konsole - en to bs translation catalogue (308 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: File
bs: Datoteka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
bs: Izmijeni

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
bs: Prikaz

note: i18n: ectx: Menu (view-split)
en: Split View
bs: Razdvojeni prikaz

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
bs: Postavke

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
bs: Pomoć

note: i18n: ectx: Menu (history)
en: S&crollback
bs: P&omicanje nazad

[ctx: @info:shell]
en: Name of profile to use for new Konsole instance
bs: Ime profila koji će se koristiti za novu instancu Konsole

[ctx: @info:shell]
en: Set the initial working directory of the new tab or window to 'dir'
bs: Postavi početni radni direktorij nove kartice ili prozora na 'dir'

[ctx: @info:shell]
en: Do not close the initial session automatically when it ends.
bs: Ne zatvaraj početnu sesiju automatski kada završi.

[ctx: @info:shell]
en: Create tabs as specified in given tabs configuration file
bs: Napravi kartice kako su definirane u datoj konfiguracijskoj datoteci kartica

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in the background and bring to the front when Ctrl+Shift+F12 (by default) is pressed
bs: Pokreni Konsole u pozadini i prenesi je na prednju stranu kada su Ctrl+Shift+F12 (prema zadanim postavkama) pritisnuti.

[ctx: @info:shell]
en: Show the menubar, overriding the default setting
bs: Prikaži traku izbornika, preskakanje zadane postavke

[ctx: @info:shell]
en: Hide the menubar, overriding the default setting
bs: Sakrij traku izbornika, preskakanje zadane postavke

[ctx: @info:shell]
en: Show the tabbar, overriding the default setting
bs: Prikaži traku kartica, preskakanje zadane postavke

[ctx: @info:shell]
en: Hide the tabbar, overriding the default setting
bs: Sakrij traku kartica, preskakanje zadane postavke

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in fullscreen mode
bs: Pokreni konzolu u punom ekranu

[ctx: @info:shell]
en: Disable transparent backgrounds, even if the system supports them.
bs: Onemogući prozirnu pozadinu čak i ako je sistem podržava.

[ctx: @info:shell]
en: List the available profiles
bs: Izlistaj dostupne profile

[ctx: @info:shell]
en: List all the profile properties names and their type (for use with -p)
bs: Prikaži sva imena svojstava profila i njihov tip (za upotrebu sa -p)

[ctx: @info:shell]
en: Change the value of a profile property.
bs: Promijeni vrijednost svojstva profila.

[ctx: @info:shell]
en: Command to execute. This option will catch all following arguments, so use it as the last option.
bs: Naredba za izvršenje. Ova opcija će uhvatiti sve sljedeće argumente, tako da je trebate koristiti kao zadnju opciju.

[ctx: @info:shell]
en: Arguments passed to command
bs: Argumenti proslijeđeni naredbi

[ctx: @item:inmenu The user's name and host they are connected to via ssh]
en: %1 on %2
bs: %1 na %2

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground
bs: Pozadina

[ctx: @item:intable palette]
en: Background
bs: Pozadina

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1
bs: Boja 1

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2
bs: Boja 2

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3
bs: Boja 3

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4
bs: Boja 4

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5
bs: Boja 5

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6
bs: Boja 6

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7
bs: Boja 7

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8
bs: Boja 8

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Intense)
bs: Prednji plan (intenzivno)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Intense)
bs: Pozadina (intenzivna)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Intense)
bs: Boja 1 (intenzivno)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Intense)
bs: Boja 2 (intenzivno)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Intense)
bs: Boja 3 (intenzivno)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Intense)
bs: Boja 4 (intenzivno)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Intense)
bs: Boja 5 (intenzivno)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Intense)
bs: Boja 6 (intenzivno)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Intense)
bs: Boja 7 (intenzivno)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Intense)
bs: Boja 8 (intenzivno)

[ctx: @label:listbox Column header text for color names]
en: Name
bs: Naziv

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual colors]
en: Color
bs: Boja

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual intense colors]
en: Intense color
bs: Intenzivna boja

[ctx: @info:status]
en: The background transparency setting will not be used because your desktop does not appear to support transparent windows.
bs: Postavke pozadinske prozirnosti neće biti korištene jer izgleda da vaša radna površina ne podržava prozirne prozore.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose color
bs: Kliknite da biste izabrali boju

