konsole - en to fi translation catalogue (789 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: File
fi: Tiedosto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
fi: Muokkaa

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
fi: Näkymä

note: i18n: ectx: Menu (view-split)
en: Split View
fi: Jaettu näkymä

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
fi: Asetukset

note: i18n: ectx: Menu (plugins)
en: Plugins
fi: Liitännäiset

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
fi: Ohje

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

note: i18n: ectx: Menu (history)
en: S&crollback
fi: &Rivihistoria

note: i18n: ectx: ToolBar (sessionToolbar)
en: Session Toolbar
fi: Istuntotyökalurivi

en: &Window Color Scheme
fi: &Ikkunan väriteema

[ctx: @info:shell]
en: Name of profile to use for new Konsole instance
fi: Uuden Konsole-instanssin profiilin nimi

[ctx: @info:shell]
en: json layoutfile to be loaded to use for new Konsole instance
fi: JSON-asettelutiedosto uudessa Konsole-instanssissa käytettäväksi

[ctx: @info:shell]
en: Use the built-in profile instead of the default profile
fi: Käytä oletusprofiilin sijaan sisään rakennettua profiilia

[ctx: @info:shell]
en: Set the initial working directory of the new tab or window to 'dir'
fi: Asettaa uuden ikkunan tai välilehden aloitushakemiston

[ctx: @info:shell]
en: Do not close the initial session automatically when it ends.
fi: Älä sulje aloitusistuntoa automaattisesti sen loppuessa.

[ctx: @info:shell]
en: Create a new tab in an existing window rather than creating a new window ('Run all Konsole windows in a single process' must be enabled)
fi: Luo uusi välilehti olemassa olevaan pääteikkunaan uuden pääteikkunan sijaan (”Suorita kaikki Konsole-ikkunat yhtenä prosessina” oltava valittu)

[ctx: @info:shell]
en: Create tabs as specified in given tabs configuration file
fi: Luo välilehdet asetustiedoston sääntöjen mukaan

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in the background and bring to the front when Ctrl+Shift+F12 (by default) is pressed
fi: Käynnistä Konsole taustalle ja tuo se edustalle, kun Ctrl+Vaihto+F12-näppäinyhdistelmää (oletusarvoisesti) painetaan

[ctx: @info:shell]
en: Run in a separate process
fi: Suorita erillisenä prosessina

[ctx: @info:shell]
en: Show the menubar, overriding the default setting
fi: Näytä valikkorivi oletusasetuksesta riippumatta

[ctx: @info:shell]
en: Hide the menubar, overriding the default setting
fi: Piilota valikkorivi oletusasetuksesta riippumatta

[ctx: @info:shell]
en: Show the tabbar, overriding the default setting
fi: Näytä välilehtipalkki oletusasetuksesta riippumatta

[ctx: @info:shell]
en: Hide the tabbar, overriding the default setting
fi: Piilota välilehtipalkki oletusasetuksesta riippumatta

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in fullscreen mode
fi: Käynnistä Konsole koko näytön tilassa

[ctx: @info:shell]
en: Disable transparent backgrounds, even if the system supports them.
fi: Poista läpinäkyvät taustat käytöstä, vaikka järjestelmä tukisi niitä.

[ctx: @info:shell]
en: List the available profiles
fi: Luettele käytettävissä olevat profiilit

[ctx: @info:shell]
en: List all the profile properties names and their type (for use with -p)
fi: Luettele kaikkien profiiliominaisuuksien nimet ja tyypit (käytettäväksi -p:n kanssa)

[ctx: @info:shell]
en: Change the value of a profile property.
fi: Muuta profiiliominaisuuden arvoa.

[ctx: @info:shell]
en: Command to execute. This option will catch all following arguments, so use it as the last option.
fi: Suoritettava komento. Tämä valinta kaappaa kaikki seuraavat parametrit, joten käytä tätä viimeisenä valintana.

[ctx: @info:shell]
en: Force re-using the existing instance even if it breaks functionality, e. g. --new-tab. Mostly for debugging.
fi: Pakota käyttämään nykyistä instanssia uudelleen, vaikka se särkisi jotakin, esim. --new-tab. Lähinnä virheenpaikannukseen.

[ctx: @info:shell]
en: Arguments passed to command
fi: Komennolle annettavat parametrit

[ctx: @item]
en: Toggle Background Window
fi: Näytä tai piilota taustaikkuna

[ctx: @item:inmenu The user's name and host they are connected to via ssh]
en: %1 on %2
fi: %1@%2

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground
fi: Edustaväri

[ctx: @item:intable palette]
en: Background
fi: Taustaväri

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1
fi: Väri 1

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2
fi: Väri 2

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3
fi: Väri 3

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4
fi: Väri 4

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5
fi: Väri 5

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6
fi: Väri 6

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7
fi: Väri 7

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8
fi: Väri 8

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Intense)
fi: Edustaväri (voimakas)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Intense)
fi: Taustaväri (voimakas)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Intense)
fi: Väri 1 (voimakas)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Intense)
fi: Väri 2 (voimakas)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Intense)
fi: Väri 3 (voimakas)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Intense)
fi: Väri 4 (voimakas)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Intense)
fi: Väri 5 (voimakas)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Intense)
fi: Väri 6 (voimakas)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Intense)
fi: Väri 7 (voimakas)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Intense)
fi: Väri 8 (voimakas)

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Faint)
fi: Tekstiväri (hento)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Faint)
fi: Taustaväri (hento)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Faint)
fi: Väri 1 (hento)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Faint)
fi: Väri 2 (hento)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Faint)
fi: Väri 3 (hento)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Faint)
fi: Väri 4 (hento)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Faint)
fi: Väri 5 (hento)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Faint)
fi: Väri 6 (hento)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Faint)
fi: Väri 7 (hento)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Faint)
fi: Väri 8 (hento)

[ctx: @item]
en: Un-named Color Scheme
fi: Nimetön väriteema

[ctx: @label:listbox Column header text for color names]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual colors]
en: Color
fi: Väri

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual intense colors]
en: Intense color
fi: Voimakas väri

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual faint colors]
en: Faint color
fi: Hento väri

[ctx: @info:status]
en: The background transparency setting will not be used because your desktop does not appear to support transparent windows.
fi: Taustakuvan läpinäkyvyysasetusta ei käytetä, koska työpöytäsi ei tue läpinäkyviä ikkunoita.

[ctx: @title:window]
en: Select wallpaper image file
fi: Valitse taustakuvatiedosto

[ctx: @label:textbox Filter in file open dialog]
en: Supported Images
fi: Tuetut kuvat

[ctx: @title:window]
en: New Color Scheme
fi: Uusi väriteema

[ctx: @title:window]
en: Edit Color Scheme
fi: Muokkaa väriteemaa

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose color
fi: Valitse väri napsauttamalla

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose intense color
fi: Valitse voimakas väri napsauttamalla

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose Faint color
fi: Valitse hento väri napsauttamalla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, discriptionLabel)
en: Description:
fi: Nimi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, randomizedBackgroundCheck)
en: Hue and saturation values of default foreground and background colors are randomized by default. Some color schemes might use different randomization settings.
    To see any effect, set colors with saturation value greater than 0.
fi: Tekstin ja taustan sävyn ja kylläisyyden oletusarvot satunnaistetaan oletusarvoisesti. Jotkin väriteemat käyttävät poikkeavia satunnaistusasetuksia.
    Vaikutuksen näkee käyttämällä värejä, joiden kylläisyys on suurempi kuin 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, randomizedBackgroundCheck)
en: Randomly adjust colors for each session
fi: Säädä värejä satunnaisesti kussakin istunnossa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blurCheckBox)
en: Blur background
fi: Sumenna tausta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyLabel)
en: Background color transparency:
fi: Taustavärin läpinäkyvyys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyPercentLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperTransparencyPercentLabel)
en: Percent
fi: prosenttia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperTransparencyLabel)
en: Wallpaper transparency:
fi: Taustakuvan läpinäkyvyys:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperLabel)
en: Background image:
fi: Taustakuva:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, wallpaperPath)
en: Edit the path of the background image
fi: Muokkaa taustakuvan polkua

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, wallpaperSelectButton)
en: Choose the background image
fi: Valitse taustakuva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, wallpaperSelectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, dirSelectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, btnFindSshKey)
en: ...
fi: …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperScalingLabel)
en: Wallpaper scaling:
fi: Taustakuvan skaalaus:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Tile
fi: Asettele vierekkäin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Stretch
fi: Venytä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Crop
fi: Rajaa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Adapt
fi: Mukauta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: NoScaling
fi: Ei skaalausta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperFlipLabel)
en: Wallpaper flip:
fi: Taustakuvan kierto:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperFlipType)
en: NoFlip
fi: Ei kiertoa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperFlipType)
en: Horizontal
fi: Vaaka

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperFlipType)
en: Vertical
fi: Pysty

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperFlipType)
en: Both
fi: Kumpikin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperHorizontalAnchorLabel)
en: Horizontal Anchor:
fi: Vaaka-ankkuri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperHorizontalAnchorPosition)
en: Left
fi: Vasemmalle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperVerticalAnchorLabel)
en: Vertical Anchor:
fi: Pystyankkuri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperVerticalAnchorPosition)
en: Top
fi: Ylhäällä

en: AaZz09...
fi: AaÖö09...

en: Copy Input
fi: Kopioi syöte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter:
fi: Suodatin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllButton)
en: Select All
fi: Valitse kaikki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deselectAllButton)
en: Deselect All
fi: Poista valinta

en: Could not open file with the text editor specified in the profile settings;
    it will be opened with the system default editor.
fi: Tiedostoa ei voitu avata profiilin asetuksissa määritettyyn tekstimuokkaimeen:
    avataan se järjestelmän oletusmuokkaimeen.

en: Copy Location
fi: Kopioinnin kohde

en: open with
fi: avaa ohjelmalla

en: Generating Thumbnail
fi: Luodaan pienoiskuvaa

en: Open Link
fi: &Avaa linkki

en: Copy Link Address
fi: Kopioi linkin osoite

en: Send Email To...
fi: Lähetä sähköposti osoitteeseen…

en: Copy Email Address
fi: Kopioi sähköpostiosoite

[ctx: @title:window]
en: Select font
fi: Valitse fontti

[ctx: @action:button]
en: Show all fonts
fi: Näytä kaikki fontit

[ctx: @info:status]
en: By its very nature, a terminal program requires font characters that are equal width (monospace). Any non monospaced font may cause display issues. This should not be necessary except in rare cases.
fi: Luonteensa mukaisesti pääteohjelma vaatii käyttöönsä tasalevyisen fontin. Suhteutetut fontit voivat aiheuttaa näytölle ongelmia. Yleensä tämän ei tulisi olla tarpeen.

