konsole - en to az translation catalogue (784 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: File
az: Fayl

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
az: Düzəliş etmək

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
az: Görünüş

note: i18n: ectx: Menu (view-split)
en: Split View
az: Pəncərəni bölmək

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
az: Ayarlar

note: i18n: ectx: Menu (plugins)
en: Plugins
az: Qoşmalar

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
az: Kömək

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
az: Əsas Alətlər Paneli

note: i18n: ectx: Menu (history)
en: S&crollback
az: &Jurnal

note: i18n: ectx: ToolBar (sessionToolbar)
en: Session Toolbar
az: Sesiya Alətlər Paneli

en: &Window Color Scheme
az: &Pəncərə rəng sxemi

[ctx: @info:shell]
en: Name of profile to use for new Konsole instance
az: Yeni Konsol seansı üçün istifadə olunan profilin adı.

[ctx: @info:shell]
en: json layoutfile to be loaded to use for new Konsole instance
az: Yeni Konsole nümunəsində istifadə etmək üçün yüklənəcək json maket faylı

[ctx: @info:shell]
en: Use the built-in profile instead of the default profile
az: Standart profil əvəzinə daxilə quraşdırılmış profili istifadə edin

[ctx: @info:shell]
en: Set the initial working directory of the new tab or window to 'dir'
az: Yeni vərəqin və ya pəncərənin ilk işlək qovluğunu "dir"də quraşdırın

[ctx: @info:shell]
en: Do not close the initial session automatically when it ends.
az: Seans başa çatdıqda başlanğıc vərəq avtomatik bağlamasın.

[ctx: @info:shell]
en: Create a new tab in an existing window rather than creating a new window ('Run all Konsole windows in a single process' must be enabled)
az: Yeni pəncərə yaratmaq əvəzinə yeni vərəqi mövcud pəncərədə açmaq ("Bütün Konsole pəncərələrini tək prosesdə başladın" seçimi aktiv olmalıdır)

[ctx: @info:shell]
en: Create tabs as specified in given tabs configuration file
az: Vərəqləri tənzimləmələr faylında göstərildiyi kimi yaratmaq

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in the background and bring to the front when Ctrl+Shift+F12 (by default) is pressed
az: Konsole-ni arxa planda başlatmaq və Ctrl+Shift+F12 (standart) düymələrini basdıqda açmaq

[ctx: @info:shell]
en: Run in a separate process
az: Ayrıca prosesdə başlatmaq

[ctx: @info:shell]
en: Show the menubar, overriding the default setting
az: Necə ayarlanmasından aılı olmayaraq menyunu göstərmək

[ctx: @info:shell]
en: Hide the menubar, overriding the default setting
az: Necə ayarlanmasından aılı olmayaraq menyunu gizlətmək

[ctx: @info:shell]
en: Show the tabbar, overriding the default setting
az: Necə ayarlanmasından asılı olmayaraq vərəqi göstərmək

[ctx: @info:shell]
en: Hide the tabbar, overriding the default setting
az: Necə ayarlanmasından asılı olmayaraq vərəqi gizlətmək

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in fullscreen mode
az: Konsole-ni tam ekranda açmaq

[ctx: @info:shell]
en: Disable transparent backgrounds, even if the system supports them.
az: Şəffaf fonları söndürmək, hətta sistem onları dəstəkləsə belə.

[ctx: @info:shell]
en: List the available profiles
az: Mövcud profillərin siyahısı

[ctx: @info:shell]
en: List all the profile properties names and their type (for use with -p)
az: Bütün profillərin xassələrini onların adları və növləri ilə sıralamaq (-p parametrindən istifadə etməklə)

[ctx: @info:shell]
en: Change the value of a profile property.
az: Profilin üstünlük dəyərini dəyişmək.

[ctx: @info:shell]
en: Command to execute. This option will catch all following arguments, so use it as the last option.
az: İcra etmək əmri. Bütün bundan sonrakı arqumentlər bu əmrin bir hissəsi hesab olunacaq, buna görə də onu ən sonda göstərin.

[ctx: @info:shell]
en: Force re-using the existing instance even if it breaks functionality, e. g. --new-tab. Mostly for debugging.
az: Mövcud nümunə funksionallığı pozsa belə, onu yenidən məcburi istifadə edin, məs., --new-tab. Əsasən sazlama üçün.

[ctx: @info:shell]
en: Arguments passed to command
az: Əmr üçün arqumentlər

[ctx: @item]
en: Toggle Background Window
az: Arxa plan pəncərəsini Gizlətmək/Göstərmək

[ctx: @item:inmenu The user's name and host they are connected to via ssh]
en: %1 on %2
az: %1 %2 -də

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground
az: Şrift

[ctx: @item:intable palette]
en: Background
az: Arxa plan

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1
az: Rəng 1

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2
az: Rəng 2

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3
az: Rəng 3

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4
az: Rəng 4

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5
az: Rəng 5

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6
az: Rəng 6

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7
az: Rəng 7

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8
az: Rəng 8

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Intense)
az: Mətnin rəngi (dolğun)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Intense)
az: Arxa plan rəngi (dolğun)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Intense)
az: Rəng 1 (dolğun)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Intense)
az: Rəng 2 (dolğun)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Intense)
az: Rəng 3 (dolğun)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Intense)
az: Rəng 4 (dolğun)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Intense)
az: Rəng 5 (dolğun)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Intense)
az: Rəng 6 (dolğun)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Intense)
az: Rəng 7 (dolğun)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Intense)
az: Rəng 8 (dolğun)

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Faint)
az: Mətnin rəngi (solğun)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Faint)
az: Arxa plan rəngi (solğun)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Faint)
az: Rəng 1 (solğun)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Faint)
az: Rəng 2 (solğun)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Faint)
az: Rəng 3 (solğun)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Faint)
az: Rəng 4 (solğun)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Faint)
az: Rəng 5 (solğun)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Faint)
az: Rəng 6 (solğun)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Faint)
az: Rəng 7 (solğun)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Faint)
az: Rəng 8 (solğun)

[ctx: @item]
en: Un-named Color Scheme
az: Adsız rəng sxemi

[ctx: @label:listbox Column header text for color names]
en: Name
az: Adı

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual colors]
en: Color
az: Rəng

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual intense colors]
en: Intense color
az: Dolğun rəng

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual faint colors]
en: Faint color
az: Solğun rəng

[ctx: @info:status]
en: The background transparency setting will not be used because your desktop does not appear to support transparent windows.
az: Şəffaf arxa plan qurmaq mümkün olmadı, belə ki, sizin qrafik sisteminiz pəncərələrin şəffaflığını dəstəkləmir.

[ctx: @title:window]
en: Select wallpaper image file
az: Arxa plan üçün şəkil faylını seçmək

[ctx: @label:textbox Filter in file open dialog]
en: Supported Images
az: Dəstəklənən şəkillər

[ctx: @title:window]
en: New Color Scheme
az: Yeni rəng sxemi

[ctx: @title:window]
en: Edit Color Scheme
az: Rəng sxeminə düzəliş

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose color
az: Rəngi seçin

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose intense color
az: Dolğun rəngi seçin

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose Faint color
az: Solğun rəngi seçin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, discriptionLabel)
en: Description:
az: Xüsusiyyəti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, randomizedBackgroundCheck)
en: Hue and saturation values of default foreground and background colors are randomized by default. Some color schemes might use different randomization settings.
    To see any effect, set colors with saturation value greater than 0.
az: Standart arxa planın tonu və mətnin rənglərinin dolğunluğu təsadüfü təyin olunacaqdır. Bəzi rəng sxemləri başqa seçim qaydaları istifadə edə bilər.
    Bu qaydanın təsirini görmək üçün rəngin dolğunluğu göstəricisini sifirdan böyük təyun edin.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, randomizedBackgroundCheck)
en: Randomly adjust colors for each session
az: Hər sesiya üçün rəngin təsadüfi seçimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blurCheckBox)
en: Blur background
az: Yayğın arxa plan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyLabel)
en: Background color transparency:
az: Arxa fon rənginin şəffaflığı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyPercentLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperTransparencyPercentLabel)
en: Percent
az: Faiz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperTransparencyLabel)
en: Wallpaper transparency:
az: Divar kağızının şəffaflığı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperLabel)
en: Background image:
az: Divar kağızı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, wallpaperPath)
en: Edit the path of the background image
az: Arxa plan şəklinə yola düzəliş etmək

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, wallpaperSelectButton)
en: Choose the background image
az: Arxa plan şəklini seçmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperScalingLabel)
en: Wallpaper scaling:
az: Divar kağızı miqyası:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Tile
az: Yan-yana

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Stretch
az: Dartmaq

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Crop
az: Kəsmək

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Adapt
az: Uyğunlaşdırmaq

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: NoScaling
az: Miqyaslamadan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperFlipLabel)
en: Wallpaper flip:
az: Divar kağızını çevir:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperFlipType)
en: NoFlip
az: Çevirmə

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperFlipType)
en: Horizontal
az: Üfüqi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperFlipType)
en: Vertical
az: Şaquli

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperFlipType)
en: Both
az: Hər ikisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperHorizontalAnchorLabel)
en: Horizontal Anchor:
az: Üfüqi birləşmə:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperHorizontalAnchorPosition)
en: Left
az: Sol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperVerticalAnchorLabel)
en: Vertical Anchor:
az: Şaquli birləşdmə:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperVerticalAnchorPosition)
en: Top
az: Yuxarı

en: Copy Input
az: Daxil ediləni kopyalamaq

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter:
az: Filtr:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllButton)
en: Select All
az: Hamısını seçmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deselectAllButton)
en: Deselect All
az: Seçimləri ləğv etmək

en: Could not open file with the text editor specified in the profile settings;
    it will be opened with the system default editor.
az: Profil ayarlarındakı mətn redaktoru ilə faylı açmaq mümkün olmadı;
    Bu sistemin standart redaktoru ilə açılacaqdır.

en: Copy Location
az: Ünvanı kopyalayın:

en: open with
az: bununla açmaq

en: Generating Thumbnail
az: Eskiz yaratmaq

en: Open Link
az: Keçidi açmaq

en: Copy Link Address
az: Keçid ünvanını kopyalamaq

en: Send Email To...
az: E-poçt gondərmək...

en: Copy Email Address
az: E-poçt ünvanını kopyalamaq

[ctx: @title:window]
en: Select font
az: Şrifti seçmək

[ctx: @action:button]
en: Show all fonts
az: Bütün şriftləri göstərmək

[ctx: @info:status]
en: By its very nature, a terminal program requires font characters that are equal width (monospace). Any non monospaced font may cause display issues. This should not be necessary except in rare cases.
az: Adətən, bir terminal proqramı bərabərenli (monospace) olan şrift simvollarını tələb edir. Hər hansı bir bərabərenli olmayan şrift ekran problemlərinə səbəb ola bilər. Nadir hallar istisna olmaqla, bu lazım olmaya bilər.

