konsole - en to el translation catalogue (830 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: File
el: Αρχείο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
el: Επεξεργασία

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
el: Προβολή

note: i18n: ectx: Menu (view-split)
en: Split View
el: Διαίρεση προβολής

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
el: Ρυθμίσεις

note: i18n: ectx: Menu (plugins)
en: Plugins
el: Πρόσθετα

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
el: Βοήθεια

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

note: i18n: ectx: Menu (history)
en: S&crollback
el: Κύλι&ση

note: i18n: ectx: ToolBar (sessionToolbar)
en: Session Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων συνεδρίας

[ctx: @info:shell]
en: Name of profile to use for new Konsole instance
el: Το όνομα προφίλ που θα χρησιμοποιηθεί για τη νέα διεργασία Konsole

[ctx: @info:shell]
en: json layoutfile to be loaded to use for new Konsole instance
el: Το json layoutfile που θα φορτωθεί για χρήση με τη νέα διεργασία Konsole

[ctx: @info:shell]
en: Use the built-in profile instead of the default profile
el: Χρήση του ενσωματωμένου προφίλ αντί του προκαθορισμένου

[ctx: @info:shell]
en: Set the initial working directory of the new tab or window to 'dir'
el: Καθορίστε το 'dir' ως αρχικό κατάλογος εργασίας για τη νέα καρτέλα ή παράθυρο

[ctx: @info:shell]
en: Do not close the initial session automatically when it ends.
el: Να μην κλείνει αυτόματα η αρχική συνεδρία όταν ολοκληρωθεί.

[ctx: @info:shell]
en: Create a new tab in an existing window rather than creating a new window ('Run all Konsole windows in a single process' must be enabled)
el: Δημιουργία μιας νέας καρτέλας σε ένα υπάρχον παράθυρο αντί της δημιουργίας νέου παραθύρου (Πρέπει να ενεργοποιηθεί 'Να εκτελούνται όλα τα παράθυρα της Konsole με μία διεργασία')

[ctx: @info:shell]
en: Create tabs as specified in given tabs configuration file
el: Δημιουργία καρτελών όπως ορίζονται στο αρχείο διαμόρφωσης των καρτελών

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in the background and bring to the front when Ctrl+Shift+F12 (by default) is pressed
el: Να γίνεται εκκίνηση του Konsole στο παρασκήνιο και να έρχεται στο προσκήνιο με Ctrl+Shift+F12 (εξ ορισμού)

[ctx: @info:shell]
en: Run in a separate process
el: Εκτέλεση σε ξεχωριστή διεργασία

[ctx: @info:shell]
en: Show the menubar, overriding the default setting
el: Εμφάνιση της γραμμής μενού, αντικατάσταση της προκαθορισμένης ρύθμισης

[ctx: @info:shell]
en: Hide the menubar, overriding the default setting
el: Απόκρυψη της γραμμής μενού, αντικατάσταση της προκαθορισμένης ρύθμισης

[ctx: @info:shell]
en: Show the tabbar, overriding the default setting
el: Εμφάνιση της γραμμής καρτελών, αντικατάσταση της προκαθορισμένης ρύθμισης

[ctx: @info:shell]
en: Hide the tabbar, overriding the default setting
el: Απόκρυψη της γραμμής καρτελών, αντικατάσταση της προκαθορισμένης ρύθμισης

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in fullscreen mode
el: Εκκίνηση Konsole σε πλήρη οθόνη

[ctx: @info:shell]
en: Disable transparent backgrounds, even if the system supports them.
el: Απενεργοποίηση διαφανών φόντων, ακόμη και αν το σύστημα τα υποστηρίζει.

[ctx: @info:shell]
en: List the available profiles
el: Λίστα των διαθέσιμων προφίλ

[ctx: @info:shell]
en: List all the profile properties names and their type (for use with -p)
el: Εμφανίζει όλα τα ονόματα ιδιοτήτων των προφίλ και τον τύπο τους (για χρήση με -p)

[ctx: @info:shell]
en: Change the value of a profile property.
el: Τροποποίηση της τιμής μιας ιδιότητας του προφίλ.

[ctx: @info:shell]
en: Command to execute. This option will catch all following arguments, so use it as the last option.
el: Εντολή που θα εκτελεστεί. Αυτή η επιλογή θα πιάσει όλα τα ακόλουθα ορίσματα, οπότε χρησιμοποιήστε την ως την τελευταία επιλογή.

[ctx: @info:shell]
en: Force re-using the existing instance even if it breaks functionality, e. g. --new-tab. Mostly for debugging.
el: Εξαναγκασμός επαναχρησιμοποίησης της υπαρκτής διεργασίας ακόμη και αν καταστρέφει τη λειτουργικότητα π.χ. --new-tab. Για αποσφαλμάτωση κυρίως.

[ctx: @info:shell]
en: Arguments passed to command
el: Ορίσματα που θα περαστούν στην εντολή

[ctx: @item]
en: Toggle Background Window
el: Εναλλαγή φόντου παραθύρου

[ctx: @item:inmenu The user's name and host they are connected to via ssh]
en: %1 on %2
el: %1 στο %2

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground
el: Προσκήνιο

[ctx: @item:intable palette]
en: Background
el: Φόντο

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1
el: Χρώμα 1

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2
el: Χρώμα 2

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3
el: Χρώμα 3

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4
el: Χρώμα 4

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5
el: Χρώμα 5

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6
el: Χρώμα 6

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7
el: Χρώμα 7

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8
el: Χρώμα 8

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Intense)
el: Προσκήνιο (έντονο)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Intense)
el: Φόντο (έντονο)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Intense)
el: Χρώμα 1 (έντονο)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Intense)
el: Χρώμα 2 (έντονο)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Intense)
el: Χρώμα 3 (έντονο)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Intense)
el: Χρώμα 4 (έντονο)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Intense)
el: Χρώμα 5 (έντονο)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Intense)
el: Χρώμα 6 (έντονο)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Intense)
el: Χρώμα 7 (έντονο)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Intense)
el: Χρώμα 8 (έντονο)

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Faint)
el: Προσκήνιο (αχνό)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Faint)
el: Φόντο (αχνό)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Faint)
el: Χρώμα 1 (αχνό)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Faint)
el: Χρώμα 2 (αχνό)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Faint)
el: Χρώμα 3 (αχνό)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Faint)
el: Χρώμα 4 (αχνό)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Faint)
el: Χρώμα 5 (αχνό)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Faint)
el: Χρώμα 6 (αχνό)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Faint)
el: Χρώμα 7 (αχνό)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Faint)
el: Χρώμα 8 (αχνό)

[ctx: @item]
en: Un-named Color Scheme
el: Θέμα χρωμάτων χωρίς όνομα

[ctx: @label:listbox Column header text for color names]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual colors]
en: Color
el: Χρώμα

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual intense colors]
en: Intense color
el: Έντονο χρώμα

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual faint colors]
en: Faint color
el: Αχνό χρώμα

[ctx: @info:status]
en: The background transparency setting will not be used because your desktop does not appear to support transparent windows.
el: Η ρύθμιση διαφάνειας φόντου δεν θα χρησιμοποιηθεί επειδή το σύστημά σας δεν υποστηρίζει διαφανή παράθυρα.

[ctx: @title:window]
en: Select wallpaper image file
el: Επιλέξτε αρχείο εικόνας για ταπετσαρία

[ctx: @label:textbox Filter in file open dialog]
en: Supported Images
el: Υποστηριζόμενες εικόνες

[ctx: @title:window]
en: New Color Scheme
el: Νέο θέμα χρωμάτων

[ctx: @title:window]
en: Edit Color Scheme
el: Επεξεργασία θέματος χρωμάτων

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose color
el: Κάντε κλικ για να επιλέξετε χρώμα

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose intense color
el: Κάντε κλικ για να επιλέξετε έντονο χρώμα

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose Faint color
el: Κάντε κλικ για να επιλέξετε αχνό χρώμα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, discriptionLabel)
en: Description:
el: Περιγραφή:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, randomizedBackgroundCheck)
en: Hue and saturation values of default foreground and background colors are randomized by default. Some color schemes might use different randomization settings.
    To see any effect, set colors with saturation value greater than 0.
el: Οι τιμές απόχρωσης και κορεσμού των χρωμάτων του προκαθορισμένου προσκηνίου και του φόντου είναι τυχαίες εξ ορισμού. Κάποια θέματα χρώματος ίσως χρησιμοποιούν διαφορετικές ρυθμίσεις τυχαιότητας.
    Για να δείτε αποτέλεσμα, ρυθμίστε τα χρώματα με τιμή κορεσμού μεγαλύτερη του μηδενός.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, randomizedBackgroundCheck)
en: Randomly adjust colors for each session
el: Τυχαία προσαρμογή χρωμάτων για κάθε συνεδρία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blurCheckBox)
en: Blur background
el: Θαμπό φόντο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyLabel)
en: Background color transparency:
el: Διαφάνεια χρώματος φόντου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyPercentLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperTransparencyPercentLabel)
en: Percent
el: Επί τοις εκατό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperTransparencyLabel)
en: Wallpaper transparency:
el: Διαφάνεια ταπετσαρίας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperLabel)
en: Background image:
el: Εικόνα φόντου:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, wallpaperPath)
en: Edit the path of the background image
el: Ενεργοποίηση συντομεύσεων μενού

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, wallpaperSelectButton)
en: Choose the background image
el: Επιλέξτε την εικόνα ταπετσαρίας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperScalingLabel)
en: Wallpaper scaling:
el: Κλιμάκωση ταπετσαρίας:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Tile
el: Πλακάκι

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Stretch
el: Επιμήκυνση

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Crop
el: Περικοπή

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Adapt
el: Προσαρμογή

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: NoScaling
el: ΧωρίςΚλιμάκωση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperFlipLabel)
en: Wallpaper flip:
el: Αναστροφή ταπετσαρίας:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperFlipType)
en: NoFlip
el: ΧωρίςΑναστροφή

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperFlipType)
en: Horizontal
el: Οριζόντια

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperFlipType)
en: Vertical
el: Κατακόρυφα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperFlipType)
en: Both
el: Και τα δύο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperHorizontalAnchorLabel)
en: Horizontal Anchor:
el: Οριζόντια αγκύρωση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperHorizontalAnchorPosition)
en: Left
el: Αριστερά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperVerticalAnchorLabel)
en: Vertical Anchor:
el: Κατακόρυφη αγκύρωση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperVerticalAnchorPosition)
en: Top
el: Κορυφή

en: AaZz09...
el: ΑαΩω09...

en: Copy Input
el: Αντιγραφή εισόδου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter:
el: Φίλτρο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllButton)
en: Select All
el: Επιλογή όλων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deselectAllButton)
en: Deselect All
el: Αποεπιλογή όλων

[ctx: Caption of hover tooltip]
en: Color Preview
el: Προεπισκόπηση χρώματος

en: Could not open file with the text editor specified in the profile settings;
    it will be opened with the system default editor.
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου με τον κειμενογράφο που έχει οριστεί στις ρυθμίσεις του προφίλ:
     θα ανοίξει με τον προκαθορισμένο κειμενογράφο του συστήματος.

en: Copy Location
el: Αντιγραφή τοποθεσίας

en: Generating Thumbnail
el: Παραγωγή εικόνας επισκόπησης

en: Open Link
el: Άνοιγμα συνδέσμου

en: Copy Link Address
el: Αντιγραφή διεύθυνσης συνδέσμου

en: Send Email To...
el: Αποστολή email σε...

en: Copy Email Address
el: Αντιγραφή διεύθυνσης Email

[ctx: @title:window]
en: Select font
el: Επιλογή γραμματοσειράς

[ctx: @action:button]
en: Show all fonts
el: Εμφάνιση όλων των γραμματοσειρών

[ctx: @info:status]
en: By its very nature, a terminal program requires font characters that are equal width (monospace). Any non monospaced font may cause display issues. This should not be necessary except in rare cases.
el: Από τη φύση του ένα πρόγραμμα τερματικού απαιτεί χαρακτήρες γραμματοσειρών ίσου πλάτους (monospace). Χαρακτήρες άνισου πλάτους ίσως δεν εμφανίζονται σωστά. Αυτό δεν είναι απαραίτητο εκτός από σπάνιες περιπτώσεις.

[ctx: @title:window]
en: Adjust Scrollback
el: Προσαρμογή προς τα πίσω κύλισης

[ctx: @info:status]
en: Any adjustments are only temporary to this session.
el: Οποιαδήποτε προσαρμογή είναι μόνο προσωρινή στη συνεδρία αυτή.