[ctx: @title:window]
en: Adjust Scrollback
fi: Rivihistorian koon säätö

[ctx: @info:status]
en: Any adjustments are only temporary to this session.
fi: Kaikki muutokset ovat väliaikaisia ja voimassa vain istunnon ajan.

[ctx: @label:textbox]
en: Enter descriptive label
fi: Anna kuvaileva nimiö

en: Key Combination
fi: Näppäinyhdistelmä

en: Output
fi: Tuloste

en: New Key Binding List
fi: Uusi näppäinsidoskokoelma

en: Edit Key Binding List
fi: Muokkaa näppäinsidoksia

en: A key bindings scheme cannot be saved with an empty description.
fi: Kuvauksetonta näppäinsidosmallia ei voi tallentaa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add
fi: Uusi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Remove
fi: Poista

[ctx: Title of the area where you test your keys are properly configured]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Test Area
fi: Kokeilukenttä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Input:
fi: Syöte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Output:
fi: Tuloste:

[ctx: @title]
en: Terminal emulator
fi: Pääte-emulaattori

[ctx: @info:credit]
en: (c) 1997-2022, The Konsole Developers
fi: © 1997–2022 Konsolen kehittäjät

[ctx: @info:credit]
en: General maintainer, bug fixes and general improvements
fi: Yleisylläpitäjä; virhekorjauksia ja yleisparannuksia

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer, ported to KDE4
fi: Aiempi ylläpitäjä, sovitus KDE 4:ään

[ctx: @info:credit]
en: Original author
fi: Alkuperäinen tekijä

[ctx: @info:credit]
en: Major refactoring, bug fixes and major improvements
fi: Isompi uudistus, vianpaikkauksia ja isoja parannuksia

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and general improvements
fi: Virhekorjauksia ja yleisparannuksia

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and major improvements
fi: Vianpaikkauksia ja isoja parannuksia

[ctx: @info:credit]
en: General improvements
fi: Yleisparannuksia

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes
fi: Virhekorjauksia

[ctx: @info:credit]
en: Solaris support and history
fi: Solaris-tuki ja historia

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and improved startup performance
fi: Virheenkorjauksia ja nopeampi käynnistys

[ctx: @info:credit]
en: Marking improvements
fi: Merkkausparannuksia

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    Toolbar and session names
fi: Upotettu Konsole
    Työkalurivi ja istuntojen nimet

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    General improvements
fi: Upotettu Konsole
    Yleisparannuksia

[ctx: @info:credit]
en: Visual effects
fi: Visuaaliset tehosteet

[ctx: @info:credit]
en: Code from the kvt project
    General improvements
fi: Koodi kvt-projektista
    Yleisiä parannuksia

[ctx: @info:credit]
en: Schema and text selection improvements
fi: Teeman ja tekstinvalinnan parannuksia

[ctx: @info:credit]
en: SGI port
fi: SGI-siirros

[ctx: @info:credit]
en: FreeBSD port
fi: FreeBSD-siirros

[ctx: @info:credit]
en: Thanks to many others.
fi: Kiitokset monille muille.

[ctx: @action:inmenu]
en: &New Tab
fi: Uusi &välilehti

[ctx: @action:inmenu]
en: &Clone Tab
fi: M&onista välilehti

[ctx: @action:inmenu]
en: New &Window
fi: Uusi &ikkuna

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
fi: &Kirjanmerkit

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage Profiles...
fi: Hallitse profiileja…

[ctx: @item]
en: Activate Menu
fi: Aktivoi valikko

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Tab Layout...
fi: Tallenna välilehtiasettelu…

[ctx: @action:inmenu]
en: Load Tab Layout...
fi: Lataa välilehtiasettelu…

[ctx: @info]
en: There is a process running in this window. Do you still want to quit? | There are %1 processes running in this window. Do you still want to quit?
fi[0]: Ikkunassa on prosessi käynnissä. Haluatko silti lopettaa ohjelman?
fi[1]: Ikkunassa on %1 prosessia käynnissä. Haluatko silti lopettaa ohjelman?

[ctx: @title]
en: Confirm Close
fi: Vahvista sulkeminen

[ctx: @action:button]
en: Close &Window
fi: &Sulje ikkuna

[ctx: @action:button]
en: Close Current &Tab
fi: Sulje nykyinen &välilehti

[ctx: @info]
en: There are %1 open terminals in this window. Do you still want to quit?
fi: Ikkunassa on auki %1 päätettä. Haluatko silti lopettaa?

[ctx: @title Preferences page name]
en: Profiles
fi: Profiilit

[ctx: @title Preferences page name]
en: General
fi: Perusasetukset

[ctx: @title Preferences page name]
en: Tab Bar / Splitters
fi: Välilehtipalkki / Jakoviivat

[ctx: @title Preferences page name]
en: Temporary Files
fi: Väliaikaistiedostot

[ctx: @title Preferences page name]
en: Thumbnails
fi: Pienoiskuvat

[ctx: @title Preferences page name]
en: Part Info
fi: Osan tiedot

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QuickCommandsWidget)
en: Form
fi: Lomake

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Shortcut:
fi: Pikanäppäin:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filterText)
en: Filter...
fi: Suodata…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertFilter) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, btnInvertFilter)
en: Invert
fi: Käännä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title
fi: Otsikko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Tooltip
fi: Työkaluvihje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelGroup)
en: Group
fi: Ryhmä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, group) i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, folder)
en: Default
fi: Oletus

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Command
fi: Komento

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Warnings
fi: Varoitukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRun)
en: Run
fi: Suorita

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: Save
fi: Tallenna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnUpdate)
en: Update
fi: Päivitä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCancel)
en: Cancel
fi: Peru

en: Quick Commands
fi: Pikakomennot

en: Show Quick Access
fi: Näytä pikasaanti

en: No quick commands found. You can add one on Plugins -> Quick Commands
fi: Pikakomentoja ei löytynyt. Niitä voi lisätä kohdassa Liitännäiset → Pikakomennot

en: Plugins - Quick Commands
fi: Liitännäiset – Pikakomennot

en: Show Quick Commands
fi: Näytä pikakomennot

en: A duplicate item exists
fi: Kaksoiskappale havaittu

en: Please fix all the warnings before trying to run this script
fi: Korjaa kaikki varoitukset ennen yritystä suorittaa skripti

en: There are some errors on the script, do you really want to run it?
fi: Skriptissä on virheitä: haluatko varmasti suorittaa sen?

en: Shell Errors
fi: Komentotulkin virheet

[ctx: @action:button]
en: Run
fi: Suorita

en: You are about to delete the group %1,
     with multiple configurations, are you sure?
fi: Olet poistamassa ryhmää %1, jossa
    on useita asetuksia: oletko varma?

en: You are about to delete %1, are you sure?
fi: Olet poistamassa kohdetta %1: oletko varma?

en: Delete Quick Commands Configurations
fi: Poista pikakomentoasetukset

en: Title can not be empty or blank
fi: Otsikko ei voi olla tyhjä

en: Command can not be empty
fi: Komento ei voi olla tyhjä

en: Rename
fi: Muuta nimeä

en: Delete
fi: Poista

en: Warnings (*)
fi: Varoitukset (*)

[ctx: @item:inlistbox Hosts from ssh/config file]
en: SSH Config
fi: SSH-asetukset

[ctx: @item:inlistbox The default list of ssh hosts]
en: Default
fi: Oletus

en: %1 is a folder for SSH entries
fi: %1 on SSH-kohteiden kansio

en: SSH Config
fi: SSH-asetukset

en: Host: %1
fi: Palvelin: %1

en: SSH Manager
fi: SSH-hallinta

en: Show SSH Manager
fi: Näytä SSH-hallinta

en: Show Quick Access for SSH Actions
fi: Näytä SSH-toimintojen pikasaanti

en: No saved SSH config found. You can add one on Plugins -> SSH Manager
fi: Tallennettuja SSH-määrityksiä ei löytynyt. Niitä voi lisätä kohdasta Liitännäiset → SSH-hallinta

en: Plugins - SSH Manager
fi: Liitännäiset – SSH-hallinta

en: SSH Entries
fi: SSH-kohteet

en: Could not get the process name, assume that we can't request a connection
fi: Prosessin nimeä ei saatu: oletettavasti yhteyttä ei voi pyytää

en: Error issuing SSH Command
fi: Virhe suoritettaessa SSH-komentoa

en: Can't issue SSH command outside the shell application (eg, bash, zsh, sh)
fi: SSH-komentoa ei voi suorittaa komentotulkin (esim. Bash, Zsh) ulkopuolella

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: SSH Key
fi: SSH-avain

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
fi: Poista

en: Don't Change
fi: Älä muuta

en: You are about to delete the folder %1,
     with multiple SSH Configurations, are you sure?
fi: Olet poistamassa kansiota %1,
    jossa on useampia SSH-asetuksia. Oletko varma?

