konsole - en to is translation catalogue (830 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: File
is: Skrá

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
is: Breyta

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
is: Skoða

note: i18n: ectx: Menu (view-split)
en: Split View
is: Kljúfa skeljaglugga

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
is: Stillingar

note: i18n: ectx: Menu (plugins)
en: Plugins
is: Viðbætur

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
is: Hjálp

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
is: Aðaltækjastika

note: i18n: ectx: Menu (history)
en: S&crollback
is: A&fturrakning

note: i18n: ectx: ToolBar (sessionToolbar)
en: Session Toolbar
is: Tækjastika setu

[ctx: @info:shell]
en: Name of profile to use for new Konsole instance
is: Heiti prófíls sem á að nota fyrir nýtt Konsole-tilvik

[ctx: @info:shell]
en: json layoutfile to be loaded to use for new Konsole instance
is: json-útlitsskrá sem á að nota fyrir nýtt Konsole-tilvik

[ctx: @info:shell]
en: Use the built-in profile instead of the default profile
is: Nota innbyggða prófílinn í stað sjálfgefna prófílsins

[ctx: @info:shell]
en: Set the initial working directory of the new tab or window to 'dir'
is: Stilla upphaflega vinnumöppu nýja flipans eða gluggans á 'dir'

[ctx: @info:shell]
en: Do not close the initial session automatically when it ends.
is: Ekki loka upphaflegu setunni sjálfkrafa þegar henni lýkur.

[ctx: @info:shell]
en: Create a new tab in an existing window rather than creating a new window ('Run all Konsole windows in a single process' must be enabled)
is: Búa til nýjan flipa í fyrirliggjandi glugga frekar en að búa til nýjanglugga ('Keyra alla Konsole-glugga í sömu vinnslu' verður að vera virkt)

[ctx: @info:shell]
en: Create tabs as specified in given tabs configuration file
is: Búa til flipa eins og er tilgreint í grunnstillingaskrá tiltekinna flipa

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in the background and bring to the front when Ctrl+Shift+F12 (by default) is pressed
is: Byrja með Konsole í bakgrunni og færa fremst þegar ýtt er á Ctrl+Shift+F12 (sjálfgefið)

[ctx: @info:shell]
en: Run in a separate process
is: Keyra í aðskilinni vinnslu

[ctx: @info:shell]
en: Show the menubar, overriding the default setting
is: Sýna valmyndastikuna, hnekkja sjálfgefnum stillingum

[ctx: @info:shell]
en: Hide the menubar, overriding the default setting
is: Fela valmyndastikuna, hnekkja sjálfgefnum stillingum

[ctx: @info:shell]
en: Show the tabbar, overriding the default setting
is: Sýna flipastikuna, hnekkja sjálfgefnum stillingum

[ctx: @info:shell]
en: Hide the tabbar, overriding the default setting
is: Fela flipastikuna, hnekkja sjálfgefnum stillingum

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in fullscreen mode
is: Láta Konsole fylla allan skjáinn í byrjun

[ctx: @info:shell]
en: Disable transparent backgrounds, even if the system supports them.
is: Gera gagnsæjan bakgrunn óvirkan jafnvel þótt kerfið styðji það.

[ctx: @info:shell]
en: List the available profiles
is: Listi yfir tiltæka prófíla

[ctx: @info:shell]
en: List all the profile properties names and their type (for use with -p)
is: Birta heiti allra eiginleika prófílsins og gerð þeirra (til notkunar með -p)

[ctx: @info:shell]
en: Change the value of a profile property.
is: Breyta gildi fyrir prófílseiginleika.

[ctx: @info:shell]
en: Command to execute. This option will catch all following arguments, so use it as the last option.
is: Skipun sem á að keyra. Þessi valkostur tekur öll eftirfarandi viðföng og því þarf að nota hann sem síðasta valkost.

[ctx: @info:shell]
en: Force re-using the existing instance even if it breaks functionality, e. g. --new-tab. Mostly for debugging.
is: Þvinga endurnýtingu á fyrirliggjandi tilviki þótt það rjúfi virkni, t.d. --new-tab. Að mestu fyrir aflúsun.

[ctx: @info:shell]
en: Arguments passed to command
is: Viðföng send til skipunar

[ctx: @item]
en: Toggle Background Window
is: Víxla bakgrunnsglugga af/á

[ctx: @item:inmenu The user's name and host they are connected to via ssh]
en: %1 on %2
is: %1 á %2

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground
is: Forgrunnur

[ctx: @item:intable palette]
en: Background
is: Bakgrunnur

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1
is: Litur 1

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2
is: Litur 2

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3
is: Litur 3

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4
is: Litur 4

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5
is: Litur 5

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6
is: Litur 6

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7
is: Litur 7

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8
is: Litur 8

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Intense)
is: Forgrunnur (skær)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Intense)
is: Bakgrunnur (skær)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Intense)
is: Litur 1 (skær)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Intense)
is: Litur 2 (skær)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Intense)
is: Litur 3 (skær)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Intense)
is: Litur 4 (skær)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Intense)
is: Litur 5 (skær)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Intense)
is: Litur 6 (skær)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Intense)
is: Litur 7 (skær)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Intense)
is: Litur 8 (skær)

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Faint)
is: Forgrunnur (daufur)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Faint)
is: Bakgrunnur (daufur)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Faint)
is: Litur 1 (daufur)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Faint)
is: Litur 2 (daufur)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Faint)
is: Litur 3 (daufur)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Faint)
is: Litur 4 (daufur)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Faint)
is: Litur 5 (daufur)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Faint)
is: Litur 6 (daufur)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Faint)
is: Litur 7 (daufur)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Faint)
is: Litur 8 (daufur)

[ctx: @item]
en: Un-named Color Scheme
is: Ónefnt litastef

[ctx: @label:listbox Column header text for color names]
en: Name
is: Heiti

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual colors]
en: Color
is: Litur

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual intense colors]
en: Intense color
is: Skær litur

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual faint colors]
en: Faint color
is: Daufur litur

[ctx: @info:status]
en: The background transparency setting will not be used because your desktop does not appear to support transparent windows.
is: Gagnsær bakgrunnur verður ekki notaður því skjáborðsumhverfið þitt virðist ekki styðja gagnsæja glugga.

[ctx: @title:window]
en: Select wallpaper image file
is: Veldu myndaskrá fyrir veggfóður

[ctx: @label:textbox Filter in file open dialog]
en: Supported Images
is: Studdar myndir

[ctx: @title:window]
en: New Color Scheme
is: Nýtt litastef

[ctx: @title:window]
en: Edit Color Scheme
is: Breyta litastefi

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose color
is: Smelltu til að velja lit

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose intense color
is: Smelltu til að velja skæran lit

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose Faint color
is: Smelltu til að velja daufan lit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, discriptionLabel)
en: Description:
is: Lýsing:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, randomizedBackgroundCheck)
en: Hue and saturation values of default foreground and background colors are randomized by default. Some color schemes might use different randomization settings.
    To see any effect, set colors with saturation value greater than 0.
is: Gildi fyrir litblæ og litmettun sjálfgefinna forgrunns- og bakgrunnslita eru sjálfgefið slembivalin. Sum litastef kunna að nota aðrar slembivalsstillingar.
    Stilltu litmettun lita á gildi hærra en 0 til að sjá einhverja breytingu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, randomizedBackgroundCheck)
en: Randomly adjust colors for each session
is: Slembistilla liti fyrir hverja setu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blurCheckBox)
en: Blur background
is: Bakgrunnur í móðu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyLabel)
en: Background color transparency:
is: Gagnsæi bakgrunnslitar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyPercentLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperTransparencyPercentLabel)
en: Percent
is: Prósent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperTransparencyLabel)
en: Wallpaper transparency:
is: Gagnsæi bakgrunns:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperLabel)
en: Background image:
is: Bakgrunnsmynd:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, wallpaperPath)
en: Edit the path of the background image
is: Breyta slóðinni fyrir bakgrunnsmynd

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, wallpaperSelectButton)
en: Choose the background image
is: Velja bakgrunnsmynd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperScalingLabel)
en: Wallpaper scaling:
is: Stærðarstilling veggfóðurs:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Tile
is: Flísaleggja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Stretch
is: Teygja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Crop
is: Skera

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: Adapt
is: Aðlaga

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperScalingType)
en: NoScaling
is: Óbreytt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperFlipLabel)
en: Wallpaper flip:
is: Umsnúa veggfóðri:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperFlipType)
en: NoFlip
is: Enginn snúningur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperFlipType)
en: Horizontal
is: Lárétt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperFlipType)
en: Vertical
is: Lóðrétt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, wallpaperFlipType)
en: Both
is: Bæði

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperHorizontalAnchorLabel)
en: Horizontal Anchor:
is: Láréttur festipunktur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperHorizontalAnchorPosition)
en: Left
is: Vinstri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperVerticalAnchorLabel)
en: Vertical Anchor:
is: Lóðréttur festipunktur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperVerticalAnchorPosition)
en: Top
is: Efst

en: AaZz09...
is: AaÖö09...

en: Copy Input
is: Afrita inntak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter:
is: Sía:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllButton)
en: Select All
is: Velja allt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deselectAllButton)
en: Deselect All
is: Afvelja allt

[ctx: Caption of hover tooltip]
en: Color Preview
is: Forskoðun á lit

en: Could not open file with the text editor specified in the profile settings;
    it will be opened with the system default editor.
is: Gat ekki opnað skrá með textaritlinum sem var gefinn upp í stillingum prófílsins.
    Hún verður því opnuð með sjálfgefnum ritli kerfisins.

en: Copy Location
is: Afrita staðsetningu

en: Generating Thumbnail
is: Útbý smámynd

en: Open Link
is: Opna tengil

en: Copy Link Address
is: Afrita tengil

en: Send Email To...
is: Senda tölvupóst til...

en: Copy Email Address
is: Afrita netfang

[ctx: @title:window]
en: Select font
is: Velja leturgerð

[ctx: @action:button]
en: Show all fonts
is: Sýna allar leturgerðir

[ctx: @info:status]
en: By its very nature, a terminal program requires font characters that are equal width (monospace). Any non monospaced font may cause display issues. This should not be necessary except in rare cases.
is: Eðli málsins samkvæmt þarf skjáhermiforrit að nota jafnstafaletur (monospace). Aðrar leturgerðir geta valdið því að textinn birtist ekki rétt. Þetta er ekki nauðsynlegt nema í undantekningartilfellum.

[ctx: @title:window]
en: Adjust Scrollback
is: Stilla afturrakningu

[ctx: @info:status]
en: Any adjustments are only temporary to this session.
is: Allar breytingar gilda bara fyrir þessa setu.