[ctx: @label:textbox]
en: Enter descriptive label
el: Δώστε περιγραφική ετικέτα

en: Key Combination
el: Συνδυασμός πλήκτρων

en: Output
el: Έξοδος

en: New Key Binding List
el: Νέα λίστα πλήκτρων συνδυασμών

en: Edit Key Binding List
el: Επεξεργασία λίστας πλήκτρων συνδυασμών

en: A key bindings scheme cannot be saved with an empty description.
el: Αδυναμία αποθήκευσης θέματος συνδυασμού πλήκτρων χωρίς περιγραφή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add
el: Προσθήκη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Remove
el: Αφαίρεση

[ctx: Title of the area where you test your keys are properly configured]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Test Area
el: Περιοχή δοκιμών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Input:
el: Είσοδος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Output:
el: Έξοδος:

[ctx: @title]
en: Terminal emulator
el: Εξομοιωτής τερματικού

[ctx: @info:credit]
en: (c) 1997-2022, The Konsole Developers
el: (c) 1997-2022, Οι προγραμματιστές του Konsole

[ctx: @info:credit]
en: General maintainer, bug fixes and general improvements
el: Συντηρητής, διόρθωση σφαλμάτων και γενικές βελτιώσεις

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer, ported to KDE4
el: Πρώην συντηρητής, μεταφορά στο KDE4

[ctx: @info:credit]
en: Original author
el: Αρχικός συγγραφέας

[ctx: @info:credit]
en: Major refactoring, bug fixes and major improvements
el: Σημαντική ανασχεδίαση, διόρθωση σφαλμάτων και σημαντικές βελτιώσεις

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and general improvements
el: Διόρθωση σφαλμάτων και γενικές βελτιώσεις

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and major improvements
el: Διόρθωση σφαλμάτων και σημαντικές βελτιώσεις

[ctx: @info:credit]
en: General improvements
el: Γενικές βελτιώσεις

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes
el: Διόρθωση σφαλμάτων

[ctx: @info:credit]
en: Solaris support and history
el: Υποστήριξη Solaris και ιστορικό

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and improved startup performance
el: Διόρθωση σφαλμάτων και βελτίωση απόδοσης κατά την εκκίνηση

[ctx: @info:credit]
en: Marking improvements
el: Βελτιώσεις σήμανσης

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    Toolbar and session names
el: Ενσωματωμένο Konsole
    Γραμμή εργαλείων και ονόματα συνεδριών

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    General improvements
el: Ενσωματωμένο Konsole
    Γενικές βελτιώσεις

[ctx: @info:credit]
en: Visual effects
el: Οπτικά εφέ

[ctx: @info:credit]
en: Code from the kvt project
    General improvements
el: Κώδικας από το έργο kvt
    Γενικές βελτιώσεις

[ctx: @info:credit]
en: Schema and text selection improvements
el: Βελτιώσεις σχημάτων και επιλογής κειμένου

[ctx: @info:credit]
en: SGI port
el: Προσαρμογή στο SGI

[ctx: @info:credit]
en: FreeBSD port
el: Προσαρμογή στο FreeBSD

[ctx: @info:credit]
en: Thanks to many others.
el: Ένα ευχαριστώ σε πολλούς άλλους.

[ctx: @action:inmenu]
en: &New Tab
el: &Νέα καρτέλα

[ctx: @action:inmenu]
en: &Clone Tab
el: &Αντίγραφο καρτέλας

[ctx: @action:inmenu]
en: New &Window
el: Νέο &παράθυρο

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Window
el: Κλείσιμο παραθύρου

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
el: &Σελιδοδείκτες

en: &Window Color Scheme
el: &Θέμα χρωμάτων παραθύρου

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage Profiles...
el: Διαχείριση προφίλ...

[ctx: @item]
en: Activate Menu
el: Ενεργοποίηση του μενού

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Tab Layout...
el: Αποθήκευση διάταξης καρτελών...

[ctx: @action:inmenu]
en: Load Tab Layout...
el: Φόρτωση διάταξης καρτελών...

[ctx: @info]
en: There is a process running in this window. Do you still want to quit? | There are %1 processes running in this window. Do you still want to quit?
el[0]: Εκτελείται μια διεργασία σε αυτό το παράθυρο. Θα το κλείσετε;
el[1]: Εκτελούνται %1 διεργασίες σε αυτό το παράθυρο. Θα το κλείσετε;

[ctx: @title]
en: Confirm Close
el: Επιβεβαίωση κλεισίματος

[ctx: @action:button]
en: Close &Window
el: Κλείσιμο &παραθύρου

[ctx: @action:button]
en: Close Current &Tab
el: Κλείσιμο τρέχουσας καρ&τέλας

[ctx: @info]
en: There are %1 open terminals in this window. Do you still want to quit?
el: Υπάρχουν %1 ανοιχτά τερματικά σε αυτό το παράθυρο. Σίγουρα θέλετε να κλείσετε;

[ctx: @title Preferences page name]
en: Profiles
el: Προφίλ

[ctx: @title Preferences page name]
en: General
el: Γενικά

[ctx: @title Preferences page name]
en: Memory
el: Μνήμη

[ctx: @title Preferences page name]
en: Tab Bar / Splitters
el: Γραμμή καρτελών / Διαχωριστές

[ctx: @title Preferences page name]
en: Temporary Files
el: Προσωρινά αρχεία

[ctx: @title Preferences page name]
en: Thumbnails
el: Εικόνες επισκόπησης

[ctx: @title Preferences page name]
en: Part Info
el: Πληροφορίες τμήματος

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QuickCommandsWidget)
en: Form
el: Φόρμα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Shortcut:
el: Συντόμευση:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filterText)
en: Filter...
el: Φιλτράρισμα...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertFilter) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, btnInvertFilter)
en: Invert
el: Αντιστροφή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title
el: Τίτλος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Tooltip
el: Υπόδειξη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelGroup)
en: Group
el: Ομάδα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, group) i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, folder)
en: Default
el: Προκαθορισμένο

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Command
el: Εντολή

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Warnings
el: Προειδοποιήσεις

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRun)
en: Run
el: Εκτέλεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: Save
el: Αποθήκευση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnUpdate)
en: Update
el: Ενημέρωση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCancel)
en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Quick Commands
el: Γρήγορες εντολές

en: Show Quick Access
el: Εμφάνιση γρήγορης πρόσβασης

en: No quick commands found. You can add one on Plugins -> Quick Commands
el: Δεν βρέθηκαν γρήγορες εντολές. Μπορείτε να προσθέσετε μία στο Πρόσθετα -> Γρήγορες εντολές

en: Plugins - Quick Commands
el: Πρόσθετα - Γρήγορες εντολές

en: Show Quick Commands
el: Εμφάνιση γρήγορων εντολών

en: A duplicate item exists
el: Υπάρχει ένα διπλότυπο αντικείμενο

en: Please fix all the warnings before trying to run this script
el: Διορθώστε όλες τις προειδοποιήσεις πριν επιχειρήσετε να εκτελέσετε αυτή το σενάριο

en: There are some errors on the script, do you really want to run it?
el: Υπάρχουν κάποια σφάλματα σε αυτό το σενάριο, θέλετε πράγματι να το εκτελέσετε;

en: Shell Errors
el: Σφάλματα φλοιού

[ctx: @action:button]
en: Run
el: Εκτέλεση

en: You are about to delete the group %1,
     with multiple configurations, are you sure?
el: Πρόκειται να διαγράψετε την ομάδα %1,
     με πολλές διαμορφώσεις, είστε βέβαιοι;

en: You are about to delete %1, are you sure?
el: Πρόκειται να διαγράψετε το %1, είστε βέβαιοι;

en: Delete Quick Commands Configurations
el: Διαγραφή διαμορφώσεων γρήγορων εντολών

en: Title can not be empty or blank
el: Ο τίτλος δεν γίνεται να είναι κενός

en: Command can not be empty
el: Η εντολή δεν γίνεται να είναι κενή

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Warnings (*)
el: Προειδοποιήσεις (*)

[ctx: @item:inlistbox Hosts from ssh/config file]
en: SSH Config
el: SSH Διαμόρφωση

[ctx: @item:inlistbox The default list of ssh hosts]
en: Default
el: Προκαθορισμένη

en: %1 is a folder for SSH entries
el: Το %1 είναι φάκελος για SSH εγγραφές

en: SSH Config
el: SSH Διαμόρφωση

en: Host: %1
el: Υπολογιστής: %1

en: SSH Manager
el: Διαχειριστής SSH

en: Show SSH Manager
el: Εμφάνιση διαχειριστή SSH

en: Show Quick Access for SSH Actions
el: Εμφάνιση γρήγορης πρόσβασης για ενέργειες SSH

en: No saved SSH config found. You can add one on Plugins -> SSH Manager
el: Δεν βρέθηκε αποθηκευμένη ρύθμιση SSH. Μπορείτε να προσθέσετε μία στο Πρόσθετα -> Διαχειριστής SSH

en: Plugins - SSH Manager
el: Πρόσθετα - Διαχειριστής SSH

en: SSH Entries
el: SSH εγγραφές

en: Could not get the process name, assume that we can't request a connection
el: Αδυναμία ανάκτησης του ονόματος της διεργασίας, άρα δεν μπορούμε να αιτηθούμε σύνδεση

en: Error issuing SSH Command
el: Σφάλμα έκδοσης SSH εντολής

en: Can't issue SSH command outside the shell application (eg, bash, zsh, sh)
el: Αδυναμία έκδοσης SSH εντολής εκτός της εφαρμογής του φλοιού (πχ bash, zsh, sh)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: SSH Key
el: Κλειδί SSH

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
el: Διαγραφή

en: Don't Change
el: Να μην γίνει αλλαγή

en: You are about to delete the folder %1,
     with multiple SSH Configurations, are you sure?
el: Πρόκειται να διαγράψετε τον φάκελο %1,
     με πολλές SSH διαμορφώσεις, είστε βέβαιοι;

[ctx: @title:window]
en: Delete SSH Configurations
el: Διαγραφή διαμορφώσεων SSH

en: Imported SSH Profile <br/> Some settings are read only.
el: Εισαγμένο προφίλ SSH <br/> Ορισμένες ρυθμίσεις είναι μόνο για ανάγνωση.

en: Missing Hostname
el: Λείπει το όνομα του υπολογιστή

en: Missing Name
el: Λείπει το όνομα

en: If Use Ssh Config is set, do not specify sshkey or username.
el: Αν γίνεται χρήση του ssh config, μην ορίσετε ssh κλειδί ή όνομα χρήστη.

en: At least Username or SSHKey must be set
el: Τουλάχιστον ένα όνομα χρήστη ή ένα SSHKey πρέπει να ρυθμιστεί

en: Missing Folder
el: Λείπει ο φάκελος

en: An SSH session must have a profile
el: Μια συνεδρία ssh πρέπει να έχει προφίλ

en: Cannot delete this folder
el: Αδυναμία διαγραφής αυτού του φακέλου

en: Delete folder and all of its contents
el: Να διαγραφεί ο φάκελος και ό,τι περιέχει

en: Double click to change the folder name.
el: Με διπλό κλικ αλλάζετε το όνομα του φακέλου.

en: You can't delete an automatically added entry.
el: Δεν μπορείτε να διαγράψετε μια αυτόματη προσθήκη εγγραφής.

en: Delete selected entry
el: Διαγραφή της επιλεγμένης εγγραφής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Shortcut
el: Συντόμευση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, btnInvertFilter)
en: Show entries that don't match the filter
el: Να εμφανίζονται εγγραφές που δεν ταιριάζουν στο φίλτρο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, btnManageProfile)
en: Change profile on connect/disconnect
el: Αλλαγή προφίλ σε σύνδεση/αποσύνδεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, btnManageProfile)
en: Manage profile
el: Διαχείριση προφίλ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Identifier
el: Αναγνωριστικό

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, name)
en: A name for this ssh entry
el: Ένα όνομα για αυτήν την ssh εγγραφή

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, name)
en: The name of this entry on the list
el: Το όνομα αυτής της καταχώρησης στη λίστα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: SSH Hostname
el: SSH όνομα υπολογιστή

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, hostname) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, hostname)
en: The hostname of the server
el: Το όνομα του εξυπηρετητή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Port
el: Θύρα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, port)
en: The port of the server, 22 is the default for ssh connections
el: Η θύρα του εξυπηρετητή, 22 είναι η προκαθορισμένη για ssh συνδέσεις

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, sshkey)
en: The private key to be used for this connection
el: Το ιδιωτικό κλειδί για αυτήν τη σύνδεση

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, sshkey)
en: The private key
el: Το ιδιωτικό κλειδί

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useSshConfig)
en: If this is set, we don't rely on the SSH key set above, but on the configuration on ~/.ssh/config
el: Αν αυτό ρυθμιστεί, δεν βασιζόμαστε στο παραπάνω σύνολο SSH κλειδιών, αλλά στη διαμόρφωση του ~/.ssh/config

