konsole - en to ie translation catalogue (378 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
ie: Redacter

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
ie: Vise

note: i18n: ectx: Menu (view-split)
en: Split View
ie: Fender li vise

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
ie: Parametres

note: i18n: ectx: Menu (plugins)
en: Plugins
ie: Plugines

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
ie: Auxilie

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ie: Panel de instrumentarium

note: i18n: ectx: Menu (history)
en: S&crollback
ie: B&uffre

note: i18n: ectx: ToolBar (sessionToolbar)
en: Session Toolbar
ie: Panel de session

en: &Window Color Scheme
ie: Schema de colores del &fenestre

[ctx: @info:shell]
en: Run in a separate process
ie: Lansat in un separat processu

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground
ie: Avanplan

[ctx: @item:intable palette]
en: Background
ie: Funde

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Intense)
ie: Avanplan (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Intense)
ie: Funde (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Intense)
ie: Color 1 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Intense)
ie: Color 2 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Intense)
ie: Color 3 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Intense)
ie: Color 4 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Intense)
ie: Color 5 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Intense)
ie: Color 6 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Intense)
ie: Color 7 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Intense)
ie: Color 8 (intens)

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Faint)
ie: Avanplan (pallid)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Faint)
ie: Funde (pallid)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Faint)
ie: Color 1 (pallid)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Faint)
ie: Color 2 (pallid)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Faint)
ie: Color 3 (pallid)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Faint)
ie: Color 4 (pallid)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Faint)
ie: Color 5 (pallid)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Faint)
ie: Color 6 (pallid)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Faint)
ie: Color 7 (pallid)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Faint)
ie: Color 8 (pallid)

[ctx: @item]
en: Un-named Color Scheme
ie: Schema de colores sin nómine

[ctx: @label:listbox Column header text for color names]
en: Name
ie: Nómine

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual intense colors]
en: Intense color
ie: Intens color

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual faint colors]
en: Faint color
ie: Pallid color

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, discriptionLabel)
en: Description:
ie: Descrition:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperTransparencyLabel)
en: Wallpaper transparency:
ie: Transparentie del tapete:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperLabel)
en: Background image:
ie: Image de funde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, wallpaperSelectButton)
en: Choose the background image
ie: Selecter un image de funde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperScalingLabel)
en: Wallpaper scaling:
ie: Scale del tapete:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Tile
ie: Tegular

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Stretch
ie: Extender

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Crop
ie: Tonder

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperFlipType)
en: Both
ie: Ambi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperHorizontalAnchorPosition)
en: Left
ie: Levul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperVerticalAnchorPosition)
en: Top
ie: Alt

en: Copy Input
ie: Copiar li intrada

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter:
ie: Filtre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllButton)
en: Select All
ie: Selecter omnicos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deselectAllButton)
en: Deselect All
ie: Deselecter omnicos

en: Copy Location
ie: Copiar li localisation

en: Generating Thumbnail
ie: Generante un miniatura

en: Open Link
ie: Aperter li ligament

en: Copy Link Address
ie: Copiar li adresse del ligament

en: Send Email To...
ie: Inviar un e-missage a...

en: Copy Email Address
ie: Copiar li adresse de e-post

[ctx: @title:window]
en: Select font
ie: Selecter un fonde

[ctx: @action:button]
en: Show all fonts
ie: Monstrar omni fondes

[ctx: @label:textbox]
en: Enter descriptive label
ie: Provide un descritiv etiquette

en: Key Combination
ie: Rapid-taste

en: Output
ie: Production

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add
ie: Adjunter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Remove
ie: Remover

[ctx: Title of the area where you test your keys are properly configured]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Test Area
ie: Prov-area

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Input:
ie: Intrada:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Output:
ie: Production:

[ctx: @title]
en: Terminal emulator
ie: Emulator de terminal

[ctx: @info:credit]
en: (c) 1997-2022, The Konsole Developers
ie: (c) 1997-2022, Li developpatores de Konsole

[ctx: @info:credit]
en: Original author
ie: Original autor

[ctx: @info:credit]
en: General improvements
ie: General ameliorationes

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes
ie: Correctiones de defectes

[ctx: @info:credit]
en: Solaris support and history
ie: Supporte de Solaris e li diarium

[ctx: @info:credit]
en: SGI port
ie: Portage a SGI

[ctx: @info:credit]
en: FreeBSD port
ie: Portage a FreeBSD

[ctx: @info:credit]
en: Thanks to many others.
ie: Mersí a mult altris.

