br /><br />itd.</p>

en: Comments &file:
sr@ijekavianlatin: &Fajl sa komentarima:

en: Thumbnails
sr@ijekavianlatin: Sličice

en: Thumbnail size:
sr@ijekavianlatin: Veličina sličica:

en: &Set different color depth:
sr@ijekavianlatin: &Različita dubina boja:

en: &Create Image Gallery...
sr@ijekavianlatin: &Napravi galeriju slika...

en: Could not create the plugin, please report a bug.
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim priključak, prijavite ovo kao grešku.

en: Creating an image gallery works only on local folders.
sr@ijekavianlatin: Stvaranje galerije slika radi samo nad lokalnim fasciklama.

en: Creating thumbnails
sr@ijekavianlatin: Pravim sličice...

en: Could not create folder: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da napravim fasciklu: %1

en: <i>Number of images</i>: %1
sr@ijekavianlatin: <i>Broj slika</i>: %1

en: <i>Created on</i>: %1
sr@ijekavianlatin: <i>Napravljeno</i>: %1|/|<i>Napravljeno</i>: $[na-riječ %1 gen]

en: <i>Subfolders</i>:
sr@ijekavianlatin: <i>Potfascikle</i>:

en: Created thumbnail for: 
    %1
sr@ijekavianlatin: Sličica napravljena za:
    %1

en: Creating thumbnail for: 
    %1
     failed
sr@ijekavianlatin: Pravljenje sličice za:
    %1
    nije uspjelo.

en: Could not open file: %1
sr@ijekavianlatin: Ne mogu da otvorim fajl: %1

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sr@ijekavianlatin: &Alatke