[ctx: @label:textbox]
en: Enter descriptive label
is: Sláðu inni lýsandi merkingu

en: Key Combination
is: Lyklasamsetning

en: Output
is: Úttak

en: New Key Binding List
is: Nýr lyklabindingalisti

en: Edit Key Binding List
is: Breyta lyklabindingalista

en: A key bindings scheme cannot be saved with an empty description.
is: Ekki er hægt að vista lyklabindingaskema með tóma lýsingu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add
is: Bæta við

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Remove
is: Fjarlægja

[ctx: Title of the area where you test your keys are properly configured]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Test Area
is: Prufusvæði

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Input:
is: Inntak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Output:
is: Úttak:

[ctx: @title]
en: Terminal emulator
is: Skjáhermir

[ctx: @info:credit]
en: (c) 1997-2022, The Konsole Developers
is: (c) 1997-2022, Konsole forritararnir

[ctx: @info:credit]
en: General maintainer, bug fixes and general improvements
is: Almenn umsjón, villuleiðréttingar og almennar endurbætur

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer, ported to KDE4
is: Fyrrum umsjónaraðili, færði yfir í KDE4

[ctx: @info:credit]
en: Original author
is: Upprunalegur höfundur

[ctx: @info:credit]
en: Major refactoring, bug fixes and major improvements
is: Meiriháttar endurhönnun, villuleiðréttingar og meiriháttar endurbætur

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and general improvements
is: Villuleiðréttingar og almennar endurbætur

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and major improvements
is: Villuleiðréttingar og meiriháttar endurbætur

[ctx: @info:credit]
en: General improvements
is: Almennar endurbætur

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes
is: Villuleiðréttingar

[ctx: @info:credit]
en: Solaris support and history
is: Solaris-stuðningur og ferill

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and improved startup performance
is: Villuleiðréttingar og bæting á ræsitíma

[ctx: @info:credit]
en: Marking improvements
is: Ýmsar endurbætur

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    Toolbar and session names
is: Innfelldur Konsole
    Tækjastika og setuheiti

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    General improvements
is: Innfelldur Konsole
    Almennar endurbætur

[ctx: @info:credit]
en: Visual effects
is: Sjónrænar brellur

[ctx: @info:credit]
en: Code from the kvt project
    General improvements
is: Kóði frá kvt-verkefninu
    Almennar endurbætur

[ctx: @info:credit]
en: Schema and text selection improvements
is: Endurbætur á skema og textavali

[ctx: @info:credit]
en: SGI port
is: SGI-útgáfa

[ctx: @info:credit]
en: FreeBSD port
is: FreeBSD-útgáfa

[ctx: @info:credit]
en: Thanks to many others.
is: Þakkir til margra annarra.

[ctx: @action:inmenu]
en: &New Tab
is: &Nýr flipi

[ctx: @action:inmenu]
en: &Clone Tab
is: &Klóna flipa

[ctx: @action:inmenu]
en: New &Window
is: Nýr &gluggi

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Window
is: Loka glugga

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
is: &Bókamerki

en: &Window Color Scheme
is: &Litastef glugga

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage Profiles...
is: Umsjón prófíla...

[ctx: @item]
en: Activate Menu
is: Virkja valmynd

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Tab Layout...
is: Vista flipaframsetningu...

[ctx: @action:inmenu]
en: Load Tab Layout...
is: Hlaða inn flipaframsetningu...

[ctx: @info]
en: There is a process running in this window. Do you still want to quit? | There are %1 processes running in this window. Do you still want to quit?
is[0]: Það er vinnsla í gangi í þessum glugga. Viltu samt hætta?
is[1]: Það eru %1 vinnslur í gangi í þessum glugga. Viltu samt hætta?

[ctx: @title]
en: Confirm Close
is: Staðfesta lokun

[ctx: @action:button]
en: Close &Window
is: Loka &glugga

[ctx: @action:button]
en: Close Current &Tab
is: Loka núverandi &flipa

[ctx: @info]
en: There are %1 open terminals in this window. Do you still want to quit?
is: Það eru %1 skeljar opnar í þessum glugga. Viltu samt hætta?

[ctx: @title Preferences page name]
en: Profiles
is: Prófílar

[ctx: @title Preferences page name]
en: General
is: Almennt

[ctx: @title Preferences page name]
en: Memory
is: Minni

[ctx: @title Preferences page name]
en: Tab Bar / Splitters
is: Flipastika / kljúfar

[ctx: @title Preferences page name]
en: Temporary Files
is: Bráðabirgðaskrár

[ctx: @title Preferences page name]
en: Thumbnails
is: Smámyndir

[ctx: @title Preferences page name]
en: Part Info
is: Hlutaupplýsingar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Shortcut:
is: Flýtilykill:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filterText)
en: Filter...
is: Sía...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertFilter) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, btnInvertFilter)
en: Invert
is: Umsnúa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title
is: Titill

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Tooltip
is: Vísbending

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelGroup)
en: Group
is: Flokkur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, group) i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, folder)
en: Default
is: Sjálfgefið

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Command
is: Skipun

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Warnings
is: Viðvaranir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRun)
en: Run
is: Keyra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: Save
is: Vista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnUpdate)
en: Update
is: Uppfæra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCancel)
en: Cancel
is: Hætta við

en: Quick Commands
is: Flýtiskipanir

en: Show Quick Access
is: Sýna flýtiaðgang

en: No quick commands found. You can add one on Plugins -> Quick Commands
is: Engar flýtiskipanir fundust. Þú getur bætt þeim við í Viðbætur -> Flýtiskipanir

en: Plugins - Quick Commands
is: Viðbætur - Flýtiskipanir

en: Show Quick Commands
is: Sýna flýtiskipanir

en: A duplicate item exists
is: Tvítekið atriði er til staðar

en: Please fix all the warnings before trying to run this script
is: Lagaðu endilega allar viðvaranir áður en reynt er að keyra þessa skriftu

en: There are some errors on the script, do you really want to run it?
is: Það eru villur í skriftunni. Viltu í alvörunni keyra hana?

en: Shell Errors
is: Skeljavillur

[ctx: @action:button]
en: Run
is: Keyra

en: You are about to delete the group %1,
     with multiple configurations, are you sure?
is: Þú ert að fara að eyða flokkinum %1,
     með ýmsar grunnstillingar, ertu viss?

en: You are about to delete %1, are you sure?
is: Þú ert að fara að eyða %1, ertu viss?

en: Delete Quick Commands Configurations
is: Eyða grunnstillingum flýtiskipana

en: Title can not be empty or blank
is: Titill má ekki vera tómur eða auður

en: Command can not be empty
is: Skipun má ekki vera tóm

en: Rename
is: Endurnefna

en: Delete
is: Eyða

en: Warnings (*)
is: Viðvaranir (*)

[ctx: @item:inlistbox Hosts from ssh/config file]
en: SSH Config
is: Grunnstilling SSH

[ctx: @item:inlistbox The default list of ssh hosts]
en: Default
is: Sjálfgefið

en: %1 is a folder for SSH entries
is: %1 er mappa fyrir SSH-færslur

en: SSH Config
is: Grunnstilling SSH

en: Host: %1
is: Vél: %1

en: SSH Manager
is: SSH-stjóri

en: Show SSH Manager
is: Sýna SSH-stjóra

en: Show Quick Access for SSH Actions
is: Sýna flýtiaðgang fyrir SSH-aðgerðir

en: No saved SSH config found. You can add one on Plugins -> SSH Manager
is: Engar vistaðar SSH-uppsetningar fundust. Þú getur bætt þeim við í Viðbætur -> SSH-stýring

en: Plugins - SSH Manager
is: Viðbætur - SSH-stýring

en: SSH Entries
is: SSH-færslur

en: Could not get the process name, assume that we can't request a connection
is: Gat ekki sótt vinnsluheiti, gera má ráð fyrir að við getum ekki beðið um tengingu

en: Error issuing SSH Command
is: Villa við að gefa út SSH-skipun

en: Can't issue SSH command outside the shell application (eg, bash, zsh, sh)
is: Get ekki gefið SSH-skipanir utan við skeljaforritið (t.d. bash, zsh, sh)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: SSH Key
is: SSH-lykill

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
is: Eyða

en: Don't Change
is: Ekki breyta

en: You are about to delete the folder %1,
     with multiple SSH Configurations, are you sure?
is: Þú ert að fara að eyða möppunni %1
     sem inniheldur ýmsar SSH-grunnstillingar, ertu viss?

[ctx: @title:window]
en: Delete SSH Configurations
is: Eyða SSH-grunnstillingum

en: Imported SSH Profile <br/> Some settings are read only.
is: Flutti inn SSH-forsnið <br/> Sumar stillingar eru skrifvarðar.

en: Missing Hostname
is: Vélarheiti vantar

en: Missing Name
is: Heiti vantar

en: If Use Ssh Config is set, do not specify sshkey or username.
is: Ef stillt er á Nota Ssh-grunnstillingu, skal ekki tilgreina ssh-lykil eða notandanafn.

en: At least Username or SSHKey must be set
is: Stilla verður annað hvort notandanafn eða SSH-lykil

en: Missing Folder
is: Möppu vantar

en: An SSH session must have a profile
is: SSH-seta verður að vera með prófíl

en: Cannot delete this folder
is: Get ekki eytt þessari möppu

en: Delete folder and all of its contents
is: Eyða möppu og öllu innihaldi hennar

en: Double click to change the folder name.
is: Tvísmelltu til að breyta möppuheitinu.

en: You can't delete an automatically added entry.
is: Þú getur ekki eytt færslu sem var bætt við sjálfkrafa.

en: Delete selected entry
is: Eyða valinni færslu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Shortcut
is: Flýtilykill

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, btnInvertFilter)
en: Show entries that don't match the filter
is: Sýna færslur sem samsvara ekki síunni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, btnManageProfile)
en: Change profile on connect/disconnect
is: Skipta um prófíl við tengingu/aftengingu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, btnManageProfile)
en: Manage profile
is: Umsjón með prófílum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Identifier
is: Auðkenni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, name)
en: A name for this ssh entry
is: Heiti fyrir þessa ssh-færslu

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, name)
en: The name of this entry on the list
is: Heiti þessarar færslu á listanum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: SSH Hostname
is: SSH-vélarheiti

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, hostname) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, hostname)
en: The hostname of the server
is: Vélarheiti þjónsins

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Port
is: Tengi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, port)
en: The port of the server, 22 is the default for ssh connections
is: Tengi þjónsins, 22 er sjálfgefið fyrir ssh-tengingar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, sshkey)
en: The private key to be used for this connection
is: Einkalykillinn sem á að nota fyrir þessa tengingu

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, sshkey)
en: The private key
is: Einkalykillinn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useSshConfig)
en: If this is set, we don't rely on the SSH key set above, but on the configuration on ~/.ssh/config
is: Ef þetta er valið notum við ekki SSH-lykilinn sem er stilltur hér fyrir ofan heldur grunnstillinguna á ~/.ssh/config