[ctx: @action:inmenu]
en: &New Tab
ie: &Nov carte

[ctx: @action:inmenu]
en: &Clone Tab
ie: &Clonar li carte

[ctx: @action:inmenu]
en: New &Window
ie: Nov &fenestre

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Window
ie: Cluder li fenestre

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
ie: &Marca-págines

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage Profiles...
ie: Gerentie de profiles...

[ctx: @item]
en: Activate Menu
ie: Activar li menú

[ctx: @title]
en: Confirm Close
ie: Confirmar clusion

[ctx: @action:button]
en: Close &Window
ie: Cluder li &fenestre

[ctx: @action:button]
en: Close Current &Tab
ie: Cluder li ac&tual carte

[ctx: @info]
en: There are %1 open terminals in this window. Do you still want to quit?
ie: Hay %1 apertet terminales in ti fenestre. Surtir sin egard?

[ctx: @title Preferences page name]
en: Temporary Files
ie: Temporari files

[ctx: @title Preferences page name]
en: Thumbnails
ie: Miniaturas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Shortcut:
ie: Rapid-taste:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filterText)
en: Filter...
ie: Filtre...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertFilter) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, btnInvertFilter)
en: Invert
ie: Inverter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title
ie: Titul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Tooltip
ie: Infopanel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelGroup)
en: Group
ie: Gruppe

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, group) i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, folder)
en: Default
ie: Predefinit

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Command
ie: Comande

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Warnings
ie: Avises

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRun)
en: Run
ie: Executer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: Save
ie: Gardar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnUpdate)
en: Update
ie: Actualisar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCancel)
en: Cancel
ie: Anullar

en: Quick Commands
ie: Rapid comandes

en: Show Quick Commands
ie: Monstrar rapid comandes

en: A duplicate item exists
ie: Un duplicat element existe

[ctx: @action:button]
en: Run
ie: Executer

en: Command can not be empty
ie: Li comande ne posse esser blanc

en: Rename
ie: Renominar

en: Delete
ie: Remover

en: Warnings (*)
ie: Avises (*)

[ctx: @item:inlistbox Hosts from ssh/config file]
en: SSH Config
ie: Configurat in SSH

[ctx: @item:inlistbox The default list of ssh hosts]
en: Default
ie: Predefinit

en: SSH Config
ie: Configuration de SSH

en: SSH Manager
ie: Gerente de SSH

en: SSH Entries
ie: Inscritiones SSH

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: SSH Key
ie: Clave SSH

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
ie: Remover

en: Don't Change
ie: Ne modificar

en: Missing Name
ie: Nómine manca

en: Missing Folder
ie: Fólder manca

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Shortcut
ie: Rapid-taste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Identifier
ie: Identificator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: SSH Hostname
ie: Nómine de host de SSH

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, hostname) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, hostname)
en: The hostname of the server
ie: Li nómine de host del servitor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Port
ie: Portu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, port)
en: The port of the server, 22 is the default for ssh connections
ie: Li portu del servitor, 22 es predefinit por conexiones SSH

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, sshkey)
en: The private key to be used for this connection
ie: Li clave privat a usar por ti conexion.

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, sshkey)
en: The private key
ie: Li clave privat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSshConfig)
en: Use ~/.ssh/config for key
ie: Usar li clave de ~/.ssh/config

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Username
ie: Nómine de usator

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, username)
en: The username for the connection
ie: Li nómine de usator por li conexion

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, username)
en: Your username
ie: Vor nómine de usator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderLabel)
en: Folder
ie: Fólder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Profile
ie: Profil

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newSSHConfig)
en: Add a new SSH Entry
ie: Adjuncter un nov inscrition SSH

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete selected SSH entry
ie: Remover li selectet inscrition SSH

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptions) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OutputOptions)
en: Output Options
ie: Parametres del production

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, printerFriendly) i18n: ectx: label, entry (PrinterFriendly), group (PrintOptions)
en: Printer &friendly mode (black text, no background)
ie: Por &printation (nigri textu sin funde)

en: Default profile
ie: Profil predefinit

en: Konsole does not have permission to save this profile to %1
ie: Konsole ne have un permission gardar di profil a %1

