dirfilterplugin - en to uk translation catalogue (10 entries)

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide Filter Bar
uk: Приховати панель фільтрування

[ctx: @label:textbox]
en: F&ilter:
uk: Ф&ільтр:

[ctx: @label:button]
en: Filter by t&ype
uk: Фільтрувати за &типом

[ctx: @info:tooltip]
en: Filter items by file type.
uk: Фільтрувати записи за типом файлів.

[ctx: @action:inmenu Tools]
en: Show Filter Bar
uk: Показати панель фільтрування

en: Use Multiple Filters
uk: Використовувати декілька фільтрів

en: Show Count
uk: Показати підрахунок

en: Reset
uk: Скинути

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
uk: &Інструменти

note: i18n: ectx: ToolBar (extraToolBar)
en: Extra Toolbar
uk: Додатковий пенал
