konsole - en to da translation catalogue (546 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: File
da: Fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
da: Redigér

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
da: Vis

note: i18n: ectx: Menu (view-split)
en: Split View
da: Opdel visning

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
da: Opsætning

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
da: Hjælp

note: i18n: ectx: Menu (history)
en: S&crollback
da: Til&bagerulning

[ctx: @info:shell]
en: Name of profile to use for new Konsole instance
da: Navn på profil der skal bruges til nye instanser af Konsole

[ctx: @info:shell]
en: Set the initial working directory of the new tab or window to 'dir'
da: Sæt begyndelsesmappen for nyt faneblad eller vindue til "dir"

[ctx: @info:shell]
en: Do not close the initial session automatically when it ends.
da: Luk ikke den indledningsvise session automatisk når den slutter.

[ctx: @info:shell]
en: Create tabs as specified in given tabs configuration file
da: Opret faneblade som i den angivne konfigurationsfil til faneblade

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in the background and bring to the front when Ctrl+Shift+F12 (by default) is pressed
da: Start Konsole i baggrunden og bring den frem når der trykkes på Ctrl+Skift+F12 (som standard)

[ctx: @info:shell]
en: Run in a separate process
da: Kør i en separat proces

[ctx: @info:shell]
en: Show the menubar, overriding the default setting
da: Vis menulinjen, hvilket tilsidesætter standardindstillingen

[ctx: @info:shell]
en: Hide the menubar, overriding the default setting
da: Skjul menulinjen, hvilket tilsidesætter standardindstillingen

[ctx: @info:shell]
en: Show the tabbar, overriding the default setting
da: Vis fanebladslinjen, hvilket tilsidesætter standardindstillingen

[ctx: @info:shell]
en: Hide the tabbar, overriding the default setting
da: Skjul fanebladslinjen, hvilket tilsidesætter standardindstillingen

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in fullscreen mode
da: Start Konsole i fuldskærmstilstand

[ctx: @info:shell]
en: Disable transparent backgrounds, even if the system supports them.
da: Deaktivér gennemsigtige baggrunde, selv hvis systemet understøtter dem.

[ctx: @info:shell]
en: List the available profiles
da: Vis liste over tilgængelige profiler

[ctx: @info:shell]
en: List all the profile properties names and their type (for use with -p)
da: Oplist alle profilegenskabsnavnene og deres type (til brug med -p)

[ctx: @info:shell]
en: Change the value of a profile property.
da: Ændr værdien af en profilegenskab.

[ctx: @info:shell]
en: Command to execute. This option will catch all following arguments, so use it as the last option.
da: Kommandoen der skal køres. Denne indstilling vil fange alle de efterfølgende argumenter, så brug dette som sidste valgmulighed.

[ctx: @info:shell]
en: Arguments passed to command
da: Argumenter sendt til kommando

[ctx: @item]
en: Toggle Background Window
da: Slå baggrundsvindue til/fra

[ctx: @item:inmenu The user's name and host they are connected to via ssh]
en: %1 on %2
da: %1 på %2

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground
da: Forgrund

[ctx: @item:intable palette]
en: Background
da: Baggrund

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1
da: Farve 1

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2
da: Farve 2

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3
da: Farve 3

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4
da: Farve 4

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5
da: Farve 5

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6
da: Farve 6

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7
da: Farve 7

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8
da: Farve 8

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Intense)
da: Forgrund (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Intense)
da: Baggrund (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Intense)
da: Farve 1 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Intense)
da: Farve 2 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Intense)
da: Farve 3 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Intense)
da: Farve 4 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Intense)
da: Farve 5 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Intense)
da: Farve 6 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Intense)
da: Farve 7 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Intense)
da: Farve 8 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Faint)
da: Forgrund (afdæmpet)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Faint)
da: Baggrund (afdæmpet)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Faint)
da: Farve 1 (afdæmpet)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Faint)
da: Farve 2 (afdæmpet)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Faint)
da: Farve 3 (afdæmpet)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Faint)
da: Farve 4 (afdæmpet)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Faint)
da: Farve 5 (afdæmpet)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Faint)
da: Farve 6 (afdæmpet)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Faint)
da: Farve 7 (afdæmpet)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Faint)
da: Farve 8 (afdæmpet)

[ctx: @item]
en: Un-named Color Scheme
da: Unavngivet farvetema

[ctx: @label:listbox Column header text for color names]
en: Name
da: Navn

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual colors]
en: Color
da: Farve

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual intense colors]
en: Intense color
da: Intens farve

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual faint colors]
en: Faint color
da: Afdæmpet farve

[ctx: @info:status]
en: The background transparency setting will not be used because your desktop does not appear to support transparent windows.
da: Indstillingen for gennemsigtig baggrund vil ikke blive brugt, da dit skrivebordsmiljø tilsyneladende ikke understøtter gennemsigtige vinduer.

[ctx: @title:window]
en: Select wallpaper image file
da: Vælg fil til baggrundsbillede

[ctx: @label:textbox Filter in file open dialog]
en: Supported Images
da: Understøttede billeder

[ctx: @title:window]
en: New Color Scheme
da: Nyt farvetema

[ctx: @title:window]
en: Edit Color Scheme
da: Redigér farvetema

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose color
da: Klik for at vælge farve

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose intense color
da: Klik for at vælge intens farve

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose Faint color
da: Klik for at vælge afdæmpet farve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, discriptionLabel)
en: Description:
da: Beskrivelse:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, randomizedBackgroundCheck)
en: Hue and saturation values of default foreground and background colors are randomized by default. Some color schemes might use different randomization settings.
    To see any effect, set colors with saturation value greater than 0.
da: Værdierne for farvetone og mætning for standard forgrunds- og baggrundsfarver er som standard vilkårlige. Nogle farvetemaer bruger måske forskellige randomiseringsindstillinger.
    For at se en virkning skal du angive farver med en mætning større end 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, randomizedBackgroundCheck)
en: Randomly adjust colors for each session
da: Justér farver vilkårligt for hver session

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blurCheckBox)
en: Blur background
da: Slør baggrund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyPercentLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperTransparencyPercentLabel)
en: Percent
da: Procent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperLabel)
en: Background image:
da: Baggrundsbillede:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, wallpaperPath)
en: Edit the path of the background image
da: Redigér stien til baggrundsbilledet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, wallpaperSelectButton)
en: Choose the background image
da: Vælg baggrundsbillede

en: Copy Input
da: Kopiér input

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllButton)
en: Select All
da: Markér alt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deselectAllButton)
en: Deselect All
da: Afmarkér alt

en: Copy Location
da: Kopiér placering

en: open with
da: åbn med

en: Generating Thumbnail
da: Genererer miniature

en: Open Link
da: Åbn link

en: Copy Link Address
da: Kopiér linkadresse

en: Send Email To...
da: Send e-mail til...

en: Copy Email Address
da: Kopiér e-mailadresse

[ctx: @title:window]
en: Select font
da: Vælg skrifttype

[ctx: @action:button]
en: Show all fonts
da: Vis alle skrifttyper

[ctx: @info:status]
en: By its very nature, a terminal program requires font characters that are equal width (monospace). Any non monospaced font may cause display issues. This should not be necessary except in rare cases.
da: Et terminalprogram kræver i sin natur tegn fra en skrifttype med fast bredde (monospace). Hvis en skriftype uden fast bredde bruges kan det forårsage visningsproblemer. Det burde ikke være nødvendigt undtagen i sjældne tilfælde.

