webkitkde - en to th translation catalogue (71 entries)

en: Filter error
th: ตัวกรองผิดพลาด

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, closeButton)
en: Close the search bar
th: ปิดแถบค้นหา

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, nextButton)
en: Find the next match for the current search phrase
th: ค้นหาวลีค้นหาปัจจุบันที่เข้าคู่เป็นตัวถัดไป

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, nextButton)
en: &Next
th: &ถัดไป

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, previousButton) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, optionsButton)
en: Find the previous match for the current search phrase
th: ค้นหาวลีค้นหาปัจจุบันที่เข้าคู่ตัวก่อนหน้านี้

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, previousButton)
en: &Previous
th: &ก่อนหน้า

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optionsButton)
en: &Options
th: ตัวเ&ลือก

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QPushButton, optionsButton)
en: &Match Case
th: &ตัวพิมพ์ใหญ่เล็กตรงกัน

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QPushButton, optionsButton)
en: &Search As You Type
th: &ค้นหาตามการพิมพ์ของคุณ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QPushButton, optionsButton)
en: &Highlight All Matches
th: ทำแถบเ&น้นตัวที่เข้าคู่ทั้งหมด

note: i18n: ectx: property (toolTip), item, widget (QPushButton, optionsButton)
en: Highlight Matches
th: ทำแถบเน้นตัวที่เข้าคู่

en: The download manager (%1) could not be found in your installation.
th: ไม่พบตัวจัดการการดาวน์โหลด (%1) ที่ถูกติดตั้งอยู่บนระบบของคุณ

en: Try to reinstall it and make sure that it is available in $PATH. 
    
    The integration will be disabled.
th: ลองทำการติดตั้งมันอีกครั้ง และตรวจสอบให้แน่ใจว่ามันสามารถถูกค้นพบตามค่า $PATH แล้ว
    
    การผนวกการทำงานร่วมกันจะถูกปิดการใช้งานไว้ก่อน

en: Network Transmission
th: การส่งถ่ายข้อมูลผ่านเครือข่าย

en: <qt>This untrusted page links to<br/><b>%1</b>.<br/>Do you want to follow the link?</qt>
th: <qt>หน้าเว็บที่ไม่น่าเชื่อถือนี้มีส่วนเชื่อมโยงไปยัง <br /><b>%1</b> <br/> คุณต้องการจะเรียกไปยังตำแหน่งที่เชื่อมโยงไปนี้หรือไม่ ?</qt>

en: Security Warning
th: แจ้งเตือนความปลอดภัย

[ctx: follow link despite of security warning]
en: Follow
th: เรียกไป

en: Security Alert
th: แจ้งความปลอดภัย

en: <qt>Access by untrusted page to<br/><b>%1</b><br/> denied.</qt>
th: <qt>การเข้าใช้จากหน้าเว็บที่ไม่น่าเชื่อถือไปยัง <br /><b>%1</b><br />ถูกปฏิเสธ</qt>

en: Warning: This is a secure form but it is attempting to send your data back unencrypted.
    A third party may be able to intercept and view this information.
    Are you sure you want to send the data unencrypted?
th: คำเตือน:  นี่เป็นแบบฟอร์มที่อยู่ในโหมดความปลอดภัย แต่กลับมีการส่งข้อมูลของคุณ กลับไปโดยไม่ผ่านการเข้ารหัส
    บุคคลที่สามอาจจะสามารถดักจับและแสดงข้อมูลนี้ได้
    คุณแน่ใจว่าต้องการจะทำต่อไปอีกหรือไม่ ?

en: &Send Unencrypted
th: &ส่งโดยไม่ต้องเข้ารหัส

en: This site is attempting to submit form data via email.
    Do you want to continue?
th: เว็บไซต์นี้พยายามจะส่งข้อมูลในแบบฟอร์มผ่านทางอีเมล
    คุณต้องการจะทำต่อไปหรือไม่ ?

en: &Send Email
th: &ส่งอีเมล

en: Email Attachment Confirmation
th: การยืนยันการแนบแฟ้มในจดหมาย

en: &Allow attachments
th: &อนุญาตให้ทำการแนบแฟ้ม

en: &Ignore attachments
th: ไ&ม่สนใจการแนบแฟ้ม

en: This site attempted to attach a file from your computer in the form submission. The attachment was removed for your protection.
th: เว็บไซต์นี้พยายามจะแนบแฟ้มที่อยู่ภายในเครื่องของคุณไปกับการส่งแบบฟอร์ม ซึ่งแฟ้มต่าง ๆ ที่แนบไปด้วยจะถูกเอาออกเพื่อเป็นการปกป้องคุณ

en: Attachment Removed
th: แฟ้มที่แนบมาด้วยถูกเอาออกแล้ว

en: Save &Frame As...
th: บันทึกเ&ฟรมเป็น...