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose intense color
bs: Kliknite da biste izabrali intenzitet boje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, discriptionLabel)
en: Description:
bs: Opis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyPercentLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperTransparencyPercentLabel)
en: Percent
bs: Procenat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperLabel)
en: Background image:
bs: Pozadinska slika:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, wallpaperPath)
en: Edit the path of the background image
bs: Uredi putanju pozadinske slike

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, wallpaperSelectButton)
en: Choose the background image
bs: Odaberi pozadinsku sliku

en: Copy Input
bs: Kopiraj unos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllButton)
en: Select All
bs: Izaberi sve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deselectAllButton)
en: Deselect All
bs: Poništi izbor

en: Open Link
bs: Otvori vezu

en: Copy Link Address
bs: Kopiraj adresu veze

en: Send Email To...
bs: Pošalji e-poštu na...

en: Copy Email Address
bs: Kopiraj adresu e-pošte

[ctx: @title:window]
en: Adjust Scrollback
bs: Prilagodi pomicanje unazad

[ctx: @info:status]
en: Any adjustments are only temporary to this session.
bs: Bilo kakva podešavanja su samo trenutna za ovu sesiju.

en: Key Combination
bs: Kombinacija tipki

en: Output
bs: Izlaz

en: New Key Binding List
bs: Nova lista prečica na tastaturi

en: Edit Key Binding List
bs: Uredi listu prečica na tastaturi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add
bs: Dodaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Remove
bs: Ukloni

[ctx: Title of the area where you test your keys are properly configured]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Test Area
bs: Probno područje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Input:
bs: Ulaz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Output:
bs: Izlaz:

[ctx: @title]
en: Terminal emulator
bs: Emulator terminala

[ctx: @info:credit]
en: General maintainer, bug fixes and general improvements
bs: Opće održavanje, popravljanje grešaka i opća poboljšanja

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer, ported to KDE4
bs: Prethodno održavanje, prebačeno na KDE4

[ctx: @info:credit]
en: Original author
bs: Prvobitni autor

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and general improvements
bs: Ispravke grešaka i opšta poboljšanja

[ctx: @info:credit]
en: General improvements
bs: Opšta poboljšanja

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes
bs: Ispravke grešaka

[ctx: @info:credit]
en: Francesco Cecconi
bs: Francesko Cecconi

[ctx: @info:credit]
en: Solaris support and history
bs: Solaris podrška i historija

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and improved startup performance
bs: Ispravke grešaka i poboljšanje pokretačkih performansi

[ctx: @info:credit]
en: Marking improvements
bs: Poboljšanja obilježavanja

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    Toolbar and session names
bs: Ugrađena Konsole
    Imena sesija i traka sa alatima

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    General improvements
bs: Ugrađena Konsole
    Opšta poboljšanja

[ctx: @info:credit]
en: Visual effects
bs: Vizuelni efekti

[ctx: @info:credit]
en: Code from the kvt project
    General improvements
bs: Kod od kvt projekta
    Opća poboljšanja

[ctx: @info:credit]
en: Schema and text selection improvements
bs: Poboljšanja u šemi i označavanju teksta

[ctx: @info:credit]
en: SGI port
bs: prebacivanje na SGI

[ctx: @info:credit]
en: FreeBSD port
bs: Prebacio na FreeBSD

[ctx: @info:credit]
en: Thanks to many others.
bs: Hvala i mnogim drugima

[ctx: @action:inmenu]
en: &New Tab
bs: Nova &kartica

[ctx: @action:inmenu]
en: &Clone Tab
bs: &Klon kartica

[ctx: @action:inmenu]
en: New &Window
bs: &Novi prozor

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Window
bs: Zatvori prozor

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
bs: &Zabilješke

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage Profiles...
bs: Upravljaj profilima...

[ctx: @item]
en: Activate Menu
bs: Uključi izbornik

[ctx: @info]
en: There is a process running in this window. Do you still want to quit? | There are %1 processes running in this window. Do you still want to quit?
bs[0]: Ima %1 proces pokrenut u prozoru. Da li zaista želite izaći?
bs[1]: Imaju %1 procesa otvorena u prozoru. Da li zaista želite izaći?
bs[2]: Ima %1 procesa pokrenutih u prozoru. Da li zaista želite izaći?

