konqueror - en to sv translation catalogue (66 entries)

[ctx: @action:inmenu Add]
en: Bookmarks Sidebar Module
sv: Sidoradsmodul med bokmärken

[ctx: @title:tab]
en: Bookmarks
sv: Bokmärken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbDefaultAction)
en: Default action
sv: Standardåtgärd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lDefault)
en: Default action when double clicking an URL
sv: Standardåtgärd när en webbadress dubbelklickas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbLimits)
en: Limits
sv: Gränser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbExpire)
en: URLs e&xpire after
sv: Webbadresser utgår efter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lEntries)
en: Maximum &number of URLs:
sv: Maximalt antal webbadresser:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbFonts)
en: Custom Fonts For
sv: Egna teckensnitt för

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbNewer)
en: URLs newer than
sv: Webbadresser nyare än

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnFontOlder) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnFontNewer)
en: Choose Font...
sv: Välj teckensnitt...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbOlder)
en: URLs older than
sv: Webbadresser äldre än

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gbDetails)
en: Details
sv: Detaljinformation

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cbDetailedTips)
en: Shows the number of times visited and the dates of the first and last visits, in addition to the URL
sv: Visar antal besök och datum för det första och senaste besöket, förutom webbadressen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbDetailedTips)
en: Detailed tooltips
sv: Detaljerade verktygstips

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClearHistory)
en: Clear History
sv: Töm historik

[ctx: @action:inmenu Add]
en: History Sidebar Module
sv: Sidoradsmodul med historik

[ctx: @title:tab]
en: History
sv: Historik

[ctx: Automatically decide which action to perform]
en: Auto
sv: Automatisk

[ctx: Open URL in new tab]
en: Open in new tab
sv: Öppna i ny flik

[ctx: Open URL in current tab]
en: Open in current tab
sv: Öppna i aktuell flik

[ctx: Open URL in new window]
en: Open in new window
sv: Öppna i nytt fönster

en: Action to carry out when opening an URL from history:<dl><dl><dt>Auto:</dt><dd>opens the URL in a new tab unless the current tab is empty or an intro page</dd><dt>Open URL in a new tab:</dt><dd>always opens the URL in a new tab</dd><dt>Open URL in current tab:</dt><dd>always opens the URL in the current tab</dd><dt>Open URL in new window:</dt><dd>always opens the URL in a new window</dd></dl>
sv: Åtgärd som ska utföras när en webbadress från historiken öppnas:<dl><dl><dt>Automatisk:</dt><dd>öppnar webbadressen i en ny flik om inte den aktuella fliken är tom eller en introduktionssida</dd><dt>Öppna webbadress i en ny flik:</dt><dd>öppnar alltid webbadressen i en ny flik</dd><dt>Öppna webbadress i aktuell flik:</dt><dd>öppnar alltid webbadressen i aktuell flik.</dt><dd>Öppna webbadress i nytt <dt> fönster:</dt><dd>öppnar alltid webbadressen i ett nytt fönster</dd></dl>

en: days
sv: dagar

en: Minute | Minutes
sv[0]: Minut
sv[1]: Minuter

en: Day | Days
sv[0]: Dag
sv[1]: Dagar

en: Do you really want to clear the entire history?
sv: Vill du verkligen tömma hela historiken?

[ctx: @title:window]
en: Clear History?
sv: Töm historik?

[ctx: @action:inmenu Add]
en: Places Sidebar Module
sv: Sidoradsmodul med platser

[ctx: @title:tab]
en: Places
sv: Platser

en: Restore All Removed Default Buttons
sv: Återställ alla borttagna standardknappar

en: Rollback to System Default
sv: Återgå till systemstandard

en: Configure Sidebar
sv: Anpassa sidorad

en: Add New
sv: Lägg till ny

en: Multiple Views
sv: Flera vyer

en: Show Tabs on Left
sv: Visa flikar till vänster

en: Show Configuration Button
sv: Visa inställningsknapp

en: Close Sidebar
sv: Stäng sidorad

en: This entry already exists.
sv: Posten finns redan.

en: <qt>This removes all your entries from the sidebar and adds the system default ones.<br /><b>This procedure is irreversible.</b><br />Do you want to proceed?</qt>
sv: <qt>Tar bort alla poster från sidoraden och lägger till systemets standardinställningar.<br /><b>Procedur går inte att ångra.</b><br />Vill du fortsätta?</qt>

en: Show Tabs on Right
sv: Visa flikar till höger

[ctx: @title:window]
en: Set Name
sv: Ange namn

en: Enter the name:
sv: Ange namnet:

en: Enter a URL:
sv: Ange en webbadress:

en: <qt>Do you really want to remove the <b>%1</b> tab?</qt>
sv: <qt>Vill du verkligen ta bort fliken <b>%1</b>?</qt>

en: You have hidden the sidebar configuration button. To make it visible again, click the right mouse button on any of the sidebar buttons and select "Show Configuration Button".
sv: Du har dolt sidoradens inställningsknapp. För att göra den synligt igen, klicka med höger musknapp på någon av knapparna i sidoraden och välj "Visa inställningsknapp".

en: Set Name...
sv: Ange namn...

en: Set URL...
sv: Ange webbadress...

en: Set Icon...
sv: Ange ikon...

en: Show Hidden Folders...
sv: Visa dolda kataloger...

en: Remove
sv: Ta bort

en: Web module
sv: Webbmodul

[ctx: @action:inmenu Add]
en: Tree Sidebar Module
sv: Sidoradsmodul

[ctx: @title:tab]
en: Tree
sv: Träd

[ctx: @action:inmenu Add]
en: Vertical Tab Bar
sv: Vertikal flikrad

[ctx: @title:tab]
en: Tabs
sv: Flikar

en: &Open Link
sv: Ö&ppna länk

en: Open in New &Window
sv: Öppna i nytt &fönster

en: &Reload
sv: Upp&datera

en: Set &Automatic Reload
sv: Ställ in &automatisk uppdatering

[ctx: @title:window]
en: Set Refresh Timeout (0 disables)
sv: Ställ in tidsgräns för uppdatering (0 inaktiverar)

en:  minute |  minutes
sv[0]:  minut
sv[1]:  minuter

en:  second |  seconds
sv[0]:  sekund
sv[1]:  sekunder

[ctx: @action:inmenu Add]
en: Web Sidebar Module
sv: Sidoradsmodul för webb

[ctx: @label]
en: Name:
sv: Namn:

[ctx: @label]
en: Path or URL:
sv: Sökväg eller webbadress:

[ctx: @title:window]
en: Add web sidebar module
sv: Lägg till sidoradsmodul för webb
