konsole - en to gl translation catalogue (842 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: File
gl: Ficheiro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
gl: Editar

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
gl: Vista

note: i18n: ectx: Menu (view-split)
en: Split View
gl: Dividir a vista

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
gl: Configuración

note: i18n: ectx: Menu (plugins)
en: Plugins
gl: Complementos

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
gl: Axuda

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
gl: Barra de ferramentas principal

note: i18n: ectx: Menu (history)
en: S&crollback
gl: &Historial

note: i18n: ectx: ToolBar (sessionToolbar)
en: Session Toolbar
gl: Barra de ferramentas de sesións

[ctx: @info:shell]
en: Name of profile to use for new Konsole instance
gl: Nome do perfil que se vai usar para a nova instancia de Konsole

[ctx: @info:shell]
en: json layoutfile to be loaded to use for new Konsole instance
gl: Ficheiro JSON de disposición para cargar e usar na nova instancia de Konsole

[ctx: @info:shell]
en: Use the built-in profile instead of the default profile
gl: Usar o perfil incluído en vez do perfil predeterminado.

[ctx: @info:shell]
en: Set the initial working directory of the new tab or window to 'dir'
gl: Estabelece «dir» como o cartafol de traballo inicial das novas lapelas ou xanelas.

[ctx: @info:shell]
en: Do not close the initial session automatically when it ends.
gl: Non pechar automaticamente a sesión inicial cando remate.

[ctx: @info:shell]
en: Create a new tab in an existing window rather than creating a new window ('Run all Konsole windows in a single process' must be enabled)
gl: Crear unha nova lapela nunha xanela existente en vez de crear unha nova xanela (debe activarse «Executar as xanelas de Konsole nun mesmo proceso»).

[ctx: @info:shell]
en: Create tabs as specified in given tabs configuration file
gl: Crear as lapelas como se indique no ficheiro de configuración das lapelas.

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in the background and bring to the front when Ctrl+Shift+F12 (by default) is pressed
gl: Iniciar Konsole no fondo e traela cara a diante ao premer as teclas Ctrl+Maiús+F12 (predeterminado)

[ctx: @info:shell]
en: Run in a separate process
gl: Executar nun proceso á parte

[ctx: @info:shell]
en: Show the menubar, overriding the default setting
gl: Amosar a barra de menú, sobredefinindo a configuración predeterminada

[ctx: @info:shell]
en: Hide the menubar, overriding the default setting
gl: Agochar a barra de menú, sobredefinindo a configuración predeterminada

[ctx: @info:shell]
en: Show the tabbar, overriding the default setting
gl: Amosar a barra de separadores, sobredefinindo a configuración predeterminada.

[ctx: @info:shell]
en: Hide the tabbar, overriding the default setting
gl: Agochar a barra de separadores, sobredefinindo a configuración predeterminada.

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in fullscreen mode
gl: Iniciar o Konsole no modo de pantalla completa

[ctx: @info:shell]
en: Disable transparent backgrounds, even if the system supports them.
gl: Desactivar os fondos transparentes, mesmo se o sistema os admitir.

[ctx: @info:shell]
en: List the available profiles
gl: Listar os perfís dispoñíbeis

[ctx: @info:shell]
en: List all the profile properties names and their type (for use with -p)
gl: Listar todos os nomes das propiedades do perfil e o seu tipo (para usar con -p).

[ctx: @info:shell]
en: Change the value of a profile property.
gl: Cambiar o valor dunha propiedade do perfil.

[ctx: @info:shell]
en: Command to execute. This option will catch all following arguments, so use it as the last option.
gl: A orde que se vai executar. Esta opción captura todos os argumentos seguintes, polo que a hai que usar como última opción.

[ctx: @info:shell]
en: Force re-using the existing instance even if it breaks functionality, e. g. --new-tab. Mostly for debugging.
gl: Forzar reutilizar a instancia existente aínda que rompa funcionalidades, p. ex. --new-tab. Existe principalmente para depurar problemas.

[ctx: @info:shell]
en: Arguments passed to command
gl: Argumentos pasados á orde

[ctx: @item]
en: Toggle Background Window
gl: Conmutar a xanela do fondo

[ctx: @item:inmenu The user's name and host they are connected to via ssh]
en: %1 on %2
gl: %1 en %2

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground
gl: Primeiro plano

[ctx: @item:intable palette]
en: Background
gl: Fondo

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1
gl: Cor 1

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2
gl: Cor 2

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3
gl: Cor 3

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4
gl: Cor 4

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5
gl: Cor 5

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6
gl: Cor 6

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7
gl: Cor 7

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8
gl: Cor 8

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Intense)
gl: Primeiro plano (intensa)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Intense)
gl: Fondo (intensa)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Intense)
gl: Cor 1 (intensa)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Intense)
gl: Cor 2 (intensa)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Intense)
gl: Cor 3 (intensa)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Intense)
gl: Cor 4 (intensa)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Intense)
gl: Cor 5 (intensa)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Intense)
gl: Cor 6 (intensa)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Intense)
gl: Cor 7 (intensa)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Intense)
gl: Cor 8 (intensa)

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Faint)
gl: Primeiro plano (suave)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Faint)
gl: Fondo (suave)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Faint)
gl: Cor 1 (suave)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Faint)
gl: Cor 2 (suave)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Faint)
gl: Cor 3 (suave)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Faint)
gl: Cor 4 (suave)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Faint)
gl: Cor 5 (suave)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Faint)
gl: Cor 6 (suave)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Faint)
gl: Cor 7 (suave)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Faint)
gl: Cor 8 (suave)

[ctx: @item]
en: Un-named Color Scheme
gl: Esquema de cores sen nome

[ctx: @label:listbox Column header text for color names]
en: Name
gl: Nome

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual colors]
en: Color
gl: Cor

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual intense colors]
en: Intense color
gl: Cor intensa

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual faint colors]
en: Faint color
gl: Cor suave

[ctx: @info:status]
en: The background transparency setting will not be used because your desktop does not appear to support transparent windows.
gl: A configuración da transparencia do fondo non ha usarse porque o escritorio non parece permitir xanelas transparentes.

[ctx: @title:window]
en: Select wallpaper image file
gl: Escolla o ficheiro de imaxe do fondo do escritorio

[ctx: @label:textbox Filter in file open dialog]
en: Supported Images
gl: Imaxes compatíbeis

[ctx: @title:window]
en: New Color Scheme
gl: Novo esquema de cores

[ctx: @title:window]
en: Edit Color Scheme
gl: Editar o esquema de cores

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose color
gl: Fai clic para escoller a cor.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose intense color
gl: Prema para escoller cor intensa.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose Faint color
gl: Prema para escoller unha cor suave.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, discriptionLabel)
en: Description:
gl: Descrición:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, randomizedBackgroundCheck)
en: Hue and saturation values of default foreground and background colors are randomized by default. Some color schemes might use different randomization settings.
    To see any effect, set colors with saturation value greater than 0.
gl: Os valores de ton e saturación das cores predeterminadas de primeiro plano e de fondo son aleatorios de maneira predeterminada. Algúns esquemas de cores poderían usar opcións distintas de azar.
    Para observar calquera efecto, defina cores cun valor de saturación superior a 0.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, randomizedBackgroundCheck)
en: Randomly adjust colors for each session
gl: Axustar as cores aleatoriamente en cada sesión.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blurCheckBox)
en: Blur background
gl: Desenfocar o fondo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyLabel)
en: Background color transparency:
gl: Transparencia da cor de fondo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyPercentLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperTransparencyPercentLabel)
en: Percent
gl: Porcentaxe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperTransparencyLabel)
en: Wallpaper transparency:
gl: Transparencia do fondo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperLabel)
en: Background image:
gl: Imaxe de fondo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, wallpaperPath)
en: Edit the path of the background image
gl: Editar a ruta da imaxe do fondo.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, wallpaperSelectButton)
en: Choose the background image
gl: Escoller a imaxe de fondo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, wallpaperSelectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, dirSelectButton) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, btnFindSshKey)
en: ...
gl: …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperScalingLabel)
en: Wallpaper scaling:
gl: Escalabilidade do fondo:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Tile
gl: Teselado

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Stretch
gl: Estiramento

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Crop
gl: Corte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Adapt
gl: Adaptación

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: NoScaling
gl: Nula

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperFlipLabel)
en: Wallpaper flip:
gl: Inversión do fondo:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperFlipType)
en: NoFlip
gl: Nula

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperFlipType)
en: Both
gl: Ambas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperHorizontalAnchorLabel)
en: Horizontal Anchor:
gl: Áncora horizontal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperHorizontalAnchorPosition)
en: Left
gl: Esquerda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperVerticalAnchorLabel)
en: Vertical Anchor:
gl: Áncora vertical:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperVerticalAnchorPosition)
en: Top
gl: Superior

en: AaZz09...
gl: AaZz09…

en: Copy Input
gl: Copiar a entrada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter:
gl: Filtro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllButton)
en: Select All
gl: Escoller todo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deselectAllButton)
en: Deselect All
gl: Anular toda a selección

[ctx: Caption of hover tooltip]
en: Color Preview
gl: Vista previa de cor.

en: Could not open file with the text editor specified in the profile settings;
    it will be opened with the system default editor.
gl: Non foi posíbel abrir o ficheiro co editor de texto indicado na configuración do perfil;
    abrirase co editor predeterminado do sistema.

en: Copy Location
gl: Copiar a localización

en: Generating Thumbnail
gl: Xerando a miniatura

en: Open Link
gl: Abrir a ligazón

en: Copy Link Address
gl: Copiar o enderezo da ligazón

en: Send Email To...
gl: Enviar un correo a…

en: Copy Email Address
gl: Copiar o enderezo de correo

[ctx: @title:window]
en: Select font
gl: Seleccionar o tipo de letra

[ctx: @action:button]
en: Show all fonts
gl: Amosar todos os tipos de letra

[ctx: @info:status]
en: By its very nature, a terminal program requires font characters that are equal width (monospace). Any non monospaced font may cause display issues. This should not be necessary except in rare cases.
gl: Pola súa propia natureza, os programas de terminal requiren caracteres de tipos de letra que teñen a mesma anchura (monoespazo). Calquera tipo de letra que non sexa monoespazo pode causar incidencias de visualización. Isto non debería ser necesario salvo en casos contados.

[ctx: @title:window]
en: Adjust Scrollback
gl: Axustar o historial

[ctx: @info:status]
en: Any adjustments are only temporary to this session.
gl: Calquera axuste será só temporal e para esta sesión.