[ctx: @title:window]
en: Delete SSH Configurations
fi: Poista SSH-asetukset

en: Missing Hostname
fi: Konenimi puuttuu

en: Missing Name
fi: Nimi puuttuu

en: If Use Ssh Config is set, do not specify sshkey or username.
fi: Jos ”Käytä SSH-asetusta” on käytössä, älä anna SSH-avainta tai -käyttäjätunnusta.

en: At least Username or SSHKey must be set
fi: Ainakin käyttäjätunnus tai SSH-avain on asetettava

en: Missing Folder
fi: Kansio puuttuu

en: An SSH session must have a profile
fi: SSH-istunto vaatii profiilin

en: Cannot delete this folder
fi: Tätä kansiota ei voi poistaa

en: Delete folder and all of its contents
fi: Poista kansio sisältöineen

en: Double click to change the folder name.
fi: Muuta kansion nimeä kaksoisnapsauttamalla.

en: You can't delete an automatically added entry.
fi: Automaattisesti lisättyä kohdetta ei voi poistaa.

en: Delete selected entry
fi: Poista valittu kohde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, btnInvertFilter)
en: Show entries that don't match the filter
fi: Näytä kohteet, jotka eivät täsmää suodattimeen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, btnManageProfile)
en: Change profile on connect/disconnect
fi: Vaihda profiilia yhdistettäessä tai katkaistaessa yhteys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, btnManageProfile)
en: Manage profile
fi: Hallitse profiilia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Identifier
fi: Tunniste

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, name)
en: A name for this ssh entry
fi: Tämän SSH-kohteen nimi

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, name)
en: The name of this entry on the list
fi: Tämän tietueen nimi luettelossa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: SSH Hostname
fi: SSH-konenimi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, hostname) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, hostname)
en: The hostname of the server
fi: Palvelimen konenimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Port
fi: Portti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, port)
en: The port of the server, 22 is the default for ssh connections
fi: Palvelinportti; 22 on SSH-yhteyksien oletus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, sshkey)
en: The private key to be used for this connection
fi: Yhteydessä käytettävä yksityinen avain

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, sshkey)
en: The private key
fi: Yksityisavain

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useSshConfig)
en: If this is set, we don't rely on the SSH key set above, but on the configuration on ~/.ssh/config
fi: Jos tämä asetetaan ei tukeuduta yllä asetettuun SSH-avaimeen vaan ~/.ssh/config-tiedoston sisältöön

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSshConfig)
en: Use ~/.ssh/config for key
fi: Käytä avaimelle tiedostoa ~/.ssh/config

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Username
fi: Käyttäjätunnus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, username)
en: The username for the connection
fi: Yhteyden käyttäjätunnus

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, username)
en: Your username
fi: Käyttäjätunnus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderLabel)
en: Folder
fi: Kansio

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, folder)
en: For organizational purposes, this entry will be inside of this folder.
fi: Organisaatiokäytössä tämä kohde tulee olemaan tässä kansiossa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Profile
fi: Profiili

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, profile)
en: The profile to be active when the ssh session starts
fi: Profiili aktivoituu SSH-istunnon alkaessa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newSSHConfig)
en: Add a new SSH Entry
fi: Lisää uusi SSH-kohde

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete selected SSH entry
fi: Poista valittu SSH-kohde

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edit selected entry
fi: Muokkaa valittua kohdetta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add new SSH Configuration
fi: Lisää uusi SSH-asetus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnCancel)
en: Cancel Add or Edit
fi: Peru lisäys tai muokkaus

en: No plugins available
fi: Liitännäisiä ei ole saatavilla

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptions) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OutputOptions)
en: Output Options
fi: Tulosteasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, printerFriendly) i18n: ectx: label, entry (PrinterFriendly), group (PrintOptions)
en: Printer &friendly mode (black text, no background)
fi: Tulostin&ystävällinen tila (musta teksti, ei taustaa)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scaleOutput) i18n: ectx: label, entry (ScaleOutput), group (PrintOptions)
en: &Scale output
fi: &Sovita tuloste

en: Default profile
fi: Oletusprofiili

en: Konsole does not have permission to save this profile to %1
fi: Konsolella ei ole oikeuksia tallentaa profiilia kansioon %1

[ctx: @title:column Profile name]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title:column Profile keyboard shortcut]
en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

[ctx: @label:textbox added to the name of the built-in profile, to point out it's read-only]
en:  [Read-only]
fi:  [Vain luku]

[ctx: @label:textbox added to the name of the current default profile]
en:  [Default]
fi:  [Oletus]

[ctx: @info:tooltip]
en: Built-in profile is always available
fi: Sisään rakennettu profiili on aina käytettävissä

[ctx: @info:tooltip]
en: Double click to change shortcut
fi: Vaihda pikanäppäin kaksoisnapsauttamalla

en: Tab Properties
fi: Välilehden ominaisuudet

en: Save Output From %1
fi: Tallenna tuloste istunnosta %1

en: %1 is an invalid URL, the output could not be saved.
fi: Sijainti ”%1” ei kelpaa. Rivihistorian tallennus epäonnistui.

en: A problem occurred when saving the output.
    %1
fi: Rivihistoriaa tallennettaessa sattui virhe.
    %1

en: Black on Light Yellow
fi: Mustaa vaaleankeltaisella taustalla

en: Black on Random Light
fi: Mustaa satunnaisella vaalealla taustalla

en: Black on White
fi: Mustaa valkoisella taustalla

en: Blue on Black
fi: Sinistä mustalla taustalla

en: Dark Pastels
fi: Tummat pastellivärit

en: Green on Black
fi: Vihreää mustalla taustalla

en: Linux Colors
fi: Linux-värit

en: Red on Black
fi: Punaista mustalla taustalla

en: White on Black
fi: Valkoista mustalla taustalla

en: Default (XFree 4)
fi: Oletus (XFree 4)

en: Linux console
fi: Linux-pääte

en: Solaris console
fi: Solaris-pääte

en: Bell in '%1' (Session '%2')
fi: Äänimerkki päätteessä ”%1” (istunto ”%2”)

en: Could not find binary:
fi: Ohjelmaa ei löytynyt:

[ctx: @info:shell Alert the user with red color text]
en: Warning:
fi: Varoitus:

en: Could not find an interactive shell to start.
fi: Ei löytynyt vuorovaikutteista komentotulkkia, jota käynnistää.

en: Could not find '%1', starting '%2' instead.  Please check your profile settings.
fi: Ohjelmaa ”%1” ei löytynyt, käynnistetään ”%2” sen sijasta. Tarkasta profiilisi asetukset.

en: Could not start program '%1' with arguments '%2'.
fi: Ohjelmaa ”%1” ei voitu käynnistää parametrein ”%2”.

en: Silence in '%1' (Session '%2')
fi: Hiljaisuus päätteessä ”%1” (istunto ”%2”)

en: Show session
fi: Näytä istunto

en: The D-Bus methods sendText/runCommand were just used.  There are security concerns about allowing these methods to be public.  If desired, these methods can be changed to internal use only by re-compiling Konsole. <p>This warning will only show once for this Konsole instance.</p>
fi: Äsken käytettiin D-Bus-metodeja sendText/runCommand. Julkisina nämä metodit aiheuttavat turvallisuusriskin. Ne voi muuttaa ainoastaan sisäisesti käytettäviksi vain koostamalla Konsole uudelleen. <p>Tämä varoitus näytetään vain kerran tälle Konsolen instanssille.</p>

[ctx: @info:shell This session is done]
en: Finished
fi: Valmis

en: Program '%1' crashed.
fi: Ohjelma ”%1” kaatui.

en: Program '%1' exited with status %2.
fi: Ohjelma ”%1” päättyi paluuarvoon %2.

en: ZModem Progress
fi: ZModem-tiedonsiirron edistyminen

en: Activity in '%1' (Session '%2')
fi: Aktiivisuutta päätteessä ”%1” (istunto ”%2”)

en: The process '%1' has finished running in session '%2'
fi: Prosessi ”%1” on päättänyt suorituksen istunnossa ”%2”

en: Konsole does not know how to open the bookmark:
fi: Konsole ei tiedä, miten avata kirjanmerkkiä:

en: Search for '%1' with
fi: Etsi ”%1” hakukoneella

en: Configure Web Shortcuts...
fi: Muokkaa WWW-pikavalintoja…

en: &Close Session
fi: &Sulje istunto

en: Open File Manager
fi: Avaa tiedostonhallinta

en: Copy
fi: Kopioi

en: Split View Left-Right
fi: Jaa näkymä vasempaan ja oikeaan osaan

en: Split View Top-Bottom
fi: Jaa näkymä ylä- ja alaosaan

en: Copy except prompts
fi: Kopioi paitsi kehotteet

en: Copy user input
fi: Kopioi käyttäjän syöte

en: Copy command output
fi: Kopioi komennon tuloste

en: Paste Selection
fi: Liitä hiirivalinnan sisältö

en: Web Search
fi: Verkkohaku

en: &Select All
fi: V&alitse kaikki

en: Select &Mode
fi: &Valintatila

en: Select &Line
fi: Valitse &rivi

en: Save Output &As...
fi: Tallenna tuloste nimellä…

en: &Print Screen...
fi: T&ulosta näyttö…

en: Adjust Scrollback...
fi: Säädä rivihistorian kokoa…

en: Clear Scrollback
fi: Tyhjennä rivihistoria

en: Clear Scrollback and Reset
fi: Tyhjennä rivihistoria ja alusta näkymä

en: Switch Profile
fi: Vaihda profiiliin

en: Set &Encoding
fi: Aseta koodaus

[ctx: @item:inmenu Allows terminal applications to request mouse tracking]
en: Allow mouse tracking
fi: Salli hiiren jäljitys

[ctx: @item:inmenu A read only (locked) session]
en: Read-only
fi: Vain luku

en: &Configure or Rename Tab...
fi: &Muuta välilehden asetuksia tai nimeä…

en: &All Tabs in Current Window
fi: K&aikki nykyisen ikkunan välilehdet

en: &Select Tabs...
fi: &Valitse välilehdet…

[ctx: @action:inmenu Do not select any tabs]
en: &None
fi: &Ei mitään

en: Copy Input To
fi: Kopioi syöte…

en: &ZModem Upload...
fi: &ZModem-lähetys…

en: One-shot monitors
fi: Kertaluontoiset valvonnat

en: Monitor for &Prompt
fi: Ke&hotteen valvonta

en: Monitor for &Activity
fi: &Aktiviteetin valvonta

en: Monitor for &Silence
fi: &Hiljaisuuden valvonta

en: Monitor for Process Finishing
fi: Prosessin valmistumisen valvonta

en: Enlarge Font
fi: Suurenna fonttia

en: Shrink Font
fi: Pienennä fonttia

en: Reset Font Size
fi: Palauta fonttikoko

en: Send Signal
fi: Lähetä signaali

en: &Suspend Task
fi: &Pysäytä tehtävä

en: &Continue Task
fi: &Jatka tehtävää

en: &Hangup
fi: K&atkaise yhteys

en: &Interrupt Task
fi: K&eskeytä tehtävä

en: &Terminate Task
fi: &Lopeta tehtävä

en: &Kill Task
fi: &Tapa tehtävä

en: User Signal &1
fi: Käyttäjän signaali &1

en: User Signal &2
fi: Käyttäjän signaali &2

en: Create New Profile...
fi: Luo uusi profiili…

en: Edit Current Profile...
fi: Muokkaa nykyistä profiilia…

en: A program is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
fi: Tässä istunnossa on ohjelma käynnissä. Haluatko silti sulkea sen?

en: The program '%1' is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
fi: Tässä istunnossa on käynnissä ohjelma ”%1”. Haluatko silti sulkea sen?

en: Confirm Close
fi: Vahvista sulkeminen

[ctx: @action:button]
en: Close Program
fi: Sulje ohjelma

en: A program in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
fi: Tämän istunnon ohjelma ei suostu lopettamaan. Haluatko varmasti tappaa sen väkisin?

en: The program '%1' is in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
fi: Tämän istunnon ohjelma %1 ei suostu lopettamaan. Haluatko varmasti tappaa sen väkisin?