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSshConfig)
en: Use ~/.ssh/config for key
el: Να γίνεται χρήση του ~/.ssh/config για το κλειδί

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Username
el: Όνομα χρήστη

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, username)
en: The username for the connection
el: Το όνομα χρήστη για τη σύνδεση

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, username)
en: Your username
el: Το όνομα χρήστη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderLabel)
en: Folder
el: Φάκελος

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, folder)
en: For organizational purposes, this entry will be inside of this folder.
el: Για διαχειριστικούς σκοπούς, αυτή η εγγραφή θα βρίσκεται μέσα στον φάκελο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Profile
el: Προφίλ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, profile)
en: The profile to be active when the ssh session starts
el: Το προφίλ που θα είναι ενεργό όταν ξεκινήσει η ssh συνεδρία

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newSSHConfig)
en: Add a new SSH Entry
el: Προσθήκη νέας SSH εγγραφής

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete selected SSH entry
el: Διαγραφή της επιλεγμένης SSH εγγραφής

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edit selected entry
el: Επεξεργασία της επιλεγμένης εγγραφής

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add new SSH Configuration
el: Προσθήκη νέας SSH διαμόρφωσης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnCancel)
en: Cancel Add or Edit
el: Ακύρωση προσθήκης ή επεξεργασίας

en: No plugins available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα πρόσθετα

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptions) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OutputOptions)
en: Output Options
el: Επιλογές αποτελέσματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, printerFriendly) i18n: ectx: label, entry (PrinterFriendly), group (PrintOptions)
en: Printer &friendly mode (black text, no background)
el: Λειτουργία φιλική προς εκτύπωση (μαύρο κείμενο, χωρίς φόντο)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scaleOutput) i18n: ectx: label, entry (ScaleOutput), group (PrintOptions)
en: &Scale output
el: &Κλιμάκωση εξόδου

[ctx: Name of the built-in profile]
en: Built-in
el: Ενσωματωμένο

en: Default profile
el: Προκαθορισμένο προφίλ

[ctx: New profile name, %1 is a number]
en: Profile %1
el: Προφίλ %1

en: Konsole does not have permission to save this profile to %1
el: Το Konsole δεν έχει δικαίωμα αποθήκευσης αυτού του προφίλ στο %1

[ctx: @title:column Profile name]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: @title:column Profile keyboard shortcut]
en: Shortcut
el: Συντόμευση

[ctx: @label:textbox added to the name of the built-in profile, to point out it's read-only]
en:  [Read-only]
el:  [Ανάγνωση-μόνο]

[ctx: @label:textbox added to the name of the current default profile]
en:  [Default]
el: [Προκαθορισμένο]

[ctx: @info:tooltip]
en: Built-in profile is always available
el: Το ενσωματωμένο προφίλ είναι πάντα διαθέσιμο

[ctx: @info:tooltip]
en: Double click to change shortcut
el: Με διπλό κλικ αλλάζετε συντόμευση

en: Tab Properties
el: Ιδιότητες καρτέλας

en: Save Output From %1
el: Αποθήκευση εξόδου από %1

en: %1 is an invalid URL, the output could not be saved.
el: Το %1 δεν είναι ένα έγκυρο URL, ή έξοδος δεν μπορεί να αποθηκευτεί.

en: Failed to create autosave file at %1.
el: Αποτυχία δημιουργίας αρχείου αυτόματης αποθήκευσης στο %1.

en: Stopping autosave due to switching of screens.
el: Διακοπή αυτόματης αποθήκευσης λόγω αλλαγής οθονών.

en: Autosave file has been modified externally, preventing further autosaves.
el: Το αρχείο αυτόματης αποθήκευσης έχει τροποποιηθεί εξωτερικά, εμποδίζοντας περαιτέρω αυτόματες αποθηκεύσεις.

en: Failed to update autosave state on output changes.
el: Αποτυχία ενημέρωσης της κατάστασης αυτόματης αποθήκευσης σε αλλαγές εξόδου.

en: A problem occurred when saving the output.
    %1
el: Συνέβη ένα σφάλμα κατά την αποθήκευση της εξόδου.
    %1

en: Black on Light Yellow
el: Μαύρο σε φωτεινό κίτρινο

en: Black on Random Light
el: Μαύρο σε τυχαίο χρώμα

en: Black on White
el: Μαύρο σε λευκό

en: Blue on Black
el: Μπλε σε μαύρο

en: Dark Pastels
el: Σκοτεινά παστέλ

en: Green on Black
el: Πράσινο σε Μαύρο

en: Linux Colors
el: Χρώματα Linux

en: Red on Black
el: Κόκκινο σε μαύρο

en: White on Black
el: Λευκό σε μαύρο

en: Default (XFree 4)
el: Προκαθορισμένο (XFree 4)

en: Linux console
el: Κονσόλα Linux

en: Solaris console
el: Κονσόλα Solaris

[ctx: @label:textbox]
en: Search...
el: Αναζήτηση...

en: Bell in '%1' (Session '%2')
el: Κουδούνι στην '%1' (Συνεδρία '%2')

en: Could not find binary:
el: Αδυναμία εύρεσης εκτελέσιμου:

[ctx: @info:shell Alert the user with red color text]
en: Warning:
el: Προειδοποίηση:

en: Could not find an interactive shell to start.
el: Αδυναμία εύρεσης ενός διαδραστικού κελύφους για εκκίνηση.

en: Could not find '%1', starting '%2' instead.  Please check your profile settings.
el: Αδυναμία εύρεσης του '%1', έναρξη του '%2' στη θέση του. Παρακαλώ ελέγξτε τις ρυθμίσεις του προφίλ σας.

en: Could not start program '%1' with arguments '%2'.
el: Αδυναμία εκκίνησης του προγράμματος '%1' με παραμέτρους '%2'.

en: Silence in '%1' (Session '%2')
el: Σιγή στην '%1' (Συνεδρία '%2')

en: Show session
el: Εμφάνιση συνεδρίας

en: The D-Bus methods sendText/runCommand were just used.  There are security concerns about allowing these methods to be public.  If desired, these methods can be changed to internal use only by re-compiling Konsole. <p>This warning will only show once for this Konsole instance.</p>
el: Μόλις έγινε χρήση των D-Bus μεθόδων sendText/runCommand. Υπάρχουν επιφυλάξεις ασφαλείας αν επιτρέπεται σε αυτές τις μεθόδους να είναι δημόσιες.  Αν είναι επιθυμητό, οι μέθοδοι αυτές μπορούν να αλλάξουν σε εσωτερικές μόνο με την επανα-μεταγλώττιση του Konsole. <p>Αυτή η προειδοποίηση θα εμφανιστεί μόνο μία φορά για αυτήν την εκτέλεση του Konsole.</p>

[ctx: @info:shell This session is done]
en: Finished
el: Ολοκληρώθηκε

en: Program '%1' crashed.
el: Το πρόγραμμα '%1' κατέρρευσε.

en: Program '%1' exited with status %2.
el: Το πρόγραμμα '%1' τερμάτισε με κατάσταση %2.

en: ZModem Progress
el: Πρόοδος ZModem

en: Activity in '%1' (Session '%2')
el: Δραστηριότητα στην '%1' (Συνεδρία '%2')

en: The process '%1' has finished running in session '%2'
el: Η διεργασία '%1' έχει τερματίσει την εκτέλεσή της στη συνεδρία '%2'

en: Konsole does not know how to open the bookmark:
el: Το Konsole δεν γνωρίζει πώς να ανοίξει τον σελιδοδείκτη:

en: Search for '%1' with
el: Αναζήτηση για '%1' με

en: Configure Web Shortcuts...
el: Διαμόρφωση συντομεύσεων ιστού...

en: &Close Session
el: &Κλείσιμο συνεδρίας

en: Open File Manager
el: Άνοιγμα διαχειριστή αρχείων

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Split View Left-Right
el: Διαίρεση προβολής αριστερά/δεξιά

en: Split View Top-Bottom
el: Διαίρεση προβολής πάνω/κάτω

en: Copy except prompts
el: Αντιγραφή εκτός των συμβόλων αναμονής

en: Copy user input
el: Αντιγραφή δεδομένων εισόδου χρήστη

en: Copy command output
el: Αντιγραφή εξόδου εντολής

en: Paste Selection
el: Επικόλληση επιλογής

en: Web Search
el: Αναζήτηση στον ιστό

en: &Select All
el: &Επιλογή όλων

en: Select &Mode
el: Επιλογή &λειτουργίας

en: Select &Line
el: Επιλογή &γραμμής

en: Save Output &As...
el: Αποθήκευση εξόδου &ως...

en: Auto Save Output As...
el: Αυτόματη αποθήκευση εξόδου ως...

en: Stop Auto Save
el: Διακοπή αυτόματης αποθήκευσης

en: &Print Screen...
el: &Εκτύπωση οθόνης...

en: Adjust Scrollback...
el: Προσαρμογή κύλισης...

en: Clear Scrollback
el: Εκκαθάριση κύλισης

en: Clear Scrollback and Reset
el: Εκκαθάριση κύλισης και επαναφορά

en: Next Profile
el: Επόμενο προφίλ

en: Previous Profile
el: Προηγούμενο προφίλ

en: Switch Profile
el: Εναλλαγή προφίλ

en: Set &Encoding
el: Ορισμός &κωδικοποίησης

[ctx: @item:inmenu Allows terminal applications to request mouse tracking]
en: Allow Mouse Tracking
el: Να επιτρέπεται η ιχνηλάτηση του ποντικιού

[ctx: @item:inmenu A read only (locked) session]
en: Read-Only
el: Ανάγνωση-μόνο

en: &Configure or Rename Tab...
el: Διαμόρ&φωση ή μετονομασία καρτέλας...

en: &All Tabs in Current Window
el: Όλες τις καρτέλες στο τρέχον παράθυρο

en: &Select Tabs...
el: &Επιλογή καρτελών...

[ctx: @action:inmenu Do not select any tabs]
en: &None
el: &Καμία

en: Copy Input To
el: Αντιγραφή εισόδου σε...

en: &ZModem Upload...
el: Αποστολή &ΖModem...

en: One-Shot Monitors
el: Επόπτες μίας χρήσης

en: Monitor for &Prompt
el: Εποπτεία για &προτροπή

en: Monitor for &Activity
el: Εποπτεία για &δραστηριότητα

en: Monitor for &Silence
el: Εποπτεία για σ&ιγή

en: Monitor for Process Finishing
el: Εποπτεία για τον τερματισμό διεργασίας

en: Enlarge Font
el: Μεγέθυνση γραμματοσειράς

en: Shrink Font
el: Σμίκρυνση γραμματοσειράς

en: Reset Font Size
el: Επαναφορά μεγέθους γραμματοσειράς

en: Send Signal
el: Αποστολή σήματος

en: &Suspend Task
el: &Αναστολή διεργασίας

en: &Continue Task
el: &Συνέχεια διεργασίας

en: &Hangup
el: &Αποσύνδεση

en: &Interrupt Task
el: &Διακοπή διεργασίας

en: &Terminate Task
el: &Τερματισμός διεργασίας

en: &Kill Task
el: &Βίαιος τερματισμός διεργασίας

en: User Signal &1
el: Σήμα χρήστη &1

en: User Signal &2
el: Σήμα χρήστη &2

en: Create New Profile...
el: Δημιουργία νέου προφίλ...

en: Edit Current Profile...
el: Επεξεργασία τρέχοντος προφίλ...

en: A program is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
el: Ένα πρόγραμμα εκτελείται αυτήν τη στιγμή στη συνεδρία αυτή. Επιθυμείτε το κλείσιμό του;

en: The program '%1' is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
el: Το πρόγραμμα '%1' εκτελείται αυτήν τη στιγμή στη συνεδρία αυτή. Επιθυμείτε το κλείσιμό του;

en: Confirm Close
el: Επιβεβαίωση κλεισίματος

[ctx: @action:button]
en: Close Program
el: Κλείσιμο προγράμματος

en: A program in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
el: Ένα πρόγραμμα στη συνεδρία αυτή δεν κλείνει. Επιθυμείτε το βίαιο τερματισμό του;

[ctx: @action:button]
en: Kill Program
el: Διακοπή προγράμματος

en: The shell prompt is displayed in session '%1'
el: Η προτροπή του κελύφους εμφανίζεται στη συνεδρία '%1'

en: Open Current Folder With
el: Άνοιγμα τρέχοντος φακέλου με

en: Save ZModem Download to...
el: Αποθήκευση της ZModem λήψης σε...

