konsole - en to ast translation catalogue (55 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: File
ast: Ficheru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
ast: Editar

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
ast: Ver

note: i18n: ectx: Menu (view-split)
en: Split View
ast: Vista dixebrada

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
ast: Configuración

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
ast: Ayuda

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ast: Barra de ferramientes principal

[ctx: @label:listbox Column header text for color names]
en: Name
ast: Nome

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyPercentLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperTransparencyPercentLabel)
en: Percent
ast: Porcentaxe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, wallpaperSelectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, dirSelectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, btnFindSshKey)
en: ...
ast: …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add
ast: Amestar

[ctx: @action:inmenu]
en: &New Tab
ast: Llingüeta &nueva

[ctx: @action:inmenu]
en: New &Window
ast: &Ventana nueva

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
ast: &Marcadores

[ctx: @title Preferences page name]
en: General
ast: Xeneral

[ctx: @title Preferences page name]
en: Memory
ast: Memoria

[ctx: @title Preferences page name]
en: Temporary Files
ast: Ficheros temporales

[ctx: @title Preferences page name]
en: Thumbnails
ast: Miniatures

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Shortcut:
ast: Atayu:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Command
ast: Comandu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRun)
en: Run
ast: Executar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: Save
ast: Guardar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnUpdate)
en: Update
ast: Anovar

en: Show Quick Commands
ast: Amosar los comandos rápidos

en: Command can not be empty
ast: El comandu nun pue tar baleru

en: Host: %1
ast: Agospiador: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Shortcut
ast: Atayu

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, sshkey)
en: The private key
ast: La clave privada

en: Black on Light Yellow
ast: Azul sobre mariello claro

en: Black on White
ast: Prietu sobre blancu

en: Blue on Black
ast: Azul sobre prietu

en: Green on Black
ast: Verde sobre prietu

en: Linux Colors
ast: Colores de Linux

en: Red on Black
ast: Coloráu sobre prietu

en: White on Black
ast: Blancu sobre prietu

en: Web Search
ast: Busca web

en: &Suspend Task
ast: S&uspender la xera

en: &Continue Task
ast: &Siguir cola xera

en: &Interrupt Task
ast: &Interrumpir la xera

en: &Terminate Task
ast: &Terminar la xera

en: &Kill Task
ast: &Matar la xera

en: The program '%1' is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
ast: El programa «%1» ta executándose nesta sesión. ¿De xuru que quies zarrala?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseSingleInstance) i18n: ectx: label, entry (UseSingleInstance), group (KonsoleWindow)
en: Run all Konsole windows in a single process
ast: Executar toles ventanes de Konsole nun procesu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ThumbnailShift)
en: Shift
ast: Mayús

en: Size: %1 x %2
ast: Tamañu: %1 x %2

[ctx: key on keyboard]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, urlHintsModifierShift)
en: Shift
ast: Mayús

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Window:
ast: Ventana:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Margins:
ast: Márxenes:

[ctx: @title:tab Generic, common options]
en: General
ast: Xeneral

en: Appearance
ast: Aspeutu

en: Keyboard
ast: Tecláu

[ctx: Suffix of the number of columns (N columns). The leading space is needed to separate it from the number value.]
en:  column |  columns
ast[0]:  columna
ast[1]:  columnes

[ctx: Suffix of the number of rows (N rows). The leading space is needed to separate it from the number value.]
en:  row |  rows
ast[0]:  filera
ast[1]:  fileres

[ctx: Unit of time]
en:  second |  seconds
ast[0]:  segundu
ast[1]:  segundos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Environment:
ast: Entornu:
