kcmkio - en to th translation catalogue (18 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bookmarks
th: ที่คั่นหน้า

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: If this option is unchecked, bookmarks at the root of the hierarchy (not in a folder) are not displayed.
    If checked, they are gathered in a "root" folder.
th: หากไม่ได้กาเลือกตัวเลือกนี้ คั่นหน้าต่าง ๆ ที่เป็นรากของลำดับชั้นในผังต้นไม้ (ไม่ได้อยู่ในโฟลเดอร์) จะไม่ถูกแสดงให้เห็น
    หากกาเลือก พวกมันจะรวมกันกันอยู่ในโฟลเดอร์ "ราก"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowRoot)
en: &Show bookmarks without folder
th: แ&สดงที่คั่นหน้าโดยไม่มีโฟลเดอร์ย่อย

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: Sub-folders are shown within their parent by default. If you activate this option, sub-folders are displayed on their own.
    It looks less nice but it may help if you have a very big folder you want to spread in two columns.
th: โฟลเดอร์ย่อยจะถูกแสดงอยู่ภายในโฟลเดอร์แม่ของมันโดยปริยายอยู่แล้ว หากคุณเปิดใช้ตัวเลือกนี้ จะมีการแสดงโฟลเดอร์ย่อยที่เป็นของพวกมันด้วย
    ทั้งนี้มันอาจจะไม่ค่อยน่าดูนัก แต่ก็จะช่วยในกรณีที่คุณมีโฟลเดอร์ขนาดใหญ่
    และอยากให้แสดงผลเป็นสองคอลัมน์

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbFlattenTree)
en: &Flatten bookmarks tree
th: ทำผังต้นไม้ของที่คั่นหน้าให้เป็นแบบแ&บนราบ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show a box with KDE places (Home, Network, ...). Useful if you use konqueror as a file manager.
th: ใช้แสดงกรอบที่หลัก ๆ ของ KDE (พื้นที่ส่วนตัว, เครือข่าย, ...) ซึ่งจะมีประโยชน์มาก หากคุณใช้งานคอนเควอร์เรอร์เป็นเครื่องมือจัดการแฟ้ม

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowPlaces)
en: Show system &places
th: แสดง&ที่หลัก ๆ ของระบบ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: General Settings
th: ตั้งค่าทั่วไป

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, label)
en: Folders are automatically distributed in several columns. The optimal number of columns depends on the width of the konqueror window and the number of bookmarks you have.
th: โฟลเดอร์ต่าง ๆ จะถูกกระจายออกเป็นหลาย ๆ คอลัมน์โดยอัตโนมัติ โดยจำนวนที่เหมาะสมของคอลัมน์ จะขึ้นอยู่กับความกว้างของหน้าต่างคอนเควอร์เรอร์และจำนวนของคั่นหน้าต่าง ๆ ที่คุณมีอยู่

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of columns to show:
th: จำนวนของคอลัมน์ที่จะแสดง:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Disable it on slow system to disable background images.
th: ปิดการใช้งานมันบนระบบที่ช้า เพื่อปิดการใช้รูปภาพเป็นพื้นหลัง

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cbShowBackgrounds)
en: Show folder &backgrounds
th: แสดง&พื้นหลังของโฟลเดอร์

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: How much disk space is used to cache the pixmaps
th: จะใช้พื้นที่ดิสก์เท่าใดเพื่อใช้ทำแคชของภาพพิกซ์แมป

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Pixmap Cache
th: แคชของภาพพิกซ์แมป

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbMaxCacheSize)
en: Disk cache size:
th: ขนาดแคชบนดิสก์:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, sbCacheSize)
en:  kB
th:  กิโลไบต์

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: Clear the pixmap cache
th: ล้างแคชของภาพพิกซ์แมป

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearCacheButton)
en: &Clear Cache
th: &ล้างแคช