[ctx: @title:window]
en: Adjust Scrollback
az: Sürüşdürməni ayarlamaq

[ctx: @info:status]
en: Any adjustments are only temporary to this session.
az: Hər hansı bir düzəliş yalnız bu sesiya üçün müvəqqətidir.

[ctx: @label:textbox]
en: Enter descriptive label
az: Təsvir nişanını daxil edin

en: Key Combination
az: Düymə birləşmələri

en: Output
az: Çıxarış

en: New Key Binding List
az: Yeni aşar bağı siyahısı

en: Edit Key Binding List
az: Açar bağı siyahısına düzəliş

en: A key bindings scheme cannot be saved with an empty description.
az: Təsviri verilmədən açar bağı sxemi saxlanıla bilməz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add
az: Əlavə etmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Remove
az: Silmək

[ctx: Title of the area where you test your keys are properly configured]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Test Area
az: Test sahəsi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Input:
az: Giriş:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Output:
az: Çıxış:

[ctx: @title]
en: Terminal emulator
az: Terminal emulyatoru

[ctx: @info:credit]
en: (c) 1997-2022, The Konsole Developers
az: (c) 1997-2022, Konsole Tərtibatçıları

[ctx: @info:credit]
en: General maintainer, bug fixes and general improvements
az: Əsas müşayətçi,səhv düzəlişləri və ümumi inkişaf

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer, ported to KDE4
az: Əvvəlki müşayətçi, KDE4-ə nəql edilmişdir

[ctx: @info:credit]
en: Original author
az: Əsas müəllifi

[ctx: @info:credit]
en: Major refactoring, bug fixes and major improvements
az: Əsas təkrar düzənləmə,səhv düzəlişləri və daha çox yaxşılaşdırmalar

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and general improvements
az: Xəta düzəlişləri və ümumi inkişaf

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and major improvements
az: Xəta düzəlişləri və daha çox yaxşılaşdırmalar

[ctx: @info:credit]
en: General improvements
az: Əsas inkişaf (yaxşılaşdırmalar)

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes
az: Xəta düzəlişləri

[ctx: @info:credit]
en: Solaris support and history
az: Solaris dəstəyi və tarixi

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and improved startup performance
az: Səhvlər düzəldilir və işləmə məhsuldarlığı yaxşılaşdırıldı

[ctx: @info:credit]
en: Marking improvements
az: İşarələmə yaxşılaşdırılması

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    Toolbar and session names
az: Əlavə edilmiş Konsole
    Alətlər paneli və sesiya adları

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    General improvements
az: Əlavə edilmiş Konsole
    başlıca yaxşılaşdırmaları

[ctx: @info:credit]
en: Visual effects
az: Visual effektlər

[ctx: @info:credit]
en: Code from the kvt project
    General improvements
az: Kvt layihəsindən kod
    Başlıca yaxşılaşdırmalar

[ctx: @info:credit]
en: Schema and text selection improvements
az: Sxem və mətn seçimləri təkmilləşdirilmələri

[ctx: @info:credit]
en: Thanks to many others.
az: Və digər əməyi keçənlərə təşəkkürlər.

[ctx: @action:inmenu]
en: &New Tab
az: &Yeni vərəq

[ctx: @action:inmenu]
en: &Clone Tab
az: Vərəqin &kopyası

[ctx: @action:inmenu]
en: New &Window
az: Yeni &pəncərə

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Window
az: Pəncərəni bağlamaq

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
az: &Əlfəcinlər

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage Profiles...
az: Profillər meneceri...

[ctx: @item]
en: Activate Menu
az: Menyunu açamaq

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Tab Layout...
az: Vərəq tərtibatını saxla...

[ctx: @action:inmenu]
en: Load Tab Layout...
az: Vərəq tərtibatını yüklə...

[ctx: @info]
en: There is a process running in this window. Do you still want to quit? | There are %1 processes running in this window. Do you still want to quit?
az[0]: Bu pəncərədə %1 əməliyyat icra olunur. Çıxmaq istədiyinizə əminsiniz?
az[1]: Bu pəncərədə %1 əməliyyat icra olunur. Çıxmaq istədiyinizə əminsiniz?

[ctx: @title]
en: Confirm Close
az: Çıxışı təsdiqlə

[ctx: @action:button]
en: Close &Window
az: &Pəncərəni bağlamaq

[ctx: @action:button]
en: Close Current &Tab
az: Cari &vərəqi bağlamaq

[ctx: @info]
en: There are %1 open terminals in this window. Do you still want to quit?
az: Bu pəncərədə %1 aşıq terminal var. Çıxmaq istədiyinizə əminsiniz?

[ctx: @title Preferences page name]
en: Profiles
az: Profillər

[ctx: @title Preferences page name]
en: General
az: Ümumi

[ctx: @title Preferences page name]
en: Tab Bar / Splitters
az: Vərəq / Bölücülər

[ctx: @title Preferences page name]
en: Temporary Files
az: Müvəqqəti fayllar

[ctx: @title Preferences page name]
en: Thumbnails
az: Eskizlər

[ctx: @title Preferences page name]
en: Part Info
az: Konsole hissəsi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Shortcut:
az: Qısayol:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filterText)
en: Filter...
az: Süzgəc...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertFilter) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, btnInvertFilter)
en: Invert
az: Tərs çevirin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title
az: Başlıq

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Tooltip
az: İp ucları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelGroup)
en: Group
az: Qrup

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, group) i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, folder)
en: Default
az: İlkin

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Command
az: Əmr

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Warnings
az: Xəbərdarlıqlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRun)
en: Run
az: İcra edin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: Save
az: Saxlayın

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnUpdate)
en: Update
az: Yeniləyin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCancel)
en: Cancel
az: İmtina

en: Quick Commands
az: Sürətli əmrlər

en: Show Quick Access
az: Sürətli girişləri göstərmək

en: No quick commands found. You can add one on Plugins -> Quick Commands
az: Sürətli əmrlər tapılmadı. Onlardan birini Plaqinlər -> Sürətli əmrlər menyusunda əlavə edə bilərsiniz

en: Plugins - Quick Commands
az: Plaqin - Sürətli əmrlər

en: Show Quick Commands
az: Sürətli əmrləri göstərmək

en: A duplicate item exists
az: Elementin təkrarı mövcuddur

en: Please fix all the warnings before trying to run this script
az: Lütfən bu skripti başlatmadan öncə bütün xəbərdarlıqlardakı səhvləri düzəldin

en: There are some errors on the script, do you really want to run it?
az: Bu skriptdə bəzi səhvlər var, onu doğrudan başlatmaq istəyirsiniz?

en: Shell Errors
az: Üzlükdəki xətalar

[ctx: @action:button]
en: Run
az: Başladın

en: You are about to delete the group %1,
     with multiple configurations, are you sure?
az: Siz %1 qrupunu, bir çox tənzimləmələri
    ilə birlikdə silmək üzrəsiniz, buna əminsiniz?

en: You are about to delete %1, are you sure?
az: Siz %1 silmək ürəsiniz, buna əminsiniz?

en: Delete Quick Commands Configurations
az: Sürətli əmrlər tənzimləmələrini silin

en: Title can not be empty or blank
az: Başlıq boş ola bilməz

en: Command can not be empty
az: Əmr boş ola bilməz

en: Rename
az: Adını dəyişin

en: Delete
az: Silin

en: Warnings (*)
az: Xəbərdarlıqlar (*)

[ctx: @item:inlistbox Hosts from ssh/config file]
en: SSH Config
az: SSH tənzimləməsi

[ctx: @item:inlistbox The default list of ssh hosts]
en: Default
az: İlkin

en: %1 is a folder for SSH entries
az: %1 SSH girişləri üçün qovluqdur

en: SSH Config
az: SSH tənzimləməsi

en: SSH Manager
az: SSH meneceri

en: Show SSH Manager
az: SSH menecerini göstərmək

en: Show Quick Access for SSH Actions
az: SSH əməli üçün sürətli girişi göstərmək

en: No saved SSH config found. You can add one on Plugins -> SSH Manager
az: Saxlanılmış SSH tənzimləməsi yoxdur. Onlardan birini Plaqinlər -> SSH meneceri menyusunda əlavə edə bilərsiniz

en: Plugins - SSH Manager
az: Plaqinlər - SSH meneceri

en: SSH Entries
az: SSH girişləri

en: Could not get the process name, assume that we can't request a connection
az: Prosesin adını almaq mümkün olmadı, hesab edin ki, biz bağlantı sorğusu göndərə bilmirik

en: Error issuing SSH Command
az: SSH əmri verilərkən xəta baş verdi

en: Can't issue SSH command outside the shell application (eg, bash, zsh, sh)
az: Üz qabığı proqramından (məs., bash, zsh, sh) kənarda SSH əmri vermək mümkün deyil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: SSH Key
az: SSH açarı

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
az: Silin

en: Don't Change
az: Dəyişdirməyin

en: You are about to delete the folder %1,
     with multiple SSH Configurations, are you sure?
az: Siz %1 qovluğunu çoxsaylı SSH
    tənzimləmələri ilə birlikdə silmək üzrəsiniz, əminsiniz?

[ctx: @title:window]
en: Delete SSH Configurations
az: SSH tənzimləmələrini silin

en: Missing Hostname
az: Hos_adı çatışmır

en: Missing Name
az: Ad çatışmır

en: If Use Ssh Config is set, do not specify sshkey or username.
az: Əgər Use SSH Config qurulubsa, sshkey və ya istifadəçi adını göstərməyin

en: At least Username or SSHKey must be set
az: Ən azından İstifadəçi_adı SSHKey qurulmalıdır

en: Missing Folder
az: Qovluq çatışmır

en: An SSH session must have a profile
az: SSH sessiyasında profil olmalıdır

en: Cannot delete this folder
az: Bu qovluq silinə bilmir

en: Delete folder and all of its contents
az: Qovluğu və onun bütün tərkiblərini silin

en: Double click to change the folder name.
az: Qovluq adını dəyişmək üçün iki dəfə vurun.

en: You can't delete an automatically added entry.
az: Avtomatik əlavə olunmuş girişi silə bilməzsiniz.

en: Delete selected entry
az: Seçilmiş girişi silin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Shortcut
az: Qısayol

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, btnInvertFilter)
en: Show entries that don't match the filter
az: Süzgəcə uyğun olmayan girişləri göstərmək

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, btnManageProfile)
en: Change profile on connect/disconnect
az: Qoşulduqda/ayrıldıqda profili göstərmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, btnManageProfile)
en: Manage profile
az: Profil meneceri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Identifier
az: Kimlik doğrulayıcı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, name)
en: A name for this ssh entry
az: Bu ssh girişi üçün ad