[ctx: @title:window]
en: Adjust Scrollback
da: Justér tilbagerulning

[ctx: @info:status]
en: Any adjustments are only temporary to this session.
da: Ændringer er kun midlertidige for denne session.

[ctx: @label:textbox]
en: Enter descriptive label
da: Angiv en beskrivende etiket

en: Key Combination
da: Tastekombination

en: New Key Binding List
da: Ny liste over tastebindinger

en: Edit Key Binding List
da: Redigér liste over tastebindinger

en: A key bindings scheme cannot be saved with an empty description.
da: Et tastebindingsskema kan ikke gemmes med en tom beskrivelse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add
da: Tilføj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Remove
da: Fjern

[ctx: Title of the area where you test your keys are properly configured]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Test Area
da: Testområde

[ctx: @title]
en: Terminal emulator
da: Terminalemulator

[ctx: @info:credit]
en: General maintainer, bug fixes and general improvements
da: Generel vedligeholder, fejlretning og generelle forbedringer

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer, ported to KDE4
da: Tidligere vedligeholder, porterede til KDE4

[ctx: @info:credit]
en: Original author
da: Oprindelige udvikler

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and general improvements
da: Fejlretning og generelle forbedringer

[ctx: @info:credit]
en: General improvements
da: Generelle forbedringer

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes
da: Fejlrettelser

[ctx: @info:credit]
en: Solaris support and history
da: Solaris-understøttelse og historik

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and improved startup performance
da: Fejlretning og forbedret opstartsydelse

[ctx: @info:credit]
en: Marking improvements
da: Markeringsforbedringer

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    Toolbar and session names
da: Indlejret Konsole
    Værktøjslinje og sessionsnavne

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    General improvements
da: Indlejret Konsole
    Generelle forbedringer

[ctx: @info:credit]
en: Visual effects
da: Visuelle effekter

[ctx: @info:credit]
en: Code from the kvt project
    General improvements
da: Kode fra kvt-projektet
    Generelle forbedringer

[ctx: @info:credit]
en: Schema and text selection improvements
da: Forbedring af farvetema og tekstmarkering

[ctx: @info:credit]
en: SGI port
da: SGI-portering

[ctx: @info:credit]
en: FreeBSD port
da: FreeBSD-portering

[ctx: @info:credit]
en: Thanks to many others.
da: Tak til mange andre.

[ctx: @action:inmenu]
en: &New Tab
da: &Nyt faneblad

[ctx: @action:inmenu]
en: &Clone Tab
da: &Klon faneblad

[ctx: @action:inmenu]
en: New &Window
da: Nyt &vindue

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Window
da: Luk vindue

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
da: &Bogmærker

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage Profiles...
da: Håndtér profiler...

[ctx: @item]
en: Activate Menu
da: Aktivér menu

[ctx: @info]
en: There is a process running in this window. Do you still want to quit? | There are %1 processes running in this window. Do you still want to quit?
da[0]: Der er en proces der kører i dette vindue. Vil du afslutte alligevel?
da[1]: Der er %1 processer der kører i dette vindue. Vil du afslutte alligevel?

[ctx: @title]
en: Confirm Close
da: Bekræft lukning

[ctx: @action:button]
en: Close &Window
da: Luk &vindue

[ctx: @action:button]
en: Close Current &Tab
da: Luk nuværende fane&blad

[ctx: @info]
en: There are %1 open terminals in this window. Do you still want to quit?
da: Der er %1 åbne terminaler i dette vindue. Vil du afslutte alligevel?

[ctx: @title Preferences page name]
en: Profiles
da: Profiler

[ctx: @title Preferences page name]
en: General
da: Generelt

[ctx: @title Preferences page name]
en: Tab Bar / Splitters
da: Fanebladslinje / opdelere

[ctx: @title Preferences page name]
en: Temporary Files
da: Midlertidige filer

[ctx: @title Preferences page name]
en: Thumbnails
da: Miniaturer

[ctx: @title Preferences page name]
en: Part Info
da: Delinfo

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptions) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OutputOptions)
en: Output Options
da: Output-indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, printerFriendly) i18n: ectx: label, entry (PrinterFriendly), group (PrintOptions)
en: Printer &friendly mode (black text, no background)
da: Print&venlig tilstand (sort tekst, ingen baggrund)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scaleOutput) i18n: ectx: label, entry (ScaleOutput), group (PrintOptions)
en: &Scale output
da: &Skalér output

en: Default profile
da: Standardprofil

en: Konsole does not have permission to save this profile to %1
da: Konsole har ikke tilladelse til at gemme denne profil til %1

[ctx: @title:column Profile name]
en: Name
da: Navn

[ctx: @title:column Profile keyboard shortcut]
en: Shortcut
da: Genvej

[ctx: @info:tooltip]
en: Double click to change shortcut
da: Dobbeltklik for at skifte genvej

en: Save Output From %1
da: Gem output fra %1

en: %1 is an invalid URL, the output could not be saved.
da: %1 er en ugyldig URL, outputtet kunne ikke gemmes.

en: A problem occurred when saving the output.
    %1
da: Et problem opstod under gemning af outputtet.
    %1

en: Black on Light Yellow
da: Sort på lysegul

en: Black on Random Light
da: Sort på vilkårlig lys farve

en: Black on White
da: Sort på hvid

en: Blue on Black
da: Blå på sort

en: Dark Pastels
da: Mørke pastelfarver

en: Green on Black
da: Grøn på sort

en: Linux Colors
da: Linux-farver

en: Red on Black
da: Rød på sort

en: Solarized
da: Solariseret

en: Solarized Light
da: Solariseret lys

en: White on Black
da: Hvid på sort

en: Default (XFree 4)
da: Standard (XFree 4)

en: Linux console
da: Linux-konsol

en: Solaris console
da: Solaris-konsol

en: Could not find binary:
da: Kunne ikke finde binær fil:

