konqueror - en to tr translation catalogue (9 entries)

en: Temporary Download Directory
tr: Geçici İndirme Dizini

en: Choose Custom Download Directory...
tr: Geçici İndirme Dizini Seç…

en: Choose a custom directory to use when downloading URLs from this window, temporarily overriding the default one
tr: Bu pencereden URL’ler indirirken kullanmak için özel bir dizin seçin ve öntanımlı dizini geçici olarak geçersiz kılın.

[ctx: @action:inmenu stop using a temporary download directory]
en: Stop Using Temporary Download Directory
tr: Geçici İndirme Dizinini Kullanmayı Durdur

en: Use the default download directory instead of a custom one (only for this window)
tr: Özel bir dizin yerine öntanımlı indirme dizinini kullanın (yalnızca bu pencere için).

en: Temporary save directory
tr: Geçici indirme dizini

en: Choose Temporary Save Directory
tr: Geçici İndirme Dizini Seç

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
tr: &Araçlar

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolBar)
en: Extra Toolbar
tr: Ek Araç Çubuğu