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, name)
en: The name of this entry on the list
az: Siyahıdakı bu girişin adı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: SSH Hostname
az: SSH Host_adı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, hostname) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, hostname)
en: The hostname of the server
az: Serverin hos_adı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, port)
en: The port of the server, 22 is the default for ssh connections
az: Serverin portu, 22 standart ssh bağlantısı üçündür

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, sshkey)
en: The private key to be used for this connection
az: Bu bağlantı üçün istifadə ediləcək məxfi açar

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, sshkey)
en: The private key
az: Məxfi açar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useSshConfig)
en: If this is set, we don't rely on the SSH key set above, but on the configuration on ~/.ssh/config
az: Əgər belə təyin olunubsa biz yuxarıdakı SSH açarına deyil, ~/.ssh/config yolundakı tənzimləməyə etibar edirik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSshConfig)
en: Use ~/.ssh/config for key
az: Açar üçün ~/.ssh/config istifadə edin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Username
az: İstifadəçi adı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, username)
en: The username for the connection
az: Bağlantı üçün istifadəçi adı

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, username)
en: Your username
az: İstifadəçi adınız

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderLabel)
en: Folder
az: Qovluq

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, folder)
en: For organizational purposes, this entry will be inside of this folder.
az: Təşkilatlandırmaq məqsədi üçün bu giriş bu qovluq daxilində olacaqdır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Profile
az: Profil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, profile)
en: The profile to be active when the ssh session starts
az: SSH sessiyası başladığı zaman aktiv olacaq profil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newSSHConfig)
en: Add a new SSH Entry
az: Yeni SSH girişi əlavə edin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete selected SSH entry
az: Seçilmiş SSH girişini silin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edit selected entry
az: Seçilmiş girişi silin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add new SSH Configuration
az: Yeni SSH tənzimləməsi əlavə edin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnCancel)
en: Cancel Add or Edit
az: Əlavə və ya Düzəliş etməkdən imtina edin

en: No plugins available
az: Qoşmalar əlçatan deyil

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptions) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OutputOptions)
en: Output Options
az: Çıxarış seçimləri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, printerFriendly) i18n: ectx: label, entry (PrinterFriendly), group (PrintOptions)
en: Printer &friendly mode (black text, no background)
az: Printer qənaətli rejimi (qara mətn, arxa fonsuz)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scaleOutput) i18n: ectx: label, entry (ScaleOutput), group (PrintOptions)
en: &Scale output
az: Çıxarışı &miqyaslamaq

en: Default profile
az: Standart profil

en: Konsole does not have permission to save this profile to %1
az: Konsole bu profili %1-də saxlamaq imtiyazına malik deyil

[ctx: @title:column Profile name]
en: Name
az: Adı

[ctx: @title:column Profile keyboard shortcut]
en: Shortcut
az: Qısayol

[ctx: @label:textbox added to the name of the built-in profile, to point out it's read-only]
en:  [Read-only]
az:  [Yalnız oxumaq üçün]

[ctx: @label:textbox added to the name of the current default profile]
en:  [Default]
az:  [İlkin]

[ctx: @info:tooltip]
en: Built-in profile is always available
az: Daxilə quraşdırılmış profil həmişə əlçatandır

[ctx: @info:tooltip]
en: Double click to change shortcut
az: Qısayolu dəyişmək üçün cüt klik

en: Tab Properties
az: Vərəq xüsusiyyətləri

en: Save Output From %1
az: %1 çıxarışını saxlamaq

en: %1 is an invalid URL, the output could not be saved.
az: %1 səhv URL ünvanıdır, çıxarış saxlanıla bilməz.

en: A problem occurred when saving the output.
    %1
az: Çıxarış saxlanılmasında çətinlik yarandı.
    %1

en: Black on Light Yellow
az: Qara Açıq Sarıda

en: Black on Random Light
az: Qara təsadüfi işıqlı fonda

en: Black on White
az: Qara Ağda

en: Blue on Black
az: Mavi Qarada

en: Dark Pastels
az: Tutqun pastellər

en: Green on Black
az: Yaşıl Qarada

en: Linux Colors
az: Linux rəngləri

en: Red on Black
az: Qırmızı Qarada

en: Solarized
az: Solğun

en: Solarized Light
az: Solğun İşıqlı

en: White on Black
az: Ağ Qarada

en: Default (XFree 4)
az: Standart (XFree 4)

en: Linux console
az: Linux konsolu

en: Solaris console
az: Solaris konsolu

en: Bell in '%1' (Session '%2')
az: "%1" zamanı siqnal (Sessiya "%2")

en: Could not find binary:
az: Tapılmayan icra faylı:

[ctx: @info:shell Alert the user with red color text]
en: Warning:
az: Xəbərdarlıq:

en: Could not find an interactive shell to start.
az: Başlatmaq üçün İnteraktiv Üz Qabığı tapılmadı.

en: Could not find '%1', starting '%2' instead.  Please check your profile settings.
az: "%1" tapılmadı, onun əvəzinə "%2" başladılır.  Lütfən profil ayarlarınızı yoxlayın.

en: Could not start program '%1' with arguments '%2'.
az: "%1" proqramı "%2" arqumenti ilə başladıla bilmədi.

en: Silence in '%1' (Session '%2')
az: "%1" zamanı susdurun (Sessiya "%2")

en: Show session
az: Sessiya göstərilsin

en: The D-Bus methods sendText/runCommand were just used.  There are security concerns about allowing these methods to be public.  If desired, these methods can be changed to internal use only by re-compiling Konsole. <p>This warning will only show once for this Konsole instance.</p>
az: Elə indicə D-Bus sendText/runCommand metodları istifadə olundu. Bu metodların hamıya açıq olmasına icazə verilməsi təhlükəsizlik baxımından narahatçılıq yaradır. <p>Bu metodların yalnız Konsole daxilində istifadə olunması üçün başqa Konsole parametrlərindən istifadə edərək onu yenidən tərtib etmək lazımdır.</p>

[ctx: @info:shell This session is done]
en: Finished
az: Başa çatdı

en: Program '%1' crashed.
az: "%1" proqramında qəza baş verdi

en: Program '%1' exited with status %2.
az: "%1" proqramı %2 vəziyyətində. bağlandı.

en: ZModem Progress
az: ZModem əməliyyatı

en: Activity in '%1' (Session '%2')
az: "%1" zamanı fəaliyyət (Sessiya "%2")

en: The process '%1' has finished running in session '%2'
az: "%2" sesiyasında başlanan "%1" əməliyyat başa çatdı

en: Konsole does not know how to open the bookmark:
az: Konsole əlfəcini necə açmağı bilmir:

en: Search for '%1' with
az: "%1" ifadəsini bununla axtar

en: Configure Web Shortcuts...
az: Veb Qısaltmalarını Tənzimləmək...

en: &Close Session
az: Sesiyadan &çıxmaq

en: Open File Manager
az: Fayl menecerini açmaq

en: Copy
az: Kopyalamaq

en: Split View Left-Right
az: Görünüşü soldan-sağa böl

en: Split View Top-Bottom
az: Görünüşü aşağıdan-yuxarıya böl

en: Copy except prompts
az: Sorğu sətri olmadan yoxlayın

en: Copy user input
az: İstifadəçinin daxil etdiyini kopyalayın

en: Copy command output
az: Əmr çıxışlarını kopyalayın

en: Paste Selection
az: Seçilmişi yerləşdirin

en: Web Search
az: Veb üzrə axtarış

en: &Select All
az: &Hamısını seçmək

en: Select &Mode
az: Seçim reji&mi

en: Select &Line
az: S&ətiri seçmək

en: Save Output &As...
az: Çıxarışı belə sax&lamaq...

en: &Print Screen...
az: Ekran şəkli ç&əkmək...

en: Adjust Scrollback...
az: Jurnal tutmaq...

en: Clear Scrollback
az: Jurnalı təmizləmək

en: Clear Scrollback and Reset
az: Jurnalı təmizləmək və sıfırlamaq

en: Switch Profile
az: Profili dəyişmək

en: Set &Encoding
az: K&odlaşdırmanı ayarlamaq

[ctx: @item:inmenu Allows terminal applications to request mouse tracking]
en: Allow mouse tracking
az: Siçan izinə icazə verin

[ctx: @item:inmenu A read only (locked) session]
en: Read-only
az: Ancaq oxumaq üçün

en: &Configure or Rename Tab...
az: Vərəqin adını və ya ayarlarını &dəyişmək...

en: &All Tabs in Current Window
az: Cari pəncərədəki &bütün vərəqlər

en: &Select Tabs...
az: Vərəqləri &seçmək...

[ctx: @action:inmenu Do not select any tabs]
en: &None
az: &Heç biri

en: Copy Input To
az: Daxil edilənləri bura kopyalamaq

en: &ZModem Upload...
az: &ZModem ilə göndəriş...

en: One-shot monitors
az: Birdəfəlik müşahidələr

en: Monitor for &Prompt
az: &Sorğunun izlənməsi

en: Monitor for &Activity
az: &Aktivliyin izlənməsi

en: Monitor for &Silence
az: &Sakitliyin izlənməsi

en: Monitor for Process Finishing
az: Əməliyyatın başa çatmasını izləmək

en: Enlarge Font
az: Şrifti böyütmək

en: Shrink Font
az: Şrifti kiçiltmək

en: Reset Font Size
az: Şrift ölçüsünü sıfırlamaq

en: Send Signal
az: Siqnal göndərmək

en: &Suspend Task
az: &Əməliyyatı dayandırmaq (STOP)

en: &Continue Task
az: &Əməliyyata davam (CONT)

en: &Hangup
az: Ə&ngəlləmək

en: &Interrupt Task
az: Əməliyyatı &yarımçıq dayandırmaq (İNT)

en: &Terminate Task
az: Ə&məliyyatı başa çatdırmaq (TERM)

en: &Kill Task
az: Əməliyyatı məhv etmək (KİLL)

en: User Signal &1
az: İstifadəçiyə aid &1 (USR1)

en: User Signal &2
az: İstifadəçiyə aid &2 (USR2)

en: Create New Profile...
az: Yeni profil yaradın...

en: Edit Current Profile...
az: Cari profilə düzəliş...

en: A program is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
az: Proqram hal-hazırda bu sesiyada işləyir.  Bağlamaq istədiyinizə əminsiniz?

en: The program '%1' is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
az: "%1" proqramı hal-hazırda bu sesiyada işləyir.  Bağlamaq istədiyinizə əminsiniz?

en: Confirm Close
az: Çıxışı təsdiq etmək

[ctx: @action:button]
en: Close Program
az: Proqramı bağlayın

en: A program in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
az: Proqram bu sesiyada məhv edilməyəndir.  Onu məcburi məhv etmək istəyirsiniz?

en: The program '%1' is in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
az: "%1" proqramı bu sesiyada məhv edilməyəndir.  Onu məcburi məhv etmək istəyirsiniz?