[ctx: @label:textbox]
en: Enter descriptive label
gl: Insira unha etiqueta descritiva

en: Key Combination
gl: Combinación de teclas

en: Output
gl: Saída

en: New Key Binding List
gl: Nova lista de asociacións de teclas

en: Edit Key Binding List
gl: Editar a lista de asociación de teclas

en: A key bindings scheme cannot be saved with an empty description.
gl: Non é posíbel gardar un esquema de asociación de teclas cunha descrición baleira.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add
gl: Engadir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Remove
gl: Retirar

[ctx: Title of the area where you test your keys are properly configured]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Test Area
gl: Área de probas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Input:
gl: Entrada:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Output:
gl: Saída:

[ctx: @title]
en: Terminal emulator
gl: Emulador de terminal

[ctx: @info:credit]
en: (c) 1997-2022, The Konsole Developers
gl: © 1997-2022 O grupo de desenvolvemento de Konsole

[ctx: @info:credit]
en: Kurt Hindenburg
gl: Kurt V. Hindenburg

[ctx: @info:credit]
en: General maintainer, bug fixes and general improvements
gl: Mantemento xeral, correccións de fallos e melloras.

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer, ported to KDE4
gl: Mantemento anterior e quen portou a KDE4.

[ctx: @info:credit]
en: Original author
gl: Autoría orixinal.

[ctx: @info:credit]
en: Major refactoring, bug fixes and major improvements
gl: Redeseño significativo, corrección de fallos e melloras importantes.

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and general improvements
gl: Correccións de fallos e melloras

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and major improvements
gl: Corrección de fallos e melloras importantes.

[ctx: @info:credit]
en: General improvements
gl: Melloras xerais

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes
gl: Correccións de fallos

[ctx: @info:credit]
en: Solaris support and history
gl: Compatibilidade con Solaris e historial.

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and improved startup performance
gl: Correccións de fallos e rendemento de arranque mellorado

[ctx: @info:credit]
en: Marking improvements
gl: Melloras no marcado

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    Toolbar and session names
gl: Konsole incrustada.
    Barra de ferramentas e nomes de sesións.

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    General improvements
gl: Konsole incrustada.
    Melloras xerais.

[ctx: @info:credit]
en: Visual effects
gl: Efectos visuais

[ctx: @info:credit]
en: Code from the kvt project
    General improvements
gl: Código do proxecto kvt
    Melloras xerais

[ctx: @info:credit]
en: Schema and text selection improvements
gl: Melloras nos esquemas e na escolla de texto

[ctx: @info:credit]
en: SGI port
gl: Porte a SGI

[ctx: @info:credit]
en: FreeBSD port
gl: Porte a FreeBSD

[ctx: @info:credit]
en: Thanks to many others.
gl: Graza a moitos outros.

[ctx: @action:inmenu]
en: &New Tab
gl: &Nova lapela

[ctx: @action:inmenu]
en: &Clone Tab
gl: &Clonar a lapela

[ctx: @action:inmenu]
en: New &Window
gl: Nova &xanela

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Window
gl: Pechar a xanela

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
gl: &Marcadores

en: &Window Color Scheme
gl: Esquema de cores de &xanela

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage Profiles...
gl: Xestionar os perfís…

[ctx: @item]
en: Activate Menu
gl: Activar o menú

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Tab Layout...
gl: Gardar a disposición de lapelas…

[ctx: @action:inmenu]
en: Load Tab Layout...
gl: Cargar unha disposición de lapelas…

[ctx: @info]
en: There is a process running in this window. Do you still want to quit? | There are %1 processes running in this window. Do you still want to quit?
gl[0]: Hai un proceso a executarse nesta xanela. Quere saír aínda así?
gl[1]: Hai %1 procesos a executarse nesta xanela. Quere saír aínda así?

[ctx: @title]
en: Confirm Close
gl: Confirmar o peche

[ctx: @action:button]
en: Close &Window
gl: Pechar a &xanela

[ctx: @action:button]
en: Close Current &Tab
gl: Pechar a &lapela actual

[ctx: @info]
en: There are %1 open terminals in this window. Do you still want to quit?
gl: Hai %1 terminais abertos nesta xanela. Quere saír aínda así?

[ctx: @title Preferences page name]
en: Profiles
gl: Perfís

[ctx: @title Preferences page name]
en: General
gl: Xeral

[ctx: @title Preferences page name]
en: Memory
gl: Memoria

[ctx: @title Preferences page name]
en: Tab Bar / Splitters
gl: Barra de separadores / Divisores

[ctx: @title Preferences page name]
en: Temporary Files
gl: Ficheiros temporais

[ctx: @title Preferences page name]
en: Thumbnails
gl: Miniaturas

[ctx: @title Preferences page name]
en: Part Info
gl: Información da parte

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, QuickCommandsWidget)
en: Form
gl: Formulario

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Shortcut:
gl: Atallo:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filterText)
en: Filter...
gl: Filtrar…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertFilter) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, btnInvertFilter)
en: Invert
gl: Inverter.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title
gl: Título

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Tooltip
gl: Indicación emerxente

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelGroup)
en: Group
gl: Grupo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, group) i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, folder)
en: Default
gl: Predeterminado

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Command
gl: Orde

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Warnings
gl: Avisos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRun)
en: Run
gl: Executar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: Save
gl: Gardar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnUpdate)
en: Update
gl: Actualizar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCancel)
en: Cancel
gl: Cancelar

en: Quick Commands
gl: Ordes rápidas

en: Show Quick Access
gl: Amosar o acceso rápido

en: No quick commands found. You can add one on Plugins -> Quick Commands
gl: Non se atoparon ordes rápidas. Pode engadir unha desde «Complementos → Ordes rápidas»

en: Plugins - Quick Commands
gl: Complementos — Ordes rápidas

en: Show Quick Commands
gl: Amosar as ordes rápidas

en: A duplicate item exists
gl: Existe un elemento duplicado

en: Please fix all the warnings before trying to run this script
gl: Corrixa os avisos antes de intentar executar este guión.

en: There are some errors on the script, do you really want to run it?
gl: Hai erros no guión, seguro que quere executalo?

en: Shell Errors
gl: Erros do intérprete de ordes

[ctx: @action:button]
en: Run
gl: Executar

en: You are about to delete the group %1,
     with multiple configurations, are you sure?
gl: Esta a piques de eliminar o grupo %1,
     con varias configuracións, seguro que quere proceder?

en: You are about to delete %1, are you sure?
gl: Está a piques de eliminar %1, seguro que quere proceder?

en: Delete Quick Commands Configurations
gl: Eliminar as configuracións de ordes rápidas

en: Title can not be empty or blank
gl: O título non pode estar baleiro

en: Command can not be empty
gl: A orde non pode estar baleira

en: Rename
gl: Renomear

en: Delete
gl: Eliminar

en: Warnings (*)
gl: Avisos (*)

[ctx: @item:inlistbox Hosts from ssh/config file]
en: SSH Config
gl: Configuración de SSH

[ctx: @item:inlistbox The default list of ssh hosts]
en: Default
gl: Predeterminada

en: %1 is a folder for SSH entries
gl: %1 é un cartafol para entradas de SSH

en: SSH Config
gl: Configuración de SSH

en: Host: %1
gl: Servidor: %1

en: SSH Manager
gl: Xestor de SSH

en: Show SSH Manager
gl: Amosar o xestor de SSH

en: Show Quick Access for SSH Actions
gl: Amosar o acceso rápido para accións de SSH

en: No saved SSH config found. You can add one on Plugins -> SSH Manager
gl: Non se atopou ningunha configuración de SSH gardada. Pode engadir unha desde «Complementos → Xestor de SSH»

en: Plugins - SSH Manager
gl: Complementos — Xestor de SSH

en: SSH Entries
gl: Entradas de SSH

en: Could not get the process name, assume that we can't request a connection
gl: Non foi posíbel obter o nome do proceso, asúmese que non podemos solicitar unha conexión

en: Error issuing SSH Command
gl: Erro ao dar unha orde de SSH

en: Can't issue SSH command outside the shell application (eg, bash, zsh, sh)
gl: Non é posíbel dar unha orde de SSH fóra da aplicación de intérprete de ordes (p. ex. bash, zsh, sh).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: SSH Key
gl: Chave de SSH

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
gl: Eliminar

en: Don't Change
gl: Non cambiar

en: You are about to delete the folder %1,
     with multiple SSH Configurations, are you sure?
gl: Esta a piques de eliminar o cartafol %1,
     con varias configuracións de SSH, seguro que quere proceder?

[ctx: @title:window]
en: Delete SSH Configurations
gl: Eliminar as configuracións de SSH

en: Imported SSH Profile <br/> Some settings are read only.
gl: Importouse o perfil de SSH.<br/>Algunhas opción son de só lectura.

en: Missing Hostname
gl: Falta o servidor

en: Missing Name
gl: Falta o nome

en: If Use Ssh Config is set, do not specify sshkey or username.
gl: Se definiu usar a configuración de SSH, non indique unha chave de SSH ou un nome de usuaria.

en: At least Username or SSHKey must be set
gl: Debe definir polo menos Username ou SSHKey

en: Missing Folder
gl: Falta un cartafol

en: An SSH session must have a profile
gl: Unha sesión de SSH debe ter un perfil

en: Cannot delete this folder
gl: Non é posíbel eliminar este cartafol

en: Delete folder and all of its contents
gl: Eliminar o cartafol e todo o seu contido

en: Double click to change the folder name.
gl: Faga clic duplo para cambiar o nome do cartafol.

en: You can't delete an automatically added entry.
gl: Non pode eliminar unha entrada engadida automaticamente.

en: Delete selected entry
gl: Eliminar a entrada seleccionada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Shortcut
gl: Atallo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, btnInvertFilter)
en: Show entries that don't match the filter
gl: Amosar as entradas que non coinciden co filtro.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, btnManageProfile)
en: Change profile on connect/disconnect
gl: Cambiar o perfil ao conectar ou desconectar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, btnManageProfile)
en: Manage profile
gl: Xestionar o perfil.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Identifier
gl: Identificador

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, name)
en: A name for this ssh entry
gl: Un nome para esta entrada de SSH.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, name)
en: The name of this entry on the list
gl: O nome desta entrada na lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: SSH Hostname
gl: Servidor de SSH

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, hostname) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, hostname)
en: The hostname of the server
gl: O nome do servidor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Port
gl: Porto

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, port)
en: The port of the server, 22 is the default for ssh connections
gl: O porto do servidor, 22 é o predeterminado para conexións de SSH.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, sshkey)
en: The private key to be used for this connection
gl: A chave privada para usar nesta conexión.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, sshkey)
en: The private key
gl: A chave privada

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useSshConfig)
en: If this is set, we don't rely on the SSH key set above, but on the configuration on ~/.ssh/config
gl: Se usa isto, non se usará a chave de SSH de enriba, senón aquela configurada en ~/.ssh/config.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSshConfig)
en: Use ~/.ssh/config for key
gl: Usar ~/.ssh/config para a chave.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Username
gl: Nome de usuaria

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, username)
en: The username for the connection
gl: O nome de usuaria da conexión.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, username)
en: Your username
gl: O seu nome de usuaria

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderLabel)
en: Folder
gl: Cartafol

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, folder)
en: For organizational purposes, this entry will be inside of this folder.
gl: Para manter unha organización, esta entrada estará dentro deste cartafol.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Profile
gl: Perfil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, profile)
en: The profile to be active when the ssh session starts
gl: O perfil que estará activo cando se inicie a sesión de SSH.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newSSHConfig)
en: Add a new SSH Entry
gl: Engadir unha nova entrada de SSH.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete selected SSH entry
gl: Eliminar a entrada de SSH seleccionada.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edit selected entry
gl: Editar a entrada seleccionada.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add new SSH Configuration
gl: Engadir unha nova configuración de SSH.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnCancel)
en: Cancel Add or Edit
gl: Cancelar engadir ou editar.

en: No plugins available
gl: Non hai complementos dispoñíbeis

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptions) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OutputOptions)
en: Output Options
gl: Opcións de saída

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, printerFriendly) i18n: ectx: label, entry (PrinterFriendly), group (PrintOptions)
en: Printer &friendly mode (black text, no background)
gl: Modo para &impresora (texto negro, sen fondo).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scaleOutput) i18n: ectx: label, entry (ScaleOutput), group (PrintOptions)
en: &Scale output
gl: &Escalar a saída.

[ctx: Name of the built-in profile]
en: Built-in
gl: Incluído

en: Default profile
gl: Perfil predeterminado

[ctx: New profile name, %1 is a number]
en: Profile %1
gl: Perfil %1

en: Konsole does not have permission to save this profile to %1
gl: Konsole non ten permiso para gardar este perfil en %1

[ctx: @title:column Profile name]
en: Name
gl: Nome

[ctx: @title:column Profile keyboard shortcut]
en: Shortcut
gl: Atallo

[ctx: @label:textbox added to the name of the built-in profile, to point out it's read-only]
en:  [Read-only]
gl:  [só lectura]

[ctx: @label:textbox added to the name of the current default profile]
en:  [Default]
gl:  [predeterminado]

[ctx: @info:tooltip]
en: Built-in profile is always available
gl: O perfil incluído está sempre dispoñíbel.

[ctx: @info:tooltip]
en: Double click to change shortcut
gl: Faga dobre clic para cambiar un atallo.

en: Tab Properties
gl: Propiedades da lapela

en: Save Output From %1
gl: Gardar a saída de %1

en: %1 is an invalid URL, the output could not be saved.
gl: %1 é un URL incorrecto, non foi posíbel gardar a saída.

en: Failed to create autosave file at %1.
gl: Non foi posíbel crear un ficheiro de garda automática en %1.

en: Stopping autosave due to switching of screens.
gl: Detendo a garda automática polo cambio de pantallas.

en: Autosave file has been modified externally, preventing further autosaves.
gl: O ficheiro de garda automática recibiu modificacións externas, polo que non se farán máis gardas automáticas.

en: Failed to update autosave state on output changes.
gl: Non foi posíbel actualizar o estado de garda automática nos cambios da saída.

en: A problem occurred when saving the output.
    %1
gl: Produciuse un problema ao gardar a saída.
    %1

en: Black on Light Yellow
gl: Negro sobre amarelo claro

en: Black on Random Light
gl: Negro sobre luz aleatoria

en: Black on White
gl: Negro sobre branco

en: Blue on Black
gl: Azul sobre negro

en: Dark Pastels
gl: Pasteis escuros

en: Green on Black
gl: Verde sobre negro

en: Linux Colors
gl: Cores de Linux

en: Red on Black
gl: Vermello sobre negro

en: Solarized
gl: Solarización

en: Solarized Light
gl: Luz de solarización

en: White on Black
gl: Branco sobre negro

en: Default (XFree 4)
gl: Predeterminado (XFree 4)

en: Linux console
gl: Consola de Linux

en: Solaris console
gl: Consola de Solaris

[ctx: @label:textbox]
en: Search...
gl: Buscar…

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter a tab name to search for here
gl: Escriba aquí o nome da lapela para buscar.

en: Bell in '%1' (Session '%2')
gl: Badalada en «%1» (sesión «%2»)

en: Could not find binary:
gl: Non foi posíbel atopar o binario:

[ctx: @info:shell Alert the user with red color text]
en: Warning:
gl: Aviso:

en: Could not find an interactive shell to start.
gl: Non foi posíbel atopar un intérprete de ordes interactivo para iniciar.

en: Could not find '%1', starting '%2' instead.  Please check your profile settings.
gl: Non foi posíbel atopar «%1», no canto iniciarase «%2». Comprobe a configuración do perfil.

en: Could not start program '%1' with arguments '%2'.
gl: Non foi posíbel iniciar o programa «%1» cos argumentos «%2».

en: Silence in '%1' (Session '%2')
gl: Silencio en «%1» (sesión «%2»)

en: Show session
gl: Amosar a sesión

en: The D-Bus methods sendText/runCommand were just used.  There are security concerns about allowing these methods to be public.  If desired, these methods can be changed to internal use only by re-compiling Konsole. <p>This warning will only show once for this Konsole instance.</p>
gl: Acaban de usarse os métodos de D-Bus «sendText» (enviar un texto) e «runCommand» (executar unha orde). Permitir que estes métodos sexan públicos supón un posíbel problema de seguridade. É posíbel reconstruír Konsole para cambiar os métodos para que só poidan usarse internamente. <p>Este aviso só se amosará unha vez para esta instancia de Konsole.</p>

[ctx: @info:shell This session is done]
en: Finished
gl: Rematado

en: Program '%1' crashed.
gl: O programa «%1» quebrou.

en: Program '%1' exited with status %2.
gl: O programa «%1» saíu co estado %2.

en: ZModem Progress
gl: Progreso do ZModem

en: Activity in '%1' (Session '%2')
gl: Actividade en «%1» (sesión «%2»)

en: The process '%1' has finished running in session '%2'
gl: O proceso «%1» rematou a execución na sesión «%2»

en: Konsole does not know how to open the bookmark:
gl: Konsole non é quen de abrir o marcador:

en: Search for '%1' with
gl: Buscar «%1» con

en: Configure Web Shortcuts...
gl: Configurar os atallos da web…

en: &Close Session
gl: Pechar a &sesión

en: Open File Manager
gl: Abrir o xestor de ficheiros

en: Copy
gl: Copiar

en: Split View Left-Right
gl: Dividir a vista entre esquerda e dereita

en: Split View Top-Bottom
gl: Dividir a vista en horizontal

en: Copy except prompts
gl: Copiar sen os signos de entrada

en: Copy user input
gl: Copiar a entrada de usuaria

en: Copy command output
gl: Copiar a saída da orde

en: Paste Selection
gl: Pegar a selección

en: Web Search
gl: Busca na web

en: &Select All
gl: Escoller &todo

en: Select &Mode
gl: Seleccionar un &modo

en: Select &Line
gl: Escoller unha &liña

en: Save Output &As...
gl: Gardar a saída &como…

en: Auto Save Output As...
gl: Gardar a saída automaticamente como…

en: Stop Auto Save
gl: Deter a garda automática

en: &Print Screen...
gl: &Imprimir a pantalla…

en: Adjust Scrollback...
gl: Axustar o historial…

en: Clear Scrollback
gl: Limpar o historial

en: Clear Scrollback and Reset
gl: Limpar o historial e restabelecer

en: Next Profile
gl: Seguinte perfil

en: Previous Profile
gl: Perfil anterior

en: Switch Profile
gl: Cambiar de perfil

en: Set &Encoding
gl: Definir a &codificación

[ctx: @item:inmenu Allows terminal applications to request mouse tracking]
en: Allow Mouse Tracking
gl: Permitir seguir o rato

[ctx: @item:inmenu A read only (locked) session]
en: Read-Only
gl: Só lectura

en: &Configure or Rename Tab...
gl: &Configurar ou renomear a lapela…

en: &All Tabs in Current Window
gl: As lapelas da xanela &actual

en: &Select Tabs...
gl: &Seleccionar as lapelas…

[ctx: @action:inmenu Do not select any tabs]
en: &None
gl: &Ningún

en: Copy Input To
gl: Copiar a entrada en…

en: &ZModem Upload...
gl: Envío de &ZModem…

en: One-Shot Monitors
gl: Monitores dun só disparo

en: Monitor for &Prompt
gl: Monitorizar as &peticións

en: Monitor for &Activity
gl: Monitorizar a &actividade

en: Monitor for &Silence
gl: Monitorizar o &silencio

en: Monitor for Process Finishing
gl: Monitorizar a finalización do proceso

en: Enlarge Font
gl: Aumentar o tipo de letra

en: Shrink Font
gl: Diminuír o tipo de letra

en: Reset Font Size
gl: Restabelecer o tamaño do texto

en: Send Signal
gl: Enviar o sinal

en: &Suspend Task
gl: &Suspender a tarefa

en: &Continue Task
gl: &Continuar a tarefa

en: &Hangup
gl: &Colgar

en: &Interrupt Task
gl: &Interromper a tarefa

en: &Terminate Task
gl: &Terminar esta tarefa

en: &Kill Task
gl: &Matar a tarefa

en: User Signal &1
gl: Sinal de persoa usuaria &1

en: User Signal &2
gl: Sinal de persoa usuaria &2

en: Create New Profile...
gl: Crear un novo perfil…

en: Edit Current Profile...
gl: Editar o perfil actual…

en: A program is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
gl: Hai un programa a executarse nesta sesión. Seguro que quere pechala?

en: The program '%1' is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
gl: O programa «%1» está a executarse nesta sesión. Seguro que quere pechala?

en: Confirm Close
gl: Confirmar o peche

[ctx: @action:button]
en: Close Program
gl: Pechar o programa

en: A program in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
gl: Un programa desta sesión non se dá cerrado. Seguro que quere matalo á forza?

en: The program '%1' in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
gl: O programa «%1» desta sesión non dá morto. Seguro que quere matalo á forza?