[ctx: @info:shell Alert the user with red color text]
en: Warning:
da: Advarsel:

en: Could not find an interactive shell to start.
da: Kunne ikke finde en interaktiv skal at starte.

en: Could not find '%1', starting '%2' instead.  Please check your profile settings.
da: Kunne ikke finde "%1", starter "%2" i stedet. Tjek venligst dine profilindstillinger.

en: Could not start program '%1' with arguments '%2'.
da: Kunne ikke starte programmet "%1" med argumenterne "%2".

en: The D-Bus methods sendText/runCommand were just used.  There are security concerns about allowing these methods to be public.  If desired, these methods can be changed to internal use only by re-compiling Konsole. <p>This warning will only show once for this Konsole instance.</p>
da: D-Bus-metoderne SendText/runCommand blev netop brugt. Der er sikkerhedsproblemstillinger ved at tillade disse metoder at være offentlige. Hvis det ønskes kan disse metoder ændres til kun intern brug ved at gen-oversætte Konsole fra kildekoden.<p>Denne advarsel vil kun blive vist én gang for denne Konsole-instans.</p>

[ctx: @info:shell This session is done]
en: Finished
da: Gennemført

en: Program '%1' crashed.
da: Programmet "%1" brød sammen.

en: Program '%1' exited with status %2.
da: Programmet "%1" afsluttede med status %2.

en: ZModem Progress
da: ZModem fremgang

en: The process '%1' has finished running in session '%2'
da: Processen "%1" er færdig med at køre i session "%2"

en: Konsole does not know how to open the bookmark:
da: Konsole ved ikke hvordan bogmærket skal åbnes:

en: Search for '%1' with
da: Søg efter "%1" med

en: Configure Web Shortcuts...
da: Indstil webgenveje...

en: &Close Session
da: &Luk session

en: Open File Manager
da: Åbn filhåndtering

en: Copy
da: Kopiér

en: Paste Selection
da: Indsæt markering

en: Web Search
da: Websøgning

en: &Select All
da: &Markér alle

en: Select &Line
da: Vælg &linje

en: Save Output &As...
da: Gem &output som...

en: &Print Screen...
da: &Udskriv skærm...

en: Adjust Scrollback...
da: Justér tilbagerulning...

en: Clear Scrollback
da: Ryd tilbagerulning

en: Clear Scrollback and Reset
da: Ryd tilbagerulning og nulstil

en: Switch Profile
da: Skift profil

en: Set &Encoding
da: Vælg &tegnsæt

[ctx: @item:inmenu A read only (locked) session]
en: Read-only
da: Skrivebeskyttet

en: &All Tabs in Current Window
da: &Alle faneblade i det aktuelle vindue

en: &Select Tabs...
da: &Markér faneblade...

[ctx: @action:inmenu Do not select any tabs]
en: &None
da: &Ingen

en: Copy Input To
da: Kopiér input til

en: &ZModem Upload...
da: &ZModem-upload...

en: Monitor for &Activity
da: Overvåg for &aktivitet

en: Monitor for &Silence
da: Overvåg for &tavshed

en: Monitor for Process Finishing
da: Overvåg for færdiggørelse af proces

en: Enlarge Font
da: Forstør skrift

en: Shrink Font
da: Formindsk skrift

en: Reset Font Size
da: Nulstil tekststørrelse

en: Send Signal
da: Send signal

en: &Suspend Task
da: &Suspendér opgave

en: &Continue Task
da: &Fortsæt opgave

en: &Hangup
da: &Hæng op

en: &Interrupt Task
da: Af&bryd opgave

en: &Terminate Task
da: &Afslut opgave

en: &Kill Task
da: &Dræb opgave

en: User Signal &1
da: Brugersignal &1

en: User Signal &2
da: Brugersignal &2

en: Edit Current Profile...
da: Redigér nuværende profil...

en: A program is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
da: Et program kører i øjeblikket i denne session. Vil du virkelig lukke den?

en: The program '%1' is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
da: Programmet "%1" kører i øjeblikket i denne session. Vil du virkelig lukke den?

en: Confirm Close
da: Bekræft lukning

en: A program in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
da: Et program i denne session ville ikke dø. Vil du virkelig dræbe det med magt?

en: The program '%1' is in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
da: Programmet "%1" i denne session ville ikke dø. Vil du virkelig dræbe det med magt?

en: Save ZModem Download to...
da: Gem ZModem-download til...

en: <p>A ZModem file transfer attempt has been detected, but no suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
da: <p>Et forsøg på ZModem-filoverførsel er blevet detekteret, men ingen passende ZModem-software blev fundet på dette system.</p><p>Du vil måske ønske at installere pakken "rzsz" eller "lrzsz".</p>

en: <p>The current session already has a ZModem file transfer in progress.</p>
da: <p>Den aktuelle session har allerede en ZModem-filoverførsel i gang.</p>

en: <p>No suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
da: <p>Ingen passende ZModem-software blev fundet på dette system.</p><p>Du vil måske ønske at installere pakken "rzsz" eller "lrzsz".</p>

en: Select Files for ZModem Upload
da: Vælg filer til ZModem-upload

[ctx: @item:intable The session index]
en: Number
da: Nummer

[ctx: @item:intable The session title]
en: Title
da: Titel

[ctx: @title:window]
en: Configure
da: Indstil

[ctx: @item:intext Search options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Search:
da: Søg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowMenuAccelerators) i18n: ectx: label, entry (AllowMenuAccelerators), group (KonsoleWindow)
en: Enable menu accelerators
da: Aktivér menugenveje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_RememberWindowSize)
en: If enabled, profile settings will be ignored
da: Hvis aktiveret vil profilindstillinger blive ignoreret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberWindowSize)
en: Remember window size
da: Husk vinduesstørrelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowWindowTitleOnTitleBar) i18n: ectx: label, entry (ShowWindowTitleOnTitleBar), group (KonsoleWindow)
en: Show window title on the titlebar
da: Vis vinduestitel i titellinjen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchRegExpression) i18n: ectx: label, entry (SearchRegExpression), group (SearchSettings)
en: Match using regular expressions
da: Match brugte regulære udtryk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseSingleInstance) i18n: ectx: tooltip, entry (UseSingleInstance), group (KonsoleWindow)
en: When launching Konsole re-use existing process if possible
da: Genbrug så vidt muligt eksisterende proces når Konsole startes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseSingleInstance) i18n: ectx: label, entry (UseSingleInstance), group (KonsoleWindow)
en: Run all Konsole windows in a single process
da: Kør alle Konsole-vinduer i en enkelt proces