[ctx: @action:button]
en: Kill Program
fi: Tapa ohjelma

en: The shell prompt is displayed in session '%1'
fi: Istunnossa ”%1” näytetään komentokehote

en: Open Current Folder With
fi: Avaa nykyinen kansio ohjelmalla

en: Save ZModem Download to...
fi: Tallenna ZModem-lataus kohteeseen…

en: <p>A ZModem file transfer attempt has been detected, but no suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
fi: <p>ZModem-tiedostonsiirtoyritys havaittiin, mutta sopivaa ZModem-ohjelmistoa ei löytynyt järjestelmästä.</p><p>Saatat haluta asentaa rzsz- tai lrzsz-paketin.</p>

en: <p>The current session already has a ZModem file transfer in progress.</p>
fi: <p>Nykyisessä istunnossa on jo ZModem-tiedostonsiirto käynnissä.</p>

en: <p>No suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
fi: <p>Järjestelmästä ei löytynyt sopivaa ZModem-ohjelmistoa.</p><p>Haluat luultavasti asentaa rzsz- tai lrzsz-paketin.</p>

en: Select Files for ZModem Upload
fi: Valitse ZModem-lähetettävät tiedostot

[ctx: @item:intable The session index]
en: Number
fi: Numero

[ctx: @item:intable The session title]
en: Title
fi: Otsikko

[ctx: @title:window]
en: Configure
fi: Asetukset

[ctx: @item:intext Search options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Search:
fi: Etsi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowMenuAccelerators) i18n: ectx: label, entry (AllowMenuAccelerators), group (KonsoleWindow)
en: Enable menu accelerators
fi: Käytä valikon valintanäppäimiä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_RememberWindowSize)
en: If enabled, profile settings will be ignored
fi: Jos käytössä, profiilin asetukset ohitetaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberWindowSize)
en: Remember window size
fi: Muista ikkunan koko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowWindowTitleOnTitleBar) i18n: ectx: label, entry (ShowWindowTitleOnTitleBar), group (KonsoleWindow)
en: Show window title on the titlebar
fi: Näytä ikkunan otsikko otsikkopalkissa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusFollowsMouse) i18n: ectx: label, entry (FocusFollowsMouse), group (KonsoleWindow)
en: Focus terminals when the mouse pointer is moved over them
fi: Kohdista pääte hiiriosoittimen siirtyessä sen ylle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchRegExpression) i18n: ectx: label, entry (SearchRegExpression), group (SearchSettings)
en: Match using regular expressions
fi: Käytä säännöllisiä lausekkeita

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseSingleInstance) i18n: ectx: tooltip, entry (UseSingleInstance), group (KonsoleWindow)
en: When launching Konsole re-use existing process if possible
fi: Konsolea käynnistettäessä käytä mahdollisuuksien mukaan uudelleen olemassa olevaa prosessia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseSingleInstance) i18n: ectx: label, entry (UseSingleInstance), group (KonsoleWindow)
en: Run all Konsole windows in a single process
fi: Suorita kaikki Konsole-ikkunat yhtenä prosessina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchHighlightMatches)
en: Highlight all matches
fi: Korosta kaikki osumat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SearchCaseSensitive) i18n: ectx: tooltip, entry (SearchCaseSensitive), group (SearchSettings)
en: Sets whether the search is case sensitive
fi: Asettaa, erotetaanko haussa pien- ja suuraakkoset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchCaseSensitive)
en: Case sensitive
fi: Erota pien- ja suuraakkoset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemoveWindowTitleBarAndFrame) i18n: ectx: label, entry (RemoveWindowTitleBarAndFrame), group (KonsoleWindow)
en: Remove window titlebar and frame
fi: Poista ikkunan otsikkorivi ja kehys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Process and window:
fi: Prosessi ja ikkuna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Notifications:
fi: Ilmoitukset:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, enableAllMessagesButton)
en: All dialogs will be shown again
fi: Kaikki ilmoitusikkunat näytetään uudelleen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableAllMessagesButton)
en: Enable all "Don't Ask Again" messages
fi: Ota käyttöön kaikki ”Älä kysy uudelleen” -viestit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SearchReverseSearch) i18n: ectx: tooltip, entry (SearchReverseSearch), group (SearchSettings)
en: Sets whether search should start from the bottom
fi: Asettaa haun alkamisen alhaalta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchReverseSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchReverseSearch), group (SearchSettings)
en: Search backwards
fi: Etsi taaksepäin

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowWindowTitleOnTitleBar), group (KonsoleWindow)
en: Show window title set by escape sequence on the titlebar
fi: Näytä otsikkopalkissa Esc-sekvenssillä asetettu otsikko

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AllowMenuAccelerators), group (KonsoleWindow)
en: Allow users to access top menu through Alt+Key combination
fi: Salli käyttäjien päästä ylimmän tason valikkoon Alt+näppäin-yhdistelmällä

note: i18n: ectx: label, entry (RememberWindowSize), group (KonsoleWindow)
en: Use current window size on next startup
fi: Käytä nykyisen ikkunan kokoa seuraavassa käynnistyksessä

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RememberWindowSize), group (KonsoleWindow)
en: The window size will be saved upon exiting Konsole
fi: Ikkunan koko tallennetaan, kun Konsole lopetetaan

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailSize), group (ThumbnailsSettings)
en: Thumbnail Width
fi: Pienoiskuvan leveys

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailSize), group (ThumbnailsSettings)
en: Sets the width of the thumbnail
fi: Asettaa pienoiskuvan leveyden

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailShift), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailShift), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Shift to display a thumbnail
fi: Näytä pienoiskuva vaihtonäppäimellä

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailAlt), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailAlt), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Alt to display a thumbnail
fi: Näytä pienoiskuva Alt-näppäimellä

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailCtrl), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailCtrl), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Ctrl to display a thumbnail
fi: Näytä pienoiskuva Ctrl-näppäimellä

note: i18n: ectx: label, entry (SearchCaseSensitive), group (SearchSettings)
en: Search is case sensitive
fi: Haku erottaa pien- ja suuraakkoset

note: i18n: ectx: label, entry (SearchHighlightMatches), group (SearchSettings)
en: Highlight all search matches
fi: Korosta kaikki osumat

note: i18n: ectx: tooltip, entry (SearchHighlightMatches), group (SearchSettings)
en: Sets whether matching text should be highlighted
fi: Asettaa, korostetaan haun osumat

note: i18n: ectx: label, entry (SplitViewVisibility), group (SplitView) i18n: ectx: label, entry (TabBarVisibility), group (TabBar)
en: Control the visibility of the whole tab bar
fi: Säädä koko välilehtipalkin näkyvyyttä

note: i18n: ectx: label, entry (SplitDragHandleSize), group (SplitView)
en: Control the size of the handle between panels
fi: Säädä paneelien välisen kahvan kokoa

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarPosition), group (TabBar)
en: Control the position of the tab bar
fi: Muuta välilehtipalkin sijaintia

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarStyleSheet), group (TabBar)
en: Control the visual style of the tab bar
fi: Muuta välilehtipalkin ulkoasutyyliä

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarUseUserStyleSheet), group (TabBar)
en: Use a user-defined .css file for the tab bar
fi: Käytä välilehtipalkissa käyttäjän omaa CSS-tiedostoa

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarUserStyleSheetFile), group (TabBar)
en: The .css file to use for the tab bar style
fi: Välilehtipalkin tyylin CSS-tiedosto

note: i18n: ectx: label, entry (CloseTabOnMiddleMouseButton), group (TabBar)
en: Allow middle-clicking on open tabs to close them
fi: Sulje avoimet välilehdet keskimmäisen painikkeen napsautuksella

note: i18n: ectx: label, entry (NewTabButton), group (TabBar)
en: Control the visibility of 'New Tab' button on the tab bar
fi: Valitse, milloin ”Uusi välilehti” -painike näytetään

note: i18n: ectx: label, entry (CloseTabButton), group (TabBar)
en: Control where the "Close tab" button will be displayed
fi: Valitse, milloin ”Sulje välilehti” -painike näytetään

note: i18n: ectx: label, entry (NewTabBehavior), group (TabBar)
en: Control where to put the new tab
fi: Aseta, minne uusi välilehti sijoitetaan

note: i18n: ectx: label, entry (ExpandTabWidth), group (TabBar)
en: Expand the tab widths
fi: Lavenna sarkainleveydet

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSystemLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use system-wide folder location
fi: Käytä rivihistoriatiedostoille järjestelmänlaajuista kansiota

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseCacheLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use user's specific folder location
fi: Käytä käyttäjäkohtaista kansiota rivihistoriatiedostoille

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSpecifiedLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use specified folder location
fi: Määritä rivihistoriatiedostokansioiden sijainti

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSpecifiedLocationDirectory), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use this folder
fi: Käytä rivihistoriatiedostoille tätä kansiota

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Applications that use KonsolePart share profiles.</p><p>They do not share with Konsole or other applications:<ul><li>default profile</li><li>show in menu</li><li>shortcuts</li></ul></p><p>Feel free to open a Konsole <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?format=guided&product=konsole&component=kpart">bug report</a> if you desire a change to how these are handled.</body></html>
fi: <html><head/><body><p>KonsolePartia käyttävät sovellukset käyttävät yhteisiä profiileja.</p><p>Konsole tai muiden sovellusta kanssa eivät ole yhteisiä:<ul><li>oletusprofiili</li><li>näkyminen valikossa</li><li>pikanäppäimet</li></ul></p><p>Tee halutessasi Konsolen <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?format=guided&product=konsole&component=kpart">vikailmoitus</a>, jos haluat muuttaa tapaa, jolla näitä asioita käsitellään.</body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newProfileButton)
en: Create a new profile based on the selected profile
fi: Luo valitun profiilin pohjalta uusi profiili