en: <p>A ZModem file transfer attempt has been detected, but no suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
el: <p>Μία προσπάθεια μεταφοράς αρχείου ZModem έχει ανιχνευθεί, αλλά δεν υπάρχουν κατάλληλα λογισμικά ZModem σε αυτό το σύστημα.</p><p>Ίσως επιθυμείτε να εγκαταστήσετε το 'rzsz' ή το πακέτο 'lrzsz'.</p>

en: <p>The current session already has a ZModem file transfer in progress.</p>
el: <p>Η τρέχουσα συνεδρία έχει ήδη μία μεταφορά αρχείου ZModem σε εξέλιξη.</p>

en: <p>No suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
el: <p>Κανένα κατάλληλο λογισμικό ZModem δεν βρέθηκε σε αυτό το σύστημα.</p><p>Ίσως επιθυμείτε να εγκαταστήσετε το 'rzsz' ή το πακέτο 'lrzsz'.</p>

en: Select Files for ZModem Upload
el: Επιλογή αρχείων για αποστολή ZModem

[ctx: @item:intable The session index]
en: Number
el: Αριθμός

[ctx: @item:intable The session title]
en: Title
el: Τίτλος

[ctx: @title:window]
en: Configure
el: Διαμόρφωση

[ctx: @item:intext Search options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Search:
el: Αναζήτηση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowMenuAccelerators) i18n: ectx: label, entry (AllowMenuAccelerators), group (KonsoleWindow)
en: Enable menu accelerators
el: Ενεργοποίηση συντομεύσεων μενού

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_RememberWindowSize)
en: If enabled, profile settings will be ignored
el: Αν ενεργοποιηθεί, οι ρυθμίσεις προφίλ θα αγνοηθούν

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberWindowSize)
en: Remember window size
el: Απομνημόνευση μεγέθους παραθύρου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowWindowTitleOnTitleBar) i18n: ectx: label, entry (ShowWindowTitleOnTitleBar), group (KonsoleWindow)
en: Show window title on the titlebar
el: Εμφάνιση τίτλου παραθύρου στην γραμμή τίτλου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusFollowsMouse) i18n: ectx: label, entry (FocusFollowsMouse), group (KonsoleWindow)
en: Focus terminals when the mouse pointer is moved over them
el: Εστίαση σε τερματικά όταν το ποντίκι κινείται πάνω τους

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchRegExpression) i18n: ectx: label, entry (SearchRegExpression), group (SearchSettings)
en: Match using regular expressions
el: Ταίριασμα με χρήση κανονικών εκφράσεων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseSingleInstance) i18n: ectx: tooltip, entry (UseSingleInstance), group (KonsoleWindow)
en: When launching Konsole re-use existing process if possible
el: Στην εκτέλεση της Konsole να γίνει χρήση της υπάρχουσας διεργασίας αν είναι εφικτό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseSingleInstance) i18n: ectx: label, entry (UseSingleInstance), group (KonsoleWindow)
en: Run all Konsole windows in a single process
el: Να εκτελούνται όλα τα παράθυρα της Konsole με μία διεργασία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchHighlightMatches)
en: Highlight all matches
el: Τονισμός όλων που ταιριάζουν

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SearchCaseSensitive) i18n: ectx: tooltip, entry (SearchCaseSensitive), group (SearchSettings)
en: Sets whether the search is case sensitive
el: Ορίζει αν η αναζήτηση θα γίνει με διάκριση πεζών/κεφαλαίων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchCaseSensitive)
en: Case sensitive
el: Διάκριση πεζών/κεφαλαίων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemoveWindowTitleBarAndFrame) i18n: ectx: label, entry (RemoveWindowTitleBarAndFrame), group (KonsoleWindow)
en: Remove window titlebar and frame
el: Αφαίρεση γραμμής τίτλου παραθύρου και πλαισίου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Process and window:
el: Διεργασία και παράθυρο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Notifications:
el: Ειδοποιήσεις:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, enableAllMessagesButton)
en: All dialogs will be shown again
el: Όλοι οι διάλογοι θα εμφανιστούν ξανά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableAllMessagesButton)
en: Enable all "Don't Ask Again" messages
el: Ενεργοποίηση όλων των μηνυμάτων «Να μην ερωτηθώ ξανά»

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SearchReverseSearch) i18n: ectx: tooltip, entry (SearchReverseSearch), group (SearchSettings)
en: Sets whether search should start from the bottom
el: Ορίζει αν η αναζήτηση θα ξεκινάει από το τέλος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchReverseSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchReverseSearch), group (SearchSettings)
en: Search backwards
el: Αναζήτηση προς τα πίσω

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SearchNoWrap) i18n: ectx: tooltip, entry (SearchNoWrap), group (SearchSettings)
en: Sets whether search should stop instead of wrapping
el: Ορίζει εάν η αναζήτηση θα πρέπει να σταματά αντί να τυλίγεται

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchNoWrap)
en: No wrap
el: Χωρίς τύλιγμα

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowWindowTitleOnTitleBar), group (KonsoleWindow)
en: Show window title set by escape sequence on the titlebar
el: Εμφάνιση τίτλου παραθύρου που ορίστηκε από την ακολουθία διαφυγής στην γραμμή τίτλου

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AllowMenuAccelerators), group (KonsoleWindow)
en: Allow users to access top menu through Alt+Key combination
el: Να επιτρέπεται η πρόσβαση των χρηστών στο κεντρικό μενού με συνδυασμό Alt+Key

note: i18n: ectx: label, entry (RememberWindowSize), group (KonsoleWindow)
en: Use current window size on next startup
el: Χρήση των τρεχουσών διαστάσεων παραθύρου στην επομένη εκκίνηση

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RememberWindowSize), group (KonsoleWindow)
en: The window size will be saved upon exiting Konsole
el: Αποθήκευση διαστάσεων του παραθύρου κατά την έξοδο από το Konsole

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailSize), group (ThumbnailsSettings)
en: Thumbnail Width
el: Πλάτος εικόνας επισκόπησης

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailSize), group (ThumbnailsSettings)
en: Sets the width of the thumbnail
el: Ρυθμίζει το πλάτος της εικόνας επισκόπησης

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailShift), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailShift), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Shift to display a thumbnail
el: Χρήση Shift για την εμφάνιση μιας εικόνας επισκόπησης

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailAlt), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailAlt), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Alt to display a thumbnail
el: Χρήση Alt για την εμφάνιση μιας εικόνας επισκόπησης

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailCtrl), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailCtrl), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Ctrl to display a thumbnail
el: Χρήση Ctrl για την εμφάνιση μιας εικόνας επισκόπησης

note: i18n: ectx: label, entry (SearchCaseSensitive), group (SearchSettings)
en: Search is case sensitive
el: Αναζήτηση με διάκριση πεζών/κεφαλαίων

note: i18n: ectx: label, entry (SearchHighlightMatches), group (SearchSettings)
en: Highlight all search matches
el: Τονισμός όλων των αποτελεσμάτων αναζήτησης

note: i18n: ectx: tooltip, entry (SearchHighlightMatches), group (SearchSettings)
en: Sets whether matching text should be highlighted
el: Ορίζει αν το κείμενο που θα βρεθεί θα τονιστεί

note: i18n: ectx: label, entry (SearchNoWrap), group (SearchSettings)
en: Search stops instead of wrapping
el: Η αναζήτηση σταματά αντί να τυλίγεται

note: i18n: ectx: label, entry (EnableMemoryMonitoring), group (MemorySettings)
en: Control whether child cgroups are created for individual tabs
el: Έλεγχος αν δημιουργούνται cgroups απογόνων για μεμονωμένες καρτέλες

note: i18n: ectx: label, entry (MemoryLimitValue), group (MemorySettings)
en: Determines the memory consumption level above which throttling will start
el: Καθορίζει το επίπεδο κατανάλωσης μνήμης πάνω από το οποίο θα ξεκινήσει ο περιορισμός.

note: i18n: ectx: label, entry (SplitViewVisibility), group (SplitView) i18n: ectx: label, entry (TabBarVisibility), group (TabBar)
en: Control the visibility of the whole tab bar
el: Έλεγχος της ορατότητας ολόκληρης της γραμμής καρτελών

note: i18n: ectx: label, entry (SplitDragHandleSize), group (SplitView)
en: Control the size of the handle between panels
el: Έλεγχος του μεγέθους του χειριστηρίου μεταξύ πινάκων

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarPosition), group (TabBar)
en: Control the position of the tab bar
el: Έλεγχος της θέσης της γραμμής καρτελών

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarStyleSheet), group (TabBar)
en: Control the visual style of the tab bar
el: Έλεγχος του οπτικού στυλ της γραμμής καρτελών

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarUseUserStyleSheet), group (TabBar)
en: Use a user-defined .css file for the tab bar
el: Χρήση ενός καθορισμένου από τον χρήστη αρχείου .css για τη γραμμή καρτελών

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarUserStyleSheetFile), group (TabBar)
en: The .css file to use for the tab bar style
el: Το αρχείο .css που θα χρησιμοποιηθεί για το στιλ της γραμμής καρτελών

note: i18n: ectx: label, entry (CloseTabOnMiddleMouseButton), group (TabBar)
en: Allow middle-clicking on open tabs to close them
el: Να επιτρέπεται μεσαίο κλικ για κλείσιμο σε ανοιχτές καρτέλες

note: i18n: ectx: label, entry (NewTabButton), group (TabBar)
en: Control the visibility of 'New Tab' button on the tab bar
el: Έλεγχος της ορατότητας του κουμπιού 'Νέα καρτέλα' στη γραμμή καρτελών

note: i18n: ectx: label, entry (CloseTabButton), group (TabBar)
en: Control where the "Close tab" button will be displayed
el: Έλεγχος της θέσης εμφάνισης του κουμπιού «Κλείσιμο καρτέλας»

note: i18n: ectx: label, entry (NewTabBehavior), group (TabBar)
en: Control where to put the new tab
el: Έλεγχος της τοποθέτησης μιας νέας καρτέλας

note: i18n: ectx: label, entry (ExpandTabWidth), group (TabBar)
en: Expand the tab widths
el: Επέκταση του πλάτους των καρτελών

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSystemLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use system-wide folder location
el: Για αρχεία κύλισης προς τα πίσω, χρησιμοποιήστε θέση φακέλου από το σύστημα

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseCacheLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use user's specific folder location
el: Για αρχεία κύλισης προς τα πίσω, χρησιμοποιήστε θέση φακέλου ορισμένη από το χρήστη

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSpecifiedLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use specified folder location
el: Για αρχεία κύλισης προς τα πίσω, χρησιμοποιήστε καθορισμένη θέση φακέλου

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSpecifiedLocationDirectory), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use this folder
el: Για αρχεία κύλισης προς τα πίσω, χρησιμοποιήστε αυτόν τον φάκελο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableMemoryMonitoring)
en: Enable memory monitoring:
el: Ενεργοποίηση παρακολούθησης μνήμης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Changes will take effect upon restart. If enabled, sustained memory consumption by Konsole
    exceeding the specified value will cause systemd-oomd to eliminate the tab(s)
    containing the memory-intensive process(es). Note: enabling
    might cause greater slowdowns during high memory consumption and specifying
    excessively low values might still cause Konsole to be killed.
el: Οι αλλαγές θα τεθούν σε ισχύ κατά την επανεκκίνηση. Εάν είναι
    ενεργοποιημένη, η συνεχής κατανάλωση μνήμης από το Konsole που
    υπερβαίνει την καθορισμένη τιμή θα προκαλέσει την εξάλειψη από το
    systemd-oomd της καρτέλας(ων) που περιέχει τη διεργασία(ων) με μεγάλη
    κατανάλωση μνήμης. Σημείωση: η ενεργοποίηση ενδέχεται να προκαλέσει
    μεγαλύτερες επιβραδύνσεις κατά τη διάρκεια υψηλής κατανάλωσης μνήμης
    και ο καθορισμός υπερβολικά χαμηλών τιμών ενδέχεται να προκαλέσει ακόμα
    την εξουδετέρωση του Konsole.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Memory limit:
el: Όριο μνήμης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Applications that use KonsolePart share profiles.</p><p>They do not share with Konsole or other applications:<ul><li>default profile</li><li>show in menu</li><li>shortcuts</li></ul></p><p>Feel free to open a Konsole <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?format=guided&product=konsole&component=kpart">bug report</a> if you desire a change to how these are handled.</body></html>
el: <html><head/><body><p>Οι εφαρμογές που χρησιμοποιούν το KonsolePart μοιράζονται τα προφίλ.</p><p>Δεν μοιράζονται με την Konsole ή άλλες εφαρμογές:<ul><li>προκαθορισμένο προφίλ</li><li>εμφάνιση στο μενού</li><li>συντομεύσεις</li></ul></p><p>Ανοίξτε μια <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?format=guided&product=konsole&component=kpart">αναφορά σφάλματος Konsole</a> αν επιθυμείτε να αλλάξει ο τρόπος χειρισμού τους.</body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newProfileButton)
en: Create a new profile based on the selected profile
el: Δημιουργία ενός νέου προφίλ με βάση το επιλεγμένο προφίλ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newProfileButton)
en: &New...
el: &Νέο...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editProfileButton)
en: Edit the selected profile (this button is disabled for read-only profiles)
el: Επεξεργασία του επιλεγμένου προφίλ (αυτό το κουμπί είναι ανενεργό για προφίλ ανάγνωσης-μόνο)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editProfileButton)
en: &Edit...
el: &Επεξεργασία...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteProfileButton)
en: Delete the selected profile
el: Διαγραφή του επιλεγμένου προφίλ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteProfileButton)
en: &Remove
el: Αφαί&ρεση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: Set the selected profile as the default for new terminal sessions
el: Ορισμός του επιλεγμένου προφίλ ως προκαθορισμένο για τις νέες συνεδρίες τερματικού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: &Set as Default
el: &Ορισμός ως προεπιλογή