[ctx: @title]
en: Confirm Close
bs: Potvrdite zatvaranje

[ctx: @action:button]
en: Close &Window
bs: Zatvori &prozor

[ctx: @action:button]
en: Close Current &Tab
bs: Zatvori trenutnu &karticu

[ctx: @title Preferences page name]
en: General
bs: Glavno

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptions) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OutputOptions)
en: Output Options
bs: Izlazne opcije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, printerFriendly) i18n: ectx: label, entry (PrinterFriendly), group (PrintOptions)
en: Printer &friendly mode (black text, no background)
bs: Režim pogodan &štampaču (crni tekst, bez pozadine)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scaleOutput) i18n: ectx: label, entry (ScaleOutput), group (PrintOptions)
en: &Scale output
bs: &Skaliraj izlaz

en: Default profile
bs: Podrazumijevani profil

[ctx: @info:tooltip]
en: Double click to change shortcut
bs: Kliknite dva puta da promijenite prečicu

en: Save Output From %1
bs: Spremi ispis od %1

en: %1 is an invalid URL, the output could not be saved.
bs: %1 nije valjan URL, ispis ne može biti sačuvan.

en: A problem occurred when saving the output.
    %1
bs: Pojavio se problem prilikom sačuvavanja izlaza.
    %1

en: Black on Light Yellow
bs: Crno na svjetlo žutom

en: Black on Random Light
bs: Crno na nasumično svijetlom

en: Black on White
bs: Crno na bijelom

en: Blue on Black
bs: Plavo na crnom

en: Dark Pastels
bs: Tamne pastele

en: Green on Black
bs: Zeleno na crnom

en: Linux Colors
bs: Linux boje

en: Red on Black
bs: Crveno na crnom

en: Solarized
bs: Solarizovano

en: Solarized Light
bs: Solarizovano svjetlo

en: White on Black
bs: Bijelo na crnom

en: Default (XFree 4)
bs: Zadano (XFree 4)

en: Linux console
bs: Linux konzola

en: Solaris console
bs: Solaris konzola

en: Could not find binary:
bs: Nije moguće naći binarni program:

[ctx: @info:shell Alert the user with red color text]
en: Warning:
bs: Upozorenje:

en: Could not find an interactive shell to start.
bs: Nije moguće pronaći interaktivnu školjku za početak.

en: Could not find '%1', starting '%2' instead.  Please check your profile settings.
bs: Nije moguće pronaći '%1', umjesto toga se pokreće '%2'. Molim vas da provjerite postavke vašeg profila.

en: Could not start program '%1' with arguments '%2'.
bs: Nije moguće pokrenuti program '%1' s argumentima '%2'.

[ctx: @info:shell This session is done]
en: Finished
bs: Završeno

en: Program '%1' crashed.
bs: Program '%1' se srušio.

en: Program '%1' exited with status %2.
bs: Program '%1' završio je sa statusom %2.

en: ZModem Progress
bs: ZModem napredak

en: Konsole does not know how to open the bookmark:
bs: Konsole ne zna kako da otvori oznaku:

en: Search for '%1' with
bs: Traži '%1' sa

en: Configure Web Shortcuts...
bs: Podesi internetske prečice...

en: &Close Session
bs: &Zatvori sesiju

en: Open File Manager
bs: Otvori upravitelj datoteka

en: Paste Selection
bs: Umetni označeno

en: Web Search
bs: Web pretraga

en: &Select All
bs: &Označi sve

en: Save Output &As...
bs: Sačuvaj izlaz &kao...

en: &Print Screen...
bs: &Štampaj ekran...

en: Adjust Scrollback...
bs: Prilagodi pomicanje unazad...

en: Clear Scrollback
bs: Ukloni pomicanje unazad

en: Clear Scrollback and Reset
bs: Ukloni pomicanje unazad i resetuj

en: Switch Profile
bs: Prebaci profil

en: Set &Encoding
bs: Postavi &kodiranje

en: &All Tabs in Current Window
bs: &Sve kartice u trenutnom prozoru

en: &Select Tabs...
bs: &Odaberi kartice…

[ctx: @action:inmenu Do not select any tabs]
en: &None
bs: &Nijedan

en: Copy Input To
bs: Kopiraj ulaz na

en: &ZModem Upload...
bs: &ZModem slanje...

