konsole - en to ja translation catalogue (447 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: File
ja: ファイル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: Edit
ja: 編集

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: View
ja: 表示

note: i18n: ectx: Menu (view-split)
en: Split View
ja: ビューを分割(&V)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
ja: 設定

note: i18n: ectx: Menu (plugins)
en: Plugins
ja: プラグイン

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
ja: ヘルプ

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

note: i18n: ectx: Menu (history)
en: S&crollback
ja: スクロールバック(&L)

note: i18n: ectx: ToolBar (sessionToolbar)
en: Session Toolbar
ja: セッションツールバー

[ctx: @info:shell]
en: Name of profile to use for new Konsole instance
ja: 新しい Konsole インスタンスに使用するプロファイルの名前

[ctx: @info:shell]
en: Create tabs as specified in given tabs configuration file
ja: タブ設定ファイルに指定されているとおりに新しいタブを作成

[ctx: @info:shell]
en: Start Konsole in the background and bring to the front when Ctrl+Shift+F12 (by default) is pressed
ja: Konsole をバックグラウンドで起動し、F12 を押したときに前面に表示

[ctx: @info:shell]
en: Run in a separate process
ja: 別のプロセスで実行

[ctx: @info:shell]
en: Disable transparent backgrounds, even if the system supports them.
ja: システムがサポートしていても透明の背景を無効にします。

[ctx: @info:shell]
en: List the available profiles
ja: 利用可能なプロファイルを一覧表示

[ctx: @info:shell]
en: Change the value of a profile property.
ja: プロファイルのプロパティを変更する

[ctx: @info:shell]
en: Arguments passed to command
ja: コマンドに渡す引数

[ctx: @item:inmenu The user's name and host they are connected to via ssh]
en: %1 on %2
ja: %1 (%2)

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground
ja: 前景色

[ctx: @item:intable palette]
en: Background
ja: 背景色

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1
ja: 色 1

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2
ja: 色 2

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3
ja: 色 3

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4
ja: 色 4

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5
ja: 色 5

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6
ja: 色 6

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7
ja: 色 7

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8
ja: 色 8

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Intense)
ja: 前景 (強調)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Intense)
ja: 背景 (強調)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Intense)
ja: 色 1 (強調)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Intense)
ja: 色 2 (強調)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Intense)
ja: 色 3 (強調)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Intense)
ja: 色 4 (強調)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Intense)
ja: 色 5 (強調)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Intense)
ja: 色 6 (強調)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Intense)
ja: 色 7 (強調)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Intense)
ja: 色 8 (強調)

[ctx: @item:intable palette]
en: Foreground (Faint)
ja: 前景 (目立たない色)

[ctx: @item:intable palette]
en: Background (Faint)
ja: 背景 (目立たない色)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 1 (Faint)
ja: 色 1 (目立たない色)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 2 (Faint)
ja: 色 2 (目立たない色)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 3 (Faint)
ja: 色 3 (目立たない色)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 4 (Faint)
ja: 色 4 (目立たない色)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 5 (Faint)
ja: 色 5 (目立たない色)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 6 (Faint)
ja: 色 6 (目立たない色)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 7 (Faint)
ja: 色 7 (目立たない色)

[ctx: @item:intable palette]
en: Color 8 (Faint)
ja: 色 8 (目立たない色)

[ctx: @item]
en: Un-named Color Scheme
ja: 名前のない色スキーム

[ctx: @label:listbox Column header text for color names]
en: Name
ja: 名前

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual colors]
en: Color
ja: 色

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual intense colors]
en: Intense color
ja: 目立つ色

[ctx: @label:listbox Column header text for the actual faint colors]
en: Faint color
ja: 目立たない色

[ctx: @info:status]
en: The background transparency setting will not be used because your desktop does not appear to support transparent windows.
ja: あなたのデスクトップは透明のウィンドウをサポートしていないようなので、背景の透明度の設定は適用されません。

[ctx: @title:window]
en: Select wallpaper image file
ja: 壁紙にする画像ファイルを選択

[ctx: @label:textbox Filter in file open dialog]
en: Supported Images
ja: サポートされた画像

[ctx: @title:window]
en: New Color Scheme
ja: 新しい色スキーム

[ctx: @title:window]
en: Edit Color Scheme
ja: 色スキームを編集

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose color
ja: クリックで色を選択

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose intense color
ja: クリックして目立つ色を選択

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to choose Faint color
ja: クリックして目立たない色を選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, descriptionLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, discriptionLabel)
en: Description:
ja: 説明:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, blurCheckBox)
en: Blur background
ja: 背景をぼかす

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyLabel)
en: Background color transparency:
ja: 背景色の透明度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, transparencyPercentLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperTransparencyPercentLabel)
en: Percent
ja: パーセント

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperTransparencyLabel)
en: Wallpaper transparency:
ja: 壁紙の透明度:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wallpaperLabel)
en: Background image:
ja: 背景画像:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, wallpaperPath)
en: Edit the path of the background image
ja: 背景画像のパスを編集