[ctx: @title:tab Tab bar settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, appearanceTab)
en: Appearance
el: Εμφάνιση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showTabBarLabel)
en: Show:
el: Εμφάνιση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ShowTabBarWhenNeeded)
en: When needed
el: Όταν απαιτείται

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysShowTabBar)
en: Alwa&ys
el: Πάντ&α

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysHideTabBar)
en: &Never
el: &Ποτέ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, positionLabel)
en: Position:
el: Θέση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Top)
en: Above terminal area
el: Πάνω από την περιοχή τερματικού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Bottom)
en: Be&low terminal area
el: Κά&τω από την περιοχή τερματικού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Left)
en: To the left of terminal area
el: Στα αριστερά της περιοχής τερματικού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Right)
en: To the &right of terminal area
el: Στα &δεξιά της περιοχής τερματικού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showCloseTabButtonLabel)
en: Show Close Tab button:
el: Εμφάνιση κουμπιού κλεισίματος καρτέλας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OnEachTab)
en: On ea&ch tab
el: &Σε κάθε καρτέλα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OnTabBar)
en: On &the tab bar
el: Σ&τη γραμμή καρτελών

[ctx: Do not show a close button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, None)
en: None
el: Κανένα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ShowSearchTabsButton)
en: Always
el: Πάντα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, HideSearchTabsButton)
en: Never
el: Ποτέ

[ctx: @item:intext Miscellaneous Options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, miscellaneousAppearanceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, miscellaneousBehaviorLabel)
en: Miscellaneous:
el: Διάφορα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NewTabButton)
en: Show 'New Tab' button
el: Εμφάνιση κουμπιού 'Νέα καρτέλα'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExpandTabWidth)
en: Expand individual tab widths to full window
el: Επέκταση μεμονωμένης καρτέλας σε πλήρες παράθυρο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarUseUserStyleSheet)
en: Use user-defined stylesheet:
el: Χρήση φύλλου στιλ καθορισμένου από το χρήστη:

[ctx: @item:intext Optional file path is empty]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, kcfg_TabBarUserStyleSheetFile)
en: (none)
el: (καμία)

[ctx: @title:tab Tab bar settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, behaviorTab)
en: Behavior
el: Συμπεριφορά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, putNewTabsLabel)
en: Put new tabs:
el: Τοποθέτηση νέων καρτελών:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, PutNewTabAtTheEnd)
en: At &the end
el: Σ&το τέλος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, PutNewTabAfterCurrentTab)
en: After current &tab
el: Μετά την τρέχουσα καρ&τέλα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseTabOnMiddleMouseButton)
en: Close tab on middle-click
el: Κλείσιμο καρτέλας με μεσαίο κλικ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, splitTab)
en: Splits
el: Διαιρέσεις

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show Header:
el: Εμφάνιση κεφαλίδας:

[ctx: @option:radio When needed show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ShowSplitHeaderWhenNeeded)
en: When needed
el: Όταν απαιτείται

[ctx: @option:radio Never show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysHideSplitHeader)
en: Never
el: Ποτέ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Drag Handle Size:
el: Μέγεθος χειριστηρίου έλκυσης:

[ctx: @option:radio Small height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleSmall)
en: Small
el: Μικρό

[ctx: @option:radio Medium height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleMedium)
en: Medium
el: Μεσαίο

[ctx: @option:radio Large height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleLarge)
en: Large
el: Μεγάλο

[ctx: @option:radio Always show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysShowSplitHeader)
en: Always
el: Πάντα

[ctx: @option:radio File location; <filename>%1</filename>: path to directory placeholder]
en: System temporary directory (%1)
el: Προσωρινός κατάλογος συστήματος (%1)

[ctx: @option:radio File location; <filename>%1</filename>: path to directory placeholder]
en: User cache directory (%1)
el: Κατάλογος χρήστη λανθάνουσας μνήμης (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Scrollback file location:
el: Θέση αρχείων κύλισης προς τα πίσω:

[ctx: @option:radio Custom (file location); followed by text entry field]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_scrollbackUseSpecifiedLocation)
en: Custom:
el: Προσαρμοσμένη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size:
el: Μέγεθος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>To use this feature, enable <span style=" font-weight:600;">Mouse-&gt;Miscellaneous-&gt;Underline files</span> in your profile settings.</p></body></html>
el: <html><head/><body><p>Για να χρησιμοποιήσετε αυτό το χαρακτηριστικό, ενεργοποιήσετε <span style=" font-weight:600;">Ποντίκι-&gt;Διάφορα-&gt;Υπογράμμιση</span> μέσα στις ρυθμίσεις του προφίλ σας</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Activation:
el: Ενεργοποίηση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Mouse hover plus
el: Αιώρηση ποντικιού plus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableThumbnails)
en: Enable thumbnails generation
el: Ενεργοποίηση παραγωγής επισκοπήσεων

en: Size: %1 x %2
el: Μέγεθος: %1 x %2

en: Are you sure you want to paste %1 character? | Are you sure you want to paste %1 characters?
el[0]: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να επικολλήσετε %1 χαρακτήρα;
el[1]: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να επικολλήσετε %1 χαρακτήρες;

en: Confirm Paste
el: Επιβεβαίωση επικόλλησης

en: End Of Text/Interrupt: may exit the current process
el: Τέλος κειμένου/διακοπή: έξοδος της τρέχουσας διεργασίας

en: End Of Transmission: may exit the current process
el: Τέλος μετάδοσης: έξοδος της τρέχουσας διεργασίας

en: Bell: will try to emit an audible warning
el: Κουδούνι: θα επιχειρηθεί η εκπομπή ακουστικής προειδοποίησης

en: Device Control Three/XOFF: suspends output
el: DC3/XOFF: αναστέλλει την έξοδο

en: Substitute/Suspend: may suspend current process
el: Αντικατάσταση/Αναστολή: διακόπτει την τρέχουσα διεργασία

en: Escape: used for manipulating terminal state
el: Διαφυγή: για το χειρισμό της κατάστασης του τερματικού

en: File Separator/Quit: may abort the current process
el: Διαχωριστικό αρχείου/Έξοδος: ακυρώνει την `τρέχουσα διεργασία

en: The text you're trying to paste contains hidden control characters, do you want to filter them out?
el: Το κείμενο που προσπαθείτε να επικολλήσετε περιέχει κρυμμένους χαρακτήρες ελέγχου, θέλετε να τους φιλτράρετε;

[ctx: @title]
en: Confirm Paste
el: Επιβεβαίωση επικόλλησης

[ctx: @action:button]
en: Paste &without control characters
el: Επικόλληση χωρίς χαρακτήρες ελέ&γχου

[ctx: @action:button]
en: &Paste everything
el: Ε&πικόλληση όλων

[ctx: @action:button]
en: &Cancel
el: Α&κύρωση

en: <qt>Output has been <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Software_flow_control">suspended</a> by pressing Ctrl+S. Press <b>Ctrl+Q</b> to resume.</qt>
el: <qt>Η έξοδος έχει <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Software_flow_control">ανασταλεί</a> με το πάτημα του Ctrl+S. Πατήστε <b>Ctrl+Q</b> για να την επαναφέρετε.</qt>

en: This terminal is read-only.
el: Αυτό το τερματικό είναι για ανάγνωση-μόνο.

en: Change &Directory To
el: Αλλαγή &καταλόγου σε

en: &Paste Location
el: &Επικόλληση τοποθεσίας

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View
el: Διαίρεση προβολής

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right
el: Διαίρεση προβολής αριστερά/δεξιά

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom
el: Διαίρεση προβολής πάνω/κάτω

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Automatically
el: Αυτόματος διαχωρισμός προβολής

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right from next tab
el: Διαίρεση προβολής αριστερά/δεξιά της επόμενης καρτέλας

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom from next tab
el: Διαίρεση προβολής πάνω/κάτω της επόμενης καρτέλας

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Automatically from next tab
el: Διαίρεση προβολής αυτόματα από την επόμενη καρτέλα

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 2x2 terminals
el: Φόρτωση νέας καρτέλας με διάταξη 2x2 τερματικά

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 2x1 terminals
el: Φόρτωση νέας καρτέλας με διάταξη 2x1 τερματικά

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 1x2 terminals
el: Φόρτωση νέας καρτέλας με διάταξη 1x2 τερματικά

[ctx: @action:inmenu]
en: Expand View
el: Ανάπτυξη προβολής

[ctx: @action:inmenu]
en: Shrink View
el: Συρρίκνωση προβολής

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Current &View
el: Αποκόλληση τρέχουσας προ&βολής

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Current &Tab
el: Αποκόλληση τρέχουσας καρ&τέλας

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Next Tab
el: Επόμενη καρτέλα

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Previous Tab
el: Προηγούμενη καρτέλα

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Above Terminal
el: Εστίαση πάνω από το τερματικό

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Below Terminal
el: Εστίαση κάτω από το τερματικό

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Left Terminal
el: Εστίαση στο αριστερό τερματικό

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Right Terminal
el: Εστίαση στο δεξί τερματικό

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Last Tab
el: Εναλλαγή στην τελευταία καρτέλα

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Last Used Tabs
el: Καρτέλες πρόσφατης χρήσης

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle Between Two Tabs
el: Εναλλαγή μεταξύ δύο καρτελών

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Last Used Tabs (Reverse)
el: Καρτέλες πρόσφατης χρήσης (αντίστροφα)

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle maximize current view
el: Εναλλαγή μεγιστοποίησης τρέχουσας προβολής

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle maximize current view
el: Εναλλαγή μεγιστοποίησης τρέχουσας προβολής

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle zoom-maximize current view
el: Εναλλαγή μεγέθυνσης-μεγιστοποίησης της τρέχουσας προβολής

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle zoom-maximize current view
el: Εναλλαγή μεγέθυνσης-μεγιστοποίησης της τρέχουσας προβολής

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Move tab to the right
el: Μετακίνηση καρτέλας δεξιά

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Move tab to the left
el: Μετακίνηση καρτέλας αριστερά

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Setup semantic integration (bash)
el: Ρύθμιση σημασιολογικής ολοκλήρωσης (bash)

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle semantic hints display
el: Εναλλαγή εμφάνισης συμβουλών σημασιολογίας

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle line numbers display
el: Εναλλαγή εμφάνισης αρίθμησης γραμμών

[ctx: @action:inmenu]
en: Equal size to all views
el: Ισομεγέθεις προβολές

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Tab %1
el: Εναλλαγή στην καρτέλα %1

en: Semantic hints
el: Συμβουλές σημασιολογίας

en: Line numbers
el: Αρίθμηση γραμμών

[ctx: @title:window]
en: Save Tab Layout
el: Αποθήκευση διάταξης καρτελών

[ctx: @item:inlistbox]
en: Konsole View Layout (*.json)
el: Διάταξη προβολής κονσόλας (*.json)

[ctx: @label:textbox]
en: A problem occurred when saving the Layout.
    %1
el: Παρουσιάστηκε πρόβλημα κατά την αποθήκευση της διάταξης.
    %1

[ctx: @label:textbox]
en: A problem occurred when loading the Layout.
    %1
el: Παρουσιάστηκε πρόβλημα κατά τη φόρτωση της διάταξης.
    %1

[ctx: @title:window]
en: Load Tab Layout
el: Φόρτωση διάταξης καρτελών

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
el: Μη διαθέσιμος μεταφραστής πληκτρολογίου. Οι πληροφορίες που είναι απαραίτητες για τη μετατροπή πλήκτρων σε χαρακτήρες και την αποστολή τους στο τερματικό δεν υπάρχουν.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlHintsLabel)
en: Key combination to show URL hints:
el: Συνδυασμός πλήκτρων για την εμφάνιση URL υποδείξεων:

[ctx: Items that do not fit in other categories]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Miscellaneous:
el: Διάφορα:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableReverseUrlHints)
en: Number URL hints in reverse, starting from the bottom
el: Απαριθμεί τις υποδείξεις σε URL με αντίστροφη σειρά, ξεκινώντας από το τέλος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableReverseUrlHints)
en: Reverse URL hint numbering
el: Αντίστροφη απαρίθμηση υποδείξεων σε URL