[ctx: @action:button]
en: Kill Program
az: Proqramı tam dayandırın

en: The shell prompt is displayed in session '%1'
az: Üz qabığı (shell) surğusu "%1" sesiyasında göstərilir

en: Open Current Folder With
az: Cari qovluğu bununla açın:

en: Save ZModem Download to...
az: ZModem ilə alınan faylı burada saxlamaq...

en: <p>A ZModem file transfer attempt has been detected, but no suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
az: <p>ZModem üzərindən fayl göndərilməsi cəhdi aşkarlandı, lakin, bu sistemdə uyğun ZModem tətbiqi tapılmadı.</p><p>İstəsəniz "rzsz" və ya "lrzsz" paketlərini quraşdıra bilərsiniz.</p>

en: <p>The current session already has a ZModem file transfer in progress.</p>
az: <p>Bu sesiyada artıq Zmodem vasitəsi ilə fayl göndərişi əməliyyatı gedir.</p>

en: <p>No suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
az: <p>Bu sistemdə uyğun ZModem tətbiqi tapılmadı.</p><p>İstəsəniz "rzsz" və ya "lrzsz" paketlərini quraşdıra bilərsiniz.</p>

en: Select Files for ZModem Upload
az: ZModem ilə göndərmək üçün faylları seçin

[ctx: @item:intable The session index]
en: Number
az: Nömrə

[ctx: @item:intable The session title]
en: Title
az: Başlıq

[ctx: @title:window]
en: Configure
az: Tənzimləmək

[ctx: @item:intext Search options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Search:
az: Axtarış:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowMenuAccelerators) i18n: ectx: label, entry (AllowMenuAccelerators), group (KonsoleWindow)
en: Enable menu accelerators
az: Menyu sürətləndiricilərini aktivləşdirmək

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_RememberWindowSize)
en: If enabled, profile settings will be ignored
az: Aktiv edilmişsə, profil ayarları inkar ediləcəkdir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberWindowSize)
en: Remember window size
az: Pəncərə ölçüsünü yadda saxlamaq

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowWindowTitleOnTitleBar) i18n: ectx: label, entry (ShowWindowTitleOnTitleBar), group (KonsoleWindow)
en: Show window title on the titlebar
az: Başlıq sətirində pəncərə başlılqlarını göstərmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusFollowsMouse) i18n: ectx: label, entry (FocusFollowsMouse), group (KonsoleWindow)
en: Focus terminals when the mouse pointer is moved over them
az: Kursor üzərində olduqda terminalları fokuslamaq

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchRegExpression) i18n: ectx: label, entry (SearchRegExpression), group (SearchSettings)
en: Match using regular expressions
az: Müntəzəm ifadələrin istifadəsi ilə uyğunluq

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseSingleInstance) i18n: ectx: tooltip, entry (UseSingleInstance), group (KonsoleWindow)
en: When launching Konsole re-use existing process if possible
az: Konsole açıldıqda, əgər mümkündürsə cari əməliyyatı təkrara istifadə etmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseSingleInstance) i18n: ectx: label, entry (UseSingleInstance), group (KonsoleWindow)
en: Run all Konsole windows in a single process
az: Bütün Konsole pəncərələrini tək əməliyyatda işlətmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchHighlightMatches)
en: Highlight all matches
az: Bütün oxşarları vurğulamaq

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SearchCaseSensitive) i18n: ectx: tooltip, entry (SearchCaseSensitive), group (SearchSettings)
en: Sets whether the search is case sensitive
az: Böyük/kiçik hərflərə həsas axtarışları təyin edir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchCaseSensitive)
en: Case sensitive
az: Böyük/Kiçik hərflərə həssa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemoveWindowTitleBarAndFrame) i18n: ectx: label, entry (RemoveWindowTitleBarAndFrame), group (KonsoleWindow)
en: Remove window titlebar and frame
az: Pəncərə başlıq sətirini və çərçivəsini silmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Process and window:
az: Əməliyyat və pəncərələr:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Notifications:
az: Bildirişlər:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, enableAllMessagesButton)
en: All dialogs will be shown again
az: Bütün dialoqlar yenidən görünəcəkdir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableAllMessagesButton)
en: Enable all "Don't Ask Again" messages
az: Bütün "Yenidən Soruşma" ismarıclarını aktiv etmək

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SearchReverseSearch) i18n: ectx: tooltip, entry (SearchReverseSearch), group (SearchSettings)
en: Sets whether search should start from the bottom
az: Axtarışın sondan başlamağını təyin edir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchReverseSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchReverseSearch), group (SearchSettings)
en: Search backwards
az: Əks sıra ilə axtarış

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowWindowTitleOnTitleBar), group (KonsoleWindow)
en: Show window title set by escape sequence on the titlebar
az: Başlıq sətirində xüsusi ardıcıllıqla verilmiş pəncərə başlıqlarını göstərmək

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AllowMenuAccelerators), group (KonsoleWindow)
en: Allow users to access top menu through Alt+Key combination
az: Alt+düymə birləşməsi ilə üst menyuya girişi aktiv etmək

note: i18n: ectx: label, entry (RememberWindowSize), group (KonsoleWindow)
en: Use current window size on next startup
az: Hazırkı pəncərə ölçüsünü növbəti başlatmada istifadə etmək

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RememberWindowSize), group (KonsoleWindow)
en: The window size will be saved upon exiting Konsole
az: konsole bağlandıqda pəncərə ölçüsü saxlanılacaqdır

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailSize), group (ThumbnailsSettings)
en: Thumbnail Width
az: Eskizin eni

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailSize), group (ThumbnailsSettings)
en: Sets the width of the thumbnail
az: Eskizin enini təyin etmək

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailShift), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailShift), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Shift to display a thumbnail
az: Eskizi göstərmək üçün Shift istifadə etmək

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailAlt), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailAlt), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Alt to display a thumbnail
az: Eskizi göstərmək üçün Alt istifadə etmək

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailCtrl), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailCtrl), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Ctrl to display a thumbnail
az: Eskizi göstərmək üçün Ctrl istifadə etmək

note: i18n: ectx: label, entry (SearchCaseSensitive), group (SearchSettings)
en: Search is case sensitive
az: Böyük/Kiçik hərflər nəzərə alınmaqla axtarış

note: i18n: ectx: label, entry (SearchHighlightMatches), group (SearchSettings)
en: Highlight all search matches
az: Bütün oxşar axtarış nəticələrini vurğulamaq

note: i18n: ectx: tooltip, entry (SearchHighlightMatches), group (SearchSettings)
en: Sets whether matching text should be highlighted
az: Oxşar mətnin vurğulanmalı olub olmadığını təyin edir

note: i18n: ectx: label, entry (SplitViewVisibility), group (SplitView) i18n: ectx: label, entry (TabBarVisibility), group (TabBar)
en: Control the visibility of the whole tab bar
az: Bütün vərəqlər panelinin görünməsinin idarə edilməsi

note: i18n: ectx: label, entry (SplitDragHandleSize), group (SplitView)
en: Control the size of the handle between panels
az: Panellər arası tutacaq ölçüsünün idarə edilməsi

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarPosition), group (TabBar)
en: Control the position of the tab bar
az: Vərəqlər panelinin yerlərinin müəyyən edilməsi

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarStyleSheet), group (TabBar)
en: Control the visual style of the tab bar
az: Vərəqlər panelinin vizual görünüşünün idarə edilməsi

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarUseUserStyleSheet), group (TabBar)
en: Use a user-defined .css file for the tab bar
az: Əlavə .css faylını vərəqlər paneli üçün istifadə etmək

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarUserStyleSheetFile), group (TabBar)
en: The .css file to use for the tab bar style
az: Vərəqlər panelinin tərzi üçün .css faylı

note: i18n: ectx: label, entry (CloseTabOnMiddleMouseButton), group (TabBar)
en: Allow middle-clicking on open tabs to close them
az: Açılan vərəqlərdə siçanın orta düyməsini klikləmək onları bağlayır

note: i18n: ectx: label, entry (NewTabButton), group (TabBar)
en: Control the visibility of 'New Tab' button on the tab bar
az: Vərəqlər panelində "Yeni Vərəq" düyməsinin görünməsinin idarə edilməsi

note: i18n: ectx: label, entry (CloseTabButton), group (TabBar)
en: Control where the "Close tab" button will be displayed
az: "Vərəqi bağlamaq" düyməsinin harada göstəriləcəyinin müəyyən edilməsi

note: i18n: ectx: label, entry (NewTabBehavior), group (TabBar)
en: Control where to put the new tab
az: Yeni vərəqin yerləşmə yerinin müəyyən edilməsi

note: i18n: ectx: label, entry (ExpandTabWidth), group (TabBar)
en: Expand the tab widths
az: Vərəqlər panelini genişləndirmək

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSystemLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use system-wide folder location
az: Çıxarış jurnalının saxlanılması üçün müvəqqəti faylların sistem qovluğunu istifadə etmək

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseCacheLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use user's specific folder location
az: Çıxarış jurnalının saxlanılması üçün müvəqqəti faylların istifadəçi qovluğunu istifadə etmək

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSpecifiedLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use specified folder location
az: Çıxarış jurnalının saxlanması üçün göstərilmiş qovluqdan istifadə etmək

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSpecifiedLocationDirectory), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use this folder
az: Çıxarış jurnalının saxlanması üçün bu qovluqdan istifadə etmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Applications that use KonsolePart share profiles.</p><p>They do not share with Konsole or other applications:<ul><li>default profile</li><li>show in menu</li><li>shortcuts</li></ul></p><p>Feel free to open a Konsole <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?format=guided&product=konsole&component=kpart">bug report</a> if you desire a change to how these are handled.</body></html>
az: <html><head/><body><p>KonsolePart paylaşma profillərindən istifadə edən tətbiqlər.</p><p>Onlar Konsole və ya digər tətbiqlərlə bölüşdürülmür:<ul><li>standart profil</li><li>menyuda göstərmək</li><li>qısayollar</li></ul></p><p>Əgər bunun həlli prosesində dəyişiklik etmək istəyirsinizsə o zaman <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?format=guided&product=konsole&component=kpart">xəta hesabatı</a> yaradın.</body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newProfileButton)
en: Create a new profile based on the selected profile
az: Seçilmiş profilə əsaslanan yeni profil yaradın

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newProfileButton)
en: &New...
az: &Yeni...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editProfileButton)
en: Edit the selected profile (this button is disabled for read-only profiles)
az: Seçilmiş profilə düzəliş edin (Bu düymə, yalnız oxu profilləri üçün söndürülüb)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editProfileButton)
en: &Edit...
az: &Düzəliş...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteProfileButton)
en: Delete the selected profile
az: Seçilmiş profili silin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteProfileButton)
en: &Remove
az: &silin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: Set the selected profile as the default for new terminal sessions
az: Seçilmiş profili standart olaraq yeni terminal sesiyası üçün təyin etmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: &Set as Default
az: &Standart olaraq təyin etmək

