kcmkio - en to sv translation catalogue (19 entries)

en: <h1>My Bookmarks</h1><p>This module lets you configure the bookmarks home page.</p><p>The bookmarks home page is accessible at <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a>.</p>
sv: <h1>Mina bokmärken</h1><p>Den här modulen låter dig ställa in bokmärkenas hemsida.</p><p>Bokmärkenas hemsida är tillgänglig som <a href="bookmarks:/">bookmarks:/</a>.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bookmarks
sv: Bokmärken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: If this option is unchecked, bookmarks at the root of the hierarchy (not in a folder) are not displayed.
    If checked, they are gathered in a "root" folder.
sv: Om alternative inte är markerat, visas inte bokmärken i roten av hierarkin (inte i en katalog).
    Om markerat, samlas de i katalogen "root".

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: &Show bookmarks without folder
sv: Vi&sa bokmärken utan katalog

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: Sub-folders are shown within their parent by default. If you activate this option, sub-folders are displayed on their own.
    It looks less nice but it may help if you have a very big folder you want to spread in two columns.
sv: Underkataloger visas normalt inne i sina överliggande kataloger. Om du aktiverar alternativet, visas underkataloger för sig själva.
    Det ser inte lika trevligt ut, men det kan hjälpa om du har en mycket stor katalog som du vill dela i två kolumner.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: &Flatten bookmarks tree
sv: &Platta ut bokmärkesträdet

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show a box with KDE places (Home, Network, ...). Useful if you use konqueror as a file manager.
sv: Visa en ruta med KDE-platser (Hem, Nätverk, ...). Användbart om du använder Konqueror som filhanterare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show system &places
sv: Visa system&platser

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Folders are automatically distributed in several columns. The optimal number of columns depends on the width of the konqueror window and the number of bookmarks you have.
sv: Kataloger distribueras automatiskt i flera kolumner. Det optimala antalet kolumner beror på bredden hos Konquerors fönster och antal bokmärken du har.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of columns to show:
sv: Antal kolumner att visa:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Disable it on slow system to disable background images.
sv: Inaktivera det på långsamma datorer för att inte visa bakgrundsbilder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Show folder &backgrounds
sv: Visa katalog&bakgrunder

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: How much disk space is used to cache the pixmaps
sv: Hur mycket diskutrymme som används för att lagra punktavbildningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Pixmap Cache
sv: Punktavbildningscache

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMaxCacheSize)
en: Disk cache size:
sv: Cachestorlek på disk:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbCacheSize)
en:  kB
sv:  Kibyte

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: Clear the pixmap cache
sv: Töm punktavbildningscache

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: &Clear Cache
sv: &Töm cache