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchHighlightMatches)
en: Highlight all matches
da: Fremhæv alle fund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SearchCaseSensitive) i18n: ectx: tooltip, entry (SearchCaseSensitive), group (SearchSettings)
en: Sets whether the search is case sensitive
da: Angiver hvorvidt søgning er versalfølsom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchCaseSensitive)
en: Case sensitive
da: Versalfølsom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemoveWindowTitleBarAndFrame) i18n: ectx: label, entry (RemoveWindowTitleBarAndFrame), group (KonsoleWindow)
en: Remove window titlebar and frame
da: Fjern vinduets titellinje og ramme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Process and window:
da: Proces og vindue:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Notifications:
da: Bekendtgørelser:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, enableAllMessagesButton)
en: All dialogs will be shown again
da: Alle dialoger vil blive vist igen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableAllMessagesButton)
en: Enable all "Don't Ask Again" messages
da: Aktivér alle "Spørg ikke igen"-meddelelser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SearchReverseSearch) i18n: ectx: tooltip, entry (SearchReverseSearch), group (SearchSettings)
en: Sets whether search should start from the bottom
da: Angiver om søgningen skal starte fra bunden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchReverseSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchReverseSearch), group (SearchSettings)
en: Search backwards
da: Søg baglæns

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowWindowTitleOnTitleBar), group (KonsoleWindow)
en: Show window title set by escape sequence on the titlebar
da: Vis vinduestitel med undvigesekvens i titellinjen

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AllowMenuAccelerators), group (KonsoleWindow)
en: Allow users to access top menu through Alt+Key combination
da: Tillad brugere at tilgå topmenuen via Alt+tast-kombination

note: i18n: ectx: label, entry (RememberWindowSize), group (KonsoleWindow)
en: Use current window size on next startup
da: Brug aktuel vinduesstørrelse ved næste opstart

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RememberWindowSize), group (KonsoleWindow)
en: The window size will be saved upon exiting Konsole
da: Vinduesstørrelsen vil blive gemt ved afslutning af Konsole

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailSize), group (ThumbnailsSettings)
en: Thumbnail Width
da: Bredde på miniature

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailSize), group (ThumbnailsSettings)
en: Sets the width of the thumbnail
da: Angiver bredden på miniaturen

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailShift), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailShift), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Shift to display a thumbnail
da: Brug Skift til at vise en miniature

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailAlt), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailAlt), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Alt to display a thumbnail
da: Brug Alt til at vise en miniature

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailCtrl), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailCtrl), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Ctrl to display a thumbnail
da: Brug Ctrl til at vise en miniature

note: i18n: ectx: label, entry (SearchCaseSensitive), group (SearchSettings)
en: Search is case sensitive
da: Søgning er versalfølsom

note: i18n: ectx: label, entry (SearchHighlightMatches), group (SearchSettings)
en: Highlight all search matches
da: Fremhæv alle fundne match

note: i18n: ectx: tooltip, entry (SearchHighlightMatches), group (SearchSettings)
en: Sets whether matching text should be highlighted
da: Angiver hvorvidt matchende tekst skal fremhæves

note: i18n: ectx: label, entry (SplitViewVisibility), group (SplitView) i18n: ectx: label, entry (TabBarVisibility), group (TabBar)
en: Control the visibility of the whole tab bar
da: Styr synligheden af hele fanebladslinjen

note: i18n: ectx: label, entry (SplitDragHandleSize), group (SplitView)
en: Control the size of the handle between panels
da: Kontrollér størrelsen på håndtaget mellem paneler

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarPosition), group (TabBar)
en: Control the position of the tab bar
da: Styr placeringen af fanebladslinjen

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarStyleSheet), group (TabBar)
en: Control the visual style of the tab bar
da: Styr fanebladslinjens visuelle udtryk

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarUseUserStyleSheet), group (TabBar)
en: Use a user-defined .css file for the tab bar
da: Brug en brugertilpasset .css-fil til fanebladlinjen

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarUserStyleSheetFile), group (TabBar)
en: The .css file to use for the tab bar style
da: Den .css-fil der skal bruges til fanebladsstilen

note: i18n: ectx: label, entry (CloseTabOnMiddleMouseButton), group (TabBar)
en: Allow middle-clicking on open tabs to close them
da: Tillad at midterklik på åbne faneblade lukker dem

note: i18n: ectx: label, entry (NewTabButton), group (TabBar)
en: Control the visibility of 'New Tab' button on the tab bar
da: Styr synligheden af "Nyt faneblad"-knappen på fanebladslinjen

note: i18n: ectx: label, entry (CloseTabButton), group (TabBar)
en: Control where the "Close tab" button will be displayed
da: Styr hvor "Luk faneblad"-knappen vises

note: i18n: ectx: label, entry (NewTabBehavior), group (TabBar)
en: Control where to put the new tab
da: Styr hvor det nye faneblad placeres

note: i18n: ectx: label, entry (ExpandTabWidth), group (TabBar)
en: Expand the tab widths
da: Udvid bredden på faneblade

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSystemLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use system-wide folder location
da: Brug systemets mappeplacering til tilbagerulningsfiler

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseCacheLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use user's specific folder location
da: Brug brugervalgt mappeplacering til tilbagerulningsfiler

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSpecifiedLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use specified folder location
da: Brug valgte mappeplacering til tilbagerulningsfiler

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSpecifiedLocationDirectory), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use this folder
da: Brug denne mappe til tilbagerulningsfiler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Applications that use KonsolePart share profiles.</p><p>They do not share with Konsole or other applications:<ul><li>default profile</li><li>show in menu</li><li>shortcuts</li></ul></p><p>Feel free to open a Konsole <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?format=guided&product=konsole&component=kpart">bug report</a> if you desire a change to how these are handled.</body></html>
da: <html><head/><body><p>Programmer som bruger KonsolePart deler profiler.</p><p>Følgende deles ikke med Konsole eller andre programmer:<ul><li>standardprofil</li><li>vis i menu</li><li>genveje</li></ul></p><p>Du er velkommen til at åbne en Konsole-<a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?format=guided&product=konsole&component=kpart">fejlrapport</a> hvis du ønsker en ændring i hvordan det håndteres.</body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newProfileButton)
en: &New...
da: &Ny...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editProfileButton)
en: &Edit...
da: R&edigér...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteProfileButton)
en: &Remove
da: Fje&rn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: Set the selected profile as the default for new terminal sessions
da: Sæt valgte profil som standard for nye terminalsessioner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: &Set as Default
da: &Sæt som standard

