konqueror - en to sv translation catalogue (60 entries)

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Create Archive
sv: Skapa arkiv

en: The URL of the page that is to be archived
sv: Webbadress för sidan som ska arkiveras

en: Source &URL:
sv: Käll&webbadress:

en: Web archive (*.war)
sv: Webbarkiv (*.war)

en: Tar archive (*.tar)
sv: Tar-arkiv (*.tar)

en: Zip archive (*.zip)
sv: Zip-arkiv (*.zip)

en: Directory
sv: Katalog

en: The file or directory where the archived page will be saved
sv: Filen eller katalogen där den arkiverade sidan sparas

en: &Save to:
sv: &Spara som

en: Options
sv: Alternativ

en:  second |  seconds
sv[0]:  sekund
sv[1]:  sekunder

en: None
sv: Ingen

[ctx: @info]
en: The web archive download cannot use the current proxy settings. No proxy will be used.
sv: Webbarkivnerladdningen kan inte använda nuvarande proxyinställningarna. Ingen proxy kommer att användas.

[ctx: @info]
en: The save location is not valid.
sv: Platsen att spara i är inte giltig.

[ctx: @info]
en: Cannot find the wget(1) command,<nl/>see <link>%1</link>.
sv: Kan inte hitta kommandot wget(1),<nl/>se <link>%1</link>.

[ctx: @info]
en: Cannot verify destination<nl/><filename>%1</filename><nl/>%2
sv: Kan inte verifiera mål<nl/><filename>%1</filename><nl/>%2

[ctx: @info]
en: The archive directory<nl/><filename>%1</filename><nl/>already exists as a file.
sv: Arkivkatalogen<nl/><filename>%1</filename><nl/>finns redan som en fil.

[ctx: @info]
en: The archive directory<nl/><filename>%1</filename><nl/>already exists.
sv: Arkivkatalogen<nl/><filename>%1</filename><nl/>finns redan.

[ctx: @info]
en: The archive file<nl/><filename>%1</filename><nl/>already exists as a directory.
sv: Arkivfilen<nl/><filename>%1</filename><nl/>finns redan som en katalog.

[ctx: @info]
en: The archive file <nl/><filename>%1</filename><nl/>already exists.
sv: Arkivfilen<nl/><filename>%1</filename><nl/>finns redan.

en: Archive Already Exists
sv: Arkiv finns redan

[ctx: @info]
en: Cannot delete original archive<nl/><filename>%1</filename><nl/>%2
sv: Kan inte ta bort originalarkiv<nl/><filename>%1</filename><nl/>%2

[ctx: @info]
en: Cannot create a temporary directory<nl/><filename>%1</filename><nl/>
sv: Kan inte skapa en tillfällig katalog<nl/><filename>%1</filename><nl/>

[ctx: @info]
en: Cannot start the archiver process <filename>%1</filename>
sv: Kan inte starta arkiveringsprocessen <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: The download process was interrupted.
sv: Nerladdningsprocessen avbröts.

[ctx: @info]
en: <para>The download process <filename>%1</filename> failed with signal %2.</para>
sv: <para>Nerladdningsprocessen <filename>%1</filename> misslyckades med signalen %2.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The download process <filename>%1</filename> failed with status %2.</para>
sv: <para>Nerladdningsprocessen <filename>%1</filename> misslyckades med status %2.</para>

[ctx: @info]
en: <para>This may simply indicate a 404 error for some of the page elements.</para>
sv: <para>Det kan helt enkelt ange ett 404-fel för vissa sidoelement.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Retain the partial web archive?</para>
sv: <para>Behåll partiellt webbarkiv?</para>

en: Retain Archive?
sv: Behåll arkiv?

en: Retain
sv: Behåll

[ctx: @info]
en: Creating the web archive failed.
sv: Misslyckades skapa webbarkivet.