[ctx: @title:column Profile name]
en: Name
ie: Nómine

[ctx: @title:column Profile keyboard shortcut]
en: Shortcut
ie: Rapid-taste

[ctx: @label:textbox added to the name of the built-in profile, to point out it's read-only]
en:  [Read-only]
ie:  [solmen letion]

[ctx: @label:textbox added to the name of the current default profile]
en:  [Default]
ie:  [predefinit]

en: Tab Properties
ie: Proprietás del carte

en: Save Output From %1
ie: Gardar li production de %1

en: Black on Light Yellow
ie: Nigri sur clar yelb

en: Black on Random Light
ie: Nigri sur un hasardal clar

en: Black on White
ie: Nigri sur blanc

en: Blue on Black
ie: Blu sur nigri

en: Breeze
ie: Brise

en: Dark Pastels
ie: Pastelle obscur

en: Green on Black
ie: Verdi sur nigri

en: Linux Colors
ie: Colores de Linux

en: Red on Black
ie: Rubi sur nigri

en: Solarized
ie: Solarisat

en: Solarized Light
ie: Solarisat clar

en: White on Black
ie: Blanc sur nigri

en: Default (XFree 4)
ie: Predefinit (XFree 4)

en: Linux console
ie: Console Linux

en: Solaris console
ie: Console Solaris

[ctx: @info:shell Alert the user with red color text]
en: Warning:
ie: Avise:

en: Silence in '%1' (Session '%2')
ie: Ínactivitá in «%1» (Session «%2»)

en: Show session
ie: Monstrar li session

[ctx: @info:shell This session is done]
en: Finished
ie: Completat

en: ZModem Progress
ie: Progresse de ZModem

en: Activity in '%1' (Session '%2')
ie: Activitá in «%1» (Session «%2»)

en: &Close Session
ie: &Cluder li session

en: Open File Manager
ie: Aperter li gerente de files

en: Copy
ie: Copiar

en: Paste Selection
ie: Collar li selection

en: Web Search
ie: Sercha web

en: &Select All
ie: &Selecter omnicos

en: Select &Mode
ie: &Mode de section

en: Select &Line
ie: Selecter li &linea

en: Save Output &As...
ie: Gardar li production &quam...

en: &Print Screen...
ie: &Printar li ecran...

en: Clear Scrollback
ie: Vacuar li buffre

en: Switch Profile
ie: Cambiar li profil

en: Set &Encoding
ie: Assignar co&dification

[ctx: @item:inmenu A read only (locked) session]
en: Read-only
ie: Solmen letion

en: &Configure or Rename Tab...
ie: &Configurar o renominar li carte...

en: &Select Tabs...
ie: &Selecter cartes...

[ctx: @action:inmenu Do not select any tabs]
en: &None
ie: &Null

en: &ZModem Upload...
ie: Carga med &ZModem...

en: Monitor for &Activity
ie: Controlar &activitá

en: Monitor for &Silence
ie: Co&ntrolar li ínactivitá

en: Monitor for Process Finishing
ie: Controlar li fin de processus

en: Enlarge Font
ie: Agrandar li fonde

en: Shrink Font
ie: Diminuer li fonde

en: Send Signal
ie: Inviar un signale

en: &Interrupt Task
ie: &Interrupter li tache

en: &Terminate Task
ie: &Finir li tache

en: &Kill Task
ie: &Terminar li tache

en: User Signal &1
ie: Signale de usator &1

en: User Signal &2
ie: Signale de usator &2

en: Create New Profile...
ie: Crear un nov profil...

en: Confirm Close
ie: Confirmar clusion

[ctx: @action:button]
en: Close Program
ie: Cluder li programma

[ctx: @action:button]
en: Kill Program
ie: Terminar li programma

[ctx: @item:intable The session index]
en: Number
ie: Nró

[ctx: @item:intable The session title]
en: Title
ie: Titul

[ctx: @title:window]
en: Configure
ie: Configurar

[ctx: @item:intext Search options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Search:
ie: Serchar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberWindowSize)
en: Remember window size
ie: Memorar li dimension del fenestre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchHighlightMatches)
en: Highlight all matches
ie: Colorar omni corespondenties

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchCaseSensitive)
en: Case sensitive
ie: Atenter a MAJ/min

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Process and window:
ie: Processu e fenestre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Notifications:
ie: Notificationes:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchReverseSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchReverseSearch), group (SearchSettings)
en: Search backwards
ie: Serchar retro

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailSize), group (ThumbnailsSettings)
en: Thumbnail Width
ie: Largore de miniatura