[ctx: @title:tab Tab bar settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, appearanceTab)
en: Appearance
da: Udseende

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showTabBarLabel)
en: Show:
da: Vis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ShowTabBarWhenNeeded)
en: When needed
da: Når nødvendigt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysShowTabBar)
en: Alwa&ys
da: Al&tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysHideTabBar)
en: &Never
da: &Aldrig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Top)
en: Above terminal area
da: Over terminalområdet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Bottom)
en: Be&low terminal area
da: &Under terminalområdet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showCloseTabButtonLabel)
en: Show Close Tab button:
da: Vis knap til luk faneblad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OnEachTab)
en: &On each tab
da: &På hvert faneblad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OnTabBar)
en: On &the tab bar
da: På &fanebladslinjen

[ctx: Do not show a close button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, None)
en: None
da: Ingen

[ctx: @item:intext Miscellaneous Options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, miscellaneousAppearanceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, miscellaneousBehaviorLabel)
en: Miscellaneous:
da: Diverse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NewTabButton)
en: Show 'New Tab' button
da: Vis "Nyt faneblad"-knap

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExpandTabWidth)
en: Expand individual tab widths to full window
da: Udvid hvert enkelt faneblads bredde til fuldt vindue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarUseUserStyleSheet)
en: Use user-defined stylesheet:
da: Anvend brugerdefineret stilark:

[ctx: @item:intext Optional file path is empty]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, kcfg_TabBarUserStyleSheetFile)
en: (none)
da: (ingen)

[ctx: @title:tab Tab bar settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, behaviorTab)
en: Behavior
da: Opførsel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, putNewTabsLabel)
en: Put new tabs:
da: Placér nye faneblade:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, PutNewTabAtTheEnd)
en: At &the end
da: &Bagest

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, PutNewTabAfterCurrentTab)
en: After current &tab
da: Efter &nuværende faneblad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseTabOnMiddleMouseButton)
en: Close tab on middle-click
da: Luk faneblad med midterklik

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, splitTab)
en: Splits
da: Opdelinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show Header:
da: Vis overskrift:

[ctx: @option:radio When needed show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ShowSplitHeaderWhenNeeded)
en: When needed
da: Når nødvendigt

[ctx: @option:radio Never show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysHideSplitHeader)
en: Never
da: Aldrig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Drag Handle Size:
da: Størrelse på trækhåndtag:

[ctx: @option:radio Small height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleSmall)
en: Small
da: Lille

[ctx: @option:radio Medium height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleMedium)
en: Medium
da: Mellem

[ctx: @option:radio Large height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleLarge)
en: Large
da: Stor

[ctx: @option:radio Always show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysShowSplitHeader)
en: Always
da: Altid

[ctx: @option:radio File location; <filename>%1</filename>: path to directory placeholder]
en: System temporary directory (%1)
da: Systemets midlertidige mappe (%1)

[ctx: @option:radio File location; <filename>%1</filename>: path to directory placeholder]
en: User cache directory (%1)
da: Brugerens cache-mappe (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Scrollback file location:
da: Filplacering for tilbagerulning:

[ctx: @option:radio Custom (file location); followed by text entry field]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_scrollbackUseSpecifiedLocation)
en: Custom:
da: Brugertilpasset:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size:
da: Størrelse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Activation:
da: Aktivering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Mouse hover plus
da: Under mus plus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ThumbnailShift)
en: Shift
da: Skift

en: Size: %1 x %2
da: Størrelse: %1 x %2

en: Are you sure you want to paste %1 character? | Are you sure you want to paste %1 characters?
da[0]: Vil du virkelig indsætte %1 tegn?
da[1]: Vil du virkelig indsætte %1 tegn?

en: Confirm Paste
da: Bekræft indsæt

en: End Of Text/Interrupt: may exit the current process
da: Slut på tekst/intterrupt: Kan afbryde den aktuelle proces

en: End Of Transmission: may exit the current process
da: Slut på transmission: Afslutter måske den aktuelle proces

en: Bell: will try to emit an audible warning
da: Klokke: Prøver at udsende en advarsel i lydform

en: Device Control Three/XOFF: suspends output
da: Enhedskontrol tre/XOFF: Suspenderer output

en: Substitute/Suspend: may suspend current process
da: Substituér/suspendér: Stopper måske den aktuelle proces

en: Escape: used for manipulating terminal state
da: Escape: Bruges til at manipulere terminalens tilstand

en: File Separator/Quit: may abort the current process
da: Filseparator/afbryd: Afbryder måske den aktuelle proces

en: The text you're trying to paste contains hidden control characters, do you want to filter them out?
da: Teskten som du prøver at indsætte indeholder skjulte kontroltegn. Vil du prøve at bortfiltrere dem?

[ctx: @title]
en: Confirm Paste
da: Bekræft indsæt

[ctx: @action:button]
en: Paste &without control characters
da: Indsæt &uden kontroltegn

[ctx: @action:button]
en: &Paste everything
da: &Indsæt alt

[ctx: @action:button]
en: &Cancel
da: &Annullér

en: <qt>Output has been <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Software_flow_control">suspended</a> by pressing Ctrl+S. Press <b>Ctrl+Q</b> to resume.</qt>
da: <qt>Outputtet er blevet <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Software_flow_control">suspenderet</a> ved at trykke Ctrl+S. Tryk <b>Ctrl+Q</b> for at genoptage.</qt>

en: This terminal is read-only.
da: Denne terminal er skrivebeskyttet.

en: Change &Directory To
da: Skift m&appe til

en: &Paste Location
da: Placering af &indsæt

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right
da: Opdel visning venstre/højre

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom
da: Opdel visning top/bund

[ctx: @action:inmenu]
en: Expand View
da: Udvid visning

[ctx: @action:inmenu]
en: Shrink View
da: Formindsk visning

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Current &View
da: Frigør aktuel &visning

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Current &Tab
da: Frigør aktuelt &faneblad

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Next Tab
da: Næste faneblad

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Previous Tab
da: Forrige faneblad

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Above Terminal
da: Sæt terminalen ovenover i fokus

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Below Terminal
da: Sæt terminalen nedenunder i fokus

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Left Terminal
da: Sæt terminalen til venstre i fokus

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Right Terminal
da: Sæt terminalen til højre i fokus

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Last Tab
da: Skift til sidste faneblad

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Last Used Tabs
da: Seneste brugte faneblade

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle Between Two Tabs
da: Skift mellem to faneblade

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Last Used Tabs (Reverse)
da: Seneste brugte faneblade (omvendt)

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle maximize current view
da: Slå maksimering af aktuel visning til/fra