[ctx: @title:tab Tab bar settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, appearanceTab)
en: Appearance
az: Xarici görünüş

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showTabBarLabel)
en: Show:
az: Göstərmək:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ShowTabBarWhenNeeded)
en: When needed
az: Lazım olduqda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysShowTabBar)
en: Alwa&ys
az: Həmi&şə

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysHideTabBar)
en: &Never
az: &Heç vaxt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, positionLabel)
en: Position:
az: Mövqeyi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Top)
en: Above terminal area
az: Terminal sahəsinin üstündə

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Bottom)
en: Be&low terminal area
az: Terminal sahəsinin altında

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showCloseTabButtonLabel)
en: Show Close Tab button:
az: "Vərəqi bağlamaq" düyməsi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OnEachTab)
en: &On each tab
az: H&ər vərəqdə

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OnTabBar)
en: On &the tab bar
az: Vərəqlər &panelində

[ctx: Do not show a close button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, None)
en: None
az: Heç biri

[ctx: @item:intext Miscellaneous Options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, miscellaneousAppearanceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, miscellaneousBehaviorLabel)
en: Miscellaneous:
az: Müxtəlif:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NewTabButton)
en: Show 'New Tab' button
az: "Yeni vərəq" düyməsini göstərmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExpandTabWidth)
en: Expand individual tab widths to full window
az: Fərdi vərəqi tam pəncərə eni genişlətmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarUseUserStyleSheet)
en: Use user-defined stylesheet:
az: İstifadəçinin təyin etdiyi üslub cədvəli:

[ctx: @item:intext Optional file path is empty]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, kcfg_TabBarUserStyleSheetFile)
en: (none)
az: (istifadə etməmək)

[ctx: @title:tab Tab bar settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, behaviorTab)
en: Behavior
az: Davranış

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, putNewTabsLabel)
en: Put new tabs:
az: Yeni vərəq yerləşdirmək:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, PutNewTabAtTheEnd)
en: At &the end
az: So&nda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, PutNewTabAfterCurrentTab)
en: After current &tab
az: Hazırkı vərəq&dən sonra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseTabOnMiddleMouseButton)
en: Close tab on middle-click
az: Siçanın orta düymə klikli ilə vərəqi bağlamaq

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, splitTab)
en: Splits
az: Bölücülər

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show Header:
az: Başlığı göstərmək

[ctx: @option:radio When needed show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ShowSplitHeaderWhenNeeded)
en: When needed
az: Lazım olduqda

[ctx: @option:radio Never show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysHideSplitHeader)
en: Never
az: Heç vaxt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Drag Handle Size:
az: Sürüşdürmə tutacağının ölçüsü

[ctx: @option:radio Small height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleSmall)
en: Small
az: Kiçik

[ctx: @option:radio Medium height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleMedium)
en: Medium
az: Orta

[ctx: @option:radio Large height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleLarge)
en: Large
az: Geniş

[ctx: @option:radio Always show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysShowSplitHeader)
en: Always
az: Həmişə

[ctx: @option:radio File location; <filename>%1</filename>: path to directory placeholder]
en: System temporary directory (%1)
az: Sistemin müvəqqəti fayllar qovluğu (%1)

[ctx: @option:radio File location; <filename>%1</filename>: path to directory placeholder]
en: User cache directory (%1)
az: İstifadəçi keş qovluğu (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Scrollback file location:
az: Jurnal faylı mövqeyi:

[ctx: @option:radio Custom (file location); followed by text entry field]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_scrollbackUseSpecifiedLocation)
en: Custom:
az: Başqa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size:
az: Ölçüsü:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_ThumbnailSize)
en: px
az: piksel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>To use this feature, enable <span style=" font-weight:600;">Mouse-&gt;Miscellaneous-&gt;Underline </span><span style=" font-weight:600;">files</span> in your profile settings</p></body></html>
az: <html><head/><body><p>Bu imkanı istifadə etmək üçün<span style=" font-weight:600;">Siçan-&gt;Müxtəlif-&gt;Alt cizgi</span><span style=" font-weight:600;">fayllarını</span>profilinizin ayarlarında aktiv edin</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Activation:
az: Aktivləşdirmək:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Mouse hover plus
az: Siçan üstəgəl üzərinə

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableThumbnails)
en: Enable thumbnails generation
az: Eskizlər yaradılmasını aktiv edin

en: Size: %1 x %2
az: Ölçü: %1 x %2

en: Are you sure you want to paste %1 character? | Are you sure you want to paste %1 characters?
az[0]: %1 simvolu daxil etmək istədiyinizə əminsiniz?
az[1]: %1 simvolu daxil etmək istədiyinizə əminsiniz?

en: Confirm Paste
az: Daxil etməni təsdiq etmək

en: End Of Text/Interrupt: may exit the current process
az: End Of Text/Interrupt simvolu (^C): cari prosesdən çıxmağa səbəb ola bilər

en: End Of Transmission: may exit the current process
az: End Of Transmission simvolu (^D): cari prosesdən çıxmağa səbəb ola bilər

en: Bell: will try to emit an audible warning
az: Bell simvolu (^G ): Səs siqnalı verməyə çalışacaqdır

en: Backspace
az: Backspace aimvolu (^G ): soldakı simvolun silinməsi

en: Device Control Three/XOFF: suspends output
az: Device Control Three/XOFF simvolu (^S): çıxarışı dayandırır

en: Substitute/Suspend: may suspend current process
az: Substitute/Suspend simvolu (^Z): cari prosesin dayanmasına səbəb ola bilər

en: Escape: used for manipulating terminal state
az: Escape simvolu (^[):terminalın vəziyyətinin idarə edilməsi üçün istifadə edilir

en: File Separator/Quit: may abort the current process
az: Separator/Quit simvolu: cari əməliyyatın icrasını dayandıra bilər

en: The text you're trying to paste contains hidden control characters, do you want to filter them out?
az: Daxil etmək istədiyiniz mətndə gizli idarəetmə simvolları var, onları süzgəcdən keçirmək istəyirsiniz?

[ctx: @title]
en: Confirm Paste
az: Daxil etməni təsdiq etmək

[ctx: @action:button]
en: Paste &without control characters
az: İdarəetmə simvolları olmadan daxil etmək

[ctx: @action:button]
en: &Paste everything
az: &Dəyişdirmədən daxil etmək

[ctx: @action:button]
en: &Cancel
az: &İmtina etmək

en: <qt>Output has been <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Software_flow_control">suspended</a> by pressing Ctrl+S. Press <b>Ctrl+Q</b> to resume.</qt>
az: <qt>Ctrl+S yığmaqla çıxarış <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Software_flow_control">dayandırıldı</a> Davam etmək üçün <b>Ctrl+Q</b> yığmaq.</qt>

en: This terminal is read-only.
az: Bu terminal yalnız oxumaq üçün açıqdır.

en: Change &Directory To
az: İş qovluğunu &əvəzləmək

en: &Paste Location
az: &Ünvanı daxil etmək

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View
az: Bölünmüş görünüş

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right
az: Pəncərəni şaquli bölmək

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom
az: Pəncərəni üfüqi bölmək

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Automatically
az: Görünüşü avtomatik bölmək

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right from next tab
az: Bölünmüş görünüş: Növbəti vərəqdən sonra sol/sağ

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom from next tab
az: Bölünmüş görünüş: Növbəti vərəqdən yuxarı/aşağı

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Automatically from next tab
az: Bölünmüş görünüş: Növbəti vərəqdən avtomatik

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 2x2 terminals
az: 2x2 terminallar qatı ilə yeni vərəqi yükləyin

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 2x1 terminals
az: 2x1 terminallar qatı ilə yeni vərəqi yükləyin

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 1x2 terminals
az: 1x2 terminallar qatı ilə yeni vərəqi yükləyin

[ctx: @action:inmenu]
en: Expand View
az: Paneli genişləndirmək

[ctx: @action:inmenu]
en: Shrink View
az: Paneli daraltmaq

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Current &View
az: Cari &görünüşü ayırmaq

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Current &Tab
az: Cari& vərəqi ayırmaq

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Next Tab
az: Növbəti vərəq

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Previous Tab
az: Əvvəlki vərəq

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Above Terminal
az: Üst terminalı aktivləşdirmək

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Below Terminal
az: Alt terminalı aktivləşdirmək

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Left Terminal
az: Sol terminalı aktivləşdirmək

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Right Terminal
az: Sağ terminalı aktivləşdirmək

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Last Tab
az: Sonuncu vərəqə keşmək

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Last Used Tabs
az: Sonuncu istifadə edilmiş vərəqlər

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle Between Two Tabs
az: İki vərəq arasında keçid

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Last Used Tabs (Reverse)
az: Sonuncu istifadə edilmiş vərəqlər (Əksinə)

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle maximize current view
az: Cari görünəni tam açmaq

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle maximize current view
az: Cari görünəni tam açmaq

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Move tab to the right
az: Vərəqi sağa köçürmək

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Move tab to the left
az: Vərəqi sağa köçürmək

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Setup semantic integration (bash)
az: Semantik inteqrasiyanı (bash) təyin edin

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle semantic hints display
az: Semantik ipuclarının göstərilməsi

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle line numbers display
az: Sətir nömrələrinin göstərilməsi

[ctx: @action:inmenu]
en: Equal size to all views
az: Bütün görünüşlər üçün bərabər ölçü

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Tab %1
az: %1 vərəqinə keçid

en: Semantic hints
az: Semantik ipucları

en: Line numbers
az: Sətir nömrələri

[ctx: @title:window]
en: Save Tab Layout
az: Vərəq tərtibatını saxla

[ctx: @item:inlistbox]
en: Konsole View Layout (*.json)
az: Konsole görünüşü tərtibatı (*.json)

[ctx: @label:textbox]
en: A problem occurred when saving the Layout.
    %1
az: Tərtibatın saxlanılması zamanı xəta baş verdi.
    %1

[ctx: @label:textbox]
en: A problem occurred when loading the Layout.
    %1
az: Tərtibatın yüklənməsi zamanı xəta baş verdi.
    %1

[ctx: @title:window]
en: Load Tab Layout
az: Vərəq tərtibatını yüklə

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
az: Klaviatura çeviricisi mövcud deyil. Terminala göndərmək üçün düymələri basaraq simvollara çevirmələr haqqında lazım olan məlumatlar yoxdur.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlHintsLabel)
en: Key combination to show URL hints:
az: URL ipuclarını göstərmək üçün düymələr birləşməsi:

[ctx: Items that do not fit in other categories]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Miscellaneous:
az: Müxtəlif:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableReverseUrlHints)
en: Number URL hints in reverse, starting from the bottom
az: Yuxarıdan aşağı əks sira ilə URL ip uclarının nömrələnməsi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableReverseUrlHints)
en: Reverse URL hint numbering
az: Əks sıra ilə URL ipuclarının nömrələnməsi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow terminal programs to create blinking sections of text
az: Terminal proqramının sorğusuna uyğun sayrışan mətni göstərmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow blinking text
az: Mətnin sayrışmasının dəstəklənməsi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableFlowControlButton)
en: Allow the output to be suspended by pressing Ctrl+S
az: Ctrl+S düyməsini basaraq nəticənin çıxarılmasının dayandırılmasına icazə vermək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableFlowControlButton)
en: Flow control
az: Gedişatın idarə edilməsi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBidiRenderingButton)
en: Enable Bi-Directional display on terminals (valid for Arabic, Farsi or Hebrew only)
az: Sağdan sola yazı dəstəklənməsi (yalnız ərəb, fars və ivrit dillərində)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBidiRenderingButton)
en: Bi-Directional text rendering
az: Sağdan sola yazmağı dəstəkləmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Default character encoding:
az: Standart kodlaşma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, peekPrimaryLabel)
en: Shortcut for peeking the primary screen:
az: Əsas ekranı nəzərdən keçirmək üçün qısa yol:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, colorSchemeTab)
en: Color scheme && font
az: Rəng sxemləri və şriftlər

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: Create a new color scheme based upon the selected scheme
az: Seçilmiş rəng sxemlərinə əsaslanan yeni rəng sxemi yaratmaq

[ctx: @action:button Create an alternate color scheme]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: New...
az: Yeni...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit the selected color scheme
az: Seçilmiş rəng sxeminə düzəliş etmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, environmentEditButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, textEditorCustomBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit...
az: Düzəliş etmək...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Delete the selected color scheme
az: Seçilmiş rəng sxemini silmək

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetColorSchemeButton)
en: Reset the selected color scheme settings to the default values
az: Seçilmiş rəng sxemi ayarlarını standart göstəricisinə

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetColorSchemeButton)
en: Defaults
az: Standart göstəricilər

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Font:
az: Şrift:

[ctx: @action:button open a dialog with list of fonts]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseFontButton)
en: Choose...
az: Seçim...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, antialiasTextButton)
en: Smooth fonts
az: Şrifti hamarlamaq

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boldIntenseButton)
en: Draw intense colors in bold font
az: Dolğun rənglərlə qalın şriftlər istifadə etmək

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useFontLineCharactersButton)
en: Use the selected font for line characters instead of the builtin code
az: Konsole daxili alqoritmi əvəzinə seçilmiş şriftlərin simvollarından xətlərin çəkilməsi üçün istifadə etmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useFontLineCharactersButton)
en: Use line characters contained in font
az: Şrift tərkibindəki xətt simvollardan istifadə etmək

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, cursorTab)
en: Cursor
az: Kursor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Shape:
az: Forma:

[ctx: A solid rectangular]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeBlock)
en: Block
az: Blok

[ctx: A vertical line on the left edge]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeIBeam)
en: I-Beam
az: Şaquli cizgi

[ctx: A hortizonal line on the bottom edge]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeUnderline)
en: Underline
az: Alt cizgi

[ctx: Cursor color options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Color:
az: Rəngi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, autoCursorColorButton)
en: Set the cursor to match the color of the character underneath it.
az: Kursorun rəngini, altındakı simvolun rənginə uyğunlaşdırın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autoCursorColorButton)
en: Match current character
az: Cari simvola oxşar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Use a custom, fixed color for the cursor
az: Kursor üçün vahid rəng

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Custom cursor color
az: Xüsusi kursor rəngi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customCursorColorLabel)
en: Cursor:
az: Kursor:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, customColorSelectButton)
en: Select the color used to draw the cursor
az: Kursorun rəngini seçmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customCursorTextColorLabel)
en: Text:
az: Mətn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, customTextColorSelectButton)
en: Select the color used to draw the character underneath the cursor
az: Kursorun altındakı simvolun rəngini seçmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Blinking:
az: Sayrışma:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton)
en: Make the cursor blink regularly
az: Müntəzəm sayrışan kursor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignToCenterButton)
en: Enabled
az: Aktivdir

[ctx: Items that do not fit in other categories]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, miscTab)
en: Miscellaneous
az: Müxtəlif

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Window:
az: Pəncərə:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showTerminalSizeHintButton)
en: Show terminal size in columns and lines in the center of window after resizing
az: Pəncərənin ölçüsü dəyişdirildikdən sonra mərkəzində ölçüləri sütunların və sətirlərin sayı ilə göstərmək.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTerminalSizeHintButton)
en: Show hint for terminal size after resizing
az: Terminalın ölçüsü dəyişdirildiyi zaman ölçüləri göstərmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertSelectionColorsCheckbox)
en: Always invert the colors of selected text
az: Seçilmiş mətnin rəngləri həmişə əksinə göstərilsin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dimLabel)
en: Darkening strength:
az: Qaralma səviyyəsi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Inactive Terminals:
az: Qeyri-aktiv terminallar:

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contentsGroup)
en: Terminal contents
az: Terminal tərkibləri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lineSpacingLabel)
en: Line spacing:
az: Sətirarası boşluq:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, lineSpacingSpinner)
en: The number of pixels between two lines
az: İki sətir arasındakı piksellərin sayı

[ctx: (pixels) visual size unit]
note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, lineSpacingSpinner) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, marginsSpinner)
en:  px
az:  piksel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Margins:
az: Haşiyələr:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Align to center:
az: Ortada yerləşdirmək:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dimWhenInactiveCheckbox)
en: Indicate whether the window is active by dimming the colors
az: Rənglərin tutqunlaşması pəncərənin qeyr-aktiv olduğunu göstərir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dimWhenInactiveCheckbox)
en: Darken
az: Qaralma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, displayVerticalLine)
en: Display Vertical line at column:
az: Sütunda şaquli xətlər göstərilsin:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, CTLtab)
en: <html><head/><body><p>Complex Text Layout</p></body></html>
az: <html><head/><body><p>Kompleks mətn düzülüşü</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, CTLtab)
en: Complex Text Layout
az: Kompleks mətn tərtibatı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordMode)
en: Enable word mode text rendering
az: Mətn düzümü üçün söz rejimindən istifadə et

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordMode)
en: Word mode
az: Söz rejimi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordModeAttr)
en: Ignore attribute changes mid-word (otherwise, attribute changes break word when rendering)
az: Sözlər arasındakı atributların dəyişikliklərini nəzərə almamaq (əks halda atribut dəyişiklikləri göstərilmə zamanı sözləri bölür)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordModeAttr)
en: Use the same attributes for whole word
az: Bütün söz üçün eyni atribut istifadə etmək

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordModeAscii)
en: Render words of ASCII characters together
az: Sözləri ASCII simvoallar ilə birlikdə göstərmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordModeAscii)
en: ASCII characters
az: ASCII simvollar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordModeBrahmic)
en: Render words of Brahmic scripts characters together
az: Sözləri hind yazısı simvolları ilə birlikdə göstərmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordModeBrahmic)
en: Brahmic scripts characters
az: Hind yazısı simvolları

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Emoji Font:
az: Emoji şrifti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, bidiLineLTR)
en: Lines are always LTR, rather than determined by first strong character
az: Əgər ilk simvol düzülüşü müəyyən etməyibsə sətirlər həmişə soldan sağa düzülsün

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, bidiLineLTR)
en: force LTR line direction
az: Sətirlərin düzülüşünü məcburi soldan sağa təyin etmək

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBidiTableDirOverrideButton)
en: Treat table drawing characters as strong LTR.
az: Cədvəlin çəkilməsi simvollarını soldan sağa yazı nümunəsi kimi işləmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBidiTableDirOverrideButton)
en: Table characters BiDi mode override
az: Cədvəl simvolları BiDi rejimini yenidən müəyyən edir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoreWcWidth)
en: Ignore wcwidth of problematic characters
az: Bəzi simvolların wcwidth xüsusiyyətini nəzərə almamaq

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreWcWidth)
en: Override wcwidth
az: wcwidth xüsusiyyətini ləğv etmək

en: Edit Profile
az: Profilə düzəliş

[ctx: @title:tab Generic, common options]
en: General
az: Əsas

en: Tabs
az: Vərəqlər

en: Appearance
az: Xarici görünüş

en: Scrolling
az: Jurnal

en: Keyboard
az: Klaviatura

en: Key bindings
az: Düymələrin birləşdirilməsi sxemi

en: Mouse
az: Siçan

[ctx: @title:tab Complex options]
en: Advanced
az: Əlavələr

[ctx: @info]
en: Insufficient permissions to save settings to: <filename>%1</filename>.<nl/>Either change the permissions of that file or set a different name to save the settings to a new profile.
az: Ayarları saxlamaq üçün imtiyazlar çatışmır: <filename>%1</filename>.<nl/>Ya bu faylın icazələrini dəyişdirin, ya da parametrləri yeni profildə saxlamaq üçün başqa ad seçin.

[ctx: @info]
en: Profile Name was empty; please set a name to be able to save settings.
az: Profil adı boşdur; ayarları saxlaya bilmək üçün bir ad seçin.

[ctx: @info]
en: A profile with the name "%1" already exists.
az: "%1" adlı profil artıq mövcuddur.

en: Editing profile: %2 | Editing %1 profiles: %2
az[0]: Profilə düzəliş edilməsi: %2
az[1]: %1 profilə düzəliş edilməsi: %2

en: Create New Profile
az: Yeni profil yaradın

en: Edit Profile "%1"
az: "%1" profilinə düzəliş edin

[ctx: Suffix of the number of columns (N columns). The leading space is needed to separate it from the number value.]
en:  column |  columns
az[0]:  sütun
az[1]:  sütunlar

[ctx: Suffix of the number of rows (N rows). The leading space is needed to separate it from the number value.]
en:  row |  rows
az[0]:  sətir
az[1]:  sətirlər

en: System Bell
az: Sistem siqnalı

en: System Notifications
az: Sistem bildirişləri

en: Visual Bell
az: Visual siqnal

en: Ignore Bell Events
az: Siqnalları nəzərə almamaq

en: Default profile for new terminal sessions in %1
az: %1 daxilindəki yeni terminal sesiyası üçün ilkin profil

en: Edit Environment
az: Dəyişkən mühitə düzəliş etmək

en: One environment variable per line
az: Hər sətirə bir dəyişkən mühit

[ctx: Unit of time]
en:  second |  seconds
az[0]:  saniyə
az[1]:  saniyələr

en: Select Initial Directory
az: İlkin qovluğu seçmək

[ctx: @info]
en: Scheme <resource>%1</resource> failed to load.
az: <resource>%1</resource> sexemi yüklənə bilmir.

