KDE 4.3 - en to hu translation catalogue (76 entries)

en: Fleet No.
hu: Sorszám

en: Source
hu: Forrás

en: Destination
hu: Cél

en: Ships
hu: Űrhajók

en: Kill Percentage
hu: Találati arány

en: Arrival Turn
hu: Megérkezési kör

en: Standing order
hu: Állandó parancs

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, newGameDialog)
en: Dialog
hu: Párbeszédablak

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Players
hu: Játékosok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addPlayerButton)
en: &Add
hu: &Hozzáadás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removePlayerButton)
en: &Remove
hu: &Eltávolítás

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Map
hu: Térkép

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Neutral planets:
hu: Semleges b&olygó:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: &Width:
hu: &Szélesség:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Height:
hu: Ma&gasság:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Production:
hu: Termelés:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, randomizeMap)
en: &Randomize
hu: &Véletlenszerű

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Options
hu: Beállítások

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Neutrals
hu: Semlegesek

[ctx: Default player name is "player " + player number]
en: Player %1
hu: %1. játékos

[ctx: The player name]
en: Name
hu: Név

en: Type
hu: Típus

en: vacant
hu: szabad

en: neutral
hu: semleges

en: Reinforcements (1 ship) have arrived for planet %2. | Reinforcements (%1 ships) have arrived for planet %2.
hu[0]: Erősítés (1 űrhajó) érkezett erre a bolygóra: %2.
hu[1]: Erősítés (%1 űrhajó) érkezett erre a bolygóra: %2.

en: Planet %2 has held against an attack from %1.
hu: A(z) %2 bolygó visszaverte %1 támadását.

en: Planet %2 has fallen to %1.
hu: A(z) %2 bolygó megadta magát, %1 diadalmaskodott.

en: End Turn
hu: A kör befejezése

en: %1: Select source planet...
hu: %1: Forrásbolygó kiválasztása…

en: %1: Select destination planet...
hu: %1: Célbolygó kiválasztása…

en: Not enough ships to send.
hu: Nincs a bolygón ennyi űrhajó.

en: %1: How many ships?
hu: %1: Hány űrhajót indít?

en: Ruler: Select starting planet.
hu: Válassza ki a kiindulópont bolygót!

en: The distance from Planet %1 to Planet %2 is %3 light years.
    A ship leaving this turn will arrive on turn %4
hu: A(z) %1 bolygó és a(z) %2 bolygó távolsága %3 fényév.
    Egy most induló űrhajó a(z) %4. körben ér oda.

en: Distance
hu: Távolság

en: Ruler: Select ending planet.
hu: Válassza ki a célpont bolygót!

en: Turn %1:
hu: %1. kör:

en: Do you wish to retire this game?
hu: Abba szeretné hagyni a játékot?

en: Konquest
hu: Hódító

en: Copyright (c) 1999-2013, Developers
hu: Copyright © A program fejlesztői, 1999-2013.

en: Computer/AI Player
hu: Gépi játékos

en: Port to KDE4
hu: KDE4-es átirat

en: Cleaning and bugfixing
hu: Kódtisztítás, hibajavítások

en: Cleaning and bugfixing, maintenance
hu: Kódtisztítás és hibajavítások, karbantartás

en: Sean D'Epagnier
hu: Játékmenet fejlesztések

en: Gameplay Enhancements
hu: Sean D'Epagnier

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
hu: &Játék

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hu: &Nézet

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hu: Alap eszköztár

en: Galactic Conquest
hu: Űrháború a galaxisban

en: Messages
hu: Üzenetek

en: Show &Messages
hu: Ü&zenetek megjelenítése

en: Standings
hu: Állás

en: Show &Standings
hu: Á&llás megjelenítése

en: Turn # %1
hu: %1. kör

en: Planet name: %1
hu: A bolygó neve: %1

en: Owner: %1
hu: A bolygó ura: %1

en: Ships: %1
hu: Űrhajók: %1

[ctx: regarding standing orders]
en: Ships due: %1
hu: Esedékes űrhajók: %1

en: Production: %1
hu: Termelés: %1

en: Kill percent: %1
hu: Találati arány: %1

[ctx: A distinct unique AI playing a balanced strategy]
en: Becai (Balanced)
hu: Becai (kiegyenlített)

en: Default (Defensive)
hu: Alapértelmezett (védekező)

en: Default (Offensive)
hu: Alapértelmezett (támadó)

en: Default (Weak)
hu: Alapértelmezett (gyenge)

en: Example (Passive)
hu: Példa (passzív)

[ctx: A human player]
en: Human (Player)
hu: Ember (játékos)

[ctx: A human spectator]
en: Human (Spectator)
hu: Ember (néző)

[ctx: The player name]
en: Player
hu: Játékos

en: Ships
    Built
hu: Legyártott
    hajók

en: Planets
    Conquered
hu: Meghódított
    bolygók

en: Fleets
    Launched
hu: Bevetett
    kötelékek

en: Fleets
    Destroyed
hu: Megsemmisített
    kötelékek

en: Ships
    Destroyed
hu: Megsemmisített
    űrhajók

en: Current
    Production
hu: Jelenlegi
    termelés

en: Current
    Fleet Size
hu: Jelenlegi
    flottaméret