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useSshConfig)
en: Use ~/.ssh/config for key
is: Nota ~/.ssh/config sem lykil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Username
is: Notandanafn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, username)
en: The username for the connection
is: Notandanafnið fyrir tenginguna

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, username)
en: Your username
is: Notandanafnið þitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, folderLabel)
en: Folder
is: Mappa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, folder)
en: For organizational purposes, this entry will be inside of this folder.
is: Af skipulagsástæðum verður þessi færsla inni í þessari möppu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Profile
is: Prófíll

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, profile)
en: The profile to be active when the ssh session starts
is: Prófíllinn sem á að vera virkur þegar ssh-setan hefst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newSSHConfig)
en: Add a new SSH Entry
is: Bæta við nýrri SSH-færslu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnDelete)
en: Delete selected SSH entry
is: Eyða völdum SSH-færslum

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edit selected entry
is: Breyta valinni færslu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add new SSH Configuration
is: Bæta við nýrri SSH-grunnstillingu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, btnCancel)
en: Cancel Add or Edit
is: Hætta við að bæta við eða breyta

en: No plugins available
is: Engar tengiviðbætur tiltækar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptions) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OutputOptions)
en: Output Options
is: Úttaksvalkostir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, printerFriendly) i18n: ectx: label, entry (PrinterFriendly), group (PrintOptions)
en: Printer &friendly mode (black text, no background)
is: Prent&vænt snið (svartur texti, enginn bakgrunnur)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scaleOutput) i18n: ectx: label, entry (ScaleOutput), group (PrintOptions)
en: &Scale output
is: &Kvarða úttak

[ctx: Name of the built-in profile]
en: Built-in
is: Innbyggt

en: Default profile
is: Sjálfgefinn prófíll

[ctx: New profile name, %1 is a number]
en: Profile %1
is: Prófíll "%1"

en: Konsole does not have permission to save this profile to %1
is: Konsole hefur ekki heimild til að vista þennan prófíl á %1

[ctx: @title:column Profile name]
en: Name
is: Heiti

[ctx: @title:column Profile keyboard shortcut]
en: Shortcut
is: Flýtilykill

[ctx: @label:textbox added to the name of the built-in profile, to point out it's read-only]
en:  [Read-only]
is: [Skrifvarið]

[ctx: @label:textbox added to the name of the current default profile]
en:  [Default]
is: [Sjálfgefið]

[ctx: @info:tooltip]
en: Built-in profile is always available
is: Innbyggði prófíllinn er alltaf í boði

[ctx: @info:tooltip]
en: Double click to change shortcut
is: Tvísmelltu til að breyta flýtilyklinum

en: Tab Properties
is: Eiginleikar flipa

en: Save Output From %1
is: Vista úttak frá %1

en: %1 is an invalid URL, the output could not be saved.
is: %1 er ógild slóð, ekki tókst að vista úttakið.

en: Failed to create autosave file at %1.
is: Mistókst að búa til sjálfvirka vistunarskrá á %1.

en: Stopping autosave due to switching of screens.
is: Stöðva sjálfvirka vistun þar sem verið er að skipta um skjá.

en: Autosave file has been modified externally, preventing further autosaves.
is: Sjálfvirkri vistunarskrá var breytt utan frá sem kemur í veg fyrir frekari sjálfvirka vistun.

en: Failed to update autosave state on output changes.
is: Mistókst að uppfæra sjálfvirka vistunarstöðu á breytingum á úttaki.

en: A problem occurred when saving the output.
    %1
is: Vandamál kom upp þegar úttakið var vistað.
    %1

en: Black on Light Yellow
is: Svart á ljósgulu

en: Black on Random Light
is: Svart á slembnum ljósum lit

en: Black on White
is: Svart á hvítu

en: Blue on Black
is: Blátt á svörtu

en: Dark Pastels
is: Dökkir pastellitir

en: Green on Black
is: Grænt á svörtu

en: Linux Colors
is: Linux-litir

en: Red on Black
is: Rautt á svörtu

en: Solarized Light
is: Solarized ljóst

en: White on Black
is: Hvítt á svörtu

en: Default (XFree 4)
is: Sjálfgefið (XFree 4)

en: Linux console
is: Linux-skjáhermir

en: Solaris console
is: Solaris-skjáhermir

en: Bell in '%1' (Session '%2')
is: Bjalla í '%1' (seta '%2')

en: Could not find binary:
is: Fann ekki tvíundarskrá:

[ctx: @info:shell Alert the user with red color text]
en: Warning:
is: Aðvörun:

en: Could not find an interactive shell to start.
is: Fann ekki gagnvirka skel til að ræsa.

en: Could not find '%1', starting '%2' instead.  Please check your profile settings.
is: Fann ekki '%1', ræsi '%2' í staðinn.  Þú ættir að athuga stillingar prófílsins þíns.

en: Could not start program '%1' with arguments '%2'.
is: Tókst ekki að ræsa forritið '%1' með viðföngum '%2'.

en: Silence in '%1' (Session '%2')
is: Þögn í '%1' (seta '%2')

en: Show session
is: Sýna setu

en: The D-Bus methods sendText/runCommand were just used.  There are security concerns about allowing these methods to be public.  If desired, these methods can be changed to internal use only by re-compiling Konsole. <p>This warning will only show once for this Konsole instance.</p>
is: D-Bus aðferðirnar sendText/runCommand voru notaðar rétt í þessu.  Það er öryggisáhætta fólgin í því að leyfa þessum aðferðum að vera opnar öllum. Ef þess er óskað er hægt að breyta þessu þannig að aðferðirnar séu einungis notaðar í innri vinnslu með því að vistþýða Konsole aftur. <p>Þessi viðvörun verður aðeins birt einu sinni fyrir þetta Konsole tilvik.</p>

[ctx: @info:shell This session is done]
en: Finished
is: Lokið

en: Program '%1' crashed.
is: Forritið '%1' hrundi.

en: Program '%1' exited with status %2.
is: Forritið '%1' stöðvaðist með stöðuna %2.

en: ZModem Progress
is: Framvinda ZModem

en: Activity in '%1' (Session '%2')
is: Virkni í '%1' (seta '%2')

en: The process '%1' has finished running in session '%2'
is: Vinnslan '%1' lauk keyrslu í setunni '%2'

en: Konsole does not know how to open the bookmark:
is: Konsole veit ekki hvernig á að opna bókamerkið:

en: Search for '%1' with
is: Leita að '%1' með

en: Configure Web Shortcuts...
is: Grunnstilla vefflýtilykla...

en: &Close Session
is: &Loka setu

en: Open File Manager
is: Opna skráastjóra

en: Copy
is: Afrita

en: Split View Left-Right
is: Kljúfa skeljaglugga lóðrétt

en: Split View Top-Bottom
is: Kljúfa skeljaglugga lárétt

en: Copy except prompts
is: Afrita nema kvaðningar

en: Copy user input
is: Afrita notandainntak

en: Copy command output
is: Afrita úttak skipunar

en: Paste Selection
is: Líma val

en: Web Search
is: Vefleit

en: &Select All
is: &Velja allt

en: Select &Mode
is: Velja &snið

en: Select &Line
is: Velja &línu

en: Save Output &As...
is: Vista útt&ak sem...

en: Auto Save Output As...
is: Vista úttak sjálfvirkt sem...

en: Stop Auto Save
is: Stöðva sjálfvirka vistun

en: &Print Screen...
is: &Prenta skjá...

en: Adjust Scrollback...
is: Stilla afturrakningu...

en: Clear Scrollback
is: Hreinsa afturrakningu

en: Clear Scrollback and Reset
is: Hreinsa afturrakningu og endurstilla

en: Next Profile
is: Næsti prófíll

en: Previous Profile
is: Fyrri prófíll

en: Switch Profile
is: Skipta um prófíl

en: Set &Encoding
is: Velja stafa&töflu

[ctx: @item:inmenu Allows terminal applications to request mouse tracking]
en: Allow Mouse Tracking
is: Leyfa músarrakningu

[ctx: @item:inmenu A read only (locked) session]
en: Read-Only
is: Skrifvarið

en: &Configure or Rename Tab...
is: &Grunnstilla eða endurnefna flipa...

en: &All Tabs in Current Window
is: &Alla flipa í núverandi glugga

en: &Select Tabs...
is: &Velja flipa...

[ctx: @action:inmenu Do not select any tabs]
en: &None
is: E&ngan

en: Copy Input To
is: Afrita inntak í

en: &ZModem Upload...
is: &ZModem-upphleðsla...

en: One-Shot Monitors
is: Einnota vaktarar (One-Shot)

en: Monitor for &Prompt
is: Vakta &kvaðningu

en: Monitor for &Activity
is: Vakta &virkni

en: Monitor for &Silence
is: Vakta &þögn

en: Monitor for Process Finishing
is: Vakta að &vinnslu ljúki

en: Enlarge Font
is: Stækka letur

en: Shrink Font
is: Minnka letur

en: Reset Font Size
is: Endurstilla leturstærð

en: Send Signal
is: Senda merki

en: &Suspend Task
is: &Setja verk í bið

en: &Continue Task
is: &Halda verki áfram

en: &Hangup
is: &Leggja á

en: &Interrupt Task
is: &Rjúfa verk

en: &Terminate Task
is: &Ljúka verki

en: &Kill Task
is: &Drepa verk

en: User Signal &1
is: Notandamerki &1

en: User Signal &2
is: Notandamerki &2

en: Create New Profile...
is: Búa til nýjan prófíl...

en: Edit Current Profile...
is: Breyta núverandi prófíl...

en: A program is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
is: Forrit er í gangi í þessari setu. Ertu viss um að þú viljir loka henni?

en: The program '%1' is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
is: Forritið '%1' er í gangi í þessari setu.  Ertu viss um að þú viljir loka henni?

en: Confirm Close
is: Staðfesta lokun

[ctx: @action:button]
en: Close Program
is: Loka forriti

en: A program in this session would not die.  Are you sure you want to kill it by force?
is: Forrit í þessari lotu neitar að deyja. Ertu viss um að þú viljir drepa það með valdi?