[ctx: @action:button]
en: Kill Program
gl: Matar o programa

en: The shell prompt is displayed in session '%1'
gl: A petición do intérprete de ordes amósase na sesión «%1».

en: Open Current Folder With
gl: Abrir o cartafol actual con

en: Save ZModem Download to...
gl: Gardar a descarga de ZModem en…

en: <p>A ZModem file transfer attempt has been detected, but no suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
gl: <p>Detectouse un intento de transferir un ficheiro de ZModem pero non se atopou ningún programa axeitado neste sistema para isto.</p><p>Quizais queira instalar o paquete «rzsz» ou «lrzsz».</p>

en: <p>The current session already has a ZModem file transfer in progress.</p>
gl: <p>Esta sesión xa ten unha transferencia de ficheiro ZModem en marcha.</p>

en: <p>No suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
gl: <p>Non se atopou ningún programa de ZModem axeitado neste sistema.</p><p>Quizais queira instalar o paquete «rzsz» ou «lrzsz».</p>

en: Select Files for ZModem Upload
gl: Escoller ficheiros para subir por ZModem

[ctx: @item:intable The session index]
en: Number
gl: Número

[ctx: @item:intable The session title]
en: Title
gl: Título

[ctx: @title:window]
en: Configure
gl: Configurar

[ctx: @item:intext Search options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Search:
gl: Buscar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowMenuAccelerators) i18n: ectx: label, entry (AllowMenuAccelerators), group (KonsoleWindow)
en: Enable menu accelerators
gl: Activar os aceleradores de menú.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_RememberWindowSize)
en: If enabled, profile settings will be ignored
gl: Se escolle esta opción para que se ignore a configuración do perfil.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberWindowSize)
en: Remember window size
gl: Lembrar o tamaño da xanela.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowWindowTitleOnTitleBar) i18n: ectx: label, entry (ShowWindowTitleOnTitleBar), group (KonsoleWindow)
en: Show window title on the titlebar
gl: Amosar o título da xanela na barra de títulos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusFollowsMouse) i18n: ectx: label, entry (FocusFollowsMouse), group (KonsoleWindow)
en: Focus terminals when the mouse pointer is moved over them
gl: Enfocar os terminais cando o rato se mova sobre eles.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchRegExpression) i18n: ectx: label, entry (SearchRegExpression), group (SearchSettings)
en: Match using regular expressions
gl: Buscar coincidencias mediante expresións regulares.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseSingleInstance) i18n: ectx: tooltip, entry (UseSingleInstance), group (KonsoleWindow)
en: When launching Konsole re-use existing process if possible
gl: Ao iniciar Konsole, reusar cando sexa posíbel un proceso existente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseSingleInstance) i18n: ectx: label, entry (UseSingleInstance), group (KonsoleWindow)
en: Run all Konsole windows in a single process
gl: Executar as xanelas de Konsole nun mesmo proceso.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchHighlightMatches)
en: Highlight all matches
gl: Realzar as aparicións.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SearchCaseSensitive) i18n: ectx: tooltip, entry (SearchCaseSensitive), group (SearchSettings)
en: Sets whether the search is case sensitive
gl: Define se a busca distingue maiúsculas de minúsculas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchCaseSensitive)
en: Case sensitive
gl: Distinguir as maiúsculas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemoveWindowTitleBarAndFrame) i18n: ectx: label, entry (RemoveWindowTitleBarAndFrame), group (KonsoleWindow)
en: Remove window titlebar and frame
gl: Retirar a barra de título e o marco da xanela.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Process and window:
gl: Proceso e xanela:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Notifications:
gl: Notificacións:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, enableAllMessagesButton)
en: All dialogs will be shown again
gl: Volveranse amosar todos os diálogos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableAllMessagesButton)
en: Enable all "Don't Ask Again" messages
gl: Activar todas as mensaxes de «Non volver preguntar»

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SearchReverseSearch) i18n: ectx: tooltip, entry (SearchReverseSearch), group (SearchSettings)
en: Sets whether search should start from the bottom
gl: Define se a busca debe comezar desde o final.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchReverseSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchReverseSearch), group (SearchSettings)
en: Search backwards
gl: Busca cara atrás.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SearchNoWrap) i18n: ectx: tooltip, entry (SearchNoWrap), group (SearchSettings)
en: Sets whether search should stop instead of wrapping
gl: Define se a busca debe deterse en vez de continuar polo principio.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchNoWrap)
en: No wrap
gl: Non volver ao principio.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowWindowTitleOnTitleBar), group (KonsoleWindow)
en: Show window title set by escape sequence on the titlebar
gl: Amosar o título da xanela definido pola secuencia de escape na barra de títulos

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AllowMenuAccelerators), group (KonsoleWindow)
en: Allow users to access top menu through Alt+Key combination
gl: Permitirlle ás persoas usuarias acceder ao menú superior coa combinación de Alt+Tecla.

note: i18n: ectx: label, entry (RememberWindowSize), group (KonsoleWindow)
en: Use current window size on next startup
gl: Usar o tamaño da xanela actual no seguinte inicio.

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RememberWindowSize), group (KonsoleWindow)
en: The window size will be saved upon exiting Konsole
gl: O tamaño da xanela gardarase tal e como estivera ao saír Konsole

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailSize), group (ThumbnailsSettings)
en: Thumbnail Width
gl: Anchura da miniatura

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailSize), group (ThumbnailsSettings)
en: Sets the width of the thumbnail
gl: Define a anchura da miniatura

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailShift), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailShift), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Shift to display a thumbnail
gl: User Maiús para amosar unha miniatura

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailAlt), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailAlt), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Alt to display a thumbnail
gl: Usar Alt para amosar unha miniatura

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailCtrl), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailCtrl), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Ctrl to display a thumbnail
gl: Usar Ctrl para amosar unha miniatura

note: i18n: ectx: label, entry (SearchCaseSensitive), group (SearchSettings)
en: Search is case sensitive
gl: A busca distingue maiúsculas de minúsculas

note: i18n: ectx: label, entry (SearchHighlightMatches), group (SearchSettings)
en: Highlight all search matches
gl: Realzar todas as coincidencias da busca

note: i18n: ectx: tooltip, entry (SearchHighlightMatches), group (SearchSettings)
en: Sets whether matching text should be highlighted
gl: Define se os textos atopados deben realzarse.

note: i18n: ectx: label, entry (SearchNoWrap), group (SearchSettings)
en: Search stops instead of wrapping
gl: A busca detense en vez de continuar polo principio.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableMemoryMonitoring), group (MemorySettings)
en: Control whether child cgroups are created for individual tabs
gl: Controlar se se crean grupos-c aniñados para as lapelas individuais.

note: i18n: ectx: label, entry (MemoryLimitValue), group (MemorySettings)
en: Determines the memory consumption level above which throttling will start
gl: Determina o nivel de consumo de memoria a partir do cal se iniciará a limitación.

note: i18n: ectx: label, entry (SplitViewVisibility), group (SplitView) i18n: ectx: label, entry (TabBarVisibility), group (TabBar)
en: Control the visibility of the whole tab bar
gl: Controlar a visibilidade da barra de separadores

note: i18n: ectx: label, entry (SplitDragHandleSize), group (SplitView)
en: Control the size of the handle between panels
gl: Controlar o tamaño da asa entre paneis

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarPosition), group (TabBar)
en: Control the position of the tab bar
gl: Controlar a posición da barra de separadores

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarStyleSheet), group (TabBar)
en: Control the visual style of the tab bar
gl: Controlar o estilo visual da barra de separadores

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarUseUserStyleSheet), group (TabBar)
en: Use a user-defined .css file for the tab bar
gl: Usar un ficheiro de CSS definido pola persoa usuaria para a barra de separadores.

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarUserStyleSheetFile), group (TabBar)
en: The .css file to use for the tab bar style
gl: O ficheiro de CSS que usar para o estilo da barra de separadores

note: i18n: ectx: label, entry (CloseTabOnMiddleMouseButton), group (TabBar)
en: Allow middle-clicking on open tabs to close them
gl: Permitir clic central nas lapelas abertas para pechalas.

note: i18n: ectx: label, entry (NewTabButton), group (TabBar)
en: Control the visibility of 'New Tab' button on the tab bar
gl: Controlar a visibilidade d botón de «Nova lapela» na barra de separadores

note: i18n: ectx: label, entry (SearchTabsButton), group (TabBar)
en: Control the visibility of 'Search Tabs' button on the tab bar
gl: Controlar a visibilidade d botón de «Buscar nas lapelas» na barra de separadores.

note: i18n: ectx: label, entry (CloseTabButton), group (TabBar)
en: Control where the "Close tab" button will be displayed
gl: Controlar se se amosa o botón de «Pechar a lapela».

note: i18n: ectx: label, entry (NewTabBehavior), group (TabBar)
en: Control where to put the new tab
gl: Controlar onde se coloca a nova lapela.

note: i18n: ectx: label, entry (ExpandTabWidth), group (TabBar)
en: Expand the tab widths
gl: Expandir a anchura das tabulacións

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSystemLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use system-wide folder location
gl: Para os ficheiros do historial, usar a localización do cartafol configurada no sistema.

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseCacheLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use user's specific folder location
gl: Para os ficheiros do historial, usar a localización do cartafol específica da persoa usuaria.

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSpecifiedLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use specified folder location
gl: Para os ficheiros do historial, usar a localización do cartafol indicado.

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSpecifiedLocationDirectory), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use this folder
gl: Para os ficheiros do historial, usar este cartafol.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableMemoryMonitoring)
en: Enable memory monitoring:
gl: Activar a monitorización de memoria:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Changes will take effect upon restart. If enabled, sustained memory consumption by Konsole
    exceeding the specified value will cause systemd-oomd to eliminate the tab(s)
    containing the memory-intensive process(es). Note: enabling
    might cause greater slowdowns during high memory consumption and specifying
    excessively low values might still cause Konsole to be killed.
gl: Os cambios aplicaranse ao reiniciar. Se escolle esta opción, cando o consumo de memoria por
    parte de Konsole supere o valor indicado systemd-oomd eliminará lapelas que conteñan
    procesos con grande uso de memoria. Nota: activar isto pode causar maior lentificación
    cando se use moita memoria e indicar valores demasiado baixos pode facer que se mate
    Konsole.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Memory limit:
gl: Límite de memoria:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Applications that use KonsolePart share profiles.</p><p>They do not share with Konsole or other applications:<ul><li>default profile</li><li>show in menu</li><li>shortcuts</li></ul></p><p>Feel free to open a Konsole <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?format=guided&product=konsole&component=kpart">bug report</a> if you desire a change to how these are handled.</body></html>
gl: <html><head/><body> <p>As aplicación que usan KonsolePart comparten os perfís.</p> <p>Non comparten con Konsole nin outras aplicacións: <ul> <li>o perfil predeterminado</li> <li>amosar no menú</li> <li>atallos</li> </ul> </p> <p>Pode abrir un <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?format=guided&product=konsole&component=kpart">informe do fallo sobre Konsole</a> se quere para cambiar este comportamento.</body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newProfileButton)
en: Create a new profile based on the selected profile
gl: Crear un novo perfil baseado no perfil seleccionado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newProfileButton)
en: &New...
gl: &Novo…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editProfileButton)
en: Edit the selected profile (this button is disabled for read-only profiles)
gl: Editar o perfil seleccionado (este botón desactívase nos perfís de só lectura).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editProfileButton)
en: &Edit...
gl: &Editar…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteProfileButton)
en: Delete the selected profile
gl: Eliminar o perfil seleccionado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteProfileButton)
en: &Remove
gl: &Retirar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: Set the selected profile as the default for new terminal sessions
gl: Definir o perfil escollido como o predeterminado para as novas sesións de terminal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: &Set as Default
gl: &Converter no predeterminado