en: Monitor for &Activity
bs: Prati &aktivnosti

en: Monitor for &Silence
bs: Prati &tišinu

en: Enlarge Font
bs: Povećaj font

en: Shrink Font
bs: Smanji font

en: Send Signal
bs: Pošalji signal

en: &Suspend Task
bs: &Suspenduj zadatak

en: &Continue Task
bs: &Nastavi zadatak

en: &Hangup
bs: &Otkači

en: &Interrupt Task
bs: &Prekini zadatak

en: &Terminate Task
bs: &Obustavi zadatak

en: &Kill Task
bs: &Ubij zadatak

en: User Signal &1
bs: Korisnički signal &1

en: User Signal &2
bs: Korisnički signal &2

en: Edit Current Profile...
bs: Uredi trenutni profil...

en: A program is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
bs: Trenutno se izvršava pogram u ovoj sesiji. Jeste li sigurni da je želite zatvoriti?

en: The program '%1' is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
bs: Trenutno se program '%1' izvršava u ovoj sesiji. Jeste li sigurni da ga želite zatvoriti?

en: Confirm Close
bs: Potvrdite zatvaranje

en: A program in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
bs: Program u ovoj sesiji neće da završi sa radom. Da li ste sigurni da ga prislino želite zatvoriti?

en: The program '%1' is in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
bs: Program '%1' u ovoj sesiji neće da završi sa radom. Da li ste sifurni da ga prislino želite zatvoriti?

en: <p>A ZModem file transfer attempt has been detected, but no suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
bs: <p>Otkriven je pokušaj prenosa datoteke preko ZModem-a, ali na vašem računaru nije pronađen odgovarajući ZModem softver.</p><p>Da li želite instalirati pakete 'rzsz' ili 'lrzsz'</p>

en: <p>The current session already has a ZModem file transfer in progress.</p>
bs: <p>Trenutna sesija već ima ZModem prenos datoteka u toku.</p>

en: <p>No suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
bs: <p>Na vašem računaru nije pronađen odgovarajući ZModem softver.</p><p>Možda želite instalirati pakete 'rzsz' ili 'lrzsz'.</p>

en: Select Files for ZModem Upload
bs: Označite datoteke za ZModen upload

[ctx: @item:intable The session index]
en: Number
bs: Broj

[ctx: @item:intable The session title]
en: Title
bs: Naslov

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowMenuAccelerators) i18n: ectx: label, entry (AllowMenuAccelerators), group (KonsoleWindow)
en: Enable menu accelerators
bs: Omogući izbornik ubrzavača

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowWindowTitleOnTitleBar) i18n: ectx: label, entry (ShowWindowTitleOnTitleBar), group (KonsoleWindow)
en: Show window title on the titlebar
bs: Prikaži naslov prozora na naslovnoj traci

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SearchCaseSensitive) i18n: ectx: tooltip, entry (SearchCaseSensitive), group (SearchSettings)
en: Sets whether the search is case sensitive
bs: Postavlja da li će pretraga paziti na veličinu slova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchCaseSensitive)
en: Case sensitive
bs: Razlikuj velika i mala slova

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SearchReverseSearch) i18n: ectx: tooltip, entry (SearchReverseSearch), group (SearchSettings)
en: Sets whether search should start from the bottom
bs: Postavlja da li traženje treba početi od dna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchReverseSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchReverseSearch), group (SearchSettings)
en: Search backwards
bs: Traži unazad

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowWindowTitleOnTitleBar), group (KonsoleWindow)
en: Show window title set by escape sequence on the titlebar
bs: Prikaži naslov prozora po iskočnoj sekvenci na naslovnoj traci

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AllowMenuAccelerators), group (KonsoleWindow)
en: Allow users to access top menu through Alt+Key combination
bs: Dopusti korisnicima da pristupe gornjem meniju kroz Alt+taster kombinaciju