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newProfileButton)
en: &New...
fi: &Uusi…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editProfileButton)
en: Edit the selected profile (this button is disabled for read-only profiles)
fi: Muokkaa valittua profiilia (painike ei ole käytettävissä vain luku -profiileille)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editProfileButton)
en: &Edit...
fi: &Muokkaa…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteProfileButton)
en: Delete the selected profile
fi: Poista valittu profiili

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteProfileButton)
en: &Remove
fi: &Poista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: Set the selected profile as the default for new terminal sessions
fi: Aseta valittu profiili oletusprofiiliksi uusille pääteistunnoille

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: &Set as Default
fi: &Aseta oletusprofiiliksi

[ctx: @title:tab Tab bar settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, appearanceTab)
en: Appearance
fi: Ulkoasu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showTabBarLabel)
en: Show:
fi: Näytä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ShowTabBarWhenNeeded)
en: When needed
fi: Tarvittaessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysShowTabBar)
en: Alwa&ys
fi: &Aina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysHideTabBar)
en: &Never
fi: &Ei koskaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, positionLabel)
en: Position:
fi: Sijainti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Top)
en: Above terminal area
fi: Päätteen yllä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Bottom)
en: Be&low terminal area
fi: Päätteen &alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showCloseTabButtonLabel)
en: Show Close Tab button:
fi: Näytä Sulje välilehti -painike:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OnEachTab)
en: &On each tab
fi: K&ussakin välilehdessä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OnTabBar)
en: On &the tab bar
fi: &Välilehtipalkissa

[ctx: Do not show a close button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, None)
en: None
fi: Ei milloinkaan

[ctx: @item:intext Miscellaneous Options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, miscellaneousAppearanceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, miscellaneousBehaviorLabel)
en: Miscellaneous:
fi: Sekalaista:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NewTabButton)
en: Show 'New Tab' button
fi: Näytä ”Uusi välilehti” - painike

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExpandTabWidth)
en: Expand individual tab widths to full window
fi: Laajenna yksittäisten välilehtien leveydet koko ikkunaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarUseUserStyleSheet)
en: Use user-defined stylesheet:
fi: Käyttäjän määrittämä tyylisivu:

[ctx: @item:intext Optional file path is empty]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, kcfg_TabBarUserStyleSheetFile)
en: (none)
fi: (ei mitään)

[ctx: @title:tab Tab bar settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, behaviorTab)
en: Behavior
fi: Toiminta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, putNewTabsLabel)
en: Put new tabs:
fi: Sijoita uudet välilehdet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, PutNewTabAtTheEnd)
en: At &the end
fi: &Viimeiseksi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, PutNewTabAfterCurrentTab)
en: After current &tab
fi: N&ykyisen välilehden jälkeen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseTabOnMiddleMouseButton)
en: Close tab on middle-click
fi: Sulje välilehti keskinapsautuksella

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, splitTab)
en: Splits
fi: Jakoviivat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show Header:
fi: Näytä otsake:

[ctx: @option:radio When needed show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ShowSplitHeaderWhenNeeded)
en: When needed
fi: tarvittaessa

[ctx: @option:radio Never show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysHideSplitHeader)
en: Never
fi: ei koskaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Drag Handle Size:
fi: Vetokahvan koko:

[ctx: @option:radio Small height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleSmall)
en: Small
fi: Pieni

[ctx: @option:radio Medium height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleMedium)
en: Medium
fi: Keskikokoinen

[ctx: @option:radio Large height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleLarge)
en: Large
fi: Suuri

[ctx: @option:radio Always show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysShowSplitHeader)
en: Always
fi: Aina

[ctx: @option:radio File location; <filename>%1</filename>: path to directory placeholder]
en: System temporary directory (%1)
fi: Järjestelmän väliaikaiskansio (%1)

[ctx: @option:radio File location; <filename>%1</filename>: path to directory placeholder]
en: User cache directory (%1)
fi: Käytä välimuistikansiota (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Scrollback file location:
fi: Rivihistoriatiedostojen sijainti:

[ctx: @option:radio Custom (file location); followed by text entry field]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_scrollbackUseSpecifiedLocation)
en: Custom:
fi: Mukautettu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size:
fi: Koko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>To use this feature, enable <span style=" font-weight:600;">Mouse-&gt;Miscellaneous-&gt;Underline </span><span style=" font-weight:600;">files</span> in your profile settings</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Ominaisuuden saa käyttöön valitsemalla profiilin asetuksista <span style=" font-weight:600;">Hiiri→Sekalaista→Alleviivaa tiedostot</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Activation:
fi: Aktivointi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Mouse hover plus
fi: Hiiren leijunta sekä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ThumbnailShift)
en: Shift
fi: Vaihto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableThumbnails)
en: Enable thumbnails generation
fi: Käytä pienoiskuvien luontia

en: Size: %1 x %2
fi: Koko %1×%2

en: Are you sure you want to paste %1 character? | Are you sure you want to paste %1 characters?
fi[0]: Haluatko varmasti liittää %1 merkin?
fi[1]: Haluatko varmasti liittää %1 merkkiä?

en: Confirm Paste
fi: Vahvista liittäminen

en: End Of Text/Interrupt: may exit the current process
fi: Tekstin loppu/Keskeytys: voi lopettaa nykyisen prosessin

en: End Of Transmission: may exit the current process
fi: Siirron loppu: voi lopettaa nykyisen prosessin

en: Bell: will try to emit an audible warning
fi: Kello: yrittää tuottaa äänimerkin

en: Backspace
fi: Askelpalautin

en: Device Control Three/XOFF: suspends output
fi: XOFF: keskeyttää tulostuksen

en: Substitute/Suspend: may suspend current process
fi: Korvaa/Keskeytä: voi keskeyttää nykyisen prosessin

en: Escape: used for manipulating terminal state
fi: Escape: käytetään päätteen tilan muuttamiseen

en: File Separator/Quit: may abort the current process
fi: Tiedostoerotin/Lopetus: voi lopettaa nykyisen prosessin

en: The text you're trying to paste contains hidden control characters, do you want to filter them out?
fi: Liitettävä teksti sisältää ohjausmerkkejä. Haluatko suodattaa ne pois?

[ctx: @title]
en: Confirm Paste
fi: Vahvista liittäminen

[ctx: @action:button]
en: Paste &without control characters
fi: Liitä &ohjausmerkeittä

[ctx: @action:button]
en: &Paste everything
fi: Liitä k&aikki

[ctx: @action:button]
en: &Cancel
fi: &Peru

en: <qt>Output has been <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Software_flow_control">suspended</a> by pressing Ctrl+S. Press <b>Ctrl+Q</b> to resume.</qt>
fi: <qt>Tuloste on <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Software_flow_control">keskeytetty</a> painamalla Ctrl+S. Jatka suoritusta painamalla <b>Ctrl+Q</b>.</qt>

en: This terminal is read-only.
fi: Tätä päätettä voi vain lukea.

en: Change &Directory To
fi: &Siirry kansioon

en: &Paste Location
fi: Liitä &sijainti

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View
fi: Jaettu näkymä

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right
fi: Jaa näkymä pystysuunnassa

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom
fi: Jaa näkymä vaakasuunnassa

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Automatically
fi: Jaa näkymä automaattisesti

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right from next tab
fi: Jaa näkymä vasempaan ja oikeaan osaan seuraavalta välilehdeltä

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom from next tab
fi: Jaa näkymä ylä- ja alaosaan seuraavalta välilehdeltä

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Automatically from next tab
fi: Jaa näkymä automaattisesti seuraavalta välilehdeltä

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 2x2 terminals
fi: Lataa uusi välilehti 2×2-asettelun päätteille

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 2x1 terminals
fi: Lataa uusi välilehti 2×1-asettelun päätteille

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 1x2 terminals
fi: Lataa uusi välilehti 1×2-asettelun päätteille

[ctx: @action:inmenu]
en: Expand View
fi: Laajenna näkymää

[ctx: @action:inmenu]
en: Shrink View
fi: Kavenna näkymää

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Current &View
fi: &Irrota nykyinen näkymä

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Current &Tab
fi: Irrota nykyinen &välilehti

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Next Tab
fi: Seuraava välilehti

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Previous Tab
fi: Edellinen välilehti

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Above Terminal
fi: Kohdistus päätteen ylle

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Below Terminal
fi: Kohdistus päätteen alle

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Left Terminal
fi: Kohdista vasemmanpuoleiseen päätteeseen

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Right Terminal
fi: Kohdista oikeanpuoleiseen päätteeseen

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Last Tab
fi: Siirry viimeiselle välilehdelle

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Last Used Tabs
fi: Viimeksi käytetyt välilehdet

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle Between Two Tabs
fi: Vaihda kahden välilehden välillä

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Last Used Tabs (Reverse)
fi: Viimeksi käytetyt välilehdet (käänteinen)

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle maximize current view
fi: Suurenna/palauta nykyinen näkymä

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle maximize current view
fi: Suurenna/palauta nykyinen näkymä

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Move tab to the right
fi: Siirrä välilehteä oikealle

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Move tab to the left
fi: Siirrä välilehteä vasemmalle

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Setup semantic integration (bash)
fi: Aseta semanttinen integrointi (Bash)

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle semantic hints display
fi: Näytä tai piilota semanttiset vihjeet

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle line numbers display
fi: Näytä tai piilota rivinumerointi

[ctx: @action:inmenu]
en: Equal size to all views
fi: Sama koko kaikille näkymille

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Tab %1
fi: Siirry välilehdelle %1

en: Semantic hints
fi: Semanttiset vihjeet

en: Line numbers
fi: Rivinumerointi

[ctx: @title:window]
en: Save Tab Layout
fi: Tallenna välilehtiasettelu

[ctx: @item:inlistbox]
en: Konsole View Layout (*.json)
fi: Konsole-näkymäasettelu (*.json)

[ctx: @label:textbox]
en: A problem occurred when saving the Layout.
    %1
fi: Asettelua tallennettaessa sattui ongelma.
    %1

[ctx: @label:textbox]
en: A problem occurred when loading the Layout.
    %1
fi: Asettelua ladattaessa sattui ongelma.
    %1