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, wallpaperSelectButton)
en: Choose the background image
ja: 背景画像を選択

en: Copy Input
ja: 入力をコピー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filter:
ja: フィルタ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllButton)
en: Select All
ja: すべて選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deselectAllButton)
en: Deselect All
ja: すべて選択解除

en: Copy Location
ja: 場所をコピー

en: Generating Thumbnail
ja: サムネイルを生成中

en: Open Link
ja: リンクを開く

en: Copy Link Address
ja: リンクアドレスをコピー

en: Send Email To...
ja: メールを送信...

en: Copy Email Address
ja: メールアドレスをコピー

[ctx: @title:window]
en: Select font
ja: フォントを選択

[ctx: @action:button]
en: Show all fonts
ja: すべてのフォントを表示

[ctx: @title:window]
en: Adjust Scrollback
ja: スクロールバック(&L)

[ctx: @info:status]
en: Any adjustments are only temporary to this session.
ja: あらゆる調整はこのセッションのみの一時的なものです。

en: Key Combination
ja: キーの組み合わせ

en: Output
ja: 出力

en: New Key Binding List
ja: 新しいキーバインドリスト

en: Edit Key Binding List
ja: キーバインドリストを編集

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnAdd)
en: Add
ja: 追加

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Remove
ja: 削除

[ctx: Title of the area where you test your keys are properly configured]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Test Area
ja: テスト領域

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Input:
ja: 入力:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Output:
ja: 出力:

[ctx: @title]
en: Terminal emulator
ja: ターミナルエミュレータ

[ctx: @info:credit]
en: General maintainer, bug fixes and general improvements
ja: 全般的なメンテナー、バグ修正と全般的な改良

[ctx: @info:credit]
en: Previous maintainer, ported to KDE4
ja: 以前のメンテナー、KDE4 に移植

[ctx: @info:credit]
en: Original author
ja: オリジナルの作者

[ctx: @info:credit]
en: Major refactoring, bug fixes and major improvements
ja: 大規模なリファクタリング、バグ修正と全般的な改良

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and general improvements
ja: バグ修正と全般的な改良

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and major improvements
ja: バグ修正と大幅な改良

[ctx: @info:credit]
en: General improvements
ja: 全般的な改良

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes
ja: バグ修正

[ctx: @info:credit]
en: Solaris support and history
ja: Solaris サポートと履歴

[ctx: @info:credit]
en: Bug fixes and improved startup performance
ja: バグ修正、起動時のパフォーマンスを改善

[ctx: @info:credit]
en: Marking improvements
ja: マーキングの改良

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    Toolbar and session names
ja: 埋め込み Konsole
    ツールバーとセッション名

[ctx: @info:credit]
en: Embedded Konsole
    General improvements
ja: 埋め込み Konsole
    全般的な改良

[ctx: @info:credit]
en: Visual effects
ja: 視覚効果

[ctx: @info:credit]
en: Code from the kvt project
    General improvements
ja: kvt プロジェクトからのコード
    全般的な改良

[ctx: @info:credit]
en: Schema and text selection improvements
ja: スキーマとテキスト選択の改良

[ctx: @info:credit]
en: SGI port
ja: SGI への移植

[ctx: @info:credit]
en: FreeBSD port
ja: FreeBSD への移植

[ctx: @info:credit]
en: Thanks to many others.
ja: その他たくさんの方々に感謝します。

[ctx: @action:inmenu]
en: &New Tab
ja: 新しいタブ(&N)

[ctx: @action:inmenu]
en: &Clone Tab
ja: タブを複製(&C)

[ctx: @action:inmenu]
en: New &Window
ja: 新しいウィンドウ(&W)

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

[ctx: @title:menu]
en: &Bookmarks
ja: ブックマーク(&B)

en: &Window Color Scheme
ja: ウィンドウの色スキーム(&W)

[ctx: @action:inmenu]
en: Manage Profiles...
ja: プロファイルの管理...

[ctx: @item]
en: Activate Menu
ja: メニューをアクティブにする

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Tab Layout...
ja: タブのレイアウトを保存...

[ctx: @action:inmenu]
en: Load Tab Layout...
ja: タブのレイアウトを読み込む...

[ctx: @info]
en: There is a process running in this window. Do you still want to quit? | There are %1 processes running in this window. Do you still want to quit?
ja[0]: このウィンドウで %1 個のタブを開いています。それでも終了しますか？

[ctx: @title]
en: Confirm Close
ja: 終了の確認

[ctx: @action:button]
en: Close &Window
ja: ウィンドウを閉じる(&W)

[ctx: @action:button]
en: Close Current &Tab
ja: 現在のタブを閉じる(&T)

[ctx: @info]
en: There are %1 open terminals in this window. Do you still want to quit?
ja: このウィンドウで %1 個のターミナルを開いています。それでも終了しますか？