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow terminal programs to create blinking sections of text
el: Να επιτρέπεται στα προγράμματα τερματικού τη δημιουργία κειμένου που αναβοσβήνει

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow blinking text
el: Να επιτρέπεται κείμενο με αναβόσβημα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableFlowControlButton)
en: Allow the output to be suspended by pressing Ctrl+S
el: Να επιτρέπεται η αναστολή της εξόδου με το Ctrl+S

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableFlowControlButton)
en: Flow control
el: Έλεγχος ροής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: &Default character encoding:
el: &Προκαθορισμένη κωδικοποίηση χαρακτήρων:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, peekPrimaryLabel)
en: Shortcut for peeking the primary screen:
el: Συντόμευση για γρήγορη ματιά στην κύρια οθόνη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autoSaveIntervalLabel)
en: Set interval between autosaves:
el: Ορισμός διαστήματος μεταξύ των αυτό-αποθηκεύσεων:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_linenums)
en: Line Numbers:
el: Αρίθμηση γραμμών:

[ctx: Never]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, lineNumsNever)
en: &Never
el: &Ποτέ

[ctx: When showing URL hints]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, lineNumsURL)
en: When &URL hints show
el: Όταν εμφανίζονται υποδείξεις &URL

[ctx: Always]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, lineNumsAlways)
en: A&lways
el: &Πάντα

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, colorSchemeTab)
en: Color scheme && font
el: Θέμα χρώματος && γραμματοσειράς

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: Create a new color scheme based upon the selected scheme
el: Δημιουργία ενός νέου θέματος χρωμάτων με βάση το επιλεγμένο θέμα

[ctx: @action:button Create an alternate color scheme]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: New...
el: Νέο...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit the selected color scheme
el: Επεξεργασία του επιλεγμένου θέματος χρωμάτων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, environmentEditButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, textEditorCustomBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit...
el: Επεξεργασία...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Delete the selected color scheme
el: Διαγραφή του επιλεγμένου θέματος χρωμάτων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetColorSchemeButton)
en: Reset the selected color scheme settings to the default values
el: Επαναφορά των ρυθμίσεων του επιλεγμένου θέματος χρωμάτων στις προκαθορισμένες τιμές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetColorSchemeButton)
en: Defaults
el: Προκαθορισμένα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Font:
el: Γραμματοσειρά:

[ctx: @action:button open a dialog with list of fonts]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseFontButton)
en: Choose...
el: Επιλογή...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, antialiasTextButton)
en: Smooth fonts
el: Ομαλές γραμματοσειρές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boldIntenseButton)
en: Draw intense colors in bold font
el: Σχεδίαση έντονων χρωμάτων σε έντονη γραμματοσειρά

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useFontLineCharactersButton)
en: Use the selected font for line characters instead of the builtin code
el: Χρήση της επιλεγμένης γραμματοσειράς για τους χαρακτήρες γραμμής αντί του ενσωματωμένου κώδικα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useFontLineCharactersButton)
en: Use line characters contained in font
el: Χρήση χαρακτήρων γραμμής που περιέχει η γραμματοσειρά

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useFontBrailleCharactersButton)
en: Use the selected font for unicode Braille characters instead of the builtin code
el: Χρήση της επιλεγμένης γραμματοσειράς για τους χαρακτήρες unicode Braille αντί του ενσωματωμένου κώδικα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useFontBrailleCharactersButton)
en: Use unicode Braille characters contained in font
el: Χρήση χαρακτήρων unicode Braille που περιέχει η γραμματοσειρά

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, cursorTab)
en: Cursor
el: Δρομέας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Shape:
el: Σχήμα:

[ctx: A solid rectangular]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeBlock)
en: Block
el: Μπλοκ

[ctx: A hortizonal line on the bottom edge]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeUnderline)
en: Underline
el: Υπογράμμιση

[ctx: Cursor color options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Color:
el: Χρώμα:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, autoCursorColorButton)
en: Set the cursor to match the color of the character underneath it.
el: Ορισμός του δρομέα στο χρώμα του από κάτω χαρακτήρα του.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autoCursorColorButton)
en: Match current character
el: Ταίριασμα με τον τρέχοντα χαρακτήρα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Use a custom, fixed color for the cursor
el: Χρήση ενός προσαρμοσμένου, σταθερού χρώματος για το δρομέα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Custom cursor color
el: Προσαρμοσμένο χρώμα δρομέα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customCursorColorLabel)
en: Cursor:
el: Δρομέας:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, customColorSelectButton)
en: Select the color used to draw the cursor
el: Επιλέξτε το χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για τη σχεδίαση του δρομέα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customCursorTextColorLabel)
en: Text:
el: Κείμενο:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, customTextColorSelectButton)
en: Select the color used to draw the character underneath the cursor
el: Επιλέξτε το χρώμα που θα χρησιμοποιηθεί για τη σχεδίαση του χαρακτήρα στη θέση του δρομέα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Blinking:
el: Αναβόσβημα:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton)
en: Make the cursor blink regularly
el: Αναβόσβημα του δρομέα τακτικά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignToCenterButton)
en: Enabled
el: Ενεργό

[ctx: Items that do not fit in other categories]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, miscTab)
en: Miscellaneous
el: Διάφορα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Window:
el: Παράθυρο:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showTerminalSizeHintButton)
en: Show terminal size in columns and lines in the center of window after resizing
el: Εμφάνιση του μεγέθους του τερματικού σε στήλες και γραμμές στο κέντρο του παραθύρου μετά την αλλαγή μεγέθους

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTerminalSizeHintButton)
en: Show hint for terminal size after resizing
el: Εμφάνιση υπόδειξης για το μέγεθος τερματικού μετά την αλλαγή μεγέθους

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertSelectionColorsCheckbox)
en: Always invert the colors of selected text
el: Πάντα να αντιστρέφονται τα χρώματα του επιλεγμένου κειμένου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dimLabel)
en: Darkening strength:
el: Ένταση προς το σκούρο:

[ctx: Border color options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, borderLabel)
en: Color:
el: Χρώμα:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, focusBorderColor)
en: Select the color used to draw the border
el: Επιλέξτε το χρώμα που χρησιμοποιείται για τη σχεδίαση του περιγράμματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Inactive Terminals:
el: Αδρανή τερματικά:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Active Terminals:
el: Ενεργά τερματικά:

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contentsGroup)
en: Terminal contents
el: Περιεχόμενα τερματικού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lineSpacingLabel)
en: Line spacing:
el: Διάστιχο γραμμής:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, lineSpacingSpinner)
en: The number of pixels between two lines
el: Ο αριθμός των εικονοστοιχείων μεταξύ δύο γραμμών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Margins:
el: Περιθώρια:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Align to center:
el: Στοίχιση στο κέντρο:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dimWhenInactiveCheckbox)
en: Indicate whether the window is active by dimming the colors
el: Ένδειξη (αν)ενεργού παραθύρου με μείωση της χρωματικής έντασης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dimWhenInactiveCheckbox)
en: Darken
el: Πιο σκούρο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, borderWhenActiveCheckbox)
en: Indicate whether the window is active by drawing a border
el: Επισήμανση αν το παράθυρο είναι ενεργό με τη σχεδίαση ενός περιγράμματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, borderWhenActiveCheckbox)
en: Border
el: Περίγραμμα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, displayVerticalLine)
en: Display Vertical line at column:
el: Εμφάνιση κατακόρυφης γραμμής στη στήλη:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, CTLtab)
en: <html><head/><body><p>Complex Text Layout</p></body></html>
el: <html><head/><body><p>Σύνθετη διάταξη κειμένου</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, CTLtab)
en: Complex Text Layout
el: Σύνθετη διάταξη κειμένου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordMode)
en: Enable word mode text rendering
el: Ενεργοποίηση αποτύπωσης κειμένου με λειτουργία λέξεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordMode)
en: Word mode
el: Λειτουργία λέξεων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordModeAttr)
en: Ignore attribute changes mid-word (otherwise, attribute changes break word when rendering)
el: Να αγνοούνται οι αλλαγές ιδιοτήτων στη μέση της λέξης (διαφορετικά η αποτύπωση αλλαγών στις ιδιότητες καταστρέφει τη λέξη)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordModeAttr)
en: Use the same attributes for whole word
el: Χρήση των ίδιων ιδιοτήτων για όλη τη λέξη

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordModeAscii)
en: Render words of ASCII characters together
el: Να αποτυπώνονται μαζί οι λέξεις με ASCII χαρακτήρες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordModeAscii)
en: ASCII characters
el: ASCII χαρακτήρες

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordModeBrahmic)
en: Render words of Brahmic scripts characters together
el: Να αποτυπώνονται μαζί οι λέξεις με χαρακτήρες Βραχμικής γραφής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordModeBrahmic)
en: Brahmic scripts characters
el: Χαρακτήρες Βραχμικής γραφής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Emoji Font:
el: Γραμματοσειρά εμότζι:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBidiRenderingButton)
en: Enable Bi-Directional display on terminals (valid for Arabic, Farsi or Hebrew only)
el: Ενεργοποίηση εμφάνισης διπλής κατεύθυνσης στα τερματικά (έγκυρο για Αραβικά, Φαρσί, ή Εβραϊκά μόνο)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBidiRenderingButton)
en: Bi-Directional text rendering
el: Αποτύπωση διπλής κατεύθυνσης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, bidiLineLTR)
en: Lines are always LTR, rather than determined by first strong character
el: Οι γραμμές είναι πάντα από αριστερά (LTR) αντί να το αποφασίζει αυτό ο πρώτος έντονος χαρακτήρας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, bidiLineLTR)
en: force LTR line direction
el: υποχρεωτική κατεύθυνση γραμμών από αριστερά (LTR)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBidiTableDirOverrideButton)
en: Treat table drawing characters as strong LTR.
el: Να γίνεται μεταχείριση των χαρακτήρων σχεδίασης πίνακα ως έντονων LTR.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBidiTableDirOverrideButton)
en: Table characters BiDi mode override
el: Αντικατάσταση λειτουργίας BiDi χαρακτήρων πίνακα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoreWcWidth)
en: Ignore wcwidth of problematic characters
el: Αγνόηση του wcwidth των προβληματικών χαρακτήρων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreWcWidth)
en: Override wcwidth
el: Παράκαμψη wcwidth

en: Edit Profile
el: Επεξεργασία προφίλ

[ctx: @title:tab Generic, common options]
en: General
el: Γενικά

en: Tabs
el: Καρτέλες

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Scrolling
el: Κύλιση

en: Keyboard
el: Πληκτρολόγιο

en: Key bindings
el: Πλήκτρα συνδυασμών

en: Mouse
el: Ποντίκι

[ctx: @title:tab Complex options]
en: Advanced
el: Για προχωρημένους

[ctx: @info]
en: Insufficient permissions to save settings to: <filename>%1</filename>.<nl/>Either change the permissions of that file or set a different name to save the settings to a new profile.
el: Ανεπαρκή δικαιώματα για αποθήκευση ρυθμίσεων στο: <filename>%1</filename>.<nl/>Ή αλλάξτε τα δικαιώματα του αρχείου ή αποθηκεύσετε τις ρυθμίσεις σε νέο προφίλ με άλλο όνομα.

[ctx: @info]
en: Profile Name was empty; please set a name to be able to save settings.
el: Το όνομα του προφίλ ήταν κενό: δώστε ένα όνομα για να μπορείτε να αποθηκεύσετε τις ρυθμίσεις.

[ctx: @info]
en: A profile with the name "%1" already exists.
el: Υπάρχει ήδη ένα προφίλ με το όνομα «%1».

[ctx: @info]
en: Profile name exceeded maximum allowed length (%1).
el: Το όνομα προφίλ υπερέβη το μέγιστο επιτρεπόμενο μήκος (%1).

[ctx: @info]
en: The highlighted characters are invalid in profile names: %1.
el: Οι επισημασμένοι χαρακτήρες είναι άκυροι σε ονόματα προφίλ: %1.

en: Editing profile: %2 | Editing %1 profiles: %2
el[0]: Επεξεργασία του προφίλ: %2
el[1]: Επεξεργασία %1 προφίλ: %2

en: Create New Profile
el: Δημιουργία νέου προφίλ

en: Edit Profile "%1"
el: Επεξεργασία προφίλ «%1»

[ctx: Suffix of the number of columns (N columns). The leading space is needed to separate it from the number value.]
en:  column |  columns
el[0]:  στήλη
el[1]:  στήλες

[ctx: Suffix of the number of rows (N rows). The leading space is needed to separate it from the number value.]
en:  row |  rows
el[0]:  γραμμή
el[1]:  γραμμές

en: System Bell
el: Κουδούνι συστήματος

en: System Notifications
el: Ειδοποιήσεις συστήματος

en: Visual Bell
el: Οπτικό κουδούνι

en: Ignore Bell Events
el: Αγνόηση των γεγονότων από το κουδούνι

en: Default profile for new terminal sessions in %1
el: Προκαθορισμένο προφίλ για τις νέες συνεδρίες τερματικού στο %1

en: Edit Environment
el: Επεξεργασία περιβάλλοντος

en: One environment variable per line
el: Μια μεταβλητή περιβάλλοντος ανά γραμμή

[ctx: Unit of time]
en:  second |  seconds
el[0]:  δευτερόλεπτο
el[1]:  δευτερόλεπτα

en: Select Initial Directory
el: Επιλέξτε αρχικό κατάλογο

en: Get New...
el: Λήψη νέου...