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RememberWindowSize), group (KonsoleWindow)
en: The window size will be saved upon exiting Konsole
bs: Veličinu prozora će biti snimljena pri napuštanju programa Konsole

note: i18n: ectx: tooltip, entry (SearchHighlightMatches), group (SearchSettings)
en: Sets whether matching text should be highlighted
bs: Postavlja da li će podudarani tekst biti označen

note: i18n: ectx: label, entry (SplitViewVisibility), group (SplitView) i18n: ectx: label, entry (TabBarVisibility), group (TabBar)
en: Control the visibility of the whole tab bar
bs: Kontroliši vidljivost kartične trake

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarPosition), group (TabBar)
en: Control the position of the tab bar
bs: Kontroliši poziciju kartične trake

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarStyleSheet), group (TabBar)
en: Control the visual style of the tab bar
bs: Kontroliši vizuelni stil kartične trake

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarUseUserStyleSheet), group (TabBar)
en: Use a user-defined .css file for the tab bar
bs: Koristi korisnički prilagođenu .css datoteku za tabulatorsku traku

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarUserStyleSheetFile), group (TabBar)
en: The .css file to use for the tab bar style
bs: Datoteka .css za upotrebu za stil tabulatora

note: i18n: ectx: label, entry (NewTabBehavior), group (TabBar)
en: Control where to put the new tab
bs: Kontroliši gdje staviti novu karticu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: Set the selected profile as the default for new terminal sessions
bs: Postavi označeni profil kao zadani za novu sesiju terminala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: &Set as Default
bs: &Postavi kao zadano

en: Size: %1 x %2
bs: Veličina: %1 x %2

en: Are you sure you want to paste %1 character? | Are you sure you want to paste %1 characters?
bs[0]: Da li ste sigurni da želite umetnuti %1 znak?
bs[1]: Da li ste sigurni da želite umetnuti %1 znaka?
bs[2]: Da li ste sigurni da želite umetnuti %1 znakova?

en: Confirm Paste
bs: Potvrdite umetanje

en: Change &Directory To
bs: Promijeni &Direktorij na

en: &Paste Location
bs: &Mjesto umetanja

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right
bs: Podijeljeni prikaz lijevo/desno

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom
bs: Podijeljeni prikaz gore/dole

[ctx: @action:inmenu]
en: Expand View
bs: Proširi prikaz

[ctx: @action:inmenu]
en: Shrink View
bs: Suzi prikaz

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Next Tab
bs: Sljedeća kartica

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Previous Tab
bs: Prethodna kartica

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Last Tab
bs: Idi na zadnju karticu

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Tab %1
bs: Prebaci na karticu %1

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
bs: Nema dostupnog prevoditelja tastature. Nedostaju informacije potrebne da bi se pritisak tipke pretvorio u znak i poslao ka terminalu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow terminal programs to create blinking sections of text
bs: Dozvoli programima terminala stvaranje trepćućih dijelova teksta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow blinking text
bs: Dozvoli trepćući tekst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableFlowControlButton)
en: Allow the output to be suspended by pressing Ctrl+S
bs: Dozvoli da ispis bude obustavljen pritiskom na Ctrl+S

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBidiRenderingButton)
en: Enable Bi-Directional display on terminals (valid for Arabic, Farsi or Hebrew only)
bs: Omogući dvosmjerni prikaz unutar terminala (važi samo za arapski, persijski ili hebrejski)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Default character encoding:
bs: Zadano kodiranje znakova:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: Create a new color scheme based upon the selected scheme
bs: Napravi novu paletu boja baziranu na označenoj paleti

[ctx: @action:button Create an alternate color scheme]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: New...
bs: Nova...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit the selected color scheme
bs: Izmijeni odabranu paletu boja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, environmentEditButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, textEditorCustomBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit...
bs: Izmijeni...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Delete the selected color scheme
bs: Obriši označenu paletu boja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, antialiasTextButton)
en: Smooth fonts
bs: Glatka slova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boldIntenseButton)
en: Draw intense colors in bold font
bs: Crtaj intenzivne boje podebljanim fontom

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, cursorTab)
en: Cursor
bs: Kursor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, autoCursorColorButton)
en: Set the cursor to match the color of the character underneath it.
bs: Postavi kursor tako da odgovara boji znaka ispod njega.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Use a custom, fixed color for the cursor
bs: Koristi prilagođenu, fiksnu boju kursora