[ctx: zoom in action]
en: Zoom In
th: ดูขยาย

[ctx: zoom out action]
en: Zoom Out
th: ดูย่อ

[ctx: reset zoom action]
en: Actual Size
th: ขนาดจริง

en: Zoom Text Only
th: ขยายเฉพาะข้อความเท่านั้น

en: View Do&cument Source
th: แสดงต้นฉบับเ&อกสาร

[ctx: find action "whats this" text]
en: <h3>Find text</h3>Shows a dialog that allows you to find text on the displayed page.
th: <h3>ค้นหาข้อความ</h3>แสดงกล่องโต้ตอบที่ทำให้คุณสามารถค้นหาข้อความบนหน้าที่แสดงผลอยู่ได้

en: The SSL information for this site appears to be corrupt.
th: ข้อมูลรายละเอียด SSL ของเว็บไซต์นี้ ดูเหมือนจะเสียหาย

[ctx: status bar text when hovering email links; looks like "Email: xy@kde.org - CC: z@kde.org -BCC: x@kde.org - Subject: Hi translator"]
en: Email:
th: อีเมล:

[ctx: status bar text when hovering email links; looks like "Email: xy@kde.org - CC: z@kde.org -BCC: x@kde.org - Subject: Hi translator"]
en:  - CC:
th:  - สำเนาถึง:

[ctx: status bar text when hovering email links; looks like "Email: xy@kde.org - CC: z@kde.org -BCC: x@kde.org - Subject: Hi translator"]
en:  - BCC:
th:  - สำเนาถึง (ซ่อน):

[ctx: status bar text when hovering email links; looks like "Email: xy@kde.org - CC: z@kde.org -BCC: x@kde.org - Subject: Hi translator"]
en:  - Subject:
th:  - เรื่อง:

en:  (In new window)
th:  (ในหน้าต่างใหม่)

en:  (In parent frame)
th:  (ในเฟรมแม่)

en: Close window?
th: ปิดหน้าต่างหรือไม่ ?

en: Confirmation Required
th: ต้องการการยืนยัน

en: <html>Do you want %1 to remember the login information for <b>%2</b>?</html>
th: <html>คุณต้องการจะให้ %1 จดจำข้อมูลรายละเอียดการล็อกอินของ  <b>%2</b> หรือไม่ ?</html>

en: &Close Wallet
th: &ปิดกระเป๋าคุมข้อมูล

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
th: แ&ฟ้ม

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
th: แ&ก้ไข

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
th: &มุมมอง

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
th: เ&ครื่องมือ

note: i18n: ectx: ToolBar (htmlToolBar)
en: HTML Toolbar
th: แถบเครื่องมือ HTML

en: The requested operation could not be completed
th: ไม่สามารถปฏิบัติการที่ร้องขอมาให้สำเร็จได้

en: Technical Reason: %1
th: เหตุผลเชิงเทคนิค: %1

en: Details of the Request:
th: รายละเอียดของการร้องขอ:

note: i18n, and once for HTML.
en: URL: %1
th: ที่อยู่ URL: %1

note: i18n, and once for HTML.
en: Protocol: %1
th: โพรโทคอล: %1

en: Date and Time: %1
th: วันและเวลา : %1

note: i18n, and once for HTML.
en: Additional Information: %1
th: ข้อมูลเพิ่มเติม: %1

en: Description:
th: คำอธิบาย:

en: Possible Causes:
th: สาเหตุที่เป็นไปได้:

en: Possible Solutions:
th: วิธีแก้ไขที่เป็นไปได้:

en: Error: %1
th: ข้อผิดพลาด: %1

en: Save Image As...
th: บันทึกรูปภาพเป็น...

en: Send Image...
th: ส่งรูปภาพ...

en: Copy Image
th: คัดลอกรูปภาพ

en: View Image (%1)
th: แสดงรูปภาพ (%1)

en: &Copy Text
th: &คัดลอกข้อความ

[ctx: open selected url]
en: Open '%1'
th: เปิด '%1'

en: &Copy Email Address
th: &คัดลอกที่อยู่อีเมล

en: &Save Link As...
th: &บันทึกส่วนเชื่อมโยงเป็น...

[ctx: Search for "text" with]
en: Search for '%1' with
th: ค้นหา '%1' ด้วย
