dirfilterplugin - en to sr@latin translation catalogue (10 entries)

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
sr@latin: Sakrij filtersku traku

[ctx: @label:textbox]
en: F&ilter:
sr@latin: &Filter:

[ctx: @label:button]
en: Filter by t&ype
sr@latin: Filter po &tipu

[ctx: @info:tooltip]
en: Filter items by file type.
sr@latin: Filtriraj stavke po tipu fajla

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Show Filter Bar
sr@latin: Prikaži filtersku traku

en: Use Multiple Filters
sr@latin: Primeni više filtera

en: Show Count
sr@latin: Prikaži broj

en: Reset
sr@latin: Resetuj

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sr@latin: &Alatke

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolBar)
en: Extra Toolbar
sr@latin: Dodatna traka