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, customColorSelectButton)
en: Select the color used to draw the cursor
bs: Odaberi boju korištenu za iscrtavanje kursora

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton)
en: Make the cursor blink regularly
bs: Neka kursor redovno trepće

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showTerminalSizeHintButton)
en: Show terminal size in columns and lines in the center of window after resizing
bs: Prikaži veličinu terminala u kolonama i linijama u centru prozora nakon promjene veličine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTerminalSizeHintButton)
en: Show hint for terminal size after resizing
bs: Prikaži savjet za veličinu terminala nakon promjene veličine

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, lineSpacingSpinner)
en: The number of pixels between two lines
bs: Broj tačaka između dvije linije

en: Edit Profile
bs: Izmijeni profil

[ctx: @title:tab Generic, common options]
en: General
bs: Opšte

en: Tabs
bs: Kartice

en: Appearance
bs: Izgled

en: Scrolling
bs: Pomicanje

en: Keyboard
bs: Tastatura

en: Mouse
bs: Miš

[ctx: @title:tab Complex options]
en: Advanced
bs: Napredno

en: Editing profile: %2 | Editing %1 profiles: %2
bs[0]: Uređujem %1 profil: %2
bs[1]: Uređujem %1 profila: %2
bs[2]: Uređujem %1 profila: %2

en: Edit Profile "%1"
bs: Izmijeni profil "%1"

en: Edit Environment
bs: Izmijeni okolinu

en: One environment variable per line
bs: Samo jedna varijabla okruženja po liniji

[ctx: Unit of time]
en:  second |  seconds
bs[0]:  sekunda
bs[1]:  sekunde
bs[2]:  sek

en: Select Initial Directory
bs: Odaberi početni direktorij

en: This color scheme uses a transparent background which does not appear to be supported on your desktop
bs: Ova paleta boja koristi prozirnu pozadinu za koju se čini da nije podržana na vašoj radnoj površini

en: Konsole was started before desktop effects were enabled. You need to restart Konsole to see transparent background.
bs: Konzola je pokrenuta prije nego su omogućeni efekti radne površine. Trebate ponovo pokrenuti konzolu da vidite prozirnu pozadinu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, iconSelectButton)
en: Select the icon displayed on tabs using this profile
bs: Odaberi ikonu koja će biti prikazana na karticima prilikom korištenja ovag profila

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: A descriptive name for the profile
bs: Opisno ime za profil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Command:
bs: Komanda:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, commandEdit)
en: The command to execute when new terminal sessions are created using this profile
bs: Komanda koja se izvršava prilikom kreiranja nove sesije terminala korištenjem ovog profila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Initial directory:
bs: Početni direktorij:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, initialDirEdit)
en: The initial working directory for new terminal sessions using this profile
bs: Početni radni direktorij za novu sesiju terminala koristeći ovaj profil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, dirSelectButton)
en: Choose the initial directory
bs: Odaberite inicijalni direktorij

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Environment:
bs: Okruženje:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, environmentEditButton)
en: Edit the list of environment variables and associated values
bs: Uredi listu varijabli okruženja i pridruženih im vrijednosti

[ctx: @action:button Create an alternate key binding]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: New...
bs: Nova...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tripleClickSelectsFromMousePosition)
en: From mouse position to the end of line
bs: Od pozicije miša do kraja linije

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyTextToClipboardButton)
en: Automatically copy selected text into clipboard
bs: Automatski kopiraj označeni tekst u međuspremnik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyTextToClipboardButton)
en: Copy on select
bs: Kopiraj pri označavanju

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, trimTrailingSpacesButton)
en: Trim trailing spaces in selected text, useful in some instances
bs: Odsjeci prateće razmake u izabranom tekstu, korisno u nekim slučajevima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimTrailingSpacesButton)
en: Trim trailing spaces
bs: Odsjeci prateće razmake