[ctx: @title:tab Tab bar settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, appearanceTab)
en: Appearance
gl: Aparencia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showTabBarLabel)
en: Show:
gl: Amosar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ShowTabBarWhenNeeded)
en: When needed
gl: Cando se necesite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysShowTabBar)
en: Alwa&ys
gl: &Sempre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysHideTabBar)
en: &Never
gl: &Nunca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, positionLabel)
en: Position:
gl: Posición:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Top)
en: Above terminal area
gl: Sobre a zona de terminais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Bottom)
en: Be&low terminal area
gl: Bai&xo a zona de terminais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Left)
en: To the left of terminal area
gl: Á esquerda da zona de terminais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Right)
en: To the &right of terminal area
gl: Á de&reita da zona de terminais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showCloseTabButtonLabel)
en: Show Close Tab button:
gl: Amosar o botón de pechar a lapela:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OnEachTab)
en: On ea&ch tab
gl: En &cada lapela

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OnTabBar)
en: On &the tab bar
gl: Na barra de &lapelas

[ctx: Do not show a close button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, None)
en: None
gl: Nada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showSearchTabsButtonLabel)
en: Show Search Tabs button:
gl: Amosar o botón de buscar nas lapelas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ShowSearchTabsButton)
en: Always
gl: Sempre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, HideSearchTabsButton)
en: Never
gl: Nunca

[ctx: @item:intext Miscellaneous Options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, miscellaneousAppearanceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, miscellaneousBehaviorLabel)
en: Miscellaneous:
gl: Diversos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NewTabButton)
en: Show 'New Tab' button
gl: Amosar o botón de «Nova lapela».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExpandTabWidth)
en: Expand individual tab widths to full window
gl: Expandir anchuras de tabulacións individuais á xanela completa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarUseUserStyleSheet)
en: Use user-defined stylesheet:
gl: Usar unha folla de estilo definida pola persoa usuaria:

[ctx: @item:intext Optional file path is empty]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, kcfg_TabBarUserStyleSheetFile)
en: (none)
gl: (ningún)

[ctx: @title:tab Tab bar settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, behaviorTab)
en: Behavior
gl: Comportamento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, putNewTabsLabel)
en: Put new tabs:
gl: Poñer as novas lapelas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, PutNewTabAtTheEnd)
en: At &the end
gl: Ao &final

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, PutNewTabAfterCurrentTab)
en: After current &tab
gl: Tras a lapela ac&tual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseTabOnMiddleMouseButton)
en: Close tab on middle-click
gl: Pechar as lapelas co clic central.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, splitTab)
en: Splits
gl: Divide

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show Header:
gl: Amosar a cabeceira:

[ctx: @option:radio When needed show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ShowSplitHeaderWhenNeeded)
en: When needed
gl: Cando se necesite.

[ctx: @option:radio Never show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysHideSplitHeader)
en: Never
gl: Nunca.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Drag Handle Size:
gl: Tamaño da asa para arrastrar:

[ctx: @option:radio Small height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleSmall)
en: Small
gl: Pequeno.

[ctx: @option:radio Medium height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleMedium)
en: Medium
gl: Mediano.

[ctx: @option:radio Large height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleLarge)
en: Large
gl: Grande.

[ctx: @option:radio Always show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysShowSplitHeader)
en: Always
gl: Sempre.

[ctx: @option:radio File location; <filename>%1</filename>: path to directory placeholder]
en: System temporary directory (%1)
gl: Cartafol temporal do sistema (%1).

[ctx: @option:radio File location; <filename>%1</filename>: path to directory placeholder]
en: User cache directory (%1)
gl: Cartafol de caché da persoa usuaria (%1).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Scrollback file location:
gl: Localización do ficheiro do historial:

[ctx: @option:radio Custom (file location); followed by text entry field]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_scrollbackUseSpecifiedLocation)
en: Custom:
gl: Personalizado:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size:
gl: Tamaño:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>To use this feature, enable <span style=" font-weight:600;">Mouse-&gt;Miscellaneous-&gt;Underline files</span> in your profile settings.</p></body></html>
gl: <html><head/><body><p>Para usar esta funcionalidade, active <span style=" font-weight:600;">Rato-&gt;Diversos-&gt;Subliñar os ficheiros</span> na configuración do seu perfil</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Activation:
gl: Activación:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Mouse hover plus
gl: Cubrir co rato e

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ThumbnailShift)
en: Shift
gl: Maiús

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableThumbnails)
en: Enable thumbnails generation
gl: Activar a xeración de miniaturas.

en: Size: %1 x %2
gl: Tamaño: %1 x %2

en: Are you sure you want to paste %1 character? | Are you sure you want to paste %1 characters?
gl[0]: Seguro que quere pegar %1 carácter?
gl[1]: Seguro que quere pegar %1 caracteres?

en: Confirm Paste
gl: Confirmar o pegado

en: End Of Text/Interrupt: may exit the current process
gl: Fin de texto ou interromper: podería saír do proceso actual

en: End Of Transmission: may exit the current process
gl: Fin da transmisión: podería saír do proceso actual

en: Bell: will try to emit an audible warning
gl: Campá: intentará emitir un aviso audíbel

en: Backspace
gl: Retroceso

en: Device Control Three/XOFF: suspends output
gl: Control de dispositivo tres ou XOFF: suspende a saída

en: Substitute/Suspend: may suspend current process
gl: Substituír ou suspender: podería suspender o proceso actual

en: Escape: used for manipulating terminal state
gl: Escape: úsase para manipular o estado do terminal

en: File Separator/Quit: may abort the current process
gl: Separador de ficheiros ou saír: podería interromper o proceso actual

en: The text you're trying to paste contains hidden control characters, do you want to filter them out?
gl: O texto que intenta pegar contén caracteres de control agochados, quere filtralos?

[ctx: @title]
en: Confirm Paste
gl: Confirmar o pegado

[ctx: @action:button]
en: Paste &without control characters
gl: Pegar &sen caracteres de control

[ctx: @action:button]
en: &Paste everything
gl: &Pegalo todo

[ctx: @action:button]
en: &Cancel
gl: &Cancelar

en: <qt>Output has been <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Software_flow_control">suspended</a> by pressing Ctrl+S. Press <b>Ctrl+Q</b> to resume.</qt>
gl: <qt>A saída <a href="https://en.wikipedia.org/ wiki/Software_flow_control">suspendeuse</a> ao premer Ctrl+S. Prema  <b>Ctrl+Q</b> para continuala.</qt>

en: This terminal is read-only.
gl: Este terminal é de só lectura.

en: Change &Directory To
gl: Cambiar o &cartafol a

en: &Paste Location
gl: &Pegar a localización

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View
gl: Dividir a vista

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right
gl: Dividir a vista entre esquerda e dereita

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom
gl: Dividir a vista en horizontal

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Automatically
gl: Dividir a vista automaticamente

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right from next tab
gl: Dividir a vista en vertical coa seguinte lapela

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom from next tab
gl: Dividir a vista en horizontal coa seguinte lapela

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Automatically from next tab
gl: Dividir a vista automaticamente coa seguinte lapela

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 2x2 terminals
gl: Cargar unha nova lapela con terminais de disposición 2×2

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 2x1 terminals
gl: Cargar unha nova lapela con terminais de disposición 2×1

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 1x2 terminals
gl: Cargar unha nova lapela con terminais de disposición 1×2

[ctx: @action:inmenu]
en: Expand View
gl: Expandir a vista

[ctx: @action:inmenu]
en: Shrink View
gl: Reducir a vista

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Current &View
gl: Desprender esta &vista

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Current &Tab
gl: Desprender a lapela ac&tual

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Next Tab
gl: Seguinte lapela

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Previous Tab
gl: Lapela anterior

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Above Terminal
gl: Enfocar o terminal superior

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Below Terminal
gl: Enfocar o terminal inferior

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Left Terminal
gl: Enfocar o terminal esquerdo

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Right Terminal
gl: Enfocar o terminal dereito

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Last Tab
gl: Ir á última lapela

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Last Used Tabs
gl: Últimas lapelas usadas

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle Between Two Tabs
gl: Conmutar entre dous lapelas

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Last Used Tabs (Reverse)
gl: Últimas lapelas usadas (inverso)

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle maximize current view
gl: Conmutar maximizar a vista actual

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle maximize current view
gl: Conmutar maximizar a vista actual

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle zoom-maximize current view
gl: Conmutar ampliar ao máximo a vista actual

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle zoom-maximize current view
gl: Conmutar ampliar ao máximo a vista actual

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Move tab to the right
gl: Mover a lapela á dereita

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Move tab to the left
gl: Mover a lapela á esquerda

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Setup semantic integration (bash)
gl: Preparar a integración semántica (bash)

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle semantic hints display
gl: Conmutar a visualización de consellos semánticos

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle line numbers display
gl: Conmutar a visualización de números de liña

[ctx: @action:inmenu]
en: Equal size to all views
gl: Mesmo tamaño para todas as vistas

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Tab %1
gl: Ir á lapela %1

en: Semantic hints
gl: Consellos semánticos

en: Line numbers
gl: Números de liña

[ctx: @title:window]
en: Save Tab Layout
gl: Gardar a disposición de separadores

[ctx: @item:inlistbox]
en: Konsole View Layout (*.json)
gl: Disposición de vista de Konsole (*.json)

[ctx: @label:textbox]
en: A problem occurred when saving the Layout.
    %1
gl: Produciuse un problema ao gardar a disposición.
    %1

[ctx: @label:textbox]
en: A problem occurred when loading the Layout.
    %1
gl: Produciuse un problema ao cargar a disposición.
    %1

[ctx: @title:window]
en: Load Tab Layout
gl: Cargar unha disposición de separadores

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
gl: Non hai ningún tradutor de teclado dispoñíbel. Falta a información precisa para converter as pulsacións de teclas en caracteres para enviar ao terminal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlHintsLabel)
en: Key combination to show URL hints:
gl: Combinacións de teclas para amosar consellos de URL:

[ctx: key on keyboard]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, urlHintsModifierShift)
en: Shift
gl: Maiús

[ctx: Items that do not fit in other categories]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Miscellaneous:
gl: Diversos:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableReverseUrlHints)
en: Number URL hints in reverse, starting from the bottom
gl: Numerar as indicacións de URL en orde inversa, comezando desde o final.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableReverseUrlHints)
en: Reverse URL hint numbering
gl: Inverter a numeración das indicacións de URL.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow terminal programs to create blinking sections of text
gl: Permitir que os programas de terminal creen seccións de texto a chiscar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow blinking text
gl: Permitir textos que chiscan.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableFlowControlButton)
en: Allow the output to be suspended by pressing Ctrl+S
gl: Permitir que a saída se suspenda premendo Ctrl+S.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableFlowControlButton)
en: Flow control
gl: Control de fluxo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: &Default character encoding:
gl: Codificación de caracteres pre&determinada:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, peekPrimaryLabel)
en: Shortcut for peeking the primary screen:
gl: Atallo para ollar a pantalla principal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autoSaveIntervalLabel)
en: Set interval between autosaves:
gl: Definir o intervalo entre gardas automáticas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_linenums)
en: Line Numbers:
gl: Números de liña:

[ctx: Never]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, lineNumsNever)
en: &Never
gl: &Nunca

[ctx: When showing URL hints]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, lineNumsURL)
en: When &URL hints show
gl: Ao amosar os consellos de &URL

[ctx: Always]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, lineNumsAlways)
en: A&lways
gl: &Sempre

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, colorSchemeTab)
en: Color scheme && font
gl: Esquema de cores e tipo de letra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: Create a new color scheme based upon the selected scheme
gl: Crea un novo esquema de cores baseado no esquema escollido.

[ctx: @action:button Create an alternate color scheme]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: New...
gl: Novo…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit the selected color scheme
gl: Edita o esquema de cores escollido.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, environmentEditButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, textEditorCustomBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit...
gl: Editar…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Delete the selected color scheme
gl: Elimina o esquema de cores escollido.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetColorSchemeButton)
en: Reset the selected color scheme settings to the default values
gl: Restabelecer a configuración de esquema de cores seleccionada aos seus valores predeterminados.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetColorSchemeButton)
en: Defaults
gl: Valores predeterminados

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Font:
gl: Fonte:

[ctx: @action:button open a dialog with list of fonts]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseFontButton)
en: Choose...
gl: Escoller…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, antialiasTextButton)
en: Smooth fonts
gl: Suavizar os tipos de letra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boldIntenseButton)
en: Draw intense colors in bold font
gl: Debuxar as cores intensas en letra grosa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useFontLineCharactersButton)
en: Use the selected font for line characters instead of the builtin code
gl: Usar o tipo de letra seleccionado para os caracteres da liña en vez do código de serie.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useFontLineCharactersButton)
en: Use line characters contained in font
gl: Usar os caracteres de liña do tipo de letra.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useFontBrailleCharactersButton)
en: Use the selected font for unicode Braille characters instead of the builtin code
gl: Usar o tipo de letra seleccionado para os caracteres Braille de Unicode en vez do código de serie.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useFontBrailleCharactersButton)
en: Use unicode Braille characters contained in font
gl: Usar os caracteres Braille de Unicode do tipo de letra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Shape:
gl: Forma:

[ctx: A solid rectangular]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeBlock)
en: Block
gl: Bloque

[ctx: A vertical line on the left edge]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeIBeam)
en: I-Beam
gl: I

[ctx: A hortizonal line on the bottom edge]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeUnderline)
en: Underline
gl: Subliñar

[ctx: Cursor color options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Color:
gl: Cor:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, autoCursorColorButton)
en: Set the cursor to match the color of the character underneath it.
gl: Fai que o cursor tome a cor do carácter baixo el.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autoCursorColorButton)
en: Match current character
gl: Coincidir co carácter actual

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Use a custom, fixed color for the cursor
gl: Usar unha cor fixa, personalizada, para o cursor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Custom cursor color
gl: Cor personalizada do cursor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, customColorSelectButton)
en: Select the color used to draw the cursor
gl: Escolla a cor usada para debuxar o cursor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customCursorTextColorLabel)
en: Text:
gl: Texto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, customTextColorSelectButton)
en: Select the color used to draw the character underneath the cursor
gl: Escolla a cor usada para debuxar o carácter baixo o cursor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Blinking:
gl: Escintilante:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton)
en: Make the cursor blink regularly
gl: Escintilar o cursor regularmente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignToCenterButton)
en: Enabled
gl: Activado

[ctx: Items that do not fit in other categories]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, miscTab)
en: Miscellaneous
gl: Diversos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Window:
gl: Xanela:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showTerminalSizeHintButton)
en: Show terminal size in columns and lines in the center of window after resizing
gl: Amosar o tamaño do terminal en columnas e liñas no centro da xanela antes de redimensionalo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTerminalSizeHintButton)
en: Show hint for terminal size after resizing
gl: Amosar unha indicación do tamaño do terminal despois de redimensionalo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertSelectionColorsCheckbox)
en: Always invert the colors of selected text
gl: Inverter sempre as cores do texto seleccionado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dimLabel)
en: Darkening strength:
gl: Intensidade ao escurecer:

[ctx: Border color options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, borderLabel)
en: Color:
gl: Cor:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, focusBorderColor)
en: Select the color used to draw the border
gl: Escolla a cor usada para debuxar o bordo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Inactive Terminals:
gl: Terminais inactivos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Active Terminals:
gl: Terminais activos:

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contentsGroup)
en: Terminal contents
gl: Contido do terminal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lineSpacingLabel)
en: Line spacing:
gl: Espazo entre liñas:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, lineSpacingSpinner)
en: The number of pixels between two lines
gl: O número de píxeles entre dúas liñas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Margins:
gl: Marxes:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Align to center:
gl: Centrar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dimWhenInactiveCheckbox)
en: Indicate whether the window is active by dimming the colors
gl: Indicar se a xanela está activa reducindo a intensidade das cores.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dimWhenInactiveCheckbox)
en: Darken
gl: Escurecer

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, borderWhenActiveCheckbox)
en: Indicate whether the window is active by drawing a border
gl: Indicar se a xanela está activa debuxando un bordo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, borderWhenActiveCheckbox)
en: Border
gl: Bordo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, displayVerticalLine)
en: Display Vertical line at column:
gl: Amosar unha liña vertical na columna:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, CTLtab)
en: <html><head/><body><p>Complex Text Layout</p></body></html>
gl: <html><head/><body><p>Disposición de texto complexa.</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, CTLtab)
en: Complex Text Layout
gl: Disposición de texto complexa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordMode)
en: Enable word mode text rendering
gl: Activar o debuxado de texto en modo palabra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordMode)
en: Word mode
gl: Modo de palabra.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordModeAttr)
en: Ignore attribute changes mid-word (otherwise, attribute changes break word when rendering)
gl: Ignorar os cambios de atributos en medo de palabras (senón, os cambios de atributo rompen as palabras ao renderizar).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordModeAttr)
en: Use the same attributes for whole word
gl: Usar os mesmos atributos para toda a palabra.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordModeAscii)
en: Render words of ASCII characters together
gl: Renderizar as palabras de caracteres ASCII xuntas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordModeAscii)
en: ASCII characters
gl: Caracteres ASCII.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordModeBrahmic)
en: Render words of Brahmic scripts characters together
gl: Renderizar as palabras de caracteres de alfabetos índicos xuntas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordModeBrahmic)
en: Brahmic scripts characters
gl: Caracteres de alfabetos índicos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Emoji Font:
gl: Tipo de letra de expresións:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBidiRenderingButton)
en: Enable Bi-Directional display on terminals (valid for Arabic, Farsi or Hebrew only)
gl: Activar a pantalla bidireccional nas terminais (correcto só para o árabe, persa e hebreo).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBidiRenderingButton)
en: Bi-Directional text rendering
gl: Escritura bidireccional dos textos.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, bidiLineLTR)
en: Lines are always LTR, rather than determined by first strong character
gl: As liñas van sempre de esquerda a dereita, en vez de depender do primeiro carácter forte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, bidiLineLTR)
en: force LTR line direction
gl: Forzar a dirección de liña de esquerda a dereita.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBidiTableDirOverrideButton)
en: Treat table drawing characters as strong LTR.
gl: Tratar o debuxo de caracteres de táboas coa mesma forza que os de esquerda a dereita.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBidiTableDirOverrideButton)
en: Table characters BiDi mode override
gl: Sobredefinición do modo BiDi dos caracteres de táboas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoreWcWidth)
en: Ignore wcwidth of problematic characters
gl: Ignorar o wcwidth de caracteres problemáticos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreWcWidth)
en: Override wcwidth
gl: Sobredefinir o wcwidth.

en: Edit Profile
gl: Editar un perfil

[ctx: @title:tab Generic, common options]
en: General
gl: Xeral

en: Tabs
gl: Lapelas

en: Appearance
gl: Aparencia

en: Scrolling
gl: Desprazamento

en: Keyboard
gl: Teclado

en: Key bindings
gl: Asociacións de teclas

en: Mouse
gl: Rato

[ctx: @title:tab Complex options]
en: Advanced
gl: Avanzado

[ctx: @info]
en: Insufficient permissions to save settings to: <filename>%1</filename>.<nl/>Either change the permissions of that file or set a different name to save the settings to a new profile.
gl: Permisos insuficientes para cargar a configuración en: <filename>%1</filename>.<nl/>Cambie os permisos dese ficheiro ou escolla un nome distinto para gardar a configuración nun novo perfil.

[ctx: @info]
en: Profile Name was empty; please set a name to be able to save settings.
gl: O nome de perfil estaba baleiro; defina un nome para gardar a configuración.

[ctx: @info]
en: A profile with the name "%1" already exists.
gl: Xa existe un perfil chamado «%1».

[ctx: @info]
en: Profile name exceeded maximum allowed length (%1).
gl: O nome do perfil superou a lonxitude máxima permitida (%1).