[ctx: @action:button]
en: Kill Program
is: Drepa forrit

en: The shell prompt is displayed in session '%1'
is: Skeljakvaðningin er birt í setu '%1'

en: Open Current Folder With
is: Opna núverandi möppu með

en: Save ZModem Download to...
is: Vista ZModem-niðurhal í...

en: <p>A ZModem file transfer attempt has been detected, but no suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
is: <p>Tilraun til ZModem-skráaflutnings greindist en ekkert viðeigandi ZModem-forrit fannst í tölvunni.</p><p>Þú vilt kannski setja upp pakkann 'rzsz' eða 'lrzsz'.</p>

en: <p>The current session already has a ZModem file transfer in progress.</p>
is: <p>Núverandi seta er nú þegar með ZModem-skráaflutning í gangi.</p>

en: <p>No suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
is: <p>Ekkert viðeigandi ZModem-forrit fannst í tölvunni.</p><p>Þú vilt kannski setja upp pakkann 'rzsz' eða 'lrzsz'.</p>

en: Select Files for ZModem Upload
is: Velja skrár fyrir ZModem-upphleðslu

[ctx: @item:intable The session index]
en: Number
is: Númer

[ctx: @item:intable The session title]
en: Title
is: Titill

[ctx: @title:window]
en: Configure
is: Grunnstilla

[ctx: @item:intext Search options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Search:
is: Leita:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowMenuAccelerators) i18n: ectx: label, entry (AllowMenuAccelerators), group (KonsoleWindow)
en: Enable menu accelerators
is: Virkja valmyndalykla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_RememberWindowSize)
en: If enabled, profile settings will be ignored
is: Ef þetta er virkt verða prófílstillingar hunsaðar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberWindowSize)
en: Remember window size
is: Muna gluggastærð

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowWindowTitleOnTitleBar) i18n: ectx: label, entry (ShowWindowTitleOnTitleBar), group (KonsoleWindow)
en: Show window title on the titlebar
is: Sýna titil glugga á titilstikunni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FocusFollowsMouse) i18n: ectx: label, entry (FocusFollowsMouse), group (KonsoleWindow)
en: Focus terminals when the mouse pointer is moved over them
is: Gefa skjáhermum fókus þegar músarbendillinn er færður yfir þá

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchRegExpression) i18n: ectx: label, entry (SearchRegExpression), group (SearchSettings)
en: Match using regular expressions
is: Leita með reglulegum segðum

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseSingleInstance) i18n: ectx: tooltip, entry (UseSingleInstance), group (KonsoleWindow)
en: When launching Konsole re-use existing process if possible
is: Þegar Konsole er keyrt á að endurnýta fyrirliggjandi vinnslu ef kostur er

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseSingleInstance) i18n: ectx: label, entry (UseSingleInstance), group (KonsoleWindow)
en: Run all Konsole windows in a single process
is: Keyra alla Konsole-glugga í sömu vinnslu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchHighlightMatches)
en: Highlight all matches
is: Áherslulita allar samsvaranir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SearchCaseSensitive) i18n: ectx: tooltip, entry (SearchCaseSensitive), group (SearchSettings)
en: Sets whether the search is case sensitive
is: Velur hvort leit sé háð há-/lágstöfum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchCaseSensitive)
en: Case sensitive
is: Háð há-/lágstöfum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemoveWindowTitleBarAndFrame) i18n: ectx: label, entry (RemoveWindowTitleBarAndFrame), group (KonsoleWindow)
en: Remove window titlebar and frame
is: Fjarlægja titilstiku og ramma á glugga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Process and window:
is: Vinnsla og gluggi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Notifications:
is: Tilkynningar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, enableAllMessagesButton)
en: All dialogs will be shown again
is: Allir svargluggar verða sýndir aftur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableAllMessagesButton)
en: Enable all "Don't Ask Again" messages
is: Gera öll "Ekki spyrja aftur"-skilaboð virk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SearchReverseSearch) i18n: ectx: tooltip, entry (SearchReverseSearch), group (SearchSettings)
en: Sets whether search should start from the bottom
is: Velur hvort leitað er neðan frá og upp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchReverseSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchReverseSearch), group (SearchSettings)
en: Search backwards
is: Leita afturábak

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SearchNoWrap) i18n: ectx: tooltip, entry (SearchNoWrap), group (SearchSettings)
en: Sets whether search should stop instead of wrapping
is: Velur hvort leitin stöðvast í stað þess að halda áfram hringinn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchNoWrap)
en: No wrap
is: Ekki fara hringinn

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowWindowTitleOnTitleBar), group (KonsoleWindow)
en: Show window title set by escape sequence on the titlebar
is: Sýna gluggatitil sem stilltur er með escape-runu á titilstiku

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AllowMenuAccelerators), group (KonsoleWindow)
en: Allow users to access top menu through Alt+Key combination
is: Leyfa notendum að opna aðalvalmyndina með 'Alt+lykill'-flýtilyklum

note: i18n: ectx: label, entry (RememberWindowSize), group (KonsoleWindow)
en: Use current window size on next startup
is: Nota núverandi gluggastærð næst þegar forritið er keyrt

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RememberWindowSize), group (KonsoleWindow)
en: The window size will be saved upon exiting Konsole
is: Gluggastærðin verður vistuð þegar Konsole er lokað

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailSize), group (ThumbnailsSettings)
en: Thumbnail Width
is: Breidd smámyndar

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailSize), group (ThumbnailsSettings)
en: Sets the width of the thumbnail
is: Stillir breidd smámyndarinnar

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailShift), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailShift), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Shift to display a thumbnail
is: Nota Shift-lykilinn til að birta smámynd

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailAlt), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailAlt), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Alt to display a thumbnail
is: Nota Alt-lykilinn til að birta smámynd

note: i18n: ectx: label, entry (ThumbnailCtrl), group (ThumbnailsSettings) i18n: ectx: tooltip, entry (ThumbnailCtrl), group (ThumbnailsSettings)
en: Use Ctrl to display a thumbnail
is: Nota Ctrl-lykilinn til að birta smámynd

note: i18n: ectx: label, entry (SearchCaseSensitive), group (SearchSettings)
en: Search is case sensitive
is: Leit er háð há-/lágstöfum

note: i18n: ectx: label, entry (SearchHighlightMatches), group (SearchSettings)
en: Highlight all search matches
is: Áherslulita allar samsvaranir í leit

note: i18n: ectx: tooltip, entry (SearchHighlightMatches), group (SearchSettings)
en: Sets whether matching text should be highlighted
is: Stillir hvort texti sem passar verði áherslulitaður

note: i18n: ectx: label, entry (SearchNoWrap), group (SearchSettings)
en: Search stops instead of wrapping
is: Leit stöðvast í stað þess að halda áfram hringinn

note: i18n: ectx: label, entry (EnableMemoryMonitoring), group (MemorySettings)
en: Control whether child cgroups are created for individual tabs
is: Stjórnar því hvort undir-cgroups séu búin til fyrir einstaka flipa

note: i18n: ectx: label, entry (MemoryLimitValue), group (MemorySettings)
en: Determines the memory consumption level above which throttling will start
is: Skilgreinir minnisnotkunarstigið þar sem takmarkanir hefjast

note: i18n: ectx: label, entry (SplitViewVisibility), group (SplitView) i18n: ectx: label, entry (TabBarVisibility), group (TabBar)
en: Control the visibility of the whole tab bar
is: Stjórna sýnileika flipastikunnar í heild sinni

note: i18n: ectx: label, entry (SplitDragHandleSize), group (SplitView)
en: Control the size of the handle between panels
is: Stjórna stærð bilsins á milli spjalda

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarPosition), group (TabBar)
en: Control the position of the tab bar
is: Stjórna staðsetningu flipastikunnar

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarStyleSheet), group (TabBar)
en: Control the visual style of the tab bar
is: Stjórna útliti flipastikunnar

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarUseUserStyleSheet), group (TabBar)
en: Use a user-defined .css file for the tab bar
is: Nota .css-skrá frá notanda til að stilla útlit flipastikunnar

note: i18n: ectx: label, entry (TabBarUserStyleSheetFile), group (TabBar)
en: The .css file to use for the tab bar style
is: .css-skráin sem er notuð fyrir flipastikuna

note: i18n: ectx: label, entry (CloseTabOnMiddleMouseButton), group (TabBar)
en: Allow middle-clicking on open tabs to close them
is: Leyfa miðjusmell á opna flipa til að loka þeim

note: i18n: ectx: label, entry (NewTabButton), group (TabBar)
en: Control the visibility of 'New Tab' button on the tab bar
is: Stjórna sýnileika hnappsins "Nýr flipi" á flipastikunni

note: i18n: ectx: label, entry (CloseTabButton), group (TabBar)
en: Control where the "Close tab" button will be displayed
is: Stjórna því hvar hnappurinn "Loka flipa" birtist

note: i18n: ectx: label, entry (NewTabBehavior), group (TabBar)
en: Control where to put the new tab
is: Stjórna því hvar á að setja nýja flipann

note: i18n: ectx: label, entry (ExpandTabWidth), group (TabBar)
en: Expand the tab widths
is: Víkka út breidd flipanna

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSystemLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use system-wide folder location
is: Nota kerfismöppu fyrir afturrakningarskrár

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseCacheLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use user's specific folder location
is: Nota möppu hvers notanda fyrir afturrakningarskrár

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSpecifiedLocation), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use specified folder location
is: Nota tiltekna möppu undir afturrakningarskrár

note: i18n: ectx: label, entry (scrollbackUseSpecifiedLocationDirectory), group (FileLocation)
en: For scrollback files, use this folder
is: Nota þessa möppu undir afturrakningarskrár

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableMemoryMonitoring)
en: Enable memory monitoring:
is: Virkja minnisvöktun :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Changes will take effect upon restart. If enabled, sustained memory consumption by Konsole
    exceeding the specified value will cause systemd-oomd to eliminate the tab(s)
    containing the memory-intensive process(es). Note: enabling
    might cause greater slowdowns during high memory consumption and specifying
    excessively low values might still cause Konsole to be killed.
is: Breytingar ganga í gegn eftir endurræsingu. Ef minnisnotkun Konsole fer yfir tiltekið gildi og þetta
    er virkt mun 'systemd-oomd' loka flipunum sem innihalda vinnslurnar sem
    krefjast mikils minnis. Athugaðu: ef þetta er virkjað gæti það
    valdið meiri hægagangi þegar mikið minni er notað og ef of lágt gildi er tilgreint
    getur það valdið því að Konsole sé drepið.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Memory limit:
is: Minnistakmörk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p>Applications that use KonsolePart share profiles.</p><p>They do not share with Konsole or other applications:<ul><li>default profile</li><li>show in menu</li><li>shortcuts</li></ul></p><p>Feel free to open a Konsole <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?format=guided&product=konsole&component=kpart">bug report</a> if you desire a change to how these are handled.</body></html>
is: <html><head/><body><p>Forrit sem nota KonsolePart samnýta prófíla.</p><p>Þau samnýta ekki með Konsole eða öðrum forritum:<ul><li>sjálfgefinn prófíl</li><li>sýna í valmynd</li><li>flýtilykla</li></ul></p><p>Þér er velkomið að opna <a href="https://bugs.kde.org/enter_bug.cgi?format=guided&product=konsole&component=kpart">villuskýrslu</a> í Konsole ef þú vilt breyta því hvernig þetta er meðhöndlað.</body></html>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newProfileButton)
en: Create a new profile based on the selected profile
is: Búa til nýjan prófíl sem byggður er á valda prófílnum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newProfileButton)
en: &New...
is: &Nýtt...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editProfileButton)
en: Edit the selected profile (this button is disabled for read-only profiles)
is: Breyta völdum prófíl (þessi hnappur er óvirkur í skrifvörðum prófílum)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editProfileButton)
en: &Edit...
is: &Breyta...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteProfileButton)
en: Delete the selected profile
is: Eyða valda prófílnum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteProfileButton)
en: &Remove
is: &Fjarlægja