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle maximize current view
da: Slå maksimering af aktuel visning til/fra

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Move tab to the right
da: Flyt faneblad til højre

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Move tab to the left
da: Flyt faneblad til venstre

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Tab %1
da: Skift til %1. faneblad

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
da: Ingen tastaturoversætter tilgængelig. Den nødvendige information til at konvertere tastaturtryk til tegn som kan sendes til terminalen mangler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlHintsLabel)
en: Key combination to show URL hints:
da: Tastekombination til at vise URL-tips:

[ctx: key on keyboard]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, urlHintsModifierShift)
en: Shift
da: Skift

[ctx: Items that do not fit in other categories]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Miscellaneous:
da: Diverse:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableReverseUrlHints)
en: Number URL hints in reverse, starting from the bottom
da: Nummerere URL-tips i omvendt rækkefølge, startende fra bunden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableReverseUrlHints)
en: Reverse URL hint numbering
da: Omvendt nummerering for URL-hints

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow terminal programs to create blinking sections of text
da: Tillad terminalprogrammet at oprette blinkende tekstsektioner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow blinking text
da: Tillad blinkende tekst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableFlowControlButton)
en: Allow the output to be suspended by pressing Ctrl+S
da: Tillad outputtet at blive suspenderet ved at trykke Ctrl+S

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableFlowControlButton)
en: Flow control
da: Flowstyring

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBidiRenderingButton)
en: Enable Bi-Directional display on terminals (valid for Arabic, Farsi or Hebrew only)
da: Aktivér visning i to retninger på terminaler (kun gyldigt for arabisk, farsi eller hebræisk)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBidiRenderingButton)
en: Bi-Directional text rendering
da: Gengivelse af tekst i to retninger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Default character encoding:
da: Standardtegnsæt:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, colorSchemeTab)
en: Color scheme && font
da: Farvetema og skrifttype

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: Create a new color scheme based upon the selected scheme
da: Opret nyt farvetema baseret på det valgte tema

[ctx: @action:button Create an alternate color scheme]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: New...
da: Ny...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit the selected color scheme
da: Redigér valgt farvetema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, environmentEditButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, textEditorCustomBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit...
da: Redigér...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Delete the selected color scheme
da: Slet det valgt farvetema

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetColorSchemeButton)
en: Reset the selected color scheme settings to the default values
da: Nulstil de valgte farveskema-indstillinger til standardværdierne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetColorSchemeButton)
en: Defaults
da: Standardindstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Font:
da: Skrifttype:

[ctx: @action:button open a dialog with list of fonts]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseFontButton)
en: Choose...
da: Vælg...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, antialiasTextButton)
en: Smooth fonts
da: Glatte skrifttyper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boldIntenseButton)
en: Draw intense colors in bold font
da: Tegn intense farver med fed skrifttype

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useFontLineCharactersButton)
en: Use the selected font for line characters instead of the builtin code
da: Brug den valgte skrifttype til linjetegn i stedet for den indbyggede kode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useFontLineCharactersButton)
en: Use line characters contained in font
da: Brug linjetegn indeholdt i skrifttypen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, cursorTab)
en: Cursor
da: Markør

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Shape:
da: Udformning:

[ctx: A solid rectangular]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeBlock)
en: Block
da: Blok

[ctx: A vertical line on the left edge]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeIBeam)
en: I-Beam
da: Lodret streg

[ctx: A hortizonal line on the bottom edge]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeUnderline)
en: Underline
da: Understreg

[ctx: Cursor color options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Color:
da: Farve:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, autoCursorColorButton)
en: Set the cursor to match the color of the character underneath it.
da: Sæt markøren til at matche farven på tegnet under den.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autoCursorColorButton)
en: Match current character
da: Match det nuværende tegn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Use a custom, fixed color for the cursor
da: Anvend en brugertilpasset, fast farve til markøren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Custom cursor color
da: Brugertilpasset markørfarve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customCursorColorLabel)
en: Cursor:
da: Markør:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, customColorSelectButton)
en: Select the color used to draw the cursor
da: Vælg farven der skal bruges til at tegne markøren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customCursorTextColorLabel)
en: Text:
da: Tekst:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, customTextColorSelectButton)
en: Select the color used to draw the character underneath the cursor
da: Vælg farven der skal bruges til at tegne karakteren under markøren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Blinking:
da: Blinkende:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton)
en: Make the cursor blink regularly
da: Lad markøren blinke regelmæssigt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignToCenterButton)
en: Enabled
da: Aktiveret

[ctx: Items that do not fit in other categories]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, miscTab)
en: Miscellaneous
da: Diverse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Window:
da: Vindue:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showTerminalSizeHintButton)
en: Show terminal size in columns and lines in the center of window after resizing
da: Vis terminalens størrelse i søjler og linjer midt i vinduet efter ændring af størrelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTerminalSizeHintButton)
en: Show hint for terminal size after resizing
da: Vis tip med terminalens størrelse efter størrelsesændring

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contentsGroup)
en: Terminal contents
da: Terminalindhold

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lineSpacingLabel)
en: Line spacing:
da: Linjeafstand:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, lineSpacingSpinner)
en: The number of pixels between two lines
da: Antal pixel mellem to linjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Margins:
da: Margener:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Align to center:
da: Juster til midten:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dimWhenInactiveCheckbox)
en: Indicate whether the window is active by dimming the colors
da: Indiker om vinduet er aktivt ved at nedtone farverne

en: Edit Profile
da: Redigér profil

[ctx: @title:tab Generic, common options]
en: General
da: Generelt

en: Tabs
da: Faneblade

en: Appearance
da: Udseende

en: Scrolling
da: Rulning

en: Keyboard
da: Tastatur

en: Key bindings
da: Tastebindinger

en: Mouse
da: Mus

[ctx: @title:tab Complex options]
en: Advanced
da: Avanceret

en: Editing profile: %2 | Editing %1 profiles: %2
da[0]: Redigerer profil: %2
da[1]: Redigerer %1 profiler: %2

en: Edit Profile "%1"
da: Redigér profil "%1"

[ctx: Suffix of the number of columns (N columns). The leading space is needed to separate it from the number value.]
en:  column |  columns
da[0]:  kolonne
da[1]:  kolonner

[ctx: Suffix of the number of rows (N rows). The leading space is needed to separate it from the number value.]
en:  row |  rows
da[0]:  række
da[1]:  rækker

en: Edit Environment
da: Redigér miljø

en: One environment variable per line
da: En miljøvariabel pr. linje

[ctx: Unit of time]
en:  second |  seconds
da[0]:  sekund
da[1]:  sekunder

en: Select Initial Directory
da: Vælg begyndelsesmappe

[ctx: @info]
en: Scheme <resource>%1</resource> failed to load.
da: Skemaet <resource>%1</resource> kunne ikke indlæses.