en: This color scheme uses a transparent background which does not appear to be supported on your desktop
az: Bu rəng sxemi səfaf fondan istifadə etməlidir, lakin sizin sisteminiz bunu dəstəkləmir və ya buna uyğun ayarlanmayıb

en: Konsole was started before desktop effects were enabled. You need to restart Konsole to see transparent background.
az: Konsole effektlər aktiv edilmədən öncə açılıb. Şəfaf fonu görmək üçün Konsole-ni yenidən başlatmanız lazımdır.

en: The format is e.g. 'editorExec PATH:LINE:COLUMN'
    
    PATH    will be replaced by the path to the text file
    LINE    will be replaced by the line number
    COLUMN  (optional) will be replaced by the column number
    Note: you will need to replace 'PATH:LINE:COLUMN' by the actual
    syntax the editor you want to use supports; e.g.:
    gedit +LINE:COLUMN PATH
    
    If PATH or LINE aren't present in the command, this setting
    will be ignored and the file will be opened by the default text
    editor.
az: Format, məs., 'eidtorExec PATH:LINE:COLUMN' kimidir
    
    PATH    mətn faylı yolu ilə əvəz olunacaqdır
    LİNE    sətir nömrəsi ilə əvəz olunacaqdır
    COLUMN  (ixtiyari) sütun nömrəsi ilə əvəz olunacaqdır
    Qeyd: sizə 'PATH:LINE:COLUMN'-u istifadə etmək istədiyiniz 
    redaktorun dəstəklədiyi aktual sintaksis ilə əvəz etməniz 
    lazım olacaq, məsələn: gedit +LINE:COLUMN PATH
    
    Əgər PATH və LİNE əmrdə göstərilməyibsə bu parametr 
    ləğv olunacaq və fayl standart mətn redaktorunda açılacaqdır.

en: Text Editor Custom Command
az: Digər Mətn Redaktoru Əmri:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, general)
en: General Settings
az: Ümumi Ayarlar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, iconSelectButton)
en: Select the icon displayed on tabs using this profile
az: Bu profil istifadə edilərkən vərəqdə görünən ikonu seçmək

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: A descriptive name for the profile
az: Profilin təsvir edəcək ad

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: Profile name
az: Profilin adı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, setAsDefaultButton)
en: Default Profile
az: İlkins profil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Command:
az: Əmr:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, commandEdit)
en: The command to execute when new terminal sessions are created using this profile
az: Bu profil əsasında yeni terminal sesiyası başladıqda icra olunacaq əmr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Initial directory:
az: İlkin qovluq:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, initialDirEdit)
en: The initial working directory for new terminal sessions using this profile
az: Bu profil əsasında yeni terminal sesiyası üçün ilkin iş qovluğu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, dirSelectButton)
en: Choose the initial directory
az: İlkin qovluğu seçmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, startInSameDirButton)
en: Start in same directory as current session
az: Cari sesiayanın qovluğunu açmaq

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Environment:
az: Mühit:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, environmentEditButton)
en: Edit the list of environment variables and associated values
az: Ətraf mühit dəyişkənlərinin və onunla əlaqəli dəyərlərin siyahısına düzəliş

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Initial terminal size:
az: Terminalın ilkin ölçüsü:

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, useCurrentWindowSizeNote)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Settings → Configure Konsole → General → Remember window size</span> must be disabled for these entries to work.</p></body></html>
az: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">"Ayarlar → Konsole ayarları → Əsas → Pəncərə ölçülərini yadda saxlamaq"</span> funksiyaları, bu ayarların işləməsi üçün qeyri-aktiv edilməlidir.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terminalBellLabel)
en: Terminal bell mode:
az: Terminal siqnal rejimi:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, semantic)
en: Semantic Integration
az: Semantik inteqrasiya

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, semanticUpDown)
en: Up/Down Arrows emulation
az: Yuxarı/aşağı ox təqlidi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, semanticInputClick)
en: Mouse click in input line moves cursor
az: Daxiletmə sətrinə vurmaq kursoru hərəkət etdirir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Semantic hints:
az: Semantik ipucları:

[ctx: Never]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, semanticHintsNever) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBarsNever) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBackgroundNever) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alternatingBarsNever) i18n: ectx: prop
en: Never
az: Heç vaxt

[ctx: When showing URL hints]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, semanticHintsURL) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBarsURL) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBackgroundURL) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alternatingBarsURL) i18n: ectx: property (te
en: When URL hints show
az: URL ipucları göstərildikdə

[ctx: Always]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, semanticHintsAlways) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBarsAlways) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBackgroundAlways) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alternatingBarsAlways) i18n: ectx: 
en: Always
az: Həmişə

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Red error bars:
az: Xətalı sətirləri qırmızı ilə işarələmək:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Red error background:
az: Xətaları qırmızı fonla işarələmək:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: Alternating bars:
az: Alternativ zolaqlar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_50)
en: Alternating background:
az: Alternativ arxa fon:

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, note)
en: Key bindings control how combinations of keystrokes in the terminal window are converted into the stream of characters that is then sent to the current terminal program. For more information on how to customize the key bindings check the Konsole Handbook.
az: Düymə birləşmələri, terminal pəncərəsində basılan düymə birləşməsinin, cari terminal proqramına göndərilən simvol axınına necə çevrildiyini idarə edir. Düymə birləmələrini necə tənzimləmək barədə daha çox məlumat üçün Konsole Əl kitabçasına baxın.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: Create a new key bindings scheme based upon the selected bindings
az: Seçilmiş birləşmələr əsasında yeni düymələr birləşməsi sxemi yaratmaq

[ctx: @action:button Create an alternate key binding]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: New...
az: Yeni...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editKeyBindingsButton)
en: Edit the selected key bindings scheme
az: Seçilmiş düymələr birləşməsi sxeminə düzəliş

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton)
en: Delete the selected key bindings scheme
az: Seçilmiş düymələr birləşməsi sxemini silmək

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetKeyBindingsButton)
en: Reset the selected key bindings scheme to its default values
az: Seçilmiş düymələr sxemini ilkin dəyərinə sıfırlamaq

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Text interaction
az: Mətnin işlənməsi

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, wordCharacterEdit)
en: Characters which are considered part of a word when double-clicking to select whole words in the terminal.
az: Terminalda bütün sözləri seçmək üçün cüt tıkladıqda sözün bir hissəsi hesab olunan simvollar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Word characters:
az: Sözdəki simvollar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Triple-click selects:
az: Üç dəfə klikləmədə seçir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tripleClickSelectsTheWholeLine)
en: The whole line
az: Bütün sətir boyu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tripleClickSelectsFromMousePosition)
en: From mouse position to the end of line
az: Kursorun yerləşdiyi nöqtədən sətirin sonuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Middle-click pastes:
az: Orta düyməyə klik, daxil edir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pasteFromClipboardButton)
en: From clipboard
az: Mübadilə yaddaşından

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pasteFromX11SelectionButton)
en: From selection
az: Seçilənlərdən

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Copy options:
az: Kopyalama seçimləri:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyTextToClipboardButton)
en: Automatically copy selected text into clipboard
az: Kopyalanan mətni avtomatik mübadilə yaddaşına daxil etmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyTextToClipboardButton)
en: Copy on select
az: Seçdikdə kopyalamaq

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyTextAsHTMLButton)
en: Copy text as HTML (including formatting, font faces, colors... etc)
az: Mətni HTML kimi kopyalamaq (formatı, şrift növləri, rəngləri və s. daxil olmaqla)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyTextAsHTMLButton)
en: Copy text as HTML
az: Mətni HTML olaraq kopyalamaq

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, trimLeadingSpacesButton)
en: Trim leading spaces in selected text, useful in some instances
az: Seçilmiş. mətnin əvvəlindəki boşluqları silmək, Bu bəzi məqamlardda faydalı ola bilər

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimLeadingSpacesButton)
en: Trim leading spaces
az: Əvvəldəki boşluqları silmək

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, trimTrailingSpacesButton)
en: Trim trailing spaces in selected text, useful in some instances
az: Seçilmiş. mətnin sonundakı boşluqları silmək, Bu bəzi məqamlardda faydalı ola bilər

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimTrailingSpacesButton)
en: Trim trailing spaces
az: Sondakı boşluqları silmək

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, underlineLinksButton)
en: Text recognized as a link or an email address will be underlined when hovered by the mouse pointer.
az: Bir keçid və ya e-poçt ünvanı kimi tanınan mətnin, siçan kursoru üzərində olduqda altı ciziləcəkdir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underlineLinksButton)
en: Underline links
az: Keçidləri vurğulamaq

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, underlineFilesButton)
en: Text recognized as a file will be underlined when hovered by the mouse pointer.
az: Fayl kimi tanınan mətn, kursor üzərində dayandıqda vurğulanacaqdır.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underlineFilesButton)
en: Underline files
az: Faylları vurğulamaq

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textEditorCommandLabel)
en: Text Editor Command:
az: Mətn Redaktoru Əmri:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textEditorCommandLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, textEditorCombo)
en: Text editor to use when opening text file URLs at a given line/column.
az: Verilmiş sətirdə və ya sütündakı mətn fayllarının URL ünvanlarının açılması üçün istifadə olunan mətn redaktoru.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, openLinksByDirectClickButton)
en: Text recognized as a file, link or an email address can be opened by direct mouse click.
az: Fayl, keçid, e-poçt ünvanı kimi tanınan mətnlər. siçan kliki ilə birbaşa açıla bilər.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, openLinksByDirectClickButton)
en: Open files/links by direct click
az: Faylları/keçidləri kliklə birbaşa açmaq

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowLinkEscapeSequenceButton)
en: Allow escape sequences for links
az: Linklər üçün escape ardıcıllığı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowLinkEscapeSequenceButtonWarning)
en: <b>WARNING</b>: This has security implications as it allows malicious URLs to be shown as another URL or hidden.<br>Make sure you understand the implications before turning this on.
az: <b>XƏBƏRDARLIQ</b>: Bu parametr sistemin təhlükəsizliyinə təsir edir, çünki saxta URL ünvanlarını göstərməmək və ya bunun əvəzinə başqa URL ünvanlarını göstərmək imkanı verir.<br>Lütfən, bu ayarı işə salmadan əvvəl bunu nəzərə alın.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Allowed link formats:
az: İcazə verilən keçid formatları:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, linkEscapeSequenceTexts)
en: The formats of possible links, like http://, https:// and file://
az: Bu kimi mümükün linklərin formatları: http://, https:// and file://

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ctrlRequiredForDragButton)
en: Selected text will require control key plus click to drag.
az: Yalnız Ctrl düyməsini basılı saxladıqda seçilmiş mətnin tutaraq yerini dəyişmək olar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ctrlRequiredForDragButton)
en: Require Ctrl key for drag && drop
az: Yalnız Ctrl düyməsini basılı saxlamaqla tutaraq yerini dəyişmək

