fsview - en to sv translation catalogue (72 entries)

en: Name
sv: Namn

en: Size
sv: Storlek

en: File Count
sv: Filantal

en: Directory Count
sv: Katalogantal

en: Last Modified
sv: Senast ändrad

en: Owner
sv: Ägare

en: Group
sv: Grupp

en: Mime Type
sv: Mime-typ

en: Go To
sv: Gå till

en: Stop at Depth
sv: Stoppa vid djup

en: Stop at Area
sv: Stoppa vid område

en: Stop at Name
sv: Stoppa vid namn

en: Go Up
sv: Gå upp

en: Stop Refresh
sv: Stoppa uppdatering

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refresh '%1'
sv: Uppdatera "%1"

en: Color Mode
sv: Färgläge

en: Visualization
sv: Åskådliggörande

en: None
sv: Ingen

en: Depth
sv: Djup

en: Read 1 folder, in %2 | Read %1 folders, in %2
sv[0]: Läste 1 katalog, i %2
sv[1]: Läste %1 kataloger, i %2

en: 1 folder | %1 folders
sv[0]: 1 katalog
sv[1]: %1 kataloger

en: <p>This is the FSView plugin, a graphical browsing mode showing filesystem utilization by using a tree map visualization.</p><p>Note that in this mode, automatic updating when filesystem changes are made is intentionally <b>not</b> done.</p><p>For details on usage and options available, see the online help under menu 'Help/FSView Manual'.</p>
sv: <p>Det här är insticksprogrammet FSview, ett grafiskt bläddringsläge som visar filsystemets användning åskådliggjord med en trädkarta.</p><p>Observera att automatisk uppdatering när filsystemet ändras görs avsiktligen <b>inte</b> i det här läget.</p><p>För detaljer om användning och tillgängliga alternativ, se hjälpdokumentation i menyn "Hjälp -> Handbok FSview".</p>

en: &FSView Manual
sv: Handbok &FSview

en: Show FSView manual
sv: Visa handbok för FSview

en: Opens the help browser with the FSView documentation
sv: Öppnar hjälpbläddraren med FSview-dokumentation

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorgen

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: &Edit File Type...
sv: &Redigera filtyp...

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
sv: Egenskaper

en: FSView intentionally does not support automatic updates when changes are made to files or directories, currently visible in FSView, from the outside.
    For details, see the 'Help/FSView Manual'.
sv: FSview stöder inte automatisk uppdatering när ändringar görs utifrån av filer eller kataloger som för tillfället syns i FSview.
    För detaljer, se "Hjälp -> Handbok FSview".

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
sv: &Hjälp

en: FSView
sv: FSview

en: Filesystem Viewer
sv: Filsystemvisning

en: (c) 2002, Josef Weidendorfer
sv: © 2002, Josef Weidendorfer

en: View filesystem starting from this folder
sv: Visa filsystem med början i den här katalogen

en: Recursive Bisection
sv: Rekursiv tudelning

en: Columns
sv: Kolumner

en: Rows
sv: Rader

en: Always Best
sv: Alltid bäst

en: Best
sv: Bäst

en: Alternate (V)
sv: Alternativ (V)

en: Alternate (H)
sv: Alternativ (H)

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Nesting
sv: Nästlad

en: Border
sv: Kant

en: Correct Borders Only
sv: Bara riktiga kanter

en: Width %1
sv: Bredd %1

en: Allow Rotation
sv: Tillåt rotation

en: Shading
sv: Rulla upp

en: Visible
sv: Synlig

en: Take Space From Children
sv: Ta utrymme från underkataloger

en: Top Left
sv: Uppe till vänster

en: Top Center
sv: Uppe i mitten

en: Top Right
sv: Uppe till höger

en: Bottom Left
sv: Nere till vänster

en: Bottom Center
sv: Nere i mitten

en: Bottom Right
sv: Nere till höger

en: No %1 Limit
sv: Ingen %1 gräns

en: No Area Limit
sv: Ingen ytgräns

en: Area of '%1' (%2)
sv: Yta för "%1" (%2)

en: 1 Pixel | %1 Pixels
sv[0]: 1 bildpunkt
sv[1]: %1 bildpunkter

en: Double Area Limit (to %1)
sv: Dubbel ytgräns (till %1)

en: Halve Area Limit (to %1)
sv: Halv ytgräns (till %1)

en: No Depth Limit
sv: Ingen djupgräns

en: Depth of '%1' (%2)
sv: Djup för "%1" (%2)

en: Depth %1
sv: Djup %1

en: Decrement (to %1)
sv: Minska (till %1)

en: Increment (to %1)
sv: Öka (till %1)