[ctx: @title:window]
en: Load Tab Layout
fi: Lataa välilehtiasettelu

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
fi: Näppäimistökääntäjä ei ole käytettävissä: tieto siitä, miten näppäimenpainallukset muutetaan päätteelle lähetettäviksi merkeiksi, puuttuu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlHintsLabel)
en: Key combination to show URL hints:
fi: Verkko-osoitevihjeet näyttävä näppäinyhdistelmä:

[ctx: Items that do not fit in other categories]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Miscellaneous:
fi: Sekalaista:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableReverseUrlHints)
en: Number URL hints in reverse, starting from the bottom
fi: Numeroi verkko-osoitevihjeet käänteisesti lopusta alkaen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableReverseUrlHints)
en: Reverse URL hint numbering
fi: Käännä verkko-osoitevihjeiden numerointi päinvastaiseksi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow terminal programs to create blinking sections of text
fi: Salli pääteohjelmien tuottaa vilkkuvaa tekstiä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow blinking text
fi: Salli vilkkuva teksti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableFlowControlButton)
en: Allow the output to be suspended by pressing Ctrl+S
fi: Sallii tulosteen keskeytyksen Ctrl+S-näppäinyhdistelmällä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableFlowControlButton)
en: Flow control
fi: Vuonhallinta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBidiRenderingButton)
en: Enable Bi-Directional display on terminals (valid for Arabic, Farsi or Hebrew only)
fi: Ota käyttöön kaksisuuntainen teksti (vain arabiassa, farsissa ja hepreassa)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBidiRenderingButton)
en: Bi-Directional text rendering
fi: Käytä kaksisuuntaisen tekstin hahmonnus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Default character encoding:
fi: Oletusmerkistökoodaus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, peekPrimaryLabel)
en: Shortcut for peeking the primary screen:
fi: Pikanäppäin ensisijaisen näytön vilkaisemiseksi:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, colorSchemeTab)
en: Color scheme && font
fi: Väriteema ja fontti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: Create a new color scheme based upon the selected scheme
fi: Luo valitun väriteeman pohjalta uusi väriteema

[ctx: @action:button Create an alternate color scheme]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: New...
fi: Uusi…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit the selected color scheme
fi: Muokkaa valittua väriteemaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, environmentEditButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, textEditorCustomBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit...
fi: Muokkaa…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Delete the selected color scheme
fi: Poista valittu väriteema

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetColorSchemeButton)
en: Reset the selected color scheme settings to the default values
fi: Palauta valitun väriteeman asetukset oletusarvoihinsa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetColorSchemeButton)
en: Defaults
fi: Oletukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Font:
fi: Fontti:

[ctx: @action:button open a dialog with list of fonts]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseFontButton)
en: Choose...
fi: Valitse…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, antialiasTextButton)
en: Smooth fonts
fi: Pehmennä fontteja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boldIntenseButton)
en: Draw intense colors in bold font
fi: Osoita kirkkaat värit lihavoidulla fontilla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useFontLineCharactersButton)
en: Use the selected font for line characters instead of the builtin code
fi: Käytä valittua fonttia viivamerkkeihin sisäänrakennetun koodin sijaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useFontLineCharactersButton)
en: Use line characters contained in font
fi: Käytä fontin sisältämiä viivamerkkejä

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, cursorTab)
en: Cursor
fi: Kohdistin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Shape:
fi: Muoto:

[ctx: A solid rectangular]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeBlock)
en: Block
fi: palikka

[ctx: A vertical line on the left edge]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeIBeam)
en: I-Beam
fi: I-palkki

[ctx: A hortizonal line on the bottom edge]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeUnderline)
en: Underline
fi: alaviiva

[ctx: Cursor color options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Color:
fi: Väri:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, autoCursorColorButton)
en: Set the cursor to match the color of the character underneath it.
fi: Asettaa kohdistimen värin vastaamaan sen alla olevan merkin väriä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autoCursorColorButton)
en: Match current character
fi: vastaa nykyistä merkkiä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Use a custom, fixed color for the cursor
fi: Asettaa kohdistimen käyttämään kiinteää väriä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Custom cursor color
fi: mukautetut värit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customCursorColorLabel)
en: Cursor:
fi: Kohdistin:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, customColorSelectButton)
en: Select the color used to draw the cursor
fi: Valitse kohdistimen piirtoväri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customCursorTextColorLabel)
en: Text:
fi: Teksti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, customTextColorSelectButton)
en: Select the color used to draw the character underneath the cursor
fi: Valitse kohdistimen alla olevan merkin piirtämiseen käytetty väri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Blinking:
fi: Vilkkuminen:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton)
en: Make the cursor blink regularly
fi: Panee kohdistimen vilkkumaan tasaisesti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignToCenterButton)
en: Enabled
fi: Käytössä

[ctx: Items that do not fit in other categories]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, miscTab)
en: Miscellaneous
fi: Sekalaista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Window:
fi: Ikkuna:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showTerminalSizeHintButton)
en: Show terminal size in columns and lines in the center of window after resizing
fi: Näytä päätteen koko (sarakkeina ja riveinä) ikkunan keskellä, kun sitä on muutettu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTerminalSizeHintButton)
en: Show hint for terminal size after resizing
fi: Näytä päätteen koko, kun sitä on muutettu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertSelectionColorsCheckbox)
en: Always invert the colors of selected text
fi: Käännä aina valitun tekstin värit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dimLabel)
en: Darkening strength:
fi: Tummennusvoimakkuus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Inactive Terminals:
fi: Passiiviset päätteet:

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contentsGroup)
en: Terminal contents
fi: Päätteen sisältö

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lineSpacingLabel)
en: Line spacing:
fi: Riviväli:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, lineSpacingSpinner)
en: The number of pixels between two lines
fi: Kuvapisteiden määrä kahden rivin välissä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Margins:
fi: Reunukset:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Align to center:
fi: Keskitä:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dimWhenInactiveCheckbox)
en: Indicate whether the window is active by dimming the colors
fi: Osoita ikkunan passiivisuus värejä himmentämällä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dimWhenInactiveCheckbox)
en: Darken
fi: Tummenna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, displayVerticalLine)
en: Display Vertical line at column:
fi: Näytä pystyviiva sarakkeessa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, CTLtab)
en: <html><head/><body><p>Complex Text Layout</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Monimutkaisen tekstin asettelu</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, CTLtab)
en: Complex Text Layout
fi: Monimutkaisen tekstin asettelu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordMode)
en: Enable word mode text rendering
fi: Käytä sanatilan tekstinhahmonnusta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordMode)
en: Word mode
fi: Sanatila

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordModeAttr)
en: Ignore attribute changes mid-word (otherwise, attribute changes break word when rendering)
fi: Sivuuta määritemuutokset keskellä sanaa (muuten määritemuutokset katkaisevat sanan hahmonnettaessa)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordModeAttr)
en: Use the same attributes for whole word
fi: Käytä samoja määritteitä koko sanaan

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordModeAscii)
en: Render words of ASCII characters together
fi: Hahmonna ASCII-merkkejä sisältävät sanat yhdessä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordModeAscii)
en: ASCII characters
fi: ASCII-merkit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordModeBrahmic)
en: Render words of Brahmic scripts characters together
fi: Hahmonna intialaisia kirjoitusmerkkejä sisältävät sanat yhdessä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordModeBrahmic)
en: Brahmic scripts characters
fi: Intialaisten kirjoitusjärjestelmien merkit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Emoji Font:
fi: Emojifontti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, bidiLineLTR)
en: Lines are always LTR, rather than determined by first strong character
fi: Rivit ovat aina vasemmalta oikealle sen sijaan, että ensimmäinen vahva merkki määrittäisi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, bidiLineLTR)
en: force LTR line direction
fi: pakota rivisuunta vasemmalta oikealle

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBidiTableDirOverrideButton)
en: Treat table drawing characters as strong LTR.
fi: Pidä taulukonpiirtomerkkejä vahvoina vasemmalta oikealle -merkkeinä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBidiTableDirOverrideButton)
en: Table characters BiDi mode override
fi: Taulukkomerkkien molempisuuntaisohitus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoreWcWidth)
en: Ignore wcwidth of problematic characters
fi: Sivuuta ongelmamerkkien wc-leveys

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreWcWidth)
en: Override wcwidth
fi: Sivuuta wc-leveys

en: Edit Profile
fi: Muokkaa profiilia

[ctx: @title:tab Generic, common options]
en: General
fi: Perusasetukset

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Scrolling
fi: Vieritys

en: Keyboard
fi: Näppäimistö

en: Key bindings
fi: Näppäinsidokset

en: Mouse
fi: Hiiri

[ctx: @title:tab Complex options]
en: Advanced
fi: Lisäasetukset

[ctx: @info]
en: Insufficient permissions to save settings to: <filename>%1</filename>.<nl/>Either change the permissions of that file or set a different name to save the settings to a new profile.
fi: Käyttöoikeudet eivät riitä tallentamaan asetuksia tiedostoon: <filename>%1</filename>.<nl/>Muuta joko tiedoston käyttöoikeuksia tai aseta toinen nimi tallentaaksesi asetukset uuteen profiiliin.

[ctx: @info]
en: Profile Name was empty; please set a name to be able to save settings.
fi: Profiilin nimi oli tyhjä: tallentaaksesi asetukset aseta nimi.