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableAlternateScrollingButton)
en: Mouse scroll wheel will emulate up/down key presses in programs that use the Alternate Screen buffer (e.g. less)
az: Xüsusi bufer ekran (məs., less) istifadə edən proqramlarda siçanın diyircəyinin hərəkəti yuxarı və aşağı düymə klikləri rolunu oynaya bilər

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableAlternateScrollingButton)
en: Enable Alternate Screen buffer scrolling
az: Alternativ Ekranda bufer sürüşməsini aktiv edin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dropUrlsAsText)
en: Always paste dropped files and URLs as text without offering move, copy and link actions.
az: Həmişə köçürülmə, kopyalama və keçid hərəkətləri təklif etmədən tutulmuş faylları və URL-lari mətn kimi yerləşdirmək.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dropUrlsAsText)
en: Disable drag && drop menu for files && URLs
az: Fayllar və URL-lar üçün tutaraq yerini dəyişməni qeyri-aktiv etmək

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableMouseWheelZoomButton)
en: Pressing Ctrl+scrollwheel will increase/decrease the text size.
az: Ctrl düyməsini basılı saxlamaqla siçanın diyircəyi ilə mətnin ölçüsünü böyütmək/kiçiltmək olar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableMouseWheelZoomButton)
en: Allow Ctrl+scrollwheel to zoom text size
az: Ctrl+siçanın diyircəyi ilə mətnin miqyasını dəyişmək

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowColorFilters)
en: When positioning the mouse over a hexadecimal color it will be displayed in a frame next to the mouse pointer
az: Siçan kursorunu on altı bitlik rəng üzərində dayandıqda o kursorun yanında çərçivədə görünəcəkdir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowColorFilters)
en: Preview Colors on hover
az: Üzərində saxladıqda rənglər göstərilsin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowMouseTrackingButton)
en: Some terminal applications have mouse support, this allows them to get it by default. It can be toggled on/off while running as well.
az: Bəz terminallar siçanla işləməyi dəstəkləyir, bu həmin dəstəyi ilkin variant kimi təyin etməyə imkan verir. İşləyərkən bunu aça və ya söndürə bilərsiniz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowMouseTrackingButton)
en: Allow terminal applications to handle clicks and drags
az: Terminal tətbiqlərinə toxunuşu və sürüşdürməni idarə etməyə icazə verin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, historySizeLabel)
en: Scrollback:
az: Geri dönüş:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scroll Page Up/Down:
az: Səhifəni Yuxarı/Aşağı sürüşdürmə:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollHalfPage)
en: Scroll the page the half height of window
az: Səhifəni pəncərənin yarı hündürlüyünə qədər sürüşdürmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollHalfPage)
en: Half screen height
az: Pəncərənin yarı hündürlüyü

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollFullPage)
en: Scroll the page the full height of window
az: Səhifəni tam pəncərə boyu sürüşdürmək

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollFullPage)
en: Full screen height
az: Tam ekran hündürlüyü

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSize)
en: Scrollbar position:
az: Sürüşdürmə yeri:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Show the scroll bar on the right side of the terminal window
az: Sürüşdürmə çübüğunu terminal pəncərəsinin sağ tərəfində göstərmək

[ctx: @option:radio Show scrollbar on the right side]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Right side
az: Sağ tərəf

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: Show the scroll bar on the left side of the terminal window
az: Sürüşdürmə çübüğunu terminal pəncərəsinin sol tərəfində göstərmək

[ctx: @option:radio Show scrollbar on the left side]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: Left side
az: Sol tərəf

[ctx: @option:radio Hide the scroll bar]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarHiddenButton)
en: Hidden
az: Gizli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Highlighting:
az: Vurğulandırma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, highlightScrolledLinesButton)
en: Highlight the lines coming into view
az: Görünmə sahəsində olan xətləri vurğulayın

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelReflowLines)
en: Reflow Lines:
az: Yenidən axış xətləri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reflowLinesButton)
en: Reflow lines when terminal resizes
az: Terminalın ölçüsü dəyişdikdə yenidən axış xətləri

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Tab Titles
az: Vərəq başlıqları

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabMonitoringGroup)
en: Tab Monitoring
az: Vərəqə nəzarət

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, silenceSecondsLabel)
en: Threshold for continuous silence:
az: Müntəzəm səssizliyin həddi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, silenceSecondsSpinner)
en: The threshold for continuous silence to be detected by Konsole
az: Konsole tərəfindən aşkar edilmiş müntəzəm səssizliyin həddi

[ctx: @label:textbox Unit of scrollback]
en:  line |  lines
az[0]:  cizgi
az[1]:  cizgilər

[ctx: @info:whatsthis]
en: When using this option, the scrollback data will be saved to RAM. If you choose a huge value, your system may run out of free RAM and cause serious issues with your system.
az: Bu seçimdə sürüşdürmə məlumatı RAM-da saxlanılacaq. Əgər həddindən böyük dəyər seçilərsə sisteminizin RAM yaddaşı tükənə bilər və bu da sisteminizdə ciddi problem yarada bilər.

[ctx: @info:tooltip]
en: When using this option, the scrollback data will be written unencrypted to temporary files. Those temporary files will be deleted automatically when Konsole is closed in a normal manner.<nl/>Use <emphasis>Settings → Configure Konsole → Temporary Files</emphasis> to select the location of the temporary files.
az: Bu seçim istifadə olunduqda sürüşdürmə məlumatları şifrələınmədən müvəqqəti fayllara yazılacaqdır. Bu müvəqqəti fayllar Konsole normal şəkildə bağlandıqda avtomatik aşkar ediləcəkdir.<nl/>Müvəqqəti faylların yerini seçmək üçün <emphasis>Ayarlar → Konsole Tənzimləmələri → Müvəqqəti fayllar </emphasis> istifadə edin.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, fixedSizeHistoryButton)
en: Limit the remembered output to a fixed number of lines
az: Yadda saxlanılan nəticələri müəyyən edilmiş sətir sayı iıə məhdudlaşdırmaq

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fixedSizeHistoryButton)
en: Fixed size:
az: Müəyyən edilən ölçü:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, historyLineSpinner)
en: Number of lines of output to remember
az: Yadda saxlanılan nəticələrin sətirlərinin sayı

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, unlimitedHistoryButton)
en: Remember all output produced by the terminal
az: Terminalın verdiyi bütün nəticələri yadda saxlamaq

[ctx: Save all lines to the scrollback history]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, unlimitedHistoryButton)
en: Unlimited
az: Limitsiz

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, noHistoryButton)
en: Do not remember previous output
az: Əvvəlki nəticələri yadda saxlamamaq

[ctx: Do not save any lines to the scrollback history]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noHistoryButton)
en: None
az: Heç biri

[ctx: @label:textbox]
en: Find...
az: Tapmaq...

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the text to search for here
az: Axtarış mətnini bura daxil edin

[ctx: @action:button Go to the next phrase]
en: Next
az: İrəli

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the next match for the current search phrase
az: Cari axtarış ifadələrinin növbəti oxşarını tapmaq

[ctx: @action:button Go to the previous phrase]
en: Previous
az: Əvvəlki

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the previous match for the current search phrase
az: Cari axtarış ifadələrinin əvvəlki oxşarını tapmaq

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the options menu
az: Seçimlər menyusunu göstərmək

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the search bar
az: Axtarış panelini bağlamaq

[ctx: @item:inmenu]
en: Case sensitive
az: Böyük/kişik hərfə həssas

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether the search is case sensitive
az: Axtarışın böyük/kiçik hərflərə həsas olub olmadığı aşkar edilir

[ctx: @item:inmenu]
en: Match regular expression
az: Mütəmadi ifadəyə oxşar

[ctx: @item:inmenu]
en: Highlight all matches
az: Bütün oxşarları işıqlandırır

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether matching text should be highlighted
az: Oxşar mətnin işıqlandırılmalı olub olmadığını təyin edir

[ctx: @item:inmenu]
en: Search backwards
az: Geri sıra ilə axtarış

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether search should start from the bottom
az: Axtarışın aşağıdan başlanmasını təyin edir

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for the current search phrase from the bottom
az: Cari axtarış ifadəsini aşağıdan axtarmaq

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for the current search phrase from the top
az: Cari axtarış ifadəsini yuxarıdan axtarmaq

en: Print Shell
az: Çap pəncərəsi

[ctx: @label:listbox No color selected]
en: None
az: Heç biri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, remoteTabTitleEdit)
en: Tab title format used when a remote command (e.g. connection to another computer via SSH) is being executed
az: Uzaqdan verilən əmrin (məs., SSH vasitəsi ilə başqa komputerə qoşulsuqda) icrası zamanı istifadə edilən vərəq formatı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Remote tab title format:
az: Uzaqdakı vərəq başlığı formatı:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Tab title format:
az: Vərəq başlığı formatı:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, tabTitleEdit)
en: Normal tab title format
az: Normal vərəq başlığı formatı

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Tab Color:
az: Vərəq Rəngi:

en: Program Name: %n
az: Proqramın adı: %n

en: Current Directory (Short): %d
az: Cari qovluq (qısa): %d

en: Current Directory (Long): %D
az: Cari qovluq (uzun): %D

en: Window Title Set by Shell: %w
az: Üz qabığı tərəfindən təyin edilmiş pəncərə başlığı: %w

en: Session Number: %#
az: Sesiya nömrəsi: %#

en: User Name: %u
az: İstifadəçi adı: %u

en: Local Host: %h
az: Yerli host: %h

en: User's Bourne prompt sigil: %B
az: Üz qabığı istıfadəçisinin statusu simvolu: %B

en: User Name@ (if given): %U
az: İstifadəçi adı@ (əgər göstərilibsə): %U

en: Remote Host (Short): %h
az: Məsafədəki host (qısa): %h

en: Remote Host (Long): %H
az: Uzaqdakı host (uzun): %H

en: Command and arguments: %c
az: Əmr və arqumentlər: %c

en: Insert
az: Daxil etmək

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert title format
az: Başlıq formatını daxil etmək

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert remote title format
az: Uzaqdakı başlıq formatını silmək

[ctx: @info:tooltip]
en: Maximize terminal
az: Terminalı tam açmaq

[ctx: @info:tooltip]
en: Move terminal to new tab
az: Terminalı yeni vərəqə köçürmək

[ctx: @info:tooltip]
en: Close terminal
az: Terminalı bağlamaq

[ctx: @info:tooltip]
en: Restore terminal
az: Terminalı bərpa etmək

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a new tab
az: Yeni vərəq açmaq

[ctx: @info:tooltip]
en: Close this tab
az: Bu vərəqi bağlamaq

[ctx: @action:inmenu]
en: &Detach Tab
az: &Vərəqi ayırmaq

[ctx: @action:inmenu]
en: &Configure or Rename Tab...
az: Vərəqin adını və ya ayarlarını &dəyişmək...

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
az: Vərəqi bağlamaq