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailShift), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailShift), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Shift to display a thumbnail
ie: Usar Shift por monstrar un miniatura

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailAlt), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailAlt), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Alt to display a thumbnail
ie: Usar Alt por monstrar un miniatura

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailCtrl), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailCtrl), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Ctrl to display a thumbnail
ie: Usar Ctrl por monstrar un miniatura

note: i18n: ectx: label, entry (SearchCaseSensitive), group (SearchSettings)
en: Search is case sensitive
ie: Distinter majuscules e minuscules

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newProfileButton)
en: &New...
ie: &Nov...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editProfileButton)
en: &Edit...
ie: &Modificar...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteProfileButton)
en: Delete the selected profile
ie: Remover li selectet profil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteProfileButton)
en: &Remove
ie: &Remover

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: &Set as Default
ie: A&ssignar quam predefinit

[ctx: @title:tab Tab bar settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, appearanceTab)
en: Appearance
ie: Aspecte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showTabBarLabel)
en: Show:
ie: Monstrar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysShowTabBar)
en: Alwa&ys
ie: S&empre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysHideTabBar)
en: &Never
ie: &Nequande

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showCloseTabButtonLabel)
en: Show Close Tab button:
ie: Monstrar li buton Cluder li carte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OnEachTab)
en: &On each tab
ie: Sur ch&ascun carte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OnTabBar)
en: On &the tab bar
ie: Sur li &barra de cartes

[ctx: Do not show a close button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, None)
en: None
ie: Necú

[ctx: @item:intext Miscellaneous Options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, miscellaneousAppearanceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, miscellaneousBehaviorLabel)
en: Miscellaneous:
ie: Diversi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NewTabButton)
en: Show 'New Tab' button
ie: Monstrar li buton «Nov carte»

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, splitTab)
en: Splits
ie: Fensiones

[ctx: @option:radio Never show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysHideSplitHeader)
en: Never
ie: Nequande

[ctx: @option:radio Small height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleSmall)
en: Small
ie: Micri

[ctx: @option:radio Medium height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleMedium)
en: Medium
ie: Medie

[ctx: @option:radio Large height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleLarge)
en: Large
ie: Grand

[ctx: @option:radio Always show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysShowSplitHeader)
en: Always
ie: Sempre

[ctx: @option:radio Custom (file location); followed by text entry field]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_scrollbackUseSpecifiedLocation)
en: Custom:
ie: Personalisat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size:
ie: Dimension:

en: Size: %1 x %2
ie: Dimension: %1 x %2

en: Backspace
ie: Retroclave

[ctx: @title]
en: Confirm Paste
ie: Confirmar li collation

[ctx: @action:button]
en: Paste &without control characters
ie: Collar &sin caracteres de control

[ctx: @action:button]
en: &Paste everything
ie: &Collar omnicos

[ctx: @action:button]
en: &Cancel
ie: A&nullar

en: &Paste Location
ie: Coll&ar li localisation

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View
ie: Fender li vise

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right
ie: Fender li vise verticalmen

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom
ie: Fender li vise horisontalmen

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Automatically
ie: Fender li vise automaticmen

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Current &Tab
ie: S&eparar li actual carte

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Next Tab
ie: Sequent carte

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Previous Tab
ie: Precedent carte

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Setup semantic integration (bash)
ie: Configurar integration de  semantica (bash)

en: Line numbers
ie: Numerós de lineas

[ctx: Items that do not fit in other categories]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Miscellaneous:
ie: Diversi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetColorSchemeButton)
en: Defaults
ie: Predefinit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Font:
ie: Fonde:

[ctx: @action:button open a dialog with list of fonts]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseFontButton)
en: Choose...
ie: Selecter...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, antialiasTextButton)
en: Smooth fonts
ie: Aglattat fondes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boldIntenseButton)
en: Draw intense colors in bold font
ie: Monstrar intens colores per un grass fonde

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useFontLineCharactersButton)
en: Use the selected font for line characters instead of the builtin code
ie: Usar li selectet fonde por li caracteres de linea

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, cursorTab)
en: Cursor
ie: Cursore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Shape:
ie: Forma:

[ctx: A solid rectangular]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeBlock)
en: Block
ie: Bloc

[ctx: A vertical line on the left edge]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeIBeam)
en: I-Beam
ie: I-trave

[ctx: A hortizonal line on the bottom edge]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeUnderline)
en: Underline
ie: Substrec