[ctx: @info]
en: The highlighted characters are invalid in profile names: %1.
gl: Os caracteres realzados non son válidos en nomes de perfís: %1.

en: Editing profile: %2 | Editing %1 profiles: %2
gl[0]: Editando o perfil: %2
gl[1]: Estanse a editar %1 perfís: %2

en: Create New Profile
gl: Crear un perfil novo

en: Edit Profile "%1"
gl: Editar o perfil «%1»

[ctx: Suffix of the number of columns (N columns). The leading space is needed to separate it from the number value.]
en:  column |  columns
gl[0]: columna
gl[1]: columnas

[ctx: Suffix of the number of rows (N rows). The leading space is needed to separate it from the number value.]
en:  row |  rows
gl[0]: fila
gl[1]: filas

en: System Bell
gl: Badalada do sistema

en: System Notifications
gl: Notificacións do sistema

en: Visual Bell
gl: Badalada visual

en: Ignore Bell Events
gl: Ignorar as badaladas

en: Default profile for new terminal sessions in %1
gl: Perfil predeterminado para novas sesións de terminal en %1

en: Edit Environment
gl: Editar o contorno

en: One environment variable per line
gl: Unha variábel de contorno por liña

[ctx: Unit of time]
en:  second |  seconds
gl[0]:  segundo
gl[1]:  segundos

en: Select Initial Directory
gl: Escolla o cartafol inicial

en: Get New...
gl: Obter un novo…

[ctx: @info]
en: Scheme <resource>%1</resource> failed to load.
gl: Produciuse un erro ao cargar o esquema <resource>%1</resource>.

en: This color scheme uses a transparent background which does not appear to be supported on your desktop
gl: Este esquema de cores ten un fondo transparente que non semella estar permitido polo escritorio.

en: Konsole was started before desktop effects were enabled. You need to restart Konsole to see transparent background.
gl: Konsole iniciouse antes de se activaren os efectos de escritorio. Precisas reiniciar Konsole para verlle transparente o fondo.

en: Default for file type
gl: Predeterminada do tipo de ficheiro

en: The format is e.g. 'editorExec PATH:LINE:COLUMN'
    
    PATH    will be replaced by the path to the text file
    LINE    will be replaced by the line number
    COLUMN  (optional) will be replaced by the column number
    Note: you will need to replace 'PATH:LINE:COLUMN' by the actual
    syntax the editor you want to use supports; e.g.:
    gedit +LINE:COLUMN PATH
    
    If PATH or LINE aren't present in the command, this setting
    will be ignored and the file will be opened by the default text
    editor.
gl: O formato é, por exemplo, «editorExec PATH:LINE:COLUMN».
    
    PATH    será a ruta do ficheiro de texto
    LINE    será o número de liña
    COLUMN  (opcional) será o número de columna
    Nota: terá que substituír «PATH:LINE:COLUMN» pola sintaxe real
    que permite o seu editor; por exemplo:
    gedit +LINE:COLUMN PATH
    
    Se PATH ou LINE non existen na orde, esta opción
    ignorarase e o ficheiro abrirase no editor de texto
    predeterminado.

en: Text Editor Custom Command
gl: Orde personalizada de editor de texto

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, general)
en: General Settings
gl: Configuración xeral

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, iconSelectButton)
en: Select the icon displayed on tabs using this profile
gl: Escolla a icona amosada nas lapelas das sesións con este perfil.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: A descriptive name for the profile
gl: Un nome descritivo para o perfil.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: Profile name
gl: Nome do perfil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, setAsDefaultButton)
en: Default Profile
gl: Perfil predeterminado.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Command:
gl: Orde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, commandEdit)
en: The command to execute when new terminal sessions are created using this profile
gl: A orde a executar cando se crean novas sesións de terminal usando este perfil.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: I&nitial directory:
gl: Cartafol i&nicial:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, initialDirEdit)
en: The initial working directory for new terminal sessions using this profile
gl: O cartafol de traballo inicial das novas sesións de terminal con este perfil.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, initialDirEdit)
en: /home/username
gl: /home/nome-de-usuario

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, dirSelectButton)
en: Choose the initial directory
gl: Escoller o cartafol inicial.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, startInSameDirButton)
en: Start in same directory as current session
gl: Iniciar no mesmo cartafol que a sesión actual.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Environment:
gl: Contorno:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, environmentEditButton)
en: Edit the list of environment variables and associated values
gl: Editar a lista de variábeis de contorno e os valores asociados.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Initial terminal si&ze:
gl: Ta&maño inicial do terminal:

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, useCurrentWindowSizeNote)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Settings → Configure Konsole → General → Remember window size</span> must be disabled for these entries to work.</p></body></html>
gl: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Para que estas entradas funcionen debe desactivar <span style=" font-style:italic;">Configuración → Configurar Konsole → Xeral → Lembrar o tamaño da xanela</span>.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terminalBellLabel)
en: &Terminal bell mode:
gl: Modo de badalada de &terminal:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, semantic)
en: Semantic Integration
gl: Integración semántica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, semanticUpDown)
en: Up/Down Arrows emulation
gl: Emulación de frechas de arriba e abaixo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, semanticInputClick)
en: Mouse click in input line moves cursor
gl: Un clic do rato na liña de entrada move o cursor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Semantic hints:
gl: Consellos semánticos:

[ctx: Never]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, semanticHintsNever) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBarsNever) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBackgroundNever) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alternatingBarsNever) i18n: ectx: prop
en: Never
gl: Nunca

[ctx: When showing URL hints]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, semanticHintsURL) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBarsURL) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBackgroundURL) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alternatingBarsURL) i18n: ectx: property (te
en: When URL hints show
gl: Ao amosar os consellos de URL

[ctx: Always]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, semanticHintsAlways) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBarsAlways) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBackgroundAlways) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alternatingBarsAlways) i18n: ectx: 
en: Always
gl: Sempre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Red error bars:
gl: Barras de erro vermello:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Red error background:
gl: Fondo de erro vermello:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: Alternating bars:
gl: Barras alternantes:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_50)
en: Alternating background:
gl: Fondo alternante:

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, note)
en: Key bindings control how combinations of keystrokes in the terminal window are converted into the stream of characters that is then sent to the current terminal program. For more information on how to customize the key bindings check the Konsole Handbook.
gl: As asociacións de teclas controlan o xeito de converter as combinacións de premas de teclas na xanela da terminal no fluxo de caracteres que se envía ao programa de terminal actual. Para máis información sobre como personalizar as asociacións de teclas revise o manual de Konsole.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: Create a new key bindings scheme based upon the selected bindings
gl: Crear un novo esquema de atallos baseado nos atallos escollidos.

[ctx: @action:button Create an alternate key binding]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: New...
gl: Novo…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editKeyBindingsButton)
en: Edit the selected key bindings scheme
gl: Editar o esquema de atallos seleccionado.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton)
en: Delete the selected key bindings scheme
gl: Eliminar o esquema seleccionado de atallos.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetKeyBindingsButton)
en: Reset the selected key bindings scheme to its default values
gl: Restabelecer o esquema de atallos seleccionado aos seus valores predeterminados.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Text interaction
gl: Interacción de texto

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, wordCharacterEdit)
en: Characters which are considered part of a word when double-clicking to select whole words in the terminal.
gl: Caracteres considerados parte dunha palabra cando faga duplo-clic para escoller palabras enteiras na terminal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Word characters:
gl: Caracteres de palabra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Triple-click selects:
gl: Seleccións con tres clics:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tripleClickSelectsTheWholeLine)
en: &The whole line
gl: &Toda a liña

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tripleClickSelectsFromMousePosition)
en: From mouse position to the end of &line
gl: Da posición do rato ao final da &liña

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Middle-click pastes:
gl: Pegar con clic central:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pasteFromClipboardButton)
en: From clipboard
gl: Do portapapeis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pasteFromX11SelectionButton)
en: From selection
gl: Da selección

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Copy options:
gl: Opcións de copia:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyTextToClipboardButton)
en: Automatically copy selected text into clipboard
gl: Copiar automaticamente o texto seleccionado no portapapeis.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyTextToClipboardButton)
en: Copy on select
gl: Copiar ao seleccionar.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyTextAsHTMLButton)
en: Copy text as HTML (including formatting, font faces, colors... etc)
gl: Copiar o texto como HTML (incluíndo o formato, os tipos de letra, as cores, etc.).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyTextAsHTMLButton)
en: Copy text as HTML
gl: Copiar o texto como HTML.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, trimLeadingSpacesButton)
en: Trim leading spaces in selected text, useful in some instances
gl: Recortar os espazos á esquerda nos textos seleccionados, o que ás veces é útil.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimLeadingSpacesButton)
en: Trim leading spaces
gl: Recortar espazos á esquerda.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, trimTrailingSpacesButton)
en: Trim trailing spaces in selected text, useful in some instances
gl: Recortar os espazos á dereitas nos textos seleccionados, o que ás veces é útil.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimTrailingSpacesButton)
en: Trim trailing spaces
gl: Recortar espazos á dereita.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, underlineLinksButton)
en: Text recognized as a link or an email address will be underlined when hovered by the mouse pointer.
gl: Cando algún texto se recoñeza como unha ligazón ou enderezo de correo electrónico subliñarase ao lle pasar o punteiro do rato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underlineLinksButton)
en: Underline links
gl: Subliñar as ligazóns.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, underlineFilesButton)
en: Text recognized as a file will be underlined when hovered by the mouse pointer.
gl: Cando algún texto se recoñeza como un ficheiro subliñarase ao lle pasar o punteiro do rato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underlineFilesButton)
en: Underline files
gl: Subliñar os ficheiros.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textEditorCommandLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, textEditorCombo)
en: Text editor to use when opening text file URLs at a given line/column.
gl: Editor de texto para usar ao abrir URL de ficheiros de texto nunha liña e columna indicadas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textEditorCommandLabel)
en: Text Editor Command:
gl: Orde de editor de texto:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, openLinksByDirectClickButton)
en: Text recognized as a file, link or an email address can be opened by direct mouse click.
gl: O texto recoñecido como un ficheiro, ligazón ou enderezo de correo electrónico pódese abrir directamente preméndoo co rato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, openLinksByDirectClickButton)
en: Open files/links by direct click
gl: Abrir ficheiros e ligazóns mediante clic directo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowLinkEscapeSequenceButton)
en: Allow escape sequences for links
gl: Permitir secuencias de escape en ligazóns.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowLinkEscapeSequenceButtonWarning)
en: <b>WARNING</b>: This has security implications as it allows malicious URLs to be shown as another URL or hidden.<br>Make sure you understand the implications before turning this on.
gl: <b>AVISO</b>: Isto ten implicacións de seguridade, dado que permite amosar URL maliciosas suplantando outras URL ou agochadas.<br>Asegúrese de que entende as implicacións antes de activar isto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Allowed link formats:
gl: Formatos de ligazón permitidos:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, linkEscapeSequenceTexts)
en: The formats of possible links, like http://, https:// and file://
gl: Os formatos de posíbeis ligazóns, como http://, https:// e file://.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ctrlRequiredForDragButton)
en: Selected text will require control key plus click to drag.
gl: O texto seleccionado precisará de premer a tecla de control e facer un clic para podelo arrastrar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ctrlRequiredForDragButton)
en: Require Ctrl key for drag && drop
gl: Requirir pulsar a tecla Ctrl no arrastrar e soltar.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableAlternateScrollingButton)
en: Mouse scroll wheel will emulate up/down key presses in programs that use the Alternate Screen buffer (e.g. less)
gl: A roda do rato emulará as teclas de subir e baixar en programas que usen o búfer de pantalla alternativa, como «less».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableAlternateScrollingButton)
en: Enable Alternate Screen buffer scrolling
gl: Activar o desprazamento de búfer de pantalla alternativa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dropUrlsAsText)
en: Always paste dropped files and URLs as text without offering move, copy and link actions.
gl: Pegar sempre os ficheiros soltados e enderezos URL como texto sen ofrecer accións de mover, copiar ou ligar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dropUrlsAsText)
en: Disable drag && drop menu for files && URLs
gl: Desactivar o menú de arrastrar e soltar para ficheiros e enderezos URL.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableMouseWheelZoomButton)
en: Pressing Ctrl+scrollwheel will increase/decrease the text size.
gl: Ao premer Ctrl+roda de desprazamento increméntase/redúcese o tamaño do texto.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableMouseWheelZoomButton)
en: Allow Ctrl+scrollwheel to zoom text size
gl: Permitir que Ctrl+roda de desprazamento modifique o tamaño do texto.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowColorFilters)
en: When positioning the mouse over a hexadecimal color it will be displayed in a frame next to the mouse pointer
gl: Ao colocar o rato sobre unha cor hexadecimal amosarase nun marco ao carón do punteiro do rato.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowColorFilters)
en: Preview Colors on hover
gl: Amosar as cores ao cubrilas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowMouseTrackingButton)
en: Some terminal applications have mouse support, this allows them to get it by default. It can be toggled on/off while running as well.
gl: Algunhas aplicacións de terminal son compatíbeis con cursores, o que lles permite obtelo de maneira predeterminada. Tamén se pode conmutar durante a execución.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowMouseTrackingButton)
en: Allow terminal applications to handle clicks and drags
gl: Permitir ás aplicacións de terminal manexar clics e arrastres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, historySizeLabel)
en: Scrollback:
gl: Historial:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scroll Page Up/Down:
gl: Subir ou baixar unha páxina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, highlightScrolledLinesButton)
en: Highlight the lines coming into view
gl: Realzar as liñas que entran na vista.