en: This color scheme uses a transparent background which does not appear to be supported on your desktop
da: Dette farvetema bruger en gennemsigtig baggrund, som ikke lader til at være understøttet af din skrivebord

en: Konsole was started before desktop effects were enabled. You need to restart Konsole to see transparent background.
da: Konsole blev startet før skrivebordseffekter blev aktiveret. Du skal genstarte Konsole for at se gennemsigtig baggrund.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, iconSelectButton)
en: Select the icon displayed on tabs using this profile
da: Vælg det ikon som vises på faneblade under brug af denne profil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: A descriptive name for the profile
da: Et beskrivende navn til profilen

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: Profile name
da: Profilnavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Command:
da: Kommando:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, commandEdit)
en: The command to execute when new terminal sessions are created using this profile
da: Kommandoen som skal køres når nye terminalsessioner oprettes ved brug af denne profil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Initial directory:
da: Begyndelsesmappe:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, initialDirEdit)
en: The initial working directory for new terminal sessions using this profile
da: Den indledningsvise arbejdsmappe for nye terminalsessioner ved brug af denne profil

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, initialDirEdit)
en: /home/username
da: /home/brugernavn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, dirSelectButton)
en: Choose the initial directory
da: Vælg startmappe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, startInSameDirButton)
en: Start in same directory as current session
da: Start i samme mappe som nuværende session

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Environment:
da: Miljø:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, environmentEditButton)
en: Edit the list of environment variables and associated values
da: Redigér listen over miljøvariable og relaterede værdier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Initial terminal size:
da: Indledende størrelse på terminalen:

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, useCurrentWindowSizeNote)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Settings → Configure Konsole → General → Remember window size</span> must be disabled for these entries to work.</p></body></html>
da: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Indstillinger → Indstil Konsole → Generelt → Husk vinduesstørrelse</span> skal være deaktiveret for at disse indgange virker.</p></body></html>

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, note)
en: Key bindings control how combinations of keystrokes in the terminal window are converted into the stream of characters that is then sent to the current terminal program. For more information on how to customize the key bindings check the Konsole Handbook.
da: Tastebindinger styrer hvordan kombinationer af tastetryk i terminalvinduet konverteres til strømmen af tegn som så sendes til det nuværende terminalprogram. Se Konsole-håndbogen for mere information om hvordan tastebindinger kan tilpasses.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: Create a new key bindings scheme based upon the selected bindings
da: Opret et nyt tastebindingsskema baseret på de valgte bindinger

[ctx: @action:button Create an alternate key binding]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: New...
da: Ny...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editKeyBindingsButton)
en: Edit the selected key bindings scheme
da: Redigér det valgte tastebindingsskema

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton)
en: Delete the selected key bindings scheme
da: Slet det valgte tastebindingsskema

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetKeyBindingsButton)
en: Reset the selected key bindings scheme to its default values
da: Nulstil det valgte tastebindingsskema til standardværdierne

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Text interaction
da: Tekstinteraktion

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, wordCharacterEdit)
en: Characters which are considered part of a word when double-clicking to select whole words in the terminal.
da: Tegn der anses som en del af et ord når der dobbeltklikkes for at markere hele ord i terminalen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Word characters:
da: Ordtegn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Triple-click selects:
da: Tripleklik vælger:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tripleClickSelectsTheWholeLine)
en: The whole line
da: Hele linjen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tripleClickSelectsFromMousePosition)
en: From mouse position to the end of line
da: Fra musepositionen til linjens slutning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Middle-click pastes:
da: Midterklik indsætter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pasteFromClipboardButton)
en: From clipboard
da: Fra udklipsholder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pasteFromX11SelectionButton)
en: From selection
da: Fra markering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Copy options:
da: Kopieringsindstillinger:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyTextToClipboardButton)
en: Automatically copy selected text into clipboard
da: Kopiér automatisk markeret tekst til udklipsholder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyTextToClipboardButton)
en: Copy on select
da: Kopiér ved markering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyTextAsHTMLButton)
en: Copy text as HTML (including formatting, font faces, colors... etc)
da: Kopiér tekst som HTML (inklusiv formatering, skrifttype, farver osv.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyTextAsHTMLButton)
en: Copy text as HTML
da: Kopiér tekst som HTML

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, trimLeadingSpacesButton)
en: Trim leading spaces in selected text, useful in some instances
da: Trim foranstillede mellemrum i markeret tekst. Nyttigt i visse tilfælde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimLeadingSpacesButton)
en: Trim leading spaces
da: Trim foranstillede mellemrum

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, trimTrailingSpacesButton)
en: Trim trailing spaces in selected text, useful in some instances
da: Trim efterstillede mellemrum i markeret tekst. Nyttigt i visse tilfælde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimTrailingSpacesButton)
en: Trim trailing spaces
da: Trim efterstillede mellemrum

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, underlineLinksButton)
en: Text recognized as a link or an email address will be underlined when hovered by the mouse pointer.
da: Tekst, der genkendes som et link eller en e-mailadresse, vil blive understreget når musen føres henover den.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underlineLinksButton)
en: Underline links
da: Understreg links

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, underlineFilesButton)
en: Text recognized as a file will be underlined when hovered by the mouse pointer.
da: Tekst, der genkendes som en fil, vil blive understreget når musen føres henover den.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underlineFilesButton)
en: Underline files
da: Understreg filer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, openLinksByDirectClickButton)
en: Text recognized as a file, link or an email address can be opened by direct mouse click.
da: Tekst, der genkendes som en fil, et link eller en e-mailadresse, kan åbnes med direkte museklik.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ctrlRequiredForDragButton)
en: Selected text will require control key plus click to drag.
da: Der vil kræves Ctrl-tast+klik for at trække markeret tekst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ctrlRequiredForDragButton)
en: Require Ctrl key for drag && drop
da: Kræv Ctrl-tast for træk og slip

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableAlternateScrollingButton)
en: Mouse scroll wheel will emulate up/down key presses in programs that use the Alternate Screen buffer (e.g. less)
da: Musens rullehjul vil emulere pil op og ned i programmer som bruger alternativ skærmbuffer (f.eks "less")

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableAlternateScrollingButton)
en: Enable Alternate Screen buffer scrolling
da: Aktivér rulning med alternativ skærmbuffer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dropUrlsAsText)
en: Always paste dropped files and URLs as text without offering move, copy and link actions.
da: Indsæt altid slupne filer og URL'er som tekst uden at tilbyde handlingerne flyt, kopiér og link hertil.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dropUrlsAsText)
en: Disable drag && drop menu for files && URLs
da: Deaktivér træk-og-slip-menu for filer og URL'er