[ctx: @info]
en: A profile with the name "%1" already exists.
fi: Profiili nimeltä ”%1” on jo olemassa.

en: Editing profile: %2 | Editing %1 profiles: %2
fi[0]: Muokataan profiilia: %2
fi[1]: Muokataan %1 profiilia: %2

en: Create New Profile
fi: Luo uusi profiili

en: Edit Profile "%1"
fi: Muokkaa profiilia ”%1”

[ctx: Suffix of the number of columns (N columns). The leading space is needed to separate it from the number value.]
en:  column |  columns
fi[0]:  sarake
fi[1]:  saraketta

[ctx: Suffix of the number of rows (N rows). The leading space is needed to separate it from the number value.]
en:  row |  rows
fi[0]:  rivi
fi[1]:  riviä

en: System Bell
fi: Järjestelmän äänimerkki

en: System Notifications
fi: Järjestelmäilmoitukset

en: Visual Bell
fi: Visuaalinen äänimerkki

en: Ignore Bell Events
fi: Ohita äänimerkkitapahtumat

en: Default profile for new terminal sessions in %1
fi: Uusien pääteistuntojen oletusprofiili – %1

en: Edit Environment
fi: Ympäristömuuttujat

en: One environment variable per line
fi: Yksi ympäristömuuttuja per rivi

[ctx: Unit of time]
en:  second |  seconds
fi[0]:  sekunti
fi[1]:  sekuntia

en: Select Initial Directory
fi: Valitse oletussijainti

[ctx: @info]
en: Scheme <resource>%1</resource> failed to load.
fi: Teeman <resource>%1</resource> lataus epäonnistui.

en: This color scheme uses a transparent background which does not appear to be supported on your desktop
fi: Väriteema käyttää läpinäkyvää taustaa, mitä laitteistosi ei näy tukevan

en: Konsole was started before desktop effects were enabled. You need to restart Konsole to see transparent background.
fi: Konsole käynnistyi ennen työpöytätehosteiden käyttöönottoa. Näet läpinäkyvän taustan käynnistettyäsi Konsolen uudelleen.

en: The format is e.g. 'editorExec PATH:LINE:COLUMN'
    
    PATH    will be replaced by the path to the text file
    LINE    will be replaced by the line number
    COLUMN  (optional) will be replaced by the column number
    Note: you will need to replace 'PATH:LINE:COLUMN' by the actual
    syntax the editor you want to use supports; e.g.:
    gedit +LINE:COLUMN PATH
    
    If PATH or LINE aren't present in the command, this setting
    will be ignored and the file will be opened by the default text
    editor.
fi: Muoto on esim. ”muokkainohjelma SIJAINTI:RIVI:SARAKE”
    
    SIJAINTI korvataan tekstitiedoston sijainnilla
    RIVI     korvataan rivinumerolla
    SARAKE   (valinnainen) korvataan sarakenumerolla
    Huomaa: ”SIJAINTI:RIVI:SARAKE” on korvattava haluamasi
    muokkainohjelman tukemalla syntaksilla, esimerkiksi:
    gedit +RIVI:SARAKE SIJAINTI
    
    Ellei SIJAINTIa tai RIVIä anneta, asetus ohitetaan, ja
    tiedosto avataan oletustekstimuokkaimeen.

en: Text Editor Custom Command
fi: Mukautettu tekstinmuokkauskomento

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, general)
en: General Settings
fi: Yleisasetukset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, iconSelectButton)
en: Select the icon displayed on tabs using this profile
fi: Valitse välilehdessä näytettävä kuvake

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: A descriptive name for the profile
fi: Profiilia kuvaava nimi

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: Profile name
fi: Profiilin nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, setAsDefaultButton)
en: Default Profile
fi: Oletusprofiili

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Command:
fi: Komento:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, commandEdit)
en: The command to execute when new terminal sessions are created using this profile
fi: Komento, joka suoritetaan, kun on avattu tämän profiilin pääteistunto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Initial directory:
fi: Aloituskansio:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, initialDirEdit)
en: The initial working directory for new terminal sessions using this profile
fi: Tämän profiilin uusien istuntojen käyttämä aloituskansio

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, initialDirEdit)
en: /home/username
fi: /home/tunnus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, dirSelectButton)
en: Choose the initial directory
fi: Valitse aloituskansio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, startInSameDirButton)
en: Start in same directory as current session
fi: Aloita nykyisen istunnon kansiossa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Environment:
fi: Ympäristömuuttujat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, environmentEditButton)
en: Edit the list of environment variables and associated values
fi: Muokkaa ympäristömuuttujien ja niiden arvojen luetteloa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Initial terminal size:
fi: Päätteen alustava koko:

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, useCurrentWindowSizeNote)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Settings → Configure Konsole → General → Remember window size</span> must be disabled for these entries to work.</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Asetukset → Konsolen asetukset → Yleistä → Muista ikkunan koko</span> on poistettava käytöstä, jotta nämä kohdat toimisivat.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terminalBellLabel)
en: Terminal bell mode:
fi: Järjestelmän äänimerkin tyyli:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, semantic)
en: Semantic Integration
fi: Semanttinen integrointi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, semanticUpDown)
en: Up/Down Arrows emulation
fi: Ylös- ja Alas-nuoliemulointi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, semanticInputClick)
en: Mouse click in input line moves cursor
fi: Hiiren napsautus syöterivillä siirtää kohdistinta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Semantic hints:
fi: Semanttiset vihjeet:

[ctx: Never]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, semanticHintsNever) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBarsNever) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBackgroundNever) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alternatingBarsNever) i18n: ectx: prop
en: Never
fi: Ei koskaan

[ctx: When showing URL hints]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, semanticHintsURL) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBarsURL) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBackgroundURL) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alternatingBarsURL) i18n: ectx: property (te
en: When URL hints show
fi: Näytettäessä osoitevihjeet

[ctx: Always]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, semanticHintsAlways) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBarsAlways) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBackgroundAlways) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alternatingBarsAlways) i18n: ectx: 
en: Always
fi: Aina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Red error bars:
fi: Punaiset virhepalkit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Red error background:
fi: Punainen virhetausta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: Alternating bars:
fi: Vuorottelevat palkit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_50)
en: Alternating background:
fi: Vuorotteleva tausta:

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, note)
en: Key bindings control how combinations of keystrokes in the terminal window are converted into the stream of characters that is then sent to the current terminal program. For more information on how to customize the key bindings check the Konsole Handbook.
fi: Näppäinsidokset määrittävät, miten näppäinyhdistelmät muutetaan pääteohjelmalle lähetettäviksi merkkijonoiksi. Lisätietoa näppäinsidosten mukauttamisesta löytyy Konsolen käsikirjasta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: Create a new key bindings scheme based upon the selected bindings
fi: Luo valittujen sidosten pohjalta uusi näppäinsidosmalli

[ctx: @action:button Create an alternate key binding]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: New...
fi: Uusi…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editKeyBindingsButton)
en: Edit the selected key bindings scheme
fi: Muokkaa valittua näppäinsidosmallia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton)
en: Delete the selected key bindings scheme
fi: Poista valittu näppäinsidosmalli

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetKeyBindingsButton)
en: Reset the selected key bindings scheme to its default values
fi: Palauta valitun näppäinsidosmallin asetukset oletusarvoihinsa

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Text interaction
fi: Tekstivuorovaikutus

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, wordCharacterEdit)
en: Characters which are considered part of a word when double-clicking to select whole words in the terminal.
fi: Merkit, jotka katsotaan sanaan kuuluviksi valittaessa päätteessä kokonaisia sanoja kaksoisnapsauttamalla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Word characters:
fi: Sanamerkit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Triple-click selects:
fi: Kolmoisnapsautus valitsee:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tripleClickSelectsTheWholeLine)
en: The whole line
fi: koko rivin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tripleClickSelectsFromMousePosition)
en: From mouse position to the end of line
fi: tekstin hiirikohdistimesta rivin loppuun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Middle-click pastes:
fi: Keskinapsautus liittää:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pasteFromClipboardButton)
en: From clipboard
fi: leikepöydän sisällön

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pasteFromX11SelectionButton)
en: From selection
fi: valinnan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Copy options:
fi: Kopiointivalinnat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyTextToClipboardButton)
en: Automatically copy selected text into clipboard
fi: Kopioi valittu teksti automaattisesti leikepöydälle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyTextToClipboardButton)
en: Copy on select
fi: Kopioi tekstiä valittaessa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyTextAsHTMLButton)
en: Copy text as HTML (including formatting, font faces, colors... etc)
fi: Kopioi teksti HTML:ksi (muotoiluineen, fontteineen, väreineen jne.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyTextAsHTMLButton)
en: Copy text as HTML
fi: Kopioi teksti HTML:ksi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, trimLeadingSpacesButton)
en: Trim leading spaces in selected text, useful in some instances
fi: Poista välilyönnit valitun tekstin alusta (joskus avuksi)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimLeadingSpacesButton)
en: Trim leading spaces
fi: Poista välilyönnit alusta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, trimTrailingSpacesButton)
en: Trim trailing spaces in selected text, useful in some instances
fi: Poista välilyönnit valitun tekstin lopusta (joskus avuksi)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimTrailingSpacesButton)
en: Trim trailing spaces
fi: Poista välilyönnit lopusta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, underlineLinksButton)
en: Text recognized as a link or an email address will be underlined when hovered by the mouse pointer.
fi: Linkiksi tai sähköpostiosoitteeksi tunnistettu teksti alleviivataan hiirikohdistimen ollessa sen päällä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underlineLinksButton)
en: Underline links
fi: Alleviivaa linkit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, underlineFilesButton)
en: Text recognized as a file will be underlined when hovered by the mouse pointer.
fi: Tiedostoksi tunnistettu teksti alleviivataan hiirikohdistimen ollessa sen päällä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underlineFilesButton)
en: Underline files
fi: Alleviivaa tiedostot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textEditorCommandLabel)
en: Text Editor Command:
fi: Tekstimuokkainkomento:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textEditorCommandLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, textEditorCombo)
en: Text editor to use when opening text file URLs at a given line/column.
fi: Käytettävä tekstimuokkain avattaessa tiedosto-osoite annetulle riville/annettuun sarakkeeseen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, openLinksByDirectClickButton)
en: Text recognized as a file, link or an email address can be opened by direct mouse click.
fi: Tiedoston, linkin tai sähköpostiosoitteen voi avata hiiren suoralla napsautuksella.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, openLinksByDirectClickButton)
en: Open files/links by direct click
fi: Avaa tiedostot ja linkit suoraan napsauttamalla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowLinkEscapeSequenceButton)
en: Allow escape sequences for links
fi: Salli linkeissä Esc-sekvenssit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowLinkEscapeSequenceButtonWarning)
en: <b>WARNING</b>: This has security implications as it allows malicious URLs to be shown as another URL or hidden.<br>Make sure you understand the implications before turning this on.
fi: <b>VAROITUS:</b> Tämä on tietoturvariski, koska pahantahtoinen verkko-osoite voi näkyä toisena tai piilotettuna<br> osoitteena. Ennen kuin otat ominaisuuden käyttöön, varmista, että ymmärrät seuraukset.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Allowed link formats:
fi: Sallitut linkkimuodot:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, linkEscapeSequenceTexts)
en: The formats of possible links, like http://, https:// and file://
fi: Mahdollisten linkkien muodot kuten http://, https:// ja file://