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: Set the selected profile as the default for new terminal sessions
is: Velja valda prófílinn sem sjálfgefinn fyrir nýjar skjáhermisetur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: &Set as Default
is: &Velja sem sjálfgefið

[ctx: @title:tab Tab bar settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, appearanceTab)
en: Appearance
is: Útlit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showTabBarLabel)
en: Show:
is: Sýna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ShowTabBarWhenNeeded)
en: When needed
is: Þegar þess þarf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysShowTabBar)
en: Alwa&ys
is: All&taf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysHideTabBar)
en: &Never
is: Ald&rei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, positionLabel)
en: Position:
is: Staðsetning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Top)
en: Above terminal area
is: Fyrir ofan skjáhermisvæðið

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Bottom)
en: Be&low terminal area
is: Fyrir neðan skjáhermisvæðið

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Left)
en: To the left of terminal area
is: Vinstra megin við skjáhermisvæðið

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Right)
en: To the &right of terminal area
is: Hæg&ra megin við skjáhermisvæðið

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showCloseTabButtonLabel)
en: Show Close Tab button:
is: Sýna lokunarhnapp flipa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OnEachTab)
en: On ea&ch tab
is: Á &öllum flipum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OnTabBar)
en: On &the tab bar
is: Á &flipastikunni

[ctx: Do not show a close button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, None)
en: None
is: Hvergi

[ctx: @item:intext Miscellaneous Options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, miscellaneousAppearanceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, miscellaneousBehaviorLabel)
en: Miscellaneous:
is: Ýmislegt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NewTabButton)
en: Show 'New Tab' button
is: Sýna hnappinn 'Nýr flipi'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExpandTabWidth)
en: Expand individual tab widths to full window
is: Víkka út hvern flipa svo þeir nái yfir allan gluggann

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarUseUserStyleSheet)
en: Use user-defined stylesheet:
is: Nota stílblað skilgreint af notanda:

[ctx: @item:intext Optional file path is empty]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, kcfg_TabBarUserStyleSheetFile)
en: (none)
is: (ekkert)

[ctx: @title:tab Tab bar settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, behaviorTab)
en: Behavior
is: Hegðun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, putNewTabsLabel)
en: Put new tabs:
is: Setja nýja flipa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, PutNewTabAtTheEnd)
en: At &the end
is: Ú&t á enda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, PutNewTabAfterCurrentTab)
en: After current &tab
is: Á eftir &núverandi flipa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseTabOnMiddleMouseButton)
en: Close tab on middle-click
is: Loka flipa með miðjusmelli

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, splitTab)
en: Splits
is: Kljúfar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show Header:
is: Sýna haus:

[ctx: @option:radio When needed show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ShowSplitHeaderWhenNeeded)
en: When needed
is: Þegar þess er þörf

[ctx: @option:radio Never show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysHideSplitHeader)
en: Never
is: Aldrei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Drag Handle Size:
is: Stærð handfangs:

[ctx: @option:radio Small height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleSmall)
en: Small
is: Lítið

[ctx: @option:radio Medium height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleMedium)
en: Medium
is: Miðlungs

[ctx: @option:radio Large height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleLarge)
en: Large
is: Stórt

[ctx: @option:radio Always show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysShowSplitHeader)
en: Always
is: Alltaf

[ctx: @option:radio File location; <filename>%1</filename>: path to directory placeholder]
en: System temporary directory (%1)
is: Bráðabirgðamappa kerfis (%1)

[ctx: @option:radio File location; <filename>%1</filename>: path to directory placeholder]
en: User cache directory (%1)
is: Biðminnismappa notanda (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Scrollback file location:
is: Staðsetning afturrakningarskrár:

[ctx: @option:radio Custom (file location); followed by text entry field]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_scrollbackUseSpecifiedLocation)
en: Custom:
is: Sérsniðið:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size:
is: Stærð:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <html><head/><body><p>To use this feature, enable <span style=" font-weight:600;">Mouse-&gt;Miscellaneous-&gt;Underline files</span> in your profile settings.</p></body></html>
is: <html><head/><body><p>Til að nota þennan eiginleika þarf að virkja <span style=" font-weight:600;"> Mús-&gt;Ýmislegt-&gt;Undirstrika skrár</span> í prófílstillingunum þínum</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Activation:
is: Virkjun:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Mouse hover plus
is: Músarbendill yfir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableThumbnails)
en: Enable thumbnails generation
is: Virkja myndun smámynda

en: Size: %1 x %2
is: Stærð: %1 x %2

en: Are you sure you want to paste %1 character? | Are you sure you want to paste %1 characters?
is[0]: Ertu viss um að þú viljir líma %1 staf?
is[1]: Ertu viss um að þú viljir líma %1 stafi?

en: Confirm Paste
is: Staðfesta límingu

en: End Of Text/Interrupt: may exit the current process
is: End Of Text/Interrupt (lok texta/rof): gæti hætt í núverandi vinnslu

en: End Of Transmission: may exit the current process
is: End Of Transmission (lok miðlunar): getur hætt í núverandi vinnslu

en: Bell: will try to emit an audible warning
is: Bell (bjalla): reynir að gefa frá sér hljóðviðvörun

en: Backspace
is: Backspace (baklykill)

en: Device Control Three/XOFF: suspends output
is: Device Control Three/XOFF (tækisstýring þrjú/XOFF): stöðvar úttak

en: Substitute/Suspend: may suspend current process
is: Substitute/Suspend (skipta út/í bið): getur sett núverandi vinnslu í bið

en: Escape: used for manipulating terminal state
is: Escape (Esc): notaður til að stjórna stöðu skjáhermis

en: File Separator/Quit: may abort the current process
is: File Separator/Quit (skráaskiltákn/hætta): getur stöðvað núverandi vinnslu alveg

en: The text you're trying to paste contains hidden control characters, do you want to filter them out?
is: Textinn sem þú ert að reyna að líma inniheldur falin stýringartákn, viltu sía þau út?

[ctx: @title]
en: Confirm Paste
is: Staðfesta límingu

[ctx: @action:button]
en: Paste &without control characters
is: Lí&ma án stýristafa

[ctx: @action:button]
en: &Paste everything
is: &Líma allt

[ctx: @action:button]
en: &Cancel
is: &Hætta við

en: <qt>Output has been <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Software_flow_control">suspended</a> by pressing Ctrl+S. Press <b>Ctrl+Q</b> to resume.</qt>
is: <qt>Úttakið var <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Software_flow_control">sett í bið</a> með því að ýta á Ctrl+S. Ýttu á <b>Ctrl+Q</b> til að halda áfram.</qt>

en: This terminal is read-only.
is: Þessi skjáhermir er skrifvarinn.

en: Change &Directory To
is: Breyta &möppu í

en: &Paste Location
is: &Límingarstaður

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View
is: Kljúfa skeljaglugga

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right
is: Kljúfa skeljaglugga lóðrétt

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom
is: Kljúfa skeljaglugga lárétt

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Automatically
is: Kljúfa skeljaglugga sjálfvirkt

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right from next tab
is: Kljúfa glugga lóðrétt frá næsta flipa

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom from next tab
is: Kljúfa glugga lárétt frá næsta flipa

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Automatically from next tab
is: Kljúfa glugga sjálfkrafa frá næsta flipa

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 2x2 terminals
is: Opna nýjan flipa með 2x2 skeljagluggum

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 2x1 terminals
is: Opna nýjan flipa með 2x1 skeljagluggum

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 1x2 terminals
is: Opna nýjan flipa með 1x2 skeljagluggum

[ctx: @action:inmenu]
en: Expand View
is: Stækka skeljaglugga

[ctx: @action:inmenu]
en: Shrink View
is: Minnka skeljaglugga

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Current &View
is: Loka nú&verandi skeljaglugga

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Current &Tab
is: Losa núverandi &flipa frá

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Next Tab
is: Næsti flipi

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Previous Tab
is: Fyrri flipi

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Above Terminal
is: Fókus á skeljaglugga fyrir ofan

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Below Terminal
is: Fókus á skeljaglugga fyrir neðan

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Left Terminal
is: Fókus á skeljaglugga til vinstri

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Focus Right Terminal
is: Fókus á skeljaglugga til hægri

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Last Tab
is: Skipta á síðasta flipa

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Last Used Tabs
is: Síðast notuðu flipar

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle Between Two Tabs
is: Víxla á milli tveggja flipa

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Last Used Tabs (Reverse)
is: Síðast notuðu flipar (afturábak)

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle maximize current view
is: Víxla fullstækkun núverandi skeljaglugga

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle maximize current view
is: Víxla fullstækkun núverandi skeljaglugga

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle zoom-maximize current view
is: Víxla fullstækkun og aðdrætti núverandi skeljaglugga

[ctx: @action:inmenu]
en: Toggle zoom-maximize current view
is: Víxla fullstækkun og aðdrætti núverandi skeljaglugga

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Move tab to the right
is: Færa flipa til hægri

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Move tab to the left
is: Færa flipa til vinstri

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Setup semantic integration (bash)
is: Setja upp merkingarlega virkni (bash)

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle semantic hints display
is: Víxla af/á birtingu vísbendinga út frá merkingu

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Toggle line numbers display
is: Víxla birtingu línunúmera

[ctx: @action:inmenu]
en: Equal size to all views
is: Gera alla skeljaglugga jafnstóra

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Tab %1
is: Skipta á flipa %1

en: Semantic hints
is: Vísbendingar út frá merkingu

en: Line numbers
is: Línunúmer

[ctx: @title:window]
en: Save Tab Layout
is: Vista flipaframsetningu

[ctx: @item:inlistbox]
en: Konsole View Layout (*.json)
is: Framsetning Konsole-skeljaglugga (*.json)

[ctx: @label:textbox]
en: A problem occurred when saving the Layout.
    %1
is: Vandamál kom upp þegar framsetningin var vistuð.
    %1

[ctx: @label:textbox]
en: A problem occurred when loading the Layout.
    %1
is: Vandamál kom upp við opnun framsetningar.
    %1

[ctx: @title:window]
en: Load Tab Layout
is: Hlaða inn flipaframsetningu

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
is: Enginn lyklaborðsþýðandi tiltækur. Upplýsingarnar sem þarf til að umbreyta lyklaborðsvirkni í stafi og senda þá í skjáherminn eru ekki til staðar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlHintsLabel)
en: Key combination to show URL hints:
is: Lyklasamsetning til að sýna slóðavísbendingar:

[ctx: Items that do not fit in other categories]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Miscellaneous:
is: Ýmislegt:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableReverseUrlHints)
en: Number URL hints in reverse, starting from the bottom
is: Númera slóðavísbendingar afturábak, byrja neðst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableReverseUrlHints)
en: Reverse URL hint numbering
is: Snúa við númerasetningu slóðavísbendinga

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow terminal programs to create blinking sections of text
is: Leyfa skeljaforritum að láta texta blikka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow blinking text
is: Leyfa blikkandi texta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableFlowControlButton)
en: Allow the output to be suspended by pressing Ctrl+S
is: Leyfa að setja úttak í bið með því að ýta á Ctrl+S

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableFlowControlButton)
en: Flow control
is: Flæðistýring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: &Default character encoding:
is: &Sjálfgefin stafatafla:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, peekPrimaryLabel)
en: Shortcut for peeking the primary screen:
is: Flýtilykill til að kíkja á aðalskjá:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, autoSaveIntervalLabel)
en: Set interval between autosaves:
is: Velja millibil sjálfvirkrar vistunar:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, autoSaveIntervalWidget)
en:  ms
is:  msek.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_linenums)
en: Line Numbers:
is: Línunúmer:

[ctx: Never]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, lineNumsNever)
en: &Never
is: Ald&rei

[ctx: When showing URL hints]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, lineNumsURL)
en: When &URL hints show
is: Þegar slóða&vísbendingar birtast

[ctx: Always]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, lineNumsAlways)
en: A&lways
is: A&lltaf

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, colorSchemeTab)
en: Color scheme && font
is: Litastef og letur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: Create a new color scheme based upon the selected scheme
is: Búa til nýtt litastef sem byggt er á stefinu sem er valið

[ctx: @action:button Create an alternate color scheme]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: New...
is: Nýtt...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit the selected color scheme
is: Breyta valda litastefinu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, environmentEditButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, textEditorCustomBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit...
is: Breyta...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Delete the selected color scheme
is: Eyða valda litastefinu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetColorSchemeButton)
en: Reset the selected color scheme settings to the default values
is: Endurstilla valkosti valda litastefsins á sjálfgefin gildi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetColorSchemeButton)
en: Defaults
is: Sjálfgefið

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Font:
is: Letur:

[ctx: @action:button open a dialog with list of fonts]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseFontButton)
en: Choose...
is: Velja...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, antialiasTextButton)
en: Smooth fonts
is: Mýkja letur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boldIntenseButton)
en: Draw intense colors in bold font
is: Teikna skæra liti í feitletri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useFontLineCharactersButton)
en: Use the selected font for line characters instead of the builtin code
is: Nota valda letrið fyrir línustafi í stað innbyggða kóðans

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useFontLineCharactersButton)
en: Use line characters contained in font
is: Nota línustafi sem letrið inniheldur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useFontBrailleCharactersButton)
en: Use the selected font for unicode Braille characters instead of the builtin code
is: Nota valda letrið fyrir unicode blindraletur (Braille) í stað innbyggða kóðans

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useFontBrailleCharactersButton)
en: Use unicode Braille characters contained in font
is: Nota unicode blindraletur (Braille) sem letrið inniheldur

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, cursorTab)
en: Cursor
is: Bendill

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Shape:
is: Lögun:

[ctx: A solid rectangular]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeBlock)
en: Block
is: Kubbur

[ctx: A vertical line on the left edge]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeIBeam)
en: I-Beam
is: I-lögun

[ctx: A hortizonal line on the bottom edge]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeUnderline)
en: Underline
is: Undirstrik

[ctx: Cursor color options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Color:
is: Litur:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, autoCursorColorButton)
en: Set the cursor to match the color of the character underneath it.
is: Láta lit bendilsins samsvara lit stafsins undir honum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, autoCursorColorButton)
en: Match current character
is: Passa við núverandi staf

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Use a custom, fixed color for the cursor
is: Nota sérsniðinn fastan lit á bendilinn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Custom cursor color
is: Sérsniðinn litur bendils

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customCursorColorLabel)
en: Cursor:
is: Bendill:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, customColorSelectButton)
en: Select the color used to draw the cursor
is: Veldu litinn sem á að nota á bendilinn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customCursorTextColorLabel)
en: Text:
is: Texti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, customTextColorSelectButton)
en: Select the color used to draw the character underneath the cursor
is: Veldu litinn sem á að nota á stafinn undir bendlinum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Blinking:
is: Blikk:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton)
en: Make the cursor blink regularly
is: Láta bendilinn blikka reglulega

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignToCenterButton)
en: Enabled
is: Virkt

[ctx: Items that do not fit in other categories]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, miscTab)
en: Miscellaneous
is: Ýmislegt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Window:
is: Gluggi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showTerminalSizeHintButton)
en: Show terminal size in columns and lines in the center of window after resizing
is: Sýna stærð skjáhermis í dálkum og línum í miðju gluggans þegar stærðinni er breytt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTerminalSizeHintButton)
en: Show hint for terminal size after resizing
is: Sýna stærð skjáhermis eftir stærðarbreytingu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, invertSelectionColorsCheckbox)
en: Always invert the colors of selected text
is: Alltaf umsnúa litum valins texta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dimLabel)
en: Darkening strength:
is: Styrkur dimmu:

[ctx: Border color options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, borderLabel)
en: Color:
is: Litur:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, focusBorderColor)
en: Select the color used to draw the border
is: Veldu litinn sem á að nota á rammann

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Inactive Terminals:
is: Óvirkir skjáhermar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Active Terminals:
is: Virkir skjáhermar:

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, contentsGroup)
en: Terminal contents
is: Innihald skjáhermis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lineSpacingLabel)
en: Line spacing:
is: Línubil:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, lineSpacingSpinner)
en: The number of pixels between two lines
is: Fjöldi díla (pixla) á milli tveggja lína

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Margins:
is: Spássíur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Align to center:
is: Stilla við miðju:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dimWhenInactiveCheckbox)
en: Indicate whether the window is active by dimming the colors
is: Sýna hvort glugginn sé virkur með því að dimma litina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dimWhenInactiveCheckbox)
en: Darken
is: Dimma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, borderWhenActiveCheckbox)
en: Indicate whether the window is active by drawing a border
is: Sýna hvort glugginn sé virkur með því að teikna ramma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, borderWhenActiveCheckbox)
en: Border
is: Rammi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, displayVerticalLine)
en: Display Vertical line at column:
is: Sýna lóðrétta línu við dálk:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, CTLtab)
en: <html><head/><body><p>Complex Text Layout</p></body></html>
is: <html><head/><body><p>Framsetning tengiskriftar</p></body></html>

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, CTLtab)
en: Complex Text Layout
is: Framsetning tengiskriftar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordMode)
en: Enable word mode text rendering
is: Nota orðasnið í textabirtingu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordMode)
en: Word mode
is: Orðasnið

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordModeAttr)
en: Ignore attribute changes mid-word (otherwise, attribute changes break word when rendering)
is: Hunsa breytingar á eigindum í miðju orði (annars skipta breytingar á eigindum upp orði í birtingu)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordModeAttr)
en: Use the same attributes for whole word
is: Nota sömu eigindi fyrir heilt orð

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordModeAscii)
en: Render words of ASCII characters together
is: Birta orð með ASCII-stöfum saman

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordModeAscii)
en: ASCII characters
is: ASCII-stafir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, wordModeBrahmic)
en: Render words of Brahmic scripts characters together
is: Birta orð með brahmískum leturstöfum saman

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, wordModeBrahmic)
en: Brahmic scripts characters
is: Brahmískir leturstafir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Emoji Font:
is: Tjáknaletur (emoji):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBidiRenderingButton)
en: Enable Bi-Directional display on terminals (valid for Arabic, Farsi or Hebrew only)
is: Virkja tvíátta birtingu í skjáhermi (gildir aðeins fyrir arabísku, persnesku eða hebresku)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBidiRenderingButton)
en: Bi-Directional text rendering
is: Tvíátta textabirting

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, bidiLineLTR)
en: Lines are always LTR, rather than determined by first strong character
is: Línustefna er alltaf frá vinstri til hægri en ekki skilgreind af fyrsta ráðandi staf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, bidiLineLTR)
en: force LTR line direction
is: þvinga línustefnu frá vinstri til hægri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBidiTableDirOverrideButton)
en: Treat table drawing characters as strong LTR.
is: Láta stafi fyrir töfluteiknun vera ráðandi fyrir vinstri til hægri-stefnu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBidiTableDirOverrideButton)
en: Table characters BiDi mode override
is: Töflustafir hnekkja tvíátta sniði

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ignoreWcWidth)
en: Ignore wcwidth of problematic characters
is: Hunsa 'wcwidth' á vandræðastöfum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreWcWidth)
en: Override wcwidth
is: Hnekkja 'wcwidth'

en: Edit Profile
is: Breyta prófíl

[ctx: @title:tab Generic, common options]
en: General
is: Almennt

en: Tabs
is: Flipar

en: Appearance
is: Útlit

en: Scrolling
is: Fletting

en: Keyboard
is: Lyklaborð

en: Key bindings
is: Lyklabindingar

en: Mouse
is: Mús

[ctx: @title:tab Complex options]
en: Advanced
is: Ítarlegt

[ctx: @info]
en: Insufficient permissions to save settings to: <filename>%1</filename>.<nl/>Either change the permissions of that file or set a different name to save the settings to a new profile.
is: Ekki nægar heimildir til að vista stillingar í: <filename>%1</filename>.<nl/>Breyttu annað hvort heimildum fyrir þessa skrá eða veldu annað heiti til að vista stillingarnar á nýjum prófíl.

[ctx: @info]
en: Profile Name was empty; please set a name to be able to save settings.
is: Heiti prófíls var autt. Sláðu inn heiti til að geta vistað stillingar.

[ctx: @info]
en: A profile with the name "%1" already exists.
is: Prófíll sem heitir "%1" er þegar til staðar.

[ctx: @info]
en: Profile name exceeded maximum allowed length (%1).
is: Nafn prófílsins er lengra en leyfilegt er (%1).

