konsole - en to fa translation catalogue (75 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, discriptionLabel)
en: Description:
fa: توصیف:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyPercentLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperTransparencyPercentLabel)
en: Percent
fa: درصد

en: Open Link
fa: باز کردن پیوند

en: Copy Link Address
fa: رونوشت نشانی پیوند

en: Send Email To...
fa: ارسال رایانامه به...

en: Copy Email Address
fa: رونوشت نشانی رایانامه

en: Key Combination
fa: ترکیب کلید

en: Output
fa: خروجی

en: New Key Binding List
fa: کلید جدید فهرست مقیدسازی

en: Edit Key Binding List
fa: ویرایش فهرست مقیدسازی کلید

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add
fa: افزودن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Remove
fa: حذف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Input:
fa: ورودی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Output:
fa: خروجی:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, printerFriendly) i18n: ectx: label, entry (PrinterFriendly), group (PrintOptions)
en: Printer &friendly mode (black text, no background)
fa: حالت &مطلوب چاپگر )متن سیاه، بدون زمینه(‌

en: %1 is an invalid URL, the output could not be saved.
fa: %1 نشانی وب نامعتبری است، خروجی توانست ذخیره شود.

en: A problem occurred when saving the output.
    %1
fa: هنگام ذخیره خروجی مسئله‌ای رخ داد.
    %1

en: Black on Light Yellow
fa: سیاه روی زرد روشن

en: Black on Random Light
fa: سیاه روی روشن تصادفی

en: Black on White
fa: سیاه روی سفید

en: Green on Black
fa: سبز روی سیاه

en: Linux Colors
fa: رنگهای لینوکس

en: White on Black
fa: سفید روی سیاه

en: Default (XFree 4)
fa: پیش‌فرض )XFree 4(

en: Linux console
fa: پیشانه لینوکس

en: Solaris console
fa: پیشانه لینوکس

en: ZModem Progress
fa: پیشرفت ZModem

en: Paste Selection
fa: گزیده را بچسبان

en: Clear Scrollback
fa: پاک کردن Scrollback

en: Monitor for &Activity
fa: پایشگری برای &فعالیت‌

en: Monitor for &Silence
fa: پایشگری برای &سکوت‌

en: Edit Current Profile...
fa: ویرایش Profile جدید...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: Set the selected profile as the default for new terminal sessions
fa: تنظیم profile برگزیده به عنوان پیش‌فرض برای نشستهای پایانه جدید

en: Size: %1 x %2
fa: اندازه: %1 x %2‌

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right
fa: شکافتن نما به چپ/راست

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom
fa: شکافتن نما به بالا/پایین

[ctx: @action:inmenu]
en: Expand View
fa: گسترش نما

[ctx: @action:inmenu]
en: Shrink View
fa: کوچک‌سازی نما

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
fa: مترجم صفحه کلید در دسترس نیست.  اطلاعات مورد نیاز برای تبدیل فشارهای کلید به نویسه‌ها برای ارسال به پایانه از دست می‌روند.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow terminal programs to create blinking sections of text
fa: اجازه به برنامه‌های پایانه برای ایجاد بخشهای چشمک‌زن متن

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow blinking text
fa: اجازه برای متن چشمک‌زن

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableFlowControlButton)
en: Allow the output to be suspended by pressing Ctrl+S
fa: اجازه به خروجی برای مغلق شدن به وسیله فشار مهار+S

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Default character encoding:
fa: کدبندی نویسه پیش‌فرض:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: Create a new color scheme based upon the selected scheme
fa: ایجاد طرحواره رنگ جدیدی براساس طرحواره برگزیده

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit the selected color scheme
fa: ویرایش طرحواره رنگ برگزیده

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, environmentEditButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, textEditorCustomBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit...
fa: ویرایش...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Delete the selected color scheme
fa: حذف طرحواره رنگ برگزیده

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, autoCursorColorButton)
en: Set the cursor to match the color of the character underneath it.
fa: تنظیم مکان‌نما برای تطبیق رنگ نویسه زیر آن.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Use a custom, fixed color for the cursor
fa: استفاده از رنگ سفارشی و ثابتی برای مکان‌نما

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, customColorSelectButton)
en: Select the color used to draw the cursor
fa: برگزیدن رنگ مورد استفاده برای ترسیم مکان‌نما

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton)
en: Make the cursor blink regularly
fa: ایجاد منظم مکان‌نمای چشمک‌زن

en: Edit Profile
fa: ویرایش Profile

en: Tabs
fa: تبها

en: Appearance
fa: ظاهر

en: Scrolling
fa: لغزاندن

en: Edit Profile "%1"
fa: ویرایش Profile »%1«

en: Edit Environment
fa: ویرایش محیط

en: Select Initial Directory
fa: برگزیدن فهرست راهنمای آغازین

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, iconSelectButton)
en: Select the icon displayed on tabs using this profile
fa: برگزیدن شمایل نمایش‌داده‌شده روی تبها با استفاده از این profile

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: A descriptive name for the profile
fa: نام توصیفی برای profile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Command:
fa: فرمان:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, commandEdit)
en: The command to execute when new terminal sessions are created using this profile
fa: فرمان برای اجرا هنگامی که نشستهای جدید پایانه با استفاده از این profile ایجاد می‌شوند

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Initial directory:
fa: فهرست راهنمای آغازین

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, initialDirEdit)
en: The initial working directory for new terminal sessions using this profile
fa: فهرست راهنمای کار آغازین برای نشستهای جدید پایانه با استفاده از این profile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Environment:
fa: محیط:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, environmentEditButton)
en: Edit the list of environment variables and associated values
fa: ویرایش فهرست محیطهای موجود و مقادیر مربوط

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Show the scroll bar on the right side of the terminal window
fa: نمایش میله لغزش در سمت راست پنجره پایانه

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: Show the scroll bar on the left side of the terminal window
fa: نمایش میله لغزش در سمت چپ پنجره پایانه

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Tab Titles
fa: عنوان تبها

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, fixedSizeHistoryButton)
en: Limit the remembered output to a fixed number of lines
fa: حد خروجی یادآوری‌شده برای تعداد ثابتی از خطوط

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, historyLineSpinner)
en: Number of lines of output to remember
fa: تعداد خطوط خروجی برای یادآوری

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, unlimitedHistoryButton)
en: Remember all output produced by the terminal
fa: یادآوری همه خروجی تولیدشده توسط پایانه

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Remote tab title format:
fa: قالب عنوان تب دور:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Tab title format:
fa: قالب عنوان تب:

en: Insert
fa: درج
