kfmclient - en to sv translation catalogue (15 entries)

en: kfmclient
sv: kfmklient

en: KDE tool for opening URLs from the command line
sv: KDE-verktyg för att öppna webbadresser från kommandoraden

en: Non interactive use: no message boxes
sv: Icke-interaktiv användning: inga meddelanderutor

en: Show available commands
sv: Visa tillgängliga kommandon

en: The mimetype of the URL. Allows Konqueror to determine in advance which component to use, making it start faster.
sv: Webbadressens mime-typ. Låter Konqueror bestämma i förväg vilken komponent som ska användas, vilket leder till snabbare start.

[ctx: the name for a the value of an option on the command line help]
en: type
sv: typ

en: Command (see --commands)
sv: Kommando (se --commands)

en: Arguments for command
sv: Argument för kommando

en: The files/URLs opened by the application will be deleted after use
sv: Filerna eller webbadresserna som öppnas av programmet tas bort efter användning

en:   kfmclient openURL 'url' ['mimetype']
                # Opens a window showing 'url'.
                #  'url' may be a relative path
                #   or file name, such as . or subdir/
                #   If 'url' is omitted, the start page is shown.
sv:   kfmclient openURL "webbadress" ["mime-typ"]
                # Öppnar ett fönster som visar "webbadress".
                #  "webbadress" kan vara en relativ sökväg
                #   eller ett filnamn, som . eller en underkatalog/
                #   om "webbadress" utelämnas, visas startsidan istället.

en:             # If 'mimetype' is specified, it will be used to determine the
                #   component that Konqueror should use. For instance, set it to
                #   text/html for a web page, to make it appear faster
                # Note: this way of specifying mimetype is deprecated.
                #   Please use the --mimetype option
sv:             # Om "mime-typ" har angetts kommer den att användas för att bestämma
                #   vilken komponent Konqueror ska använda. Du kan till exempel ställa in den till
                #   text/html för en webbsida för att få den att visas snabbare
                # Observera: Det här sättet att ange mime-typ avråds från.
                #   Använd --mimetype alternativ

en:   kfmclient newTab 'url' ['mimetype']
                # Same as above but opens a new tab with 'url' in an existing Konqueror
                #   window on the current active desktop if possible.
sv:   kfmclient newTab "webbadress" ["Mime-typ"]
                # Samma som ovan, men öppnar en ny flik med "webbadress" i befintlig Konqueror
                #   fönstret på aktuellt aktivt skrivbord om möjligt.

en: Syntax error, not enough arguments
sv: Syntaxfel: För få argument

en: Syntax error, too many arguments
sv: Syntaxfel, för många argument

en: Syntax error, unknown command '%1'
sv: Syntaxfel, okänt kommando '%1'