[ctx: @info]
en: The highlighted characters are invalid in profile names: %1.
is: Áherslulituðu stafirnir eru ógildir í prófílnöfnum: %1.

en: Editing profile: %2 | Editing %1 profiles: %2
is[0]: Breyti prófíl: %2
is[1]: Breyti %1 prófílum: %2

en: Create New Profile
is: Búa til nýjan prófíl

en: Edit Profile "%1"
is: Breyta prófíl "%1"

[ctx: Suffix of the number of columns (N columns). The leading space is needed to separate it from the number value.]
en:  column |  columns
is[0]:  dálkur
is[1]:  dálkar

[ctx: Suffix of the number of rows (N rows). The leading space is needed to separate it from the number value.]
en:  row |  rows
is[0]:  röð
is[1]:  raðir

en: System Bell
is: Kerfisbjalla

en: System Notifications
is: Kerfistilkynningar

en: Visual Bell
is: Sjónræn bjalla

en: Ignore Bell Events
is: Hunsa bjölluatvik

en: Default profile for new terminal sessions in %1
is: Sjálfgefinn prófíll fyrir nýja skjáhermisetu í %1

en: Edit Environment
is: Breyta umhverfi

en: One environment variable per line
is: Ein umhverfisbreyta á hverja línu

[ctx: Unit of time]
en:  second |  seconds
is[0]:  sekúnda
is[1]:  sekúndur

en: Select Initial Directory
is: Veldu upphafsmöppu

en: Get New...
is: Sækja nýtt...

[ctx: @info]
en: Scheme <resource>%1</resource> failed to load.
is: Ekki tókst að hlaða stefi <resource>%1</resource>.

en: This color scheme uses a transparent background which does not appear to be supported on your desktop
is: Þetta litastef notar gagnsæjan bakgrunn en skjáborðsumhverfið þitt virðist ekki styðja það

en: Konsole was started before desktop effects were enabled. You need to restart Konsole to see transparent background.
is: Konsole var keyrt áður en skjáborðsbrellur voru gerðar virkar. Þú þarft að endurræsa Konsole til að sjá gagnsæjan bakgrunn.

en: Default for file type
is: Sjálfgefið fyrir skrárgerð

en: The format is e.g. 'editorExec PATH:LINE:COLUMN'
    
    PATH    will be replaced by the path to the text file
    LINE    will be replaced by the line number
    COLUMN  (optional) will be replaced by the column number
    Note: you will need to replace 'PATH:LINE:COLUMN' by the actual
    syntax the editor you want to use supports; e.g.:
    gedit +LINE:COLUMN PATH
    
    If PATH or LINE aren't present in the command, this setting
    will be ignored and the file will be opened by the default text
    editor.
is: Sniðið er t.d. 'editorExec PATH:LINE:COLUMN'
    
    PATH    verður skipt út fyrir slóðina að textaskránni
    LINE    verður skipt út fyrir línunúmerið
    COLUMN  (valkvæmt) verður skipt út fyrir dálknúmerið
    Ath.: þú þarft að breyta 'PATH:LINE:COLUMN' í samræmi við
    málsniðið sem ritillinn sem þú vilt nota styður; t.d.:
    gedit +LINE:COLUMN PATH
    
    Ef PATH eða LINE eru ekki til staðar í skipuninni, verður þessi
    stilling hunsuð og skráin opnuð með sjálfgefna textaritlinum.

en: Text Editor Custom Command
is: Sérsniðin skipun fyrir textaritil

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, general)
en: General Settings
is: Almennar stillingar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, iconSelectButton)
en: Select the icon displayed on tabs using this profile
is: Veldu táknið sem birtist á flipum sem nota prófílinn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: A descriptive name for the profile
is: Lýsandi heiti fyrir prófílinn

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: Profile name
is: Heiti prófíls

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, setAsDefaultButton)
en: Default Profile
is: Sjálfgefinn prófíll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Command:
is: Skipun:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, commandEdit)
en: The command to execute when new terminal sessions are created using this profile
is: Skipunin sem á að keyra þegar ný skjáhermiseta er búin til með þessum prófíl

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: I&nitial directory:
is: Upp&hafsmappa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, initialDirEdit)
en: The initial working directory for new terminal sessions using this profile
is: Upphafsmappan fyrir nýja skjáhermissetu sem notar þennan prófíl

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, dirSelectButton)
en: Choose the initial directory
is: Veldu upphafsmöppu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, startInSameDirButton)
en: Start in same directory as current session
is: Byrja í sömu möppu og núverandi seta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Environment:
is: Umhverfi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, environmentEditButton)
en: Edit the list of environment variables and associated values
is: Breyta lista yfir umhverfisbreytur og tengd gildi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Initial terminal si&ze:
is: Upphafsst&ærð skjáhermis:

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, useCurrentWindowSizeNote)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Settings → Configure Konsole → General → Remember window size</span> must be disabled for these entries to work.</p></body></html>
is: <html><head/><body><p><span style=" font-style:italic;">Stillingar → Grunnstilla Konsole → Almennt → Muna gluggastærð</span> verður að vera óvirkt til að þessar færslur virki.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, terminalBellLabel)
en: &Terminal bell mode:
is: Bjöllus&nið skjáhermis:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, semantic)
en: Semantic Integration
is: Merkingarleg virkni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, semanticUpDown)
en: Up/Down Arrows emulation
is: Hermt eftir upp-/niðurörvum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, semanticInputClick)
en: Mouse click in input line moves cursor
is: Músarsmellur í inntakslínu færir bendilinn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Semantic hints:
is: Vísbendingar út frá merkingu:

[ctx: Never]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, semanticHintsNever) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBarsNever) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBackgroundNever) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alternatingBarsNever) i18n: ectx: prop
en: Never
is: Aldrei

[ctx: When showing URL hints]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, semanticHintsURL) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBarsURL) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBackgroundURL) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alternatingBarsURL) i18n: ectx: property (te
en: When URL hints show
is: Þegar slóðavísbendingar birtast

[ctx: Always]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, semanticHintsAlways) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBarsAlways) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, errorBackgroundAlways) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, alternatingBarsAlways) i18n: ectx: 
en: Always
is: Alltaf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: Red error bars:
is: Rauð strik við villur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Red error background:
is: Rauður bakgrunnur á villu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: Alternating bars:
is: Strik til skiptis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_50)
en: Alternating background:
is: Bakgrunnur til skiptis:

[ctx: @info]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, note)
en: Key bindings control how combinations of keystrokes in the terminal window are converted into the stream of characters that is then sent to the current terminal program. For more information on how to customize the key bindings check the Konsole Handbook.
is: Lyklasamsetningar stjórna því hvernig það er túlkað í skjáhermisglugga þegar slegið er samtímis á nokkra lykla og túlkunin svo send til skjáhermisforritsins sem er í gangi. Frekari upplýsingar um sérstillingar á lyklasamsetningum er að finna í Konsole handbókinni.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: Create a new key bindings scheme based upon the selected bindings
is: Búa til nýtt lyklasamsetningarskema sem byggt er á völdum samsetningum

[ctx: @action:button Create an alternate key binding]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: New...
is: Nýtt...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editKeyBindingsButton)
en: Edit the selected key bindings scheme
is: Breyta valda lyklasamsetningarskemanu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton)
en: Delete the selected key bindings scheme
is: Eyða valda lyklasamsetningarskemanu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, resetKeyBindingsButton)
en: Reset the selected key bindings scheme to its default values
is: Endurstilla valda lyklasamsetningarskemað á sjálfgefin gildi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Text interaction
is: Textavinnsla

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_11) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, wordCharacterEdit)
en: Characters which are considered part of a word when double-clicking to select whole words in the terminal.
is: Stafir sem teljast vera hluti orðs þegar tvísmellt er á það til að velja allt orðið í skjáhermi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Word characters:
is: Orðastafir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Triple-click selects:
is: Þrefaldur smellur velur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tripleClickSelectsTheWholeLine)
en: &The whole line
is: &Alla línuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tripleClickSelectsFromMousePosition)
en: From mouse position to the end of &line
is: Frá músarbendli og út að enda &línu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Middle-click pastes:
is: Miðjusmellur límir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pasteFromClipboardButton)
en: From clipboard
is: Af klippispjaldi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pasteFromX11SelectionButton)
en: From selection
is: Það sem er valið

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Copy options:
is: Afritunarvalkostir:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyTextToClipboardButton)
en: Automatically copy selected text into clipboard
is: Afrita sjálfkrafa valinn texta á klippispjaldið

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyTextToClipboardButton)
en: Copy on select
is: Afrita við val

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyTextAsHTMLButton)
en: Copy text as HTML (including formatting, font faces, colors... etc)
is: Afrita texta sem HTML (þ.m.t. forsnið, leturgerðir, liti... o.s.frv.)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyTextAsHTMLButton)
en: Copy text as HTML
is: Afrita texta sem HTML

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, trimLeadingSpacesButton)
en: Trim leading spaces in selected text, useful in some instances
is: Klippa burt auð bil fremst í völdum texta, gagnlegt í sumum tilvikum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimLeadingSpacesButton)
en: Trim leading spaces
is: Klippa burt auð bil fremst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, trimTrailingSpacesButton)
en: Trim trailing spaces in selected text, useful in some instances
is: Klippa burt auð bil aftast í völdum texta, gagnlegt í sumum tilvikum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimTrailingSpacesButton)
en: Trim trailing spaces
is: Klippa burt auð bil aftast

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, underlineLinksButton)
en: Text recognized as a link or an email address will be underlined when hovered by the mouse pointer.
is: Texti sem er greindur sem tengill eða netfang verður undirstrikaður þegar músarbendillinn sveimar yfir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underlineLinksButton)
en: Underline links
is: Undirstrika tengla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, underlineFilesButton)
en: Text recognized as a file will be underlined when hovered by the mouse pointer.
is: Texti sem er skrárheiti verður undirstrikaður þegar músarbendillinn sveimar yfir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underlineFilesButton)
en: Underline files
is: Undirstrika skrárheiti

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textEditorCommandLabel) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, textEditorCombo)
en: Text editor to use when opening text file URLs at a given line/column.
is: Textaritill sem á að nota þegar textaskrárslóð er opnuð á tiltekinni línu/dálki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textEditorCommandLabel)
en: Text Editor Command:
is: Textaritilsskipun:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, openLinksByDirectClickButton)
en: Text recognized as a file, link or an email address can be opened by direct mouse click.
is: Texta, sem greindur er sem skrá, tengill eða netfang, er hægt að opna með músarsmelli.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, openLinksByDirectClickButton)
en: Open files/links by direct click
is: Opna skrár/tengla með músarsmelli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowLinkEscapeSequenceButton)
en: Allow escape sequences for links
is: Leyfa lausnarrunur fyrir tengla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, allowLinkEscapeSequenceButtonWarning)
en: <b>WARNING</b>: This has security implications as it allows malicious URLs to be shown as another URL or hidden.<br>Make sure you understand the implications before turning this on.
is: <b>AÐVÖRUN</b>: Þetta felur í sér öryggisógnir þar sem spillislóðir gætu birst sem aðrar slóðir eða jafnvel faldar.<br>Kynntu þér vel hvað þetta felur í sér áður en kveikt er á þessum valkosti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Allowed link formats:
is: Leyfilegt tenglasnið:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, linkEscapeSequenceTexts)
en: The formats of possible links, like http://, https:// and file://
is: Snið tengla, eins og http://, https:// og file://