[ctx: @title Preferences page name]
en: Profiles
ja: プロファイル

[ctx: @title Preferences page name]
en: General
ja: 一般

[ctx: @title Preferences page name]
en: Memory
ja: メモリ

[ctx: @title Preferences page name]
en: Tab Bar / Splitters
ja: タブバー/スプリッター

[ctx: @title Preferences page name]
en: Temporary Files
ja: 一時ファイル

[ctx: @title Preferences page name]
en: Thumbnails
ja: サムネイル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Shortcut:
ja: ショートカット:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filterLine) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filterText)
en: Filter...
ja: フィルタ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title
ja: タイトル

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, group) i18n: ectx: property (currentText), widget (QComboBox, folder)
en: Default
ja: 標準

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Command
ja: コマンド

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Warnings
ja: 警告

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: Save
ja: 保存

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCancel)
en: Cancel
ja: キャンセル

en: Quick Commands
ja: クイックコマンド

en: Show Quick Access
ja: クイックアクセスを表示

en: Show Quick Commands
ja: クイックコマンドを表示

[ctx: @item:inlistbox The default list of ssh hosts]
en: Default
ja: 標準

en: SSH Config
ja: SSH 設定

en: Host: %1
ja: ホスト: %1

en: SSH Manager
ja: SSH マネージャ

en: Show SSH Manager
ja: SSH マネージャを表示

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: @title:window]
en: Delete SSH Configurations
ja: SSH 設定を削除

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Shortcut
ja: ショートカット

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, btnManageProfile)
en: Manage profile
ja: プロファイルを管理

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Username
ja: ユーザ名

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Profile
ja: プロファイル

en: No plugins available
ja: 利用可能なプラグインはありません

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PrintOptions) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, OutputOptions)
en: Output Options
ja: 出力オプション

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, printerFriendly) i18n: ectx: label, entry (PrinterFriendly), group (PrintOptions)
en: Printer &friendly mode (black text, no background)
ja: プリンタに適したモード (黒のテキスト、背景なし) (&F)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scaleOutput) i18n: ectx: label, entry (ScaleOutput), group (PrintOptions)
en: &Scale output
ja: 出力を拡大縮小する(&S)

[ctx: Name of the built-in profile]
en: Built-in
ja: ビルトイン

en: Default profile
ja: 標準プロファイル

[ctx: @title:column Profile name]
en: Name
ja: 名前

[ctx: @title:column Profile keyboard shortcut]
en: Shortcut
ja: ショートカット

[ctx: @label:textbox added to the name of the built-in profile, to point out it's read-only]
en:  [Read-only]
ja:  [読み取り専用]

[ctx: @label:textbox added to the name of the current default profile]
en:  [Default]
ja:  [標準]

[ctx: @info:tooltip]
en: Double click to change shortcut
ja: ダブルクリックでショートカットを変更

en: Save Output From %1
ja: %1 の出力を保存

en: %1 is an invalid URL, the output could not be saved.
ja: %1 は無効な URL です。出力を保存できませんでした。

en: A problem occurred when saving the output.
    %1
ja: 出力を保存するときに問題が発生しました。
    %1

en: Black on Light Yellow
ja: 明るい黄色の地に黒

en: Black on Random Light
ja: ランダムな明るい色の地に黒

en: Black on White
ja: 白地に黒

en: Blue on Black
ja: 黒地に青

en: Dark Pastels
ja: ダークパステル

en: Green on Black
ja: 黒地に緑

en: Linux Colors
ja: Linux 色

en: Red on Black
ja: 黒地に赤

en: White on Black
ja: 黒地に白

en: Default (XFree 4)
ja: 標準 (XFree 4)

en: Linux console
ja: linux コンソール

en: Solaris console
ja: Solaris コンソール

en: Could not find binary:
ja: 実行ファイルが見つかりませんでした:

[ctx: @info:shell Alert the user with red color text]
en: Warning:
ja: 警告:

en: Could not find an interactive shell to start.
ja: 開始するインタラクティブシェルが見つかりませんでした。

en: Could not find '%1', starting '%2' instead.  Please check your profile settings.
ja: '%1' が見つかりませんでした。代わりに '%2' を起動します。プロファイルの設定を確認してください。

en: Could not start program '%1' with arguments '%2'.
ja: プログラム '%1' を引数 '%2' で開始できませんでした。

en: Show session
ja: セッションを表示

[ctx: @info:shell This session is done]
en: Finished
ja: 終了

en: Program '%1' crashed.
ja: プログラム '%1' はクラッシュしました。

en: Program '%1' exited with status %2.
ja: プログラム '%1' はステータス %2 で終了しました。

en: ZModem Progress
ja: ZModem の進捗

en: Konsole does not know how to open the bookmark:
ja: Konsole はこのブックマークの開き方が分かりません:

en: &Close Session
ja: セッションを閉じる(&C)

en: Open File Manager
ja: ファイルマネージャを開く(&O)

en: Copy
ja: コピー

en: Split View Left-Right
ja: ビューを左右に分割

en: Split View Top-Bottom
ja: ビューを上下に分割

en: Paste Selection
ja: 選択を貼り付け

en: &Select All
ja: すべて選択(&S)

en: Save Output &As...
ja: 名前を付けて出力を保存(&A)...

en: &Print Screen...
ja: 画面を印刷(&P)...

en: Adjust Scrollback...
ja: スクロールバックの調整...

en: Clear Scrollback
ja: スクロールバックをクリア

en: Clear Scrollback and Reset
ja: スクロールバックをクリア＆リセット(&R)

en: Switch Profile
ja: プロファイルの切り替え

en: Set &Encoding
ja: エンコーディングを設定(&E)

en: &All Tabs in Current Window
ja: 現在のウィンドウのすべてのタブ(&A)

en: &Select Tabs...
ja: タブを選択(&S)...