[ctx: @info]
en: Cannot copy archive to<nl/><filename>%1</filename><nl/>%2
sv: Kan inte kopiera arkiv till<nl/><filename>%1</filename><nl/>%2

[ctx: @info]
en: Cannot set permissions on<nl/><filename>%1</filename><nl/>%2
sv: Kan inte ställa in skydd på<nl/><filename>%1</filename><nl/>%2

[ctx: @info]
en: Web archive saved as<nl/><filename><link>%1</link></filename>
sv: Webbarkiv sparat som<nl/><filename><link>%1</link></filename>

en: Web Archiver
sv: Webbarkiverare

en: Archive a web page
sv: Arkivera en webbsida

en: Copyright (c) 2020 Jonathan Marten
sv: Copyright © 2020 Jonathan Marten

en: URL of the web page to archive
sv: Webbadress av webbsidan som ska arkiveras

en: url
sv: webbadress

note: i18n: ectx: label, entry (WaitTime), group (Options)
en: Wait time:
sv: Väntetid:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (WaitTime), group (Options)
en: The wait time between item requests, to reduce web server load
sv: Väntetiden mellan begäran av objekt, för att reducera webbserverns last

note: i18n: ectx: label, entry (NoProxy), group (Options)
en: Do not use proxy
sv: Använd inte proxy

note: i18n: ectx: tooltip, entry (NoProxy), group (Options)
en: Do not use the system proxy settings to fetch the web page
sv: Använd inte systemets proxyinställningar för att hämta webbsidan

note: i18n: ectx: label, entry (RandomWait), group (Options)
en: Randomise wait time
sv: Gör väntetid slumpmässig

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RandomWait), group (Options)
en: Vary the wait time between requests, to confuse server log analysis
sv: Variera väntetid mellan begäran, för att förvirra analys av serverlogg

note: i18n: ectx: label, entry (FixExtensions), group (Options)
en: Save in standard web archive format
sv: Spara med webbarkiv standardformat

note: i18n: ectx: tooltip, entry (FixExtensions), group (Options)
en: <p>Save downloaded files all in a single directory, with file name extensions suitable for local browsing.
                            For example, the main HTML page will always be called "index.html" and a remote .php page will be saved with the standard .html extension.</p>
                   <p>Leave this option turned on to produce a standard web archive (.war) file.</p>
                   <p>If this option is turned off, then the files will be saved exactly as downloaded.
                            This means that they may be in subdirectories reflecting the structure of the original web site, and extensions will not be adjusted.
                            Note that the download may not work correctly if the original URL refers to a directory but does not end with a slash.</p>
sv: <p>Spara alla nerladdade filer i en enda katalog, med filnamnsändelser lämpliga för lokal bläddring.
                            Exempelvis kallas alltid HTML-huvudsidan "index.html" och en.php-fjärrsida sparas med den vanliga .html-ändelsen.</p>
                   <p>Lämna alternativet på för att producera en vanlig webbarkivfil (.war).</p>
                   <p>Om alternativet är avstängt, sparas filerna exakt som de laddas ner.
                            Det betyder att de kan vara i underkataloger som reflekterar strukturen av originalwebbplatsen, och filändelser justeras inte.
                            Observera att nerladdningen kanske inte fungerar riktigt om originalwebbadressen anger en katalog med inte slutar med ett snedstreck.</p>

note: i18n: ectx: label, entry (RunInTerminal), group (Options)
en: Run in terminal
sv: Kör i terminal

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RunInTerminal), group (Options)
en: <p>Run the download process in a terminal window. Close the terminal window when the download has finished.</p>
                   <p>If this option is turned off then the download will run in the background. Its progress output should appear in the session log file.</p>
sv: <p>Kör nerladdningsprocessen i ett terminalfönster. Stäng terminalfönstret när nerladdningen är färdig.</p>
                   <p>Om alternativet är avstängt gör nerladdningen i bakgrunden. Dess processutmatning ska dyka upp i sessionsloggfilen.</p>

note: i18n: ectx: label, entry (CloseWhenFinished), group (Options)
en: Close when finished
sv: Stäng när färdig

note: i18n: ectx: tooltip, entry (CloseWhenFinished), group (Options)
en: Close this window when the download has finished successfully
sv: Stäng fönstret när nerladdningen är färdig med lyckat resultat

note: i18n: ectx: label, entry (ArchiveType), group (Options)
en: Archive &type:
sv: Arkiv&typ:

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ArchiveType), group (Options)
en: The type of web archive to save
sv: Typ av webbarkiv att spara

en: Archive Web Page...
sv: Arkivera webbsida...

[ctx: @info]
en: Cannot find the <command>kcreatewebarchive</command> executable,<nl/>check the plugin and helper installation.
sv: Kan inte hitta det körbara programmet <command>kcreatewebarchive</command>,<nl/>kontrollera installation av insticksprogrammet och hjälpprogrammet.

en: Cannot Create Web Archive
sv: Kan inte skapa webbarkiv

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sv: Verk&tyg

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolBar)
en: Extra Toolbar
sv: Extra verktygsrad