[ctx: @option:radio Hide the scroll bar]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarHiddenButton)
en: Hidden
gl: Agochada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMarkerSize)
en: Size of each marker (as a percentage of scrollbar length):
gl: O tamaño de cada marcador (como porcentaxe da lonxitude da barra de desprazamento):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Highlighting:
gl: Realzado:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollHalfPage)
en: Scroll the page the half height of window
gl: Desprazar a páxina a metade da altura da xanela.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollHalfPage)
en: Half screen heigh&t
gl: Al&tura da metade da pantalla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMarkerColor)
en: Color of scrollbar markers:
gl: Cor dos marcadores das barras de desprazamento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSearhcHighlighterColor)
en: Color of scrollbar search highlighting lines:
gl: Cor das liñas de realce de busca das barras de desprazamento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelReflowLines)
en: Reflow Lines:
gl: Cambiar o fluxo das liñas:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollFullPage)
en: Scroll the page the full height of window
gl: Desprazar a páxina a altura completa da xanela.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollFullPage)
en: F&ull screen height
gl: Alt&ura de toda a pantalla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Show the scroll bar on the right side of the terminal window
gl: Amosar a barra de desprazamento á dereita da xanela da terminal.

[ctx: @option:radio Show scrollbar on the right side]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Ri&ght side
gl: Parte &dereita.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: Show the scroll bar on the left side of the terminal window
gl: Amosar a barra de desprazamento á esquerda da xanela da terminal.

[ctx: @option:radio Show scrollbar on the left side]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: &Left side
gl: Parte &esquerda.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reflowLinesButton)
en: Reflow lines when terminal resizes
gl: Cambiar o fluxo das liñas ao cambiar o tamaño do terminal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSize)
en: Scrollbar position:
gl: Posición da barra de desprazamento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lableSearchHighlighterOpacity)
en: Search highlighting line opacity:
gl: Opacidade das liñas de realce de busca:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Tab Titles
gl: Títulos das lapelas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabMonitoringGroup)
en: Tab Monitoring
gl: Monitorización das lapelas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, silenceSecondsLabel)
en: Threshold for continuous silence:
gl: Límite para o silencio continuo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, silenceSecondsSpinner)
en: The threshold for continuous silence to be detected by Konsole
gl: O límite a detectar por Konsole para o silencio continuo.

[ctx: @label:textbox Unit of scrollback]
en:  line |  lines
gl[0]:  liña
gl[1]:  liñas

[ctx: @info:whatsthis]
en: When using this option, the scrollback data will be saved to RAM. If you choose a huge value, your system may run out of free RAM and cause serious issues with your system.
gl: Cando use esta opción, os datos do historial gardaranse en memoria. Se escolle un valor enorme, podería esgotar a memoria do sistema e causar graves incidencias no mesmo.

[ctx: @info:tooltip]
en: When using this option, the scrollback data will be written unencrypted to temporary files. Those temporary files will be deleted automatically when Konsole is closed in a normal manner.<nl/>Use <emphasis>Settings → Configure Konsole → Temporary Files</emphasis> to select the location of the temporary files.
gl: Cando se marque esta opción os datos do historial almacenaranse sen cifrar en ficheiros temporais. Eses ficheiros temporais elimínanse automaticamente cando se pecha Konsole de xeito normal.<nl/>Use <emphasis>Configuración → Configurar Konsole → Ficheiros temporais</emphasis> para seleccionar a situación dos ficheiros temporais.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, fixedSizeHistoryButton)
en: Limit the remembered output to a fixed number of lines
gl: Limitar as mensaxes lembradas a un número fixo de liñas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fixedSizeHistoryButton)
en: Fi&xed size:
gl: Tamaño fi&xo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, historyLineSpinner)
en: Number of lines of output to remember
gl: O número de liñas da saída a lembrar.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, unlimitedHistoryButton)
en: Remember all output produced by the terminal
gl: Lembrar todas as mensaxes producidas pola terminal.

[ctx: Save all lines to the scrollback history]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, unlimitedHistoryButton)
en: &Unlimited
gl: &Sen límite

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, noHistoryButton)
en: Do not remember previous output
gl: Non recordar as saídas anteriores.

[ctx: Do not save any lines to the scrollback history]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noHistoryButton)
en: &None
gl: &Ningunha

[ctx: @label:textbox]
en: Find...
gl: Atopar…

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the text to search for here
gl: Insira aquí o texto para buscar.

[ctx: @action:button Go to the next phrase]
en: Next
gl: Seguinte

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the next match for the current search phrase
gl: Atopar a seguinte aparición da frase buscada.

[ctx: @action:button Go to the previous phrase]
en: Previous
gl: Anterior

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the previous match for the current search phrase
gl: Atopar a aparición anterior da frase buscada.

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the options menu
gl: Amosar o menú de opcións.

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the search bar
gl: Pechar a barra de busca.

[ctx: @item:inmenu]
en: Case sensitive
gl: Distinguir as maiúsculas

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether the search is case sensitive
gl: Define se a busca distingue maiúsculas de minúsculas.

[ctx: @item:inmenu]
en: Match regular expression
gl: Corresponder a unha expresión regular

[ctx: @item:inmenu]
en: Highlight all matches
gl: Realzar todas as aparicións

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether matching text should be highlighted
gl: Define se os textos atopados deben realzarse.

[ctx: @item:inmenu]
en: Search backwards
gl: Busca cara atrás

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether search should start from the bottom
gl: Define se a busca debe comezar desde o final.

[ctx: @item:inmenu]
en: No wrap
gl: Non volver ao principio.

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether search should stop instead of wrapping
gl: Define se a busca debe deterse en vez de continuar polo principio.

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for the current search phrase from the bottom
gl: Buscar desde o final a frase a buscar.

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for the current search phrase from the top
gl: Buscar desde o inicio a frase a buscar.

en: Print Shell
gl: Imprimir o intérprete de ordes

[ctx: @label:listbox No color selected]
en: None
gl: Ningunha

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, remoteTabTitleEdit)
en: Tab title format used when a remote command (e.g. connection to another computer via SSH) is being executed
gl: O formato do título da lapela cando se está a executar unha orde remota (p.ex. unha conexión con outro computador mediante SSH).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Remote tab title format:
gl: Formato de título da lapela remota:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Tab title format:
gl: Formato do &título das lapelas:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, tabTitleEdit)
en: Normal tab title format
gl: Formato normal do título das lapelas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Tab Co&lor:
gl: Cor da &lapela:

en: Program Name: %n
gl: Nome do programa: %n

en: Current Directory (Short): %d
gl: O cartafol actual (curto): %d

en: Current Directory (Long): %D
gl: O cartafol actual (longo): %D

en: Window Title Set by Shell: %w
gl: Título da xanela definido polo intérprete de ordes: %w

en: Session Number: %#
gl: Número da sesión: %#

en: User Name: %u
gl: Nome de usuaria: %u

en: Local Host: %h
gl: Máquina local: %h

en: User's Bourne prompt sigil: %B
gl: Selo de intérprete de ordes de Bourne da persoa usuaria: %B

en: User Name@ (if given): %U
gl: Nome de usuaria @ (se se indica): %U

en: Remote Host (Short): %h
gl: Servidor remoto (Curto): %h

en: Remote Host (Long): %H
gl: Servidor remoto (Longo): %H

en: Command and arguments: %c
gl: Orde e argumentos: %c

en: Insert
gl: Inserir

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert title format
gl: Inserir un formato de título.

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert remote title format
gl: Inserir un formato de título remoto.

[ctx: @info:tooltip]
en: Maximize terminal
gl: Maximizar o terminal.

[ctx: @info:tooltip]
en: Move terminal to new tab
gl: Mover o terminal a unha nova lapela.

[ctx: @info:tooltip]
en: Close terminal
gl: Pechar o terminal.

[ctx: @info:tooltip]
en: Restore terminal
gl: Restaurar o terminal.

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a new tab
gl: Abrir unha nova lapela.

[ctx: @info:tooltip]
en: Search Tabs
gl: Buscar nas lapelas

[ctx: @info:tooltip]
en: Close this tab
gl: Pechar esta lapela.

[ctx: @action:inmenu]
en: &Detach Tab
gl: &Desprender a lapela

[ctx: @action:inmenu]
en: &Configure or Rename Tab...
gl: &Configurar ou renomear a lapela…

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
gl: Pechar a lapela