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customCursorColorLabel)
en: Cursor:
ie: Cursore:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customCursorTextColorLabel)
en: Text:
ie: Textu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignToCenterButton)
en: Enabled
ie: Permisset

[ctx: Items that do not fit in other categories]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, miscTab)
en: Miscellaneous
ie: Diversi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Window:
ie: Fenestre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lineSpacingLabel)
en: Line spacing:
ie: Interspacie:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, lineSpacingSpinner)
en: The number of pixels between two lines
ie: Li númere de pixeles inter du lineas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Margins:
ie: Márgines:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Align to center:
ie: Centrar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, displayVerticalLine)
en: Display Vertical line at column:
ie: Monstrar un vertical linea in columne:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, CTLtab)
en: <html><head/><body><p>Complex Text Layout</p></body></html>
ie: <html><head/><body><p>Arangeament del complex textu</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, CTLtab)
en: Complex Text Layout
ie: Arangeament del complex textu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Emoji Font:
ie: Fonde de emoji:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, bidiLineLTR)
en: Lines are always LTR, rather than determined by first strong character
ie: Lineas es solmen LaD in vice del direction del prim fort caracter

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBidiTableDirOverrideButton)
en: Treat table drawing characters as strong LTR.
ie: Caracteres de dessin de tabelles es fortmen LaD.

en: Edit Profile
ie: Modificar li profil

en: Tabs
ie: Cartes

en: Appearance
ie: Aspecte

en: Scrolling
ie: Rulament

en: Keyboard
ie: Tastatura

en: Key bindings
ie: Rapid-tastes

en: Mouse
ie: Mus

[ctx: @title:tab Complex options]
en: Advanced
ie: Avansat

[ctx: @info]
en: A profile with the name "%1" already exists.
ie: Un profil con li nómine «%1» ja existe.

en: Create New Profile
ie: Crear un nov profil

[ctx: Suffix of the number of columns (N columns). The leading space is needed to separate it from the number value.]
en:  column |  columns
ie[0]:  columne
ie[1]:  columnes

[ctx: Suffix of the number of rows (N rows). The leading space is needed to separate it from the number value.]
en:  row |  rows
ie[0]:  range
ie[1]:  ranges

en: System Bell
ie: Sonette del sistema

en: System Notifications
ie: Notificationes del sistema

en: Visual Bell
ie: Visualisar sonette

[ctx: Unit of time]
en:  second |  seconds
ie[0]:  seconde
ie[1]:  secondes

[ctx: @info]
en: Scheme <resource>%1</resource> failed to load.
ie: Ne successat cargar li schema <resource>%1</resource>.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, general)
en: General Settings
ie: General parametres

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: A descriptive name for the profile
ie: Un descritiv nómine del profile

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: Profile name
ie: Nómine de profil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, setAsDefaultButton)
en: Default Profile
ie: Profil predefinit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Command:
ie: Comande:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Initial directory:
ie: Inicial fólder:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, initialDirEdit)
en: /home/username
ie: /home/nómine-de-usator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Environment:
ie: Ambiente:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Initial terminal size:
ie: Inicial dimension de terminal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terminalBellLabel)
en: Terminal bell mode:
ie: Mode del sonette de terminal:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, semantic)
en: Semantic Integration
ie: Semantic integration

[ctx: Never]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, semanticHintsNever) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBarsNever) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBackgroundNever) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alternatingBarsNever) i18n: ectx: prop
en: Never
ie: Nequande

[ctx: Always]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, semanticHintsAlways) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBarsAlways) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBackgroundAlways) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alternatingBarsAlways) i18n: ectx: 
en: Always
ie: Sempre

[ctx: @action:button Create an alternate key binding]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: New...
ie: Nov...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Text interaction
ie: Interaction con textu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Word characters:
ie: Caracteres de paroles:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Triple-click selects:
ie: Triplic clic selecte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tripleClickSelectsTheWholeLine)
en: The whole line
ie: Li tot linea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tripleClickSelectsFromMousePosition)
en: From mouse position to the end of line
ie: Del position del mus al fin del linea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Middle-click pastes:
ie: Medial clic colla:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pasteFromClipboardButton)
en: From clipboard
ie: Ex li Paperiere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pasteFromX11SelectionButton)
en: From selection
ie: Li selection

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyTextToClipboardButton)
en: Copy on select
ie: Copiar pos selection