[ctx: @info]
en: Scheme <resource>%1</resource> failed to load.
el: Αποτυχία φόρτωσης του θέματος <resource>%1</resource>.

en: This color scheme uses a transparent background which does not appear to be supported on your desktop
el: Αυτό το θέμα χρωμάτων έχει ένα διαφανές φόντο, το οποίο δε φαίνεται να υποστηρίζεται από το σύστημά σας.

en: Konsole was started before desktop effects were enabled. You need to restart Konsole to see transparent background.
el: Το Konsole ξεκίνησε πριν την ενεργοποίηση των εφέ επιφάνειας εργασίας. Πρέπει να επανεκκινήσετε το Konsole για να δείτε διαφανές φόντο.

en: Default for file type
el: Προεπιλογή για τον τύπο αρχείου

en: The format is e.g. 'editorExec PATH:LINE:COLUMN'
    
    PATH    will be replaced by the path to the text file
    LINE    will be replaced by the line number
    COLUMN  (optional) will be replaced by the column number
    Note: you will need to replace 'PATH:LINE:COLUMN' by the actual
    syntax the editor you want to use supports; e.g.:
    gedit +LINE:COLUMN PATH
    
    If PATH or LINE aren't present in the command, this setting
    will be ignored and the file will be opened by the default text
    editor.
el: Ο τύπος αποθήκευσης είναι π.χ. 'editorExec PATH:LINE:COLUMN'
    
    PATH    θα αντικατασταθεί με τη διαδρομή προς το αρχείο κειμένου
    LINE    θα αντικατασταθεί με τον αριθμό γραμμής
    COLUMN  (προαιρετικό) θα αντικατασταθεί με τον αριθμό της στήλης
    Σημείωση: θα χρειαστεί να αντικαταστήσετε το 'PATH:LINE:COLUMN' με την
    πραγματική σύνταξη που θέλετε να υποστηρίζει ο κειμενογράφος: π.χ.:
    gedit +LINE:COLUMN PATH
    
    Αν το PATH ή το LINE δεν είναι παρόντα στην εντολή, αυτή η ρύθμιση
    θα αγνοηθεί και το αρχείο θα ανοίξει με τον προκαθορισμένο
    κειμενογράφο.

en: Text Editor Custom Command
el: Προσαρμοσμένη εντολή κειμενογράφου

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, general)
en: General Settings
el: Γενικές ρυθμίσεις

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, iconSelectButton)
en: Select the icon displayed on tabs using this profile
el: Επιλέξτε το εμφανιζόμενο εικονίδιο στις καρτέλες αυτού του προφίλ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: A descriptive name for the profile
el: Ένα περιγραφικό όνομα για το προφίλ

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: Profile name
el: Όνομα προφίλ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, setAsDefaultButton)
en: Default Profile
el: Προκαθορισμένο προφίλ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Command:
el: Εντολή:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, commandEdit)
en: The command to execute when new terminal sessions are created using this profile
el: Η εντολή που θα εκτελεστεί όταν δημιουργούνται νέες συνεδρίες τερματικού με αυτό το προφίλ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: I&nitial directory:
el: &Αρχικός κατάλογος:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, initialDirEdit)
en: The initial working directory for new terminal sessions using this profile
el: Ο αρχικός κατάλογος εργασίας για τις νέες συνεδρίες τερματικού με αυτό το προφίλ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, dirSelectButton)
en: Choose the initial directory
el: Επιλέξτε τον αρχικό κατάλογο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, startInSameDirButton)
en: Start in same directory as current session
el: Έναρξη στον ίδιο κατάλογο με την τρέχουσα συνεδρία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Environment:
el: Περιβάλλον:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, environmentEditButton)
en: Edit the list of environment variables and associated values
el: Επεξεργασία λίστας των μεταβλητών περιβάλλοντος και των σχετιζόμενων τιμών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Initial terminal si&ze:
el: Αρχικό &μέγεθος τερματικού:

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, useCurrentWindowSizeNote)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Settings → Configure Konsole → General → Remember window size</span> must be disabled for these entries to work.</p></body></html>
el: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Ρυθμίσεις → Διαμόρφωση Konsole → Γενικά → Η απομνημόνευση του μεγέθους παραθύρου</span> πρέπει να απενεργοποιηθεί για να λειτουργήσουν αυτές οι καταχωρήσεις.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terminalBellLabel)
en: &Terminal bell mode:
el: &Λειτουργία κουδουνιού τερματικού:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, semantic)
en: Semantic Integration
el: Σημασιολογική ολοκλήρωση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, semanticUpDown)
en: Up/Down Arrows emulation
el: Εξομοίωση βελών πάνω/κάτω

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, semanticInputClick)
en: Mouse click in input line moves cursor
el: Το κλικ με το ποντίκι σε γραμμή εισαγωγής κειμένου μετακινεί τον δρομέα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Semantic hints:
el: Συμβουλές σημασιολογίας:

[ctx: Never]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, semanticHintsNever) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBarsNever) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBackgroundNever) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alternatingBarsNever) i18n: ectx: prop
en: Never
el: Ποτέ

[ctx: When showing URL hints]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, semanticHintsURL) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBarsURL) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBackgroundURL) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alternatingBarsURL) i18n: ectx: property (te
en: When URL hints show
el: Εμφάνιση συμβουλών URL

[ctx: Always]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, semanticHintsAlways) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBarsAlways) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBackgroundAlways) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alternatingBarsAlways) i18n: ectx: 
en: Always
el: Πάντα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Red error bars:
el: Κόκκινες γραμμές σφαλμάτων:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Red error background:
el: Κόκκινο φόντο σφαλμάτων:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: Alternating bars:
el: Εναλλαγή γραμμών:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_50)
en: Alternating background:
el: Εναλλαγή φόντου:

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, note)
en: Key bindings control how combinations of keystrokes in the terminal window are converted into the stream of characters that is then sent to the current terminal program. For more information on how to customize the key bindings check the Konsole Handbook.
el: Τα πλήκτρα συνδυασμών ελέγχουν, πώς οι συνδυασμοί πλήκτρων στο παράθυρο τερματικού μετατρέπονται σε ροή χαρακτήρων, η οποία στέλνεται στο τρέχον πρόγραμμα τερματικού. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την προσαρμογή συνδυασμών πλήκτρων, κοιτάξτε στο εγχειρίδιο της Κονσόλας.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: Create a new key bindings scheme based upon the selected bindings
el: Δημιουργία ενός νέου θέματος συνδυασμών πλήκτρων με βάση τους επιλεγμένους συνδυασμούς

[ctx: @action:button Create an alternate key binding]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: New...
el: Νέο...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editKeyBindingsButton)
en: Edit the selected key bindings scheme
el: Επεξεργασία του επιλεγμένου θέματος συνδυασμών πλήκτρων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton)
en: Delete the selected key bindings scheme
el: Διαγραφή του επιλεγμένου θέματος συνδυασμών πλήκτρων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetKeyBindingsButton)
en: Reset the selected key bindings scheme to its default values
el: Επαναφορά του επιλεγμένου θέματος συνδυασμών πλήκτρων στις προκαθορισμένες τιμές

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Text interaction
el: Αλληλεπίδραση κειμένου

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, wordCharacterEdit)
en: Characters which are considered part of a word when double-clicking to select whole words in the terminal.
el: Χαρακτήρες που θεωρούνται τμήμα μιας λέξης κατά το διπλό κλικ για την επιλογή ολόκληρων λέξεων στο τερματικό.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Word characters:
el: Χαρακτήρες λέξης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Triple-click selects:
el: Τριπλό κλικ επιλέγει:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tripleClickSelectsTheWholeLine)
en: &The whole line
el: Όλ&η τη γραμμή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tripleClickSelectsFromMousePosition)
en: From mouse position to the end of &line
el: Από τη θέση του ποντικιού στο τέλος της &γραμμής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Middle-click pastes:
el: Μεσαίο κλικ κάνει επικόλληση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pasteFromClipboardButton)
en: From clipboard
el: Από το πρόχειρο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pasteFromX11SelectionButton)
en: From selection
el: Από επιλογή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Copy options:
el: Επιλογές αντιγραφής:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyTextToClipboardButton)
en: Automatically copy selected text into clipboard
el: Αυτόματη αντιγραφή του επιλεγμένου κειμένου στο πρόχειρο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyTextToClipboardButton)
en: Copy on select
el: Αντιγραφή κατά την επιλογή

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyTextAsHTMLButton)
en: Copy text as HTML (including formatting, font faces, colors... etc)
el: Αντιγραφή κειμένου ως HTML (με διαμόρφωση, γραμματοσειρές, χρώματα, ... κλπ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyTextAsHTMLButton)
en: Copy text as HTML
el: Αντιγραφή κειμένου ως HTML

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, trimLeadingSpacesButton)
en: Trim leading spaces in selected text, useful in some instances
el: Η αποκοπή αρχικών διαστημάτων σε επιλεγμένο κείμενο είναι χρήσιμη σε μερικές περιπτώσεις

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimLeadingSpacesButton)
en: Trim leading spaces
el: Αποκοπή αρχικών διαστημάτων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, trimTrailingSpacesButton)
en: Trim trailing spaces in selected text, useful in some instances
el: Η αποκοπή τελικών διαστημάτων σε επιλεγμένο κείμενο, είναι χρήσιμη σε μερικές περιπτώσεις

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimTrailingSpacesButton)
en: Trim trailing spaces
el: Αποκοπή τελικών διαστημάτων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, underlineLinksButton)
en: Text recognized as a link or an email address will be underlined when hovered by the mouse pointer.
el: Το κείμενο που αναγνωρίστηκε ως δεσμός ή ως διεύθυνση ηλ. αλληλογραφίας θα υπογραμμίζεται κατά το πέρασμα του ποντικιού.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underlineLinksButton)
en: Underline links
el: Υπογράμμιση δεσμών

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, underlineFilesButton)
en: Text recognized as a file will be underlined when hovered by the mouse pointer.
el: Το κείμενο που αναγνωρίστηκε ως αρχείο θα υπογραμμίζεται κατά το πέρασμα του ποντικιού.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underlineFilesButton)
en: Underline files
el: Υπογράμμιση αρχείων

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textEditorCommandLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, textEditorCombo)
en: Text editor to use when opening text file URLs at a given line/column.
el: Ο κειμενογράφος που θα χρησιμοποιηθεί στο άνοιγμα κάποιων URL με αρχεία κειμένου σε μια δεδομένη γραμμή/στήλη.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textEditorCommandLabel)
en: Text Editor Command:
el: Εντολή κειμενογράφου:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, openLinksByDirectClickButton)
en: Text recognized as a file, link or an email address can be opened by direct mouse click.
el: Το κείμενο που αναγνωρίστηκε ως αρχείο, σύνδεσμος ή ως διεύθυνση ηλ. αλληλογραφίας μπορεί να ανοιχθεί με απευθείας κλικ του ποντικιού.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, openLinksByDirectClickButton)
en: Open files/links by direct click
el: Άνοιγμα αρχείων/δεσμών με απευθείας κλικ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowLinkEscapeSequenceButton)
en: Allow escape sequences for links
el: Να επιτρέπονται ακολουθίες διαφυγής για δεσμούς

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowLinkEscapeSequenceButtonWarning)
en: <b>WARNING</b>: This has security implications as it allows malicious URLs to be shown as another URL or hidden.<br>Make sure you understand the implications before turning this on.
el: <b>ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ</b>: Αυτό έχει επιπτώσεις στην ασφάλεια καθώς επιτρέπει σε κακόβουλα URL να εμφανίζονται ως διαφορετικά ή να είναι κρυμμένα.<br>Βεβαιωθείτε ότι κατανοείτε τις συνέπειες πριν το ενεργοποιήσετε αυτό.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Allowed link formats:
el: Επιτρεπόμενοι τύποι δεσμών:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, linkEscapeSequenceTexts)
en: The formats of possible links, like http://, https:// and file://
el: Οι τύποι πιθανών δεσμών, όπως http://, https:// και file://