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableMouseWheelZoomButton)
en: Pressing Ctrl+scrollwheel will increase/decrease the text size.
da: Tryk på Ctrl+musehjulet vil forøge/mindske tekststørrelsen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableMouseWheelZoomButton)
en: Allow Ctrl+scrollwheel to zoom text size
da: Tillad Ctrl+musehjul at zoome tekststørrelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, historySizeLabel)
en: Scrollback:
da: Tilbagerulning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scroll Page Up/Down:
da: Page Up/Down-rulning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollHalfPage)
en: Scroll the page the half height of window
da: Rul siden halvdelen af vinduets højde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollHalfPage)
en: Half screen height
da: Halv skærmhøjde

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollFullPage)
en: Scroll the page the full height of window
da: Rul siden hele vinduets højde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollFullPage)
en: Full screen height
da: Fuld skærmhøjde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSize)
en: Scrollbar position:
da: Placering af rullebjælken:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Show the scroll bar on the right side of the terminal window
da: Vis rullebjælken i højre side af terminalvinduet

[ctx: @option:radio Show scrollbar on the right side]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Right side
da: Højde side

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: Show the scroll bar on the left side of the terminal window
da: Vis rullebjælken i venstre side af terminalvinduet

[ctx: @option:radio Show scrollbar on the left side]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: Left side
da: Venstre side

[ctx: @option:radio Hide the scroll bar]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarHiddenButton)
en: Hidden
da: Skjult

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Highlighting:
da: Fremhævning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, highlightScrolledLinesButton)
en: Highlight the lines coming into view
da: Fremhæv linjer der bliver synlige

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Tab Titles
da: Fanebladstitler

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabMonitoringGroup)
en: Tab Monitoring
da: Overvågning af faneblade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, silenceSecondsLabel)
en: Threshold for continuous silence:
da: Tærskel for vedvarende tavshed:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, silenceSecondsSpinner)
en: The threshold for continuous silence to be detected by Konsole
da: Tærskel for at vedvarende tavshed detekteres af Konsole

[ctx: @label:textbox Unit of scrollback]
en:  line |  lines
da[0]:  linje
da[1]:  linjer

[ctx: @info:whatsthis]
en: When using this option, the scrollback data will be saved to RAM. If you choose a huge value, your system may run out of free RAM and cause serious issues with your system.
da: Når denne indstilling bruges, gemmes tilbagerulningsdata i RAM. Hvis du vælger en meget høj værdi, kan dit system løbe tør for RAM, hvilket kan give alvorlige problemer med dit system.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, fixedSizeHistoryButton)
en: Limit the remembered output to a fixed number of lines
da: Begræns det huskede output til et fast antal linjer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fixedSizeHistoryButton)
en: Fixed size:
da: Fast størrelse:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, historyLineSpinner)
en: Number of lines of output to remember
da: Antal linjer af outputtet som skal huskes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, unlimitedHistoryButton)
en: Remember all output produced by the terminal
da: Husk al output produceret af terminalen

[ctx: Save all lines to the scrollback history]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, unlimitedHistoryButton)
en: Unlimited
da: Ubegrænset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, noHistoryButton)
en: Do not remember previous output
da: Husk ikke tidligere output

[ctx: Do not save any lines to the scrollback history]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noHistoryButton)
en: None
da: Ingen

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the text to search for here
da: Angiv teksten der skal søges efter her

[ctx: @action:button Go to the next phrase]
en: Next
da: Næste

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the next match for the current search phrase
da: Find næste match for det aktuelle søgeudtryk

[ctx: @action:button Go to the previous phrase]
en: Previous
da: Forrige

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the previous match for the current search phrase
da: Find forrige match for det aktuelle søgeudtryk

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the options menu
da: Vis indstillingsmenuen

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the search bar
da: Luk søgelinjen

[ctx: @item:inmenu]
en: Case sensitive
da: Versalfølsom

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether the search is case sensitive
da: Angiver hvorvidt søgning er versalfølsom

[ctx: @item:inmenu]
en: Match regular expression
da: Match regulært udtryk

[ctx: @item:inmenu]
en: Highlight all matches
da: Fremhæv alle fund

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether matching text should be highlighted
da: Angiver hvorvidt matchende tekst skal fremhæves

[ctx: @item:inmenu]
en: Search backwards
da: Søg baglæns

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether search should start from the bottom
da: Angiver om søgningen skal starte fra bunden

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for the current search phrase from the bottom
da: Søg efter det aktuelle søgeudtryk fra bunden

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for the current search phrase from the top
da: Søg efter det aktuelle søgeudtryk fra oven

en: Print Shell
da: Udskriv skal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, remoteTabTitleEdit)
en: Tab title format used when a remote command (e.g. connection to another computer via SSH) is being executed
da: Format af fanebladstitel når en ekstern kommando (f.eks. forbindelse til en anden computer via SSH) køres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Remote tab title format:
da: Format af ekstern fanebladstitel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Tab title format:
da: Format af fanebladstitel:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, tabTitleEdit)
en: Normal tab title format
da: Normalt format af fanebladstitel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Tab Color:
da: Fanebladsfarve:

en: Program Name: %n
da: Programnavn: %n

en: Current Directory (Short): %d
da: Nuværende mappe (kort): %d

en: Current Directory (Long): %D
da: Nuværende mappe (lang): %D

en: Window Title Set by Shell: %w
da: Vinduestitel sat af skal: %w

en: Session Number: %#
da: Sessionsnummer: %#

en: User Name: %u
da: Brugernavn: %u

en: Local Host: %h
da: Lokal vært: %h

en: User's Bourne prompt sigil: %B
da: Brugerens Bourne-prompt sigil: %B

en: User Name@ (if given): %U
da: Brugernavn@ (hvis angivet): %U

en: Remote Host (Short): %h
da: Ekstern vært (kort): %h

en: Remote Host (Long): %H
da: Ekstern vært (lang): %H

en: Command and arguments: %c
da: Kommando og argumenter: %c

en: Insert
da: Indsæt

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert title format
da: Indsæt titelformat

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert remote title format
da: Indsæt eksternt titelformat

[ctx: @info:tooltip]
en: Maximize terminal
da: Maksimér terminal

[ctx: @info:tooltip]
en: Close terminal
da: Luk terminal

[ctx: @action:inmenu]
en: &Detach Tab
da: &Frigør faneblad

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
da: Luk faneblad
