kcmperformance - en to vi translation catalogue (6 entries)

en: System
vi: Hệ thống

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preloading
vi: Nạp trước

en: <p>During startup KDE needs to perform a check of its system configuration (mimetypes, installed applications, etc.), and in case the configuration has changed since the last time, the system configuration cache (KSyCoCa) needs to be updated.</p><p>This option delays the check, which avoid scanning all directories containing files describing the system during KDE startup, thus making KDE startup faster. However, in the rare case the system configuration has changed since the last time, and the change is needed before this delayed check takes place, this option may lead to various problems (missing applications in the K Menu, reports from applications about missing required mimetypes, etc.).</p><p>Changes of system configuration mostly happen by (un)installing applications. It is therefore recommended to turn this option temporarily off while (un)installing applications.</p>
vi: <p>Khi khởi chạy KDE cần thực hiện một số kiểm tra cấu hình hệ thống (kiểu MIME, ứng dụng đã cài, v.v...), và nếu cấu hình đã thay đổi kể từ lần chạy cuối, thì cần cập nhật bộ đệm cấu hình hệ thống (KSyCoCa).</p> <p>Tuỳ chọn này cản trở sự kiểm tra, không cho quét mọi thư mục chứa tệp cấu hình hệ thống khi KDE khởi chạy, vì thế làm cho KDE khởi chạy nhanh hơn. Tuy nhiên, trong trường hợp hiếm cấu hình hệ thống đã thay đổi kể từ lần chạy cuối, và thay đổi là cần thiết trước khi kiểm tra bị hoãn này, thì tuỳ chọn này có thể tạo ra một số vấn đề (thiếu ứng dụng trong Trình đơn K, thông báo của các ứng dụng về các kiểu MIME thiếu, v.v.)</p><p>Thay đổi cấu hình hệ thống thường do cài đặt hay gỡ bỏ ứng dụng. Vì thế nên tạm tắt tuỳ chọn này khi đang cài đặt hay gỡ bỏ ứng dụng.</p>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gb_)
en: System Configuration
vi: Cấu hình hệ thống

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_disable_kbuildsycoca)
en: Disable &system configuration startup check
vi: &Bỏ kiểm tra cấu hình hệ thống khi chạy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_kbuildsycoca)
en: This option may in rare cases lead to various problems. Consult the What's This (Shift+F1) help for details.
vi: Tuỳ chọn này trong một số hiếm trường hợp có thể gây ra vấn đề. Xem trợ giúp « Cái này là gì? » (Shift+F1) để biết chi tiết.