[ctx: @action:inmenu Do not select any tabs]
en: &None
ja: なし(&N)

en: Copy Input To
ja: 入力をコピー(&I)

en: &ZModem Upload...
ja: ZModem アップロード(&Z)...

en: Monitor for &Activity
ja: 活動を監視(&A)

en: Monitor for &Silence
ja: 休止を監視(&S)

en: Enlarge Font
ja: フォントサイズを大きく

en: Shrink Font
ja: フォントサイズを小さく

en: Reset Font Size
ja: フォントサイズをリセット

en: Send Signal
ja: シグナルを送信

en: &Suspend Task
ja: 停止(&S)

en: &Continue Task
ja: 現在のタブを閉じる(&C)

en: &Hangup
ja: ハングアップ(&H)

en: &Interrupt Task
ja: 割り込み(&I)

en: &Terminate Task
ja: 終了(&T)

en: &Kill Task
ja: 殺す(&K)

en: User Signal &1
ja: ユーザシグナル &1

en: User Signal &2
ja: ユーザシグナル &2

en: Create New Profile...
ja: 新しいプロファイルを作成...

en: Edit Current Profile...
ja: 現在のプロファイルを編集(&E)...

en: A program is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
ja: このセッションで実行中のプログラムがあります。本当に閉じますか？

en: The program '%1' is currently running in this session.  Are you sure you want to close it?
ja: プログラム %1 がこのセッションで実行中です。本当に閉じますか？

en: Confirm Close
ja: 終了の確認

[ctx: @action:button]
en: Close Program
ja: プログラムを閉じる

en: Save ZModem Download to...
ja: ZModem ダウンロードを保存...

en: <p>A ZModem file transfer attempt has been detected, but no suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
ja: <p>ZModem ファイル転送が試みられたようですが、適切な ZModem ソフトウェアがシステム上に見つかりませんでした。</p><p>rzsz か lrzsz パッケージをインストールしてください。</p>

en: <p>The current session already has a ZModem file transfer in progress.</p>
ja: <p>現在のセッションには実行中の ZModem ファイル転送が既にあります。</p>

en: <p>No suitable ZModem software was found on this system.</p><p>You may wish to install the 'rzsz' or 'lrzsz' package.</p>
ja: <p>適切な ZModem ソフトウェアがシステム上に見つかりませんでした。</p><p>rzsz か lrzsz パッケージをインストールしてください。</p>

en: Select Files for ZModem Upload
ja: ZModem でアップロードするファイルを選択

[ctx: @item:intable The session index]
en: Number
ja: 番号

[ctx: @item:intable The session title]
en: Title
ja: タイトル

[ctx: @title:window]
en: Configure
ja: 設定

[ctx: @item:intext Search options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Search:
ja: 検索:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_AllowMenuAccelerators) i18n: ectx: label, entry (AllowMenuAccelerators), group (KonsoleWindow)
en: Enable menu accelerators
ja: メニューのアクセラレータを有効化

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RememberWindowSize)
en: Remember window size
ja: ウィンドウサイズを保存

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ShowWindowTitleOnTitleBar) i18n: ectx: label, entry (ShowWindowTitleOnTitleBar), group (KonsoleWindow)
en: Show window title on the titlebar
ja: タイトルバーにウィンドウのタイトルを表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchRegExpression) i18n: ectx: label, entry (SearchRegExpression), group (SearchSettings)
en: Match using regular expressions
ja: 正規表現を利用して検索

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_UseSingleInstance) i18n: ectx: tooltip, entry (UseSingleInstance), group (KonsoleWindow)
en: When launching Konsole re-use existing process if possible
ja: Konsole を起動したときに、可能であれば既存のプロセスを再利用します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseSingleInstance) i18n: ectx: label, entry (UseSingleInstance), group (KonsoleWindow)
en: Run all Konsole windows in a single process
ja: すべての Konsole ウインドウを1つのプロセスで実行

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchHighlightMatches)
en: Highlight all matches
ja: 一致したものすべてを強調表示

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SearchCaseSensitive) i18n: ectx: tooltip, entry (SearchCaseSensitive), group (SearchSettings)
en: Sets whether the search is case sensitive
ja: 大文字と小文字を区別して検索するかどうかを設定します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchCaseSensitive)
en: Case sensitive
ja: 大文字と小文字を区別

