kcmperformance - en to th translation catalogue (6 entries)

en: System
th: ระบบ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preloading
th: โหลดโปรแกรมล่วงหน้า (preloading)

en: <p>During startup KDE needs to perform a check of its system configuration (mimetypes, installed applications, etc.), and in case the configuration has changed since the last time, the system configuration cache (KSyCoCa) needs to be updated.</p><p>This option delays the check, which avoid scanning all directories containing files describing the system during KDE startup, thus making KDE startup faster. However, in the rare case the system configuration has changed since the last time, and the change is needed before this delayed check takes place, this option may lead to various problems (missing applications in the K Menu, reports from applications about missing required mimetypes, etc.).</p><p>Changes of system configuration mostly happen by (un)installing applications. It is therefore recommended to turn this option temporarily off while (un)installing applications.</p>
th: <p>ในระหว่างที่มีการเริ่มการทำงาน KDE จะต้องการตรวจสอบแฟ้มการปรับแต่งระบบของตัวเอง (เช่น ชนิดแฟ้ม mime, โปรแกรมที่มีการติดตั้งไว้ เป็นต้น) และในกรณีที่การปรับแต่งระบบมีการเปลี่ยนแปลง ไปจากครั้งก่อน ตัวแคชเก็บค่าการปรับแต่งระบบ (KSyCoCa) จะต้องการการปรับปรุงข้อมูลเช่นกัน</p><p>ตัวเลือกนี้จะทำให้เกิดการหน่วงเวลาในการตรวจสอบค่าปรับแต่งระบบดังกล่าว และจะทำให้ไม่มีการค้นหาในไดเรกทอรีที่เก็บค่าการปรับแต่งของระบบ KDE ในระหว่างที่เริ่มการทำงานของ KDE ซึ่งจะทำให้การเริ่มการทำงานของ KDE รวดเร็วมากขึ้น แต่อย่างไรก็ตาม แม้จะเป็นกรณีที่เกิดได้ยาก แต่เมื่อค่าต่าง ๆ ของระบบถูกเปลี่ยนแปลงจากครั้งก่อน และการเปลี่ยนแปลงนั้นเป็นที่ต้องการก่อนที่การหน่วงการตรวจสอบนี้จะเกิดขึ้น ตัวเลือกนี้อาจจะทำให้เกิดปัญหาหลายอย่างขึ้นได้ (โปรแกรมหายไปจากเมนู K, มีรายงานจากโปรแกรมในเรื่อง ชนิดแฟ้ม mime ที่จำเป็นหายไป, ฯลฯ)</p> <p>การเปลี่ยนแปลงค่าปรับแต่งของระบบจะเกิดขึ้นส่วนมากโดยการติดตั้งหรือถอนการติดตั้งโปรแกรม ดังนั้นขอแนะนำให้ปิดการใช้งานตัวเลือกนี้ชั่วคราวในกรณีที่มีการติดตั้งหรือถอนการติดตั้งโปรแกรม</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_)
en: System Configuration
th: ปรับแต่งระบบ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_disable_kbuildsycoca)
en: Disable &system configuration startup check
th: ปิดการตรวจสอบค่าการปรับแต่งของระบบในขณะที่ KDE เริ่มทำงาน

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_kbuildsycoca)
en: This option may in rare cases lead to various problems. Consult the What's This (Shift+F1) help for details.
th: ตัวเลือกนี้อาจก่อปัญหาได้หลายประการ แม้ว่าจะเกิดได้ยากมาก โปรดดูที่ 'นี่คืออะไร?' (Shift+F1) สำหรับรายละเอียด