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ctrlRequiredForDragButton)
en: Selected text will require control key plus click to drag.
fi: Valitun tekstin vetäminen vaatii Ctrl-näppäimen sekä hiiren napsautuksen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ctrlRequiredForDragButton)
en: Require Ctrl key for drag && drop
fi: Vaadi Ctrl-näppäintä vetoon ja pudotukseen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableAlternateScrollingButton)
en: Mouse scroll wheel will emulate up/down key presses in programs that use the Alternate Screen buffer (e.g. less)
fi: Hiiren rulla jäljittelee ylä- ja alanuolten painalluksia ohjelmissa, jotka käyttävät vaihtoehtoista näyttöpuskuria (esim. less)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableAlternateScrollingButton)
en: Enable Alternate Screen buffer scrolling
fi: Käytä vaihtoehtoisen näyttöpuskurin vieritystä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dropUrlsAsText)
en: Always paste dropped files and URLs as text without offering move, copy and link actions.
fi: Liitä pudotetut verkko-osoitteet aina tekstinä tarjoamatta siirto-, kopiointi- tai linkitystoimintoja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dropUrlsAsText)
en: Disable drag && drop menu for files && URLs
fi: Poista verkko-osoitteiden ja tiedostojen vedä ja pudota -valikko käytöstä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableMouseWheelZoomButton)
en: Pressing Ctrl+scrollwheel will increase/decrease the text size.
fi: Hiiren rullaus Ctrl-näppäin pohjassa suurentaa tai pienentää fonttikokoa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableMouseWheelZoomButton)
en: Allow Ctrl+scrollwheel to zoom text size
fi: Muuta fonttikokoa Ctrl+hiiren rullalla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowColorFilters)
en: When positioning the mouse over a hexadecimal color it will be displayed in a frame next to the mouse pointer
fi: Hiiren siirtyessä heksadesimaalisen värikoodin ylle väri näytetään kehyksessä hiiriosoittimen vieressä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowColorFilters)
en: Preview Colors on hover
fi: Esikatsele värejä hiiren ollessa yllä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowMouseTrackingButton)
en: Some terminal applications have mouse support, this allows them to get it by default. It can be toggled on/off while running as well.
fi: Jotkin päätesovellukset tukevat hiirtä, ja tällä asetuksella ne näkevät sen oletusarvoisesti. Asetusta voi muuttaa ajonaikaisesti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowMouseTrackingButton)
en: Allow terminal applications to handle clicks and drags
fi: Salli päätesovellusten hallita vetoa ja pudotusta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, historySizeLabel)
en: Scrollback:
fi: Rivihistoria:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scroll Page Up/Down:
fi: PgUp/Dn-vieritys:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollHalfPage)
en: Scroll the page the half height of window
fi: Vieritä sivua puolet ikkunan korkeudesta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollHalfPage)
en: Half screen height
fi: puolet näytön korkeudesta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollFullPage)
en: Scroll the page the full height of window
fi: Vieritä sivua ikkunan koko korkeuden verran

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollFullPage)
en: Full screen height
fi: koko näytön korkeus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSize)
en: Scrollbar position:
fi: Vierityspalkin sijainti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Show the scroll bar on the right side of the terminal window
fi: Näytä vierityspalkki päätteen oikeassa reunassa.

[ctx: @option:radio Show scrollbar on the right side]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Right side
fi: oikealla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: Show the scroll bar on the left side of the terminal window
fi: Näytä vierityspalkki päätteen vasemmassa reunassa.

[ctx: @option:radio Show scrollbar on the left side]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: Left side
fi: vasemmalla

[ctx: @option:radio Hide the scroll bar]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarHiddenButton)
en: Hidden
fi: piilotettu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Highlighting:
fi: Korostus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, highlightScrolledLinesButton)
en: Highlight the lines coming into view
fi: Korosta näkyviin tulevat rivit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelReflowLines)
en: Reflow Lines:
fi: Rivitä uudelleen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reflowLinesButton)
en: Reflow lines when terminal resizes
fi: Rivitä rivit uudelleen päätteen koon muututtua

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Tab Titles
fi: Välilehtien otsikot

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabMonitoringGroup)
en: Tab Monitoring
fi: Välilehden valvonta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, silenceSecondsLabel)
en: Threshold for continuous silence:
fi: Yhtäjaksoisen hiljaisuuden alaraja:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, silenceSecondsSpinner)
en: The threshold for continuous silence to be detected by Konsole
fi: Yhtäjaksoisen hiljaisuuden havaitsemisraja sekunteina

[ctx: @label:textbox Unit of scrollback]
en:  line |  lines
fi[0]:  rivi
fi[1]:  riviä

[ctx: @info:whatsthis]
en: When using this option, the scrollback data will be saved to RAM. If you choose a huge value, your system may run out of free RAM and cause serious issues with your system.
fi: Tätä asetusta käytettäessä rivihistoria tallennetaan keskusmuistiin. Jos arvo on liian suuri, koneesi muisti voi loppua, mikä aiheuttaa ongelmia järjestelmässäsi.

[ctx: @info:tooltip]
en: When using this option, the scrollback data will be written unencrypted to temporary files. Those temporary files will be deleted automatically when Konsole is closed in a normal manner.<nl/>Use <emphasis>Settings → Configure Konsole → Temporary Files</emphasis> to select the location of the temporary files.
fi: Käytettäessä tätä asetusta rivihistoria kirjoitetaan salaamattomana väliaikaistiedostoihin, jotka poistetaan automaattisesti Konsolen sulkeutuessa normaalisti.
    Väliaikaistiedostojen sijainnin voi asettaa kohdasta <emphasis>Asetukset → Konsolen asetukset → Väliaikaistiedostot</emphasis>.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, fixedSizeHistoryButton)
en: Limit the remembered output to a fixed number of lines
fi: Voit rajoittaa rivihistoriaan tallennettavien rivien määrää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fixedSizeHistoryButton)
en: Fixed size:
fi: annettu koko:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, historyLineSpinner)
en: Number of lines of output to remember
fi: Montako riviä rivihistoriaan tallennetaan ennen vanhempien rivien poistamista

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, unlimitedHistoryButton)
en: Remember all output produced by the terminal
fi: Rivihistoriasta ei poisteta mitään, ellet tyhjennä sitä itse

[ctx: Save all lines to the scrollback history]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, unlimitedHistoryButton)
en: Unlimited
fi: ei rajoitettu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, noHistoryButton)
en: Do not remember previous output
fi: Älä muista aiempaa tulostetta

[ctx: Do not save any lines to the scrollback history]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noHistoryButton)
en: None
fi: ei rivihistoriaa

[ctx: @label:textbox]
en: Find...
fi: Etsi…

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the text to search for here
fi: Kirjoita etsittävä teksti tähän

[ctx: @action:button Go to the next phrase]
en: Next
fi: Seuraava

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the next match for the current search phrase
fi: Etsii seuraavan osuman

[ctx: @action:button Go to the previous phrase]
en: Previous
fi: Edellinen

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the previous match for the current search phrase
fi: Etsii edellisen osuman

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the options menu
fi: Näyttää valintavalikon

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the search bar
fi: Sulje hakurivi

[ctx: @item:inmenu]
en: Case sensitive
fi: Erota pien- ja suuraakkoset

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether the search is case sensitive
fi: Asettaa, erotetaanko pien- ja suuraakkoset etsittäessä

[ctx: @item:inmenu]
en: Match regular expression
fi: Säännöllinen lauseke

[ctx: @item:inmenu]
en: Highlight all matches
fi: Korosta kaikki osumat

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether matching text should be highlighted
fi: Asettaa osumien korostuksen

[ctx: @item:inmenu]
en: Search backwards
fi: Etsi taaksepäin

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether search should start from the bottom
fi: Asettaa, alkaako haku alhaalta

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for the current search phrase from the bottom
fi: Etsi nykyistä hakulauseketta alhaalta alkaen

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for the current search phrase from the top
fi: Etsi nykyistä hakulauseketta ylhäältä alkaen

en: Print Shell
fi: Komentotulkin tulostaminen

[ctx: @label:listbox No color selected]
en: None
fi: Ei mitään

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, remoteTabTitleEdit)
en: Tab title format used when a remote command (e.g. connection to another computer via SSH) is being executed
fi: Välilehden nimen muoto etäkomentoa suoritettaessa (esim. SSH-yhteydessä toiseen koneeseen)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Remote tab title format:
fi: Etävälilehden otsikon muoto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Tab title format:
fi: Välilehden otsikon muoto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, tabTitleEdit)
en: Normal tab title format
fi: Tavallisen välilehtiotsikon muoto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Tab Color:
fi: Välilehden väri:

en: Program Name: %n
fi: Ohjelman nimi: %n

en: Current Directory (Short): %d
fi: Nykyinen kansio (lyhyt muoto): %d

en: Current Directory (Long): %D
fi: Nykyinen kansio (pitkä muoto): %D

en: Window Title Set by Shell: %w
fi: Komentotulkin asettama otsikko: %w

en: Session Number: %#
fi: Istunnon numero: %#

en: User Name: %u
fi: Käyttäjätunnus: %u

en: Local Host: %h
fi: Paikallinen palvelin: %h

en: User's Bourne prompt sigil: %B
fi: Käytä Bournen kehotemerkkiä: %B

en: User Name@ (if given): %U
fi: Käyttäjätunnus@ (jos annettu): %U

en: Remote Host (Short): %h
fi: Etäpalvelin (lyhyt muoto): %h

en: Remote Host (Long): %H
fi: Etäpalvelin (pitkä muoto): %H

en: Command and arguments: %c
fi: Komento ja parametrit: %c

en: Insert
fi: Lisää

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert title format
fi: Lisää otsikon muoto

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert remote title format
fi: Lisää etäyhteyden otsikon muoto

[ctx: @info:tooltip]
en: Maximize terminal
fi: Suurenna pääte

[ctx: @info:tooltip]
en: Move terminal to new tab
fi: Siirrä pääte uuteen välilehteen

[ctx: @info:tooltip]
en: Close terminal
fi: Sulje pääte

[ctx: @info:tooltip]
en: Restore terminal
fi: Palauta pääte

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a new tab
fi: Avaa uuteen välilehteen

[ctx: @info:tooltip]
en: Close this tab
fi: Sulje tämä välilehti

[ctx: @action:inmenu]
en: &Detach Tab
fi: &Irrota välilehti

[ctx: @action:inmenu]
en: &Configure or Rename Tab...
fi: &Muuta välilehden asetuksia tai nimeä…

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
fi: Sulje välilehti