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RemoveWindowTitleBarAndFrame) i18n: ectx: label, entry (RemoveWindowTitleBarAndFrame), group (KonsoleWindow)
en: Remove window titlebar and frame
ja: ウィンドウのタイトルバーと枠を非表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Process and window:
ja: プロセスとウィンドウ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Notifications:
ja: 通知:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, enableAllMessagesButton)
en: All dialogs will be shown again
ja: すべてのダイアログを再表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableAllMessagesButton)
en: Enable all "Don't Ask Again" messages
ja: すべての「次回から確認しない」メッセージを有効化

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_SearchReverseSearch) i18n: ectx: tooltip, entry (SearchReverseSearch), group (SearchSettings)
en: Sets whether search should start from the bottom
ja: 下から検索を開始するときの設定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_SearchReverseSearch) i18n: ectx: label, entry (SearchReverseSearch), group (SearchSettings)
en: Search backwards
ja: 後方検索

note: i18n: ectx: tooltip, entry (ShowWindowTitleOnTitleBar), group (KonsoleWindow)
en: Show window title set by escape sequence on the titlebar
ja: タイトルバーにエスケープシーケンスを除いたタイトルを表示する

note: i18n: ectx: tooltip, entry (AllowMenuAccelerators), group (KonsoleWindow)
en: Allow users to access top menu through Alt+Key combination
ja: Alt キーとの組み合わせでトップメニューにアクセスできるようにする

note: i18n: ectx: label, entry (RememberWindowSize), group (KonsoleWindow)
en: Use current window size on next startup
ja: 終了時にウィンドウのサイズと位置を保存する

note: i18n: ectx: tooltip, entry (RememberWindowSize), group (KonsoleWindow)
en: The window size will be saved upon exiting Konsole
ja: 終了時にウィンドウのサイズと位置を保存する

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newProfileButton)
en: Create a new profile based on the selected profile
ja: 選択したプロファイルに基づいて新しいプロファイルを作成します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newProfileButton)
en: &New...
ja: 新規(&N)...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editProfileButton)
en: Edit the selected profile (this button is disabled for read-only profiles)
ja: 選択したプロファイルを編集します (このボタンは読み取り専用プロファイルでは無効化されます)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editProfileButton)
en: &Edit...
ja: 編集(&E)...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, deleteProfileButton)
en: Delete the selected profile
ja: 選択したプロファイルを削除します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteProfileButton)
en: &Remove
ja: 削除(&R)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: Set the selected profile as the default for new terminal sessions
ja: 選択したプロファイルを新しいターミナルセッションのデフォルトとして設定します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, setAsDefaultButton)
en: &Set as Default
ja: デフォルトにする(&S)

[ctx: @title:tab Tab bar settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, appearanceTab)
en: Appearance
ja: 外観

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showTabBarLabel)
en: Show:
ja: 表示:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ShowTabBarWhenNeeded)
en: When needed
ja: 必要な時に表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysShowTabBar)
en: Alwa&ys
ja: 常に表示(&Y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysHideTabBar)
en: &Never
ja: 表示しない(&N)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, positionLabel)
en: Position:
ja: 位置:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Top)
en: Above terminal area
ja: ターミナルの上

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Bottom)
en: Be&low terminal area
ja: ターミナルの下(&L)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, showCloseTabButtonLabel)
en: Show Close Tab button:
ja: タブを閉じるボタンの表示:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, OnTabBar)
en: On &the tab bar
ja: タブバー上に表示(&T)

[ctx: Do not show a close button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, None)
en: None
ja: なし

[ctx: @item:intext Miscellaneous Options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, miscellaneousAppearanceLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, miscellaneousBehaviorLabel)
en: Miscellaneous:
ja: その他:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_NewTabButton)
en: Show 'New Tab' button
ja: '新しいタブ' ボタンを表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ExpandTabWidth)
en: Expand individual tab widths to full window
ja: 個々のタブの幅をウィンドウ全体まで広げる

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TabBarUseUserStyleSheet)
en: Use user-defined stylesheet:
ja: ユーザ定義のスタイルシートを使用する:

[ctx: @item:intext Optional file path is empty]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, kcfg_TabBarUserStyleSheetFile)
en: (none)
ja: (なし)

[ctx: @title:tab Tab bar settings]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, behaviorTab)
en: Behavior
ja: 挙動

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, putNewTabsLabel)
en: Put new tabs:
ja: 新しいタブの配置:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, PutNewTabAtTheEnd)
en: At &the end
ja: タブの最後(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, PutNewTabAfterCurrentTab)
en: After current &tab
ja: 現在のタブの右(&T)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CloseTabOnMiddleMouseButton)
en: Close tab on middle-click
ja: 中クリックでタブを閉じる

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, splitTab)
en: Splits
ja: ビュー分割

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show Header:
ja: ヘッダを表示:

[ctx: @option:radio When needed show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ShowSplitHeaderWhenNeeded)
en: When needed
ja: 必要な時に表示

[ctx: @option:radio Never show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysHideSplitHeader)
en: Never
ja: 表示しない

[ctx: @option:radio Small height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleSmall)
en: Small
ja: 小

