fsview - en to uk translation catalogue (72 entries)

en: Name
uk: Назва

en: Size
uk: Розмір

en: File Count
uk: Кількість файлів

en: Directory Count
uk: Кількість каталогів

en: Last Modified
uk: Остання зміна

en: Owner
uk: Власник

en: Group
uk: Група

en: Mime Type
uk: Тип Mime

en: Go To
uk: Перейти

en: Stop at Depth
uk: Зупинитись на глибині

en: Stop at Area
uk: Зупинитись на площі

en: Stop at Name
uk: Зупинитись на назві

en: Go Up
uk: Перейти вгору

en: Stop Refresh
uk: Зупинити оновлення

en: Refresh
uk: Оновити

en: Refresh '%1'
uk: Оновити «%1»

en: Color Mode
uk: Режим кольору

en: Visualization
uk: Візуалізація

en: None
uk: Немає

en: Depth
uk: Глибина

en: Read 1 folder, in %2 | Read %1 folders, in %2
uk[0]: Прочитано %1 теку, у %2
uk[1]: Прочитано %1 теки у %2
uk[2]: Прочитано %1 тек у %2
uk[3]: Прочитано %1 теку, у %2

en: 1 folder | %1 folders
uk[0]: %1 тека
uk[1]: %1 теки
uk[2]: %1 тек
uk[3]: %1 тека

en: <p>This is the FSView plugin, a graphical browsing mode showing filesystem utilization by using a tree map visualization.</p><p>Note that in this mode, automatic updating when filesystem changes are made is intentionally <b>not</b> done.</p><p>For details on usage and options available, see the online help under menu 'Help/FSView Manual'.</p>
uk: <p>Це додаток FSView — графічного режиму перегляду використання файлової системи, який застосовує візуалізацію карти дерева.</p><p>Пам'ятайте, що в цьому режимі навмисне <b>не</b> робиться автоматичне оновлення змін у файловій системі.</p><p>Для подробиць і наявних параметрів див. довідку в меню «Довідка/Посібник FSView».</p>

en: &FSView Manual
uk: &Посібник FSView

en: Show FSView manual
uk: Показати посібник FSView

en: Opens the help browser with the FSView documentation
uk: Відкриває навігатор довідки з документацією FSView

[ctx: @action:inmenu File]
en: Move to Trash
uk: Пересунути до смітника

[ctx: @action:inmenu File]
en: Delete
uk: Вилучити

[ctx: @action:inmenu Edit]
en: &Edit File Type...
uk: З&мінити тип файла...

[ctx: @action:inmenu File]
en: Properties
uk: Властивості

en: FSView intentionally does not support automatic updates when changes are made to files or directories, currently visible in FSView, from the outside.
    For details, see the 'Help/FSView Manual'.
uk: FSView навмисне не підтримує автоматичного оновлення, коли, ззовні, зміни були зроблені у файлах чи теках, які в даний час показані в FSView.
    Для подробиць див. в «Довідка/Посібник FSView».

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
uk: З&міни

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
uk: П&ерегляд

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
uk: &Довідка

en: Filesystem Viewer
uk: Перегляд файлової системи

en: (c) 2002, Josef Weidendorfer
uk: © Josef Weidendorfer, 2002

en: View filesystem starting from this folder
uk: Показувати файлову систему починаючи з цієї теки

en: Text %1
uk: Текст %1

en: Recursive Bisection
uk: Рекурсивний поділ навпіл

en: Columns
uk: Стовпчиками

en: Rows
uk: Рядками

en: Always Best
uk: Завжди найкраще

en: Best
uk: Найкраще

en: Alternate (V)
uk: Альтернативне (верт.)

en: Alternate (H)
uk: Альтернативне (гориз.)

en: Horizontal
uk: По горизонталі

en: Vertical
uk: По вертикалі

en: Nesting
uk: Вкладання

en: Border
uk: Межа

en: Correct Borders Only
uk: Виправити тільки межі

en: Width %1
uk: Ширина %1

en: Allow Rotation
uk: Дозволяти обертання

en: Shading
uk: Тіні

en: Visible
uk: Видимий

en: Take Space From Children
uk: Брати місце від нащадків

en: Top Left
uk: Верхній лівий

en: Top Center
uk: Верхній центр

en: Top Right
uk: Верхній правий

en: Bottom Left
uk: Нижній лівий

en: Bottom Center
uk: Нижній центр

en: Bottom Right
uk: Нижній правий

en: No %1 Limit
uk: Без обмеження %1

en: No Area Limit
uk: Без обмеження ділянки

en: Area of '%1' (%2)
uk: Ділянка «%1» (%2)

en: 1 Pixel | %1 Pixels
uk[0]: %1 піксель
uk[1]: %1 пікселі
uk[2]: %1 пікселів
uk[3]: %1 піксель

en: Double Area Limit (to %1)
uk: Обмеження подвійної ділянки (до %1)

en: Halve Area Limit (to %1)
uk: Обмеження половини ділянки (to %1)

en: No Depth Limit
uk: Без обмеження глибини

en: Depth of '%1' (%2)
uk: Глибина «%1» (%2)

en: Depth %1
uk: Глибина %1

en: Decrement (to %1)
uk: Зменшити (до %1)

en: Increment (to %1)
uk: Збільшити (до %1)