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyTextAsHTMLButton)
en: Copy text as HTML
ie: Copiar textu quam HTML

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimLeadingSpacesButton)
en: Trim leading spaces
ie: Remover inicial spacies

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimTrailingSpacesButton)
en: Trim trailing spaces
ie: Remover final spacies

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underlineLinksButton)
en: Underline links
ie: Sublinear ligamentes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underlineFilesButton)
en: Underline files
ie: Sublinear files

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textEditorCommandLabel)
en: Text Editor Command:
ie: Comande del redactor de textus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowLinkEscapeSequenceButton)
en: Allow escape sequences for links
ie: Permisser sequenties escape in ligamentes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ctrlRequiredForDragButton)
en: Require Ctrl key for drag && drop
ie: Besonar li taste Ctrl por tirar-e-cader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, historySizeLabel)
en: Scrollback:
ie: Buffre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollHalfPage)
en: Half screen height
ie: Demí-ecran

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollFullPage)
en: Full screen height
ie: Plen-ecran

[ctx: @option:radio Show scrollbar on the right side]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Right side
ie: Al dextri latere

[ctx: @option:radio Show scrollbar on the left side]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: Left side
ie: Al levul latere

[ctx: @option:radio Hide the scroll bar]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarHiddenButton)
en: Hidden
ie: Celat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Highlighting:
ie: Coloration:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Tab Titles
ie: Titules de cartes

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabMonitoringGroup)
en: Tab Monitoring
ie: Supervision del carte

[ctx: @label:textbox Unit of scrollback]
en:  line |  lines
ie[0]:  linea
ie[1]:  lineas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fixedSizeHistoryButton)
en: Fixed size:
ie: Fixat grandore:

[ctx: Save all lines to the scrollback history]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, unlimitedHistoryButton)
en: Unlimited
ie: Ínlimitat

[ctx: Do not save any lines to the scrollback history]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noHistoryButton)
en: None
ie: Null

[ctx: @action:button Go to the next phrase]
en: Next
ie: Seq

[ctx: @action:button Go to the previous phrase]
en: Previous
ie: Prec

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the options menu
ie: Monstrar li menú de parametres

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the search bar
ie: Cluder li panel de sercha

[ctx: @item:inmenu]
en: Case sensitive
ie: Atenter a MAJ/min

[ctx: @item:inmenu]
en: Highlight all matches
ie: Colorar omni correspondenties

[ctx: @item:inmenu]
en: Search backwards
ie: Serchar retro

[ctx: @label:listbox No color selected]
en: None
ie: Null

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Remote tab title format:
ie: Formate de titul de un lontan carte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Tab title format:
ie: Formate de titul del carte:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, tabTitleEdit)
en: Normal tab title format
ie: Formate de titul de un normal carte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Tab Color:
ie: Color de carte

en: Program Name: %n
ie: Nómine de programma: %n

en: Current Directory (Short): %d
ie: Actual fólder (curt): %d

en: Current Directory (Long): %D
ie: Actual fólder (long): %D

en: Window Title Set by Shell: %w
ie: Li titul assignat de shell: %w

en: Session Number: %#
ie: Numeró de session: %#

en: User Name: %u
ie: Nómine de usator: %u

en: Local Host: %h
ie: Local host: %h

en: User Name@ (if given): %U
ie: Nómine@ de usator (si present): %U

en: Remote Host (Short): %h
ie: Lontan host (curt): %h

en: Remote Host (Long): %H
ie: Lontan host (long): %H

en: Command and arguments: %c
ie: Comande e li argumentes: %c

en: Insert
ie: Inserter

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert title format
ie: Inserter li formate de titul

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert remote title format
ie: Inserter li formate de lontan titul

[ctx: @info:tooltip]
en: Maximize terminal
ie: Maximisar li terminal

[ctx: @info:tooltip]
en: Move terminal to new tab
ie: Mover terminal a un nov carte

[ctx: @info:tooltip]
en: Close terminal
ie: Cluder li terminal

[ctx: @info:tooltip]
en: Restore terminal
ie: Restituer li terminal

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a new tab
ie: Aperter un nov carte

[ctx: @info:tooltip]
en: Close this tab
ie: Cluder ti carte

[ctx: @action:inmenu]
en: &Detach Tab
ie: S&eparar li carte

[ctx: @action:inmenu]
en: &Configure or Rename Tab...
ie: &Configurar o renominar li carte...

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
ie: Cluder li carte
