imgalleryplugin - en to sv translation catalogue (46 entries)

[ctx: @title:window]
en: Create Image Gallery
sv: Skapa bildgalleri

en: Create
sv: Skapa

en: Image Gallery for %1
sv: Bildgalleri för %1

en: Look
sv: Utseende

en: Page Look
sv: Sidutseende

en: &Page title:
sv: S&idtitel:

en: I&mages per row:
sv: Bilder per &rad:

en: Show image file &name
sv: Visa bildens fil&namn

en: Show image file &size
sv: Visa bildens fil&storlek

en: Show image &dimensions
sv: Visa bildens &dimensioner

en: Fon&t name:
sv: Teckensni&ttsnamn:

en: Font si&ze:
sv: Te&ckenstorlek:

en: &Foreground color:
sv: &Förgrundsfärg:

en: &Background color:
sv: &Bakgrundsfärg:

en: Folders
sv: Kataloger

en: &Save to HTML file:
sv: &Spara som HTML-fil:

en: <p>The name of the HTML file this gallery will be saved to.</p>
sv: <p>Namnet på HTML-filen där det här galleriet kommer att sparas.</p>

en: &Recurse subfolders
sv: Gå ne&r i underkataloger

en: <p>Whether subfolders should be included for the image gallery creation or not.</p>
sv: <p>Om underkataloger ska inkluderas när bildgalleriet skapas eller inte.</p>

en: Endless
sv: Utan slut

en: <p>You can limit the number of folders the image gallery creator will traverse to by setting an upper bound for the recursion depth.</p>
sv: <p>Du kan begränsa antalet kataloger som gås igenom när bildgalleriet skapas genom att ange en övre gräns för rekursionsdjupet.</p>

en: Rec&ursion depth:
sv: Rek&ursionsdjup:

en: Copy or&iginal files
sv: Kopiera or&iginalfiler

en: <p>This makes a copy of all images and the gallery will refer to these copies instead of the original images.</p>
sv: <p>Det här skapar en kopia av alla bilder, och galleriet hänvisar till kopiorna istället för originalbilderna.</p>

en: Use &comment file
sv: Använd &kommentarfil

en: <p>If you enable this option you can specify a comment file which will be used for generating subtitles for the images.</p><p>For details about the file format please see the "What's This?" help below.</p>
sv: <p>Om du aktiverar det här alternativet kan du ange en kommentarfil som används för att skapa bildtexter för bilderna.</p><p>För information om filformatet se "Vad är det här?" hjälpen nedan.</p>

en: <p>You can specify the name of the comment file here. The comment file contains the subtitles for the images. The format of this file is:</p><p>FILENAME1:<br />Description<br /><br />FILENAME2:<br />Description<br /><br />and so on</p>
sv: <p>Här kan du ange namnet på en kommentarfil. Kommentarfilen innehåller bildtexter för bilderna. Formatet för filen är:</p><p>FILNAMN1:<br />Beskrivning<br /> <br />FILNAMN2:<br />Beskrivning<br /><br />och så vidare.</p>

en: Comments &file:
sv: Kommentar&fil:

en: Thumbnails
sv: Miniatyrbilder

en: Image f&ormat:
sv: Bildf&ormat:

en: Thumbnail size:
sv: Storlek för miniatyrbild:

en: &Set different color depth:
sv: An&ge annat färgdjup:

en: Color depth:
sv: Färgdjup:

en: &Create Image Gallery...
sv: &Skapa bildgalleri...

en: Could not create the plugin, please report a bug.
sv: Kunde inte skapa insticksprogrammet. Rapportera felet.

en: Creating an image gallery works only on local folders.
sv: Att skapa ett bildgalleri fungerar endast för lokala kataloger.

en: Creating thumbnails
sv: Skapar miniatyrbilder

en: Could not create folder: %1
sv: Kunde inte skapa katalog: %1

en: <i>Number of images</i>: %1
sv: <i>Antal bilder</i>: %1

en: <i>Created on</i>: %1
sv: <i>Skapade</i>: %1

en: <i>Subfolders</i>:
sv: <i>Underkataloger</i>:

en: Created thumbnail for: 
    %1
sv: Skapade miniatyrbild för: 
    %1

en: Creating thumbnail for: 
    %1
     failed
sv: Misslyckades med att skapa
    miniatyrbild för: 
    %1

en: KiB
sv: Kibyte

en: Could not open file: %1
sv: Kunde inte öppna filen: %1

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sv: Verk&tyg