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ctrlRequiredForDragButton)
en: Selected text will require control key plus click to drag.
el: Το επιλεγμένο κείμενο απαιτεί το πλήκτρο Control και κλικ για να το σύρετε.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ctrlRequiredForDragButton)
en: Require Ctrl key for drag && drop
el: Απαιτείται το πλήκτρο Ctrl για μετακίνηση και τοποθέτηση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableAlternateScrollingButton)
en: Mouse scroll wheel will emulate up/down key presses in programs that use the Alternate Screen buffer (e.g. less)
el: Η ρόδα του ποντικιού θα εξομοιώσει τα άνω/κάτω βελάκια σε προγράμματα που χρησιμοποιούν την εναλλακτική μνήμη οθόνης (π.χ. less)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableAlternateScrollingButton)
en: Enable Alternate Screen buffer scrolling
el: Ενεργοποίηση κύλισης εναλλακτικής μνήμης οθόνης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dropUrlsAsText)
en: Always paste dropped files and URLs as text without offering move, copy and link actions.
el: Πάντα να γίνεται επικόλληση των τοποθετημένων αρχείων και URL ως κείμενο χωρίς τη δυνατότητα ενεργειών μετακίνησης, αντιγραφής και σύνδεσης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dropUrlsAsText)
en: Disable drag && drop menu for files && URLs
el: Απενεργοποίηση μενού μετακίνησης και τοποθέτησης για αρχεία && URL

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableMouseWheelZoomButton)
en: Pressing Ctrl+scrollwheel will increase/decrease the text size.
el: Πατώντας Ctrl+scrollwheel θα αυξομειωθεί το μέγεθος του κειμένου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableMouseWheelZoomButton)
en: Allow Ctrl+scrollwheel to zoom text size
el: Να επιτρέπεται με το Ctrl+scrollwheel η αλλαγή εστιακής απόστασης στο κείμενο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowColorFilters)
en: When positioning the mouse over a hexadecimal color it will be displayed in a frame next to the mouse pointer
el: Με την τοποθέτηση του ποντικιού πάνω από έναν δεκαεξαδικό το αντίστοιχο χρώμα θα εμφανίζεται σε ένα πλαίσιο δίπλα στον δείκτη του ποντικιού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowColorFilters)
en: Preview Colors on hover
el: Προεπισκόπηση χρωμάτων στην αιώρηση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowMouseTrackingButton)
en: Some terminal applications have mouse support, this allows them to get it by default. It can be toggled on/off while running as well.
el: Κάποιες εφαρμογές του τερματικού υποστηρίζουν τη χρήση ποντικιού στην προκαθορισμένη λειτουργία. Αυτό αλλάζει (on/off) και ενώ εκτελούνται.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowMouseTrackingButton)
en: Allow terminal applications to handle clicks and drags
el: Να επιτρέπεται στα τερματικά ο χειρισμός των κλικ και των ελκύσεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, historySizeLabel)
en: Scrollback:
el: Κύλιση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scroll Page Up/Down:
el: Κύλιση σελίδας πάνω/κάτω:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, highlightScrolledLinesButton)
en: Highlight the lines coming into view
el: Να τονίζονται οι γραμμές καθώς προβάλλονται

[ctx: @option:radio Hide the scroll bar]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarHiddenButton)
en: Hidden
el: Κρυφό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMarkerSize)
en: Size of each marker (as a percentage of scrollbar length):
el: Μέγεθος κάθε δείκτη (ως ποσοστό του μήκους της γραμμής κύλισης):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Highlighting:
el: Τονισμός:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollHalfPage)
en: Scroll the page the half height of window
el: Κύλιση σελίδας στο μισό ύψος του παραθύρου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollHalfPage)
en: Half screen heigh&t
el: Ύψ&ος μισής οθόνης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMarkerColor)
en: Color of scrollbar markers:
el: Χρώμα των δεικτών γραμμής κύλισης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelReflowLines)
en: Reflow Lines:
el: Επαναρροή γραμμών:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollFullPage)
en: Scroll the page the full height of window
el: Κύλιση σελίδας στο πλήρες ύψος του παραθύρου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollFullPage)
en: F&ull screen height
el: Ύψος πλή&ρους οθόνης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Show the scroll bar on the right side of the terminal window
el: Εμφάνιση της γραμμής κύλισης στη δεξιά πλευρά του παραθύρου του τερματικού

[ctx: @option:radio Show scrollbar on the right side]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Ri&ght side
el: Δεξιά πλευ&ρά

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: Show the scroll bar on the left side of the terminal window
el: Εμφάνιση της γραμμής κύλισης στην αριστερή πλευρά του παραθύρου του τερματικού

[ctx: @option:radio Show scrollbar on the left side]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: &Left side
el: &Αριστερή πλευρά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reflowLinesButton)
en: Reflow lines when terminal resizes
el: Να γίνεται επαναρροή γραμμών όταν το τερματικό αλλάζει μέγεθος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSize)
en: Scrollbar position:
el: Θέση γραμμής κύλισης:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Tab Titles
el: Τίτλοι καρτελών

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabMonitoringGroup)
en: Tab Monitoring
el: Παρακολούθηση καρτελών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, silenceSecondsLabel)
en: Threshold for continuous silence:
el: Κατώφλι για συνεχή σιγή:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, silenceSecondsSpinner)
en: The threshold for continuous silence to be detected by Konsole
el: Το κατώφλι της συνεχής σιγής που θα ανιχνεύεται από το Konsole

[ctx: @label:textbox Unit of scrollback]
en:  line |  lines
el[0]:  γραμμή
el[1]:  γραμμές

[ctx: @info:whatsthis]
en: When using this option, the scrollback data will be saved to RAM. If you choose a huge value, your system may run out of free RAM and cause serious issues with your system.
el: Με τη χρήση αυτής της επιλογής, τα δεδομένα προς τα πίσω κύλισης θα αποθηκευτούν στη RAM. Αν επιλέξετε πολύ μεγάλη τιμή, το σύστημά σας ίσως ξεμείνει από ελεύθερη μνήμη και τότε θα προκληθούν σοβαρά προβλήματα σε αυτό.

[ctx: @info:tooltip]
en: When using this option, the scrollback data will be written unencrypted to temporary files. Those temporary files will be deleted automatically when Konsole is closed in a normal manner.<nl/>Use <emphasis>Settings → Configure Konsole → Temporary Files</emphasis> to select the location of the temporary files.
el: Όταν γίνεται χρήση αυτής της επιλογής, τα δεδομένα προς τα πίσω κύλισης θα εγγραφούν χωρίς κρυπτογράφηση σε προσωρινά αρχεία. Αυτά τα προσωρινά αρχεία θα διαγραφούν αυτόματα όταν η κονσόλα κλείνει κανονικά.<nl/>Χρησιμοποιήστε <emphasis>Ρυθμίσεις → Διαμόρφωση Konsole → Προσωρινά αρχεία</emphasis> για να επιλέξετε τη θέση των προσωρινών αρχείων.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, fixedSizeHistoryButton)
en: Limit the remembered output to a fixed number of lines
el: Περιορισμός της απομνημόνευσης εξόδου κατά ένα σταθερό αριθμό γραμμών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fixedSizeHistoryButton)
en: Fi&xed size:
el: Στα&θερό μέγεθος:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, historyLineSpinner)
en: Number of lines of output to remember
el: Αριθμός γραμμών της εξόδου που θα απομνημονεύεται

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, unlimitedHistoryButton)
en: Remember all output produced by the terminal
el: Απομνημόνευση ολόκληρης της εξόδου του τερματικού

[ctx: Save all lines to the scrollback history]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, unlimitedHistoryButton)
en: &Unlimited
el: &Απεριόριστα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, noHistoryButton)
en: Do not remember previous output
el: Μη απομνημόνευση προηγούμενης εξόδου

[ctx: Do not save any lines to the scrollback history]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noHistoryButton)
en: &None
el: &Καμία

[ctx: @label:textbox]
en: Find...
el: Εύρεση...

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the text to search for here
el: Εισάγετε εδώ το κείμενο αναζήτησης

[ctx: @action:button Go to the next phrase]
en: Next
el: Επόμενο

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the next match for the current search phrase
el: Εύρεση του επόμενου ταιριάσματος της τρέχουσας φράσης αναζήτησης

[ctx: @action:button Go to the previous phrase]
en: Previous
el: Προηγούμενο

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the previous match for the current search phrase
el: Εύρεση του προηγούμενου ταιριάσματος της τρέχουσας φράσης αναζήτησης

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the options menu
el: Εμφάνιση του μενού επιλογών

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the search bar
el: Κλείσιμο της γραμμής αναζήτησης

[ctx: @item:inmenu]
en: Case sensitive
el: Διάκριση πεζών/κεφαλαίων

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether the search is case sensitive
el: Ορίζει αν η αναζήτηση θα γίνει με διάκριση πεζών/κεφαλαίων

[ctx: @item:inmenu]
en: Match regular expression
el: Ταίριασμα κανονικής έκφρασης

[ctx: @item:inmenu]
en: Highlight all matches
el: Τονισμός όλων που ταιριάζουν

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether matching text should be highlighted
el: Ορίζει αν το κείμενο που θα βρεθεί θα τονιστεί

[ctx: @item:inmenu]
en: Search backwards
el: Αναζήτηση προς τα πίσω

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether search should start from the bottom
el: Ορίζει αν η αναζήτηση θα ξεκινάει από το τέλος

[ctx: @item:inmenu]
en: No wrap
el: Χωρίς τύλιγμα

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether search should stop instead of wrapping
el: Ορίζει αν η αναζήτηση θα σταματά αντί να ξεκινάει από το τέλος

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for the current search phrase from the bottom
el: Εύρεση της τρέχουσας φράσης αναζήτησης από το τέλος

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for the current search phrase from the top
el: Εύρεση της τρέχουσας φράσης αναζήτησης από την αρχή

en: Print Shell
el: Κέλυφος εκτύπωσης

[ctx: @label:listbox No color selected]
en: None
el: Κανένα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, remoteTabTitleEdit)
en: Tab title format used when a remote command (e.g. connection to another computer via SSH) is being executed
el: Η μορφή του τίτλου καρτέλας όταν εκτελείται μια απομακρυσμένη εντολή (π.χ. σύνδεση με άλλον υπολογιστή μέσω SSH)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Remote tab title format:
el: Μορφή τίτλου απομακρυσμένης καρτέλας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Tab title format:
el: &Μορφή τίτλου καρτέλας:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, tabTitleEdit)
en: Normal tab title format
el: Κανονική μορφή τίτλου καρτέλας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Tab Co&lor:
el: Χρώ&μα καρτέλας:

en: Program Name: %n
el: Όνομα προγράμματος: %n

en: Current Directory (Short): %d
el: Τρέχων κατάλογος (σύντομο): %d

en: Current Directory (Long): %D
el: Τρέχων κατάλογος (πλήρες): %D

en: Window Title Set by Shell: %w
el: Τίτλος του παραθύρου ορισμένος από το κέλυφος: %w

en: Session Number: %#
el: Αριθμός συνεδρίας: %#

en: User Name: %u
el: Όνομα χρήστη: %u

en: Local Host: %h
el: Τοπικός υπολογιστής: %h

en: User's Bourne prompt sigil: %B
el: Σύμβολο προτροπής Bourne του χρήστη: %B

en: User Name@ (if given): %U
el: Όνομα χρήστη@ (εφόσον δόθηκε): %U

en: Remote Host (Short): %h
el: Απομακρυσμένος υπολογιστής (σύντομο): %h

en: Remote Host (Long): %H
el: Απομακρυσμένος υπολογιστής (πλήρες): %H

en: Command and arguments: %c
el: Εντολή και ορίσματα: %c

en: Insert
el: Εισαγωγή

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert title format
el: Εισαγωγή μορφής τίτλου

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert remote title format
el: Εισαγωγή μορφής απομακρυσμένου τίτλου

[ctx: @info:tooltip]
en: Maximize terminal
el: Μεγιστοποίηση τερματικού

[ctx: @info:tooltip]
en: Move terminal to new tab
el: Μετακίνηση τερματικού σε νέα καρτέλα

[ctx: @info:tooltip]
en: Close terminal
el: Κλείσιμο τερματικού

[ctx: @info:tooltip]
en: Restore terminal
el: Επαναφορά τερματικού

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a new tab
el: Άνοιγμα νέας καρτέλας

[ctx: @info:tooltip]
en: Close this tab
el: Κλείσιμο αυτής της καρτέλας

[ctx: @action:inmenu]
en: &Detach Tab
el: &Αποκόλληση καρτέλας

[ctx: @action:inmenu]
en: &Configure or Rename Tab...
el: Διαμόρ&φωση ή μετονομασία καρτέλας...

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
el: Κλείσιμο καρτέλας