[ctx: @option:radio Medium height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleMedium)
en: Medium
ja: 中

[ctx: @option:radio Large height/width of splitter widget]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, SplitDragHandleLarge)
en: Large
ja: 大

[ctx: @option:radio Always show the split header]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, AlwaysShowSplitHeader)
en: Always
ja: 常に表示

[ctx: @option:radio File location; <filename>%1</filename>: path to directory placeholder]
en: System temporary directory (%1)
ja: システム一時ディレクトリ (%1)

[ctx: @option:radio File location; <filename>%1</filename>: path to directory placeholder]
en: User cache directory (%1)
ja: ユーザキャッシュディレクトリ (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Scrollback file location:
ja: スクロールバックファイルの場所:

[ctx: @option:radio Custom (file location); followed by text entry field]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_scrollbackUseSpecifiedLocation)
en: Custom:
ja: カスタム:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Size:
ja: サイズ:

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_ThumbnailSize)
en: px
ja: ピクセル

en: Size: %1 x %2
ja: サイズ: %1 x %2

[ctx: @action:button]
en: &Paste everything
ja: すべて貼り付け(&P)

en: Change &Directory To
ja: ディレクトリを変更(&D)

en: &Paste Location
ja: 場所を貼り付け(&P)

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View
ja: ビューを分割

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right
ja: ビューを左右に分割

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom
ja: ビューを上下に分割

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Automatically
ja: ビューを分割 (自動)

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Left/Right from next tab
ja: ビューを次のタブと左右に分割

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Top/Bottom from next tab
ja: ビューを次のタブと上下に分割

[ctx: @action:inmenu]
en: Split View Automatically from next tab
ja: ビューを次のタブと分割 (自動)

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 2x2 terminals
ja: 2x2 レイアウトの新しいタブを読み込む

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 2x1 terminals
ja: 2x1 レイアウトの新しいタブを読み込む

[ctx: @action:inmenu]
en: Load a new tab with layout 1x2 terminals
ja: 1x2 レイアウトの新しいタブを読み込む

[ctx: @action:inmenu]
en: Expand View
ja: ビューを広げる

[ctx: @action:inmenu]
en: Shrink View
ja: ビューを狭める

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Current &View
ja: 現在のビューを分離(&V)

[ctx: @action:inmenu]
en: Detach Current &Tab
ja: 現在のタブを分離(&T)

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Next Tab
ja: 次のタブ

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Previous Tab
ja: 前のタブ

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Last Tab
ja: 最後のタブに切り替え

[ctx: @action Shortcut entry]
en: Switch to Tab %1
ja: タブ %1 に切り替え

[ctx: @label:textbox]
en: A problem occurred when loading the Layout.
    %1
ja: レイアウトの読み込み中に問題が発生しました。
    %1

[ctx: @title:window]
en: Load Tab Layout
ja: タブのレイアウトを読み込む

en: No keyboard translator available.  The information needed to convert key presses into characters to send to the terminal is missing.
ja: キーボードトランスレータがありません。キー押下をターミナルに送る文字に変換するための情報がありません。

[ctx: Items that do not fit in other categories]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Miscellaneous:
ja: その他:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow terminal programs to create blinking sections of text
ja: ターミナルが点滅するテキストのセクションを作成するのを許可

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingTextButton)
en: Allow blinking text
ja: 点滅するテキストを許可する

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableFlowControlButton)
en: Allow the output to be suspended by pressing Ctrl+S
ja: Ctrl+S で出力を停止可能にする

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, colorSchemeTab)
en: Color scheme && font
ja: 色スキームとフォント

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: Create a new color scheme based upon the selected scheme
ja: 選択したスキームに基づいて新しい色スキームを作成します

[ctx: @action:button Create an alternate color scheme]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newColorSchemeButton)
en: New...
ja: 新規...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit the selected color scheme
ja: 選択した色スキームを編集します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editKeyBindingsButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, environmentEditButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, textEditorCustomBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editColorSchemeButton)
en: Edit...
ja: 編集...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeColorSchemeButton)
en: Delete the selected color scheme
ja: 選択した色スキームを削除します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Font:
ja: フォント:

[ctx: @action:button open a dialog with list of fonts]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseFontButton)
en: Choose...
ja: 選択...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, antialiasTextButton)
en: Smooth fonts
ja: フォントのアンチエイリアス

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boldIntenseButton)
en: Draw intense colors in bold font
ja: ボールドフォントは強い色調で表示する

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, useFontLineCharactersButton)
en: Use the selected font for line characters instead of the builtin code
ja: 組み込みコードの代わりに選択されたフォントの罫線文字を使用します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useFontLineCharactersButton)
en: Use line characters contained in font
ja: フォントに含まれる罫線文字を使用する

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, cursorTab)
en: Cursor
ja: カーソル

[ctx: A solid rectangular]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeBlock)
en: Block
ja: ブロック

[ctx: A vertical line on the left edge]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeIBeam)
en: I-Beam
ja: I-ビーム

