kio5 - en to sr@latin translation catalogue (18 entries)

en: <h1>My Bookmarks</h1><p>This module lets you configure the bookmarks home page.</p><p>The bookmarks home page is accessible at <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a>.</p>
sr@latin: <h1>Moji obeleživač</h1><p>Ovi modulom podešavate domaću stranicu obeleživača.</p><p>Njoj možete pristupiti preko <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a>.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bookmarks
sr@latin: Obeleživači

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: If this option is unchecked, bookmarks at the root of the hierarchy (not in a folder) are not displayed.
    If checked, they are gathered in a "root" folder.
sr@latin: Ako je ova opcija isključena, ne prikazuju se obeleživači u korenu hijerarhije (izvan fascikle).
    Ako jeste, sakupljeni su u „korenoj“ fascikli.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: &Show bookmarks without folder
sr@latin: &Obeleživači bez fascikle

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: Sub-folders are shown within their parent by default. If you activate this option, sub-folders are displayed on their own.
    It looks less nice but it may help if you have a very big folder you want to spread in two columns.
sr@latin: Potfascikle se podrazumevano prikazuju u okviru svog roditelja. Ako aktivirate ovu opciju, prikazivaće se izdvojeno.
    Ne izgleda tako lepo, ali može pomoći kada imate poveću fasciklu i želite da je raširite u dve kolone.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: &Flatten bookmarks tree
sr@latin: &Spljošteno stablo obeleživača

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show a box with KDE places (Home, Network, ...). Useful if you use konqueror as a file manager.
sr@latin: Prikaz kutije sa KDE mestima (domaće, mreža...) Korisno ako vam je K‑osvajač menadžer fajlova.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show system &places
sr@latin: Sistemska &mesta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General Settings
sr@latin: Opšte postavke

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Folders are automatically distributed in several columns. The optimal number of columns depends on the width of the konqueror window and the number of bookmarks you have.
sr@latin: Fascikle se automatski dele u nekoliko kolona. Optimalni broj kolona zavisi od širine prozora K‑osvajača i broja obeleživača u fascikli.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of columns to show:
sr@latin: Broj kolona:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Disable it on slow system to disable background images.
sr@latin: Isključite na sporim sistemima da ukinete pozadinske slike.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Show folder &backgrounds
sr@latin: &Pozadine fascikli

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: How much disk space is used to cache the pixmaps
sr@latin: Koliko prostora na disku odvojiti za keširanje bitmapa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Pixmap Cache
sr@latin: Keš bitmapa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMaxCacheSize)
en: Disk cache size:
sr@latin: Veličina keša na &disku:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: Clear the pixmap cache
sr@latin: Očistite keš bitmapa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: &Clear Cache
sr@latin: &Očisti keš