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ctrlRequiredForDragButton)
en: Selected text will require control key plus click to drag.
bs: Odabrani tekst će zahtijevati da se pritisne CTRL i klik mišem za prevlačenje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableMouseWheelZoomButton)
en: Pressing Ctrl+scrollwheel will increase/decrease the text size.
bs: Pritisak na Ctrl i točkić će uvećati ili umanjiti veličinu teksta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableMouseWheelZoomButton)
en: Allow Ctrl+scrollwheel to zoom text size
bs: Dopusti da pritisak na Ctrl i točkić mijenja veličinu teksta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollHalfPage)
en: Scroll the page the half height of window
bs: Pomicanje strane za polovinu visine prozora

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollFullPage)
en: Scroll the page the full height of window
bs: Pomicanje strane za punu visinu prozora

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Show the scroll bar on the right side of the terminal window
bs: Prikaži kliznu traku na desnoj strani prozora terminala

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: Show the scroll bar on the left side of the terminal window
bs: Prikaži kliznu traku na lijevoj strani prozora terminala

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Tab Titles
bs: Naslovi kartica

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabMonitoringGroup)
en: Tab Monitoring
bs: Praćenje kartica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, silenceSecondsLabel)
en: Threshold for continuous silence:
bs: Granica kontinuirane šutnje:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, silenceSecondsSpinner)
en: The threshold for continuous silence to be detected by Konsole
bs: Granica kontinuirane šutnje koja bi mogla biti otkrivena Konsole-om

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, fixedSizeHistoryButton)
en: Limit the remembered output to a fixed number of lines
bs: Ograniči ispis koji se pamti na fiksni broj linija

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, historyLineSpinner)
en: Number of lines of output to remember
bs: Broj linija ispisa koje će se pamtiti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, unlimitedHistoryButton)
en: Remember all output produced by the terminal
bs: Pamti sav ispis koji je stvorio terminal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, noHistoryButton)
en: Do not remember previous output
bs: Ne pamti prethodni ispis

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the text to search for here
bs: Ukucajte tekst za pretragu ovdje

[ctx: @action:button Go to the next phrase]
en: Next
bs: Sljedeći

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the next match for the current search phrase
bs: Pronađi sljedeći rezultat koji odgovara trenutno traženoj frazi

[ctx: @action:button Go to the previous phrase]
en: Previous
bs: Prethodni

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the previous match for the current search phrase
bs: Pronađi prethodni rezultat koji odgovara trenutno traženoj frazi

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the options menu
bs: Prikaži meni opcija

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the search bar
bs: Zatvori traku za pretragu

[ctx: @item:inmenu]
en: Case sensitive
bs: Razlikuj velika i mala slova

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether the search is case sensitive
bs: Postavlja da li će pretraga paziti na veličinu slova

[ctx: @item:inmenu]
en: Match regular expression
bs: Podudaranje s regularnim izrazom

[ctx: @item:inmenu]
en: Highlight all matches
bs: Označi sva podudaranja

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether matching text should be highlighted
bs: Postavlja da li će podudarani tekst biti označen

en: Print Shell
bs: Štampajuća školjka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, remoteTabTitleEdit)
en: Tab title format used when a remote command (e.g. connection to another computer via SSH) is being executed
bs: Oblik naslova kartice koji se koristi kada se izvršava daljinska naredba (npr. spajanje na drugi računar preko SSH-a)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Remote tab title format:
bs: Oblik naslova daljinske kartice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Tab title format:
bs: Oblik naslova kartice:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, tabTitleEdit)
en: Normal tab title format
bs: Običan oblik naslova kartice

en: Program Name: %n
bs: Ime programa: %n

en: Current Directory (Short): %d
bs: Trenutni direktorij (Kratko): %d

en: Current Directory (Long): %D
bs: Trenutni direktorij (Dugo): %D

en: Window Title Set by Shell: %w
bs: Naslov prozora postavljen školjkom: %w

en: Session Number: %#
bs: Broj sesije: %#

en: User Name: %u
bs: Korisničko ime: %u

en: Local Host: %h
bs: Lokalni voditelj: %h

en: Remote Host (Short): %h
bs: Povučeni voditelj (Kratko): %h

en: Remote Host (Long): %H
bs: Povučeni voditelj (Dugo): %h

en: Insert
bs: Ubaci

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert title format
bs: Ubaci format naslova

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert remote title format
bs: Ubaci format udaljenog naslova

[ctx: @action:inmenu]
en: &Detach Tab
bs: &Odvoji karticu