[ctx: A hortizonal line on the bottom edge]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, cursorShapeUnderline)
en: Underline
ja: 下線

[ctx: Cursor color options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Color:
ja: 色:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, autoCursorColorButton)
en: Set the cursor to match the color of the character underneath it.
ja: カーソルの色をその下にある文字の色に合わせる

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, customCursorColorButton)
en: Use a custom, fixed color for the cursor
ja: カーソルを常に指定した色で描画する

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, customColorSelectButton)
en: Select the color used to draw the cursor
ja: カーソルを表示する色を選択

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton)
en: Make the cursor blink regularly
ja: カーソルを規則的に点滅

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableBlinkingCursorButton) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, alignToCenterButton)
en: Enabled
ja: 有効

[ctx: Items that do not fit in other categories]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, miscTab)
en: Miscellaneous
ja: その他

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Window:
ja: ウィンドウ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, showTerminalSizeHintButton)
en: Show terminal size in columns and lines in the center of window after resizing
ja: リサイズ後にウィンドウの中央にターミナルの行数と列数を表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTerminalSizeHintButton)
en: Show hint for terminal size after resizing
ja: リサイズ後にターミナルのサイズを表示

[ctx: Border color options]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, borderLabel)
en: Color:
ja: 色:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, lineSpacingSpinner)
en: The number of pixels between two lines
ja: 行間のピクセル数

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Emoji Font:
ja: 絵文字フォント:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableBidiRenderingButton)
en: Enable Bi-Directional display on terminals (valid for Arabic, Farsi or Hebrew only)
ja: ターミナルで双方向表示を有効化 (アラビア語・ペルシア語・ヘブライ語でのみ有効)

en: Edit Profile
ja: プロファイルを編集

[ctx: @title:tab Generic, common options]
en: General
ja: 全般

en: Tabs
ja: タブ

en: Appearance
ja: 外観

en: Scrolling
ja: スクロール

en: Keyboard
ja: キーボード

en: Mouse
ja: マウス

[ctx: @title:tab Complex options]
en: Advanced
ja: 詳細

en: Editing profile: %2 | Editing %1 profiles: %2
ja[0]: %1 個のプロファイルを編集: %2

en: Create New Profile
ja: 新しいプロファイルを作成

en: Edit Profile "%1"
ja: プロファイル "%1" を編集

en: Edit Environment
ja: 環境を編集

en: One environment variable per line
ja: 1行に1つの環境変数を記述します

[ctx: Unit of time]
en:  second |  seconds
ja[0]:  秒

en: Select Initial Directory
ja: 開始ディレクトリを選択

en: This color scheme uses a transparent background which does not appear to be supported on your desktop
ja: この色スキームには、あなたのデスクトップがサポートしていないと思われる透明の背景が含まれています

en: Konsole was started before desktop effects were enabled. You need to restart Konsole to see transparent background.
ja: デスクトップエフェクトが有効になる前に Konsole が起動されました。透明化を有効にする場合は Konsole を再起動してください。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, iconSelectButton)
en: Select the icon displayed on tabs using this profile
ja: このプロファイルを用いたタブに表示するアイコンを選択

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, profileNameEdit)
en: A descriptive name for the profile
ja: プロファイルを説明する名前

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Command:
ja: コマンド:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, commandEdit)
en: The command to execute when new terminal sessions are created using this profile
ja: このプロファイルを用いて新しいターミナルセッションを作成したときに実行するコマンド

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, initialDirEdit)
en: The initial working directory for new terminal sessions using this profile
ja: このプロファイルを用いた新しいターミナルセッションの初期作業ディレクトリ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, dirSelectButton)
en: Choose the initial directory
ja: 開始ディレクトリを選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Environment:
ja: 環境変数:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, environmentEditButton)
en: Edit the list of environment variables and associated values
ja: 環境変数とそれに関連付けられた値のリストの編集

[ctx: @action:button Create an alternate key binding]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newKeyBindingsButton)
en: New...
ja: 新規...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, copyTextToClipboardButton)
en: Automatically copy selected text into clipboard
ja: 選択したテキストを自動的にクリップボードにコピーする

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, copyTextToClipboardButton)
en: Copy on select
ja: 選択時にコピー

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, trimTrailingSpacesButton)
en: Trim trailing spaces in selected text, useful in some instances
ja: 選択したテキストの末尾にあるスペースを除去

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimTrailingSpacesButton)
en: Trim trailing spaces
ja: 末尾のスペースを除去

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, underlineLinksButton)
en: Text recognized as a link or an email address will be underlined when hovered by the mouse pointer.
ja: マウスポインターを置いたとき、リンクやメールアドレスと認識されたテキストに下線を表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underlineLinksButton)
en: Underline links
ja: リンクに下線を付ける

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, underlineFilesButton)
en: Text recognized as a file will be underlined when hovered by the mouse pointer.
ja: マウスポインターを置いたとき、ファイルと認識されたテキストに下線を表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underlineFilesButton)
en: Underline files
ja: ファイルに下線を付ける