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ctrlRequiredForDragButton)
en: Selected text will require control key plus click to drag.
is: Til að hægt sé að draga valinn texta þarf að nota Ctrl-lykil og mús.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ctrlRequiredForDragButton)
en: Require Ctrl key for drag && drop
is: Krefjast Ctrl-lykils til að draga og sleppa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableAlternateScrollingButton)
en: Mouse scroll wheel will emulate up/down key presses in programs that use the Alternate Screen buffer (e.g. less)
is: Flettihjól músarinnar hermir eftir upp-/niðurörvum í forritum sem nota aukaskjáminni (t.d. less)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableAlternateScrollingButton)
en: Enable Alternate Screen buffer scrolling
is: Virkja flettingu í aukaskjáminni

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, dropUrlsAsText)
en: Always paste dropped files and URLs as text without offering move, copy and link actions.
is: Alltaf líma skrár og slóðir sem er sleppt sem texta án þess að bjóða upp á aðgerðirnar færa, afrita eða tengja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dropUrlsAsText)
en: Disable drag && drop menu for files && URLs
is: Gera draga og sleppa-valmynd óvirka fyrir skrár og slóðir

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableMouseWheelZoomButton)
en: Pressing Ctrl+scrollwheel will increase/decrease the text size.
is: Ctrl+flettihjól stækkar/minnkar textann.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableMouseWheelZoomButton)
en: Allow Ctrl+scrollwheel to zoom text size
is: Nota Ctrl+flettihjól til að breyta stærð textans

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowColorFilters)
en: When positioning the mouse over a hexadecimal color it will be displayed in a frame next to the mouse pointer
is: Þegar músarbendillinn er settur yfir hex-litakóða birtist liturinn í ramma við hliðina á músarbendlinum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowColorFilters)
en: Preview Colors on hover
is: Forskoða liti undir músarbendli

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, allowMouseTrackingButton)
en: Some terminal applications have mouse support, this allows them to get it by default. It can be toggled on/off while running as well.
is: Sum skeljaforrit geta notað músina, þessi stilling gerir þeim kleift að nota hana sjálfgefið. Einnig er hægt er að slökkva og kveikja á þessu í keyrslu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, allowMouseTrackingButton)
en: Allow terminal applications to handle clicks and drags
is: Leyfa skeljaforritum að taka við músaraðgerðum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, historySizeLabel)
en: Scrollback:
is: Afturrakning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scroll Page Up/Down:
is: Skruna upp/niður um síðu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, highlightScrolledLinesButton)
en: Highlight the lines coming into view
is: Áherslulita línurnar sem birtast í glugganum

[ctx: @option:radio Hide the scroll bar]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarHiddenButton)
en: Hidden
is: Falin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMarkerSize)
en: Size of each marker (as a percentage of scrollbar length):
is: Stærð hvers merkis (sem hlutfall af lengd skrunstikunnar):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Highlighting:
is: Áherslulitun:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollHalfPage)
en: Scroll the page the half height of window
is: Skruna síðunni um hálfa hæð gluggans

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollHalfPage)
en: Half screen heigh&t
is: Hálf hæ&ð glugga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelMarkerColor)
en: Color of scrollbar markers:
is: Litur á merkjum á skrunstiku:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelReflowLines)
en: Reflow Lines:
is: Endurstilla línuflæði:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollFullPage)
en: Scroll the page the full height of window
is: Skruna síðunni um fulla hæð gluggans

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollFullPage)
en: F&ull screen height
is: &Full hæð gluggans

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Show the scroll bar on the right side of the terminal window
is: Sýna skrunstikuna hægra megin á skjáhermisglugganum

[ctx: @option:radio Show scrollbar on the right side]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Ri&ght side
is: Hæ&gra megin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: Show the scroll bar on the left side of the terminal window
is: Sýna skrunstikuna vinstra megin á skjáhermisglugganum

[ctx: @option:radio Show scrollbar on the left side]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: &Left side
is: V&instra megin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reflowLinesButton)
en: Reflow lines when terminal resizes
is: Endurstilla línuflæðið þegar stærð skjáhermisins er breytt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelSize)
en: Scrollbar position:
is: Staðsetning skrunstiku:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Tab Titles
is: Heiti flipa

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabMonitoringGroup)
en: Tab Monitoring
is: Vöktun flipa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, silenceSecondsLabel)
en: Threshold for continuous silence:
is: Mörk fyrir samfellda þögn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, silenceSecondsSpinner)
en: The threshold for continuous silence to be detected by Konsole
is: Mörkin fyrir samfellda þögn og hvenær Konsole greinir hana

[ctx: @label:textbox Unit of scrollback]
en:  line |  lines
is[0]:  lína
is[1]:  línur

[ctx: @info:whatsthis]
en: When using this option, the scrollback data will be saved to RAM. If you choose a huge value, your system may run out of free RAM and cause serious issues with your system.
is: Þegar þessi valkostur er notaður eru afturrakningargögnin vistuð í vinnsluminni. Ef þú velur mjög stóra tölu getur vinnsluminni tölvunnar fyllst sem getur valdið alvarlegum kerfisvanda.

[ctx: @info:tooltip]
en: When using this option, the scrollback data will be written unencrypted to temporary files. Those temporary files will be deleted automatically when Konsole is closed in a normal manner.<nl/>Use <emphasis>Settings → Configure Konsole → Temporary Files</emphasis> to select the location of the temporary files.
is: Þegar þessi valkostur er notaður eru afturrakningargögnin skrifuð í ódulritaðar bráðabirgðaskrár. Þessum bráðabirgðaskrám verður eytt sjálfkrafa þegar Konsole er lokað á venjulegan hátt.<nl/>Notaðu <emphasis>Stillingar → Grunnstilla Konsole → Bráðabirgðaskrá</emphasis> til að velja hvar bráðabirgðaskrárnar eru staðsettar.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, fixedSizeHistoryButton)
en: Limit the remembered output to a fixed number of lines
is: Takmarka feril í minni við fastan fjölda lína

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fixedSizeHistoryButton)
en: Fi&xed size:
is: F&öst stærð:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, historyLineSpinner)
en: Number of lines of output to remember
is: Fjöldi lína sem á að muna

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, unlimitedHistoryButton)
en: Remember all output produced by the terminal
is: Muna allt úttak sem skjáhermirinn sendir frá sér

[ctx: Save all lines to the scrollback history]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, unlimitedHistoryButton)
en: &Unlimited
is: Ó&takmarkað

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, noHistoryButton)
en: Do not remember previous output
is: Ekki muna fyrra úttak

[ctx: Do not save any lines to the scrollback history]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noHistoryButton)
en: &None
is: E&kkert

[ctx: @label:textbox]
en: Find...
is: Finna...

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the text to search for here
is: Sláðu textann inn hér til að leita

[ctx: @action:button Go to the next phrase]
en: Next
is: Næsta

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the next match for the current search phrase
is: Finna næsta tilfelli af leitarstrengnum

[ctx: @action:button Go to the previous phrase]
en: Previous
is: Fyrra

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the previous match for the current search phrase
is: Finna fyrra tilfelli af leitarstrengnum

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the options menu
is: Birta valkostavalmyndina

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the search bar
is: Loka leitarglugganum

[ctx: @item:inmenu]
en: Case sensitive
is: Háð há-/lágstöfum

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether the search is case sensitive
is: Stillir hvort leit sé háð há-/lágstöfum

[ctx: @item:inmenu]
en: Match regular expression
is: Samsvara reglulegri segð

[ctx: @item:inmenu]
en: Highlight all matches
is: Áherslulita allar samsvaranir

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether matching text should be highlighted
is: Stillir hvort samsvarandi texti verði áherslulitaður

[ctx: @item:inmenu]
en: Search backwards
is: Leita afturábak

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether search should start from the bottom
is: Stillir hvort leitin á að byrja neðst

[ctx: @item:inmenu]
en: No wrap
is: Ekki fara hringinn

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether search should stop instead of wrapping
is: Velur hvort leitin stöðvast í stað þess að halda áfram hringinn

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for the current search phrase from the bottom
is: Leita að núverandi leitarorði neðan frá og upp

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for the current search phrase from the top
is: Leita að núverandi leitarorði ofan frá og niður

en: Print Shell
is: Prentskel

[ctx: @label:listbox No color selected]
en: None
is: Ekkert

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, remoteTabTitleEdit)
en: Tab title format used when a remote command (e.g. connection to another computer via SSH) is being executed
is: Titilsnið flipa notað þegar fjartengd skipun (þ.e. tenging við aðra tölvu um SSH) er keyrð

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Remote tab title format:
is: Titilsnið fjartengingarflipa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Tab title format:
is: &Titilsnið flipa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, tabTitleEdit)
en: Normal tab title format
is: Titilsnið venjulegs flipa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Tab Co&lor:
is: Flipa&litur:

en: Program Name: %n
is: Heiti forrits: %n

en: Current Directory (Short): %d
is: Núverandi mappa (stutt): %d

en: Current Directory (Long): %D
is: Núverandi mappa (langt): %D

en: Window Title Set by Shell: %w
is: Titill glugga sem skelin setur: %w

en: Session Number: %#
is: Númer setu: %#

en: User Name: %u
is: Notandanafn: %u

en: Local Host: %h
is: Staðbundin vél: %h

en: User's Bourne prompt sigil: %B
is: Merki notanda á Bourne-kvaðningu: %B

en: User Name@ (if given): %U
is: Notandanafn@ (ef gefið upp): %U

en: Remote Host (Short): %h
is: Fjartengd vél (stutt): %h

en: Remote Host (Long): %H
is: Fjartengd vél (langt): %H

en: Command and arguments: %c
is: Skipun og viðföng: %c

en: Insert
is: Setja inn

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert title format
is: Setja inn titilsnið

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert remote title format
is: Setja inn titilsnið fyrir fjartengingu

[ctx: @info:tooltip]
en: Maximize terminal
is: Fullstækka skjáhermi

[ctx: @info:tooltip]
en: Move terminal to new tab
is: Færa skjáherminn á nýjan flipa

[ctx: @info:tooltip]
en: Close terminal
is: Loka skjáhermi

[ctx: @info:tooltip]
en: Restore terminal
is: Endurheimta skjáhermi

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a new tab
is: Opna nýjan flipa

[ctx: @info:tooltip]
en: Close this tab
is: Loka þessum flipa

[ctx: @action:inmenu]
en: &Detach Tab
is: &Losa flipa af

[ctx: @action:inmenu]
en: &Configure or Rename Tab...
is: &Grunnstilla eða endurnefna flipa...

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
is: Loka flipa