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, openLinksByDirectClickButton)
en: Text recognized as a file, link or an email address can be opened by direct mouse click.
ja: リンクやメールアドレスと認識されたテキストは直接マウスクリックで開く

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, ctrlRequiredForDragButton)
en: Selected text will require control key plus click to drag.
ja: 選択したテキストは Ctrl キーを押しながら選択しドラッグ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, enableMouseWheelZoomButton)
en: Pressing Ctrl+scrollwheel will increase/decrease the text size.
ja: Ctrl キーを押しながらスクロールホイールすることで文字サイズを変更します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, enableMouseWheelZoomButton)
en: Allow Ctrl+scrollwheel to zoom text size
ja: Ctrl キーを押しながらのスクロールでテキストサイズを拡大

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, historySizeLabel)
en: Scrollback:
ja: スクロールバック:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollHalfPage)
en: Scroll the page the half height of window
ja: ウィンドウの半分の高さをスクロール

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollFullPage)
en: Scroll the page the full height of window
ja: ウィンドウの全表示分をスクロール

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarRightButton)
en: Show the scroll bar on the right side of the terminal window
ja: ターミナルウィンドウの右側にスクロールバーを表示

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, scrollBarLeftButton)
en: Show the scroll bar on the left side of the terminal window
ja: ターミナルウィンドウの左側にスクロールバーを表示

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Tab Titles
ja: タブタイトル

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, tabMonitoringGroup)
en: Tab Monitoring
ja: タブの監視

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, silenceSecondsLabel)
en: Threshold for continuous silence:
ja: 静観している時間:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, silenceSecondsSpinner)
en: The threshold for continuous silence to be detected by Konsole
ja: 静観している時間のしきい値は Konsole で検出

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, fixedSizeHistoryButton)
en: Limit the remembered output to a fixed number of lines
ja: 記憶する出力を一定の行数に制限する

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KPluralHandlingSpinBox, historyLineSpinner)
en: Number of lines of output to remember
ja: 記憶する出力の行数

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, unlimitedHistoryButton)
en: Remember all output produced by the terminal
ja: ターミナルが表示した出力のすべてを記憶

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, noHistoryButton)
en: Do not remember previous output
ja: 前の出力を記憶しない

[ctx: @label:textbox]
en: Find...
ja: 検索...

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the text to search for here
ja: ここに検索するテキストを入力します

[ctx: @action:button Go to the next phrase]
en: Next
ja: 次へ

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the next match for the current search phrase
ja: 現在の検索の次のマッチを探します

[ctx: @action:button Go to the previous phrase]
en: Previous
ja: 前へ

[ctx: @info:tooltip]
en: Find the previous match for the current search phrase
ja: 現在の検索の前のマッチを探します

[ctx: @info:tooltip]
en: Display the options menu
ja: オプションメニューを表示

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the search bar
ja: 検索バーを閉じます

[ctx: @item:inmenu]
en: Case sensitive
ja: 大文字と小文字を区別

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether the search is case sensitive
ja: 大文字と小文字を区別して検索するかどうかを設定します

[ctx: @item:inmenu]
en: Match regular expression
ja: 正規表現

[ctx: @item:inmenu]
en: Highlight all matches
ja: 一致したものすべてを強調表示

[ctx: @info:tooltip]
en: Sets whether matching text should be highlighted
ja: マッチしたテキストを強調表示するかどうかを設定します

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, remoteTabTitleEdit)
en: Tab title format used when a remote command (e.g. connection to another computer via SSH) is being executed
ja: リモートコマンド (例: SSH で他のコンピュータに接続) が実行されているときに使用するタブタイトルのフォーマット

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Remote tab title format:
ja: リモートのタブタイトルのフォーマット:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, tabTitleEdit)
en: Normal tab title format
ja: 通常のタブタイトルのフォーマット

en: Program Name: %n
ja: プログラム名: %n

en: Current Directory (Short): %d
ja: 現在のディレクトリ (短い): %d

en: Current Directory (Long): %D
ja: 現在のディレクトリ (長い): %D

en: Window Title Set by Shell: %w
ja: シェルによってセットされたウィンドウのタイトル: %w

en: Session Number: %#
ja: セッション番号: %#

en: User Name: %u
ja: ユーザ名: %u

en: Local Host: %h
ja: ローカルホスト: %h

en: Remote Host (Short): %h
ja: リモートホスト (短い): %h

en: Remote Host (Long): %H
ja: リモートホスト (長い): %H

en: Insert
ja: 挿入

[ctx: @info:tooltip]
en: Close terminal
ja: ターミナルを閉じる

[ctx: @info:tooltip]
en: Restore terminal
ja: ターミナルを復元

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a new tab
ja: 新しいタブを開く

[ctx: @info:tooltip]
en: Close this tab
ja: 現在のタブを閉じる

[ctx: @action:inmenu]
en: &Detach Tab
ja: タブを切り離す(&D)

[ctx: @action:inmenu]
en: &Configure or Rename Tab...
ja: タブを設定/名前変更(&C)...

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
ja: タブを閉じる
